מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרמב"ם: אני מתאבל ולא התנחמתי - איך הדברים מתיישבים עם מה שכתב?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
טוב וחסד

הרמב"ם: אני מתאבל ולא התנחמתי - איך הדברים מתיישבים עם מה שכתב?

הודעהעל ידי טוב וחסד » ד' יולי 04, 2018 5:59 pm

באגרות הרמב"ם, (לפסיא, עמ' 37) אל רבי יפת הדיין, כותב הרמב"ם : "גם ארעו לי צרות רבות גלויות בארץ מצרים... והרעה הגדולה שבאה עלי באחרונה, שהיא רעה מכל רעה שעברה עלי מיום היותי ועד היום הזה, והיא פטירת [אחי] הצדיק זצ"ל, שטבע בים הודו, ובידו ממון רב לי ולו ולאחרים, והניח בת קטנה ואלמנה אצלי. ונשארתי אחריו כמו שנה מיום שהגיעה השמועה הרעה, נופל על המטה בשחין רע ובדלקת ובתמהון לבב... עד היום, כמו שמונה שנים, אני מתאבל ולא התנחמתי. כללו של דבר: כי ארד אל בני אבל שאלה. ולולי התורה היא שעשועיי, ודברי החכמות שאשַׁכח בהן יגוני, אז אבדתי בעניי".
איך וכיצד בדיוק הדבר מתיישב עם מה שכתב הוא עצמו בהלכות אבל (פרק יג הלכה יא): "אל יתקשה אדם על מתו יתר מדאי, שנאמר אל תבכו למת ואל תנודו לו, כלומר יתר מדאי שזהו מנהגו של עולם, והמצער [עצמו יותר] על מנהגו של עולם הרי זה טפש, אלא כיצד יעשה, שלשה לבכי, שבעה להספד, שלשים יום לתספורת ולשאר החמשה דברים"?!

הורודנאי

Re: הרמב"ם: אני מתאבל ולא התנחמתי - איך הדברים מתיישבים עם מה שכתב?

הודעהעל ידי הורודנאי » ה' יולי 05, 2018 2:14 am

אולי ההלכה עד כמה להתאבל היא לגבי התאבלות על חסרון ואובדן האדם עצמו שנאבד, אבל להתאבל על ההשלכות היינו שבגלל זה אין כסף וכו' אין איסור והגבלת זמן.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' יולי 05, 2018 2:31 am

אינני מבין את השאלה. דברי הרמב"ם בהל' אבל עוסקים במי שמצער עצמו ע"י פעולות שונות של בכי ומספד, ונוהג במכוון במנהגי אבלות להרבות צערו, ובזה אסור לאדם להוסיף על השיעור שקבעו חכמים. איך זה שייך לאגרת שבה חושף הרמב"ם את צפונות לבבו ומספר על גודל הקושי להתגבר על היגון והצער (אף שמתאמץ "לשכח יגונו"!), וכי שייך ציווי או הלכה על זה? הלא אין הדבר אלא בידו של הרופא לשבורי לב ומחבש לעצבותם.

טוב וחסד

הודעהעל ידי טוב וחסד » ה' יולי 05, 2018 7:48 pm

הרמב"ם כותב: "עד היום, כמו שמונה שנים, אני מתאבל ולא התנחמתי". בהלכה הוא מדגיש: "אל יתקשה אדם על מתו יתר מדאי" פשוט לא?

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ה' יולי 05, 2018 8:19 pm

ועל כך הסביר לך הרב סגי נהור, ש"לא התנחמתי" פירושו "אינני יכול להתנחם", לא "אינני רוצה להתנחם".

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' יולי 05, 2018 10:15 pm

הורודנאי כתב:אולי ההלכה עד כמה להתאבל היא לגבי התאבלות על חסרון ואובדן האדם עצמו שנאבד, אבל להתאבל על ההשלכות היינו שבגלל זה אין כסף וכו' אין איסור והגבלת זמן.
כעין סברא זו איתא בתוס' סנהדרין (סח, א ד"ה היה מכה) על ר"ע שהיה מכה בבשרו עד שהיה שותת דמו לארץ על פטירת ר"א הגדול, דליכא משום שרט לנפש דמשום תורה קא עביד כדקאמר הרבה מעות יש לי וכו'.

טוב וחסד

הודעהעל ידי טוב וחסד » ו' יולי 06, 2018 4:32 pm

יפה. ובעניין ר' דוד שהיה תומך כזבולון לרמב"ם לכן אבדה התמיכה, ומכאן צערו של הרמב"ם כי מאז כבר פנה לרפואה כידוע

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » א' יולי 08, 2018 8:18 pm

לא כזבולון, אלא שהיה סוחר בכספו של הרמב"ם ונוטל חלק מהרווחים (מטיל מלאי לכיס ת"ח)

טוב וחסד

הודעהעל ידי טוב וחסד » א' יולי 08, 2018 10:14 pm

מה שכתב כבוד פלוריש - דברים ללא שום יסוד מוצק, הרמב"ם בשביל לכתוב את חיבורו היה סגור ומסוגר 10 שנים ע"פ עדות נכדו. ומכאן השאלה כסף מנלן?!

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 146 אורחים