מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ישיבות שנעלמו

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גביר

Re: ישיבות שנעלמו

הודעהעל ידי גביר » ה' יולי 05, 2018 9:09 am

משולש כתב:בבאר שבע היתה ישיבה שזכורה לי באופן מעומעם, היא פעלה בשנות הנון והסמך ונסגרה באמצע שנות הס'. איני זוכר כרגע יותר פרטים עליה.

אפשר שמר מתכוון לישיבה שהשתייכה לישיבותיו של הרב יעקב פרידמן. לא הכרתי אז את באר שבע אבל זכור לי שקבוצת בחורים מישיבות ירושלים נסעה לחזק את המקום ושהתה בו תקופה מסוימת.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' יולי 05, 2018 9:51 am

גביר כתב:
משולש כתב:בבאר שבע היתה ישיבה שזכורה לי באופן מעומעם, היא פעלה בשנות הנון והסמך ונסגרה באמצע שנות הס'. איני זוכר כרגע יותר פרטים עליה.

אפשר שמר מתכוון לישיבה שהשתייכה לישיבותיו של הרב יעקב פרידמן. לא הכרתי אז את באר שבע אבל זכור לי שקבוצת בחורים מישיבות ירושלים נסעה לחזק את המקום ושהתה בו תקופה מסוימת.

למיטב זכרוני זה לא קשור לר' יעקב פרידמן, אלא לקבוצת אברכים אשכנזיים שהקימה קהילה בבאר שבע ששרדה למשך תקופה של מספר שנים ובתוכה היתה גם ישיבה. מונח לי בראש יהודי בשם וייספיש שהיה קשור לזה, וגם שטיינברג, (שנמצא שם עד היום), והשאר איני מצליח להזכר.

ואגב, באמת רק ר' יעקב פרידמן אפשר לעשות אשכול שלם מהישיבות שלו, אני מעריך שהוא כל הזמן עשה מאמצים לפתיחת ישיבות.
אני רק זוכר את "ישיבת עוצם" שהוא ניסה לפתוח בשנת תשס"ג בערך, היא התחילה בתפרח (גבעה) ע"מ לעבור למושב עוצם עם התפתחותה, אבל ככל הנראה נסיון שלא צלח.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' יולי 10, 2018 1:02 am

ועכשיו ל"ע נסגרת ישיבה קטנה בציריך על שלא מוכנה לשמוע לגזירת השלטונות וללמד לימודי ליבה ברמה הנדרשת.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יולי 18, 2018 8:55 pm

כמדומני שהיתה פעם בבני ברק ישיבה קטנה בשם 'כנסת יחזקאל', היא החזיקה מספר שנים, בה כיהן כראש ישיבה ר' נתן זוכובסקי.

לאחר מכן היתה ישיבה קטנה בבני ברק בשם 'יונת אלם' ברחוב הרב שך 44 בה כיהנו ר' יחזקאל וילנסקי, ר' זאב זילבר, ר' דורון גולד, ר'משה יצחק מונק.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יולי 18, 2018 11:49 pm

נוטר הכרמים כתב:כמדומני שהיתה פעם בבני ברק ישיבה קטנה בשם 'כנסת יחזקאל', היא החזיקה מספר שנים, בה כיהן כראש ישיבה ר' נתן זוכובסקי.

היא היתה נחשבת לישיב"ק של חברון בב"ב, והבעלים שלה היה ר"ח סרנא, המשגיח שם היה ר' יודל שינקר, בעל התפילה הידוע.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' יולי 18, 2018 11:51 pm

היה ישיבה להרב לסמן ליד לדרמן

מראה כהנים

הודעהעל ידי מראה כהנים » ה' יולי 19, 2018 11:07 am

עובדיה חן כתב:היה ישיבה להרב לסמן ליד לדרמן

ישיבה לצעירים מצויינים ברכת התורה ברחוב נחמיה פינת רבי נחמן מברסלב

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' יולי 23, 2018 11:19 am

לייטנר כתב:קיבלתי באישי:

משום מה לא הזכירו את הישיבה של זורייבין בחיפה. היה גאון אדיר למי שיודע.

אח"כ עברה הישיבה לירושלים.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ב' יולי 23, 2018 11:24 am

-
נערך לאחרונה על ידי מיני ומינך ב ג' יולי 24, 2018 1:37 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' יולי 23, 2018 11:24 am

ישיבת הרב זוריבין היתה בהרנוף, לפני כשלושים שנה שמעתי שם שיחה בשבת אחרי סעודה שלישית, איני זוכר את שמו של המשגיח, היה ישיש [או שכך נראה לי אז] ודומני שהיה לו מבטא רוסי, אודה למי שיוכל לזהותו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' יולי 31, 2018 2:43 pm

משולש כתב:
גביר כתב:

למיטב זכרוני זה לא קשור לר' יעקב פרידמן, אלא לקבוצת אברכים אשכנזיים שהקימה קהילה בבאר שבע ששרדה למשך תקופה של מספר שנים ובתוכה היתה גם ישיבה. מונח לי בראש יהודי בשם וייספיש שהיה קשור לזה, וגם שטיינברג, (שנמצא שם עד היום), והשאר איני מצליח להזכר.

ואגב, באמת רק ר' יעקב פרידמן אפשר לעשות אשכול שלם מהישיבות שלו, אני מעריך שהוא כל הזמן עשה מאמצים לפתיחת ישיבות.
אני רק זוכר את "ישיבת עוצם" שהוא ניסה לפתוח בשנת תשס"ג בערך, היא התחילה בתפרח (גבעה) ע"מ לעבור למושב עוצם עם התפתחותה, אבל ככל הנראה נסיון שלא צלח.

שאלתי את שטיינברג ואמר לי שהיתה ישיבה בבאר שבע כבר בשנות המ"מ בעיר [המכונה העיר העתיקה] בראשות הרב נפתלי חייקין שליט"א מיסודו של ר' יהושע ועקנין [הקשור בדרך זו או אחרת לרב יעקב פרידמן ] והתפרקה בשנת תשנ"ו בערך פתח אותו ועקנין ישיבה על ה'גבעה' סמוך לקריה החרדית בראשותו של הרב משה ברנשטיין והרב שלמה וייספיש היה ר"מ שם, גם ישיבה זו כבר אינה קיימת ואף המבנה כבר נהרס בידי העיריה כי הייתה שם תקרת אזבסט.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ד' אוגוסט 01, 2018 1:38 pm

רשימת ישיבות ותלמודי תורה - מועד הישיבות בשנת 1951
קבצים מצורפים
00071706.81.D4.AA.4F.pdf
(2.25 MiB) הורד 337 פעמים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' אוגוסט 01, 2018 5:04 pm

גביר כתב:שאלתי את שטיינברג ואמר לי שהיתה ישיבה בבאר שבע כבר בשנות המ"מ בעיר [המכונה העיר העתיקה] בראשות הרב נפתלי חייקין שליט"א מיסודו של ר' יהושע ועקנין [הקשור בדרך זו או אחרת לרב יעקב פרידמן ] והתפרקה בשנת תשנ"ו בערך פתח אותו ועקנין ישיבה על ה'גבעה' סמוך לקריה החרדית בראשותו של הרב משה ברנשטיין והרב שלמה וייספיש היה ר"מ שם, גם ישיבה זו כבר אינה קיימת ואף המבנה כבר נהרס בידי העיריה כי הייתה שם תקרת אזבסט.

תודה רבה שהזכרת לי אבידתי. אני התפללתי כמה פעמים בישיבה הזו השניה (שהרב שטיינברג היה בעל קורא שם), בשנות המ"ם הוא עדיין לא היה בבאר שבע אלא למד בישיבת ירוחם ואחר כך גר שם מספר שנים עד שעבר לב"ש בשנות הנון.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' אוגוסט 02, 2018 12:01 am

היה היתה ישיבה בבאר שבע של הרב נתן איינפלד זה עוד היה בשנות הל'. והיה גם כולל חשוב שנוסד על ידי הרב וויספיש - לבנון שנפטר לפני כשנתיים. והרב קושלבסקי (אבי הגר"צ שליט''א) שהיה רבה של באר שבע אז.
וילה היה גלגול שני מתיבתא של הרב אברהם אלחדד שליט"א למעשה זה הגיע לחב"ד.
הרב ישועה (לא יהושוע) ועקנין שליט''א, היתה לו ישיבה עין יצחק על שם ר' יצחק אלחנן והיו תקופות שלמדו שם עשרות רבות ואולי יותר, והיו גם אברכים רבים שלמדו במתחם. כמדומה שגם הרב טשזנר שליט''א למד שם תקופה ארוכה.
לעיריית באר שבע היה מאוד קשה לוותר על שטח שכזה, וביום מן הימים כשהישיבה הדלדלה ונסגרה הפקיעה העירייה את השטח.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוגוסט 12, 2018 11:39 am

שייף נפיק כתב:היה היתה ישיבה בבאר שבע של הרב נתן איינפלד זה עוד היה בשנות הל'. והיה גם כולל חשוב שנוסד על ידי הרב וויספיש - לבנון שנפטר לפני כשנתיים. והרב קושלבסקי (אבי הגר"צ שליט''א) שהיה רבה של באר שבע אז.
וילה היה גלגול שני מתיבתא של הרב אברהם אלחדד שליט"א למעשה זה הגיע לחב"ד.
הרב ישועה (לא יהושוע) ועקנין שליט''א, היתה לו ישיבה עין יצחק על שם ר' יצחק אלחנן והיו תקופות שלמדו שם עשרות רבות ואולי יותר, והיו גם אברכים רבים שלמדו במתחם. כמדומה שגם הרב טשזנר שליט''א למד שם תקופה ארוכה.
לעיריית באר שבע היה מאוד קשה לוותר על שטח שכזה, וביום מן הימים כשהישיבה הדלדלה ונסגרה הפקיעה העירייה את השטח.

יש אומרים שהרבי מצאנז לפני נתניה רצה להקים שם קריה ולא עלתה בידו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוגוסט 12, 2018 11:41 am

דיברו בזה בכמה אשכולות (כמדומני הרב 'גביר')

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' אוגוסט 12, 2018 6:49 pm

מה שכתבו אודות הרבי מצאנז בבאר שבע הוא שכשרצה לעלות לארץ התענין גם בב"ש אבל כיוון ששם כבר היה אדמו"ר אחד העדיף לא להסיג גבולו ושיהיה עוד אדמו"ר ולכן הלך לנתניה. כתבו שכנראה הכוונה לאדמו"ר מהוסאקוב זצ"ל שהיה דר בב"ש

ענני

הודעהעל ידי ענני » ד' אוקטובר 03, 2018 4:04 pm

מענה איש כתב:ישיבה קטנה במושב חמד פעלה בשנות התשנ

הישיבה בחמד עברה לב''ב רח' פרדו מעל ביהכנ''ס אהל יעקב ולאה.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' אוקטובר 03, 2018 4:27 pm

משולש כתב:
גביר כתב:שאלתי את שטיינברג ואמר לי שהיתה ישיבה בבאר שבע כבר בשנות המ"מ בעיר [המכונה העיר העתיקה] בראשות הרב נפתלי חייקין שליט"א מיסודו של ר' יהושע ועקנין [הקשור בדרך זו או אחרת לרב יעקב פרידמן ] והתפרקה בשנת תשנ"ו בערך פתח אותו ועקנין ישיבה על ה'גבעה' סמוך לקריה החרדית בראשותו של הרב משה ברנשטיין והרב שלמה וייספיש היה ר"מ שם, גם ישיבה זו כבר אינה קיימת ואף המבנה כבר נהרס בידי העיריה כי הייתה שם תקרת אזבסט.

תודה רבה שהזכרת לי אבידתי. אני התפללתי כמה פעמים בישיבה הזו השניה (שהרב שטיינברג היה בעל קורא שם), בשנות המ"ם הוא עדיין לא היה בבאר שבע אלא למד בישיבת ירוחם ואחר כך גר שם מספר שנים עד שעבר לב"ש בשנות הנון.

ליתר דיוק: למד בישיבת ירוחם אצל הגר"ר טיקוצינסקי זצ"ל ואח"כ נישא וגר בבני ברק ברח' בילו עד שעבר לבאר שבע.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' אוקטובר 03, 2018 4:29 pm

ענני כתב:
מענה איש כתב:ישיבה קטנה במושב חמד פעלה בשנות התשנ

נוסדה בתשמ"ו

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' אוקטובר 03, 2018 7:36 pm

אני זוכר אותו אחרי נישואיו בירוחם, אבל לא משנה.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ב' מאי 13, 2019 12:04 pm

מישהו יודע פרטים על נסיון הקמת ישיבת צפת ע"י הג"ר חיים זאב פינקל זצ"ל?

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » א' מאי 26, 2019 11:01 am

ראית את הכתבה ביתד פרשת בהר?

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ד' יולי 28, 2021 11:43 pm

במבוא של המו"ל - הרב וואקסמן לחידושי המאירי על מסכת ביצה (הופיע בארה"ב בשנת התש"ה), כותב על אביו שהיה ראש ישיבה בישיבת 'אמשטרדם' בצפת. האם ידועים פרטים על ישיבה זו?

חרט

הודעהעל ידי חרט » ה' יולי 29, 2021 12:54 pm

יונת אלם כתב:מישהו יודע פרטים על נסיון הקמת ישיבת צפת ע"י הג"ר חיים זאב פינקל זצ"ל?
קבצים מצורפים
האבא מסלבוקה.PDF
(1.15 MiB) הורד 116 פעמים

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ב' אוגוסט 02, 2021 12:50 am

מי מקרובי סיפר לי שהיתה תקופה [כנראה קצרה] שרבי נחמן טוקר זצ"ל היה מעורב בניסיון הקמת ישיבה בצפת.
מישהו יודע על זה?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אוגוסט 02, 2021 2:01 pm

משולש כתב:אני זוכר אותו אחרי נישואיו בירוחם, אבל לא משנה.

שאלתי אותו עכשיו, וכפי שזוכר הרב משולש, היה גר בירוחם.

בתוך הגולה

Re: ישיבת הרב קפלן? ברחוב הושע בבני ברק? בקשת עזרה בהולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ב' מרץ 11, 2024 11:49 am

אני זקוק (בדחיפות) למידע על ישיבה בשנות הל' בבני ברק.
לפי הפרטים המעורפלים שבידי הישיבה הייתה קשורה לר' שבתי פרנקל או לחתנו החורג ר' נפתלי קפלן.
עוד ידוע לי כי הישיבה הייתה ע"י ביהמ"ד של חסידי ויזניץ-אנטניא ברחוב הושע בבני ברק.

אשמח לכל בדל מידע.

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ב' מרץ 11, 2024 4:19 pm

שי אבי דוד כתב:
נחלת ראובן – פתח תקוה? (מסתמא על שם רבי ראובן כץ)

אודה לכל מי שיוסיף פרטים

מאיר סובל כתב:נחלת ראובן בפ"ת היתה ישיבה תיכונית.
הרב אהרן כץ שהיה גם ראש ישיבת פ"ת כממלא מקום אביו הג"ר ראובן כ"ץ [ולא עלה יפה בקנה אחד עם הג"ר יחיאל גורדון ראש הישיבה דלומז'ה וגיסו רבי לייב עוזר (אביו של ראש ישיבת כולל לומז'ה הנמצאת עד היום בבנין ההסטורי ברחוב הרצל בפ"ת - רבי אליעזר עוזר). הישיבה התיכונית נפתחה באותה חצר של ישיבת לומז'ה.
רבי יחיאל גורדון ורבי לייב עוזר הקפידו על הישיבה התיכונית, ו"קיללו" אותה שתיהפך לישיבה קדושה מן המנין.
לימים אחרי שנסגרה ישיבת נחלת ראובן - נפתחה בבנין זה ישיבת אור ישראל הגדולה ע"י הרב ניימן.

הישיבה התיכונית "נחלת ראובן" נקראה על שם רבי זרח ראובן ברוורמן - מייסד החינוך החרדי בפתח תקווה,
ורבי ראובן כ"ץ השתתף בהנחת אבן הפינה, תחת השלט "ישיבת נחלת ראובן - לזכר רבי זרח ראובן ברוורמן".
בהמשך, לאחר דין התורה בין משפחת הרב ראובן כץ למשפחת הרב משה ליב עוזר, הבנין הנ"ל עבר לחלקה של משפחת הרב כץ (ועל כן התקבל בטעות שהשם "נחלת ראובן" הוא על שם אביהם רבי ראובן כץ), והם השכירוהו לישיבת אור ישראל הגדולה, ששכנה בו למעלה מעשרים שנה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 11, 2024 4:29 pm

בתוך הגולה כתב:אני זקוק (בדחיפות) למידע על ישיבה בשנות הל' בבני ברק.
לפי הפרטים המעורפלים שבידי הישיבה הייתה קשורה לר' שבתי פרנקל או לחתנו החורג ר' נפתלי קפלן.
עוד ידוע לי כי הישיבה הייתה ע"י ביהמ"ד של חסידי ויזניץ-אנטניא ברחוב הושע בבני ברק.

אשמח לכל בדל מידע.

ישיבת אהל יוסף?

זו היתה ישיבה לצרכים מאד מסוימים.

מגופת חבית

הודעהעל ידי מגופת חבית » ב' מרץ 11, 2024 8:54 pm

איש_ספר כתב:
בתוך הגולה כתב:אני זקוק (בדחיפות) למידע על ישיבה בשנות הל' בבני ברק.

אשמח לכל בדל מידע.

ישיבת אהל יוסף?

זו היתה ישיבה לצרכים מאד מסוימים.

בזכרוני שהי' ממש ישיבה והגר''נ אמר בה שיעורים, והוא עודנה חי ויכולים לשואלו

תורם מידיעותיו

הודעהעל ידי תורם מידיעותיו » ג' מרץ 12, 2024 12:11 am

ישיבת דרך חכמה של הגאון רבי אליעזר צבי סילבר והגאון רבי יונתן וילנסקי נסגרה

הגרא"צ סילבר עבר לעמוד בראשות הכולל של הגר"מ שפירא זצ"ל והגר"י וילנסקי פתח מחדש לבד ישיבת קיבוץ

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' מרץ 12, 2024 8:24 am

יש"כ לעונים למעלה (וכן לחכם שענה לי באישי, גם ברוך יהיה).

הודיעו לי על אדם אחד שאני מכיר שלמד שם. בימים הקרובים אדלה ממנו פרטים ובל"נ אכתבם כאן.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' מרץ 12, 2024 8:30 am

ישיבת אור התורה של הרב מלינובסקי בבעלות מוסדות אור החיים.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' מרץ 12, 2024 8:48 am

בזמנו פעלה ברחובות ישיבה ספרדית בשם 'עמודי אור' בראשות הרב רוזן [ איני זוכר את שמו הפרטי ; הישיבה היתה במתחם שהיום עומד בו ביהכנ"ס עזרא הסופר ובניין המגורים שלידו, מאחורי מתקני הח"ק].

בשנים מאוחרות יותר התקיימה שם ישיבה ספרדית אחרת בשם 'אוצר התורה ממרקש' [אאל"ט בגלגולה האחרון שכנה בקרוונים בפאתי שעריים ליד צומת אושיות].
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ג' מרץ 12, 2024 9:52 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' מרץ 12, 2024 9:32 am

גביר כתב:בזמנו פעלה ברחובות ישיבה ספרדית בשם 'עמודי אור' בראשות הרב רוזן [ איני זוכר את שמו הפרטי ; הישיבה היתה במתחם שהיום עומד בו ביהכנ"ס הסופר ובניין המגורים שלידו, מאחורי מתקני הח"ק].

בשנים מאוחרות יותר התקיימה שם ישיבה ספרדית אחרת בשם 'אוצר התורה ממרקש' [אאל"ט בגלגולה האחרון שכנה בקרוונים בפאתי שעריים ליד צומת אושיות].

הרב רוזן שמו משה,כהיום ר"כ בהר נוף

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 78 אורחים