מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האדמה רועדת? אימתי מברכין?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
טברייני
שם מלא: עמוס חדד

האדמה רועדת? אימתי מברכין?

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 9:07 pm

מענינא דיומא ודטבריא:
קיי"ל דעל רעידות אדמה מברכינן.

אך אימתי עלי לברך?

וה' ישמרנו מכל פגע רע, ולא נצטרך לברכה כגון דא.

אשר177

Re: האדמה רועדת? אימתי מברכין?

הודעהעל ידי אשר177 » ג' יולי 10, 2018 9:32 pm

כשמרגישים את הרעש, או תוכ"ד. כמו ברכת הברקים והרעמים וכיוצ"ב.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 9:40 pm

אשר177 כתב:כשמרגישים את הרעש, או תוכ"ד. כמו ברכת הברקים והרעמים וכיוצ"ב.

יש לכם מקור, או דהוא מילתא דפשיטא?

אשר177

הודעהעל ידי אשר177 » ג' יולי 10, 2018 10:30 pm

כך נראה לי פשוט.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ג' יולי 10, 2018 10:31 pm

בירושלמי ברכות פ"ט ה"ב, בענין ברכה על 'הזועות' [=רעידות אדמה]:
אם יכול לצאת ולברך בתוך דיבור - יצא, ואם לאו - לא יצא.

ומביאו הריטב"א בחידושי פסחים ז ע"ב:
והא דקאמר הכא כל המצות כולן, לא כדי למעט ברכת הנהנין דההיא (פרשי') [פשיטא] דאסור ליהנות עד שיברך, ולא בא למעט אלא קצת ברכות השבח כגון הרואה את הים הגדול ועל הזיקים ועל הזוועות דוודאי לא סגיא שיברך אלא לאחר ראייה או שמיעה, ובאלו אמרו בירושלמי שמברך תוך כדי דיבור.

בשו"ע סי' רכז סעיף ג מובא בנוגע לברכה על רעם וברק בלבד.
והט"ז כתב:
ונ"ל דאין השיעור של הברכה תוך כ"ד ואחר שיעור זה לא יברך דא"כ היה להם לומר שיעור זה על עיקר הדין דשיעור הברכה בזה הוה תכ"ד אלא דודאי אחר שיעור תכ"ד ג"כ צריך לברך כל שאפשר לו וכמ"ש בשאר ברכות כגון בסי' רכ"ו לענין רואה אילנות אלא דכאן אמר לענין חיוב עליו לצאת משם ולמהר לברך בזה חילקו אם הוה תכ"ד או לא כנלע"ד.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ג' יולי 10, 2018 11:42 pm

יישר כח לעוזרים והמסייעים
בברכת לילה שקט ורגוע וללא רעידות נוספות.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 1:18 pm

האם יש עוצמה מינימלית שעליה מברכים? או כל שמרגיש רעד מברך. וכל כמה זמן מברך, ואם היה רעש חלק ובירך ואחר כך בא רעידה חזקה ח"ו האם מברך שוב?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' יולי 11, 2018 2:23 pm

נהניתי פעם לראות בחור מתמיד שוקד על תלמודו, בליל שבת לאחר חצות הלילה, לפתע החל להשמע רעש, אנשים הסתכלו אחד על השני בתמיהה, אך הנ"ל תיכף ומיד בירך במתינות את הברכה מתוך שמחה.
האדם נמדד לפי תגובותיו ההלכתיות במצב של הפתעה.

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ד' יולי 11, 2018 2:33 pm

לענין כתב:נהניתי פעם לראות בחור מתמיד שוקד על תלמודו, בליל שבת לאחר חצות הלילה, לפתע החל להשמע רעש, אנשים הסתכלו אחד על השני בתמיהה, אך הנ"ל תיכף ומיד בירך במתינות את הברכה מתוך שמחה.

כך גם היה עם אבי מורי,
כשהיה הרעש לפני כעשרים שנה, (חמש + בסולם) כשלמדתי בת"ת, כל הכיתה זזה, כולם נכנסו מתחת השולחנות, ואני מתמימות (טובה) מרוב פחד אמרתי קריאת שמע, הייתי בטוח שהכל הולך...
כשהגעתי הביתה, סיפרתי לאמו"ר, ענה לי אבי, היה לך לברך ברכת שכוחו וגבורתו מלא עולם, וכך סיפר לי שהוא עצמו עשה. "אחר כך, אם אתה חושב לנכון, תקרא קריאת שמע" הוסיף לי.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ד' יולי 11, 2018 4:02 pm

משולש כתב:האם יש עוצמה מינימלית שעליה מברכים? או כל שמרגיש רעד מברך. וכל כמה זמן מברך, ואם היה רעש חלק ובירך ואחר כך בא רעידה חזקה ח"ו האם מברך שוב?

אשיב על פרט אחד ששאלת "וכל כמה זמן מברך?"
זה מה שכתב החיד"א בברכי יוסף סוף סי' רכז בשם מהר"ם ן' חביב:
ולענין זוועות אם עבר זמן מה בין רעש לרעש דאסח דעתיה מיניה, צריך לחזור ולברך אפי' הוא תוך שלשים, ואם לאו אינו צריך לחזור ולברך.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 11, 2018 4:10 pm

לענין כתב:נהניתי פעם לראות בחור מתמיד שוקד על תלמודו, בליל שבת לאחר חצות הלילה, לפתע החל להשמע רעש, אנשים הסתכלו אחד על השני בתמיהה, אך הנ"ל תיכף ומיד בירך במתינות את הברכה מתוך שמחה.

ואם היתה התקרה קורסת על ראשו והיה הולך לעולמו, גם היית משבח אותו?

ראשית יש לברוח למקום פתוח, ואז אפשר לברך במתינות. בוודאי שלא לעמוד במקום סכנה ולהפקיר את נפשו.

ואעתיק מדברי המאירי, "לעולם יהא אדם נזהר שלא למסור עצמו לסכנות ואל יסמוך על הנס שאינו יודע להיכן המאזנים מכריעות, כלל גדול אמרו השטן מקטרג בשעת הסכנה"... "וכל מקום סכנה אל יהא אדם עומד לשם וסומך שעושים לו נס שמא אין עושים לו נס ואם עושים לו נס מנכין לו מזכיותיו".

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 9:59 pm

מלשונו משמע שאף אחד לא ברח, (כנראה רעש קל שאינו מסוכן) ולכן בחינם שפכת חמתך על הצדיק הנ"ל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 10:02 pm

שבענו מטובך כתב:
משולש כתב:האם יש עוצמה מינימלית שעליה מברכים? או כל שמרגיש רעד מברך. וכל כמה זמן מברך, ואם היה רעש חלק ובירך ואחר כך בא רעידה חזקה ח"ו האם מברך שוב?

אשיב על פרט אחד ששאלת "וכל כמה זמן מברך?"
זה מה שכתב החיד"א בברכי יוסף סוף סי' רכז בשם מהר"ם ן' חביב:
ולענין זוועות אם עבר זמן מה בין רעש לרעש דאסח דעתיה מיניה, צריך לחזור ולברך אפי' הוא תוך שלשים, ואם לאו אינו צריך לחזור ולברך.

תודה רבה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 10:03 pm

עושה חיל כתב:

כך גם היה עם אבי מורי,
כשהיה הרעש לפני כעשרים שנה, (חמש + בסולם) כשלמדתי בת"ת, כל הכיתה זזה, כולם נכנסו מתחת השולחנות, ואני מתמימות (טובה) מרוב פחד אמרתי קריאת שמע, הייתי בטוח שהכל הולך...
כשהגעתי הביתה, סיפרתי לאמו"ר, ענה לי אבי, היה לך לברך ברכת שכוחו וגבורתו מלא עולם, וכך סיפר לי שהוא עצמו עשה. "אחר כך, אם אתה חושב לנכון, תקרא קריאת שמע" הוסיף לי.

למה דווקא שכוחו וגבורתו? בשו"ע כתב קודם עושה מעשה בראשית, ואם ירצה יברך במקום זה שכוחו וגבורתו.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 11, 2018 10:07 pm

משולש כתב:מלשונו משמע שאף אחד לא ברח, (כנראה רעש קל שאינו מסוכן) ולכן בחינם שפכת חמתך על הצדיק הנ"ל.

גם רעש קל יכול להתפתח לרעש גדול, וצריך להזהיר את כולם לברוח מיד על נפשם ולא להתפעל מ"צדיקים" כאלה שמסכנים את עצמם. יברח לו למקום פתוח ושם יברך בניחותא עם כל כוונות האריז"ל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 10:10 pm

עובר ושב כתב:
משולש כתב:מלשונו משמע שאף אחד לא ברח, (כנראה רעש קל שאינו מסוכן) ולכן בחינם שפכת חמתך על הצדיק הנ"ל.

גם רעש קל יכול להתפתח לרעש גדול, וצריך להזהיר את כולם לברוח מיד על נפשם ולא להתפעל מ"צדיקים" כאלה שמסכנים את עצמם. יברח לו למקום פתוח ושם יברך בניחותא עם כל כוונות האריז"ל.

אינך גר בצפון. (גם אני לא) אחרת היית יודע שאף אחד שם לא ברח מהבית במשך תשעת הרעידות שהורגשו שם בשבוע החולף.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 11, 2018 10:13 pm

איני גר בצפון.

אני יודע שפעם היתה אצלנו בכולל רעידת אדמה, ואני היחיד שתוך שתי שניות היה בחוץ. לאחר מכן שמעתי שהתפעלו מזה, כי רובם היו בהלם ולא תפקדו, או שהיו אדישים וחיכו לראות אם מדובר ברעידה רצינית.

אם כולם יתרגלו לנהוג כמוני, אזי גם בשעת רעידת אדמה "אמיתית" לא יהיו נפגעים בנפש.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' יולי 11, 2018 10:47 pm

זה היה בקומה רביעית!!! (עם דלת נעולה)
צדקו דברי המשולש (אשר למרות שמו, קו מחשבתו ישר להפליא).

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 11, 2018 11:00 pm

יתכבד הצדיק, יפתח הדלת הנעולה וירד בזריזות למטה עד יעבור זעם. היותו בקומה גבוהה רק מוסיף לסכנת נפשות שיש בדבר.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 11:05 pm

לענין כתב:זה היה בקומה רביעית!!! (עם דלת נעולה)
צדקו דברי המשולש (אשר למרות שמו, קו מחשבתו ישר להפליא).

תודה על המחמאה!!

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 11:09 pm

עובר ושב כתב:יתכבד הצדיק, יפתח הדלת הנעולה וירד בזריזות למטה עד יעבור זעם. היותו בקומה גבוהה רק מוסיף לסכנת נפשות שיש בדבר.

לפי הוראות פיקוד העורף אין לעשות פעולה שלוקחת יותר מכמה שניות, ולכן אם משער בנפשו שעד שיקח מפתח, ויפתח, וירד ארבע קומות יעברו יותר ממספר שניות, לא יצא החוצה אלא יברח למקום המוגן ביותר שיכול (הכי טוב ממד עם דלת פתוחה, ואם לא אז חדר מדרגות, ואם לא אז מתחת רהיט כבד)
בנוסף להתרחק מקירות חיצוניים, משקופים ורהיטים שעלולים לצנוח, ולא להכנס למקלט תת קרקעי.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 11, 2018 11:15 pm

ומה פיקוד העורף אומר לגבי ברכה בכוונה ובצלילות הדעת במקום נקיטת פעולה כלשהי?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' יולי 11, 2018 11:30 pm

עובר ושב כתב:ומה פיקוד העורף אומר לגבי ברכה בכוונה ובצלילות הדעת במקום נקיטת פעולה כלשהי?

בינתיים פיקוד העורף לא נותן הנחיות בהלכות ברכות.
אבל בהחלט פיקוח נפש דוחה כל התורה כולה, ולכן אם יש רעידה רצינית קודם יברח ואח"כ יברך.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ד' יולי 11, 2018 11:41 pm

משולש כתב:
עובר ושב כתב:

אינך גר בצפון. (גם אני לא) אחרת היית יודע שאף אחד שם לא ברח מהבית במשך תשעת הרעידות שהורגשו שם בשבוע החולף.

אני כן גר בצפון, (בטבריה כמובן) ואע"פ שאני עצמי לא ירדתי, אני מכיר משפחות רבות שירדו עם כל זאטוטיהם בחוצת ליל לרחוב!

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' יולי 12, 2018 12:17 am

זה מקדם נסתפקתי אם מברך דוקא כששומע באזניו את הרעש, או דילמא גם אם אינו שומע (וכמו שמצוי בבתי מדרשות גדולים וכיו"ב. את הרעידה שהיתה לפני כחמש עשרה שנה לא שמעתי, כיון שהיתה בשעות היום), אלא רק יודע מהרעידה ע"י סייסמוגרף או שנופלים חפצים וכיו"ב, אם ג"כ מברך.

טברייני

הודעהעל ידי טברייני » ה' יולי 12, 2018 12:26 am

לענין כתב:זה מקדם נסתפקתי אם מברך דוקא כששומע באזניו את הרעש, או דילמא גם אם אינו שומע (וכמו שמצוי בבתי מדרשות גדולים וכיו"ב. את הרעידה שהיתה לפני כחמש עשרה שנה לא שמעתי, כיון שהיתה בשעות היום), אלא רק יודע מהרעידה ע"י סייסמוגרף או שנופלים חפצים וכיו"ב, אם ג"כ מברך.

מנין ששומעים רעש בעת הרעידה? ברעידות האחרונות רעדנו לגמרי אבל אזנינו לא שמעו כלל.

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' יולי 12, 2018 9:50 am

יש בזכרוני (באחד מקבצי אור ישראל מאנסי), שיש מי שרצה לטעון דהאידנא אין מברכין ברכה זו!

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ה' יולי 12, 2018 1:19 pm

הנידון הנ"ל מזכיר לי את ששמעתי על הגאון רבי עמנואל קוסובסקי שחור זצ"ל שנפטר בחורף האחרון בשעת בוקר בהיותו צלול, ובשעת יציאת הנשמה עמדו בניו הגאונים שליט"א והחלו לומר עמו שמע ישראל בקול וברגש, וכשפנו לומר ה' מלך ה' הוא האלוקים כסדר וידוי, אחד מבניו הגאונים אמר מיד: "הרי אבא לא קרא עוד קריאת שמע!" ובודאי עדיף מצוות עשה דאורייתא אחת על פני אמירת שמע ישראל בעת יציאת נשמה, ותיכף ומיד הסכימו כולם עמו והחלו לקרוא ואהבת את ה' אלוקיך...

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' יולי 12, 2018 1:47 pm

פי האתון כתב:יש בזכרוני (באחד מקבצי אור ישראל מאנסי), שיש מי שרצה לטעון דהאידנא אין מברכין ברכה זו!

מצאתי:
הרב אשר ועסטהיים - רעידת אדמה.PDF
(782.75 KiB) הורד 298 פעמים

(הטענה שם שעל רעידות קלות אין מברכים!)

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ו' יולי 13, 2018 3:51 pm

משולש כתב:
עושה חיל כתב:

כך גם היה עם אבי מורי,

למה דווקא שכוחו וגבורתו? בשו"ע כתב קודם עושה מעשה בראשית, ואם ירצה יברך במקום זה שכוחו וגבורתו.

כתבתי 'רק' לפי המשנה בריש פרק הרואה:
"על הזיקין ועל הזועות ועל הרעמים ועל הרוחות ועל הברקים אומר ברוך שכחו וגבורתו מלא עולם.
בעל ההרים ועל הגבעות ועל הימים ועל הנהרות ועל המדברות אומר ברוך עושה בראשית."

וכך גם מסתבר כמו שכתב המשנ"ב לגבי רעמים וברקים וז"ל: והעולם נוהגים לברך על הברקים עושה מעשה בראשית ועל הרעמים שכחו וגבורתו, וכן מסתבר, שעל ידי הרעם נראה גבורתו של הקב"ה יותר מבברק. ע"כ. ואמור לי אתה, א"כ, מה יותר גבורותו של הקב"ה מרעידת אדמה (וכפי שסופר...)

בהחלט יש לך שאלה יפה על השולחן ערוך
מה אומרים הרבנים?

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ו' יולי 13, 2018 4:25 pm

לענין כתב:זה מקדם נסתפקתי אם מברך דוקא כששומע באזניו את הרעש, או דילמא גם אם אינו שומע (וכמו שמצוי בבתי מדרשות גדולים וכיו"ב. את הרעידה שהיתה לפני כחמש עשרה שנה לא שמעתי, כיון שהיתה בשעות היום), אלא רק יודע מהרעידה ע"י סייסמוגרף או שנופלים חפצים וכיו"ב, אם ג"כ מברך.

מהיכי תיתי שהרעש הוא החיוב?
אדרבא, במשנה מתני' 'זועות'. ובשו"ע מזכירו 'רעדת הארץ'.

ואולי הגמרא חיזקה צידו השני שהסתפק מר, דאמרי' התם (ברכות נט.):
שתי דמעות לים הגדול וקולו נשמע מסוף העולם ועד סופו
וכן - ורב קטינא דידיה אמר סופק כפיו וכו'.
וכן - רבי נתן אומר אנחה מתאנח וכו'.

אך אין זו קושיא, דכ"ז הוא הסבר בשורש רעידת האדמה, וכמו שמפרש רש"י שם "סופק כפיו - ומאותו קול מזדעזעת הארץ..." וכן "אנחה מתאנח - ומאותה אנחה מרעיד הקרקע..."
וכ"ש לרבנן דאמרי בועט ברקיע וכו' ולרב אחא בר יעקב דאמר דוחק את רגליו תחת כסא הכבוד וכו'.

ועכ"פ יעויין בשו"ת מנחת שלמה להגרשז"א (ח"ב סי' ד' אות לד'), דהסכים עם מנהג העולם שמברכים גם על הרגשת אורו של הברק אף שאינם ראו את הברק עצמו בשמים, "מפני שגם ע"י האור הזה האדם מתרגש ורואה בכך מעין מעשה בראשית".
ולענ"ד, דכ"ש לענייננו דעיקר הוא הרעידה.

אבל כמובן צריך להרגיש בעצמו (ו'להתרגש') הרעידה, ולא ע"י מכשירים... וזה גם ברור למר...

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ו' יולי 13, 2018 5:47 pm

מדעני זמנינו משערים, שהרבה רעידות אדמה הן תוצאה ישירה מקידוח עמוק בקרקע. הנה מה שכתבו:
"עם הראיות המגיעות ממחקר אחד אחרי השני, מדענים בטוחים יותר מתמיד שקידוח נפט וגז גורם למאות רעידות אדמה בכל רחבי ארה"ב". (קרדיט התרגום: גוגל טרנסלייט).

האם על רעידות כאלה גם מברכים? אני מדבר באופן שידוע 100% שרעידה זו אינה טבעית לגמרי, אלא נגרמה כתוצאה מהנ"ל.

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ש' יולי 14, 2018 10:15 pm

בלי להתייחס לגופו של מחקר (שאולי להפך - שיחרור הגזים והנפט משחרר את הלחץ, והכל נמנעים רעידות אדמה חזקות יותר).

מכל מקום, כנראה מה שהם מתכוונים הוא, שגרימת הרעידות זה כעין 'אפקט הפרפר', ותו לא. וכמו שתשאל - האם לברך על ברקים ורעמים שאירעו בעננים שנוצרו (לפי החוקרים) ע''י אפקט הפרפר, כגון אזור שהיה בו מלחמה או שרפה באותה תקופה וכו'.
אבל ברור לי שאין כוונתם שהקידוח מרעיד את האדמה, אני מבין (ומקווה) שזה ברור גם לכל הקוראים של שאלתך.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' פברואר 06, 2023 11:10 pm

בספר זכות יצחק המובא במק"א בפורום הביא הרי"ח סופר מש"כ הכף החיים שבירושלים לא נפקד אף אחד ברעידת האדמה בתרפ"ז והוסיף- רמוז בין השיטין על הנס הפרטי שהיה למו"ז .. א"א לכתוב כאן וידוע הוא אצל היודעים"
מישהו יודע על מה מדובר?

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » ב' פברואר 06, 2023 11:50 pm

מן הדרום כתב:בספר זכות יצחק המובא במק"א בפורום הביא הרי"ח סופר מש"כ הכף החיים שבירושלים לא נפקד אף אחד ברעידת האדמה בתרפ"ז והוסיף- רמוז בין השיטין על הנס הפרטי שהיה למו"ז .. א"א לכתוב כאן וידוע הוא אצל היודעים"
מישהו יודע על מה מדובר?

https://www.dirshu.co.il/%D7%91%D7%90%D ... %A7%D7%99/

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' פברואר 08, 2023 10:05 am

מצורפת עדות על הענין
קבצים מצורפים
עדות על כף החיים.docx
(41.9 KiB) הורד 31 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 08, 2023 11:44 pm

עושה חיל כתב:

כך גם היה עם אבי מורי,

עיין עלה בדיסק של "אנחנו וצאצאינו" אחר פטירתו של רבינו מרן הגראי"ל זי"ע, שם מספר (כמדומני) ר' יעקב רוזנשטיין הי"ו שהוא ישב עם הגראי''ל בהמתנה לתור אצל רופא עיניים מפורסם (מפרט את שמו ואת מקום המרפאה וכיו"ב), ולפתע הכל התחיל לרעוד, ואנשים נכנסו לפאניקה, ואילו מרן זי''ע שאל אותו מה מתרחש, וכשענה לו בלחץ שזו רעידת אדמה, מיד נעמד הגראי"ל ובירך (כמדומני-) "עושה מעשה בראשית". אמנם גם אני הק' התקשיתי במה שהקשו כאן.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' פברואר 20, 2023 7:39 pm

על רעידת האדמה בתרפ"ז אמר
הגר"י צדקה [מגיד דבריו ליעקב עמוד כ'] : "פלא פלאים אפילו אותו אחד לא נזכיר שמו, עשה גימטריא כי המילים רעש גדול בארץ ישראל עולה בגימטריא המוות רק לערבים ככה יצא בדיוק עם אותם המילים או לא אבל אני זוכר ככה היה כתוב בזמנו".
מישהו יודע מי הוא אותו אחד שלא רצה הרב צדקה להזכיר שמו?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: פלוריש ו־ 159 אורחים