מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם יתכן שתהיה קדושה לשפה פרט ללשון הקודש

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

Re: האם יתכן שתהיה קדושה לשפה פרט ללשון הקודש

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 1:49 am

מעיין כתב:שזה היסוד להבנת דברי התורה וכמו שהאריך בזה בעל חובת הלבבות
וגם אני הקטן למדתי תלי"ת ובקי אני בספרי המדקדקים הראשונים, דברי רש"י בתנ"ך וש"ס - דברי הרשב"ם על התורה - הרמב"ן על התורה - מחברת מנחם לר' מנחם בן סרוק, ותשובת דונש לתלמידי דונש בן לברט והכרעת ר"ת לרבינו הגדול ר' יעקב מרומרוג הלא הוא ר"ת בעל התוספות - ספר השרשים לאבן גנאח - ושרשים והמכלול לרד"ק ר' דוד קמחי ופירושו לתנ"ך וכתבי אביו- צחות ומאזנים להאבן עזרא, ספרי הרס"ג לר' סעדי' גאון וכדומה
ומהאחרונים ספרי ר' שלמה פאפאנהיים יריעות שלמה - - התשבי ומתורגמן לר"א בחור - מוסף הערוך לר' ישעי' פיק והמעריך לר"מ דילאזנו - ספרי המלבי"ם ובפרט פתיחתו לספר ויקרא ומזמנינו אלו לפני מלחמת העולם פירוש רש"ר הירש - ובזמנינו אלו פירוש הנפלא באידיש 'תורה ברורה' שלא הניח פינה וזוית בחכמת הדקדוק במקרא ובפירוש רש"י
אבל מתוך כתבי בפורום אני רואה שכל אלו ששולטים ונתחנכו על ברכי עברית החדשה חסר להם ידיעה בסיסית בספרים אלו
ובן יהודה שהחיה הלשון שיהי' שפה מדוברת בפי העם והנשים והטף גרם בלבול בהבנת הנקרא בהרבה דברים ואדרבה רצוני שנחזור ללימוד דקדוק בספרי קדמונינו גדולי התורה

אז איך אתה אומר: חנוכה או חניכה? ומה אומרים כל המדקדקים הראשונים שלמדת? (שוב ברצוני ללמוד, איני בא לעשות ליצנות).

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 1:58 am

סגי נהור כתב:
מעיין כתב:ראיתי פעם שנתחנך על לשון העברית שהקשה למה נקראת המנורה של 'חנוכה' 'חנוכיה' ולא 'מנורה' כשל ה'מקדש'

חנוכיה אינה מלה חדשה, אלא כך קראו הרבה מקהילות הספרדים למנורה של חנוכה (ונכתב: חנוקיא"ה).

ידעתי גם ידעתי וכבר נתבאר זה כאן בפורום
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=24&t=2973&p=22279#p22279
אבל מי שיודע שמקורו משם לא יקשה קושיא פתאית זו, וברצוני רק להראות שלימוד העברית אינו מסייע ללימוד התורה ולהבנתה
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ו' אוגוסט 31, 2018 2:00 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 2:01 am

זאב ערבות כתב:אז איך אתה אומר: חנוכה או חניכה? ומה אומרים כל המדקדקים הראשונים שלמדת? (שוב ברצוני ללמוד, איני בא לעשות ליצנות).

כנראה שלא הבנת את הענין בעברית קוראים כהיום המנורה של חנוכה בלשון 'חנוכיה' - ואולי שלומי אמוני ישראל קוראים לה בשם הישן 'מנורה'

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 2:06 am

מעיין כתב:
זאב ערבות כתב:אז איך אתה אומר: חנוכה או חניכה? ומה אומרים כל המדקדקים הראשונים שלמדת? (שוב ברצוני ללמוד, איני בא לעשות ליצנות).

כנראה שלא הבנת את הענין בעברית קוראים כהיום המנורה של חנוכה בלשון 'חנוכיה' - ואולי שלומי אמוני ישראל קוראים לה בשם הישן 'מנורה'

הבנתי גם הבנתי, אני מתכוון לחג החנוכה ולא לחנוכיה.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 2:21 am

איני מבין כוונתך ואם כוונתך על שאנו אין מבחינין בין חיריק לקובוץ זה נושא נדוש וכמדומה שאין חוג כהיום שמדברים כמו שדיבר משה רבינו וזה מכובד הגליות וצורת הדיבור של הגוים בהגלות שמושפעים מהם וגם מטבע המדינות וכבר בני אפרים לא יכלו להגות שי"ן ימיני... ויש שקראו לאלפין עיינין
וכבר יש על זה ספר נפלא מאוד בקוראי שמו פליאות חכמה להרב יהושע פאלק זאב וולפסון עיין שם שדיבר עם יהודים מכל רחבי הקשת וחלקי העולם והעלה עלי גליון חילוקי ההברות השונות
ואה"נ שללמוד דקדוק כדי לדבר בהגי' הנכונה כמעט שאי אפשר כהיום
ואם אין מבחינין בין אלף לעיין בטלה קפידת יהו"א דהרי מהגין עין כאלף ומה בין רע לאירא
אבל עיקר צורך לימוד הדקדוק בימינו אלה היא להבין בתורת ה'
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ה' אוגוסט 30, 2018 5:27 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 4:16 am

מעיין כתב:איני מבין כוונתך ואם כוונתך על שאנו אין מבחינין בין חיריק לקובוץ זה נושא נדוש וכמדומה שאין חוג כהיום שמדברים כמו שדיבר משה רבינו וזה מכובד הגליות וצורת הדיבור של הגוים בהגלות שמושפעים מהם וגם מטבע המדינות וכבר בני אפרים לא יכלו להגות שי"ן ימיני... ויש שקראו לאלפין עיינין
וכבר יש על זה ספר נפלא שדיבר עם יהודים מכל רחבי הקשת וחלקי העולם
ואה"נ שללמוד דקדוק כדי לדבר בהגי' הנכונה כמעט שאי אפשר כהיום
ואם אין מבחינין בין אלף לעיין בטלה קפידת יהו"א דהרי מהגין עין כאלף ומה בין רע לאירא
אבל עיקר צורך לימוד הדקדוק בימינו אלה היא להבין בתורת ה'

האם אתה מצדיק את הדיבור העילג בכך שזה מכובד הגלויות וצורת הדיבור של הגויים בגלות שמושפעים מהם? אז אולי נתחיל להצדיק ענינים אחרים...
ומדוע אי אפשר ללמוד דקדוק כדי לדבר בהגיה נכונה? מה כ"כ קשה או שמא המוסדות אינם מעוניינים ללמד כמו שאינם מעוניינים ללמד אנגלית וחשבון.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 4:45 am

כנראה שלא הבנת כראוי
יש הרבה צורות הדיבור בשכבות כלל ישראל למקומותיהם
הפולנים הליטאים התימנים וכו' וכו'
יש מאמר ארוך בנושא זאת כמדומה בעץ חיים בענין הברת הקמץ
ולא שייך לומר שכל כלל ישראל ידבר באותו צורת דיבור הנכונה
ולזה כוונתי
צורת דיבור העברית אינו הנכון כלל אימצו קצת מהיגוי הספרדית ולא כולו
מן הסתם התימנים הם היותר קרובים לצורת הדיבור הנכונה
וכוונתי שכללי הדקדוק כגון רפה בג"ד כפ"ת אחר יהו"א אינו חק בדיבור לשון קודש [כי כן הוא גם בשאר לשונות הקרובות ארמי וכדומה וזאת מטבע הדיבור שאחר אותיות רפיות כגון א ה ו י נחות מרפין הבגד כפת]
ואם הי' חק בעלמא אז נאמר דאף שאין אנו בקיאין יפה בהברות האותיות מ"מ את מה שנוכל לקיים נקיים - אבל באמת כל כללי הדקדוק הם קשורים ואחוזים זה בזה האותיות עם הדגש ורפה הטעמים ומקומות הטעמים המחברים והמפסיקים הנעים והנחים כידוע ליודעים בדקדוק, וא"כ אף שנלמוד חכמת הדקדוק לכלליה ופרטיה מ"מ יקשה לדבר ולהתפלל ולקרות את שמע על פי חוקי הדקדוק אם לא שנוכל להחזיר עטרה ליושנה את כל הברת האותיות אל"ף ועי"ן כף וקו"ף שין סמך ותיו תיו וטית חית וכף גימל דגש ורפה דלת דגש ורפה - וכמו כן הגיית הנקודות שכמעט בכל נקודה ונקודה יש הברות שונות ומשונות וגם שו"א נע האיך להגותו תלוי במחלוקת המדקדקים וגם הגיית חית ועין והא גנובה מחלוקת המדקדקים עד שקשה מאוד לומר שאנו קורין שמע וקורין בתורה ומגילה כהלכתו לכתחילה, ומ"מ יוצאין בדיעבד כמי שקורא לאלפין עייני"ן

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 6:21 am

מעיין כתב:כנראה שלא הבנת כראוי
יש הרבה צורות הדיבור בשכבות כלל ישראל למקומותיהם
הפולנים הליטאים התימנים וכו' וכו'
יש מאמר ארוך בנושא זאת כמדומה בעץ חיים בענין הברת הקמץ
ולא שייך לומר שכל כלל ישראל ידבר באותו צורת דיבור הנכונה
ולזה כוונתי
צורת דיבור העברית אינו הנכון כלל אימצו קצת מהיגוי הספרדית ולא כולו
מן הסתם התימנים הם היותר קרובים לצורת הדיבור הנכונה
וכוונתי שכללי הדקדוק כגון רפה בג"ד כפ"ת אחר יהו"א אינו חק בדיבור לשון קודש [כי כן הוא גם בשאר לשונות הקרובות ארמי וכדומה וזאת מטבע הדיבור שאחר אותיות רפיות כגון א ה ו י נחות מרפין הבגד כפת]
ואם הי' חק בעלמא אז נאמר דאף שאין אנו בקיאין יפה בהברות האותיות מ"מ את מה שנוכל לקיים נקיים - אבל באמת כל כללי הדקדוק הם קשורים ואחוזים זה בזה האותיות עם הדגש ורפה הטעמים ומקומות הטעמים המחברים והמפסיקים הנעים והנחים כידוע ליודעים בדקדוק, וא"כ אף שנלמוד חכמת הדקדוק לכלליה ופרטיה מ"מ יקשה לדבר ולהתפלל ולקרות את שמע על פי חוקי הדקדוק אם לא שנוכל להחזיר עטרה ליושנה את כל הברת האותיות אל"ף ועי"ן כף וקו"ף שין סמך ותיו תיו וטית חית וכף גימל דגש ורפה דלת דגש ורפה - וכמו כן הגיית הנקודות שכמעט בכל נקודה ונקודה יש הברות שונות ומשונות וגם שו"א נע האיך להגותו תלוי במחלוקת המדקדקים וגם הגיית חית ועין והא גנובה מחלוקת המדקדקים עד שקשה מאוד לומר שאנו קורין שמע וקורין בתורה ומגילה כהלכתו לכתחילה, ומ"מ יוצאין בדיעבד כמי שקורא לאלפין עייני"ן

הבנתי ועוד איך כראוי. מה שאתה כותב בקיצור מתוך המלל הזה הוא שכיוון שיש כ"כ הרבה מנהגים וצורות דיבור ועיוותים ודברים שלא מקפידים ולא מדקדקים וכו' וכו' אז אין מי שמדבר היום בצורה נכונה במאה אחוז ונהרא נהרא ופשטיה
אז אענה לך בקצרה. אתה כבר מודה שהכי מדויקים הם התימנים, יפה, רב יעקב קמנצקי הלך לתימנים שילמדו אותו קריאה נכונה! אך לענות על דבריך במשל, נניח אתה בא לבית הכנסת ורואה שכל המתפללים מזלזלים בתפילה ושותים קפה באמצע ומדברים בפלאפון וכו' והשליח ציבור לא מקפיד בהגיית והטעמת המילים ואי אפשר להבין מלה אחת שהוא אומר.... האם תאמר כפי שאתה כותב לעיל אז גם אני אזלזל בתפילה הלא בין כה וכה למי זה משנה? או נאמר דבר יותר חמור, נניח אתה רואה אנשים מזלזלים בשמירת השבת... גם אתה תבוא לזלזל.
אתה תטען שלא אמרת שיש לזלזל בדקדוק אלא רק שיש הרבה שיטות, אבל אין שום שיטה שאומרת ששורוק זה חיריק! והתירוצים שנותנים על כך הם סתם תירוצים בשביל לסבר את האוזן.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 6:31 am

אין שום שיטה שתיו דגושה ורפויה שוין וכל הספרדים מדברים כן
ר' יעקב ספיר כותב בספרו שבדברו עם התימנים אמרו לו שבמלה אחת הי' לו כארבעה שגיאות
בסך הכל רציתי לומר שעיקר הדגוש כהיום היא צריך להיות על הבנת הלימוד והמילות ולא על צורת הדיבור והלשון
ובעברית המודרנית לא כוונו יפה בין בצורת הדיבור ובין בנכונות הלשון ואין מה ללגלג על מי שמדבר בלשון עילגת יותר מהמדבר לשון עילגית עברית של בן יהודה וחבריו

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 30, 2018 10:56 am

וגם התימנים עילגים בסגול ובגימל הדגושה. (ויודע אני שזה מהניקוד הבבלי וכו' וכו' אבל אני לא מאמין שמשה רבנו דיבר ככה)
והרבה תימנים הוגים החולם כצירי, וגם אלו שלא אין להם הבדל גדול מספיק בין קמץ לחולם. (ובכלל אין להם הבדל בין קמץ גדול לקמץ קטן).
ושין שמאלית וסמך דומות מאוד לצדי.
וכן מסורת כל עם ישראל וכל אומות העולם שאות הקוף היא בצורה מסויימת ואצלם הוא כמו ג' שלנו.
וגם במקומות שהם מחלקים יפה בין אות לאות, הרי זה כמו אותיות השפה הערבית ואין הכרח שזה מסורת ממשה רבינו אלא נקלט משפת המקום.

מסיבה זו ועוד הרבה אחרות אני ממשיך להחזיק במבטא אבותי ולא הולך ללמוד מבטא תימני אצל השכנים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:42 am

מוסכם על ידי כולם שנהרא נהרא ופשטמא וזה כמו נוסח התפילה שאין מי שיכול היום לומר איזה נוסח התפלל משה רבינו.
השאלה מה זה לשון עילגת. הנה משה רבינו לא רצה לדבר אל בני ישראל כיון שהיה כבד פה וכבד לשון. יש ענין לדבר בצורה נכונה ומכובדת וכאשר מזלזלים בכך בכוונה תחילה שתהיה הסיבה אשר תהיה זה לא מכובד בפרט כאשר מדברים כך עם גויים זה חילול ה' שאומרים תראו היהודים אפילו לא יודעים לדבר כמו שצריך.
ידוע הוורט על אדם שמתפלל בצורה עילגת ומעירים לו על כך והוא עונה שאבא מבין את הילד שלו. זה נכון, אך כשמדברים אתי בצורה כזו איני אביהם של המדברים ואיני מבין מלה וחצי מלה שאומרים לי.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 30, 2018 12:07 pm

נראה שקבעת על מבטא יהודי פולין שהוא עילגות ואסור להתפלל בו.
האם הבנתיך נכון?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 2:22 pm

משולש כתב:נראה שקבעת על מבטא יהודי פולין שהוא עילגות ואסור להתפלל בו.
האם הבנתיך נכון?

לא הבנת אותי נכון. לא התיחסתי לאף מבטא מסויים ולאף חוג או עדה כלשהם, אלא לכל אחד ואחד שמדבר בצורה לא נכונה לפי חוקי הדקדוק והלשון הבסיסיים ויש כאלו מכל החוגים והעדות ודבר זה ניכר גם בכתיבתם ואף כאן בפורום ניתן לזהות אותם בכך. האם אתה מצדיק זאת?

יקים

הודעהעל ידי יקים » ה' אוגוסט 30, 2018 7:29 pm

כמדומני שבספר שארית ישראל (ולעדניק) מובא שעם שפת האידיש מסדרים אברי משיח
מי יכול להעלות?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוגוסט 30, 2018 7:59 pm

מעיין כתב:כנראה שלא הבנת את הענין בעברית קוראים כהיום המנורה של חנוכה בלשון 'חנוכיה' - ואולי שלומי אמוני ישראל קוראים לה בשם הישן 'מנורה'

צר לי לאכזבך, אבל "שלומי אמוני ישראל" בני הארץ הקדושה אומרים כולם "חנוכיה", ולא "מנורה", וגם לא רואים כלל לנכון להעסיק את עצמם בעניין הזה של הקפדה להימנע ממילים שהתחדשו ע"י בן יהודה וכיו"ב.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 9:14 pm

זכור! אני לא אומר שדיבור בעברית הוא ע"ז....
אבל הי' פעם שלא הי' רק שלש מאות אנשים שלא כרעו לבעל
באופן שאין הרוב מכריע שבפרט הזו הם אכן שלמי אמוני ישראל, או נשפעים תחת קולטור של לשון שנתייסד ע"י חפשיים במטרה לחלל את קדושת הלשון ומתחלה נלחמו בזה עד שמרוב הצרות נצחו החפשיים ויצא העגל הזה...
באופן שאין משנה כמה מהציבור באר"י מדברים כן...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' אוגוסט 30, 2018 11:06 pm

מעיין כתב:זכור! אני לא אומר שדיבור בעברית הוא ע"ז....
באופן שאין הרוב מכריע שבפרט הזו הם אכן שלמי אמוני ישראל, או נשפעים תחת קולטור של לשון שנתייסד ע"י חפשיים במטרה לחלל את קדושת הלשון ומתחלה נלחמו בזה עד שמרוב הצרות נצחו החפשיים ויצא העגל הזה...

אינני מבין מה אתה רוצה. "שלומי אמוני ישראל" הינם יהודים שיראים את ה' וחיים עפ"י משפט התורה כפי שהוכרע להלכה בש"ס ובפוסקים, עפ"י כללי הפסיקה המקובלים מזה דורות. אינני מכיר כזה מושג "שלומי אמוני ישראל בפרט פלוני אך לא בפרט אלמוני".

ואם (חלק מ)הלשון העברית התייסדה ע"י ה"חפשיים"? איז וואס? היום אף אחד כבר לא זוכר את זה ואין לזה שום משמעות.

ואגב, מי אמר לך שהמטרה שלהם היתה "לחלל את קדושת הלשון"? מאיפה לקחת את זה?
(מה שכן נכון לומר הוא שהם רצו לבסס את האידיאה של "לאום יהודי" ככל הלאומים, היינו לאום שנשען על טריטוריה ועל שפת דיבור משותפת ולא על חוקי דת, ולפיכך הוצרכו לבסס להרחיב ולהטמיע את השפה העברית, וגם ליצור בה שינויים ו"הקלות" שיתנו לה תבנית אחידה אצל יוצאי כל העדות).

ידידי היקר, ה"עגלים" שלנו היום הם: סכנות הטכנולוגיה, רפיונינו הרב בהתנהגות עפ"י השו"ע והפוסקים, רפיונינו הרב ב"מידות טובות" ו"בין אדם לחבירו", חילול ה'!, "מלומדה"!!, שכחת אלוקים! (בליבינו פנימה). הלוואי הלוואי הלוואי שה"עגל" שלנו היום היה השימוש בשפה העברית. חבל על כל מילי גרם של אנרגיה שאתם משקיעים על הנושא הזה, הוא חסר משמעות לחלוטין.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:16 pm

פרנקל תאומים כתב:
מעיין כתב:זכור! אני לא אומר שדיבור בעברית הוא ע"ז....

אינני מבין מה אתה רוצה. "שלומי אמוני ישראל" הינם יהודים שיראים את ה' וחיים עפ"י משפט התורה כפי שהוכרע להלכה בש"ס ובפוסקים, עפ"י כללי הפסיקה המקובלים מזה דורות. אינני מכיר כזה מושג "שלומי אמוני ישראל בפרט פלוני אך לא בפרט אלמוני".

ואם (חלק מ)הלשון העברית התייסדה ע"י ה"חפשיים"? איז וואס? היום אף אחד כבר לא זוכר את זה ואין לזה שום משמעות.

ואגב, מי אמר לך שהמטרה שלהם היתה "לחלל את קדושת הלשון"? מאיפה לקחת את זה?
(מה שכן נכון לומר הוא שהם רצו לבסס את האידיאה של "לאום יהודי" ככל הלאומים, היינו לאום שנשען על טריטוריה ועל שפת דיבור משותפת ולא על חוקי דת, ולפיכך הוצרכו לבסס להרחיב ולהטמיע את השפה העברית, וגם ליצור בה שינויים ו"הקלות" שיתנו לה תבנית אחידה אצל יוצאי כל העדות).

ידידי היקר, ה"עגלים" שלנו היום הם: סכנות הטכנולוגיה, רפיונינו הרב בהתנהגות עפ"י השו"ע והפוסקים, רפיונינו הרב ב"מידות טובות" ו"בין אדם לחבירו", חילול ה'!, "מלומדה"!!, שכחת אלוקים! (בליבינו פנימה). הלוואי הלוואי הלוואי שה"עגל" שלנו היום היה השימוש בשפה העברית. חבל על כל מילי גרם של אנרגיה שאתם משקיעים על הנושא הזה, הוא חסר משמעות לחלוטין.

דברים כדורבנות! האם כתבת מילי גרם בכוונה? או שמא צ"ל מיליגרם?

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 30, 2018 11:21 pm

הלשון שלמי אמוני ישראל היא מליצה מלשון הכתוב [שמואל ב כ יט]
יתכן יתכן שבפרט אחד יש הזנחה גם בשומרי תורה ומצוות - ודבר זה היא דבר יסודי ביסוד קדושת ישראל ותורתו
הדיבור בעברית כדבריך היא הרצון להטמיע קדושת עם ישראל קדושת התורה קדושת הארץ [דרך אגב בתולדות ספרות עברית החדשה, כתוב שנעשה לנגח בהן את האדוקים]
ככל הגוים בית ישראל שפה וטרוטריה וקולטור, אוניברסיות, תואר דוקטור, מאמרים, בתי קולנוע ותועבה, מצעדי גאים, צבא וכו' גם גנבים, ושותי סמים,שופטים, בג"ץ, הכל כאשר לכל ככל הגוים - ובאמת אין אומתינו אומה אלא בתורתה
וכששטנא נצח יצא העגל הזה שאנו מושפעים מהם עד היום למחצה ולשליש ולרביע... במגזר הדלי"ם והאגודה וגם הנטורי קרתא כל אחד כדרגתו...
בית דין לערעורים...
לימוד חכמת חיצוניות...
ישיבות כלאים...
עירוב תורה ומדע...
ליברלזים... שלי שלי ושלך שלך... ערבות מאן דכר שמיה...
אדישות לחילול הקודש... ניתוח מתים חטוטי שכבי...
ולהוסיף על הרשימה
דיון דברי תורה בפורום.... ולא בישיבה בין חברים מקשיבים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוגוסט 30, 2018 11:26 pm

מעיין כתב:הלשון שלמי אמוני ישראל היא מליצה מלשון הכתוב [שמואל ב כ יט]
יתכן יתכן שבפרט אחד יש הזנחה גם בשומרי תורה ומצוות - ודבר זה היא דבר יסודי ביסוד קדושת ישראל ותורתו
הדיבור בעברית כדבריך היא הרצון להטמיע קדושת עם ישראל קדושת התורה קדושת הארץ [דרך אגב בתולדות ספרות עברית החדשה, כתוב שנעשה לנגח בהן את האדוקים]
ככל הגוים בית ישראל שפה וטרוטריה וקולטור, אוניברסיות, תואר דוקטור, מאמרים, בתי קולנוע ותועבה, מצעדי גאים, צבא וכו' גם גנבים, ושותי סמים,שופטים, בג"ץ, הכל כאשר לכל ככל הגוים - ובאמת אין אומתינו אומה אלא בתורתה
וכששטנא נצח יצא העגל הזה שאנו מושפעים מהם עד היום למחצה ולשליש ולרביע... במגזר הדלי"ם והאגודה וגם הנטורי קרתא כל אחד כדרגתו...
בית דין לערעורים...
לימוד חכמת חיצוניות...
ישיבות כלאים...
עירוב תורה ומדע...
ולהוסיף על הרשימה

הוסף על הרשימה, מה ששכחתי היום לברך ברכה אחרונה על הקאווע שלי בבוקר...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:27 pm

מעיין כתב:הלשון שלמי אמוני ישראל היא מליצה מלשון הכתוב [שמואל ב כ יט]
בית דין לערעורים...
לימוד חכמת חיצוניות...
ישיבות כלאים...
עירוב תורה ומדע...
ולהוסיף על הרשימה

אני מוחה! זה הוצאת לעז על הפורום והמשתתפים בו כאילו זה דבר פסול! אם כך מדוע אתה כותב כאן?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוגוסט 30, 2018 11:29 pm

דרך ארץ לזאב ערבות!
מן היחידי סגולה המדברים אידיש בגאון ובעוז בעיר התורה מאנסי!

ואגב, אני לא מבין כל הפלפול הזה
אצלי המילה 'מנורה' יפה יותר מ'חנוכיה'...
פשוט, ה'מנורה' מזכיר הבית המקדש, הכהן גדול הדליק המנורה, אה אה מה יפה!...
'חנוכיה'? מה זה?, מזכיר חלוקת הטשקולאד על ידי הסבתא באחד מלילות חנוכה, וריח של הלאטקעס עולה בכל הבית..

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:32 pm

אראל כתב:דרך ארץ לזאב ערבות!

האם דבריך הם שבח או גנאי? קשה לי להחליט.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:34 pm

'חנוכיה'? מה זה?, מזכיר חלוקת הטשקולאד על ידי הסבתא באחד מלילות חנוכה, וריח של הלאטקעס עולה בכל הבית..

בבית המקדש היתה מנורה של 7 קנים ואסור לעשות כדוגמתה... וחנוכיה...?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוגוסט 30, 2018 11:36 pm

זאב ערבות כתב:

חז"ל אסרו 'לעשות' כעין מנורת בית המקדש, ואתה מוסיף על גזירת חז"ל שאפילו לקרותה 'מנורה' אסור?, כלום גדול אתה מחוה שהוסיפה על ציווי השי"ת, לא תאכלו ממנו ולא תגעו
אגב, הר"ן אומר הטעם שאסור להשתמש לאור נרות חנוכה, זכר למנורת בית המקדש!

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ה' אוגוסט 30, 2018 11:41 pm

זאב ערבות כתב:אני מוחה! זה הוצאת לעז על הפורום והמשתתפים בו כאילו זה דבר פסול! אם כך מדוע אתה כותב כאן?

כי בפורומים של השלוש מאות איש שלא השתחוו לבעל יש בעיקר דברי הבאי והבל..

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 30, 2018 11:53 pm

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:

חז"ל אסרו 'לעשות' כעין מנורת בית המקדש, ואתה מוסיף על גזירת חז"ל שאפילו לקרותה 'מנורה' אסור?, כלום גדול אתה מחוה שהוסיפה על ציווי השי"ת, לא תאכלו ממנו ולא תגעו

איפה ראית שכתבתי שאסור לקרות לחנוכיה מנורה? ומה עם סופגניות? זה בסדר? וסביבון? דריידל יותר טוב?
אולי מנהלי הפורום יפתחו תת פורום להתנגחויות אישיות בין עדתיות? איני מבין מה הטעם לכתוב דברים כאלו ועוד בחודש אלול ואחר כך לבקש סליחה כבדרך אגב.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוגוסט 30, 2018 11:55 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
זאב ערבות כתב:

איפה ראית שכתבתי שאסור לקרות לחנוכיה מנורה?

מי כתב זה?

כלומר, אתה נותן טעם לשבח למה לקרות את המנורה של חנוכה בשם 'חנוכיה', כי הלא בבית המקדש שי' המנורה בת 7 קנים, אסור לעשות כדוגמתה, לכן גם מנורה של חנוכה אסור לקרותה מנורה
למה אסור לקרותה מנורה???? מפני שיש לה ח' קנים בטל ממנה שם מנורה? בכל הפוסקים נקראת נרות חנוכה בשם 'מנורה' על אף שיש לה ח' קנים, וע"כ הטעם זכר למנורת בית המקדש כמ"ש הר"ן

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' אוגוסט 30, 2018 11:59 pm

מה זה 'סביבון'?
סבון, זה מה שקרוי בארמית 'בורית', אזי בורית קטן [מקוה-זייפל] נקרא 'סביבון'
'סופגניות'? מה זה, ספוג זה אחד מן ד' מדות שחושבים חז"ל בין הולכי בית המדרש, אזי ספוג קטן אולי נקרא סופגן?
צא ולמד, איזה שייכות יש בין בורית של מקוה וספוג קטן עם חנוכה? אולי משום שיש חסידים ואנשי מעשה ההולכים למקוה קודם הדלקת המנורה... אה אה

מנורה זה מנורה שמדליקים בחנוכה, ו'חניכיה' זה 'כניאק', 'חסידישער חניאק' בלשון נקיבה היא 'חנוכיה'....
ואם הספרדים היו מהם שקראו למנורה של חנוכה 'חניקיאה' אז מה? וכי אני ספרדי??

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 31, 2018 12:14 am

אראל כתב:מה זה 'סביבון'?
סבון, זה מה שקרוי בארמית 'בורית', אזי בורית קטן [מקוה-זייפל] נקרא 'סביבון'
'סופגניות'? מה זה, ספוג זה אחד מן ד' מדות שחושבים חז"ל בין הולכי בית המדרש, אזי ספוג קטן אולי נקרא סופגן?
צא ולמד, איזה שייכות יש בין בורית של מקוה וספוג קטן עם חנוכה? אולי משום שיש חסידים ואנשי מעשה ההולכים למקוה קודם הדלקת המנורה... אה אה

מנורה זה מנורה שמדליקים בחנוכה, ו'חניכיה' זה 'כניאק', 'חסידישער חניאק' בלשון נקיבה היא 'חנוכיה'....
ואם הספרדים היו מהם שקראו למנורה של חנוכה 'חניקיאה' אז מה? וכי אני ספרדי??

חילך לאורייתא

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' אוגוסט 31, 2018 12:15 am

אראל כתב:'סופגניות'? מה זה, ספוג זה אחד מן ד' מדות שחושבים חז"ל בין הולכי בית המדרש, אזי ספוג קטן אולי נקרא סופגן?

מה נעשה שסופגן הוא לשון משנה, ובתרגום קדמון לדברי ר' מימון אבי הרמב"ם כונה כך הספינג', הקרוב לסופגניה של ימינו.
אבל בטרם תחקור אחר מקור המלה סופגניה, ראוי שתבדוק מנין הגיעה אלינו הסופגניה עצמה, שלא הכירוה אבותינו ואמותינו במזרח אירופה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 31, 2018 12:17 am

סגי נהור כתב:
אראל כתב:'סופגניות'? מה זה, ספוג זה אחד מן ד' מדות שחושבים חז"ל בין הולכי בית המדרש, אזי ספוג קטן אולי נקרא סופגן?

מה נעשה שסופגן הוא לשון משנה, ובתרגום קדמון לדברי ר' מימון אבי הרמב"ם כונה כך הספינג', הקרוב לסופגניה של ימינו.
אבל בטרם תחקור אחר מקור המלה סופגניה, ראוי שתבדוק מנין הגיעה אלינו הסופגניה עצמה, שלא הכירוה אבותינו ואמותינו במזרח אירופה.

אפשר כבר לפתוח את תת פורום חנוכה

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' אוגוסט 31, 2018 12:19 am

סגי נהור כתב:

התרגום שהזכרת הוא מסתמא תרגום לערבית..., אזי בבקשה תניח זאת להישמעאלים....
אצלינו קורים לה באנגלית דאונאט'ס..., ובלשון משנה (חלה פ"א מ"ה) זה נקרא 'סופגנין' לא 'סופגניות'...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' אוגוסט 31, 2018 12:22 am

מעיין כתב:הדיבור בעברית כדבריך היא הרצון להטמיע קדושת עם ישראל קדושת התורה קדושת הארץ

לא הבנתי, אם הדיבור בעברית הוא הרצון להטמיע קדושת ישראל התורה והארץ, אם כן מה הרעה שכב' מוצא בה?
(חוששני שכב' בזהירותו המופלגת מעברית, איננו יודע אל נכון את פירושה של המילה "להטמיע". צר לי, אבל אינני יודע לתרגם אותה לשפה "הקדושה" אנגלית, וגם לא ליידיש).
[דרך אגב בתולדות ספרות עברית החדשה, כתוב שנעשה לנגח בהן את האדוקים]

העברית לא נעשתה כדי לנגח את האדוקים. המטרה שלה היתה כפי שכתבתי בהודעתי הקודמת עיי"ש. לכל היותר אתה יכול לומר שהם גם רצו על ידי חידוש העברית המודרנית להתבדל מן האדוקים ותרבותם שהיתה "גלותית" בעיניהם.
בית דין לערעורים...
לימוד חכמת חיצוניות...
ישיבות כלאים...
עירוב תורה ומדע...
ולהוסיף על הרשימה

סליחה שאני כותב זאת, ובאמת אין רצוני לקנטר, אבל כמעט כל הרשימה הארוכה שהזכרת מאפיינת את יהדות חו"ל עשרת מונים ממה שהיא מאפיינת את יהדות אר"י.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 31, 2018 1:15 am

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
זאב ערבות כתב:

איפה ראית שכתבתי שאסור לקרות לחנוכיה מנורה?

מי כתב זה?

כלומר, אתה נותן טעם לשבח למה לקרות את המנורה של חנוכה בשם 'חנוכיה', כי הלא בבית המקדש שי' המנורה בת 7 קנים, אסור לעשות כדוגמתה, לכן גם מנורה של חנוכה אסור לקרותה מנורה
למה אסור לקרותה מנורה???? מפני שיש לה ח' קנים בטל ממנה שם מנורה? בכל הפוסקים נקראת נרות חנוכה בשם 'מנורה' על אף שיש לה ח' קנים, וע"כ הטעם זכר למנורת בית המקדש כמ"ש הר"ן

אראל יקירי, זמני יקר וחבל לבזבז את הזמן על שטויות כגון אלו. זו תהיה תגובתי האחרונה אליך.
כתבתי שבמקדש היתה מנורה של 7 קנים, לא כתבתי שאסור לקרוא לחנוכיה מנורה... רק שאסור לעשות כמותה! אתה רוצה לתפוס אותי על משהו, אולי כדאי שתלך לים ותתפוס כמה דגים ותראה איך הם רועדים מחודש אלול. כתיבה וחתימה טובה.

יקים

הודעהעל ידי יקים » ו' אוגוסט 31, 2018 1:34 am

יקים כתב:כמדומני שבספר שארית ישראל (ולעדניק) מובא שעם שפת האידיש מסדרים אברי משיח
מי יכול להעלות?

שארית ישראל מאמרי שבועות מאמר ג'
קבצים מצורפים
Screenshot_20180831-013304.jpg
Screenshot_20180831-013304.jpg (518.2 KiB) נצפה 6921 פעמים

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' אוגוסט 31, 2018 1:41 am

אראל יקירי, זמני יקר וחבל לבזבז את הזמן על שטויות כגון אלו. זו תהיה תגובתי האחרונה אליך.
כתבתי שבמקדש היתה מנורה של 7 קנים, לא כתבתי שאסור לקרוא לחנוכיה מנורה... רק שאסור לעשות כמותה! אתה רוצה לתפוס אותי על משהו, אולי כדאי שתלך לים ותתפוס כמה דגים ותראה איך הם רועדים מחודש אלול. כתיבה וחתימה טובה.

לזאב ערבות
אין זו בזבוז זמן זה דבר די רציני...
ידעתי את אראל מקרוב כוונתו לשמים...אראל בחששו שהזאב בערבה יראה את הארי בצאתו מן היער וימלא רתת וחלחלה, ואריה שאג מי לא יירא...[גם הזאב ושאר חיתו יער...] ושמא יעבור על בל תוסיף... וקרא כתיב עבדו את ה' בשמחה... הכניס קצת שמחה... למזג היראה....
ושלום על ישראל בארץ ובתפוצות כולנו נזכה לכתיבה וחתימה טובה...
נערך לאחרונה על ידי מעיין ב ו' אוגוסט 31, 2018 1:51 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 31, 2018 1:51 am

מעיין כתב:לזאב ערבות
אין זו בזבוז זמן זה דבר די רציני...
אראל בחששו שהזאב בערבה יראה את הארי בצאתו מן היער וימלא רתת וחלחלה, ואריה שאג מי לא יירא...[גם הזאב ושאר חיתו יער...] ושמא יעבור על בל תוסיף... וקרא כתיב עבדו את ה' בשמחה... הכניס קצת שמחה... למזג היראה....
ושלום על ישראל בארץ ובתפוצות כולנו נזכה לכתיבה וחתימה טובה...

תודה שהרגעת אותי.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' אוגוסט 31, 2018 1:53 am

אבל אני עדיין לא רגוע...
ולמה משום שאסור לעשות מנורה בת ז' קנים, אין לקרות את החנוכה מנורה בשם מנורה?
מה ענין זה לזה???

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' אוגוסט 31, 2018 1:57 am

פרנקל תאומים כתב:לא הבנתי, אם הדיבור בעברית הוא הרצון להטמיע קדושת ישראל התורה והארץ, אם כן מה הרעה שכב' מוצא בה?
(חוששני שכב' בזהירותו המופלגת מעברית, איננו יודע אל נכון את פירושה של המילה "להטמיע". צר לי, אבל אינני יודע לתרגם אותה לשפה "הקדושה" אנגלית, וגם לא ליידיש).

עי' ערוך ערך טמע

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 156 אורחים