מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מהו הסכך המומלץ ביותר מבחינה הלכתית?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
לב_לדעת

Re: מהו הסכך המומלץ ביותר מבחינה הלכתית?

הודעהעל ידי לב_לדעת » ב' ספטמבר 17, 2018 10:01 pm

מקדש מלך כתב:מה המספר שלו?

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ב' ספטמבר 17, 2018 10:21 pm

הרב לב_לדעת ראה באישי. אשמח לשמוע ממך תשובה בהקדם. תודה רבה.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' ספטמבר 17, 2018 10:29 pm

פרנקל תאומים כתב:אני די נוטה לקנות את הרפיה (שכבר יש לי ממנו שני סככים קטנים).

?

הרב פ'ת,
יש לי סכך רפיה על סוכה ענקית, כבר לאחר הסיכוך, שנה שלישית.
בדקתי מטווח אפס כהוראתך ויש בו לכאורה מ2 הסוגים.
שאלתי: האם אחרי שבוע שהם עומדים על גג הסוכה בשמש, האם הם ממשיכים ליפול כלפי מטה?
והאם ריסוס טוב לא יועיל? מדובר בטרחה גדולה לפרק הכל כעת ולשטוף וכו' יש לי המון מחצלות.
יצוין שבעת הרכישה הובטח לי שיישאר נקי...

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ג' ספטמבר 18, 2018 9:57 am

נו. אף אחד לא נותן הוראות נקיון של הקנים/הסכך לפני החג?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' ספטמבר 19, 2018 11:08 pm

תודה לכל המעוררים ובפרט להרב פ"ת, בדקתי עכשיו את הסכך קיינעס ומצאתי כמה וכמה כיני ספרים.

האם מישהו כאן ניסה את העצה של הרב ויא לשטוף את הסכך במים חמים? ומהי התוצאה?

בתודה מראש לעונים.

איש לוי

הודעהעל ידי איש לוי » ד' ספטמבר 19, 2018 11:21 pm

יש"כ לכל המעוררים כאן. בדקתי עכשיו את הסכך וכולו מלא בתולעים קטנים כמו שאמרו כאן. החלטתי לקנות ענפי דקל (למרות העלות הכספית...) ולהיות נקי מתולעים

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' ספטמבר 20, 2018 12:20 am

גם בענפי דקל יש תולעים...

ברוך ה' איש בשורה אנכי היום
לאחר שנים של עגמת נפש, לגלות בערב חג הסוכות, שגם השנה הסכך מלא תולעים, הנה אשתקד סגרתי את הסכך בשקיות אטומות, סגורות היטב היטב בדבק רחב (המון המון סיבובים לאורך כל הגליל), כאשר בתוכם הורקתי ספריי K600 (בערך בקבוק שלם לכל שקית) ושפע של כדורי נפתלין.
והחידוש שנתווסף השתא, הוא שבערב פסח -למרות כל הלחץ והקושי שבדבר- פתחתי שוב את השקיות, וחזרתי על הפעולות הנ''ל (וזה מפני שהשפעת הספריי אינה אלא לחצי שנה בלבד).
ובאמת ברוך ה' -לראשונה נמצא הסכך לאחר בדיקה כשהוא נקי לגמרי מכל תולעת (אגב, מדובר בסכך איתן. יתכן שבכל סכך יועיל בס''ד הטיפול הדו-שנתי הנ''ל).

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ה' ספטמבר 20, 2018 1:09 am

איש לוי כתב:יש"כ לכל המעוררים כאן. בדקתי עכשיו את הסכך וכולו מלא בתולעים קטנים כמו שאמרו כאן. החלטתי לקנות ענפי דקל (למרות העלות הכספית...) ולהיות נקי מתולעים

מנסיון עצה טובה קמ'ל, תקנה הרבה... כי צריך כמה שכבות עד שזה מוצל טוב. ועוד עצה טובה, לגזור ככל הניתן את הענף עצמו עד שמתחיל להתפצל העלים. הוא סתם מפריע וקוצני ולא מצל כלום. וכן לשים א' הפוך על השני כדי למקסם את התועלת מהצל ככל הניתן.

צריך לשטוף את זה לפני השימוש ואז להניח לייבוש. ואחרי שמתייבש אז לסכך, לשם צל.

למעשה אשמח מאוד להוראות לשטיפת הקנים. או שמישהו יתן את המספר של הרב ויא.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' ספטמבר 20, 2018 2:47 am

חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:אני די נוטה לקנות את הרפיה (שכבר יש לי ממנו שני סככים קטנים).

?

הרב פ'ת,
יש לי סכך רפיה על סוכה ענקית, כבר לאחר הסיכוך, שנה שלישית.
בדקתי מטווח אפס כהוראתך ויש בו לכאורה מ2 הסוגים.
שאלתי: האם אחרי שבוע שהם עומדים על גג הסוכה בשמש, האם הם ממשיכים ליפול כלפי מטה?
והאם ריסוס טוב לא יועיל? מדובר בטרחה גדולה לפרק הכל כעת ולשטוף וכו' יש לי המון מחצלות.
יצוין שבעת הרכישה הובטח לי שיישאר נקי...

אולי מותר לערער על המוסכמות? האם זה שיש תולעים קטנים בסכך זה אומר שהם נופלות לצלחת?
אני הנחתי 2 שולחנות פלסטיק חדשים מתחת לסכך( רפיה) שעל הסוכה למשך 48 שעות. עכשיו בדקתי מטווח אפס עם פנס עוצמתי את 2 השולחנות, ולא נמצאה עליהם ולו תולעת אחת!
כמו"כ הנחתי דף לבן סמוך לסכך, וטפחתי על הסכך בידי כמה וכמה פעמים, כך עשיתי ב5 מקומות שונים תחת מחצלות שונות, אח"כ בדקתי את הדף ולא נמצאת עליו שום תולעת.
ב2 המקרים כן נמצאו גרגרים רבים שנשרו מהסכך, כעין נסורת דקה מן הדקה.

לב האבן

הודעהעל ידי לב האבן » ה' ספטמבר 20, 2018 8:57 am

שאלה: האם הקיינעס ודומיהם נגועים כבר כשקונים אותם או רק כעבור שנה?

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' ספטמבר 20, 2018 10:50 am

בכל שנה אני מוציא את קיינעס וחובט כהוגן אותם ע"ג דפים לבנים כמה פעמים, לאחר הפעמים הראשונות בהם יוצאים כל מיני נדלים ושאר שרצים אפורים אוהבי חושך למיניהם שממהרים לחפש מחסה חשוך חדש, אינני מוצא עוד כלום.
כך עשיתי גם השנה, והסתכלתי מקרוב מטווח אפס כמו שכתבו כאן, ולא מצאתי כלום מלבד נסורת ושברי עלים יבשים.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ה' ספטמבר 20, 2018 11:29 am

מספר הטלפון של הרב ויא (בקול הלשון): 073-295-1387. שיעור מספר 1.

בקשר לכיני ספרים, העצה של האמבטיה לא הוזכרה שם, אלא לשפוך מים חמים, או לרסס ולהכניס לאריזה אטומה לכמה שעות או להשתמש בשואב אבק.

בנוגע לסכך רפיה, אני משתמש בו כבר שנים ולא מצאתי אצלי או אצל אחרים ליקטוסים, מהסיבה הפשוטה שאין בו 'בשר' ומקום לחפור מחילות.
כיני ספרים דווקא יש, אבל רק בודדים, בגלל האחסון בנפטלין, ולכאורה ריסוס פשוט אמור לפתור את הבעיה, כי אין להם לאן לברוח והן מתות מיד.

אביש

הודעהעל ידי אביש » ה' ספטמבר 20, 2018 1:42 pm

לב האבן כתב:שאלה: האם הקיינעס ודומיהם נגועים כבר כשקונים אותם או רק כעבור שנה?

בדקתי בחנות כשקניתי בדקתי כמה וראיתי, אמנם קצת אבל יש.

אביש

הודעהעל ידי אביש » ה' ספטמבר 20, 2018 1:49 pm

מחולת המחנים כתב:תודה לכל המעוררים ובפרט להרב פ"ת, בדקתי עכשיו את הסכך קיינעס ומצאתי כמה וכמה כיני ספרים.

האם מישהו כאן ניסה את העצה של הרב ויא לשטוף את הסכך במים חמים? ומהי התוצאה?

בתודה מראש לעונים.

אני פתחתי כמה השנה, הם היו מתולעים, שטפתי אותם ברותחין עם טוש באמבטיה בצורה שטוחה ומגולגלת, ייבשתי, ושוב דפקתי על שטח לבן ויצאו נקיים,
השאלה מה עכשיו, לגבי שנה הבאה?

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' ספטמבר 20, 2018 2:17 pm

פי האתון כתב:זכורני במעורפל שלפי הארחות חיים (מלוניל) גם במבוק הוא בעייתי (בית קיבול?).

שו"ר שטעיתי.

נראה שלפי הארחות חיים כל הבעיה בקנים כאלו שיש להם בית קיבול גמור מג' צדדים - משא"כ הבמבוק שפתוח מב' כיוונים לכאו' אין בעיה.
קבצים מצורפים
לוניל.jpg
לוניל.jpg (201.08 KiB) נצפה 14577 פעמים

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' ספטמבר 20, 2018 2:24 pm

"

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' ספטמבר 20, 2018 7:15 pm

תודה תודה למעוררים
אכן השנה בפעם הראשונה בדקתי את הסכך, והיה מגעיל
אם כי מעולם לא זכור לי שראיתי מהיצורים המבחילים הללו על השולחן.

אביש

הודעהעל ידי אביש » ה' ספטמבר 20, 2018 9:37 pm

למה ענין זה של תולעים בסכך לא מוזכר בדורות ראשונים, התולעים של פעם לא אהבו סכך?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' ספטמבר 20, 2018 11:08 pm

פי האתון כתב:
פי האתון כתב:זכורני במעורפל שלפי הארחות חיים (מלוניל) גם במבוק הוא בעייתי (בית קיבול?).

שו"ר שטעיתי.

נראה שלפי הארחות חיים כל הבעיה בקנים כאלו שיש להם בית קיבול גמור מג' צדדים - משא"כ הבמבוק שפתוח מב' כיוונים לכאו' אין בעיה.

אאל''ט הפמ''ג כותב שגם בפתוח לגמרי מקרי בית קיבול, והובא בשער הציון.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ו' ספטמבר 21, 2018 2:00 pm

פרנקל תאומים כתב:
מקדש מלך כתב:אני מכיר היטב את כל התאוריות הללו. אם איני טועה גם בדקתי וראיתי שאין זה כך (לא יכול להבטיח, השנה אבדוק בדיוק לפי הוראותיך...), אבל בעיקר, שהבנתי שכל המזיקים הנ"ל לא יכולים שלא להשאיר עקבות בדמות אבק שמלווה את הקיינעס, פגמים וכו'
איך יכול להיות שהם אוכלים אותו עשר שנים והוא שלם ונקי כיום קנייתו? אוכלים את העוגה ומשאירים אותה שלמה?! וחוץ מזה שלא ראיתי כלום, והסתכלתי.

אאל"ט כיני הספרים לא אוכלים את הסכך.
שום תיאוריות. אני בדקתי היטב כמתואר במשך שנים רבות, סככים מסוגים שונים. אם אתה לא מרסס היטב היטב וסוגר באריזה אטומה לחלוטין (ומומלץ מאד לפזר שם גם את הכדורי רעל האלה, שכחתי את שמם), אין סיכוי שהסכך לא נגוע בכיני ספרים. וגם אם ריססת ועשית כנ"ל, לא תמיד זה עוזר.
כדורי נפטלין

וכן, אני מצאתי הרבה פעמים כיני ספרים בסככים, ולא ראיתי שהם השאירו עקבות או אבק וכדו'.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ו' ספטמבר 21, 2018 2:14 pm

בס"ד
אני הקטן מבקש להיצמד לכותרת השרשור הנוכחי.(שמצד הדיון היה ראוי לכנותו "בעיות חרקים בסכך ופתרונן").
יש לי פרגולה שמוצללת בפלאפונים מושחלים בתוך העץ של הקורות . וא' מגדולי המורים בירושלים נתן לזה את חסותו בתנאי שיסיר כדי טפח ויתנם לשם סכך.(במידה ונעשה לשם צל). לא הבנתי מה עם מסקנת המשנ"ב בתרכט' ובתרלו' שמלכתחילה לא מכריע כך כמלתחילה? מצד נסרים.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ד' ספטמבר 26, 2018 9:51 am

חיימשה כתב:אולי מותר לערער על המוסכמות? האם זה שיש תולעים קטנים בסכך זה אומר שהם נופלות לצלחת?
אני הנחתי 2 שולחנות פלסטיק חדשים מתחת לסכך( רפיה) שעל הסוכה למשך 48 שעות. עכשיו בדקתי מטווח אפס עם פנס עוצמתי את 2 השולחנות, ולא נמצאה עליהם ולו תולעת אחת!
כמו"כ הנחתי דף לבן סמוך לסכך, וטפחתי על הסכך בידי כמה וכמה פעמים, כך עשיתי ב5 מקומות שונים תחת מחצלות שונות, אח"כ בדקתי את הדף ולא נמצאת עליו שום תולעת.
ב2 המקרים כן נמצאו גרגרים רבים שנשרו מהסכך, כעין נסורת דקה מן הדקה.

שמא אפשר להוסיף ולטעון שכל המדביר את הסכך אינו אלא מקלקל!
הלא חרקים חיים יודעים להחזיק את עצמם על הסכך, וחרקים מתים לא. כך שאם נשארו חרקים מתים על הסכך הינם יכולים ליפול לתוך המאכלים בכל משב רוח.
מישהו בדק את הטענות מבחינה מציאותית?
את האפשרות של נפילת חרקים חיים אפשר לבדוק כעצתו של חיימשה.
את האפשרות של נפילת חרקים מתים איני יודע כיצד לבדוק, הלא כיני הספרים הינן זעירות ואם לא יזוזו לא יהיה ניתן בעין בלתי מזויינת לזהות אותן בתוך הנסורת.
אשמח אם מישהו מהמשתתפים יציג את הנושא בפני הרב וייא שליט"א ויעדכן כאן את תגובת הרב.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ד' ספטמבר 26, 2018 4:28 pm

כל מי שיש לו זכוכית מגדלת עבור אתרוגים, כדאי שיבדוק עם זה גם נקודות שחורות וכו' שימצא על שולחנו בתוך סוכתו

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ד' ספטמבר 26, 2018 9:26 pm

אני לא רוצה לקרר.

אבל לי יש זכוכית מגדלת מקצועית שמיועדת במקור ליהלומים (x14), בדקתי כל מיני לכלוכים שחורים שנפלו לי במשך החג מהסכך (חצאי קנים לא מחוברים). ולא נוכחתי לא בתולעת ולא בחצי תולעת.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ד' ספטמבר 26, 2018 9:43 pm

הרב לב לדעת, הבדיקה שלך רלוונטית במקרה שיש בסכך שלך נגיעות [כמו רוב הסככים], ובכך הנך מוכיח שהרמשים אינם נופלים מהסכך.
אולי תואיל בטובך לבדוק לאחר החג האם יש בסכך שלך נגיעות [כמתואר למעלה], ובכך תוכל להחכימנו.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ד' ספטמבר 26, 2018 10:34 pm

לב_לדעת כתב:אני לא רוצה לקרר.
אבל לי יש זכוכית מגדלת מקצועית שמיועדת במקור ליהלומים (x14), בדקתי כל מיני לכלוכים שחורים שנפלו לי במשך החג מהסכך (חצאי קנים לא מחוברים). ולא נוכחתי לא בתולעת ולא בחצי תולעת.

כמובן שלא עלה בדעתי שבכל סוכה שבעולם יש תולעים.
אני כן מצאתי לכלוך שחור שלא היה לכלוך, אבל נראה לי שזה לא מהסכך אלא מכיון שהסוכה בקומה חמישית זה הגיע "דרך האויר"
אלו מהסכך אינם שחורים

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ד' ספטמבר 26, 2018 10:38 pm

שמתי נייר לבן במשך יום בערב החג. ואני בודק כל הזמן על המפה הלבנה.
לא נתקלתי בתולעים.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ד' ספטמבר 26, 2018 10:57 pm

טרי

IMG_1598.JPG
IMG_1598.JPG (39.35 KiB) נצפה 14293 פעמים

מוגדל
IMG_1598 - עותק.JPG
IMG_1598 - עותק.JPG (60.94 KiB) נצפה 14293 פעמים

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' ספטמבר 26, 2018 11:55 pm

גם הרב ויא מסכים שיכול לקרות כל מיני דברים ולא מוכרח הכל. למשל גיסי שאל אותו על סכך שיש בו תולעים אבל הואהיושב בצורה קבועה, ואמר לו שיבדוק עם מפה לפני החג האם נופל.
גם מה שמישהו פה אמר שיש לו רק כמה בודדים ואחרי שדופק פעם ראשונה שוב אין עוד, גם את האופציה הזו הוא מזכיר.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ה' ספטמבר 27, 2018 5:02 pm

תופעת נפילת החרקים מהסכך צריכה להבדק בנפרד לגבי כיני ספרים [המצויים ברוב הסככים], ולגבי חרקי ליקטוס המצויים במיעוט הסככים.
כבוד הרב 'חבר פורום אוצר החכמה' מניח שהחרק בסוכתו [שנראה חרק ליקטוס] הגיע מהאויר, ואשמח לדעת האם בדק שלא מצויים חרקים כאלה בסככו.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' ספטמבר 27, 2018 7:11 pm

בדקתי לפני יו"ט (דפיקות על דף לבן) ולא מצאתי כלום

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » א' ספטמבר 30, 2018 10:33 am

על כל פנים, כדאי לדעת שבחוץ מצויים חרקים מעופפים, ובכל פעם שאוכלים מחוץ לבית יש לפקוח עין שלא יכנסו חרקים למאכלים.
הביטו וראו.

חבר פורום אוצר החכמה

כיצד למנוע נגיעות בסכך

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' אוקטובר 01, 2018 10:58 pm

כיצד למנוע נגיעות בסכך.pdf
(1.99 MiB) הורד 472 פעמים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוקטובר 01, 2018 11:55 pm

לנו היה ליקטוס לפני כמה שנים. תיכננו לשלוח לאיוד. אבל בסוף נ"ל ששמענו שאפשר לרסס חזק ויעזור. ריססתי רציני (לבד) וגם בזבזתי חצי יום נסיעה בשביל לקנות את הנילון האטום (שהתחורר לי אחרי שנה שנתיים, לא קניתי נילון חדש).
ב"ה בינתיים כבר כמה שנים אין ליקטוסים. גם כיני ספרים כמעט לא קיימים כנראה אחרי כמה שנים של ריסוס הסכך נהיה "חפצא" של ריסוס והחרקים כבר לא באים.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ג' אוקטובר 02, 2018 2:33 am

לאחר פירוק הסוכה, ניערתי את הסכך והיו בו כחמישה כינים (הם נראים כמו נמלים רק יותר קטנים) ושני נמלים.

ריססנו בK600.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' אוקטובר 02, 2018 12:50 pm

אגב, הכינים האלו נמצאות גם בבית, על הקירות ועל התקרה. (אוהבות את הסיד) מאוד קשה להבחין בהם, ואיני יודע מה אפשר לעשות עם זה.
היו תקופות שהיה לנו הרבה כאלו והיו תקופות שפחות מבחינים בהם, (לפעמים עוברת אחת כזו על מסך המחשב, ואני משוכנע שלולא האור של המסך לא הייתי רואה אותה בשום אופן.)

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוקטובר 02, 2018 1:51 pm

לנו יש סכך קיינעס ישן (חלקו יותר בן יותר מ- 15 שנה וחלקו בן 10) ועליו אנחנו פורסים כפות דקל (בעיקר כדי שלא יעוף הסכך- ולצורך זה יש חשיבות גדולה לגזע הענף)
אחרי שהתוודענו לבעיית הכינים וכו' ניסינו לאחסן את זה בצורה הרמטית (אנחנו מאחסנים בתוך חלל הגג) ולא הועיל. (אלא כל שנה עשינו את הטיפול שכתב הרב ויא)
ואז אמר לי ת"ח חשוב שליט"א שאם פורסים את זה על הסוכה כמה ימים מראש ויש שמש חזקה, אז זה פוטר את הבעיה לסוכות, ואכן כך עשינו וזה באמת עובד (אצלנו)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 2:29 pm

איי איי איי, איפה ר"ה? איפה יו"כ? סוכות?!! הושענא רבא? שמיני עצרת?.... "א-ל ה' ויאר לנו אסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח".

לפני שכולם אורזים את הסככים, רציתי להמליץ בפניכם מאד על כדורי הנפטלין.

יש לרסס את הסכך היטב היטב (אני מרסס משני הצדדים, וגם מרסס לתוך החלל של הקנים שנמצאים בקצוות הסכך), לארוז אותו באריזה עבה ואטומה לחלוטין, ולסגור את האריזה היטב עם נייר דבק רחב.
לפני שאני מכניס את הסכך המרוסס לאריזה, אני שופך לתחתיתה כדורי נפטלין, ואחרי שאני מכניס את הסכך לשם, אני מחדיר לתוכו מלמעלה עוד שפע של כדורים בין בתרי הגלגולים שלו וגם מוסיף עוד כמה שיהיו מונחים מלמעלה.
לבסוף אני נותן עוד ריסוס מלמעלה, וסוגר היטב. כמובן גם שומר את הסכך במקום יבש.

בעבר הייתי עושה ככל הנ"ל אך בלי כדורי נפטלין, והרבה פעמים הייתי מוצא בכ"ז נגיעות של כיני ספרים בערב החג. כמדומני שמאז שהוספתי ל"מתכון" גם את פיזור הנפטלין, כבר כמה שנים שאינני מוצא עוד חרקים (בלעה"ר טפו טפו..).
גם גיסי אמר לי שמאז שהוא התחיל לפזר גם נפטלין הוא כבר לא מוצא חרקים. הוא מפזר אותם באופן שונה: בשעה שהוא מגלגל את הסכך, אזי לפני כל גלגול הוא מפזר כמה כדורים לאורך הסכך.

מה שכן, חמירא סכנתא מאיסורא, ויש להיזהר מאד עם הילדים מפני הכדורים הרעילים האלה הנראים כסוכריות לבנות. גם כשפותחים את הסכך כעבור שנה בערב החג, שרידים מן הכדורים עדיין נמצאים בסכך, ויש להיזהר כשפותחים את הסכך ומנערים אותו, לאסוף את כל חלקיקי הכדורים ולטומנם עמוק באשפה. במיוחד יש להיזהר מפני התינוקות הזוחלים המלקטים מן הרצפה מכל הבא ליד...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 2:48 pm

רעואל המדייני כתב:על כל פנים, כדאי לדעת שבחוץ מצויים חרקים מעופפים, ובכל פעם שאוכלים מחוץ לבית יש לפקוח עין שלא יכנסו חרקים למאכלים.
הביטו וראו.

אמת. ובמיוחד צריך להיזהר כשעושים פיקניקים/מנגלים משפחתיים בחיק הטבע. לפעמים פורסים ניילון על האדמה ועליו מניחים מאכלים פתוחים, וגם עושים זאת מתחת לנופי האילנות המסוככים, כך שנמצאת המלחמה עם החרקים פנים ואחור.. מלמעלה ומלמטה..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 02, 2018 2:50 pm

בברכה המשולשת כתב:ואז אמר לי ת"ח חשוב שליט"א שאם פורסים את זה על הסוכה כמה ימים מראש ויש שמש חזקה, אז זה פוטר את הבעיה לסוכות, ואכן כך עשינו וזה באמת עובד (אצלנו)

לא הבנתי, השמש הורגת אותם/מבריחה אותם?

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 19 אורחים