מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ציטטות מהרב מפוניבז' - במיוחד בנושא גיוס תרומות - היכן אפשר למצוא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
א גאליציאנער

ציטטות מהרב מפוניבז' - במיוחד בנושא גיוס תרומות - היכן אפשר למצוא?

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ו' אוקטובר 12, 2018 12:32 am

שמעתי כמה וכמה פעמים למשל - ואת זו אני מחפש לה מקור גם כן - כי אמר הרב ז"ל שהיה מגדולי מגייסי הכספים, שכשהוא מגיע לדפוק על דלת ביתו\משרדו של עשיר, הריהו מתפלל בליבו כי העשיר לא יהא אותה שעה שם, - היינו לשבר את האוזן כי גם לאחד כמוהו לא קל לעסוק במלאכה זו, אם ישנן עוד אמרות שפר ממנו, אשמח שמוע ולהתעשר באיזהו מקומן, יישר כח!
ובאגב, הספר 'אחד בדורו' שנכתב עליו ואיננו באוצר ולפי מה ששמעתי הינהו הביוגרפיה המקיפה ביותר שנכתבה עליו [אך לא שמעתי אם היא אמינה], ישנו היכנשהו ברחבי הרשת? ומה בדבר שמועה מעורפלת שהגניב אחד לאוזני שניסו למנוע מהפצה של ספר?
יישר כח גדול למפרע
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

Re: ציטטות מהרב מפוניבז' - במיוחד בנושא גיוס תרומות - היכן אפשר למצוא?

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' אוקטובר 12, 2018 4:33 am

בספרי הרב גלינסקי.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ו' אוקטובר 12, 2018 9:50 am

מן הסתם אתה מודע לספרו של הרב סורסקי - הרב מפוניבז' [ג"ח], הנמצא באוצר.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' אוקטובר 12, 2018 1:47 pm

יש לי במחשב את הספר "אחד בדורו", ואני יכול לנסות לשולחו במייל לכל המעוניין. ניסיתי להעלותו לכאן ולא הצלחתי, כנראה מפאת גודלו.

ניכר שהמחבר מעריץ את הרב כהנמן. עם זאת הוא לא טרח לייפות את דמותו, ואולי לכן מנעו את פירסומו.

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ו' אוקטובר 12, 2018 3:56 pm

נהר שלום כתב:בספרי הרב גלינסקי.

יוכל הרב הנהר להנהיר עיינין ולפרש שיחתו?
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' אוקטובר 12, 2018 9:11 pm

זכור לי שהמעשה שספרת על הרב מפונוביז מוזכר בספר והגדת של הרב יעקב גלינסקי. ויתכן שיש שם עוד מעשים

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ש' אוקטובר 13, 2018 8:48 pm

איזה מהם?
יישר כח
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אוקטובר 14, 2018 9:21 am

עקביה כתב:יש לי במחשב את הספר "אחד בדורו", ואני יכול לנסות לשולחו במייל לכל המעוניין. ניסיתי להעלותו לכאן ולא הצלחתי, כנראה מפאת גודלו.

ניכר שהמחבר מעריץ את הרב כהנמן. עם זאת הוא לא טרח לייפות את דמותו, ואולי לכן מנעו את פירסומו.

בזמנו שאלתי ישישים שלמדו בפונוביז' באותה התקופה עם ר' משה קול, ולדבריהם אכן כך, והבנתי מהם ש'אחד בדורו' אמין למדי ושהסיבה העיקרית להתנגדות אליו הייתה התיאור [הנכון כנראה] של מאבקו של רי"ש כהנמן בבחרותו בטלז בלימוד המוסר שם. השוואת ספרו של סורסקי ל'אחד בדורו' מלמדת שעשה בו שימוש מרובה ובמידה מסוימת ניתן לראות בספרו של סורסקי מעין עיבוד של 'אחד בדורו' [אמנם נראה מתוך הדברים שסורסקי אינו מעתיק ומקצר בעלמא אלא טרח ובדק את המקורות וכו']
מר' אהרן וייס ז"ל מרחובות ת"ו שמעתי פעם שרי"ש כהנמן, עמו היה בקשר קרוב, אמר לו - כל הרבנים הבאים לגבירים מושיטים ידיהם לשלום, גם אני אושיט ידי, אך לא כך, והחווה בידו תנועה של הושטת יד לשלום, אלא כך, והחווה בידו תנועה של בקשת תרומה.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' אוקטובר 14, 2018 2:03 pm

הסיבה שאחד בדורו נגנז, זה יצא בחיי חיותו של הרב ולא היה ניחא לו. אולי פרשת המסר בטלז זה הקטע הכי לא נעים, אבל בכלליות עדיין לא היה נהוג להוציא על אנשים חיים ופעילים והרב היה ענוותן וזה הפריע לו מאוד. יש אומרים שגם קנה את כל הספרים שטרם נמכרו כדי לגונזן. (בימינו אם נשוא הספר היה קונה את כל המהדורה, זו היתה סיבה להדפיס מהדורה חדשה אחרי שהקודמת "אזלה"... אבל פעם אנשים היו ישרים ופחות מתחכמים).

אמש לווה למנוחות הרב גרשון קרלנשטיין זצ"ל, שעוד בבחרותו וגם אח"כ היה מתלווה רבות לרב מפוניבז' לאירועים ולפגישות עם נדיבים. בלי ספק הוא שמע ממנו אמרות והיה יכול לצטט. שמא בניו שמעו ממנו דברים.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוקטובר 14, 2018 2:47 pm

מסופר שפ"א הרב נתן דרשה ארוכה ובסוף רמז על הישיבה .בה איליו אחד אח"כ ואומר לו כבוד הרב לא הבנתי את הדברי התורה אבל הבנתי שהרב רוצה כסף .. ענה לו הרב אתה הבנת הכי טוב..

אותה אבקש

הודעהעל ידי אותה אבקש » א' אוקטובר 14, 2018 2:50 pm

בספר ומתוק האור [על הושע"ר ושמח"ת] מופיע מעשה מעניין מהרב מפוניבז' שכאשר היה בארה"ב לאסוף תרומות לפני מלחה"ע השניה ערכו עבורו דיפלומטים ליטאיים מסיבת פרידה ומובא שם דבריו המחוכמים בכדי להפוך את המסיבה למגבית פרידה, עיי"ש.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 303 אורחים