מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מכוני כושר

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

Re: מכוני כושר

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' אוקטובר 18, 2018 6:04 pm

זאב ערבות כתב: אלא המטרה להתריע על בעיות ולהציע פתרונות

זהו
אז למה שלא תכתוב ספר?
זה בטח יהיה רב מכר (מלבד הלשם שמים לתקן את הבעיות)
בטח תוכל לקבל הסכמה או הסכמות

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' אוקטובר 18, 2018 7:13 pm

ישא ברכה כתב:
עובר ושב כתב:ממש שטויות והבלים להתבטא כך, בפרט שכיום ידוע ומפורסם שרוב הבאים לחדר כושר עושים זאת אך ורק לצורך בריאותם. ויש בזה גם הוצאת לעז על יראים ושלמים.

בעז"ה. בתור אחד שמלמד בישיבה (לא חדרה ולא תפרח..), אני יכול להעיד שהתופעה מצויה אצל בחורים. רובם המוחלט לא עושה זאת מטעמי בריאות, אלא בשביל פיתוח הגוף/חיטוב ועוד. הצגת הנתונים כפי שאתה מציג ביחס לבחורי ישיבות, איננה מדויקת. אולי אתה מדבר מתוך מבט של אברך, אבל אצל בחורים זה ממש לא נכון.

ולגבי עצם המודעה, לדעתי אין טעם לקדש מלחמה כנגד תופעה זו, מכמה סיבות.
1. כל מי שמודע למציאות בכותלי הישיבות בשנים האחרונות (והישיבות הם כמיקרו-קוסמוס של העולם החרדי) מודע לתופעות מורכבות שמצריכות התמודדות וחשיבה מחדש.
אל מול אלפי הבחורים שעובדים את הבורא בתפילה/בתורה/בקיום המצוות/וכו', וגם העולם הזה שלהם מסתכם בחויות הפנים-חרדיות. נמצאים אלפי בחורים שאינם מחוברים באמת לעבודת ה', לא תפילה ולא מצוות, גם לא הויות אביי ורבא, ואפילו לא גפני ודרעי. הם חיים רגל אחת בעולם התרבות החילונית, ורגל נוספת בעולם התרבות החרדי, אבל הקשר שלהם עם בורא העולם חלש ביותר. בשטח הריק נכנסו אין ספור תופעות בעיתיות, כמו: שיטוט ברחובות בשיעמום/ניבול פה/מחשבים/שיטוט במרכז ירושלים/ספריות/צימרים/גלישה בסתר ובגלוי/בחורים שהולכים למשחקי כדורגל, שלא לדבר על העובדה שצוות הישיבה מודע מתי יש משחק לפי המצב בסד"ג/וכו' וכו'. (וכפי ששמעתי מר' דוד כהן שהגדיר, מה שפעם היה השוליים של חברון, היום זה מאות רבות של בחורים בכל הישיבות). אלו שני צידי המטבע הקיצוניים, כמובן שיש אמצע גדול מאד. חשוב לציין שלא מדובר בנוער נושר, אלא במציאות של הרבה ישיבות, במיוחד מהחתך היותר פתוח, אבל לא רק גם בפונביז' ובנותיה ניתן לראות זאת, אם כי בהיקפים הרבה יותר נמוכים.

התופעה של החדרי כושר הבעייתים נמצאית בדר"כ יחד או קרוב לשאר התופעות שהוזכרו אם כי לפי הבנתי, יחסית אל מול שאר הדברים הבעייתים, זה עוד טוב. וכמובן לא כל מי שהולך לחדר כושר הוא גם גולש ומשוטט וכו', ואסור להכליל . לרוב זהו סיפטום, שמעיד על המצב הדתי של הבחור. ולכן אין טעם להילחם בנקודה מסוימת, כשהשורש כולו טעון טיפול.

2. גם לא נראה שמכתב עם כמה חתימות של רבנים יעזור. לא מדובר כאן על תועפות קטנות, שניתן במחי מכתב להעלים אותם, אלא מציאות שקיימת. הבחורים הללו אינם מתלהבים מרבנים או ממכתבים, גם היחס לרבנים לא מה שהיה.

3. מכתב אחד לא עושה הרבה. אם רוצים לעצור תופעה מסוימת, צריך להשקיע הרבה אנרגיה בהסברה/פיקוח/הדרכה, והאנרגיות מוגבלות. ולהשקיע הרבה אנרגיה על פרט שהוא חלק ממכלול שלם, אין לזה הרבה טעם.

לדעתי, עולם הישיבות חייב רפורמה. אבל קודם לכן הגיע הזמן לפקיחת עיניים של ההורים. הצוות הצעיר בישיבות מודע טוב למציאות, ההורים לא. ההורים חייבים להיות יותר מעורבים בחיים של הבן יקיר שלהם, לפתח קשר קרוב עם הבן, פתוח יותר, אמיתי יותר, לנהל שיחות עומק, ולא רק לספק אש"ל. אם כרגע הישיבות לא בונות מספיק את הקשר בין הבחור לבורא עולם, אז התפקיד חוזר חזרה אל ההורים.

אכן דיברתי על אברכים וכלל לא התכוונתי לבחורים. אני באופן אישי לא מבין כיצד יש לבחור ישיבה זמן ללכת למכון כושר, הרי הוא לומד בישיבה.

אבל אני כן יכול לומר לך שהכרתי כמה בחורים מהסוג המכונה "שבבניקים", שהזיקו לכל סביבתם, והלכו לחדר כושר והפכו לאנשים רציניים יותר. ההתעמלות עזרה להם גם מבחינה נפשית. הרי שבבניק הופך לשבבניק בגלל שמרגיש שאינו כלום, שהוא אפס אפסים. עם ההתעמלות ופיתוח גוף הם הרגישו טוב עם עצמם.

בנוסף לזאת, הכרתי כמה בחורי ישיבה איכותיים שהלכו להתאמן בחדר כושר. אף אחד מהם לא התדרדר מבחינה רוחנית.

יתירה מכך: ידיד שלי שכעת הוא ר"מ בישיבה, נתקף פחד כשבנו רצה להתאמן בחדר כושר. הכרתי את בנו, היה לו גוף מפותח ואהבה לכושר. לכאורה, מדרון חלקלק. אבל אני דוקא הרגעתי את ידידי ואמרתי שההיפך הוא הנכון, ע"י אימון הוא לא יהיה "שבבניק" כרבים אחרים.

ואחרי תקופה קצרה הוא הודה בעל כרחו שהבן משתפר בלימודיו בישיבה... כעת הוא כבר נשוי (התחתן לא מזמן) ולומד בכולל. כל אחד שיסיק את מסקנותיו מהסיפור.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' אוקטובר 18, 2018 7:17 pm

החושב כתב:אני מבקר קבוע במכון כושר כבר מספר שנים, ואני לא רואה שם הרבה אברכים מן השורה שמתמידים - באים לכמה חדשים ועוזבים. רובם או חוצניקים או כל מיני חבר'ה שפחות מחוברים להשקפות הקלאסיות...

אכן, הרבה אברכים מגיעים לחדר כושר אבל לא מתמידים. הסיבה היחידה - עצלות. כלל וכלל לא פשוט להתמיד בחדר כושר.

כל קשר להשקפה הוא מקרי לחלוטין.

המתמידים הם אלה שאוהבים את ההתעמלות ואת ההרגשה שבאה לאחר מכן, ומרגישים את ההטבה הבריאותית והנפשית שמגיעה בעקבות זאת.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' אוקטובר 18, 2018 7:25 pm

זאב ערבות כתב:אתן דוגמא מעשית לדברי. כאן יש תופעה שכאשר יש משחק ספורט, יש מאנ"ש שהולכים בהחבא לברים (בתי מרזח בלעז) ושם יש מסכי טלויזיה ורואים את המשחק. לפני כשנה החליטו שני חרדים פה במאנסי לפתוח מסעדה עם ההכשר הכי טוב בעיר ובפינה מסך טלוויזיה המשדר את המשחקים בלי הפרסומות (בלי ידיעת משגיח הכשרות) בכדי להציל אותם אנשים מנסיונות. כעבור שבועות ספורים נסגר המקום כאשר פנו לרב המשגיח שיסיר את ההכשר וכל התירוצים שמצילים את האנשים מנסיונות נפלו על אזניים סתומות. מה דעתכם?

בושה וחרפה, אוי לאוזניים שכך שומעות. אם תשאל לדעתי הקטנה, הלעיטהו לרשע וימות. אין להתיר לשדר את המשחק, אפילו בלי פרסומות (לא נראה לי שיש אפשרות לצנזר פרסומות בשידור חי).

כל ענין הטלוויזיה הוא שקץ משוקץ, מכשיר שתכליתו לשדר דברי תועבה 24 שעות ביממה (יוצא מהכלל הוא מסכים מיוחדים של ערוץ הידברות, שמסוגלים לשדר רק את אותו ערוץ כשר). אין שום מקום להכשיר דבר כזה בקהל.

כל ענין הצפיה במשחקים הוא דבר המנוגד בתכלית לתורתנו הקדושה, הדבר דומה לעגל הזהב. משוגעים שרצים אחר כדור ללא שום תועלת, ואנשים צופים בהם, מעריצים אותם וסוגדים להם, עושים סיפור גדול מהקבוצה המקומית, בושה וחרפה, מי שצופה במשחקים שיתכבד וילך לאיזה בר טמא או מועדון משוקץ ויעבוד שם את עגל הזהב שלו.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' אוקטובר 18, 2018 7:32 pm

הפצת המעיינות כתב:בא נהיה כנים עם עצמינו
במקום לפתוח אשכול פה אשכול שם, בא נכתוב חיבור שיוקדש לכל הביקורת האפשרית על הציבור החרדי
כך נצליח לתקן את הבעיות האמיתיות של הדור

אני מבין שאת עצמך גמרת לתקן, וכל מה שנותר הוא לתקן את הדור. אשריך.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' אוקטובר 18, 2018 8:54 pm

עובר ושב כתב:
זאב ערבות כתב:אתן דוגמא מעשית לדברי. כאן יש תופעה שכאשר יש משחק ספורט, יש מאנ"ש שהולכים בהחבא לברים (בתי מרזח בלעז) ושם יש מסכי טלויזיה ורואים את המשחק. לפני כשנה החליטו שני חרדים פה במאנסי לפתוח מסעדה עם ההכשר הכי טוב בעיר ובפינה מסך טלוויזיה המשדר את המשחקים בלי הפרסומות (בלי ידיעת משגיח הכשרות) בכדי להציל אותם אנשים מנסיונות. כעבור שבועות ספורים נסגר המקום כאשר פנו לרב המשגיח שיסיר את ההכשר וכל התירוצים שמצילים את האנשים מנסיונות נפלו על אזניים סתומות. מה דעתכם?

בושה וחרפה, אוי לאוזניים שכך שומעות. אם תשאל לדעתי הקטנה, הלעיטהו לרשע וימות. אין להתיר לשדר את המשחק, אפילו בלי פרסומות (לא נראה לי שיש אפשרות לצנזר פרסומות בשידור חי).

כל ענין הטלוויזיה הוא שקץ משוקץ, מכשיר שתכליתו לשדר דברי תועבה 24 שעות ביממה (יוצא מהכלל הוא מסכים מיוחדים של ערוץ הידברות, שמסוגלים לשדר רק את אותו ערוץ כשר). אין שום מקום להכשיר דבר כזה בקהל.

כל ענין הצפיה במשחקים הוא דבר המנוגד בתכלית לתורתנו הקדושה, הדבר דומה לעגל הזהב. משוגעים שרצים אחר כדור ללא שום תועלת, ואנשים צופים בהם, מעריצים אותם וסוגדים להם, עושים סיפור גדול מהקבוצה המקומית, בושה וחרפה, מי שצופה במשחקים שיתכבד וילך לאיזה בר טמא או מועדון משוקץ ויעבוד שם את עגל הזהב שלו.

אין לערבב השקפה עם הלכה!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' אוקטובר 18, 2018 8:58 pm

עובר ושב כתב:בושה וחרפה, אוי לאוזניים שכך שומעות. אם תשאל לדעתי הקטנה, הלעיטהו לרשע וימות. אין להתיר לשדר את המשחק, אפילו בלי פרסומות (לא נראה לי שיש אפשרות לצנזר פרסומות בשידור חי).

ג"א תמה האיך יתכן להציב מכשיר כזה במקום חרדי כשר, אך לולי דמסתפינא הוה אמינא דלשון גוזמא יתירה נקט או דכי ניים ושכיב כתב לההיא הודעה.

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' אוקטובר 18, 2018 9:02 pm

ויש קורין לזה "קנאות מזוייפת" ו"קנאה"

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 18, 2018 10:27 pm

עובר ושב כתב:

אש משמים כתב:
עובר ושב כתב:בושה וחרפה, אוי לאוזניים שכך שומעות. אם תשאל לדעתי הקטנה, הלעיטהו לרשע וימות. אין להתיר לשדר את המשחק, אפילו בלי פרסומות (לא נראה לי שיש אפשרות לצנזר פרסומות בשידור חי).

ג"א תמה האיך יתכן להציב מכשיר כזה במקום חרדי כשר, אך לולי דמסתפינא הוה אמינא דלשון גוזמא יתירה נקט או דכי ניים ושכיב כתב לההיא הודעה.

ידידי חברי הפורום, דעו לכם שלא כמנהגי א"י מנהגי אמריקה. אך גם כאן כמו בארץ הקודש פשתה המספחת בציבור החרדי בכמה ענינים וזה אחד מהם, שיש לצערינו כמות לא מבוטלת של אנ"ש ש"מכורים לספורט" (והנה גם כאן כתבו שיש בחורים בארץ שהולכים למשחקים...) וכעת יש שתי שאלות חשובות מהו הרע במיעוטו בהתחשב בעובדה שאלו שרוצים לראות את המשחק יעשו זאת ולא משנה להם שיש בזה איסורים, הראשונה , ללכת למשחק עצמו או לראותו בטלויזיה, והשניה לאלו שרוצים לראות בטלויזיה והולכים למקומות לא ראויים, האם לפחות לתת להם מקום בפיקוח... ולידיעתכם נאמר לי שכאן בערוצי הכבלים ניתן לסנן את המודעות, איך עושים זאת אין לי מושג והתירוץ הלעיטהו לרשע וימות לא תקף כיון שיש הסוברים שגם אינטרנט הוא טרף עם או בלי פילטר ויש עוד דברים לא ראויים שניתן להכיל עליהם את הכלל הזה...
דרך אגב לא מדובר כאן בלהכשיר את המכשיר, לית מאן דפליג שטלויזיה זה מכשיר גרוע וכמדומני שרוב מנין ובנין של היהדות החרדית מסכימה עם כך למרות שיש כאלו המסתירים זאת בארון.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' אוקטובר 19, 2018 5:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' אוקטובר 18, 2018 10:39 pm

החושב כתב:לי נראה ששניכם צודקים.

אין כמוך מתלמידיו של אהרן, אוהב שלום ורודף שלום, אבל לכשתדקדק תמצא שהמשפט הזה לא יתכן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוקטובר 18, 2018 10:52 pm

הפצת המעיינות כתב:לא בדיוק
זה לא כל כך הגון לכתוב ביקורת על הציבור החרדי בפורום אוצה"ח
בין אם זה נעשה בעקיפין להשחיל אשכול פה ושם בין אם זה תת פורום מיוחד
התכוונתי לכתוב ספר על הנושא בגלוי בלי פחד
לא במעומעם "בקורת תהיה" אלא בגלוי "בקורת על החרדים"

הפצת המעיינות כתב:
זאב ערבות כתב: אלא המטרה להתריע על בעיות ולהציע פתרונות

זהו
אז למה שלא תכתוב ספר?
זה בטח יהיה רב מכר (מלבד הלשם שמים לתקן את הבעיות)
בטח תוכל לקבל הסכמה או הסכמות

מההודעה הראשונה לא הייתי בטוח אם אתה מתכוון אלי או אל עובר ושב, וכעת קבלתי את התשובה.
ראשית, מה רע בקצת מוסר פה ושם? שנית לא אני הוא שפתח את האשכול בנושא. כיון שפותח האשכול כמדומה לי בא להתריע על תופעות לא רצויות במכוני כושר וראיתי לנכון להוסיף דבר או שניים, כמדומני שפורום אספקלריא מלכתחילה נועד לענינים אלו ולכן חסמו אותו לציבור הרחב, ואם מפריע לך לשמוע ביקורת על הציבור החרדי, ואפילו בצורה פושרת מכובדת ומנומסת זו, אולי כדאי שלא תכנס לאשכולות אלו. האם אתה אחד מאלו הסוברים שבציבור החרדי אין מתום? ושאם יש בעיה אז אסור לדבר בה ברבים או לטאטא מתחת לשטיח.
איני יודע מדוע אתה מציע לי לכתוב ספר בנושא?כמדומני שהרב עובר ושב או הרב ישא ברכה מוכשרים ממני ויש גם את הספר בעצתך תנחני (שבמהדורתו הראשונה הוחרם) ועוד ספרים וחוברות ומאמרים, שמהם ניתן ללמוד הרבה.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' אוקטובר 18, 2018 11:21 pm

הפצת המעיינות כתב:ויש קורין לזה "קנאות מזוייפת" ו"קנאה"

קנאה במי? באנשים שמבזבזים את זמנם על צפיה במשחק כדורגל מטופש?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוקטובר 19, 2018 3:35 am

עובר ושב כתב:
זאב ערבות כתב: וכן החשיבות במה שאוכלים שיהיה בריא ומזין! לאכול מזון מלא בשומנים וסוכרים וכו' ואח"כ לעשות התעמלות מחטיא את המטרה

הרמב"ם חולק עליך, וזה לשונו: "כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע ומעיו רפין אין חולי בא עליו וכחו מתחזק, ואפילו אוכל מאכלות הרעים".

כעת יצא ספר במונסי ותראו מה כתוב על הכריכה
קבצים מצורפים
א גזונט לייבן.pdf
(1.11 MiB) הורד 214 פעמים

הפצת המעיינות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' אוקטובר 19, 2018 6:31 am

זאב ערבות כתב:מההודעה הראשונה לא הייתי בטוח אם אתה מתכוון אלי או אל עובר ושב, וכעת קבלתי את התשובה.
ראשית, מה רע בקצת מוסר פה ושם? שנית לא אני הוא שפתח את האשכול בנושא. כיון שפותח האשכול כמדומה לי בא להתריע על תופעות לא רצויות במכוני כושר וראיתי לנכון להוסיף דבר או שניים, כמדומני שפורום אספקלריא מלכתחילה נועד לענינים אלו ולכן חסמו אותו לציבור הרחב, ואם מפריע לך לשמוע ביקורת על הציבור החרדי, ואפילו בצורה פושרת מכובדת ומנומסת זו, אולי כדאי שלא תכנס לאשכולות אלו. האם אתה אחד מאלו הסוברים שבציבור החרדי אין מתום? ושאם יש בעיה אז אסור לדבר בה ברבים או לטאטא מתחת לשטיח.
איני יודע מדוע אתה מציע לי לכתוב ספר בנושא?כמדומני שהרב עובר ושב או הרב ישא ברכה מוכשרים ממני ויש גם את הספר בעצתך תנחני (שבמהדורתו הראשונה הוחרם) ועוד ספרים וחוברות ומאמרים, שמהם ניתן ללמוד הרבה.

זה כבר לא קצת מוסר פה ושם אלא שליחות ואובססיה ודחיפת אשכולות לכל מקום לפעמים במסוה של שאלה תמימה וכו'
אם תכתוב ספר או לפחות תתרכז באשכול א' אולי כך יישאר הפורום נקי מהאובססיה הנ"ל

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ו' אוקטובר 19, 2018 11:09 am

ידועים דברי הסטייפלר בברכת פרץ שהישיבות נועדו לשתי מטרות הא' להתעלות בהם, והב' להינצל מההשפעה שבחוץ, ובימינו הצורך השני הוא עצום ומצוי ביותר, וב"ה התפתחה נישה רחבה של ישיבות שמוסרות נפשם עבור זה.
ורגילים אנשים לזלזל בישיבות אלו כי הם מודדים הצלחה רק לפי הסטנדרטים הישנים של בחורים המתעלים בלימוד ולא שמים לב שהנחיצות היא עצומה ממש.
פשוט וברור שאי אפשר לברוח ממתן אפשרויות לפרוק מרץ למי שצריך, ובחור שכעת אלו צרכיו אם לא יקבלם בישיבה הוא יחפש במקום אחר.
בחור שלומד בישיבה קונבנציונלית למרות שהוא זקוק לישיבה מאפשרת, סובל מאוד. לצערנו הוא שם בגלל סיבות קטנוניות.
רחמנות על ההורים והצוות והבחור.
השאלות הנשאלות הן איפה עובר הגבול, אולי נשים בפנימיי' מסך לצפיי' בערוץ הידברות? וכו' הרבה רעיונות שונים שקשה לקבלם, אבל קשה גם להגדיר מה אפשר ומה אי אפשר, ובשביל זה מתייעצים עם גדולי הדור.

וגם בפנימיות של ישיבות רגילות (לא תפרח כאמור..) יש בכל קומה מתקני מתח ומשקולות מתחת לאחת המיטות ומי שצריך אדרבה..

חברא

הודעהעל ידי חברא » א' יוני 23, 2019 8:24 pm

מכוני כושר - קריאת הרבנים.PNG
מכוני כושר - קריאת הרבנים.PNG (72.12 KiB) נצפה 2961 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' יוני 24, 2019 9:55 pm

סיפור מעשה
עטורי כהנים 266.png