מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי שלמה קורח, רבה של בני ברק

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
שיף

הודעהעל ידי שיף » ב' אוקטובר 22, 2018 10:59 pm

הג"ר שלמה קרח זצ"ל נולד בצנעא שבתימן לפני 83 שנה, בגיל 13 בערך עלה לארץ ולמד בישיבות מקור חיים ואור ישראל ופונוביז', במשך תקופה למד גם בישיבת לייקווד והתחבב על הג"ר אהרן קוטלר זצ"ל.
ד.א. שמעתי על שם המשפחה שהיו עשירים ולכן כינו אותם בשם קרח

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: בד"ה הגאון הרב קורח מרבני יהדות תימן

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' אוקטובר 22, 2018 11:35 pm

הרב שלמה קורח (1935 - י"ג בחשוון ה'תשע"ט, 22 באוקטובר 2018), היה מרבני יהדות תימן בישראל, הרב הראשי ואב"ד העיר בני ברק.

תולדות חייו
נולד ליחיא ונעמי, ממשפחת רבנים בצנעא. בילדותו למד אצל הרב חיים צאלח ואצל סבו הרב עמרם קורח, רבה הראשי האחרון של יהדות תימן. בשנת ה'תש"ט עלתה משפחתו לארץ ישראל, תחילה יושבה במעברה בראש העין. כעבור זמן החל להתגורר עם אביו וסבו בירושלים. לטענת המשפחה, אחותו נעלמה בפרשת ילדי תימן[1].

למד בישיבת מקור חיים, בישיבת אור ישראל בפתח תקווה. משנת ה'תשי"ג למד בישיבת מרכז הרב שבירושלים.[דרוש מקור] לאחריה בישיבת פוניבז' בבני ברק. בשנת ה'תש"ך למד בישיבת לייקווד והיה מקורב לרב אהרן קוטלר. לאחר נישואיו עם אסתר לבית שרעבי למד בכולל אברכים שעל ידי ישיבת פוניבז'. נסמך לרבנות בידי הרבנים איסר יהודה אונטרמן, אברהם נשר, וברוך יצחק לוין.

בשנת ה'תשכ"ה נבחר לרבה של הקהילה התימנית בבני ברק[2], ובהמשך נבחר לרב העיר הספרדי. היה הרב הראשון של בני ברק המוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל, שאר הרבנים אינם מוכרים כרבני העיר.

בתחילת שנות ה-80 נעצר ונאשם במתן שוחד לשר הדתות אהרן אבוחצירא ואנשי משרדו, בתמורה להעברת כספים לעמותת "מרכז מורשת יהדות תימן" בראשותו[3], אולם בהמשך זוכה בבית המשפט מן האשמות[4].

נפטר בי"ג בחשוון ה'תשע"ט (2018) בבית החולים שערי צדק.[5]. נקבר בבית הקברות סנהדריה בירושלים[6].

לרב קורח בן אחד, הרב עמרם, רב קהילה ומו"ץ בביתר עילית, ומחבר הספרים שינון התוספות ובינת עם על הש"ס, פלאי התביר על הטעמים ומלכות אסתר על ספר תהילים, ושלוש בנות. בתו צילה, נשואה לרב חזקיהו סאמין, מנהל המחלקה לרבנים ברבנות הראשית לישראל.

ספריו
עריכת שלחן - סדרת ספרים על מנהגי תימן:
עריכת שולחן - ילקוט חיים - חיבור הלכתי בעל 13 כרכים על סדר השולחן ערוך
עריכת שולחן - אגדה של פסח
שפת מלך, אהבת המלך, זמנים למלך על משנה תורה לרמב"ם
זאת אמונתי
יש בורא עולם
בסוד ישרים
חיי ברכה על תהלים
ועמך כולם צדיקים
ראשית דעת
חכמת הנפש
רוח טהרה על מסכת כלים ומקואות
תשובה כהלכה - שו"ת

קישורים חיצוניים
הרב שלמה קורח, באתר נוסח תימן
מורשת תימן, מעריב, 5 בדצמבר 1980, עמ' 18
קובץ וידאו הרה"ג שלמה קורח שליט"א - ריסוק עדת תימן בעליה לארץ ישראל, ט' בחשון ה'תשע"ח, באתר יוטיוב
משה ויסברג • צילום: יעקב כהן, רב העיר שחלה, פתח את סגור ליבו: "אני לא מפחד מהמוות" • צפו, באתר בחדרי חרדים, 18 ביוני 2018

הערות שוליים
[1] תיק ברכה בת יחיא ונעמה קורח באתר ארכיון המדינה; מיכל לוי, הרב קורח: "אני לא תולה תקוות", באתר ערוץ 7, 22 ביוני 2016
[2] מחריף הסכסוך על בחירת רב לעדה התימנית בבני-ברק, הצופה, 20 בינואר 1965, עמ' 4; מרדכי אלקן, מסכסכים בעדה התימנית בבני ברק בביזוי רב, שם, 22 בינואר 1965, עמ' 5; העדה התימנית בבני-ברק בעד בוררות עפ"י דין תורה, מעריב, 15 בפברואר 1965, עמ' 9
[3] צבי זינגר, הרב שלמה קורח מבני ברק חשוד במתן שוחד, מעריב, 6 באוקטובר 1980, עמ' 1; ברוך מאירי ואיה אורנשטיין, שני רבנים נעצרו בפרשת משרד הדתות, מעריב, 8 באוקטובר 1980, עמ' 3
[4] הילולות לכבוד דסקל וקורח בבני ברק, דבר, 31 במאי 1981, עמ' 2
[5] גיא עזרא, ‏זקן רבני תימן: רבה הראשי של בני ברק הלך לעולמו, באתר "סרוגים", 22 באוקטובר 2018
משה ויסברג, אבל כבד בעדת תימן: הגאון רבי שלמה קורח זצ"ל הלך לעולמו, באתר בחדרי חרדים, 22 באוקטובר 2018
[6] משה ויסברג, המונים ליוו למנוחות את זקן רבני תימן • צפו, באתר בחדרי חרדים, 22 באוקטובר 2018

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7 ... 7%A8%D7%97

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ג' אוקטובר 23, 2018 2:03 am

למה לשלוח לויקי אם יש לנו אתר חרדי כשר וראוי - המכלול
http://www.hamichlol.org.il/%D7%A9%D7%9 ... 7%A8%D7%97

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ג' אוקטובר 23, 2018 2:04 am

כיצד נקרא קורח, והלא אין קוראים בשם רשע, ושמא שם משפחה שאני.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' אוקטובר 23, 2018 3:04 am

טברייני כתב:למה לשלוח לויקי אם יש לנו אתר חרדי כשר וראוי - המכלול

נכון לשעה זו, הערך הויקיפדי רחב ומפורט בהרבה מהערך בהמכלול.
טברייני כתב:כיצד נקרא קורח, והלא אין קוראים בשם רשע, ושמא שם משפחה שאני.

אפשר לחלק חילוקים שונים (לדוגמה ראה בהפנ"י כתובות קד, ב; או השד"ח, מערכת הכללים רי"ש, מא; ועוד). בהקשר זה מעניינת עדותו של ש"ד גוייטין בפתח דבר לספרו של רבי עמרם קורח, סבו של הר"ש (תשי"ד, עמ' 11)
סערת תימן עמ 11.png
סערת תימן עמ 11.png (51.42 KiB) נצפה 16123 פעמים

לעומת זאת, היו לא מעט אחרונים שעסקו בשם 'קורח' וקבעו אותו לגנאי ברור (לדוגמה: viewtopic.php?t=38004)

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 23, 2018 7:32 am

הרבנות במשפחה הזו עוברת במשך שבע מאות שנה.

יש תשובה בשו"ת הריב"ש שמיועדת לחכם תימני ממשפחת קורח, וזה אחד מאבותיו של הגר"ש זצ"ל.

מה שנכון נכון

Re: הגאון רבי שלמה קורח, רבה של בני ברק

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' אוקטובר 23, 2018 10:17 am

השערה נוספת למקור השם אצל גברא שמות המשפחה וכו'.

אבני גזית כתב:הרבנות במשפחה הזו עוברת במשך שבע מאות שנה.

יש תשובה בשו"ת הריב"ש שמיועדת לחכם תימני ממשפחת קורח, וזה אחד מאבותיו של הגר"ש זצ"ל.

היכן הריב"ש? (לא מצאתי. בסי' שצ"ב לא קשור). עכ"פ בני המשפחה לא מזכירים מסורת זו, וודאי לא על 'רבנות'. ראה בענף עץ אבות.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' אוקטובר 23, 2018 2:40 pm

חלמישצור כתב:משנת ה'תשי"ג למד בישיבת מרכז הרב שבירושלים.[דרוש מקור]

בהקלטה נדירה מתאר הרב קורח את שנות לימודו במרכז הרב ועל קשריו עם רבני הישיבה. "היו בישיבה סה"כ 15 בחורים במרכז הרב, כל הישיבה. הישיבה הייתה ברחוב הרב קוק, היכן שהבית של הרב קוק היום נמצא. מהם היו תלמידי חכמים שבלטו בעולם התורה, כמו הרב של חברון (הרב דב ליאור), וגם רבנים שתפסו מקום בעולם החרדי כמו הרב משה מרדכי שולזינגר, הרב יעקב פרידמן שייסד ישיבות בנגב, הרב חיים הלוי שהיה הרב הראשי של הרצליה, הרב אלשיך חתן התנ"ך, היינו 15 סה"כ".

בתוך כך הוא מספר על הקשר האישי שלו עם ראש ישיבת מרכז הרב והרב הראשי לישראל הרב אברהם שפירא זצ"ל, " קודם כל אני למדתי אצלו לפני 63 שנה. למדתי ממנו בעיקר עמקות בלימוד רש"י. הוא טוען שכל קושיה על רש"י שתוס' מקשה , אפשר ליישב על פי דבריו של רש"י, תסתכל ברש"י, תראה שזה לא קשה, אפשר לתרץ את זה. הוא היה חריף ובגלל זה העריץ את החריפות של ר' אהרון קוטלר, הוא אמר לי שמצאו דף ולא ידעו מי חיבר אותו, הוא אמר שלפי החריפות והסגנון זה של ר' אהרון קוטלר".

"הוא לא הקפיד ועשה טוב לכל תלמיד , לא הקפיד על כבודו, פתר כל בעיה במילתא דבדיחותא. ביתו היה פתוח לכל ואין וועדת קבלה ובלי מקורבים. גם ששימש רב ראשי התנהג אותו דבר ולא השתנה".

"זוכר אני שבאתי ללשכתו ומיד פתחתי הדלת, ראיתי שיש כנס של רבנים מחו"ל, רציתי לחזור לאחור והוא קרא לי, 'תכנס, תכנס', אז הוא אומר לכולם: תראו, הנה הרב הראשי של כל העולם. הם לא הבינו. הוא אמר להם: הוא הרב הראשי של בני ברק, והיות ובני ברק חושבת שהיא כל העולם, אז הוא הרב הראשי של כל העולם".

"הוא לא רק העמיק בלימוד והיה עמקן גדול, היתה לו חכמת חיים ואהב לספר סיפורים מהדור הקודם. היה סיפור שאני זוכר שהוא סיפר, שרב שמואל סלנט נלחם כנגד המשכילים. יום אחד הגיע משלחת לאיים עליו שאם לא יפסיק להלחם נגדם , יעשו לו מלחמה, הוא התרומם מכסאו: אני אשיב מלחמה שערה, אמרו לו מה תעשה? אמר : אני לא יקרא אף פלקט!"

"הייתי עד לשיחה טלפונית בין בעל המנחת יצחק לרב אברהם שפירא. השיחה התקיימה כי היו מקורבים שרצו להפגיש ביניהם. "הרב שפירא אמר לו: אני יודע שאתה גדול ממני בחכמה ובמניין, מן הדין שאני צריך לבוא אליך אבל היות שאני מייצג את הרבנות הראשית, אי אפשר שהרבנות הראשית תבוא אליך".

סיפור נוסף אליו הרב קורח היה עד הוא מפגש בין הרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) לרב שפירא. " הם נפגשו. ורפול לחץ לו את היד. לחצו את היידים. רפול אומר לו: זה פעם ראשונה שאני לוחץ יד לרב. הרב שפירא הושיט לו את היד: כך תלחץ עוד פעם".

כמה זמן הרב למד במרכז הרב?

"לא יותר משנה. הייתי שם בגלל בעיית היידיש, כל השיעורים היו ביידיש וחיפשתי ישיבה שלומדים עברית. למדתי שם והרווחתי. אחרי שנה עברתי חזרה לפוניבז".

הרב מגדיר את הרב שפירא כאחד מרבותיו?

"כן, למה לא? למדתי אצלו. כל שכן שלימד אותי קוד איך להעמיק ברש"י. הוא היה למדן עצום. הרב עובדיה יוסף אמר עליו דרופתקא דאורייתא. היו תשובות שהרב שפירא קיבל מהרב פראנק שיענה במקומו. אני ראיתי את זה והוא גם סיפר לי".

הגאון הרב שלמה קורח זצ"ל רבה של בני ברק מספר על מרן הגאון הרב אברהם שפירא זצ"ל ראש ישיבת מרכז הרב (https://www.youtube.com/watch?v=GP0P5n494UQ)

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 23, 2018 4:12 pm

מה שנכון נכון כתב:השערה נוספת למקור השם אצל גברא שמות המשפחה וכו'.

היכן הריב"ש? (לא מצאתי. בסי' שצ"ב לא קשור). עכ"פ בני המשפחה לא מזכירים מסורת זו, וודאי לא על 'רבנות'. ראה בענף עץ אבות.

הוא מזכיר שם מישהו "למשפחת הקרחי".
המנוח עצמו אמר לי לא מזמן שיש בידם שושלת כתובה של רבנות העוברת במשך שבע מאות שנה, והוא הראה לי אז את התשובה בריב"ש או ברשב"ץ, אבדוק שוב למקור מדוייק, אקווה שאמצא.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 23, 2018 4:13 pm

עוד דבר חשוב לומר עליו, יש לו חיבור על ספר רזיאל המלאך.
כמדומה שהגר"ח קנייבסקי הדפיס זאת במהדורה השנייה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוקטובר 23, 2018 4:20 pm

אצל התימנים לא חששו לקרוא גם בשמות רשעים, כדוגמא לכך ניתן להזכיר את השם 'אבשלום' (וידועה גרסתו של ר"ת 'אבישלום', כי לא ייתכן שיהיה תנא בשם של רשע).

אגב, בצעירותי הכרתי תימני זקן שטען שזכר את הראי"ה. הוא למד ב'מרכז הרב', ואח"כ בפוניבז' (ולכן גם ידע יידיש). פעם סיפר שהקשה קושיה בשיעור (כללי?) של הרב כהנמן, הרב עצר את השיעור ואמר לעצמו בהתפעלות: "התימני הקשה קושיה", ותוך כדי שניסה לחשוב על תשובה חזר שוב ושוב על המילים, כשמבלי משים (?) יצא מהחדר וכל הבחורים אחריו...

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 23, 2018 6:02 pm

לייטנר כתב:
אגב, בצעירותי הכרתי תימני זקן שטען שזכר את הראי"ה. הוא למד ב'מרכז הרב', ואח"כ בפוניבז' (ולכן גם ידע יידיש). פעם סיפר שהקשה קושיה בשיעור (כללי?) של הרב כהנמן, הרב עצר את השיעור ואמר לעצמו בהתפעלות: "התימני הקשה קושיה", ותוך כדי שניסה לחשוב על תשובה חזר שוב ושוב על המילים, כשמבלי משים (?) יצא מהחדר וכל הבחורים אחריו...

איפה הפאנץ' בסיפור הזה?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' אוקטובר 23, 2018 7:03 pm

אבני גזית כתב:
לייטנר כתב:

איפה הפאנץ' בסיפור הזה?

שהיה חידוש עצום ש'תימני' מסוגל להקשות קושיא חזקה...

מסתמא לא התכוון לזה. אבל זה מה שאני למדתי...

אגב גם למדנו שהראי"ה היה כה מפורסם, שאפלו תימנים זכרו אותו... (האובססיה לתקוע את הראי"ה בכל מקום ידועה).

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוקטובר 23, 2018 8:43 pm

עתניאל בן קנז כתב:
אבני גזית כתב:
לייטנר כתב:

איפה הפאנץ' בסיפור הזה?

אגב גם למדנו שהראי"ה היה כה מפורסם, שאפלו תימנים זכרו אותו... (האובססיה לתקוע את הראי"ה בכל מקום ידועה).

טיפשות כפולה.
* התלבטתי אם לספר את הסיפור הנ"ל דווקא בגלל זה, אבל אם יש מישהו שסובר שהרב כהנמן היה מוכן להשפיל יהודי רק בגלל מוצאו...

* המילה 'טען' בדברי בא לומר שאינני בטוח שהדבר נכון, כי קשה לי להאמין שלמד ב'מרכז הרב' בתקופת הראי"ה.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 23, 2018 9:09 pm

לייטנר כתב:
עתניאל בן קנז כתב:
אבני גזית כתב:
לייטנר כתב:

איפה הפאנץ' בסיפור הזה?

טיפשות כפולה.
* התלבטתי אם לספר את הסיפור הנ"ל דווקא בגלל זה, אבל אם יש מישהו שסובר שהרב כהנמן היה מוכן להשפיל יהודי רק בגלל מוצאו...

* המילה 'טען' בדברי בא לומר שאינני בטוח שהדבר נכון, כי קשה לי להאמין שלמד ב'מרכז הרב' בתקופת הראי"ה.

במחילה, מה העוקץ בסיפור של כבודו?

ועוד במחילה, יואיל נא לא להטריח אותנו להגדיל מסך עבור הפונט הממוזער.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוקטובר 23, 2018 9:30 pm

הצבעתי על עוד תימני ש"נאלץ" לעבור דרך 'מרכז הרב' בטרם הרשה לעצמו ללמוד ביידיש בפוניבז'.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' אוקטובר 23, 2018 10:28 pm

לייטנר כתב:אצל התימנים לא חששו לקרוא גם בשמות רשעים, כדוגמא לכך ניתן להזכיר את השם 'אבשלום' (וידועה גרסתו של ר"ת 'אבישלום', כי לא ייתכן שיהיה תנא בשם של רשע).

על כמה תימנים בתימן ידוע שנקראו בשם זה?
אבני גזית כתב:
מה שנכון נכון כתב:השערה נוספת למקור השם אצל גברא שמות המשפחה וכו'.

הוא מזכיר שם מישהו "למשפחת הקרחי".

זה מה שמוזכר בסימן שצינתי. וזו תשובה לעיר בספרד.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוקטובר 23, 2018 10:34 pm

מה שנכון נכון כתב:
לייטנר כתב:אצל התימנים לא חששו לקרוא גם בשמות רשעים, כדוגמא לכך ניתן להזכיר את השם 'אבשלום' (וידועה גרסתו של ר"ת 'אבישלום', כי לא ייתכן שיהיה תנא בשם של רשע).

על כמה תימנים בתימן ידוע שנקראו בשם זה?

אם תעשה חיפוש קל ב'עיתונות יהודית היסטורית' למשל, ותקיש 'אבשלום' 'תימן', תקבל כמה וכמה תוצאות.

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ה' אוקטובר 25, 2018 11:12 pm

במחילה מכבודכם, הראי"ה נפטר כמדומני בתרצ"ה, בעוד פוניבז' הוקמה בתש"ד, ולפי הידוע לי בשנים הראשונות כלל לא למדו בה בחורים מעדות המזרח.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ש' אוקטובר 27, 2018 8:41 pm

שים לב שהתייחסתי הן ל'טוען' והן לכך שלא למד אצל הראי"ה ב'מרכז הרב', אלא הכיר אותו (בילדותו) וגם למד ב'מרכז הרב', וא"ש.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' אוקטובר 28, 2018 3:10 pm

לא קראתי את האותיות הקטנטנות. אתמהה אם ההודעה האחרונה אומרת על הרב קורח המנוח שפגש את הראי"ה או למד בפוניבז' בתש"ד, או שמדובר על מישהו אחר?
הלא הרב קורח המנוח עלה לארץ ישראל מתימן בעלייה של התימנים בשנת תש"ט או תש"י אחרי קום המדינה.

שומר

הודעהעל ידי שומר » א' אוקטובר 28, 2018 3:40 pm

שמעתי שהוא היה הרב הרשמי של בני ברק איך בחרו רב תימני לעיר אשכנזית

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 28, 2018 4:23 pm

הוה אמינא כתב:לא קראתי את האותיות הקטנטנות. אתמהה אם ההודעה האחרונה אומרת על הרב קורח המנוח שפגש את הראי"ה או למד בפוניבז' בתש"ד, או שמדובר על מישהו אחר?
הלא הרב קורח המנוח עלה לארץ ישראל מתימן בעלייה של התימנים בשנת תש"ט או תש"י אחרי קום המדינה.

אם היית קורא, לא היית נצרך לקרוא תמה תמה.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' אוקטובר 28, 2018 8:47 pm

שומר כתב:שמעתי שהוא היה הרב הרשמי של בני ברק איך בחרו רב תימני לעיר אשכנזית

התשובה לפניך
קבצים מצורפים
Screenshot_20181028-204622.png
Screenshot_20181028-204622.png (1.95 MiB) נצפה 15341 פעמים

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' אוקטובר 28, 2018 10:03 pm

נודה אם תעלה את כל החומר

שומר

הודעהעל ידי שומר » א' אוקטובר 28, 2018 11:34 pm

מאיפה הכתבה הזו ממ היא לא מסבירה איך הוא נבחר שמעתי שהרב כהנמן ביקש מזרח ורפטיג למנות אותו גם זה לא מובן מדוע

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' אוקטובר 29, 2018 12:00 am

מה יש להתפלא, כמו בכל עיר. רב אשכנזי ורב ספרדי.

שומר

הודעהעל ידי שומר » ב' אוקטובר 29, 2018 12:03 am

בבני ברק היה רק הרב קרח ולא רב אשכנזי רשמי

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' אוקטובר 29, 2018 10:57 am

מכון חכמי ספרד כתב:נודה אם תעלה את כל החומר

אבקש רשות

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 30, 2018 8:35 am

כעת קיבלתי רשות
קבצים מצורפים
Screenshot_20181030-074609.png
Screenshot_20181030-074609.png (857.79 KiB) נצפה 15123 פעמים

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 30, 2018 8:42 am

המשך
קבצים מצורפים
Screenshot_20181030-083653.jpg
Screenshot_20181030-083653.jpg (928.05 KiB) נצפה 15123 פעמים
Screenshot_20181030-083714.jpg
Screenshot_20181030-083714.jpg (1.07 MiB) נצפה 15123 פעמים
Screenshot_20181030-083732.jpg
Screenshot_20181030-083732.jpg (1.08 MiB) נצפה 15123 פעמים

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' אוקטובר 30, 2018 8:44 am

עמוד אחרון
קבצים מצורפים
Screenshot_20181030-084325.jpg
Screenshot_20181030-084325.jpg (325.44 KiB) נצפה 15122 פעמים

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' אוקטובר 30, 2018 1:49 pm

באשר לאמור בתמונה האחרונה:

ברמב"ם בספר אהבה (אם לשפוט ע"פ שנו"ס פרנקל - בכל כתה"י והדפוסים, כולל בס' החתום) מפורש להפטיר דח"א. וע"ז לא נחלק גם הרב צוברי.
כוונתו (כאשר יראה הרואה בויצב יוסף בר) לפירוש המשניות לרמב"ם מגילה ג,ז.
פירוש המשניות בכתב ידו של הרמב"ם עצמו נמצא לפנינו כידוע, וגם שם כתוב שמפטירים דח"א.

תגלית 'הכתבים הקדומים של הרמב"ם' (מהצלומים שבסה"ל) היא: א. פירוש המשניות דפוס נאפולי רנ"ב. ב. כת"י פיה"מ מאותה תקופה. ג. כת"י פיה"מ מלפני שבע מאות שנה שבהם כתוב להפטיר דש"ח. ולפלא גדול שהם מכריעים את דברי הרמב"ם בספר אהבה, ובכתיבת ידו בפיה"מ. [לדברי הר"צ יש לקיים דוקא נוסח תרגום זה, כי הלא תורגם לבקשת הרשב"א. וכנראה שזו סיבה מכרחת שאין לומר שלפנינו תיקון מאוחר של א' המעתיקים שהתאימו את הרמב"ם למנהגיהם, כאשר עשו למכביר].

לענין כתב יד ג' - הוא מובא בספרו של הר"צ ככת"י מלפני ז' מאות שנה. הראיה היא מ'כתיבת הסופר בסופו', וכאן מעתיק את דברי מתרגם פיה"מ סדר מועד בשנת ה' פ"ה. חוששני שזה כת"י מאוחר שבו העתיק המעתיק את דברי המתרגם הראשון, כמצוי. היות ואין נ"מ לא טרחתי לבדוק.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ג' אוקטובר 30, 2018 2:32 pm

מה שנכון נכון כתב:באשר לאמור בתמונה האחרונה:

מי יעמוד בסודך, רבי מה שנכון נכון.

אני מתפעל מידיעותיך המקיפות בכל עניין.

יישר כח גם למעלה הכתבה.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' נובמבר 09, 2018 6:20 am

התפרסם כעת בירחון האוצר, מאמר ממנו (נכתב בבחרותו לרב קפאח) בעניין אין עושים מצות חבילות חבילות
download/file.php?id=66193

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' מרץ 19, 2019 12:47 am

קורח.png
קורח.png (983.91 KiB) נצפה 13305 פעמים

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' אפריל 08, 2019 10:51 am

האם המינויים האחרונים בבני ברק הם במקומו של הגר"ש קורח?

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' אפריל 08, 2019 11:16 pm

לא. אלו מינויים שמשכורתם מהעירייה. הגרש"ק היה רב רשמי מטעם המדינה והמועה"ד.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' מאי 13, 2019 6:28 pm

שלחו אליי דבר פלא

בחצר בית הרב קורח גדל עץ רחב ידיים ופארות. מאז שנפטר בעליו, נבל העץ לחלוטין, וגם עונת הגשמים המבורכת לא הועילה לו במאום.

מצ"ב תמונת העץ בעת הנץ ובעת רצץ.
חופש תשע''ט1111 424.jpg
חופש תשע''ט1111 424.jpg (101.37 KiB) נצפה 12485 פעמים
העץ שנבל.JPG
העץ שנבל.JPG (88.27 KiB) נצפה 12485 פעמים

חיי נר

הודעהעל ידי חיי נר » ב' אפריל 26, 2021 2:24 pm

מכתב המלצה מהרב כהנמן ז"ל [מארכיון המדינה]
קבצים מצורפים
ה ק כ.png
ה ק כ.png (2.45 MiB) נצפה 6500 פעמים