מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הכנת קפה בשבת

גליונות שבועיים להורדה. עצה ותושיה בעניינים טכניים
כדכד

הכנת קפה בשבת

הודעהעל ידי כדכד » א' נובמבר 18, 2018 6:41 pm

שמעתי שיש הבדל בין סוגי הקפה, שיש שעוברים בישול ואותם מותר להכין בשבת ויש שאינם מתבשלים קודם. האם ידוע למאן דהוא באלו סוגים יש בעיה ובאלו אפשר להשתמש?

מקדש מלך

Re: הכנת קפה בשבת

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' נובמבר 18, 2018 6:54 pm

איני יודע לתת פרטים מלאים, אבל אכן עוררת דבר חשוב.

יש קפה חדש בשם ENTENSE מגורען, בצבעי זהב או כסף. הכסף מכיל 15 אחוז אספרסו שלא עבר תהליך בישול מלא, ואילו הזהב מכיל 10 אחוז מהאספרסו הנ"ל. ולכאורה יש בעיה להשתמש בהם בשבת.

ושו"מ שכבר דנו בזה בפורום
viewtopic.php?t=30494

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' נובמבר 19, 2018 4:53 pm

תודה רבה
ראיתי כבר קופסאות שמצויין עליהם שמעורב בהם כך וכך אספרסו שדאינו מבושל ושיש ליזהר משימוש בשבת.
אני שואל לגבי סוגי קפה אחרים שגם עליהם שמעתי שיש כאלה שמוכנים ע"י יבוש בהקפאה ולא בישול וגם בהם יש בעיה להשתמש בשבת.
האשכול שכת"ר הפנה אליו דן בבעיה ההלכתית ומקומו בבית המדרש. אני בכוונה שאלתי כאן כי שאלתי שאלה טכנית.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ג' נובמבר 20, 2018 10:57 pm

מכל מקום ניתן להכין 'תמצית קפה' מלפני שבת, כלומר מים רותחים על אבקת קפה שחור, ולערבב היטב, ובשבת להוסיף אותה למים בכלי שני - ויוצא כמו קפה רגיל.

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ה' נובמבר 22, 2018 1:56 pm

כדכד כתב:תודה רבה
ראיתי כבר קופסאות שמצויין עליהם שמעורב בהם כך וכך אספרסו שדאינו מבושל ושיש ליזהר משימוש בשבת.
אני שואל לגבי סוגי קפה אחרים שגם עליהם שמעתי שיש כאלה שמוכנים ע"י יבוש בהקפאה ולא בישול וגם בהם יש בעיה להשתמש בשבת.
האשכול שכת"ר הפנה אליו דן בבעיה ההלכתית ומקומו בבית המדרש. אני בכוונה שאלתי כאן כי שאלתי שאלה טכנית.

זה תלוי במחלוקת האם יש בישול אחר קלייה.
למעשה עינינו הרואות שלא הבישול ממיס את הקפה הקלוי (מיובש) אלא עצם המגע בנוזל, שכן יודעי ח"ן משתמשים בקפה הנ"ל להכנת משקה קפה קר הנקרא אייעס קופי בלעז.

ואם בעל נפש אתה, ערה מכלי שני לרווחא דמילתא.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 22, 2018 5:24 pm

כבר כתבתי שאם הייתי רוצה לדון בהלכה הייתי מפרסם את השאלה בפורום בית המדרש או מצרפה לקישור שהביאו כאן.
מה שפרסמתי כאן הוא בשביל לברר אם מי יודע איזה קפה עבר ביעשול ואיזה לא עבר בישול.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ה' נובמבר 22, 2018 5:50 pm

תקן אותי אם אני טועה, אך קפה שלא עבר מעיקרא בישול, לא יכול להכנס לקטגוריית "קפה נמס".
כל סוגי הקפה נמס למיניהם, מורכבים ממשקה קפה שהוכן כבר, ולאחר מכן יובש בצורות שונות.
וה"ה לסדרת משקאות INTENSE שהזכרתם, הוסיפו אל משקה הקפה הרגיל בו משתמשים, גם אספרסו (קפה שיוצר בלחץ ובחום לפי סטנדרטים אחרים).

הקפה היחיד שלא עבר בישול לפני כן (אך עבר קלייה), הוא הקפה השחור, ולכן, הפולים עצמם נשארים בתחתית המשקה, אך כל שאר סוגי האבקות שאתה קונה, כבר בושלו.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ה' נובמבר 22, 2018 5:59 pm

ושו"מ פרסום של חברת עלית על אותו המוצר: https://www.srugim.co.il/169905-%D7%A7% ... 7%A8%D7%A1

וז"ל הטהור שם: "הקפה החדש מבוסס על טכנולוגיה חדשנית ופיתוח מוצר במרכז הפיתוח הגלובאלי של החברה בלוד, המאפשרת לייצר קפה מיובש בהקפאה בשילוב אספרסו. המוצרים מאופיינים במשקע עדין וגרגרים של פולי קפה ("חתימה", בשפה המקצועית) ומרקם חלק, עדין ונעים, וברמת קפאין זהה לזו שיש באספרסו. התהליך שלנו הוא ייחודי – הוא מגן על האספרסו מפני חשיפה לאוויר במהלך התהליך (מונע חמצון), ומשלב כמות גדולה של אספרסו במוצר. בתהליך זה גם נשמרים הטעם והריח של האספרסו."
א"כ נמצא שבאמת המשקה מכיל קפה קלוי ולא מבושל, אני חוזר בי ממה שכתבתי לעיל.
לשאלתך אילו עוד מוצרי קפה אסורים משום הנ"ל, עי' כאן: http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp? ... rum_id=771 שאסר אף קפה בריסטה.
גם כאן לכאורה אין זכר לכך, וכל החידוש הוא בסוג פולי הקפה. אמנם כתוב שגם שם, הקפה בתוספת פולי קפה טחונים.

איך שיהא, בפעם הבא שתשים פעמיך אל החנווני, בחיפוש אחר משקה קהווא, תור אחר המילים "בתוספת קפה טחון" בווריאציותיהן השונות, וכך תוכל לשוב ולענג את השבת, ע"י המשקה הנזכר, ללא כל חשש.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 22, 2018 6:08 pm

קראתי פעם שיש שתי דרכים להכין קפה נמס מפולי פה.
האחת על ידי בישול והאחת על ידי יבוש בהקפאה.
נמצא שקפה שהוכן על ידי יבוש בהקפאה אינו מבושל.
אני רוצה לברר אם כן הוא שכל קפה שכתוב עליו "מיובש בהקפאה" כגון "טסטר צ'ויס" "ראד מאג" וכדומה הוא אכן אינו מבושל ויש בעיה בהכנתו בשבת או שאין כך פני הדברים.
מה שכתב מר שאפשר להכין קפה גם במים קרים - אין זה נכון. כלומר, אפשר אבל המים הקרים לא מתמזגים עם גרגרי הקפה ואינם ממיסים אותו אלא שאפשר לשתות מים עם גרגרים ואילו כשמוזגים עליהם ים חמים (או נותנים אותם לתוך מים חמים) הם כן נמסים ושפיר שייך לקרוא לזה בישול.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' נובמבר 22, 2018 6:22 pm

כדכד כתב:קראתי פעם שיש שתי דרכים להכין קפה נמס מפולי פה.
אני רוצה לברר אם כן הוא שכל קפה שכתוב עליו "מיובש בהקפאה" כגון "טסטר צ'ויס" "ראד מאג" וכדומה הוא אכן אינו מבושל ויש בעיה בהכנתו בשבת או שאין כך פני הדברים.

למיטב ידיעתי זה אינו נכון. יבוש בהקפאה אינו נוגע לעניננו.
בקפה הנמכר ישנם שני סוגים כלליים: קפה שחור וקפה נמס.
מה ההבדל ביניהם? פולי הקפה מטבעם אינם נמסים במים, ולכן הקפה השחור העשוי מפולי קפה קלויים וטחונים אינו נמס אלא נשאר בתחתית הכוס. לעומת זאת, הקפה הנמס אינו עשוי מהפולים עצמם, אלא הפולים מבושלים במים ומים אלה מיובשים לאחר מכן לכדי אבקה (ללא הקפה עצמו). שיטת היבוש יכולה להיות חימום (ריסוס) או הקפאה, אבל אין בזה נפק"מ לעניננו.
אם כן, קפה שחור בעייתי, וקפה נמס - לא.
לאחרונה יש קפה נמס שמעורב בו "אספרסו", ובקפה זה יכולה להיות בעיה, אך לא בשאר סוגי הקפה הנמס.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 22, 2018 7:01 pm

בהערות הרב נבנצל למשנ"ב סי' שי"ח ס"ק ע"א כתוב: "וקפה נמס העשוי בהקפאה בלא בישול אין ליתנו בשום כלי כל עו היס"ב".
האם וכיצד הדברים מתיישבים עם מה שכתב כת"ר?

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ה' נובמבר 22, 2018 7:07 pm

מה שכתב מר שאפשר להכין קפה גם במים קרים - אין זה נכון. כלומר, אפשר אבל המים הקרים לא מתמזגים עם גרגרי הקפה ואינם ממיסים אותו אלא שאפשר לשתות מים עם גרגרים ואילו כשמוזגים עליהם ים חמים (או נותנים אותם לתוך מים חמים) הם כן נמסים ושפיר שייך לקרוא לזה בישול.

כמו שכתבתי, קפה מיובש בהקפאה, זה קפה שכבר בושל כנוזל, ולאחר מכן הנוזל הוקפא.
מצ"ב המחשה. https://youtu.be/4G5LcVUcWAg
אלו ב דרכים שונות לייבוש נוזל הקפה.
בכל אלו אין חשש.
החשש הוא כאשר מעורבת אבקת פולים טחונים, או כל צורה אחרת שלהם לקרוא לקפה שחור. שאז דין הכל לעניין בישול בשבת, כדין קפה שחור. שאינו מתבטל ברוב, כאשר נכתב במקומות אחרים, מפי מורי צדק.

סמל אישי של המשתמש
מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ה' נובמבר 22, 2018 7:08 pm

כמו שכתבתי, קפה מיובש בהקפאה, זה קפה שכבר בושל כנוזל, ולאחר מכן הנוזל הוקפא.
מצ"ב המחשה. https://youtu.be/4G5LcVUcWAg
אלו ב דרכים שונות לייבוש נוזל הקפה.
בכל אלו אין חשש.
החשש הוא כאשר מעורבת אבקת פולים טחונים, או כל צורה אחרת שלהם לקרוא לקפה שחור. שאז דין הכל לעניין בישול בשבת, כדין קפה שחור. שאינו מתבטל ברוב, כאשר נכתב במקומות אחרים, מפי מורי צדק.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' נובמבר 22, 2018 8:25 pm

כדכד כתב:בהערות הרב נבנצל למשנ"ב סי' שי"ח ס"ק ע"א כתוב: "וקפה נמס העשוי בהקפאה בלא בישול אין ליתנו בשום כלי כל עו היס"ב".
האם וכיצד הדברים מתיישבים עם מה שכתב כת"ר?

לכאורה טעות במציאות.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' דצמבר 02, 2018 11:47 am

ביררתי אצל רב נוסף שחשבתי שהוא נותן הכשרים לקפה ולכן סביר שידע את המציאות ומדבריו עולה שצדקו הרב סגי נהור והרב מגדל וגם קפה שמיובש בהקפאה הוא מבושל לפני כן, אלא שכתב לי שעדיף להכין בכלי שני

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' דצמבר 02, 2018 2:16 pm

לפני כ7 שנים ביררתי זאת עם האחראי בהכשר חוג חתם סופר בב, שהם נותני ההכשר על טסטר צויס, ולאחר בירור הודיעני שבוודאות הקפה עובר בישול בתהליך הייצור.
אמנם לא בירר האם עובר אפיה או קליה אח"כ שאז נכנסים לשאלה של בישול אחר אפיה. אמנם מסתבר שקפה שהוא מיובש בהקפאה לא עובר תהליך קליה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' דצמבר 02, 2018 2:29 pm

חיימשה כתב:לפני כ7 שנים ביררתי זאת עם האחראי בהכשר חוג חתם סופר בב, שהם נותני ההכשר על טסטר צויס, ולאחר בירור הודיעני שבוודאות הקפה עובר בישול בתהליך הייצור.
אמנם לא בירר האם עובר אפיה או קליה אח"כ שאז נכנסים לשאלה של בישול אחר אפיה. אמנם מסתבר שקפה שהוא מיובש בהקפאה לא עובר תהליך קליה.

דבריך מוזרים ביותר. איזו קליה יכולים לעבור גרגרים שאינם אלא משקה קפה מיובש (בהקפאה או לא בהקפאה). הפולים עוברים קליה.
אנא קרא תחילה את תיאור המציאות בהודעות הקודמות.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' דצמבר 02, 2018 7:50 pm

הקישורים חסומים לי.

חזור אל “עזר אחים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 30 אורחים