מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
ישא ברכה

Re: מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' דצמבר 02, 2018 6:38 pm

בעז"ה

גם אני הקטן מתפלא על המחיקה. מילא אם הפורום היה שומר על מדיניות אי התערבות באופן מוחלט, אבל הלוא היו כאן לא פעם משפטים שלא היו על טהרת האובקיטביות, ולא ראיתי שנזדרזו למוחקם.

גם לא הבנתי את הפגיעה הגדולה שחווה כאן אחד הכותבים הנכבדים אפשר לחשוב מה היה כתוב במכתב.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' דצמבר 02, 2018 7:23 pm

אם היה הולך פה הפוך מיד היו מתבכיינים על רדיפות והפרד נא מעלי...
היו מן הרודפים ולא מן הנרדפים...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' דצמבר 02, 2018 7:37 pm

תוכן כתב:
יושב סתר כתב:בושה לדמוקרטיה מה שקורה כאן.
גדול בישראל, ענק התורה והיראה שיתכן שאין שני לו בדורנו, כותב מכתב, יהיה אשר יהיה, אין לו זכות להופיע כאן בפורום. בושה וחרפה.
ועוד יש כאן א' שמתיימר לבקש מההנהלה למחוק את המכתב יען 'הוא מרבה מחלוקת'. אותו אחד שמעלה כאן עשרות דפים טעונים ברפש שכולו מחלוקת ממסד ועד טפחות.
למען כבודכם - לפחות הודעה זו שהיא המינימום של זכות המחאה - אל תמחקו.

גם אני הקטן מצטרף!!!

אי אפשר לומר שזו בושה לדמוקרטיה, כי אין כאן דמוקרטיה, וזה לגיטימי בהחלט שאת ההחלטות יקבל מנהל אחד או יותר, ולא מועצת נבחרים המורכבת מחברי הפורום והמתמנה מפקידה לפקידה ע"י בחירות דמוקרטיות.
אבל זו ללא ספק בושה לדיקטטורה שאינה מאפשרת את העלאת מכתב הגרד"ל.

לא אמורה להיות בעיה לקרוא את דבריו, ולא לדון בהם בדרך כבוד, ולא להעלות את מכתבי הגדולים שכנגד.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 02, 2018 7:48 pm

כבר הובהר בעבר שיש כאן כותבים נוספים שתפקידם לשמור על כללי המקום, מלבדי הק'. ברוב היום אין לי אפשרות להיות מחובר .
אני לא כותב את הדברים כדי לגלגל אחריות, אלא כדי להבהיר למה התעוררתי לכתוב רק עכשיו.
לגופו של דבר, צודק המוחק לחלוטין.
ראיתי את המכתב. חלקו הראשון של המכתב מפאר את הנהגתו של הגראי"ל, וכמובן שאיש לא מעלה בדעתו למחוק דברים מעין אלו. חלקו השני מבקר את מבקריו ומציג אותם באור בעייתי. לחלק הזה אין מקום בפורום. משום שלא ניתן להעלותו ולמנוע העלאת חומרים מדברי גדולים אחרים שמבקשים להסביר את עמדתם, ואם כן אין לדבר סוף ויש לפורום סוף.
אני לא כותב ספקולציות באויר: כותב אחד ביקש להעלות מכתב מרי"י קלמנוביץ שלדעתו מציג את הביקורת באור שונה.
אני הק' הסרתי לא פעם ולא פעמיים מהפורום דברים העוסקים בנושאי המחלוקת, גם אם מצאתי אותם ראויים ורהוטים, מאותו הטעם ואותה הסיבה.
זה המחיר שעלינו לשלם כדי להשאיר את הפורום מחוץ לזירה. ואני חושב שהוא מוצדק והולם.

מנין

הודעהעל ידי מנין » א' דצמבר 02, 2018 9:55 pm

איש_ספר כתב:ראיתי את המכתב. חלקו הראשון של המכתב מפאר את הנהגתו של הגראי"ל, וכמובן שאיש לא מעלה בדעתו למחוק דברים מעין אלו. חלקו השני מבקר את מבקריו ומציג אותם באור בעייתי.

מכתב הגרד''ל שליט"א
יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום מדינת הכפירה והשמד, נתקבלו ממרן החזו"א זללה"ה שהורה כיצד לנהוג עם השלטונות והמוסדות הממשלתיים וכל כיוצ"ב, תלמידי החזו"א ידעו היטב את הדברים ממקורם, העבירו את הנחיותיו גם לאלה שלא שמעו, וע"פ הדברים האלה מתנהלת הנהגת הציבור כל עשרות השנים האחרונות. ביסודה של הנהגה זו, מונחת הכרה שכאן בא"י אנו בגלות, ויש לנהוג בהנהגת הגלות המסורה בידינו כל הדורות, וכפי שנהג רבינו הקדוש, מסדר המשנה, שלפני שהלך לפני השלטונים עיין בפרשת יעקב והנהגתו עם עשיו [עי' מדרש רבה וישלח פע"ח אות טו].
ומרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א המלא יראת שמים וחרדה גדולה, לכבודו יתברך, ואחריות לעתיד כלל ישראל בתבונה שקולה, נוהג בהנהגת מרן החזו"א זללה"ה. וכן שמענו הרבה ממרן הגר"ח גריינמן זללה"ה שאמר על הנהגת הגראי"ל שהנהגתו טובה וישרה "וכמותו היה נוהג מרן החזו"א זצוקללה"ה".
...
ההנהגה הראויה ע"פ התורה היא הכרה במציאות היותינו בגלות והנהגת החכמה האחראית היא הדרך הישרה, וכך נוהג בכל זה מרן הגראי"ל.
...
בענין הנהגת הדור, ושמירת הציבור החרד לדבר ה' שומרי התורה ולומדיה ועמליה, יש לנהוג בתבונה, ורק גדולי התורה היודעים את כל פרטי הדברים, יכולים לדעת ולהנחות את ההנהגה לשמור על הקיים ולהרחיב את גבולות הקדושה. ודבר פשוט הוא, שחובה עלינו ועל ההנהגה ועל גדולי התורה לפעול כמיטב היכולת בכל זה,
...

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' דצמבר 02, 2018 10:09 pm

ברור שהמשתייכים לקבוצה א' אינם אמורים להרגיש בנוח אם כל מה שייכתב באשכול של קבוצה ב' א"כ למה מבקרים כל א' באשכול של הקבוצה השני' בכלל?! על מנת להתעצבן? לכעוס?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' דצמבר 02, 2018 10:25 pm

גדולי התורה פועלים לפי שיקול דעתם. אבל כשם שאיננו מפרסמים כאן מכתבי תמיכה של מרן הגרח"ק בקופת העיר אע"פ שהוא כתבם משום שכאן אינו המקום לפרסמם כך איננו רוצים, לטובת הציבור כאן, שהויכוח הזה יתנהל כאן.
במידה מסויימת זה להיפך. אם הכותבים כאן אגב עניינים אחרים נגררים להבעת דעות בנושאים שבמחלוקת, אע"פ שגם זה אינו רצוי אבל זה דבר יותר סביר שהמשוחחים בענינים אחרים קצת גולשים. אבל הבאת דברי גדולי תורה בעניין היא שימת הנושא על השולחן ודבר זה אינו לטובת הפורום.

חבל שצריך לדון אם ראוי למחוק או לא, עדיף שחברי הפורום יימנעו מהעלאת נושאים כאלו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' דצמבר 02, 2018 10:34 pm

עקביה כתב:
תוכן כתב:
יושב סתר כתב:בושה לדמוקרטיה מה שקורה כאן.
גדול בישראל, ענק התורה והיראה שיתכן שאין שני לו בדורנו, כותב מכתב, יהיה אשר יהיה, אין לו זכות להופיע כאן בפורום. בושה וחרפה.
ועוד יש כאן א' שמתיימר לבקש מההנהלה למחוק את המכתב יען 'הוא מרבה מחלוקת'. אותו אחד שמעלה כאן עשרות דפים טעונים ברפש שכולו מחלוקת ממסד ועד טפחות.
למען כבודכם - לפחות הודעה זו שהיא המינימום של זכות המחאה - אל תמחקו.

גם אני הקטן מצטרף!!!

אי אפשר לומר שזו בושה לדמוקרטיה, כי אין כאן דמוקרטיה, וזה לגיטימי בהחלט שאת ההחלטות יקבל מנהל אחד או יותר, ולא מועצת נבחרים המורכבת מחברי הפורום והמתמנה מפקידה לפקידה ע"י בחירות דמוקרטיות.
אבל זו ללא ספק בושה לדיקטטורה שאינה מאפשרת את העלאת מכתב הגרד"ל.

לא אמורה להיות בעיה לקרוא את דבריו, ולא לדון בהם בדרך כבוד, ולא להעלות את מכתבי הגדולים שכנגד.

אין פה דמוקרטיה וגם לא דיקטטורה יש פה נסיון של המנהלים לגרום שהמקום הזה יהיה למקום שהדיון בו יתנהל בענייני תורה וחכמה ספרים וסופרים.

לך וגם לי וגם לא לחלק מחברי הפורום לא אמורה להיות בעיה לדון בנושא בדרך כבוד, כלומר לכל אלה שאינם חלק ממשי מהויכוח והויכוח נתפס בעיניהם כויכוח גרידא.
אבל יש גם חברים אחרים בפורום והם לשני הצדדים שהדיון בנושא הזה לא יכול להתנהל על ידם באופן כזה, וצריך להכיר בעובדה זו.

טוב שבנושא חסידים ומתנגדים הריחוק שעבר מאז המחלוקת והתמורות שעברו על עם ישראל מאז (חלקן גם מאד מצערות) כן מאפשרים דיון סביר מתוך ריחוק מסויים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 02, 2018 10:38 pm

אני מבקר כאן כי אני לא מתעצבן בכלל לקרוא מוספים שלמים על הגראי"ל זצ"ל, וזה מצוין.

כפי שאי"ס מחק פעמים רבות דברים באשכול על מו"ר הגרש"א זצ"ל הכ"מ מחמת שנשקו ב'עניני השעה', כך מחק גם כאן, ואכן הדוגמא שזכורה לי הוא הספדו של הגריי"ק בהלויה. הדברים אז היו הרבה יותר ברמיזה, ואעפ"כ.

ק"ו כשהדברים שנאמרו ע"י מי שלא יהיה, מצד עצם תוכנם, ולאו דווקא מחמת תוקפנותם, אלא הסגנון והטענות וכו' יעוררו וילבו. אמנם אני חבר וידיד אישי לאי"ס רבות בשנים, וגם אנו שותפים בהרבה דעות, ועכ"ז הוא מחק ומחק...

השמע ישמע והחדל יחדל.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב א' דצמבר 02, 2018 10:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' דצמבר 02, 2018 10:39 pm

אוצר החכמה כתב:אין פה דמוקרטיה וגם לא דיקטטורה יש פה נסיון של המנהלים לגרום שהמקום הזה יהיה למקום שהדיון בו יתנהל בענייני תורה וחכמה ספרים וסופרים.

לך וגם לי וגם לא לחלק מחברי הפורום לא אמורה להיות בעיה לדון בנושא בדרך כבוד, כלומר לכל אלה שאינם חלק ממשי מהויכוח והויכוח נתפס בעיניהם כויכוח גרידא.
אבל יש גם חברים אחרים בפורום והם לשני הצדדים שהדיון בנושא הזה לא יכול להתנהל על ידם באופן כזה, וצריך להכיר בעובדה זו.

טוב שבנושא חסידים ומתנגדים הריחוק שעבר מאז המחלוקת והתמורות שעברו על עם ישראל מאז (חלקן גם מאד מצערות) כן מאפשרים דיון סביר מתוך ריחוק מסויים.

אמת!
קיבלתי.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 02, 2018 10:56 pm

הרב אוצה"ח הנכבד.
הטענות לא היו כלפי מחיקה זו או אחרת אלא הטענה היא שיש הרגשה בצד אחד ל'סתימת פיות' יותר מהצד האחר שזו טענה שיש בה מן הצדק.
אני חושב שאין מן הראוי למחוק מכתבים של גדול"י מכל הזרמים והעדות בכל נושא שהוא, אך כן יש למחוק את התגובות הלוהטות שעלולות להוביל לדיון שלא כראוי.
כמדומני שעד היום לא נמחקו דברי גדול"י מכל מחוזות הפורום גם דברים הצורמים לזה או אחר אלא נחסמו ונמחקו התגובות בלבד.
יש"כ ותודה רבה על פועלכם.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' דצמבר 02, 2018 11:07 pm

כמו שכתבתי כמה פעמים לא אני המוחק. כמו שהוזכר כאן כנראה כן נמחקו דברים משני הצדדים. אני עצמי הייתי נמנע מלמחוק במקרה הזה אחרי שהדברים הועלו. אבל זה אינו העיקר. העיקר כמו שכתבתי שחבל שהדברים מועלים. וגם אם לא ימחקו אלא יגררו את נעילת האשכול בגלל הדיון המתפתח חבל שזו תהיה התוצאה ועדיף שלא יעלו אותם.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' דצמבר 02, 2018 11:59 pm

הייתי ממליץ למחוק את כל התגובות האחרונות בנושא ספיציפי זה.
הרי אינם מועילים מאומה.
ואחרי שחו"ר קראו אותם וחיוו דעתם לפה ולפה, כבר ניתן למוחקם.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ב' דצמבר 03, 2018 1:37 am

מנין כתב:
איש_ספר כתב:ראיתי את המכתב. חלקו הראשון של המכתב מפאר את הנהגתו של הגראי"ל, וכמובן שאיש לא מעלה בדעתו למחוק דברים מעין אלו. חלקו השני מבקר את מבקריו ומציג אותם באור בעייתי.

מכתב הגרד''ל שליט"א
יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום מדינת הכפירה והשמד, נתקבלו ממרן החזו"א זללה"ה שהורה כיצד לנהוג עם השלטונות והמוסדות הממשלתיים וכל כיוצ"ב, תלמידי החזו"א ידעו היטב את הדברים ממקורם, העבירו את הנחיותיו גם לאלה שלא שמעו, וע"פ הדברים האלה מתנהלת הנהגת הציבור כל עשרות השנים האחרונות. ביסודה של הנהגה זו, מונחת הכרה שכאן בא"י אנו בגלות, ויש לנהוג בהנהגת הגלות המסורה בידינו כל הדורות, וכפי שנהג רבינו הקדוש, מסדר המשנה, שלפני שהלך לפני השלטונים עיין בפרשת יעקב והנהגתו עם עשיו [עי' מדרש רבה וישלח פע"ח אות טו].
ומרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א המלא יראת שמים וחרדה גדולה, לכבודו יתברך, ואחריות לעתיד כלל ישראל בתבונה שקולה, נוהג בהנהגת מרן החזו"א זללה"ה. וכן שמענו הרבה ממרן הגר"ח גריינמן זללה"ה שאמר על הנהגת הגראי"ל שהנהגתו טובה וישרה "וכמותו היה נוהג מרן החזו"א זצוקללה"ה".
...
ההנהגה הראויה ע"פ התורה היא הכרה במציאות היותינו בגלות והנהגת החכמה האחראית היא הדרך הישרה, וכך נוהג בכל זה מרן הגראי"ל.
...
בענין הנהגת הדור, ושמירת הציבור החרד לדבר ה' שומרי התורה ולומדיה ועמליה, יש לנהוג בתבונה, ורק גדולי התורה היודעים את כל פרטי הדברים, יכולים לדעת ולהנחות את ההנהגה לשמור על הקיים ולהרחיב את גבולות הקדושה. ודבר פשוט הוא, שחובה עלינו ועל ההנהגה ועל גדולי התורה לפעול כמיטב היכולת בכל זה,
...

מכיוון ומחקו את תגובתי, ותגובתי הייתה בכלל לא על רקע המחלוקת. מקווה שכעת לא תימחק תגובתי.
אני חושב שיש כאן הפרזה עצומה בכך ש'יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום המדינה, נתקבלו ממרן החזו"א'.
ברוב השאלות הציבוריות, אם נשאל, התעטף בשתיקה. היו גדולים אחרים שעסקו בפועל בכל ענייני הציבור. מהם הזכרתי את מרנן הגר"ז סורוצקין מלוצק והגרא"ז מלצר וכמובן מרן הבית ישראל מגור. כמו כן יוזכר מרן הרבי האביר יעקב מסדיגורא.
חלקם בבניין הציבוריות החרדית עד ימינו, גדול לאין ערוך מחלקו של החזון איש. ואני מדבר בעיני חוקר התקופה. איני יודע בעניינים שמימיים.
גם תמיכתו הבלתי מסוייגת של מרן הרבי רבי אהרון מבעלז באגודת ישראל, נתנה דחיפה עצומה ועידוד בל ישוער.
כמו כן, את המבנה עצמו של המפלגות החרדיות, בנה עוד בפולין מרן האמרי אמת מגור.
דוגמא קטנה: בבחירות לכנסת הראשונה, תמך החזון איש, כמעט בצורה רשמית במפלגת פאג"י. היא קיבלה 2835 קולות ולא עברה את אחוז החסימה.
במשך השנים, כרצון מפלגות מסויימות להיתלות באילנות גדולים, ומי לנו גדול כמותו, הפכוהו וענדוהו לראשם ומאוחר יותר - הרבה אחר פטירתו - לרבן הציבורי והמנהיג של כל בני הגולה, מה שבחייו לא היה ולא קרב.
כמובן שאיני מדבר על פסקי ההלכה של החזון איש. קטונתי. וגם בזה אפשר לברר הרבה. כמו כן לא פירטתי על השפעתו על ציבור בני הישיבות.

רון

הודעהעל ידי רון » ב' דצמבר 03, 2018 2:49 am

השבת קראתי סיפור על מרן הגריא"ל שעלה על כל הסיפורים העצומים ששמעתי עד עתה [לפי דעתי כמובן שהיא דעה קלה כמות שהיא].
הר' רוזנגרטן סיפר שנכנס לחדרו וראהו שקוע בשרעפים, והיה ניכר שאינו שקוע בלימוד אך דבר מה מציקו. ושאלו מה מפריע לראש הישיבה.
וענה לו הגריא"ל כך:
לפי שישים שנה בעת שברחתי לשוייץ חיכיתי בתחנת רכבת במשך שש שעות, ואני מנסה להיזכר כעת כמה זמן היכן הנחתי תפילין באותו יום ואינו מצליח להיזכר.
והדבר אינו נותן לי מנוחה.

כמה הלכתא גברתא איכא למשמע מינה.
אבל העיקר מה שהחי יתן אל ליבו,
לחיות עם חשבון.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' דצמבר 03, 2018 9:43 am

לא ידען כתב:מכיוון ומחקו את תגובתי, ותגובתי הייתה בכלל לא על רקע המחלוקת. מקווה שכעת לא תימחק תגובתי.
אני חושב שיש כאן הפרזה עצומה בכך ש'יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום המדינה, נתקבלו ממרן החזו"א'.
ברוב השאלות הציבוריות, אם נשאל, התעטף בשתיקה. היו גדולים אחרים שעסקו בפועל בכל ענייני הציבור. מהם הזכרתי את מרנן הגר"ז סורוצקין מלוצק והגרא"ז מלצר וכמובן מרן הבית ישראל מגור. כמו כן יוזכר מרן הרבי האביר יעקב מסדיגורא.
חלקם בבניין הציבוריות החרדית עד ימינו, גדול לאין ערוך מחלקו של החזון איש. ואני מדבר בעיני חוקר התקופה. איני יודע בעניינים שמימיים.
גם תמיכתו הבלתי מסוייגת של מרן הרבי רבי אהרון מבעלז באגודת ישראל, נתנה דחיפה עצומה ועידוד בל ישוער.
דוגמא קטנה: בבחירות לכנסת הראשונה, תמך החזון איש, כמעט בצורה רשמית במפלגת פאג"י. היא קיבלה 2835 קולות ולא עברה את אחוז החסימה.
במשך השנים, כרצון מפלגות מסויימות להיתלות באילנות גדולים, ומי לנו גדול כמותו, הפכוהו וענדוהו לראשם ומאוחר יותר - הרבה אחר פטירתו - לרבן הציבורי והמנהיג של כל בני הגולה, מה שבחייו לא היה ולא קרב.
כמובן שאיני מדבר על פסקי ההלכה של החזון איש. קטונתי. וגם בזה אפשר לברר הרבה. כמו כן לא פירטתי על השפעתו על ציבור בני הישיבות.

מתוקן: היות וכבר נגעת בזה, אעיר שזה צודק ולא צודק. ישנה התבטאות בנושא אישי לחלוטין שאמר ר' אהרן ראטה, שהחזו"א 'רבי על רביים' וזה היה נכון מאוד בימים של אז. אגב, לא הזכרת את מרן הגרי"ז.
נכון שהחזו"א ישב בפינתו, ואף הגרי"ז ישב בפינתו, הרבה פחות מהגרא"ז. ואעפ"כ השפעתם היתה מכרעת.
אלא שכלל לא נכון שהדרך של החזו"א היתה הסתגרות. אדרבא הוא שלח פארותיו בכל דבר יהדות אפשרי, רק מאחרי הקלעים. מפאת אישיותו שלו, ואולי גם מסיבות נוספות.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ב' דצמבר 03, 2018 3:32 pm, נערך 6 פעמים בסך הכל.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ב' דצמבר 03, 2018 10:08 am

כתבתי לעיל הבודעה נפרדת, שמשום מה נמחקה ואצטט ממנה שוב, בתקוה שלא תמחק בשנית
הג"ר יוסף שרייבר הזכיר השבוע בשיחתו שבידיו מכתב שקיבל אביו מהחזון איש כתשובה לפניה שבה נאמר שיש חובה ללכת ולהפגין נגד השלטון באחת מהפרשיות הציבוריות שעמדו על הפרק (אינני יודע אם זה היה גיוס בנות או ילדי העולים או פרשייה אחרת) ובה כותב החזון איש בתשובה כך

ההכרעה בלצאת להפגין נגד השלטון מסורה בידי מי שלומד תורה לשמה כל היום

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ב' דצמבר 03, 2018 10:42 am

קו ירוק כתב:
לא ידען כתב:
מנין כתב:

מכתב הגרד''ל שליט"א
...
...
...

מכיוון ומחקו את תגובתי, ותגובתי הייתה בכלל לא על רקע המחלוקת. מקווה שכעת לא תימחק תגובתי.
ברוב השאלות הציבוריות, אם נשאל, התעטף בשתיקה. .

היות וכבר נגעת בזה, אעיר שזה צודק ולא צודק. ישנה התבטאות בנושא אישי לחלוטין שאמר ר' אהרן ראטה, שהחזו"א 'רבי על רביים' וזה היה נכון מאוד בימים של אז. אגב, לא הזכרת את מרן הגרי"ז.
נכון שהחזו"א ישב בפינתו, ואף הגרי"ז ישב בפינתו, הרבה פחות מהגרא"ז. ואעפ"כ השפעתם היתה מכרעת.
אלא שכלל לא נכון שהדרך של החזו"א היתה רופסת. אדרבא, הוא שלח את ר' מנחם פרוש 'לך להשתולל', הכוונה היתה להפגנות הרחוב בזמן גזירת גיוס בנות. בימיו לחמו בכח ובאלימות נגד חילול קדושת השבת בבני ברק, ורק אודות לכך בני ברק נראית כפי שהיא נראית. (גם עבודת הפעילים היתה על דעתם, וזו היתה מלחמה בשלטון) כמדומה שהגראי"ל בעצמו כמעט ונעצר בגיל 80 כשהלך להפגין ביפו על חילול קברים (לא בטוח ששל יהודים, אבל המחאה היתה על חילול קברים ופירצה של הענין). ברוחניות לא מוותרים. לכן היו גם היו הפגנות אלימות נגד חילולי שבת, ניתוחי מתים, ועל חילולי קברים אצל כל החוגים. על תקציבים אפשר לא להלחם..
נכון שהחזו"א היה איש צנוע, ומנגד הסטייפלער ובפרט הרב שך היו הרבה יותר אקטיביים, אבל לומר שהחזו"א היה מתחבא וזו צורת המלחמה לשבת בפינה, וזו נקראת 'לקיחת אחריות' - זה לא נכון בעליל. כשהרב שך היה לפני גיל 60 ומרן הגרי"ז כותב עליו שהוא אחד מגדולי דורינו, אז יומרה ילדותית היא לומר 'תלמידי החזו"א'.. שבשנות ה-20 לחייהם קבלו ממנו דרכי ההנהגה.. כאילו שאת מי מהם זיכו מן השמים לעמוד כחלוץ לפני המחנה.. לא בכדי אמר הגר"ח קרייסוירטה (על דרך הפלגה) שמימי רב האי גאון לא עמד מנהיג כזה לישראל (הרב שך) הוא התכוין לדרך האקטיבית (לאו דוקא לוחמנית. כי זה כל פעם לפי הנצרך) שלא לכ"א היה בכוחו למשוך בעוז בחוטים. (כמדומה שהשפעתו של מרן ר' יצחק אלחנן היתה דומה ברוסיה, ומסתמא גם השפעתו של מרן ר' חיים עוזר - אך במידה קטנה, כי הציבור ירא השם היה קטן מאוד).
שמעתי מאיש נאמן שאמר לו הגראי"ל זצ"ל, נכון, אם לא יתנו לבחורי הישיבות ללמוד, נצטרך להלחם, אבל עוד לא הגיע הזמן. כלומר הויכוח הוא מתי הוא הזמן - ולא על הדרך, שהיא בודאי רק במלחמה - כשכלו דרכי השתדלנות או כשאין אוזן שומעת.

כשכתבתי 'התעטף בשתיקה' לא התכוונתי לכל המלל הארוך כאן שמשום מה נראה לי מריח גם קשור למחלוקת הפנים ישיבתית. כתבתי כי הוא פשוט לא נכנס לרוב השאלות הציבוריות שעלו אותה שעה. מלבד גיוס בנות ושירות לאומי.
גם הדוגמאות שכב' מביא בתוך הדברים, מוכיחות על כך. אכן בגיוס בנות היה חלקו עצום וגם בתוך גבולות בני ברק.
אני לא רואה כמעט פעילות מכריעה שלו בענינים אחרים ואף אני, מה שאני מכיר על חלקו העצום, הוא הרבה יותר ממה שרבים מהכותבים 'החזון איש בנה את הדור וההשקפה'.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' דצמבר 03, 2018 10:51 am

אם כי האשכול הוא על הגראי"ל, אבל במענה לתגובתך,
לא היה דבר קטן כגדול שלא בא אל החזו"א להתייעצות, הן מהעסקנים, הן מהכוונת הדרך להם.
הוא נמנע מלהביע דעתו בפומבי, אבל לא משום שלא התערב.
ראה למשל בזכרונות ר' שלמה לורינץ בספרו במחיצם, מעט המעיד על הכלל. כך היה ר' משה שיינפלד בפרסום מאמריו.
למותר לציין שהוא ביסס הרבה מן החינוך הטהור בארץ, וידו מכרעת בבנין מחנה החרדים בישוב החדש.
בודאי שהיו גדולי תורה רבים וחוגים רבים. הוא היה כגדול עומד על גביהם.

הרי בעם ישראל יש פירמידה. הוא היה בראש הפרימידה. הגרי"ז ושאר גדולי התורה היו פחות ממנו בטיפול איטנסיבי בעניני פריחת הישוב החרדי, הצביון של ההנהגה הציבורית החרדית, ובהחדרת שמירת המצוות בישוב החדש, והעמדת רבני קהילות בכל אתר ואתר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' דצמבר 03, 2018 2:22 pm

לא ידען כתב:מכיוון ומחקו את תגובתי, ותגובתי הייתה בכלל לא על רקע המחלוקת. מקווה שכעת לא תימחק תגובתי.

קראתי את המאמר של שלמה טוקצ'ינסקי הכותב ככל דבריך, ואף שנראה שיש בו צדק מסויים, הרי שנדמה כי גם אתם מפריזים טובא לאידך גיסא. אמת היא כי הפרופוגאנדה העיתונאית השקפתית מציירת את השפעתו הציבורית באופן מוגזם, ועם כל זאת, נראה שהיתה לו השפעה גדולה גם אם רה"ר הציבורית החרדית על רבניה וגדוליה לא ראתה את עצמה ככפופה דווקא אליו, וזאת מפני שהיו יחידים רבים רבים, הן בין בני התורה והן אצל העסקנים שראו בו את הכתובת לשאלותיהם. ומכלול היחידים השפיע במידה בלתי מבוטלת על הכלל, השפעה שהשליכה רבות גם על העתיד.
אני רוצה להוסיף שגם מבני משפחה בעה"ב ישישים שמעתי על החזו"א, ועל העובדה שכשהתעוררה שאלה אקוטית, אנשים פרטיים, עכ"פ בני גוש דן, מצאו לנכון להטריח את עצמם עד אליו כדי לקבל את עצתו אמונה, ואני מדבר אפי' בשנות התר"צ ועל יהודים חסידיים שבאותם שנים רחוקות היו עולים חדשים ממזרח אירופה. לרבינו החזו"א היה בהחלט מעמד מיוחד והשפעה בלתי מבוטלת, גם אם בשאלות ציבוריות ואפי' הלכתיות מסויימות, הוא ראה לנכון להשאיר את ההכרעה בידי אחרים.

קו ירוק כתב:במענה להרב לא ידען:
היות וכבר נגעת בזה, אעיר שזה צודק ולא צודק. ישנה התבטאות בנושא אישי לחלוטין שאמר ר' אהרן ראטה, שהחזו"א 'רבי על רביים' וזה היה נכון מאוד בימים של אז. אגב, לא הזכרת את מרן הגרי"ז.
אלא שכלל לא נכון שהדרך של החזו"א היתה רופסת. אדרבא, הוא שלח את ר' מנחם פרוש 'לך להשתולל', הכוונה היתה להפגנות הרחוב בזמן גזירת גיוס בנות. בימיו לחמו בכח ובאלימות נגד חילול קדושת השבת בבני ברק, ורק אודות לכך בני ברק נראית כפי שהיא נראית. (גם עבודת הפעילים היתה על דעתם, וזו היתה מלחמה בשלטון) כמדומה שהגראי"ל בעצמו כמעט ונעצר בגיל 80 כשהלך להפגין ביפו על חילול קברים (לא בטוח ששל יהודים, אבל המחאה היתה על חילול קברים ופירצה של הענין). ברוחניות לא מוותרים. לכן היו גם היו הפגנות אלימות נגד חילולי שבת, ניתוחי מתים, ועל חילולי קברים אצל כל החוגים. על תקציבים אפשר לא להלחם..
נכון שהחזו"א היה איש צנוע, ומנגד הסטייפלער ובפרט הרב שך היו הרבה יותר אקטיביים, אבל לומר שהחזו"א היה מתחבא וזו צורת המלחמה לשבת בפינה, וזו נקראת 'לקיחת אחריות' - זה לא נכון בעליל. כשהרב שך היה לפני גיל 60 ומרן הגרי"ז כותב עליו שהוא אחד מגדולי דורינו, אז יומרה ילדותית היא לומר 'תלמידי החזו"א'.. שבשנות ה-20 לחייהם קבלו ממנו דרכי ההנהגה.. כאילו שאת מי מהם זיכו מן השמים לעמוד כחלוץ לפני המחנה.. לא בכדי אמר הגר"ח קרייסוירטה (על דרך הפלגה) שמימי רב האי גאון לא עמד מנהיג כזה לישראל (הרב שך) הוא התכוין לדרך האקטיבית (לאו דוקא לוחמנית. כי זה כל פעם לפי הנצרך) שלא לכ"א היה בכוחו למשוך בעוז בחוטים. (כמדומה שהשפעתו של מרן ר' יצחק אלחנן היתה דומה ברוסיה, ומסתמא גם השפעתו של מרן ר' חיים עוזר - אך במידה קטנה, כי הציבור ירא השם היה קטן מאוד).
שמעתי מאיש נאמן שאמר לו הגראי"ל זצ"ל, נכון, אם לא יתנו לבחורי הישיבות ללמוד, נצטרך להלחם, אבל עוד לא הגיע הזמן. כלומר הויכוח הוא מתי הוא הזמן - ולא על הדרך, שהיא בודאי רק במלחמה - כשכלו דרכי השתדלנות או כשאין אוזן שומעת.

אין לי עתה את הסבלנות הדרושה כדי להתייחס לכל גיבובי הדברים המצחיקים הללו, באמת שאין לי. גם צע"ג מה הקשר ביניהם ובין דבריו של הרב לא ידען.
רק הערה אחת על משפט שא"א לעבור עליו לסדר היום:
כשהרב שך היה לפני גיל 60 ומרן הגרי"ז כותב עליו שהוא אחד מגדולי דורינו, אז יומרה ילדותית היא לומר 'תלמידי החזו"א'.. שבשנות ה-20 לחייהם קבלו ממנו דרכי ההנהגה.. כאילו שאת מי מהם זיכו מן השמים לעמוד כחלוץ לפני המחנה..
עזבו את זה שלא ברור הקשר בין מה שכתב רבינו הגרי"ז על ה'אבי עזרי' ובין רבינו החזו"א ותלמידיו, ולא ברורה הלמדנות המוזרה שהביאה את הכותב לחשוב שאם מרנא הגרי"ז כתב מה שכתב אזי יבל"ח מרנא הגרד"ל לא יכול לכתוב אודות "תלמידי החזו"א". עזבו, חבל לכלות את הכח להבנת דברים חסרי פשר.

אבל למען ה', ראו נא גם ראו כיצד גמדים טרוטי עיניים וקצוצי כנפיים מתבטאים בלשון זהב "יומרה ילדותית"(!!) על דבריו של נשר בשמים. לא יאומן כי יסופר כיצד הבריות כה הורגלו להעמיד את עצמם בשווה עם אנשים שאפי' אם ימי שנותינו יהיו כימי מתושלח ספק גדול אם נגיע לקצה התחתון של קרסוליהם.
לא יאומן. לא יאומן. ואינני כבר מדבר על עזות הפנים ובזיון החכמים, כ"א רק על אובדנה הטוטאלי של המודעות העצמית... כיצד נוטל אדם לעצמו יומרה כה ילדותית, שלא לומר- תינוקית, לכתוב על דבריו של שר התורה הגרד"ל שליט"א כי הם "יומרה ילדותית"??... כיצד לא חלי ולא מרגיש?? להיכן הגענו?

צר לי ידידינו ר' קו ירוק שאני נאלץ לכתוב ככל החזיון הזה, אני מתנצל מאד, אין בדעתי להמעיט מכבודך חלילה. אבל בשלמא כשיצאת (באשכול אחר) ללמד לקח ומוסר לעם בהכאתך על חזה בעלי דבבך תחת להכות על חזה עצמך ודעימך, ובהוסיפך בתום "גילוי נאות" שובה לב שאתה בכלל מהאו"ם, וברצונך רק לעורר וכו' וכו', החרשתי, וברה"ר את מקלדתי נצרתי (ובאישי הערתיך כפענ"ד).
אבל כאן כבר נחצה גבול, אם כי אני דן אותך לכף זכות שאפי' לא חשת באבסורד שבדבריך.
וכמובן, ואצ"ל, שג"א הק' גמד טרוט עיניים וקצוץ כנפיים לא פחות ממך, אלא שמה"ט אני רואה יומרה ילדותית לעצמי לבקר באופן ילדותי (שלא לומר- בחוצפה מזעזעת) אנשים שאין בי את הכח לגעת אפי' בשולי גלימתם, יהיו מי שיהיו.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ב' דצמבר 03, 2018 2:52 pm

פרנקל תאומים כתב:רק הערה אחת על משפט שא"א לעבור עליו לסדר היום:
כשהרב שך היה לפני גיל 60 ומרן הגרי"ז כותב עליו שהוא אחד מגדולי דורינו, אז יומרה ילדותית היא לומר 'תלמידי החזו"א'.. שבשנות ה-20 לחייהם קבלו ממנו דרכי ההנהגה.. כאילו שאת מי מהם זיכו מן השמים לעמוד כחלוץ לפני המחנה..
עזבו את זה שלא ברור הקשר בין מה שכתב רבינו הגרי"ז על ה'אבי עזרי' ובין רבינו החזו"א ותלמידיו, ולא ברורה הלמדנות המוזרה שהביאה את הכותב לחשוב שאם מרנא הגרי"ז כתב מה שכתב אזי יבל"ח מרנא הגרד"ל לא יכול לכתוב אודות "תלמידי החזו"א". עזבו, חבל לכלות את הכח להבנת דברים חסרי פשר.

אבל למען ה', ראו נא גם ראו כיצד גמדים טרוטי עיניים וקצוצי כנפיים מתבטאים בלשון זהב "יומרה ילדותית"(!!) על דבריו של נשר בשמים. לא יאומן כי יסופר כיצד הבריות כה הורגלו להעמיד את עצמם בשווה עם אנשים שאפי' אם ימי שנותינו יהיו כימי מתושלח ספק גדול אם נגיע לקצה התחתון של קרסוליהם.
לא יאומן. לא יאומן. ואינני כבר מדבר על עזות הפנים ובזיון החכמים, כ"א רק על אובדנה הטוטאלי של המודעות העצמית... כיצד נוטל אדם לעצמו יומרה כה ילדותית, שלא לומר- תינוקית, לכתוב על דבריו של שר התורה הגרד"ל שליט"א כי הם "יומרה ילדותית"??... כיצד לא חלי ולא מרגיש?? להיכן הגענו?

.

אורייתא ('כבוד התורה') הוא דקא מרתח ליה למר,

היכן הוא כתב על הגרד"ל שליט"א משהו?
הוא כתב על אלה המכנים את הגרד"ל 'תלמיד החזו"א'.
הרי הגרד"ל גופיה, בהקלטה ידועה אומר כי הוא אינו תלמיד לחזו"א, ואינו יודע מדוע אומרים כן עליו, ולא זכה להקביל פני החזו"א אלא פעמים בודדות בשנות בחרותו.
ושלום על ישראל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' דצמבר 03, 2018 3:11 pm

תם מה הוא אומר כתב:
פרנקל תאומים כתב:רק הערה אחת על משפט שא"א לעבור עליו לסדר היום:

.

אורייתא ('כבוד התורה') הוא דקא מרתח ליה למר,

היכן הוא כתב על הגרד"ל שליט"א משהו?
הוא כתב על אלה המכנים את הגרד"ל 'תלמיד החזו"א'.
הרי הגרד"ל גופיה, בהקלטה ידועה אומר כי הוא אינו תלמיד לחזו"א, ואינו יודע מדוע אומרים כן עליו, ולא זכה להקביל פני החזו"א אלא פעמים בודדות בשנות בחרותו.
ושלום על ישראל.

לא נכון! לא נכון! הוא התייחס בדיוק למכתב של רבינו הגרד"ל שליט"א, אלא שמפני האריכות לא ציטטתי גם את זאת.

הגרד"ל שליט"א כתב:
"יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום מדינת הכפירה והשמד, נתקבלו ממרן החזו"א זללה"ה שהורה כיצד לנהוג עם השלטונות והמוסדות הממשלתיים וכל כיוצ"ב, תלמידי החזו"א ידעו היטב את הדברים ממקורם, העבירו את הנחיותיו גם לאלה שלא שמעו, וע"פ הדברים האלה מתנהלת הנהגת הציבור כל עשרות השנים האחרונות. ביסודה של הנהגה זו, מונחת הכרה שכאן בא"י אנו בגלות, ויש לנהוג בהנהגת הגלות המסורה בידינו כל הדורות, וכפי שנהג רבינו הקדוש, מסדר המשנה, שלפני שהלך לפני השלטונים עיין בפרשת יעקב והנהגתו עם עשיו [עי' מדרש רבה וישלח פע"ח אות טו].
...

ועל זה קאי דבריהם של הרב לא ידען ושל הרב קו ירוק.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' דצמבר 03, 2018 5:05 pm

כעת כבר ברור שצדק איש ספר כאן ?
viewtopic.php?f=19&t=37855&p=506108#p505822
ואולי יתכבד ויעשה מעשה

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 03, 2018 6:18 pm

שייך לאספקלריא/פח

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ב' דצמבר 03, 2018 10:07 pm

בפורום אל תהיה צודק תהיה חכם, גם אם דברי הגר"ד לנדו שליט"א הם קודש קדשים (והם קודש קדשים) מ"מ אין להעלותם כאן משני סיבות:
א. זה לא ישכנע אף אחד.
ב. זה סתם יבעיר מדורה גדולה.
נ.ב. אני מהצד של הגראי"ל זצ"ל ובכל אופן אני חושב כך.
נערך לאחרונה על ידי דן בן יעקב ב ג' דצמבר 04, 2018 11:26 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ב' דצמבר 03, 2018 10:33 pm

.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' דצמבר 04, 2018 12:07 am

.
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ג' דצמבר 04, 2018 11:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 04, 2018 2:00 pm

בואו נחזור לדמותו של מרן זי"ע.

שמעתי מר' יעקב רוזנשטיין שסיפר כיצד תמיד מרן זי"ע היה מחושבן עם ההלכה ואיך התגובה הראשונית שלו בכל מצב היתה ההלכה.
הוא נתן כמה דוגמאות, אחת מהם ידועה והיא ההתחשבנות התמידית שלו עם ההקפדה על מאה ברכות בכל יום, כאשר לפתע היו שומעים אותו מלחש: שבעים ושתיים... וכדו', לאמר- ברכה מספר שבעים ושתיים... היה לו קצת חוסר מובנה בברכות, היות שהוא לא היה נוטל ידיו לסעודה באמצע השבוע, וגם היה ממעט מאד אפי' בשתייתו (!!) כדי שלא יטרד מתלמודו לברכת 'אשר יצר'..

ארע שהוא היה עימו במרפאה של רופא העיניים ד"ר בלומנטל, לצורך ניתוח להסרת קטרקט, ואחרי שהרופא החדיר לעיניו טיפות להרחבת האישונים, היה עליהם להמתין בחוץ עם הטיפות בעיניים לזמן מוקצב, והנה, הבחין מלווהו ר' יעקב הי"ו שהכוס על השולחן רועדת, לקח לו רגע להבין שבזה הרגע מתרחשת רעידת אדמה, הוא נבהל ותר בעיניו אחרי המשקוף הקרוב, ולפתע חש גם מרן זי"ע במתרחש והוא שאל- מה קורה כאן? ר' יעקב השיב לו: הראש ישיבה, רעידת אדמה! מרן זי"ע הגיב מיד- אזוי? וכהרף עין נעמד על רגליו ובירך בכוונה ובקול רם: "בא"י אלוקינו מ"ה עושה מעשה בראשית"!!... ומיד פנה עם ר' יעקב אל עבר המשקוף הקרוב...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 04, 2018 2:31 pm

עוד שמעתי מהנ"ל על גינוני הקדושה של מרן זי"ע:
יומא חדא, כנראה בשנים האחרונות ממש, נכנס הג"ר משה שטיינמן לחדרו של אביו בעת שנתו, ויצא מיד בקוראו לבני הבית בחרדה: קרה משהו לאבא, צריך להזעיק עזרה. ר' יעקב שאל אותו, מה קרה? מרן זי"ע ישן במיטתו והכל היה נראה כשורה. אבל ר' משה הצביע אל עבר ידיו של אביו שהיו מונחות מתחת לשמיכה. ר' משה אמר: אבא מעולם לא נתן את ידיו מתחת לשמיכה בשנתו, מעולם! תמיד היה שומר את ידיו מונחות על השמיכה מלמעלה.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ג' דצמבר 04, 2018 4:33 pm

שמעתי הספד משובח מהג"ר בונים שרייבר שליט"א שהעלה על נס את זאת שכל מי שהיה סביבתו של מרן זצ"ל ידע שהנושא הכי מרכזי בחייו שכל הזמן היה בתודעה שלו - מה יהיה עם העולם הבא שלי, וכל מעשה נבחן על פי מדד זה, האם יוסיף לעולם הבא או יגרע מהעולם הבא. ואמר על זה הגרב"ש שמרן היה חי בפלנטה אחרת מרוב העם, הוא היה בן העולם הבא, הוא לא חי בעולם הזה. [היתה לי קושיא על כך שהרי שנינו "אל תעבדו את הרב על מנת לקבל פרס" ויש ליישב].
והוסיף הגרב"ש שכל הסגפנות שלו והפרישות שלו שכמעט לא נשמע כמותה במיוחד בדורות האחרונים לא נבעה מכיוון של סגפנות ופרישות גרידא, אלא היו פועל יוצא של המרכזיות של העולם הבא בחייו, שהביאו ממילא לכך שיפרוש מכל דבר של עולם הזה אשר יכול רק לגרע לעולם הבא. ולכן, שלא כמו הרבה סגפנים שנודפת מאצלם הרגשה של צו"ל ("צדיק ורע לו..."), הרי שאצל הגראי"ל היתה הרגשה של שמחת חיים וחדוה ונעימות לכל הבא במחיצתו.
בתוך דבריו אמר הגרב"ש דבר נכון, שיכולים להיות שני אברכים, שניהם עסוקים בתורה ובמצוות אותו מספר שעות ביום, ושניהם לומדים בסדרים באותה התמדה, אך יהיה ביניהם הבדל של שמים וארץ - האחד ראשו נמצא בסדרים, אלא שבין לבין יש בין הסדרים, זמן שצריך לעזור בבית ולהיות עם אשתו והילדים ואולי לקצת פנאי, ואילו השני ראשו ומחשבתו ועיקרו מצוי בין הסדרים, אלא שמה לעשות בין לבין יש גם סדרים שבהם צריך ללמוד...

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ג' דצמבר 04, 2018 8:43 pm

בעניין מכתב ר' דב. יש כידוע ליודעים סיפור שלם שכולו מעשה נפלא על מרן בעניין מידת השתיקה.
הימים ימי החנוכה תשעו. ומתנגדיו הרקיעו שחקים אז בענייני ההנהגה.
מכתב הגרדל בא כתגובה. הוחתמו עליו חשובי תלמידי החזוא. וכמו כן היו מוכנים מכתבים מגדולי תורה ואדמורים בעניין זה מהארץ ומחול. כמוכ האדמור מצאנז ביקש כמדו להדפיס שיחה נוקבת על כך.
כששמע עז מרן התנגד לפרסום כל הנל. ולהגרדל שלח שליח לאמר שאינו מרוצה מן הנל. אך בהתנצלות שאינו מחליט לו וכו.
המכתב נגנז עד להאידנא.
כשקבוצת תח דחקה בו כן לפרסם הנל וכן לכמה פעולות בעניין סירב לשמוע והשתמט בכל מיני אמתלאות כדרכו. כשדחקו בו עוד פתאום צעק שוויג שוויג שוויג בצעקה גדולה ויהי המקום לחרדת וגו. ואז העניין הנל ירד מהפרק.

אז הפליגו בקהל תלמידי החזוא מידת השתיקה של מרן. ולא נתקררה דעתו של הגאון ר איש בהגרחג עד שהגיד בשבעה למרן כי היה חד בדרא במדת השתיקה.

מאידך ידוע לי כי ששליחיו בכנסת סבלו בעבור הכרעתו עודד לפרסם מכתב חריף מאד מר יצחק אלחנן בהקשר דומה והסכים לקשור את שמו לעניין.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ד' דצמבר 05, 2018 2:00 am

מלך שלם כתב:בעניין מכתב ר' דב. יש כידוע ליודעים סיפור שלם שכולו מעשה נפלא על מרן בעניין מידת השתיקה.
הימים ימי החנוכה תשעו. ומתנגדיו הרקיעו שחקים אז בענייני ההנהגה.
מכתב הגרדל בא כתגובה. הוחתמו עליו חשובי תלמידי החזוא. וכמו כן היו מוכנים מכתבים מגדולי תורה ואדמורים בעניין זה מהארץ ומחול. כמוכ האדמור מצאנז ביקש כמדו להדפיס שיחה נוקבת על כך.
כששמע עז מרן התנגד לפרסום כל הנל. ולהגרדל שלח שליח לאמר שאינו מרוצה מן הנל. אך בהתנצלות שאינו מחליט לו וכו.
המכתב נגנז עד להאידנא.
כשקבוצת תח דחקה בו כן לפרסם הנל וכן לכמה פעולות בעניין סירב לשמוע והשתמט בכל מיני אמתלאות כדרכו. כשדחקו בו עוד פתאום צעק שוויג שוויג שוויג בצעקה גדולה ויהי המקום לחרדת וגו. ואז העניין הנל ירד מהפרק.

אז הפליגו בקהל תלמידי החזוא מידת השתיקה של מרן. ולא נתקררה דעתו של הגאון ר איש בהגרחג עד שהגיד בשבעה למרן כי היה חד בדרא במדת השתיקה.

מאידך ידוע לי כי ששליחיו בכנסת סבלו בעבור הכרעתו עודד לפרסם מכתב חריף מאד מר יצחק אלחנן בהקשר דומה והסכים לקשור את שמו לעניין.

בכוונה אין גרש' "וגרשיים"?

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' דצמבר 05, 2018 2:19 am

פרנקל תאומים כתב:שמעתי מר' יעקב רוזנשטיין שסיפר כיצד תמיד מרן זי"ע היה מחושבן עם ההלכה ואיך התגובה הראשונית שלו בכל מצב היתה ההלכה.
הוא נתן כמה דוגמאות, ...
ארע שהוא היה עימו במרפאה של רופא העיניים ד"ר בלומנטל, לצורך ניתוח להסרת קטרקט, ואחרי שהרופא החדיר לעיניו טיפות להרחבת האישונים, היה עליהם להמתין בחוץ עם הטיפות בעיניים לזמן מוקצב, והנה, הבחין מלווהו ר' יעקב הי"ו שהכוס על השולחן רועדת, לקח לו רגע להבין שבזה הרגע מתרחשת רעידת אדמה, הוא נבהל ותר בעיניו אחרי המשקוף הקרוב, ולפתע חש גם מרן זי"ע במתרחש והוא שאל- מה קורה כאן? ר' יעקב השיב לו: הראש ישיבה, רעידת אדמה! מרן זי"ע הגיב מיד- אזוי? וכהרף עין נעמד על רגליו ובירך בכוונה ובקול רם: "בא"י אלוקינו מ"ה עושה מעשה בראשית"!!... ומיד פנה עם ר' יעקב אל עבר המשקוף הקרוב...

הסיפור התפרסם במוסף שבת קדש של יתד נאמן של שבוע שעבר פ' וישב תשע"ט, בגליון זכרון מיוחד על הגראי"ל זצ"ל, עמ' 51.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 05, 2018 2:05 pm

דעת_האברך כתב:שמעתי הספד משובח מהג"ר בונים שרייבר שליט"א שהעלה על נס את זאת שכל מי שהיה סביבתו של מרן זצ"ל ידע שהנושא הכי מרכזי בחייו שכל הזמן היה בתודעה שלו - מה יהיה עם העולם הבא שלי, וכל מעשה נבחן על פי מדד זה, האם יוסיף לעולם הבא או יגרע מהעולם הבא. ואמר על זה הגרב"ש שמרן היה חי בפלנטה אחרת מרוב העם, הוא היה בן העולם הבא, הוא לא חי בעולם הזה. [היתה לי קושיא על כך שהרי שנינו "אל תעבדו את הרב על מנת לקבל פרס" ויש ליישב].

הגדרה נפלאה וממצה. בן עוה"ב. עולמך תראה בחייך.
אכן, כך עולה מדברי כל הסובבים אותו: ההתעסקות התמידית שלו עם העוה"ב, ממש התגלמות חיה של דברי הרמח"ל בריש מס"י (והם דברי חז"ל): העוה"ז הוא ההכנה לעוה"ב, פרוזדור בדרך אל הטרקלין, מי שטרח בער"ש יאכל בשבת, מקום העידון מקום התכלית הוא העוה"ב, וכל מה שיוכל לחשוב שיביאהו אל התכלית הזה יאחז בו ולא ירפהו, וכל מה שיוכל לחשוב שירחיקהו מן התכלית הזה יברח ממנו כבורח מפני האש. לא יאומן כי יסופר. הלא כולנו יודעים את דברי חז"ל והרמח"ל, אבל מרנא הגראי"ל נ"ע חי אותם באופן מוחשי, הלכה למעשה, כל ימיו.

שמעתי מהנכד הרב ר' גדליה שליט"א, שהרבנית תמר ע"ה סיפרה לו, שכאשר היתה מבקשת לקנות דברים שונים לביתם שלדעתו זי"ע לא היו הכרחיים, הוא היה מפציר בה ומשכנע אותה להימנע מהם באומרו לה: "לא כדאי לך לקנות את זה, לא כדאי לך, הלא כל מה שיהיה לך כאן, לא יהיה לך שם".

וכמו שכתבת בשם הג"ר בונם שרייבר, כנראה שמה"ט הוא גם היה שמח מאושר ורגוע, מפני שהוא אכן האמין בכל ליבו שמקום העידון הוא העוה"ב, חבל היה לו "להתבזבז" על תענוגות העוה"ז.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 05, 2018 2:18 pm

מלך שלם כתב:בעניין מכתב ר' דב. יש כידוע ליודעים סיפור שלם שכולו מעשה נפלא על מרן בעניין מידת השתיקה.
הימים ימי החנוכה תשע''ו. ומתנגדיו הרקיעו שחקים אז בענייני ההנהגה.
מכתב הגרדל בא כתגובה. הוחתמו עליו חשובי תלמידי החזו''א. וכמו כן היו מוכנים מכתבים מגדולי תורה ואדמו''רים בעניין זה מהארץ ומחו''ל. כמו''כ האדמו''ר מצאנז ביקש כמדו' להדפיס שיחה נוקבת על כך.
כששמע עז מרן התנגד לפרסום כל הנ''ל. ולהגרד''ל שלח שליח לאמר שאינו מרוצה מן הנ''ל. אך בהתנצלות שאינו מחליט לו וכו'.
המכתב נגנז עד להאידנא.
כשקבוצת ת''ח דחקה בו כן לפרסם הנ''ל וכן לכמה פעולות בעניין סירב לשמוע והשתמט בכל מיני אמתלאות כדרכו. כשדחקו בו עוד פתאום צעק שוויג שוויג שוויג בצעקה גדולה ויהי המקום לחרדת וגו'. ואז העניין הנ''ל ירד מהפרק.

אז הפליגו בקהל תלמידי החזו''א מידת השתיקה של מרן. ולא נתקררה דעתו של הגאון ר' אי''ש בהגרח''ג עד שהגיד בשבעה למרן כי היה חד בדרא במדת השתיקה.

מלבד הכח הכמעט על אנושי שהיה לו במידת השתיקה, שלא להשיב חורפיו דבר, היה בעניין של השתיקה גם מאפיין נוסף של התבונה והפקחות שלו, אנשים רבים מעידים שכך היה מדריך אותם כשהשיחו את מר ליבם על רודפיהם: "שוויג, שוויג, שוויג", אם תשתקו, בסופו של דבר רק תרוויחו, יקח זמן, אבל לבסוף תרוויחו, אך אם תחוללו מהומות רק תשחקו בכך לידיהם של רודפיכם.
ואכן, כידוע וכמפורסם כך הוא נהג בעצמו במשך שנים רבות, למורת רוחם של אנשים רבים שקשה היה להם להבליג על עלבון כבוד תורתו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 05, 2018 2:33 pm

דעת_האברך כתב:שמעתי הספד משובח מהג"ר בונים שרייבר שליט"א שהעלה על נס את זאת שכל מי שהיה סביבתו של מרן זצ"ל ידע שהנושא הכי מרכזי בחייו שכל הזמן היה בתודעה שלו - מה יהיה עם העולם הבא שלי, וכל מעשה נבחן על פי מדד זה, האם יוסיף לעולם הבא או יגרע מהעולם הבא. ואמר על זה הגרב"ש שמרן היה חי בפלנטה אחרת מרוב העם, הוא היה בן העולם הבא, הוא לא חי בעולם הזה. [היתה לי קושיא על כך שהרי שנינו "אל תעבדו את הרב על מנת לקבל פרס" ויש ליישב].
והוסיף הגרב"ש שכל הסגפנות שלו והפרישות שלו שכמעט לא נשמע כמותה במיוחד בדורות האחרונים לא נבעה מכיוון של סגפנות ופרישות גרידא, אלא היו פועל יוצא של המרכזיות של העולם הבא בחייו, שהביאו ממילא לכך שיפרוש מכל דבר של עולם הזה אשר יכול רק לגרע לעולם הבא. ולכן, שלא כמו הרבה סגפנים שנודפת מאצלם הרגשה של צו"ל ("צדיק ורע לו..."), הרי שאצל הגראי"ל היתה הרגשה של שמחת חיים וחדוה ונעימות לכל הבא במחיצתו.
בתוך דבריו אמר הגרב"ש דבר נכון, שיכולים להיות שני אברכים, שניהם עסוקים בתורה ובמצוות אותו מספר שעות ביום, ושניהם לומדים בסדרים באותה התמדה, אך יהיה ביניהם הבדל של שמים וארץ - האחד ראשו נמצא בסדרים, אלא שבין לבין יש בין הסדרים, זמן שצריך לעזור בבית ולהיות עם אשתו והילדים ואולי לקצת פנאי, ואילו השני ראשו ומחשבתו ועיקרו מצוי בין הסדרים, אלא שמה לעשות בין לבין יש גם סדרים שבהם צריך ללמוד...

בעניין שמחת החיים והחדווה שאפפה אותו חרף הסגפנות והפרישות המוחלטת מכל ענייני החומר ממש לית דין בר נש, שמעתי גם מהגאון ר' אשר וויס שליט"א, הוא אמר: הכרתי בימי חיי צדיקים סגפנים ופרושים, ובדרך כלל הפרישות המופלגת שלהם היתה מלווה באיזו דוק של מרירות, באיזו אווירת נכאים או עצבנות. הפלא הנשגב אצל מרן רבינו זי"ע היה השמחת חיים שלו, החדוה, האווירה הטובה והרגועה.
פלאי פלאים, יושב אדם שלא נהנה מהעוה"ז אפי' באצבע קטנה, לא אוכל, לא שותה, לא ישן, פרוש לחלוטין מתאוות הכבוד, מתאוות הממון ומכל תאוות העולם. בורח מהם כבורח מפני האש, בז להם ומעפר אותם בעפר, אין לו כלום מהחומר ומכל ענייני העוה"ז, והוא מאושר, והוא רגוע, שמח וטוב לב..
הוי אומר, לא היתה סתירה בין ההתנהגות שלו ובין מה שהוא היה באמת. היתה התאמה מוחלטת בין ההתנהגות החיצונית ובין הפנימיות. הוא לא כפה על עצמו מדרגות שהוא לא אחז בהם בפנימיותו, וממילא אין כל סיבה למרירות, הוא לא הרגיש "אנוס" לחיות חיי מלאך על פני האדמה, הוא "היה שם" באמת, וממילא אדרבה, אשריך בעוה"ז, הוא היה מאושר גם בעוה"ז. "אם אתה עושה כן, אשריך בעוה"ז וטוב לך לעוה"ב".

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' דצמבר 06, 2018 5:38 pm

.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ו' דצמבר 07, 2018 8:50 am

דברי השירה - מקץ תשע"ט לריא"ד שליט"א
קבצים מצורפים
ענוה ומסירות נפש - הגראי''ל שטיינמן זצ''ל.png
ענוה ומסירות נפש - הגראי''ל שטיינמן זצ''ל.png (361.01 KiB) נצפה 10155 פעמים

שום בעל בכי

הודעהעל ידי שום בעל בכי » ו' דצמבר 07, 2018 12:39 pm

פרנקל תאומים כתב:שמעתי מהנכד הרב ר' גדליה שליט"א, שהרבנית תמר ע"ה סיפרה לו, שכאשר היתה מבקשת לקנות דברים שונים לביתם שלדעתו זי"ע לא היו הכרחיים, הוא היה מפציר בה ומשכנע אותה להימנע מהם באומרו לה: "לא כדאי לך לקנות את זה, לא כדאי לך, הלא כל מה שיהיה לך כאן, לא יהיה לך שם".

זו מהיכי תיתי?

בשלמא אם יורד למישהו רגל זהב מהשמים, י"ל שמנכים לו משכרו.
ואם מישהו יוצא לזלול במסעדה, י"ל שדרגתו יורדת ועל כרחו יתמעט שכרו.
אבל אם אשה חושבת שנצרך לקנות משהו לבית,
(ומן הסתם אין הכוונה לקנות מכשיר דיוידי, אלא נניח משהו כמו מקלף ירקות חד יותר)
זה יוריד לה מהשכר בשמים?

למה? ומהיכי תיתי?

{להזכיר, ההיתר לעבור על הבקשה המפורשת של הצוואה, הינו רק משום הצורך ללמוד מדרכיו}

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' דצמבר 07, 2018 12:48 pm

שמעתי מהגאון רבי ברוך שפירא שפעם שאל אותו אודות הכבוד שהחזון איש חלק לו שקם וליוהו וכו', ואמר לו מי סיפר לך כאלו דברים? ואמר לו שהרבנית ספרה לו, ואמר וכי אתה מאמין לכל מה שהוויבערס אומרות?!..

ופעם ספרו לו משפחה משוויץ שהגראי"ל התאכסן אצל הוריהם באותם השנים ואמרו שחדשיים לא עלה על מיטה, ור' ברוך שאל אותו, ואמר אה כן, חששתי משעטנז...
היה גדול בהסתרת עצמו וכמה שידענו אינו אלא מן המעט!!

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 93 אורחים