מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עצות פרקטיות להארכת זמן בעירת נר חנוכה

גליונות שבועיים להורדה. עצה ותושיה בעניינים טכניים
דעת_האברך

טיפים מעשיים להדלקת נרות

הודעהעל ידי דעת_האברך » ד' דצמבר 13, 2017 10:51 pm

אני משתמש כבר כמה שנים ב"צינוריות הפלא" שמכניסים לתוכן פתילה אדומה, אך אינני מרוצה תמיד מהנרות שדולקים לי, לפעמים השלהבת קטנה מדי, גודל השלהבות משתנה מנר לנר וכו' וכו'. האם יש לאי מי עצות והדרכות מעשיות שיעזרו לקיים את המצוה בהידור?
כמו כן אני ממלא תמיד את כוסיות הפלסטיק עד למעלה, אך הכוסיות הסטנדרטיות קטנות למדי, והנר דולק רק עד שעה שבע בערך, בעוד שאני מעדיף שימשיך להדלק עוד עד שתכלה הרגל מן השוק (בסביבות 8-9 בערב). אין באפשרותי להשתמש בכוסיות יותר רחבות מפני שהחנוכיה שלי אינה רחבה דיה, האם יש עצות להאריך את משך ההדלקה?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

Re: טיפים מעשיים להדלקת נרות

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' דצמבר 14, 2017 8:09 am

ישנם חנויות בהן ניתן להשיג כוסיות גבוהות יותר. נרות החנוכה שלי דולקים כ-6 שעות. אני משתמש בפתילות קלועות.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' דצמבר 14, 2017 10:50 am

בלילה הראשון גם אני הדלקתי עם הפתילות האדומות, והן ממש לא דלקו יפה.
אתמול לקחתי פתילות קלועות ודלקו יפה משך זמן רב.
מהו הסיבה בבעיה של הפתילות האדומות???

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' דצמבר 14, 2017 11:07 am

אבי זללה"ה היה מחמיר לא להשתמש באדומות מסיבה הלכתית. מה שמחזיק שם את הפתילה הוא שעווה (או משהו דומה) ובתחילה היא נמסה ודולקת וחשש שאם כך בתחילת ההדלקה אין בוער שמן זית אלא שעווה ומפסיד את ההידור.
(יש לדון בזה מכמה צדדים מציאותיים והלכתיים כגון אם השמן גם דולק בתחילה מייד ומה הדין בעירב שמן זית באחר ביחס לדיון הגמרא על עירב שמנים שמדליקים בהם לכאלה שאין מדליקים בהם. אבל מכל מקום בחנוכה החמיר בזה)

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' דצמבר 14, 2017 9:05 pm

יש גם משמעות לאיכות השמן. זכורני ששמן זך לאכילה( קבר רחל) דולק הרבה יותר משמן למאור

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ה' דצמבר 14, 2017 9:56 pm

החלפתי היום את הפתילות לפתילות קלועות חלק מצמר גפן וחלק קליעת חוטים, ובשניהם הנרות דלקו הרבה יותר יפה מאשר בפתילות האדומות, אך מכל מקום נכבו בשעה שמונה, כלומר דלקו כשלוש שעות.

כח עליון

הודעהעל ידי כח עליון » ו' דצמבר 15, 2017 1:02 am

תקפיד שאורך הפתילה שיוצאת מהצינורית (למעלה) קטן מאד, כך לא מתפתחת 'פטריה' בתוך השלהבת - בדוק

לענין

הודעהעל ידי לענין » ו' דצמבר 15, 2017 1:09 am

הפתילות הקלועות מחוטים חושש בהם החת''ס בה' בדיקת חמץ שזה נקרא אבוקה, וידועה מעלת צמר גפן.
בצינוריות צריך לשים לב שיש חריץ או חורים מספיק רחבים כדי שהפתילה תוכל לשאוב שמן. אם החריץ מדי דק זה לא שואב שמן ופשוט לא דולק, וכבר שמענו על מי שזה לא דלק לו אפי' חצי דקה ויש לחוש ולהצריכו ברכה שנית.
חמשים מ''ל אמור להספיק עד שתכלה רגל גם להריטב''א (אמנם גם החוששים לעד שיסגרו החנויות בזמננו לא כתבו אלא להקפיד שידלק עד השעה תשע, אך האידנא איכשר דרא בס''ד והצרכניות הגדולות, שהם תרמודאי דידן, נסגרות בחצות).

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ו' דצמבר 15, 2017 7:08 am

חיימשה כתב:יש גם משמעות לאיכות השמן. זכורני ששמן זך לאכילה( קבר רחל) דולק הרבה יותר משמן למאור

זה וודאי. ולפי נסיוני השמנים הכתיתים עוד יותר טובים.

יושב סתר

עצות פרקטיות להארכת זמן בעירת נר חנוכה

הודעהעל ידי יושב סתר » ה' נובמבר 29, 2018 9:27 pm

מידי שנה אני מתקשה למצוא את הפתילות הנכונות להדלקה ארוכת טווח. לא עוזר כמות מרובה של שמן, לא פתילות הצמר גפן ולא פתילות חוטים.
מה הסוד של אלו שנרותיהם דולקים יפה עד מאוחר בלילה?

סגי נהור

Re: עצות פרקטיות להארכת זמן בעירת נר חנוכה

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' נובמבר 29, 2018 9:42 pm

מנסיוני, שכמובן אינו יפה מנסיונו של כל אחד אחר, פתילות צמר גפן בתוך צינוריות מבערות כמעט תמיד את השמן עד תומו.
הפתילה צריכה לבצבץ רק מעט מתוך הצינורית.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' נובמבר 29, 2018 10:35 pm

פתילות דקות עושות להבה קטנה שצורכת פחות שמן וכך אפשר עם כוסיות בינוניות להגיע עד הבוקר

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ו' נובמבר 30, 2018 12:58 am

הפתילות הנקראות 'פתילות הפלא' (בצנורית הפלא) שהם שזירה של בד כותנה, לפי ההוראות שלו, דולקות עד הטיפה האחרונה בדרך כלל,
בשונה ממוצרים רבים אחרים.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ו' נובמבר 30, 2018 1:08 am

ראיתי בכמה ישיבות שמניחים ארון ברזל ענק בכניסה שבו דולקות עשרות או מאות נרות, ולאחר זמן קצר חלקם הגדול כבה.
ונתתי את לבי לכך שיש מניחים מים בתחתית הנר [וכגון בפתיל צף], ואז מה שקורה הוא שמרוב החום הגדול שבתוך הארון, המים הנ"ל [שבעיקרם הם כבדים מן השמן] מתאדים וממילא צפים ועולים מעל השמן [מפני שאז הם קלים ממנו], מה שגורם לכך שהפתילה מתהפכת וכיו"ב, וממילא נכבית.

ותו, אמרו חז"ל כי נר מכוסה מתכלה שמנו במהירות גבוהה יותר.
ומזה שמתי את לבי לעובדה הפשוטה שכמה שיותר חם בחדר, הנר נכבה יותר מהר. וכל שכן, שאם כמה אנשים מדליקים נרותיהם בתוך בית חנוכיאה אחד, הרי שהם ממהרים ליכבות טפי. והמהדר ומדקדק יראה שיהיה מספיק אויר בתוך העששית, שאז הנר דולק יפה [מחמת ריבוי החמצן] והרבה זמן.

כמובן שאיכות השמן יש לה משמעות עצומה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' דצמבר 05, 2018 11:25 am

הנסיון שלי בינתים מהשנה הוא להדליק בפתיל צף מתומן גדול וכשסידרתי היטב את הפתיל בחור ואת הפתילה בשמן דלק כל השמן שבכוסית. יתכן שזה משום שהפתיל הזה כיסה את כל הכוסית.

כח עליון

הודעהעל ידי כח עליון » ה' דצמבר 06, 2018 1:24 pm

כח עליון כתב:תקפיד שאורך הפתילה שיוצאת מהצינורית (למעלה) קטן מאד, כך לא מתפתחת 'פטריה' בתוך השלהבת - בדוק

עוד ענין, הפתילה צריכה שיהיה לה מרווח מסויים בתוך הצינורית לצורך יצירת ה(ואקום?) - שע"י כך נמשך השמן למעלה.
אם הפתילה ממלאת את כל הצינורית - השאיבה לא טובה, וכן להיפך, אם יש לה מרווח גדול מידי - השלהבת לא שואבת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' דצמבר 06, 2018 3:53 pm

אני מדליק חנוכיה בתוך 'בית חנוכיה' ונוצרים בגגה נטיפי פחם גדולים. יש מי שיודע האם אפשר למנוע את זה ואיך?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' דצמבר 06, 2018 10:31 pm

מניסיון, פתילות אדומות צריך לשים זמן יפה מראש. אם רוצים להדליק מיד צריך לטבול בשמן את הפתילה.

אבק פורח

הודעהעל ידי אבק פורח » ה' דצמבר 06, 2018 11:25 pm

אוצר החכמה כתב:אבי זללה"ה היה מחמיר לא להשתמש באדומות מסיבה הלכתית. מה שמחזיק שם את הפתילה הוא שעווה (או משהו דומה) ובתחילה היא נמסה ודולקת וחשש שאם כך בתחילת ההדלקה אין בוער שמן זית אלא שעווה ומפסיד את ההידור.
(יש לדון בזה מכמה צדדים מציאותיים והלכתיים כגון אם השמן גם דולק בתחילה מייד ומה הדין בעירב שמן זית באחר ביחס לדיון הגמרא על עירב שמנים שמדליקים בהם לכאלה שאין מדליקים בהם. אבל מכל מקום בחנוכה החמיר בזה)
אני מדליק בהאדומות (לאחר שנכויתי כ"פ בהלבנות שכבו לי קודם שיעור ח"ש) ונראה לעינים איך בעוד אני עוסק בהדלקה נמס השעוה אשר בראש הפתילה ונפרד חוטי הפתילה זמ"ז ורק אח"כ נתפס השלהבת.

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ש' דצמבר 08, 2018 9:00 pm

לענין כתב:הפתילות הקלועות מחוטים חושש בהם החת''ס בה' בדיקת חמץ שזה נקרא אבוקה, וידועה מעלת צמר גפן.
בצינוריות צריך לשים לב שיש חריץ או חורים מספיק רחבים כדי שהפתילה תוכל לשאוב שמן. אם החריץ מדי דק זה לא שואב שמן ופשוט לא דולק, וכבר שמענו על מי שזה לא דלק לו אפי' חצי דקה ויש לחוש ולהצריכו ברכה שנית.
חמשים מ''ל אמור להספיק עד שתכלה רגל גם להריטב''א (אמנם גם החוששים לעד שיסגרו החנויות בזמננו לא כתבו אלא להקפיד שידלק עד השעה תשע, אך האידנא איכשר דרא בס''ד והצרכניות הגדולות, שהם תרמודאי דידן, נסגרות בחצות).

איפה נמצא החת'ס הזה?

הפתילות הקלועות הדקות - דולקות הכי יפה, אין היווצרות של פטריה או גחל, סופג יפה את השמן להבה אחידה וכו'

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ש' דצמבר 08, 2018 9:14 pm

אש משמים כתב:אני מדליק חנוכיה בתוך 'בית חנוכיה' ונוצרים בגגה נטיפי פחם גדולים. יש מי שיודע האם אפשר למנוע את זה ואיך?

א. שהלהבה לא תהיה גדולה (ובהוראות הפתילות הקנויות, ממליצים על פתילה שאיננה גבוהה מ-5 מ"מ משפת המקום ממנה היא יוצאת.
ב. שהלהבה לא תהיה סמוכה לתקרת הבית.
ג. שזה לא יהיה שמן גפת גרוע או מזוייף, שזה יוצר הרבה פחם.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ש' דצמבר 08, 2018 11:09 pm

לב_לדעת כתב:
לענין כתב:הפתילות הקלועות מחוטים חושש בהם החת''ס בה' בדיקת חמץ שזה נקרא אבוקה, וידועה מעלת צמר גפן.
.

איפה נמצא החת'ס הזה?

אני ראיתיו בחי' חת"ס על הש"ס [מהד' ישנה, של ד' חלקים]. בפסחים יש שם חידושי שו"ע, וכפי זכרוני הוא בסי' תל"ב.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' דצמבר 09, 2018 11:07 am

לענין כתב:
לב_לדעת כתב:
.

איפה נמצא החת'ס הזה?

אני ראיתיו בחי' חת"ס על הש"ס [מהד' ישנה, של ד' חלקים]. בפסחים יש שם חידושי שו"ע, וכפי זכרוני הוא בסי' תל"ב.

צ"ל סי' תלג ס"ק ד. ראה כאן: http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... =&pgnum=71

כח עליון

הודעהעל ידי כח עליון » א' דצמבר 09, 2018 12:01 pm

קו ירוק כתב:
אש משמים כתב:אני מדליק חנוכיה בתוך 'בית חנוכיה' ונוצרים בגגה נטיפי פחם גדולים. יש מי שיודע האם אפשר למנוע את זה ואיך?

א. שהלהבה לא תהיה גדולה (ובהוראות הפתילות הקנויות, ממליצים על פתילה שאיננה גבוהה מ-5 מ"מ משפת המקום ממנה היא יוצאת.

או שתצמיד ניר כסף לגג הבית, לאחר חנוכה תסירו.

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » א' דצמבר 09, 2018 1:50 pm

לענין כתב:
לב_לדעת כתב:
.

איפה נמצא החת'ס הזה?

החת'ס נמצא בסתלג' סקד'.

יל'ע טובא מה הוא מגדיר בתור 'חוט', שכלפי'ז שזירה של כמה חוטים היא אבוקה. וי'ל.

לגבי מה ששאלו מה הסוד של המדליקים עד הבוקר.
ובכן הסוד הוא כוסיות נמוכות ורחבות, כך הלהבה לא צריכה להתאמץ לשאוב שמן מלמטה ודולקת יפה ובריא. כוסיות כאלו ראיתי אצל הגרמ'ד סולוויציק.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » א' דצמבר 09, 2018 2:08 pm

יש גם יתרון לכוסיות עם פה צר, היינו המתעגלות בראשן. כשהשמן חם הוא נמשך יותר אחר הפתילה ונגמר (וגם הלהבה גדולה יותר). כשהשמן קר הוא נמשך פחות אחר הפתילה, הלהבה קטנה והיא נכבית עוד טרם נגמר השמן.

כך הסביר לי חכ"א וניסיתי בעצמי וראיתי שכן הוא באופן מובהק.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 09, 2018 2:21 pm

כח עליון כתב:
קו ירוק כתב:

או שתצמיד ניר כסף לגג הבית, לאחר חנוכה תסירו.

יש"כ על העיצות אבל הם לא כ"כ מעשיות.
א. הלהבה לא גדולה אבל די קרובה לגג ה'בית חנוכיה'.
ב. החנוכיה גבוהה וא"א להנמיך את גובה האש מהגג.
ג. שמן גפת גרוע או מזוייף הוא כנראה מה שיש לי.
ד. נייר כסף לא ימנע את הפיחום אלא רק ישאיר את הגג נקי.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' דצמבר 09, 2018 2:52 pm

אם ימצא בין החכמים דפה מי שיתן עצה איך מדליקים גפת ומקבלים תוצאות של שמן זית זך, ראוי למנותו שליט על מצרים

איש וילנא

הודעהעל ידי איש וילנא » א' דצמבר 09, 2018 8:04 pm

לב_לדעת כתב:
לענין כתב:
לב_לדעת כתב:
.

איפה נמצא החת'ס הזה?

החת'ס נמצא בסתלג' סקד'.

יל'ע טובא מה הוא מגדיר בתור 'חוט', שכלפי'ז שזירה של כמה חוטים היא אבוקה. וי'ל.

לגבי מה ששאלו מה הסוד של המדליקים עד הבוקר.
ובכן הסוד הוא כוסיות נמוכות ורחבות, כך הלהבה לא צריכה להתאמץ לשאוב שמן מלמטה ודולקת יפה ובריא. כוסיות כאלו ראיתי אצל הגרמ'ד סולוויציק.

היכן משיגים כוסות כאלו? ובאיזה פתילות מומלץ להדליק?

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ב' דצמבר 10, 2018 12:35 am

כוסיות כאלה מזמינים אישית אצל מסגר. זה עשוי מפח.

פתילות רגילות, אני השתמשתי בכותנה מכמה חוטים דקים, עד שראיתי את החת'ס הנ'ל ועברתי לצמר גפן. בתוך מחזיקים כאלה של פתילות הפלא, חותכים את המחזיקים עם 'קאטר' כדי שיתאים לגובה הנמוך של הכוסיות. מוציאים את הפתילה מהמחזיק קצת יותר מחצי ס'מ בערך, מספיגים הכל בשמן, וזה דולק ממש עד הבוקר. לשנה הבאה בירושלים הבנויה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' דצמבר 10, 2018 2:54 am

הוגה ומעיין כתב:יש גם יתרון לכוסיות עם פה צר, היינו המתעגלות בראשן. כשהשמן חם הוא נמשך יותר אחר הפתילה ונגמר (וגם הלהבה גדולה יותר). כשהשמן קר הוא נמשך פחות אחר הפתילה, הלהבה קטנה והיא נכבית עוד טרם נגמר השמן.

כך הסביר לי חכ"א וניסיתי בעצמי וראיתי שכן הוא באופן מובהק.

אני ראיתי הפוך,
אם בתוך בית החנוכיה יש יותר אש - יש פחות חמצן, הלהבה קטנה יותר, ונשרף פחות שמן

חזור אל “עזר אחים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 20 אורחים