מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ע"א וחיוב שבועה בדבר שבערוה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
נושא ונותן

ע"א וחיוב שבועה בדבר שבערוה

הודעהעל ידי נושא ונותן » ב' מרץ 04, 2019 4:01 pm

כתב רש"י מסכת קידושין דף סה. בביאור הצד דמקדש בע"א חוששין לקידושיו.
"דאי נמי אמר בעד אחד הוו קידושין בששניהם מודים היכא דאין עד אחד לא אמרת, דעד אחד חשיב לחייב שבועה בדיני ממונות הלכך בערוה נמי חשיב להתקיים קידושין בפניו, ובלבד שיהו שניהם מודים".

ואשמח לביאור בעניין זה, דלפו"ר ביאור דבריו הם, דאפשר ללמוד ממה שכוחו של ע"א בדיני ממונות לחייב לדון בממון ספק ולא לפטור את הנתבע, ולכן יש בו דין שבועה, אשר היא הבירור לספק בממון, ולכן יהיה בכוחו לחייב לדון הנהגת ספק גם בדבר שבערוה. אבל א"כ ל"נ מ"ט תלוי הדבר בששניהם מודים, ובממון אדרבא, כל עניין ע"א המחייב שבועה הוא כי היכי דלודי [וכידוע דברי הראשונים (רשב"א ב"ק מ"א ועוד) דהיכא דלא מהני הודאה, כקנס, ליכא חיוב שבועה].

ועכ"פ מבו' דהחילוק בין דבשב"ע וממון הוא במה שאין מושג של שבועה בדבשב"ע, ואין החילוק בכוחו של הע"א בממון ובדבשב"ע, וזקוק אני למקור וטעם לכך. [וזכורני שדנו פעם בפורום לגבי ע"א בדבשב"ע לגבי הנפקותא הממונית, כגון במעיד שנתגרשה, אם יוכל לחייבה שבועה לפטור מנכסי מילוג, ואני זוכר מקומו].

עושה חדשות

Re: ע"א וחיוב שבועה בדבר שבערוה

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' מרץ 04, 2019 4:19 pm

נושא ונותן כתב:[וזכורני שדנו פעם בפורום לגבי ע"א בדבשב"ע לגבי הנפקותא הממונית, כגון במעיד שנתגרשה, אם יוכל לחייבה שבועה לפטור מנכסי מילוג, ואני זוכר מקומו].

viewtopic.php?f=17&t=44448&p=524875#p524875

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' מרץ 05, 2019 9:02 pm

אני לא הבנתיהו כך, אלא שלענין חיוב שבועה יש לו כוח גמור [למרות שבשאלה הממונית שהשבועה באה לברר יש ספק], וס"ד שערוה יהיה כשבועה.

נושא ונותן

הודעהעל ידי נושא ונותן » ג' מרץ 05, 2019 11:23 pm

שומע ומשמיע כתב:אני לא הבנתיהו כך, אלא שלענין חיוב שבועה יש לו כוח גמור [למרות שבשאלה הממונית שהשבועה באה לברר יש ספק], וס"ד שערוה יהיה כשבועה.

ראשית ל"נ מה הטעם בזה. ועוד, דלשון חוששין משמע דכל מה שהועילה עדותו היא להעמיד ספק וחשש, ואמנם עיקר הנידון הוא כבר בפוסקים בביאור לשון חוששין אם הכוונה שאין בכולו אלא לספק או דלהגמ' גופא לא ברירא דין זה, וכמדומה דהגרש"ש ביאר כל דרכו הידועה בעדות קיום לפי ההבנה הא', וכפשט לישנא דגמ'.

נושא ונותן

הודעהעל ידי נושא ונותן » ג' מרץ 05, 2019 11:27 pm

ולהשלמת דברי רש"י בזה נזכרתי להביא מדבריו שם בע"ב שכתב "דאיכא חד סהדא דמכחיש ליה מי מהימן אפי' לא מכחשא ליה [אלא] איהי ליכא למאן דאמר דאין האחד בא אלא לשבועה והכא שבועה לא שייכא". והרי להדיא דהריעותא היא בשבועה בדבשב"ע ולא בכוחו של העד

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' מרץ 05, 2019 11:29 pm

נושא ונותן כתב:
שומע ומשמיע כתב:אני לא הבנתיהו כך, אלא שלענין חיוב שבועה יש לו כוח גמור [למרות שבשאלה הממונית שהשבועה באה לברר יש ספק], וס"ד שערוה יהיה כשבועה.

ראשית ל"נ מה הטעם בזה. ועוד, דלשון חוששין משמע דכל מה שהועילה עדותו היא להעמיד ספק וחשש, ואמנם עיקר הנידון הוא כבר בפוסקים בביאור לשון חוששין אם הכוונה שאין בכולו אלא לספק או דלהגמ' גופא לא ברירא דין זה, וכמדומה דהגרש"ש ביאר כל דרכו הידועה בעדות קיום לפי ההבנה הא', וכפשט לישנא דגמ'.

הטעם הוא שדשב"ע הוא ממוצע בין איסורים לממונות, ולכן ס"ד שיהני לו מה שמצינו בשבועה, שגם היא ממוצע, שהיא חיוב בתוך פרשת דיני ממונות אבל לא ממון ממש, ולכן צריך עד כשר, אבל מספיק אחד.

אכן זה לא כמו דיוקו ודרכו של הגרש"ש.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 41 אורחים