מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדצי"ם למינהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שמש

Re: בדצי"ם למינהם

הודעהעל ידי שמש » ה' מאי 02, 2019 11:54 pm

אבני גזית כתב:אולי שאלתי לא במקומה -
היה רצון לחבר בין הקהל הליטאי לבין הקהל החסידי בבני ברק.
לפני פחות משנה נפטר הרב שלמה קורח, ולא התמנה לו עדיין מחליף.
איפה המקום של הציבור הספרדי או התימני במינוי שכביכול "על דעת כל גדולי ישראל, עברנו אצל כל גדולי ישראל בבני ברק", כלשונו של הרב רובינשטיין בראיונות.
כלומר, שתי המינויים הללו באו על התקן של הרב קורח?

אאל"ט הגר"ש קורח זצ"ל היה הרב הראשי הרשמי של העיר מטעם המדינה-משרד הדתות והמועצה הדתית ואילו הרב לנדא זצ"ל היה רב מטעם העירייה בלבד. מה שאומר שכדי למנות מחליף לרב קורח צריכים ועדה וגוף בוחר וכו' (תהליך שבד"כ אורך כמה שנים, כשהאינטרסים של ראש העיר ושל שר הדתות ייפגשו זה בזה) ואילו את מחליפיו של הרב לנדא ניתן למנות דרך העירייה בקלות יחסית. כמובן שמן הראוי ובנותן טעם טוב היה להמתין עם המינויים הרשמיים עד שיוסדר גם מינוי הרב הספרדי (אם מאוד רוצים אפשר לעשות זאת תוך כמה חודשים) בכדי להציג 'חזית אחידה', אבל משזה לא קרה כנראה יצטרכו להמתין עד שיבשילו התנאים הפוליטיים וכו'.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 03, 2019 1:03 am

בהמשך למה שהעיר לעיל הרב פ"ת על עיר הקודש צפת ורבניה - למיטב זכרוני הרב ביסטריצקי ז"ל ניהל את מערכת הכשרות בצפת הרבה לפני בחירתו לרב עיר בפועל. בחירתו כרב עיר באה להשלים ולקדם את מה שכבר התחיל והצליח.

עוד נקודה חשובה: בצפת היו בחירות חוקיות וממשלתיות לכל דבר (לא כמו הרב האשכנזי דב"ב), ומשכך היו סיכויים רבים שגם לולי הרב ביסטריצקי היה נבחר רב אחר (אולי מחוגי המזרחי) ולא הבן של הרב הקודם. ופשוט.

אני מודה שהייתי שמח באם היה לי הסבר יותר טוב ויותר שלם...

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ו' מאי 03, 2019 3:06 am

פרנקל תאומים כתב:התייחסתי לזלזול הזה בסגנון ''הוא רק ראש כולל''... ומי אמר לך שהוא לא ת''ח המסוגל להורות?
לא התכוונתי לזלזל כלל.
חזרתי על מה ששמעתי בבחירות האחרונות לגבי עניין זה, מפי ידיד צפתי, שציין לי כי אין להרב קפלן ישיבה אלא כולל, וכן שכאשר הוא ביקש את תמיכת הרב .... ז"ל וקהילתו להבחר לרבנות צפת, נענה שכאשר הוא יוציא היתר הוראה יתמכו בו, ועדיין לא הוציא. ציינתי שזה מפי השמועה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 03, 2019 3:10 am

עמקן כתב:אפשרות שלישית שאחר ההתנגדות הוא פחד ליתן להם להראות שהם צדקו.

איני יודע מה כת"ר רוצה.
משפחת לאנדא לדורותי', הושפעה יותר מכל מהאב והסב - הגר"י לאנדא זלה"ה.
וכמדומה, שבמשך יובל שנותיו ברבנות העיר - לא "סבלו" התושבים מ'הפצה' יתירה...

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ו' מאי 03, 2019 7:30 am

דרומי כתב:עוד נקודה חשובה: בצפת היו בחירות חוקיות וממשלתיות לכל דבר (לא כמו הרב האשכנזי דב"ב), ומשכך היו סיכויים רבים שגם לולי הרב ביסטריצקי היה נבחר רב אחר (אולי מחוגי המזרחי) ולא הבן של הרב הקודם. ופשוט.

זו לא "עוד נקודה" אלא זה עיקר החילוק.

הרב קפלן ז"ל היה רב העיר צפת מטעם המועה"ד ככל רבני הערים בארץ, שבהן יש מנהג של בחירת רב ע"י גוף בוחר ע"פ חוקי המדינה, ואין ירושה נוהגת בהן לא מצד הדין ולא מצד המציאות (צא וראה בכל ערי הארץ, שאין מושיבים בהן יורש על כסא אביו). וכל מה שביקשו להושיב את הבן על כסא אביו בצפת היה כדי למנוע את בחירת הר"ל ביסטריצקי ז"ל ותו לא.

משא"כ ברבנות העיר ב"ב, שאינה מטעם המדינה, ואין בה מנהג של בחירת רב באופן אחר, חזרנו לדין ירושת שררה כדין תורה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' מאי 03, 2019 8:31 am

לבי במערב כתב:
עמקן כתב:אפשרות שלישית שאחר ההתנגדות הוא פחד ליתן להם להראות שהם צדקו.

איני יודע מה כת"ר רוצה.
משפחת לאנדא לדורותי', הושפעה יותר מכל מהאב והסב - הגר"י לאנדא זלה"ה.

אני לא יודע מטרת תגובה זו. האם אתה מכחיש האפשרות שכתבתי. או שאתה רוצה לפתוח דיון חדש על התייחסות הרב יעקב לנדא לגבי מי שהוא היה מכנה 'חתנו של בנו של הרבה' ודרכו, והאם בנו הרמ"ל דבק בעמדת אביו בזה?
אני בסה"כ כתבתי שיש אפשרות שלישית היות שבתגובה קודמת נתנו רק ב' אפשריות, וכתבתי להדיא שאינו נוקט עמדה בזה. אני מציע לך לא לפתוח תיבת פנדורה. אני בעצמי איני מתכונן להשתתף בדיון כזה, אבל מסתמא יהיו אחרים שישמחו לגלות מה שהיית מעדיף להסתיר.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ו' מאי 03, 2019 9:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' מאי 03, 2019 8:54 am

פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:
חיים סגל כתב:כפי שהבנתי מה שהבן מופיע ראשון הוא מפני דרישת המפעלים לשמור על שם המותג "לנדא"

כל בר דעת מבין שהסיבה העיקרית היא להדגשת המותג האיכותי 'לנדא'

זה מתקבל על הדעת לגבי חותמת הכשרות. אבל מה תאמר לגבי הלוגו של רבנות העיר במודעות ובשאר פרסומים ומכתבים?

טוב, לא משנה, כאמור, גדול השלום. אבל באמת שאני מרגיש בזה קצת פגיעה בכב' תורתו של הגרש''צ שליט''א.

פא''י בכל מקרה של קיום דין תורתינו הק' בענין ירושת שררה מתלווה אותו הרגש, היות ומוחותינו הקטנים אינם מעכלים הלכה זו.
כאשר הרב המועמד הנגדי הוא קטן מהיורש, אי''צ להגיע לדיני ירושה כמובן...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 03, 2019 9:49 am

סגי נהור כתב:
פרנקל תאומים כתב:אלא שקבוצה אחרת רצתה להכתיר רב הנמנה על החוג שלה...

שהיא במקרה הקהילה האשכנזית הגדולה בעיר, בוודאי ביחס לקהילה הליטאית (גם היום וכש"כ אז). אלא שבב"ב מינוי רב שלא על דעת קהילה מרכזית הוא "עזות ודורסנות והבערת מלחמת עולם", אולם בצפת זהו כאב לב לגדולי התורה והיראה על השושלת המפוארת... הכל בסברות מתהפכות כחומר חותם לפי הצורך.

כבר כתבתי שאין הדיונים הללו חביבים עלי, אבל מה אעשה ואדון פ"ת שב ומעוררם שוב ושוב, וזה פחות או יותר הדבר היחיד שהוא עושה בפורום הזה (סליחה, מלבד ניהול מריבה נפרדת עם אנשי הפלג).

ידידי, האמן לי שאני יכול להחזיר לך מחמאות, בחריפות ובעוקצנות לא פחותה משלך. לשם מה?

לעצם העניין, לא הבנתי מה אתה רוצה, הסברות המתהפכות הן שלך ולא שלי, אני רק הצבעתי עליהן ותול''מ. לא חילקתי בין ב''ב ובין צפת, בשתיהן התברר שלפעמים הולכים עפ''י העיקרון של בן תחת אביו ולפעמים הולכים אחרי העיקרון של התחשבות בדעת הקהילות הגדולות שבעיר, הכל תלוי בדבר אחד בלבד: אצל מי נמצא הכח להשליט את דעתו...
וכתבתי זאת להדיא, וכיוון שאתה מעדיף להשמיץ אישית תחת לקרוא (ולא בפעם הראשונה, גם לא השניה), אני אצטט למענך שוב את שכתבתי לעיל:
נו אז מה? כנראה שכשלא מתאים לקבוצה זו או אחרת "לזרום" עם ההלכה של ירושת הבן ברבנות, כבר יודעים להסביר או לתרץ למה, ויתכן שההסברים הם טובים ונכונים, אלא שמכאן מודעא רבא שכו''ע מסכימים שירושת הבן ברבנות היא לא דבר מוחלט.

תכל'ס, רשמו אז "וי" הן על ב''ב והן על צפת, בעיר ב''ב דרסו חלק גדול מאד ומרכזי מאד מתושבי העיר וגדוליה ואכן הבעירו בכך כצפוי מלחמת עולם (שאוהבים לתלות אותה בצדקנות על צווארו של הצד הנרמס), ובצפת רמסו את משפחת הרב הקודם ואת דין ירושת הבן ברבנות.
אני לא אומר שההתנהלות הזו היא הנהגה חולה דווקא של ציבור אחד, אני רק אומר שנא לא לנפנף בדין של בן תחת אביו, כי כבר התברר שהוא לא מוחלט, והכל לפי הכח...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 03, 2019 10:42 am

בן ראובן כתב: וכל מה שביקשו להושיב את הבן על כסא אביו בצפת היה כדי למנוע את בחירת הר"ל ביסטריצקי ז"ל ותו לא.

משא"כ ברבנות העיר ב"ב, שאינה מטעם המדינה, ואין בה מנהג של בחירת רב באופן אחר, חזרנו לדין ירושת שררה כדין תורה.

זה לא נכון. מילא אם תאמר זאת על עסקני המפלגות, אבל אתה באמת חושב שלמשפחת קפלן עצמה לא היה חשוב מאד מאד להמשיך את שושלת הרבנות הארוכה שלהם בצפת וכל המטרה שלהם הייתה רק למנוע את בחירתו של ידיד משפחתי הגר''ל ביסטריצקי ז''ל?
בוא, עזוב תירוצים, האמת הפשוטה היא כדאמרן, הכל לפי הכח וכל דאלים גבר, הא ותול''מ.

אגב, הג''ר יעקב לנדא לא כיהן כרב גם מטעם המדינה?
כמדומה שמה שהגרמי''ל לא התמנה מטעם המדינה זה היה בדיוק בגלל הבאלגאן שנוצר, והעסקנים ניצלו את כוחם כדי למנותו באופן שרירותי שלא מטעם המדינה, ולמסמס את התפקיד הרשמי מטעם המדינה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 03, 2019 10:59 am

מקדש מלך כתב:
(ואגב, תגובה לרב פרנקל תאומים... היה כל כך פשוט בעיני שהאינטרס של כל הצדדים הוא שהשם 'לנדא' יישמר, עד שדבריו היו נראים לי לא עניניים. כמו גם עצם החשד בבן שיתחיל פתאום לריב עם הרב רוזנבלט על פסיקות ל'קולא'. צריך להיות שוטה מושלם בשביל לקבל לידיים הכשר שכל כולו בנוי על מוניטין של החמרה ללא פשרות ולהתחיל לשחק איתו. לא צריך יראת שמים בשביל לא לעשות את זה. כך לפי מיעוט הבנתי בנושא חשוב זה).

יש חומרות אופייניות לליטאיים או לחוגי תלמידי החזו''א, שיתכן שהגרמי''ל לא החזיק מהן או מחלקן, וכמדומה שיש לכך דוגמאות מפורסמות.

מעבר לכך, אם לא שמת לב, השתמשתי במטבע הלשון ''לקולא'' כתגובה למאן דהוא חשוב ויקר שכתב לפניי (בתשובה לשאלה איך יסתדרו הרבנים החדשים ביניהם), שהרב לנדא הוא אדם חזק כאביו ואין סיכוי שהוא יתפשר על משהו בהלכה... משל השאלה היא האם יש לחשוש שהרב לנדא ''יתקפל'' ויתפשר בהלכה לפי דרישותיו של הגרש''צ... ועל זה הגבתי שהשאלה היא הפוכה, האם הוא יקבל את חומרות הליטאיים גם כשהן לא יראו נכונות בעיניו (או אם אביו לא החזיק מהן).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' מאי 03, 2019 11:16 am

פרנקל תאומים כתב:תכל'ס, רשמו אז "וי" הן על ב''ב והן על צפת, בעיר ב''ב דרסו חלק גדול מאד ומרכזי מאד מתושבי העיר וגדוליה ואכן הבעירו בכך כצפוי מלחמת עולם (שאוהבים לתלות אותה בצדקנות על צווארו של הצד הנרמס), ובצפת רמסו את משפחת הרב הקודם ואת דין ירושת הבן ברבנות.

מבלי ליכנס לעוולות ודורסנות בתהליך המינוי
עדיין לא הבנתי מה נפק"מ לשומר תומ"צ אם הרב של בני ברק שייך לחוג פלוני או לחוג אלמוני?
לשומר תומ"צ נפק"מ ב"ייצוג" ברב עיר מהחוג שלו?
ומה הפסידו בני ברק ותושביה מכהונתו של הגרמי"ל לנדא?

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ו' מאי 03, 2019 11:37 am

פרנקל תאומים כתב:זה לא נכון. מילא אם תאמר זאת על עסקני המפלגות, אבל אתה באמת חושב שלמשפחת קפלן עצמה לא היה חשוב מאד מאד להמשיך את שושלת הרבנות הארוכה שלהם בצפת וכל המטרה שלהם הייתה רק למנוע את בחירתו של ידיד משפחתי הגר''ל ביסטריצקי ז''ל?

ייתכן ומסתבר שזה מה ששאפה המשפחה, אבל לא בזה עסקינן כאן. המאבק שנוהל למען מינויו לא נועד לרצות את המשפחה.

פרנקל תאומים כתב:בוא, עזוב תירוצים, האמת הפשוטה היא כדאמרן, הכל לפי הכח וכל דאלים גבר, הא ותול''מ.

חבל שאתה ממשיך להתעקש לחינם. כבר הפכת את הכרונולוגיה על פיה ודימית עוכלא לדנא כדי להאשים חוג מסויים, וכשהראו לך שעל כל קיסם שאתה מנסה לחפש בשבע עיניים בין שיניו של החוג שאותו אתה מנסה לתקוף עליך ליטול כמה קורות כבדות מעיניו של החוג שעליו אתה מנסה להגן, עברת להאשים את כולם במידה שווה.

המציאות היא שאין התחלת דמיון בין המקרים. פטירת הרב קפלן בצפת לא היתה שונה מפטירת רב עיר בכל מקום אחר בארץ, שבה איש אינו מעלה על דעתו למנות יורש ללא בחירות כחוק, אילולא הרצון למנוע את בחירת הגר"ל ביסטריצקי.

פרנקל תאומים כתב:אגב, הג''ר יעקב לנדא לא כיהן כרב גם מטעם המדינה?

לא.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' מאי 03, 2019 12:12 pm

פרנקל תאומים כתב:
מקדש מלך כתב:
(ואגב, תגובה לרב פרנקל תאומים... היה כל כך פשוט בעיני שהאינטרס של כל הצדדים הוא שהשם 'לנדא' יישמר, עד שדבריו היו נראים לי לא עניניים. כמו גם עצם החשד בבן שיתחיל פתאום לריב עם הרב רוזנבלט על פסיקות ל'קולא'. צריך להיות שוטה מושלם בשביל לקבל לידיים הכשר שכל כולו בנוי על מוניטין של החמרה ללא פשרות ולהתחיל לשחק איתו. לא צריך יראת שמים בשביל לא לעשות את זה. כך לפי מיעוט הבנתי בנושא חשוב זה).

יש חומרות אופייניות לליטאיים או לחוגי תלמידי החזו''א, שיתכן שהגרמי''ל לא החזיק מהן או מחלקן, וכמדומה שיש לכך דוגמאות מפורסמות.

זה אכן נכון, אבל כששמת איתך רב ליטאי ותתחיל פתאום להתווכח איתו לקולא, הרי אתה הורס את הכל. וכנ"ל צריך להיות שוטה מופלג בכדי לעשות זאת.
אגב, כמדומני שחוץ מבודדים מטעמי פוליטיקה והשקפה, גם הליטאים סמכו על הרב לנדאו (חוץ מאלו שממש לא סומכים על אף הכשר בעולם, ועושים הכל לבדם).

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 03, 2019 5:30 pm

עמקן כתב:
לבי במערב כתב:משפחת לאנדא לדורותי', הושפעה יותר מכל מהאב והסב - הגר"י לאנדא זלה"ה.

אני לא יודע מטרת תגובה זו. האם אתה מכחיש האפשרות שכתבתי. או שאתה רוצה לפתוח דיון חדש על התייחסות הרב יעקב לנדא לגבי מי שהוא היה מכנה 'חתנו של בנו של הרבה' ודרכו, והאם בנו הרמ"ל דבק בעמדת אביו בזה?
אני בסה"כ כתבתי שיש אפשרות שלישית היות שבתגובה קודמת נתנו רק ב' אפשריות, וכתבתי להדיא שאינו נוקט עמדה בזה. אני מציע לך לא לפתוח תיבת פנדורה. אני בעצמי איני מתכונן להשתתף בדיון כזה, אבל מסתמא יהיו אחרים שישמחו לגלות מה שהיית מעדיף להסתיר.

כוונתי היתה 'להכחיש' מ"ש כת"ר לעיל; משפחת לאנדא לדורותי' לא טרחה מעולם לכפות על איש את דרכה, ואדרבא.
מ"מ, כמובן, אין לי מה להסתיר בנוגע להגר"י לאנדא זלה"ה.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ו' מאי 03, 2019 5:33 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' מאי 03, 2019 5:33 pm

לבי במערב כתב:
עמקן כתב:אני לא יודע מטרת תגובה זו. האם אתה מכחיש האפשרות שכתבתי

אין לי מה להסתיר, אך כוונתי היתה להכחיש מ"ש כת"ר.

תודה על הבהרתך שלא היה לך משהו עניני לכתוב וכתבת דברי קנטור בעלמא.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 03, 2019 5:34 pm

עמקן כתב:תודה על הבהרתך שלא היה לך משהו עניני לכתוב וכתבת דברי קנטור בעלמא.

הבהרתי כעת את דבריי לעיל ביתר בהירות, יעו"ש.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ש' מאי 04, 2019 9:17 pm

בשב"ק דיברתי עם א' מחתניו של הגרש"צ שליט"א, ואמר לי כי ביום ב' שעבר היתה פגישה של הגרש"צ ומפקחים מטעמיו במשחטות, עם כל צוות השחיטה של הרב לנדא, בכדי להעביר להם את משנתו והקפדותיו.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ש' מאי 04, 2019 9:30 pm

לבי במערב כתב:
עמקן כתב:תודה על הבהרתך שלא היה לך משהו עניני לכתוב וכתבת דברי קנטור בעלמא.

הבהרתי כעת את דבריי לעיל ביתר בהירות, יעו"ש.

תודה על ההבהרה. עד עכשיו באמת לא הבנתי מה אתה רוצה. זה היה כמו טענו לו בחטים והודה לו בזכר קדשו. עכשיו אני מבין שיש לך בעיה עם הבנת הנקרא, או שבמקרה דידן על ראש הגנב בוער הכובע.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ש' מאי 04, 2019 9:32 pm

יהודה בן יעקב כתב:בשב"ק דיברתי עם א' מחתניו של הגרש"צ שליט"א, ואמר לי כי ביום ב' שעבר היתה פגישה של הגרש"צ ומפקחים מטעמיו במשחטות, עם כל צוות השחיטה של הרב לנדא, בכדי להעביר להם את משנתו והקפדותיו.

מה הם 'משנתו והקפדותיו' של הגרש"צ?

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ש' מאי 04, 2019 9:33 pm

לא למדתי הל' שחיטה, ובודאי לא למעשה, כך שאף אם אקבל הסברים על כך, לא אוכל להעבירם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ש' מאי 04, 2019 9:56 pm

פרנקל תאומים כתב:לעצם העניין, לא הבנתי מה אתה רוצה, הסברות המתהפכות הן שלך ולא שלי, אני רק הצבעתי עליהן ותול''מ. לא חילקתי בין ב''ב ובין צפת, בשתיהן התברר שלפעמים הולכים עפ''י העיקרון של בן תחת אביו ולפעמים הולכים אחרי העיקרון של התחשבות בדעת הקהילות הגדולות שבעיר, הכל תלוי בדבר אחד בלבד: אצל מי נמצא הכח להשליט את דעתו...

לא ידידי. ההפך הגמור הוא הנכון. כשאתה מתאר מצד אחד את העוול הנורא בב"ב, ומצד שני את העוול הנורא בצפת, ובכל פעם מנקודת ראות הפוכה, אתה הוא שמחלק בין הערים בסברות מתהפכות.
ואילו בדבריי - אתה מוזמן לחפש היכן חילקתי חילוק כלשהו בין ב"ב לצפת (זאת עשה בן ראובן, ועליך להתמודד עם תוכן דבריו).

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ש' מאי 04, 2019 10:20 pm

בשבת שמעתי מא' מתלמידיו של הרב לנדא שליט"א (ר' מ.ד.ד.א. מתל ציון), ששאל אותו איך יהיה בעניני הכשרות, וענה לו שלא יהיו שום שינויים לקולא, ואם יהיו שינויים - רק להוסיף הידור וחומרות.
אכי"ר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 05, 2019 2:32 pm

בן ראובן כתב:
פרנקל תאומים כתב:זה לא נכון. מילא אם תאמר זאת על עסקני המפלגות, אבל אתה באמת חושב שלמשפחת קפלן עצמה לא היה חשוב מאד מאד להמשיך את שושלת הרבנות הארוכה שלהם בצפת וכל המטרה שלהם הייתה רק למנוע את בחירתו של ידיד משפחתי הגר''ל ביסטריצקי ז''ל?

ייתכן ומסתבר שזה מה ששאפה המשפחה, אבל לא בזה עסקינן כאן. המאבק שנוהל למען מינויו לא נועד לרצות את המשפחה.

תשמע, אני לא יכול להחליט עבורך במה אתה עוסק, אבל גם אתה לא יכול להחליט כן עבורי.
הנושא בו עסקתי הוא אחד: האם ירושת בן את אביו ברבנות היא עניין מוחלט (כאשר הבן הוא ת''ח, כמובן), או שכו''ע מודים שישנם שיקולים נוספים שקשורים בקהילות המרכיבות את העיר ובכוחן הפוליטי להכריע את הכף...

וחוץ מזה נניח שאתה צודק, תכל'ס, המשפחה רצתה וזה הגיע לה מצד הדין? כן או לא? אם כן, אז היה צריך לעשות כל טצדקי כדי לעזור לה ולא להיפך. וגם אם נניח שזה לא היה אפשרי בשום אופן מבחינה חוקית, היה אפשר למנות אותו בינתיים כרב העיר לא מטעם הרבנות, והרב שמואל אליהו היה מתמנה כרב יחיד מטעם הרבנות, בדיוק כמו שהיה בב''ב עם הרב לנדא והרב קורח.
מה נפק''מ מה היו המניעים של העסקנים (לדעתך)? אתה כ''כ בטוח שבב''ב בשעתו המניעים של העסקנים היו לשם שמים? אתה מתבדח או מה?
בן ראובן כתב:
פרנקל תאומים כתב:בוא, עזוב תירוצים, האמת הפשוטה היא כדאמרן, הכל לפי הכח וכל דאלים גבר, הא ותול''מ.

כבר הפכת את הכרונולוגיה על פיה ודימית עוכלא לדנא כדי להאשים חוג מסויים, וכשהראו לך שעל כל קיסם שאתה מנסה לחפש בשבע עיניים בין שיניו של החוג שאותו אתה מנסה לתקוף עליך ליטול כמה קורות כבדות מעיניו של החוג שעליו אתה מנסה להגן, עברת להאשים את כולם במידה שווה.
המציאות היא שאין התחלת דמיון בין המקרים. פטירת הרב קפלן בצפת לא היתה שונה מפטירת רב עיר בכל מקום אחר בארץ, שבה איש אינו מעלה על דעתו למנות יורש ללא בחירות כחוק, אילולא הרצון למנוע את בחירת הגר"ל ביסטריצקי.

לא אמת! לא אמת! אתה ועוד כמה כאן לוקחים את זה למקום לא הוגן. לא כתבתי שום דבר כדי להאשים דווקא את החוג שעליו אתה נמנה, תירגע ואל תטיל אשמות חינם, לכל היותר באתי להראות שחוג הטוען עתה לירושת הבן, לא טען זאת במקרה אחר, אמנם במקרה זה החוג שלך, אבל במקרה בלבד. גם אם היית שואל אותי מלכתחילה אם אני חושב שזו תופעה אופיינית דווקא לחוגך, הייתי עונה לך מיד שבוודאי שזו תופעה כלל חוגית, ושזה קשור לעובדה הבסיסית שהיהדות החרדית היום מחולקת לחוגים וסיעות ותתי חוגים ותתי סיעות, וכל אחד מושך לפי כוחו.
(אמנם במקרה האחרון, עם פטירת הגרמי''ל, דווקא החוג הלא אהוד עליך הוא שהראה בגרות ולא ניצל את כוחו הפוליטי העכשווי בב''ב כדי לכפות את רבנות הגרש''צ בלבד בתירוצים שונים [וכמובן ששוב היתה נפתחת מלחמת עולם] ).

אם תקרא שוב את ההודעות לפי סדרן (אם כבר הזכרת כרונולוגיה), תראה שבסה''כ כאשר מאן דהוא טען שמצד הדין בכלל לא היה צריך למנות את הגרש''צ כ''א את בנו של הרב לנדא בלבד (ושלכן אין מה להלין ע''ז שנראה שדוחקים קצת את מקומו של הגרש''צ ל''מספר שתיים"), הגבתי על כך שא''א לנפנף עם הדין של ירושת הבן ברבנות באופן לא עקבי, ושאם הוא דין מוחלט הנוהג תמיד בלי קשר לרצון הקהילות בעיר (או לכוחן הפוליטי), אם כן היה על כולם לגבות את הגרמ''ד קפלן שליט''א בצפת ולדאוג שהוא יהיה רבה של העיר (לפחות דה פקטו), ולא להוביל בכל הכח מהלכים למנות מישהו אחר נכבד ככל שיהיה.
בינתיים אף אחד לא הראה כאן שום דבר המתמודד באמת עם הטענה הפשוטה הזאת, וכמובן שגם אף אחד לא הראה כאן קורות כבדות או אפי' עלים נידפים האופיינים בעניין זה דווקא לחוג היקר מאד שעליו (תודה לה') אני נמנה. כמובן שבעיניך כעויין את בני חוגי, אזי כל הערה לא רלוונטית הופכת להיות קורה כבידה. נו שוין.
ואגב, לא נכון, בהחלט גם בכמה ערים אחרות בהן ישנה השפעה חרדית, וכאשר משפחת הרב הקודם היתה מעוניינת, העניין של ירושת הבן את אביו עלה גם עלה, והגורמים החרדיים נתנו לכך את ידם ובוודאי לא חתרו נגדו (אלא א''כ שוב היו מאבקי כח פנים חרדיים..), השתדלו לסייע בעד הבן ועכ''פ בוודאי לא העמידו מועמד חרדי נגד הבן כל עוד הבן לא משך את ידיו כליל מן העניין.

תירוצים והסברים לרוב מדוע לא למנות את הגרמ''ד קפלן, כמותן היה אפשר לספק כהנה וכהנה גם מדוע לא למנות את בנו של הגרמי''ל (או בשעתו את הגרמי''ל עצמו), השאלה היתה ונותרה אחת בלבד:
בן תחת אביו או לא בן תחת אביו, הא ותול''מ. הייתי מצפה ממך וגם מחברים נוספים להיות הוגנים מספיק כדי להשתחרר לרגע מן המחוייבות הקהילתית האישית שלהם, להודות על האמת, ולומר- נכון, כולנו (כל החוגים!) בהחלט משתמשים בכח הפוליטי שלנו כדי למנות רב כלבבנו בערים בהם רבנות העיר חשובה לנו, ובמיוחד אם קיימת מתיחות עם הרב או עם חוגו של הרב המתמודד הנגדי, וזאת גם כאשר הרב המתמודד הנגדי הוא בנו של הרב הקודם וחרף ההלכה של ירושת הבן ברבנות.
מה כ''כ מסובך להודות בזה על האמת? וכי אנחנו חיים במציאות אוטופית? וכמובן שתמיד גם ישנם הסברים לכל חוג להסביר את עמדתו באותו מקרה ספציפי, אבל הניסיון להיתמם ולקחת את זה לאיזה מקום טכני בלבד, הוא לא רציני ולא מכבד, הבעיה בצפת לא היתה העניין הטכני. אולי השתמשו בעניין הטכני כתירוץ מוצלח (או לא מוצלח).

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » א' מאי 05, 2019 2:55 pm

לדעת שולחן ערוך הרב - מקור פסיקתם וחיותם של אנשי חב"ד - אין ירושה ברבנות. נמצאת הנהגתם בצפת ראויה, ואילו הנהגתם בב"ב לפני יותר מל' שנים אינה ראויה.

אך דברי הרב פ"ת כאילו החוג המוזהה עם הגרש"צ 'הראה בגרות' ולא ניצל את כחו הפוליטי וכו', במחכ"ת אלו דברי הבל.

רבנותם של הרב לנדא זצ"ל ושליט"א אינה באה לידי ביטוי אלא בעמידה בראש מערכת הכשרות, מערכת הכשרות יונקת את כחה מהמותג 'לנדא', לו הגרש"צ [או כל אחד אחר] היה תופס את מקום הרב לנדא זצ"ל ומדיח את בנו סביר להניח שמותג הכשרות היה מאבד מיוקרתו. נדמה שהרב לנדא הבן 'עשה טובה' לגרש"צ [ולחוג המזוהה עמו] כשהעמידו בשווה לו בהנהגת הכשרות, למרות שהוא לא זקוק לו.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' מאי 05, 2019 2:59 pm

שמחו כתב:נדמה שהרב לנדא הבן 'עשה טובה' לגרש"צ [ולחוג המזוהה עמו] כשהעמידו בשווה לו בהנהגת הכשרות, למרות שהוא לא זקוק לו.

לא זקוק לו, אלא לחצי מתושבי ב"ב הנשענים עליו.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' מאי 05, 2019 3:28 pm

היו יכולים למנות את הגרש"צ כרב העיר, ולהשאיר לרב לנדא להמשיך עם הכשר פרטי, כפי שעשו פיצול דומה ברחובות לפני כמה שנים - שפיצלו בין "הרבנות רחובות" לבין "בדץ מהדרין".
היו יכולים לעשות עוד הרבה דברים, שאולי היו צודקים, ואולי היו מועילים. ואולי היו מתפוצצים וגורמים למלחמת אחים...
ישבו העוסקים בצ"צ והגיעו להצעת פשרה מסוימת, וברוך ה' שהצליחו.

כמדומני שכולם מסכימים שאחדות במחננו (מחנה החרדים לדבר ה') היא דבר מועיל, וכל טצדקי שאפשר לעשות כדי לקדם לכיוון האחדות והשלום - יבורך!
כנלפענ"ד.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 05, 2019 3:30 pm

סגי נהור כתב:
פרנקל תאומים כתב:לעצם העניין, לא הבנתי מה אתה רוצה, הסברות המתהפכות הן שלך ולא שלי, אני רק הצבעתי עליהן ותול''מ. לא חילקתי בין ב''ב ובין צפת, בשתיהן התברר שלפעמים הולכים עפ''י העיקרון של בן תחת אביו ולפעמים הולכים אחרי העיקרון של התחשבות בדעת הקהילות הגדולות שבעיר, הכל תלוי בדבר אחד בלבד: אצל מי נמצא הכח להשליט את דעתו...

לא ידידי. ההפך הגמור הוא הנכון. כשאתה מתאר מצד אחד את העוול הנורא בב"ב, ומצד שני את העוול הנורא בצפת, ובכל פעם מנקודת ראות הפוכה, אתה הוא שמחלק בין הערים בסברות מתהפכות.
ואילו בדבריי - אתה מוזמן לחפש היכן חילקתי חילוק כלשהו בין ב"ב לצפת (זאת עשה בן ראובן, ועליך להתמודד עם תוכן דבריו).

ידידי היקר, תחת להטיל אשמות חינם, מומלץ לקרוא את השתלשלות ההודעות לפי סדרן הכרונולוגי, חבל שאתה מטריח אותי לעשות זאת עבורך, אבל מה לא עושים כדי להרגיע חבר וותיק:

כתבתי לעיל שחורה לי קצת ששמים את הגרש''צ כביכול כמספר שתיים לבנו של הגרמי''ל (עם כל הכבוד לבן, ויש כבוד, אע''פ שלא שמעתי שמעו עד הנה). הערתי בסוף בסוגריים שראש העיר רובינשטיין לא נהג בעזות ובדורסנות שהיתה בעבר למנות רב נגד דעתם של כמחצית [אם לא יותר] מגדולי רבני ב''ב והציבור שבה ולהבעיר מלחמת עולם בשל כך. וטוב שכך.
הגיב לי על כך "התמים" (הנמנה מן הסתם על תומכי התמימים, תרתי משמע..): "סלח לי, אך מן הראוי היה למנות הבן לבדו, אבל גדול השלום ומינו שותפות, עכשיו ברור מי ראשון". ובנוסף הצהיר שמינוי הגרמי''ל בשעתו בכח חרף התנגדות הליטאים היה "מעשה אמיץ ונכון" ושזה ''אדיוטי'' לכנות זאת דורסנות ועזות כדבריי).

ועל דבריו הגבתי כדלהלן: "למה מן הראוי היה למנות את הבן? בגלל דין ירושת בן הראוי לכך את אביו ברבנות?

במחילה, הנושא של ירושת הרבנות הוא באמת בעייתי לפעמים, היות שיש צורך שהרב יהיה מרוצה לבני קהילתו, לפחות לרוב בני קהילתו, ואינני יודע מה הכללים בזה, אבל בוודאי לא יעלה על הדעת למנות רב נגד רצונם של בני העיר וגדוליה.
במילון שלי, כשפוליטיקאי המזוהה עם זרם מסויים, מנצל את כוחו הפוליטי כדי לכפות רב עיר על לפחות כמחצית (ולענ''ד יותר) מגדולי התורה (ועל צבאם גדולי הדור ממש) של עיר מלאה חכמים וסופרים כמו ב''ב, ועל לפחות כמחצית מהציבור בב''ב, ובצירוף העובדה שבאותם ימים היתה מתיחות גדולה ומפורסמת בין אנשי חוגו של אותו פוליטיקאי ובין אותם גדולי ב''ב ואותו הציבור עליהם כפה את הרב (ולכן, לפחות משום ''והייתם נקיים'' היה עליו להסתלק לגמרי מעיסוק בנושא, אבל זה כמובן לא עלה אפי' על הדעת...), במילון שלי, המינוחים העדינים ביותר להתנהלות שכזו הינם: עזות ודורסנות. כנראה שלך יש מילון אחר, ובמילון שלך מגדירים התנהלות בלתי נתפסת כזו: "מעשה אמיץ ונכון", לא פחות ולא יותר... מה אומר? כל אחד והמילון שלו.
אגב, בצפת עיה''ק כיהנה במשך שנים שושלת של רבנים, האחרון היה הגאון המופלג רבי שמחה קפלן זצ''ל, ומשנלב''ע רצו למנות את בנו שליט''א המשמש כרב וכראש ישיבה בעיר לכהן תחתיו, אלא שאז ק''ק חשובה הפעילה את כל התותחים שלה ומינו את הגר''ל ביסטריצקי ז''ל, ודין ירושת בן ראוי את אביו ברבנות נשכח מהם אז לפי שעה, ונזכרו בו שוב לאחר פטירת הגר''י לנדא זצ''ל..." עד כאן לשוני שם.

הוי אומר, אם בן יורש את אביו בב''ב, בן יורש את אביו גם בצפת.

ואז הרה''ת ר' סגינהור שיחי' הגיב בהתלהבות עם הערה כרונולוגית שהסיפור בב''ב קדם לסיפור בצפת ולא להיפך. נו ואז?
אני כתבתי שקהילה חשובה שכחה את דין ירושת הבן בצפת ונזכרה בו שוב בב''ב, ולפי הערתך ההיפך הוא הנכון, הקהילה הנ''ל זכרה את הדין בב''ב, ושכחה אותו כמה שנים לאחמ''כ בצפת... אתה מוכן להסביר לי מאי נפק''מ?
''זכור ולבסוף שכוח'' ולא ''שכוח ולבסוף זכור", זה מה שהרווחת מההערה "המנצחת" שלך, הא ותול''מ.

אכן כן, הזכרתי את העוול שנעשה בשעתו בב''ב, וכאשר ''התמים'' טען (ביחס לנעשה היום) שבן יורש את אביו ואין מקום לטענות ןמענות, הגבתי על כך שבצפת לא אמרו את הכלל של "בן תחת אביו". כלומר- מדובר בתגובה, לאמר: לשיטתי אכן יש מקום לטענות ולחילוקים ולא תמיד אומרים ''בן תחת אביו'', אבל לדבריך (התמים) שאין מקום לטענות היות ש''בן תחת אביו'' ותול''מ, אזי ציינתי באגב שבצפת משום מה לא אמרו כן...

זה הסדר הנכון של הדברים. והתיאור שלך כלפיי כדלעיל: "כשאתה מתאר מצד אחד את העוול הנורא בב"ב, ומצד שני את העוול הנורא בצפת, ובכל פעם מנקודת ראות הפוכה, אתה הוא שמחלק בין הערים בסברות מתהפכות". הוא תיאור החוטא לאמת ומאשים אשמות שווא ומדוחים.
לא הצגתי עמדה בלתי אחידה, לא חילקתי לשיטתי כל פעם מנקודת מבט הפוכה ולא הצגתי את דעתי בסברות הפוכות. לא היה ולא נברא, לא דובים ולא יער. אני מצפה שיהיה לך את האומץ והיושר לחזור בך ולהתנצל על כך.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב א' מאי 05, 2019 3:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » א' מאי 05, 2019 3:31 pm

תגידו, לא נמאס לאנשי מעלה כמוכם לשחק בבוץ?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 05, 2019 3:40 pm

מקדש מלך כתב:
פרנקל תאומים כתב:
מקדש מלך כתב:

זה אכן נכון, אבל כששמת איתך רב ליטאי ותתחיל פתאום להתווכח איתו לקולא, הרי אתה הורס את הכל. וכנ"ל צריך להיות שוטה מופלג בכדי לעשות זאת.
אגב, כמדומני שחוץ מבודדים מטעמי פוליטיקה והשקפה, גם הליטאים סמכו על הרב לנדאו (חוץ מאלו שממש לא סומכים על אף הכשר בעולם, ועושים הכל לבדם).

כולם הסכימו שבאופן כללי יש לו השגחה חזקה מאד, אבל זה לא נכון שרק בודדים נמנעו מלצרוך את תוצרתו. כמדומני שרובם הגדול של החזקים (מבחינה תורנית) בציבור הליטאי נמנעו מלצרוך את השגחתו, לכה''פ במוצרים בשריים, ועכ''פ לכתחילה. וזה לאו דווקא מטעמי המאבק ההשקפתי (שזה היה בעיקר בשנים הראשונות), כ''א דווקא בגלל טענות כדלעיל שכחלק מתקיפותו המפורסמת (הנודעת לשבח!), הוא גם לא ממש ''ספר'' חומרות או דעות בענייני כשרות שהוא לא החזיק מהן.

חשבונות רבים כתב:תגידו, לא נמאס לאנשי מעלה כמוכם לשחק בבוץ?

לצערי, עליי זאת לא שאלה חזקה, מאחר ולא זכיתי עוד להיות איש המעלה, וממילא כאשר ידידים טובים מטיחים בי אשמות שווא, אני מרגיש צורך להגיב ולהעמיד דברים על דיוקם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 05, 2019 3:50 pm

יהודה בן יעקב כתב:בשב"ק דיברתי עם א' מחתניו של הגרש"צ שליט"א, ואמר לי כי ביום ב' שעבר היתה פגישה של הגרש"צ ומפקחים מטעמיו במשחטות, עם כל צוות השחיטה של הרב לנדא, בכדי להעביר להם את משנתו והקפדותיו.

מעניין. יש''כ.

עזריאל ברגר כתב:בשבת שמעתי מא' מתלמידיו של הרב לנדא שליט"א (ר' מ.ד.ד.א. מתל ציון), ששאל אותו איך יהיה בעניני הכשרות, וענה לו שלא יהיו שום שינויים לקולא, ואם יהיו שינויים - רק להוסיף הידור וחומרות.
אכי"ר.

יפה. הנה תשובה עניינית ורגועה. תודה. והאמת והשלום אהבו.
שינויים לקולא מאן דכר שמיה? כבר הערתי על מטבע הלשון הזה לעיל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מאי 05, 2019 3:57 pm

חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:
חיים סגל כתב:כפי שהבנתי מה שהבן מופיע ראשון הוא מפני דרישת המפעלים לשמור על שם המותג "לנדא"

זה מתקבל על הדעת לגבי חותמת הכשרות. אבל מה תאמר לגבי הלוגו של רבנות העיר במודעות ובשאר פרסומים ומכתבים?

טוב, לא משנה, כאמור, גדול השלום. אבל באמת שאני מרגיש בזה קצת פגיעה בכב' תורתו של הגרש''צ שליט''א.

פא''י בכל מקרה של קיום דין תורתינו הק' בענין ירושת שררה מתלווה אותו הרגש, היות ומוחותינו הקטנים אינם מעכלים הלכה זו.

אינני יודע מה להלכה, אבל עקרונית יתכן שהחידוש של ירושת הבן ברבנות הוא באופן ששני המועמדים שווים, שאז הדין הוא שיש לתת זכות קדימה לבן. אבל כאשר המועמד הנגדי גדול באופן ניכר מהיורש, אזי מותר לקהל להעדיף אותו על פני היורש.

נ''ב:
מה זה פא''י? (חוץ מ'פועלי אגודת ישראל'..)

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' מאי 05, 2019 4:41 pm

הרב פ"ת, מחוסר עניין לציבור (כפי שהנך רואה) אינני מוצא טעם להמשיך לנהל כאן ויכוח של מה אני אמרתי ומה אתה אמרת ומה אני אמרתי שאתה אמרת.
ביקשת שאחזור בי, אבל אוכל להסביר בפרטי מדוע אני עדיין עומד על דברי.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' מאי 05, 2019 6:26 pm

פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:
חיימשה כתב:

אינני יודע מה להלכה, אבל עקרונית יתכן שהחידוש של ירושת הבן ברבנות הוא באופן ששני המועמדים שווים, שאז הדין הוא שיש לתת זכות קדימה לבן. אבל כאשר המועמד הנגדי גדול באופן ניכר מהיורש, אזי מותר לקהל להעדיף אותו על פני היורש.

נ''ב:
מה זה פא''י? (חוץ מ'פועלי אגודת ישראל'..)
פחות או יותר...
וההלכה מדברת במפורש על מצב שאינם שווים, כל עוד הבן ראוי, יש דין ירושה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מאי 05, 2019 6:35 pm

חיימשה כתב: וההלכה מדברת במפורש על מצב שאינם שווים, כל עוד הבן ראוי, יש דין ירושה.

ימחלו לי הרבנים שליט"א, אבל למיטב זכרוני אין הדבר כה ברור ביחס לירושת רבנות (בניגוד לירושת שררה אחרת, הן בשאלת הגדלות והן בשאלות נוספות)
(ללא שאני מביע דעה לגוף הרבנויות העומדות בבסיס הדיון הפרטני הנוכחי)

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' מאי 05, 2019 8:12 pm

לא שהסוגיא שגורה על לשוני, אבל אני זוכר היטב איך התייחסו לזה גדולי הדור בפטירתו של הגר'י לנדא זצ"ל. גםמרוב חילו של מרן הגראמ שך לא הספיק כדי לשכנע רבים מהם, כולל בעל שבט הלוי.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' מאי 05, 2019 8:41 pm

שמחו כתב:לדעת שולחן ערוך הרב - מקור פסיקתם וחיותם של אנשי חב"ד - אין ירושה ברבנות.

היוכל מר לציין מקור לדבריו?

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' מאי 05, 2019 8:43 pm

בנוגע לרבנויות צפת וב"ב:
א) יש לשים לב לתאריך ההכתרה בצפת (תשנ"ד), ותאריך ההכתרה בב"ב (תשמ"ו). וד"ב.
ב) העירו לעיל, ולע"ע לא הוכחשה שמועה זו, שלהגרמ"ד קפלן מצפת"ו אין היתר הוראה עד לעצם היום הזה.
לטענה זו, כצפוי, לא התייחס כלל הרב 'פרנקל תאומים'.
אף על הטענה דלהלן לא השיב עדיין הרב 'פרנקל תאומים':
הפצת המעיינות כתב:מבלי ליכנס לעוולות ודורסנות בתהליך המינוי:
עדיין לא הבנתי מה נפק"מ לשומר תומ"צ אם הרב של בני ברק שייך לחוג פלוני או לחוג אלמוני? לשומר תומ"צ נפק"מ ב"ייצוג" ברב עיר מהחוג שלו? ומה הפסידו בני ברק ותושבי' מכהונתו של הגרמי"ל לנדא?

--------------------------------------------------------------
דרומי כתב:בהמשך למה שהעיר לעיל הרב פ"ת על עיר הקודש צפת ורבני' - למיטב זכרוני הרב ביסטריצקי ז"ל ניהל את מערכת הכשרות בצפת הרבה לפני בחירתו לרב עיר בפועל. בחירתו כרב עיר באה להשלים ולקדם את מה שכבר התחיל והצליח.
עוד נקודה חשובה: בצפת היו בחירות חוקיות וממשלתיות לכל דבר (לא כמו הרב האשכנזי דב"ב), ומשכך היו סיכויים רבים שגם לולי הרב ביסטריצקי הי' נבחר רב אחר (אולי מחוגי המזרחי) ולא הבן של הרב הקודם. ופשוט.

יתן חן כתב:חזרתי על מה ששמעתי בבחירות האחרונות לגבי עניין זה, מפי ידיד צפתי, שציין לי כי אין להרב קפלן ישיבה אלא כולל, וכן שכאשר הוא ביקש את תמיכת הרב .... ז"ל וקהילתו להבחר לרבנות צפת, נענה שכאשר הוא יוציא היתר הוראה יתמכו בו, ועדיין לא הוציא. ציינתי שזה מפי השמועה.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » א' מאי 05, 2019 9:16 pm

(במחשבה שנייה החלטתי שמוטב לתת לדיון לגווע)

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » א' מאי 05, 2019 10:00 pm

לבי במערב כתב:
שמחו כתב:לדעת שולחן ערוך הרב - מקור פסיקתם וחיותם של אנשי חב"ד - אין ירושה ברבנות.

היוכל מר לציין מקור לדבריו?

סי' נג סעי' לג'

וז"ל:
כי כן הוא בכל המנויים שהבן שראוי לכך קודם אפילו לאחרים שגדולים ממנו חוץ ממנויים של כתר תורה כגון חכם הממונה להרביץ תורה או לדין שהתורה אינה ירושה

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' מאי 05, 2019 10:14 pm

הרבנים של בני ברק הרב רוזנבלט והרב לאנדא מבקשים מאוד לחדול מהעיסוק בנושא.
והאמת והשלום אהבו

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 157 אורחים