מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

נוסטלגיה: קבעוני לדורות

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
תורה מפוארת

Re: נוסטלגיה: קבעוני לדורות

הודעהעל ידי תורה מפוארת » ד' מאי 15, 2019 5:24 pm

ישראליק כתב:
תורה מפוארת כתב:
מיני ומינך כתב:
תורה מפוארת כתב: אחר ליל הסדר פנה אלי אבי ואמר לי [בתרגום]: מאיר, בא ותביא שני 'ליקוטי מוהר"ן' ונתיישב ללמוד.

ליצנות במיטבה!
למד בספר ותו לא מידי

ממש לא!!! האמרי אמת מגור ידוע שלמד ליקוטי מוהר"ן, ויש לי ע"כ הרבה ראיות וסיפורים מהימנים שהומתו ג"כ ע"י א.מ. סגל שביררתי שהוא ההיסטוריון הגדול ביותר בענייני הרבי מגור האמרי אמת.
מסופר שפ"א נכנס אליו ר' מאיר שפירא שהיה נכד של ר"פ מקוריץ שכידוע היה ממתנגדי הר"ר נחמן זי"ע וכשראה שעל השולחן יש ליקוטי מוהר"ן עשה תנועה דלא ניחא ליה, הרבי אמר לו כוונתך לאמרי פינחס? [שם כתוב כשדברו מר' נחמן אמר פה פה]. נענה ר"מ: אכן כן. הלך הרבי והביא אמרי פינחס דפו"ר והראה לו ששם כתוב כשדברו על ר' נחמן אמר פה פה. ואכמ"ל.
פעם הבאה לפני שאתה כותב תגובה תעשה קצת בית ספר לא נורא.

הרה"ק רבי פנחס מקוריץ לא הי' ממתנגדי רבינו ז"ל, ו"כידוע" בוודאי לא

viewtopic.php?f=19&t=6724&p=59351&hilit=%D7%A4%D7%A0%D7%97%D7%A1+%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%A5+%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99+%D7%90%D7%9E%D7%AA#p59351

אכן כך זה בדיוק מה שכתבתי שהיוצא מזה שלא היה כ"כ מתנגד כפי שמסופר במה שצירפתי. יישר כוחך. ד"א ר' גודל אייזנר היה מספר שבפולין היה סחף גדול של הבחורים הפולנים הטובים לברסלב וכמעט שנמשך אף הוא...

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' מאי 15, 2019 5:36 pm

אני מיירי קודם הילפותא מהסיפור, תראה בחיי מוהר"ן איזה הפלגות רבינו ז"ל אמר עליו

תודה על הסיפור על ר' גד'ל ז"ל; תמיד הרגשתי שיש לו איזה תבלין שמריח ממשהו מחוץ למסגרת שלו...

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ד' מאי 15, 2019 6:38 pm

תורה מפוארת כתב: ד"א ר' גודל אייזנר היה מספר שבפולין היה סחף גדול של הבחורים הפולנים הטובים לברסלב וכמעט שנמשך אף הוא...

שמעתי מיהודי שהיה בחתונת א' (אמר לי שמו) ובצד האולם עמד ר' בנציון אפטער ודיבר עם קבוצת אנשים, בין השאר סיפר על הבחורים שקירב בפולין ואמר: ר' גודל איז געווען פון אונזערע לייבן דארטן (ר' גדל היה מהאריות שבחבורה), כשראה שבני שיחו מתקשים להאמין לו, הבקיע את דרכו לעבר שולחן הכבוד, ואחריו כל בני החבורה, שם ישב ר' גדל בעצמו, וביקש את אישורו - ור' גדל הנהן בראשו תוך כדי חיוך רחב.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ד' מאי 15, 2019 8:26 pm

.השוחט כתב:יש לי כמה דברים על רב"צ אפטר, (הוא אכל אצלינו לפעמים בלילות שבת, כשעוד היינו ברח' יהודה הלוי), אולי מישהו יציין שכבר כתבו עליו. אמתין.

ולגבי יפונה. אין לי מושג מדוע נכנס לי בראש קשר להררי. בהחלט יתכן שאין בזה כלום.
כבר תיקנתי קצת בתוך ההודעה על פי שאמרו לי. שר"צ יפונה היה נראה בשעתו כ"ממשיך" של ר' שמשון. אולי יתברר כאן עוד.

סיפר לי פעם ר' צבי יפונה שהיה רגיל להגיע לישיבת בית מתתיהו אחת לכמה זמן, והיו הבחורים מתקבצים סביב מכוניתו וספריו, עד שפעם אחת אמר לו הג"ר ברוך ויסבקר שהיה הביטול תורה לצנינים בעיניו: "אולי יפונה מכאן בבקשה...".

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ד' מאי 15, 2019 8:28 pm

פונה אינו חתן של משפ' פרנקל (נכדי ר' משה גו"א)?
חתנו של ר"ש הררי גם היה מוכר ספרים. שכחתי שמו.

הכוונה מסתמא לחתנו (בעבר) ר' עמיחי פסטרנק פ"ת - בית וגן ירושלים
כיום התופעה של מכירת ספרים בישיבות כמעט נמוגה לגמרי מרוב חנויות הספרים הקיימות

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ה' מאי 16, 2019 1:30 am

תורה מפוארת כתב: אחר ליל הסדר פנה אלי אבי ואמר לי [בתרגום]: מאיר, בא ותביא שני 'ליקוטי מוהר"ן' ונתיישב ללמוד.

תרגום חופשי -
שבחו של צדיק.PDF
(122.43 KiB) הורד 279 פעמים

מאשכול סמוך
איש_ספר כתב:בדיחה עממית מפורסמת, מספרת על עוזר השדכן שתפקידו היה להוסיף כהנה וכהנה על דברי השדכן. לרוב הדברים היו מתנהלים למישרים, כשהשדכן היה אומר על הבחור שהוא חכם, העויזר היה מחרה אחריו: חכם?! חכם כשלמה המלך! כשהשדכן היה מתאר את עשרו של החכם, היה העוזר שורק: עשיר? עשיר כצאר! וכו' וכו'
השותפות הסתיימה, כשהשדכן הוכרח לאונסו, לספר בחצי פה, על הגיבנת של התכשיט שלו, והעוזר עשה את שלו...: גיבנת?! ועוד איזו גיבנת, כהר ההר!
נערך לאחרונה על ידי מיני ומינך ב ה' מאי 16, 2019 6:33 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ה' מאי 16, 2019 2:39 am

מיני ומינך כתב:

שבחו של צדיק.PDF

מאשכול סמוך
איש_ספר כתב:בדיחה עממית מפורסמת, מספרת על עוזר השדכן שתפקידו היה להוסיף כהנה וכהנה על דברי השדכן. לרוב הדברים היו מתנהלים למישרים, כשהשדכן היה אומר על הבחור שהוא חכם, העויזר היה מחרה אחריו: חכם?! חכם כשלמה המלך! כשהשדכן היה מתאר את עשרו של החכם, היה העוזר שורק: עשיר? עשיר כצאר! וכו' וכו'
השותפות הסתיימה, כשהשדכן הוכרח לאונסו, לספר בחצי פה, על הגיבנת של התכשיט שלו, והעוזר עשה את שלו...: גיבנת?! ועוד איזו גיבנת, כהר ההר!

האמרי אמת זצ"ל לא נתקטן או נתגדל אם כן למד או לא למד בספרי רבינו ז"ל בקביעות או בארעי, ורביז"ל לא נתקטן או נתגדל אם האמרי אמת למד בספריו או לא, ואינך צריך לטעון על שיחה של ר' בן ציון אפטער זצ"ל - שלא קובע כלום - כמו חכמת שלמה המלך, כעשיר כמו הצאר וכמו גניבת ההר ההר.

תורה מפוארת

הודעהעל ידי תורה מפוארת » ה' מאי 16, 2019 10:04 am

אכן כך אין האריות הללו מתגדלים אחד במשנהו, זה היה לאפיזודה יפה בעלמא, כי בעיקר ידוע רק ההתנגדות שהיה בחלק מחצרות החסידים לדרכו המאוד נעלה של הר"ר נחמן. כידוע מספרי מוהרנ"ת, שאמו מרת פייגא בקשה מאחיה הרר"ב ממעזיבוז שיברכו שלא יהיה עליו מתנגדים ולא הסכים, לאשר דרכו מאוד גבוהה [וכפי שמופיע לעשרות בספריו].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 16, 2019 11:09 am

ביומן טאלנא כתוב מה שהתבטא הפנ"מ בענין 'אומאן'.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' מאי 16, 2019 11:10 am

יומן טאלנא בגימ' אוירא בעלמא

צביב

הודעהעל ידי צביב » א' מאי 19, 2019 2:41 pm

ביומן טאלנא יש דברי הפ''מ שהדברים בלקוטי מוהר''ן חלק שני גבוהים ביותר.
( מש''כ שם על אומן אינו מהפ''מ)
נערך לאחרונה על ידי צביב ב א' מאי 10, 2020 11:33 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » א' מאי 10, 2020 11:26 am

שיבר כתב:
ברוז כתב:
זלמניו כתב:
עתניאל בן קנז כתב:
ציבור כתב:אף זה בכלל קבעוני לדורות---
מדמויות בני ברק.

דומני שהנך טועה. הדמות אינה בני-ברקית (כבר ראיתיה אוסף כספים בערים שונים ברחבי הארץ). אאל"ט מקום מגוריו בנחלת הר חב"ד בקרית מלאכי... / אלא ששעות רבות מעבודתו הם באזור ב"ב...

הרה"ח ר' יצחק מושיאשווילי שי', חסיד חב"ד מגרוזיה. אוהב לשמח חתנים בריקוד נלהב וסוער.

כמדומה שכבר לא נראה מזמן.
פעיל עדיין?

ראיתיו בחתונה בחודש אדר ב' האחרון.

משה ויסברג: סגולה לאריכות ימים ושנים: מתברר כי היה מי שטעה בבניי ברק והודיע כי מת המצווה שנטמן לאחר חצות לילה הוא היהודי המשמח בחתונות. מתברר כי היהודי המשמח חי לאורך ימים ושנים יש לו משפחה גדולה הוא גר בלוד ושמו רבי יצחק מושיאשוילי.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 10, 2020 11:35 am

חיים שמעון כתב:חבל על דאבדין
איש יקר
טעם של שקידת נעורים ותורת חיים משמשים יחד עם טעם הביקור היומיומי שלי
ועוד מאות ואלפים בגומחה הקטנה ברח' זוננפלד
לזכותו המצאות ייחודיות שחלקן נעשו נחלת הכלל
כוס קולה, סיגריה בודדת ועוד, ואכמ"ל
היה איש חי מאד, בניו ובנותיו בני תורה מובהקים והיה נהנה מאד ומוסר נפשו על זה.
סה"כ בן 69 היה.

ראיתי כעת את ההודעה על פטירתו. אכן איש יקר ומתוק,זכורני שהיה משהוא מוזר אצלו בחנות, שהיה סוגר בלי הודעה מוקדמת
לשבוע או שבועיים.. אמרו בהלצה בישיבה שהוא כנראה עובד במוסד, והראיה שהיה איש שהיה יושב כל היום לצד החנות והוא השומר ראש..

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' מרץ 29, 2022 5:03 am

הוה אמינא כתב:
מותיב ומפרק כתב:האם יש מי שיוכל להעלות קצת קוים לדמותו של ר' כתריאל אוירבך ע"ה בעל קדיש דרבנן..

2 תיקונים לשאלה:
אורבך, ולא אוירבך.
קדיש יתום, ולא דרבנן.

למי שלא יודע - מדובר באמריקאי גרוש שחי כבחור בישיבת פוניביז' עשרות שנים ואמר את הקדישים שהישיבה התחייבה לנציבים. היה ת"ח ויר"ש מרבים, בעל ידע בדיקדוק, ומדקדק מאוד במצוות, התמיד בלימודו בתוך בית המדרש אחרי שחרית שעות רבות עם הטו"ת.
והשאר יוסיפו מי שיודע.

מותיב ומפרק כתב:אם זכרוני אינו מטעה אותי, נדמה לי שעסק ר' כתריאל באורחות חיים להרא"ש וגם כתב חידושים ע"ז וכמדומה לי גם הדפיסם. האם יש באוצר?

https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=1&book=188424
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=1&book=188425

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ג' מרץ 29, 2022 1:07 pm

.השוחט כתב:יש לי כמה דברים על רב"צ אפטר, (הוא אכל אצלינו לפעמים בלילות שבת, כשעוד היינו ברח' יהודה הלוי), אולי מישהו יציין שכבר כתבו עליו. אמתין.

בחוברת של הגרי"מ מורגנשטרן שליט"א השבוע, הובא (בשם הרי"מ ברנר מברסלב) שהיה איזה קשר בין הגרשי"ח קנייבסקי זצוק"ל, לבין הרב בן ציון אפטער, בפרט לגבי דרך לימודו של הגרשי"ח. האם ידוע לכת"ר משהו על זה?

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ג' מרץ 29, 2022 5:19 pm

לא.

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ג' מרץ 29, 2022 10:41 pm

ארזי ביתר כתב:כן כן. יש למישהו עותק מכתב יד קדשו?

כמה דפים

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' מרץ 29, 2022 11:05 pm

לכשיבקע כתב:
ארזי ביתר כתב:כן כן. יש למישהו עותק מכתב יד קדשו?

כמה דפים
01 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

02 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

03 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

04 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

05 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

06 אזהרות אחרונות לכל אדם ולכל המדינות.pdf

הזכרתני נשכחות. נוסטלגיה במיטבה. ייש"כ!!

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' ספטמבר 11, 2023 3:06 am

היום כד אלול היה היא"צ השביעי של האדם הכשר והמיוסר, חיים צלמן ז"ל.
היה לו זקן ג'ינג'י, הסתובב בבלז (בימ"ד בעלז ברח' בלז בבני ברק),
היה גר עם אמו (עד שנפטרה) ברחוב מיימון 44.
עתים חלים ועתים מאושפז במחלקות סגורות.
נפש עדינה ויר"ש, לא השאיר אחריו זש"ק ולא היה מי שהתאבל עליו ולא אמרו אחריו קדיש.
תנצב"ה

פנת יקרת

הודעהעל ידי פנת יקרת » ג' ספטמבר 12, 2023 7:35 pm

נוטר הכרמים כתב:דווקא מר' כתריאל זצ"ל כמדומני שיש בכתובים באיזה ספר, ואיני זוכר כעת, ישלימו היודעים. ואם כבר מדברים מר' כתריאל, ומה עם ר' נחמיה רוזנסקי? ור' נתן טייץ?

עם מכשיר על הצוואר, הקדיש שלו נשמע בקול ענות חלושה ממקומו הקבוע מאחורי העמוד (ליד מקומו של הר חיים פריימן זצ"ל), מה שהיו שומעים בעיקר זה את הקול של "שמיה ר-ב-ה" בסוף 'יתגדל'... היה יהודי כפוף ראש וכפוף לב, לא שמעו ממנו כמעט מלה אחת... אבל הקדיש שלו כבר היה קבוע כחלק מהתפלה בישיבה. כמדומני שמו המלא 'כתריאל שלמה אורבך'.
בפוניבז' היה גם דמותו המיוחדת של ר' משה גרטנר זצ"ל, יהודי אמריקני שלא ידע לשון הקודש וביקש מתלמידי ישיבה שישבו אתו בספסל לקרוא כמה מילים בגמרא לאט לאט מלה במלה.. כמו תפלה. היה חבוש תפילין כל היום מתחת לכובעו עם בת שחוק מרחפת על שפתיו השתקניות.

פנת יקרת

הודעהעל ידי פנת יקרת » ג' ספטמבר 12, 2023 8:01 pm

מאיר סובל כתב:היום כד אלול היה היא"צ השביעי של האדם הכשר והמיוסר, חיים צלמן ז"ל.
היה לו זקן ג'ינג'י, הסתובב בבלז (בימ"ד בעלז ברח' בלז בבני ברק),
היה גר עם אמו (עד שנפטרה) ברחוב מיימון 44.
עתים חלים ועתים מאושפז במחלקות סגורות.
נפש עדינה ויר"ש, לא השאיר אחריו זש"ק ולא היה מי שהתאבל עליו ולא אמרו אחריו קדיש.
תנצב"ה

אבא שלו היה יהודי שהכרתי בשם יצחק צלמן ז"ל.

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ג' ספטמבר 12, 2023 8:02 pm

מקדש מלך כתב:מישהו יידע לספר על החסיד הברסלבאי רבי בן ציון אפטר?
שמעתי עליו כל מיני, אבל אין לי מעשיות סדורות.

תא חזי כתב:

בחוברת של הגרי"מ מורגנשטרן שליט"א השבוע, הובא (בשם הרי"מ ברנר מברסלב) שהיה איזה קשר בין הגרשי"ח קנייבסקי זצוק"ל, לבין הרב בן ציון אפטער, בפרט לגבי דרך לימודו של הגרשי"ח. האם ידוע לכת"ר משהו על זה?

שמעתי פעם מאיש נאמן מזקני חסידי באיאן:
כי ה"חזון איש" הציע פעם לרבי בן ציון אפטר לשמש כאדמו"ר, וכששאלו רב"צ מהיכן יהיה לי כסף לשכור משמשים, אמר לו החזון איש אני ישלח אליך משמשים.

בסופו של דבר, התחיל רבי בן ציון לערוך "שולחנות" קודש (במשך תקופה קצרה), ומשני צדדיו עמדו שני "משמשיו" הנאמנים - אחייניו של החזון איש, הבחורים חיים קניבסקי וחיים גריינמן, אשר עיינו בספרים ועסקו בתורה במשך כל זמן עריכת ה"טיש"

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' ספטמבר 13, 2023 7:35 pm

ברמן כתב:
מקדש מלך כתב:מישהו יידע לספר על החסיד הברסלבאי רבי בן ציון אפטר?
שמעתי עליו כל מיני, אבל אין לי מעשיות סדורות.

תא חזי כתב:

שמעתי פעם מאיש נאמן מזקני חסידי באיאן:
כי ה"חזון איש" הציע פעם לרבי בן ציון אפטר לשמש כאדמו"ר, וכששאלו רב"צ מהיכן יהיה לי כסף לשכור משמשים, אמר לו החזון איש אני ישלח אליך משמשים.

בסופו של דבר, התחיל רבי בן ציון לערוך "שולחנות" קודש (במשך תקופה קצרה), ומשני צדדיו עמדו שני "משמשיו" הנאמנים - אחייניו של החזון איש, הבחורים חיים קניבסקי וחיים גריינמן, אשר עיינו בספרים ועסקו בתורה במשך כל זמן עריכת ה"טיש"

למיטב זכרוני הסיפור היה עם אדמו"ר מסוים שתחילת הנהגתו היתה בפתח תקוה, ולא בר"ב אפטער

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 126 אורחים