מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה דעת הרבנים על האתר אקשיבה?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הרואה

Re: מה דעת הרבנים על האתר אקשיבה?

הודעהעל ידי הרואה » ג' מרץ 12, 2019 1:50 pm

למיטב ידיעתי הר' נכטיילר ראש המכון הוא בעל דעות חרדליות פחות או יותר, וע"פ השמועה ילדיו לומדים במוסדות חרד"ליים, אין לי אחריות על הדברים.
(לטעמי אינו חסרון כ"כ).

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' מרץ 12, 2019 2:45 pm

מופיעה שם שאלה של נערה חרדית שעובדת במקום חילוני ומישהו שם מרשים אותה וכו' וכו'
לדעתי כל רב ירא שמים היה מורה לה לעזוב מיד את המקום בפרט כשמדובר בנערה שאין כאן שאלה של פרנסה.
המשיבה באתר נתנה תשובה טובה מאוד מבחינה מקצועית ויהודית וניתחה לה את המצב, בשפה של היום נתנה לה כלים להתמודד עם המצב.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' מרץ 12, 2019 3:12 pm

לא ברור מה דעתך על התשובה.

לכשעצמי אני גם הייתי מורה לה לעזוב את המקום, אבל איני מומחה בתורת הנפש. אולי המשיבה הרגישה שתשובה כזאת לא תתקבל על השואלת.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' מרץ 12, 2019 7:46 pm

אקוה כי לא ירחיבו את איזורי העימות לעוד מחוזות.

בקשר ל'יתד' בתקופות קודמות, רק נערים צעירים אינם מודעים למורכבות ולאוסף הדעות שהתערבבו שם במערכת. מגוחך לבוא בטענות נגד מישהו על כתבה מסויימת, ודי בזה.

בקשר ל''משפחה', מי שבאמת מעוניין לברר את הושא. יש אברך נכבד מאוד במודיעין עילית, הרה"ג ר' יחזקאל פובידלו שליט"א שהיה שותף לפעילות שנעשתה לפני כשמונה שמים נגד העיתון בהתחילו להיות מופץ בחינם, יש לו זיכרון ואמינות גבוהים, וניתן לברר אצלו דעת רבו ר' שמואל זצ"ל.

בקשר ל'אקשיבה'. ר' רפאל קרויזר שתמונתו הובאה כאן, למד תקופה קצרה מאוד ב'מעלות' בערך בשנת תשנ"ט מישיבת חברון. כולם נהנו מכשרונותיו ופקחותו. האגדה סיפרה, שהוא אמר לר' שמואל, באתי כאן לנסיון, אני לא בטוח שהישיבה מתאימה לי. ר' שמואל הגיב על אתר, אל דאגה, אם לא יתאים לך כאן כבר אנחנו נזרוק אותך...

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' מרץ 13, 2019 1:42 pm

נשמח לשמוע על הרבנים המנחים את הארגון.
נערך לאחרונה על ידי לענין ב א' מרץ 17, 2019 10:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' מרץ 13, 2019 4:25 pm

עובר ושב כתב:עורך עיתון "משפחה" משנת תשנ"א (לערך) ועד עצם היום הזה הוא הרב משה גרילק, מבכירי המרצים ליהדות וממקימי ארגון "ערכים". לפני כן היה עורך העיתון יתד נאמן, שהוא נמנה על מייסדיו.

במשך הזמן שעבר מתשס"ג ועד לפטירת הגר"ש אויערבאך בתשע"ח, לא ידוע על מכתב מהגר"ש שסותר את המכתב הקודם (שהבאתי לעיל), וגם הרב משה גרילק לא השתנה במאומה.

וקיפדיה
בעקבות זאת פרסם העיתון "משפחה" מכתב מהרב אוירבך שבו הבהיר שאין הכוונה ל"משפחה" שמבוקר על ידי תלמידי חכמים כראוי[3], אולם מאוחר יותר פרסם מכתב נוסף שבו כתב כי עיתון שיוצא לאור משיקול מסחרי ושלא נוסד על ידי רבנים אינו יכול להביע השקפה נכונה

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' מרץ 13, 2019 8:06 pm

מקור המידע בויקיפידיה הוא בכתבתו של העיתונאי אנשיל פפר, ומהראוי להביא את המקור, המספר על הדברים כהווייתם... והנני לצטט:

"הפרסום בא בעקבות מכתב אחר פרי עטו של הרב אוירבך, שהופיע שבוע לפני כן ב"משפחה" ונתן לכאורה הכשר לשבועון הזה. עורכי "יתד נאמן" לחצו על הרב אוירבך לפרסם הכחשה, הוא התנגד וכדי לשכנעו הראו לו מאמר שהתפרסם ב"משפחה" ונכתב על-ידי העורך הראשי, הרב משה גרילק. במאמר, שכותרתו "לדרכו של עיתון", כתב הרב גרילק שעיתונו הוא 'במה למגוון הדעות הקיימות בציבוריות שלנו'. כך שוכנע הרב אוירבך ש"משפחה" פוגע בהגמוניה של הליטאים בעיתונות החרדית ופרסם את המכתב החדש".

למדנו כאן כמה דברים, בין השורות: לא רק שהגר"ש אויערבאך כתב מכתב חם לעיתון משפחה (מכתב שבא להכחיש מכתב נוסף שפורסם קודם לכן ביתד נאמן נגד השבועונים!) אלא הוא גם סירב לצאת נגדם שוב (!) ורק לאחר שהראו לו מאמר של הרב גרילק, והוציאו אותו לגמרי מהקשרו, הוא שוכנע לכתוב מכתב חדש. כל בר דעת מבין ש"במה למגוון הדעות הקיימות בציבוריות שלנו" הכוונה היא לספרדים ואשכנזים, ליטאים וחסידים וכו', ואין הכוונה במה לכל זב ומצורע האוחז בעט.

אגב, כל זה אירע באותה תקופה (שנת תשס"א) ואפשר גם להשוות את שני המכתבים, זה הטוען בלהט כי "יודע אני שיש בזה פיקוח של ת"ח... מבוקר היטב ע"י ת"ח כראוי" לבין זה המדבר באופן כללי ופושר על שבועונים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' מרץ 13, 2019 8:15 pm

עובר ושב, האמן לי כי אין בי די חשק ומשאבים של זמן וכוחות להיכנס לענין. אינני נותן אימון בכתבות של עיתונאים ולא מעניק משקל רב מדי לדיוקים של מכתבים. אומרים בשם החת"ס שאמר לתלמידיו, אתם יכולים לומר את ה'תורות' שלי בשמכם, אבל אל תגידו את התורות שלכם בשמי...

כל מי שדרך על מפתנו של ר' שמואל זצ"ל מבין היטב כמה כל הלך רוחו נגד את את כל מה שעיתון 'משפחה' מייצג בגאון וברמה, ואין טעם להוציא מהגנזך 'איגרות ראשונות'.

לשונו של אותו פפר הכשילו, וכי ר' שמואל נזעק להגן מפני פגיעה חלילה ב'הגמוניה של הליטאים בעיתונות החרדית'?? מי שהדברים מסתברים לו ומתקבלים על דעתו, או שמשמשים לו כעוד נושא לקינטור, לחיי. מי שרוצה לברר באמת ובתמים את המציאות כפי שהיתה מוזמן לפנות ליהודי הנ"ל, באישי אתן את הטלפון.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' מרץ 13, 2019 8:36 pm

נו נו, כבר כתבתי שאיני רוצה להיכנס לזה, רק רציתי להעמיד דברים על דיוקם.

לדידי אין שום נפק"מ, ואם אתה חושב שר' שמואל התנגד לזה, למרות מכתבו הנ"ל, יתכן שאתה צודק. בין כה וכה, איני נמנה על מנויי העיתון, או על הקוראים הקבועים...

אמנם פפר כעיתונאי חילוני, הציג זאת בשפתו הרדודה, ו"הגמוניה של הליטאים בעיתונות החרדית" בהחלט לא נשמע טוב. אבל ניתן להבין שאת ההשקפה הצרופה אפשר להנחיל באמצעות עיתון אחד ויחיד, ולא כל הרוצה ליטול את השם יבוא ויטול. ובפרט כאשר מדובר בענין כלכלי המאיים על קיומו של השופר המפלגתי, ומתפרסמים סקרים שרוב הציבור החרדי קורא את העיתון "משפחה".

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' מרץ 17, 2019 1:58 pm

תם מה הוא אומר כתב:קיבלתי במייל המצו"ב דוגמא מהספר למי שמעניין אותו

קראתי את התשובה לשאלה הראשונה שם והתאכזבתי.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » א' מרץ 17, 2019 10:45 pm

הרואה כתב:למיטב ידיעתי הר' נכטיילר ראש המכון הוא בעל דעות חרדליות פחות או יותר, וע"פ השמועה ילדיו לומדים במוסדות חרד"ליים, אין לי אחריות על הדברים.
(לטעמי אינו חסרון כ"כ).

אחד החכמים פה פנה אלי באישי וטען שזה לא נכון וזו השמצה.
אין לי מושג מה האמת וזה גם לא מעניין אותי כ"כ

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' מרץ 18, 2019 1:19 pm

עקביה כתב:

גם אני מצטרף, תשובה עלובה למדי.
קראתי בעבר תשובה נוספת שלהם על שאלה באמונה, גם היא היתה לא משכנעת למדי.
אני חושב שכל הגישה שלהם לביסוס עניני אמונה, להתחיל מהרגש והחוויה (כלשונם) - איננה הגישה הנכונה לא מבחינה לוגית ולא מבחינה תורנית.
אבל כבר היו על כך כמה אשכולות.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' מרץ 19, 2019 1:55 pm

עקביה כתב:

המשכתי לקרוא בספר, ואני סבור שהוא מכיל הרבה דברים טובים מאד.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' מרץ 19, 2019 2:18 pm

עקביה כתב:
עקביה כתב:

המשכתי לקרוא בספר, ואני סבור שהוא מכיל הרבה דברים טובים מאד.

אני חושב שבאופן כללי התשובות שלהם יפות, חוץ מסוגיות באמונה.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ה' מאי 16, 2019 2:33 am

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' מאי 16, 2019 4:51 am

באשר לעמדתו של הג"ר שמואל זצ"ל אודות 'המשפחה' - מרחוק נראה לי שאין המכתב מעלה שום קושי וניתן להבין אותו גם כשנקבל תיאורו של הרב הנוטר מעמדתו הפרטית (מה שבלא"ה די ידועה ומוכרת לענ"ד). לעצמו ולתלמידיו עשה כמידת רשב"י וסביביו נשערה מאד בלי שום מקום להשכליותה של משפחה, ואילו מכתבו הנועד לציבור הרחב קוראי העיתונים, שבי"כ ובי"כ לא יעלה בידם לעשות כרשב"י, להם ולכשמותם הורה מה שהורה להנהיג בהם דרך ארץ.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 5:30 am

הרואה כתב:
הרואה כתב:למיטב ידיעתי הר' נכטיילר ראש המכון הוא בעל דעות חרדליות פחות או יותר, וע"פ השמועה ילדיו לומדים במוסדות חרד"ליים, אין לי אחריות על הדברים.
(לטעמי אינו חסרון כ"כ).

מפליא שמצאו להם מאות אנשים שישאלו בדיוק את סוג התשובות שהם רוצים לענות עליהם והמכסות את ספקטרום בעיות השעה, כלומר סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם. בנוגע לתשובות, תקראו אותם בזהירות ותראו שהן שטחיות ביותר ואינן נותנות מענה מקיף ועמוק לשאלות. מדוע שאנשים שיש להם שאלות רציניות באמונה או בזוגיות וכו' יפנו למכון עם רבנים עלומי שם ויפרטו להם את בעיותיהם בחיים, האם הם באמת סבורים שתשובתם תתן להם מענה הולם?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' מאי 16, 2019 5:04 pm

בברכה המשולשת כתב:לכאורה יש קשר בין האשכול הזה לחוברת הזו.
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 9D#p530652
הלא כן?

אם כבר, אז יש קשר לחוברת הזאת viewtopic.php?f=51&t=41773&hilit=%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%AA+%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%97
שם בצלאל כהן מוזכר באופן אישי.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' מאי 16, 2019 5:05 pm

נוטר הכרמים כתב:בקשר ל'אקשיבה'. ר' רפאל קרויזר שתמונתו הובאה כאן, למד תקופה קצרה מאוד ב'מעלות' בערך בשנת תשנ"ט מישיבת חברון. כולם נהנו מכשרונותיו ופקחותו. האגדה סיפרה, שהוא אמר לר' שמואל, באתי כאן לנסיון, אני לא בטוח שהישיבה מתאימה לי. ר' שמואל הגיב על אתר, אל דאגה, אם לא יתאים לך כאן כבר אנחנו נזרוק אותך...

מאז זרמו המון מים בירדן, המון...

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » ה' מאי 16, 2019 5:48 pm

זאב ערבות כתב:מפליא שמצאו להם מאות אנשים שישאלו בדיוק את סוג התשובות שהם רוצים לענות עליהם והמכסות את ספקטרום בעיות השעה, כלומר סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם.
...
מדוע שאנשים שיש להם שאלות רציניות באמונה או בזוגיות וכו' יפנו למכון עם רבנים עלומי שם ויפרטו להם את בעיותיהם בחיים, האם הם באמת סבורים שתשובתם תתן להם מענה הולם?

א. אתה טועה. מידיעה.
ב. ככל שזה אולי מוזר, אלו העובדות. אולי זה מלמד משהו על הקושי של אנשים לפנות ולהתייעץ באופן מסודר, שלכן הם מעדיפים להישאר אנונימיים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' מאי 16, 2019 5:52 pm

ח. רוזנברג כתב:
זאב ערבות כתב:מפליא שמצאו להם מאות אנשים שישאלו בדיוק את סוג התשובות שהם רוצים לענות עליהם והמכסות את ספקטרום בעיות השעה, כלומר סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם.
...
מדוע שאנשים שיש להם שאלות רציניות באמונה או בזוגיות וכו' יפנו למכון עם רבנים עלומי שם ויפרטו להם את בעיותיהם בחיים, האם הם באמת סבורים שתשובתם תתן להם מענה הולם?

ככל שזה אולי מוזר, אלו העובדות. אולי זה מלמד משהו על הקושי של אנשים לפנות ולהתייעץ באופן מסודר, שלכן הם מעדיפים להישאר אנונימיים.

ממה שקצת קראתי אצל אקשיבה נראה שהקו שלהם שונה בתכלית משל 'ערכים' וכיו"ב, וכנראה שזה מה שהשואלים מחפשים.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' מאי 16, 2019 6:01 pm

ח. רוזנברג כתב:
...

א. אתה טועה. מידיעה.
ב. ככל שזה אולי מוזר, אלו העובדות. אולי זה מלמד משהו על הקושי של אנשים לפנות ולהתייעץ באופן מסודר, שלכן הם מעדיפים להישאר אנונימיים.

מצטרף בכל פה לתמיהתו השניה של זאב ערבות, באמת מוזר! הייתי רוצה לשאול אחר כך כמה מהשאולים, אם זה עזר להם.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' מאי 16, 2019 6:16 pm

לא ראוי ולא מכובד להטיל דופי באתר כל כך חשוב, רק בגלל "נדמה לי" ו"נראה לי". יש היום המונים שמתחבטים בשאלות קשות, וסביר מאוד להניח שחלקם מצאו את דרכם לאתר זה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 6:25 pm

ח. רוזנברג כתב:
...

א. אתה טועה. מידיעה.

א. כתבתי "סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם", לא קבעתי קביעה אבסולוטית! הנה פתחתי באקרעי את הספר בעמ' 58 (ראה בקובץ) שאלה מבחורה שכותבת שלא מתחברת ולא מצליחה לשמוח בחגים. אני מזמין את כל יושבי הפורום הנכבדים (ואף יושבי פורומים אחרים המציצים כאן מדי פעם) ולנתח את השאלה. האם מישהו באמת סבור שאיזו נערה כתבה אותה? אם יש לבחורה בעיה עם הבנת משמעות חג הסוכות, שתשאל בקצרה מה משמעות החג וכיצד ניתן להפיק ממנו את התועלת הרוחנית והגשמית המירבית. לשם מה כל הברבור הארוך הזה עם כפילות ושילוש אותיות. נראה מסגנון המכתב שהוא מנסה להיות כזה חברמני ולדבר ללב הנוער שימצא בספר ענין (למרות שעל הכריכה כתוב למטפלים ומחנכים בלבד (והכי מישהו שם לב לזה בכלל, האם אתה זוכר את האשכול לנשואים בלבד והבלגן שבא בעקבותיו?) .
מענין שמציגים שאלות לכאורה אוטנטיות בלי להביא דבר על הרקע של השואלים. מאיזה חוג הבחורה? האם התחנכה בבית יעקב ובסמינר? נשמע מהשאלה שמדובר בבחורה מלומדה וכעת היא נזכרת לשאול את רבני אקשיבה לתת לה הסבר על משמעות החג ובסוף כותבת כל יום מימות חול המועד יש לי בזיונות ונסיונות אחרים! מה הקשר לנושא ההתחברות והשמחה? מה הם הבזיונות והקשיים שנכנסו פה פתאום לתמונה.
אוכל להביא עוד דוגמאות רבות ויבואו חכמי הפורום ויביעו את דעתם.
כעת לתשובה, האם אתה מסכים עם התשובה הזו? בין השאר כותבים: עצבות, עצבנות, מרדף אחר עניינים וקדושה מלחיצה אינם חיים. זה א רצון ה'! וממשיך: כל שאר הדברים... כולל הישיבה בסוכה אינם אלא מנהגים או דברי חסידות רחוקים... אבל הבסיס שמחה... חברות, מוזיקה... אלו מצוות החג! ברצוני לדעת מי כתב דברים אלו. האם ישיבה בסוכה זה מנהג ודבר חסידות? נשמע יותר כמו ברסלב, או כמו איזו עצה חברמנית - ככי הכל בקלות ותעשי חיים ואל תדאגי יותר מדי על המצוות.
אולי אני טועה בהבנת הדברים אך זה מה שקלטתי מהם.
ב. כאן אתה אכן אומר דבר נכון, שקל יותר להפתח באנונימיות, ומזה הצלחת כל הרשתות החברתיות (וכן הכתיבה באנונימיות בפורום, שלולי היא רבים לא היו מביעים את דעתם, בפרט בעניני השקפה.
קבצים מצורפים
אקשיבה.pdf
(101.22 KiB) הורד 271 פעמים
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' מאי 16, 2019 6:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 6:29 pm

עובר ושב כתב:לא ראוי ולא מכובד להטיל דופי באתר כל כך חשוב, רק בגלל "נדמה לי" ו"נראה לי". יש היום המונים שמתחבטים בשאלות קשות, וסביר מאוד להניח שחלקם מצאו את דרכם לאתר זה.

אמנם הרעיון של האתר ראוי לציון, אך כמו הרבה רעיונות האם אתה סבור שהתשובות השטחיות באמת יפתרו לשואלים את בעיותיהם וספיקותיהם? לשם כך צריך לשבת עם האדם ולשוחח עמו ולשאול שאלות שיכולות להבהיר יותר את הבעיה ולא להסתמך רק על המידע שלכאורה כתב השואל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' מאי 16, 2019 6:53 pm

שום דבר לא בטוח. הרבנים המשיבים עושים את ההשתדלות, והקב"ה יעשה את שלו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 7:16 pm

עובר ושב כתב:שום דבר לא בטוח. הרבנים המשיבים עושים את ההשתדלות, והקב"ה יעשה את שלו.

לא זו הדרך לעשות השתדלות בנושא. אם יש למישהוא בעיה כלשהיא מסוג הבעיות שפונים עבורם לאתר ואני באמת וברצינות רוצה לטפל בבעיה - אפנה למומחים בדבר. לכתוב מי שסבור שכתיבת מכתב לאיזה אתר עם משיבים אלמוניים ולצפות לתשובה שתפתור את הבעיה שלי האמונית, ההשקפתית המציאותית (שלום בית מעורער) וכו' חי באשליות ומחפש קצורי דרך בסגנון "אינסטנט", כלומר פתרונות מהירים וקלים לבעיות סבוכות, וזו אחת מחוליי הדור שאין לאף אחד סבלנות לטפל בשורש אלא מחפשים פתרונות מהירים כמו משככי כאבים, שזה מה שהאתר הזה עושה, נותן לשואלים (בהנחה שאכן מישהו אמיתי שאל אותם) הרגשה שמתיחסים אליהם ועצות שברובם נראה מעיון שטחי שכל אדם אינטליגנט עם חכמת חיים היה יכול ליעץ ולאו דווקא דרוש שיהיה תלמיד חכם או מבין בנדון. לפחות אם היינו יודעים מי המשיבים היה אפשר לדון בכשרונות שלהם לטפל בבעיות שבאות לפתחם.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ה' מאי 16, 2019 7:29 pm

זאב ערבות כתב:
הרואה כתב:
(לטעמי אינו חסרון כ"כ).

מפליא שמצאו להם מאות אנשים שישאלו בדיוק את סוג התשובות שהם רוצים לענות עליהם והמכסות את ספקטרום בעיות השעה, כלומר סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם. בנוגע לתשובות, תקראו אותם בזהירות ותראו שהן שטחיות ביותר ואינן נותנות מענה מקיף ועמוק לשאלות. מדוע שאנשים שיש להם שאלות רציניות באמונה או בזוגיות וכו' יפנו למכון עם רבנים עלומי שם ויפרטו להם את בעיותיהם בחיים, האם הם באמת סבורים שתשובתם תתן להם מענה הולם?

לא הבנתי, מה הבעיה אם השאלות נתחברו ע''י המשיבים ומשקפות בעיות שונות שמצויות, גם בספרות ההלכתית יש שאלות שנתחברו ע''י המחבר והוצגו כשו''ת.
שטחיות, זה ענין יחסי ולרמת השואלים סביר להניח שזה מספק.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' מאי 16, 2019 7:58 pm

אכן אין בעיה לו מציינים זאת. ולמי שמספיקה שטחיות, לשם מה המאמץ? יש מה שנקרא תורת מקווה, גם שם ניתן למצוא פתרונות לכל בעיות החיים ולקבל עצות ממביני דבר.

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ו' מאי 17, 2019 12:42 pm

זאב ערבות כתב:האם ישיבה בסוכה זה מנהג ודבר חסידות?

בלי שום הזדהות בכלל עם כל הסגנון והתוכן, מסתמא כוונת המשיב היתה לגבי ישיבה בסוכה לנשים.

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » ו' מאי 17, 2019 12:56 pm

זאב ערבות כתב:
ח. רוזנברג כתב:
...

א. אתה טועה. מידיעה.

א. כתבתי "סביר להניח שהרבה מהשאלות נתחברו ע"י המשיבים עצמם", לא קבעתי קביעה אבסולוטית! הנה פתחתי באקרעי את הספר בעמ' 58 (ראה בקובץ) שאלה מבחורה שכותבת שלא מתחברת ולא מצליחה לשמוח בחגים. אני מזמין את כל יושבי הפורום הנכבדים (ואף יושבי פורומים אחרים המציצים כאן מדי פעם) ולנתח את השאלה. האם מישהו באמת סבור שאיזו נערה כתבה אותה? אם יש לבחורה בעיה עם הבנת משמעות חג הסוכות, שתשאל בקצרה מה משמעות החג וכיצד ניתן להפיק ממנו את התועלת הרוחנית והגשמית המירבית. לשם מה כל הברבור הארוך הזה עם כפילות ושילוש אותיות. נראה מסגנון המכתב שהוא מנסה להיות כזה חברמני ולדבר ללב הנוער שימצא בספר ענין (למרות שעל הכריכה כתוב למטפלים ומחנכים בלבד (והכי מישהו שם לב לזה בכלל, האם אתה זוכר את האשכול לנשואים בלבד והבלגן שבא בעקבותיו?) .
מענין שמציגים שאלות לכאורה אוטנטיות בלי להביא דבר על הרקע של השואלים. מאיזה חוג הבחורה? האם התחנכה בבית יעקב ובסמינר? נשמע מהשאלה שמדובר בבחורה מלומדה וכעת היא נזכרת לשאול את רבני אקשיבה לתת לה הסבר על משמעות החג ובסוף כותבת כל יום מימות חול המועד יש לי בזיונות ונסיונות אחרים! מה הקשר לנושא ההתחברות והשמחה? מה הם הבזיונות והקשיים שנכנסו פה פתאום לתמונה.
אוכל להביא עוד דוגמאות רבות ויבואו חכמי הפורום ויביעו את דעתם.
כעת לתשובה, האם אתה מסכים עם התשובה הזו? בין השאר כותבים: עצבות, עצבנות, מרדף אחר עניינים וקדושה מלחיצה אינם חיים. זה א רצון ה'! וממשיך: כל שאר הדברים... כולל הישיבה בסוכה אינם אלא מנהגים או דברי חסידות רחוקים... אבל הבסיס שמחה... חברות, מוזיקה... אלו מצוות החג! ברצוני לדעת מי כתב דברים אלו. האם ישיבה בסוכה זה מנהג ודבר חסידות? נשמע יותר כמו ברסלב, או כמו איזו עצה חברמנית - ככי הכל בקלות ותעשי חיים ואל תדאגי יותר מדי על המצוות.
אולי אני טועה בהבנת הדברים אך זה מה שקלטתי מהם.
ב. כאן אתה אכן אומר דבר נכון, שקל יותר להפתח באנונימיות, ומזה הצלחת כל הרשתות החברתיות (וכן הכתיבה באנונימיות בפורום, שלולי היא רבים לא היו מביעים את דעתם, בפרט בעניני השקפה.

לא מבין בכלל מה כבודו רוצה.
- אם אתה טוען מסברא שהשאלות נכתבות ע"י המשיבים או ע"י מישהו אחר שאיננו השואלים, אז אני אומר לך מידיעה ברורה שהשאלות הן אמיתיות ואותנטיות שנשאלות ע"י בני אדם אמיתיים. איך אני יודע? לשם אתה חותר, אז בבקשה, אני שמח להצהיר בגאווה שלפעמים (לאחרונה פחות, עקב טרדות) אני זוכה להיות אחד המשיבים שעונים שם, דהיינו שמעבירים לי את השאלה, ואח"כ נוצר המשך קשר עם השואל וכו'. בקיצור, מה שכתבת הוא לא נכון, וזה מידיעה ברורה.
- אם אתה מתקשה איך זה ייתכן, אז זו קושיא יפה מאוד שכמו קושיות אחרות איננה משנה את המציאות. המציאות קשה לך, אז מה? זה לא אומר שהיא לא קיימת.
- אם יש לך השגות על תוכן השאלות, אז - היות וכאמור השאלות הן אמיתיות ואותנטיות - אין לך אלא לתמוה על העובדה שיש אנשים שאתה לא מבין את הלך החשיבה שלהם. לא נורא.
- אם יש לך השגות על התשובות של המשיבים (שחשוב להדגיש: מגיעים מכל שדרות הציבור החרדי, ועושים כולם את מלאכתם בהתנדבות מלאה), כמובן שאתה מוזמן להשיג ולדון כדרכה של תורה, הן ביחיד (יש דוא"ל בסוף כל תשובה באתר) והן ברבים (כאן ובמקומות אחרים) כיד ה' הטובה עליך. ומי יודע, אולי תציל את הדור בדרכך שלך, או דרך השפעת דבריך הנעימים על משיבי אקשיבה.

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ו' מאי 17, 2019 2:50 pm

ח. רוזנברג כתב:לא מבין בכלל מה כבודו רוצה.
- אם אתה טוען מסברא שהשאלות נכתבות ע"י המשיבים או ע"י מישהו אחר שאיננו השואלים, אז אני אומר לך מידיעה ברורה שהשאלות הן אמיתיות ואותנטיות שנשאלות ע"י בני אדם אמיתיים. איך אני יודע? לשם אתה חותר, אז בבקשה, אני שמח להצהיר בגאווה שלפעמים (לאחרונה פחות, עקב טרדות) אני זוכה להיות אחד המשיבים שעונים שם, דהיינו שמעבירים לי את השאלה, ואח"כ נוצר המשך קשר עם השואל וכו'. בקיצור, מה שכתבת הוא לא נכון, וזה מידיעה ברורה.
- אם אתה מתקשה איך זה ייתכן, אז זו קושיא יפה מאוד שכמו קושיות אחרות איננה משנה את המציאות. המציאות קשה לך, אז מה? זה לא אומר שהיא לא קיימת.
- אם יש לך השגות על תוכן השאלות, אז - היות וכאמור השאלות הן אמיתיות ואותנטיות - אין לך אלא לתמוה על העובדה שיש אנשים שאתה לא מבין את הלך החשיבה שלהם. לא נורא.
- אם יש לך השגות על התשובות של המשיבים (שחשוב להדגיש: מגיעים מכל שדרות הציבור החרדי, ועושים כולם את מלאכתם בהתנדבות מלאה), כמובן שאתה מוזמן להשיג ולדון כדרכה של תורה, הן ביחיד (יש דוא"ל בסוף כל תשובה באתר) והן ברבים (כאן ובמקומות אחרים) כיד ה' הטובה עליך. ומי יודע, אולי תציל את הדור בדרכך שלך, או דרך השפעת דבריך הנעימים על משיבי אקשיבה.

דברים כדרבונות!
ישר כח!
חזקו ואמצו, והשי"ת יצילכם משגיאות
תזכור תמיד את הכלל - רק על מי שעושה יש טענות........

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 17, 2019 5:29 pm

אכן דברים כדרבנות! (ברצינות). במשלי יב א כתוב אהב מוסר אוהב דעת ושנא תוכחת בער, ושם יג כד כתוב חושך שבטו שונא בנו ואהבו שחרו מוסר, ואני דורש אוהב מוסר - שחרו! ואכן אני אוהב לקבל מוסר שנאמר מכל מלמדי השכלתי (והרב ח. רוזנברג יודע שאני כותב בכנות).
לא טענתי שכל השאלות נכתבות ע"י המשיבים, אך קשה להשתחרר מהרושם שיש שאלות שנראה מתוכם שהם מפובקרות, ואפילו אם לא, ששיפצו אותם בצורה זו או אחרת. לגבי דברי שהתשובות ברובם שטחיות, זו דעתי האישית, שכן לא עיינתי בעיון באתר, אך בפורמט הספר שיש רק שאלה אחת ותשובה אחת, כאשר מהשאלה לא יודעים פרטים רלוונטיים, ויתכן שערכו אותה כפי שיתכן שערכו את התשובה בכדי שתתאים לציבור הרחב, שכן אין ספק שלפעמים יש פרטים "אישיים" בשאלות וכן עצות "פרטיות" בתשובות שאותם מצנזרים.ולפי דבריך שלעתים מתפתח דו שיח עם השואלים, לקורא בספר זה חסר ומותיר חלל ריק וחוסר סיפוק, למשל מסקרן לדעת האם העצה הועילה (במדה וידוע).
לפחות דבר אחד טוב יצא מדברי, שכעת אנו יודעים שאתה אחד מהמשיבים ועוד כמה פרטים על האתר שלא ידענו לפני כן.
בקשר להנ"ל, יש סדרת ספרים של פסקי הלכה וחדושים מרב שלמה אבינר (בא נתעלם לרגע מהבעיתיות) בשם פסקי שלמה והם תשובות לשאלות שנשאלו במסרונים (ס.מ.ס). בהרבה שאלות התשובה היא אין זו שאלה למסרון! נא לפנות בטלפון או תשאל את הרב שלך. השאלה בקובץ המצורף מהספר הנ"ל (ח"ז) היא בענין האם רב הפוסק הלכות לציבור צריך להמנע משתיית יין לקידוש בשבת, שמא יבוא מי שיבוא לשאול שאלה. וכן צירפתי עשרים כללים למי ששואל את הרב במסרונים. הספר נכתב ע"י הרב מרדכי ציון ודרכו בהרבה תשובות להביא את דברי גדולי הפוסקים (הגרח"ק, הגר"א נבנצל, הגז"נ גולדברג, הגר"י זילברשטיין, הגר"י אריאל, הגר"י ליברמן, הג"ר שמחה רבינוביץ, הג"ר פינחס מייערס, הג"ר גמליאל רבינוביץ, הג"ר שמאי קהת גראס) ששאל אותם בעצמו כפי שתראו בתשובה המצורפת.
קבצים מצורפים
פסקי שלמה.pdf
(513.24 KiB) הורד 255 פעמים

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » ש' מאי 18, 2019 9:52 pm

ר' זאב
הערתך נכונה.
הציבור כמובן לא יכול להיחשף למקרים שבהם לא ניתנו תשובות ב'אקשיבה' בגלל שזה דורש היכרות עמוקה יותר וכיו"ב, וכן לא למקרים שמשיבים לא הסכימו לענות כי השאלה גדולה מדי בשבילם וכיו"ב.
אגב, החומר המופיע באתר הוא כשליש מהשאלות והתשובות שעברו שם...

גלעד

הודעהעל ידי גלעד » א' מאי 19, 2019 2:18 am

האם יש איזה שהוא קשר בין חוג 'פשוטו של מקרא' והאתר אקשיבה, שאותם אנשים שנחלצים להגן בעד חוג פשוטו של מקרא הם גם הנחלצים לטובת האתר אקשיבה.
הדבר צריך עיון באמת, בתקוה להבנה.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' מאי 19, 2019 2:51 am

עקביה כתב:מאז תשס"ג זרמו הרבה מים בירדן, למשל המוסף שהוציא עיתון משפחה: "בן שלשים לכח", שנדון באשכול זה:
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... %9D#p37027

כמה מים עברו. וואוו.

כמה מהכותבים החריפים באשכול הנעול ההוא, שוחים היום במדמנת התופעות אותן ביקשו להוקיע.
כמה מהם בעצמם עסוקים לשפוך מים מזוהמים לבריכות הנקיות.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' מאי 21, 2019 4:44 pm

גלעד כתב:האם יש איזה שהוא קשר בין חוג 'פשוטו של מקרא' והאתר אקשיבה, שאותם אנשים שנחלצים להגן בעד חוג פשוטו של מקרא הם גם הנחלצים לטובת האתר אקשיבה.
הדבר צריך עיון באמת, בתקוה להבנה.

באמת צריך עיון, יתכן שעלית כאן על קנויה רחבת היקף שחוצה גבולות ומגזרים. דא עקא, לי הקטן אין שמץ של מושג מהו "חוג פשוטו של מקרא"... הלכתי לחפש בגוגל והעליתי חרס בידי. היות ואף אני הגנתי על האתר "אקשיבה", אשמח אם לפחות תסביר לי במה מדובר, כדי שלא יפול מגדל הקלפים שבנית.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' מאי 23, 2019 7:06 am

כמי שזוכה לעבוד בצורה קבועה באחד הארגונים שעונים לשיחות טלפון לבחורי ישיבות אנונימיים, זה מאד צורם לכתוב שאלות שנשאלו בצורה פומבית, כי הרבה פעמים התועלת מעטה מן הנזק שעלול להגרם.

אני מכיר חלק מהעונים ב"אקשיבה" מלימודיי בישיבה, וחלקם ידועים לי במוצהר כמי שמחפשים מקוריות והתחדשות ואין סמכות רבנית שהם מרגישים כפופים אליה!
מה עוד שאם כבוד הרב עובר ושב, מכנה שוב ושוב את בצלאל כהן בתואר הרב, [והרי בצלאל אינו שם של נקבה, וממילא גם התועלת בהזכרת הרב שבאה להורות שבזכר מדובר איננה לצורך כאן] אזי אני ממליץ לו ולכולם להסתכל ברבנו יונה על הפסוק במשלי מצרף לכסף וכור לזהב איש לפי מהללו!

זכיתי כבר במסגרת עבודתי לדבר הרבה עם גדולי ראשי הישיבות והמשגיחים בנושאים אלו, מעניין שבאקשיבה לא מצאו שום דמות תורנית מוכרת עם סמכות כדי שתעמוד ותגבה אותם, ותו לא מידי.

[ולא אינני דואג לפרנסה שלי, את עיקרה אני משתץכר במקומות אחרים, אדרבה שמחתי המופלגת היא כאשר עובר ערב ללא שיחות (ולא קורה כזה דבר)]
נערך לאחרונה על ידי אוהב עמו ב ה' מאי 23, 2019 9:34 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' מאי 23, 2019 8:57 am

סליחה, אינני מכיר את הרב בצלאל כהן, וגם לא את הרבנים העונים באקשיבה.

לפיכך תסלח לי אם איני נגרר להשמצות זולות על מאן דהו.

איני מהלל אותם, אך להשמיט מהם את התואר המינימלי 'רב' שניתן באופן אוטומטי גם לעסקן עם הארץ, זוהי השמצה.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' מאי 23, 2019 10:04 am

כבוד הרב עובר ושב היקר!
אנחנו יכולים לחזור שוב ושוב על דעתנו, עד שיעקוף אשכול זעיר זה את אשכול הפאות מהודו או שוק באשה ערווה או שאר אחד מהנושאים שיש לך הרבה מה לומר בהם, ברוך ה', ולחלק מהדברים הסכמתי בעבר ואני מסכים גם בהווה.
אני כתבתי את דעתי כמו שקיבלתי אותה מגדולי ישראל הנחשבים כמביני בחינוך אשר גם חלק מרבני אקשיבה שולחים את ילדיהם (מרצונם או לא מרצונם, זה נושא אחר) לישיבותיהם ומן הסתם מעוניינים/מסכימים שיתחנכו על ידם. [חלק מרבני אקשיבה אינם שולחים את ילדיהם למוסדות חרדים קלאסיים, וזה אומר הרבה, ובסוף ההודעה אתייחס לזה]
אתה יכול לומר את דעתך וזו זכותך הלגיטימית, ולזה נועד הפלורליזם המבורך של הפורום הזה. רבני אקשיבה לעת עתה לא מציגים שום עמדה שתומכת בהם בין ברשמי ובין מאחורי הקלעים [אפילו הרב ד' לייבל (כן כן הרב..) מתייעץ עם גדו"י, והיה לי קשר מסויים לאברכטק והדברים נעשו בהתייעצות ובהכוונת רבנים קלאסיים שדעתם נשמעת בכל ענין (כמובן שלא תשמע מהם מילה של תמיכה בפומבי על זה, וטוב שכך!)]
כמובן ייתכן מאד ורבני אקשיבה נהנהים מגיבוי מוחלט ואולי אפילו הדברים נעשים בשליחות גדולי ישראל, אולם הואיל ואני עובד בתחום מקביל אם לא לומר חופף אני יודע את הזהירות של גדו"י איתם אנחנו בקשר על הפומביות של העלאת בעיות כגון אלו.

אי לכך מבחינתי הדיון כאן יסתיים אלא אם כן יהיה לכבודו או למישהו אחר תוכן ענייני ורלוונטי להוסיף בענין!
וכדי שלא תהיה ביאה ריקנית (אחרי הכל ב"ה תעיד עליי היסטוריית ההודעות שרוב עיסוקי הוא בבית המדרש ולא באספקלריא) אוסיף סנסן ששמעתי מהג"ר אליהו דיסקין שביאר וורט נפלא בקרבנות הנשיאים בסוף פר' נשא: לכאורה מצד אחד עדיפה עצמאות ומקוריות ולא לעשות את הדברים המקובלים על ידי הסביבה, אך מאידך עשיית הדברים המקובלים בסביבה היא גדר ושמירה מפני נפילות שעלולות להיות אצל העצמאי והמקורי, וביאר הגרא"ד שיש ללמוד מהנשיאים שכל אחד כמבואר במדרש לא התייעץ עם חברו אלא הביא את הקרבן שהיה נראה לו בדעתו כראוי להביא, ואח"כ נמצא שכל הנשיאים הביאו אותו דבר. וכך יש ללמוד דרך לחיים שכל אחד צריך להשתדל לעבוד להיות מקורי ועצמאי ולא לעשות דברים שמקובלים כמקובלים, אבל צריך להיות כל הזמן עם יד על הדופק לבדוק שהתוצאה יוצאת כמשוה כן שמתאים למי שמסביבך, והוסיף הגרא"ד שהבדיקה הטובה היא אצל הילדים....

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 51 אורחים