מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"איש טמיר ונעלם" - הספן הגאון רבי יעקב לוי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » א' מאי 06, 2012 10:04 am

[הכותרת עודכנה]
ספן חסיד?! - יש יודע
חברים ידענים,

זכורני לפני כמה שנים קראתי מאמר נחמד שסיפר על יהודי תלמיד-חכם מופלג, שהתפרנס מספנות.
את רוב ימיו עבר בשהיה על הים, אך בכל זאת לא זנח את תורתו. דומני שגם סופר על חיבור שיצא מתח"י.

יש יודע פרטים? דומני ששם משפחתו היה 'לוי' (שם נדיר למדי...)

גוראריה

Re: ספן חסיד?! - יש יודע

הודעהעל ידי גוראריה » א' מאי 06, 2012 10:06 am

ר' יעקב לוי מבני ברק
כמדומה שמקהילת הרב וואזנר
היה משגיח כשרות ב'צים'
גאון מופלג

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 06, 2012 10:15 am

זכר יעקב.
גאון פלאי וצדיק נשגב.
[לא ממש מקהילת הרב וואזנר אף שזה הכירו והוקירו מאד, במוצאו היה פולני]

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » א' מאי 06, 2012 8:07 pm

האם לא נתחלף לך עם ר' שמאי גינזבורג בעל "אמרי שמאי"?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מאי 06, 2012 8:24 pm

ספרן כתב:האם לא נתחלף לך עם ר' שמאי גינזבורג בעל "אמרי שמאי"?

אולי אני טועה, אבל כמדומני שבספר 'גאון וחסיד' על ר' שמאי גינזבורג הזכירו דמות כמו נשוא האשכול.

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ב' מאי 07, 2012 3:53 am

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ש' מאי 25, 2019 10:26 pm

מזה תקופה ארוכה ניסיתי להתחקות על דמותו של גאון ייחודי ולא מוכר, זה שבהלוייתו הכריז הרב ורנר כי ייתכן שמאז הגר"א מוילנא לא עמד אדם כזה לישראל.

את שמעו שמעתי לפני כחצי שנה מידיד שהראה לי את ספרו זכר יעקב, אבל לא מצאתי מספיק חומר עליו.

השבוע פירסם הסופר המוכשר אלתר גרובייס כתבה מרתקת אודותיו בעיתון משפחה. לדעתי זו הפעם הראשונה שדמותו נפרסת בצורה כזו.

אולי זו השעה, מי אשר שמע אודותיו, יכבד את החברים באוצרותיו.

קו ירוק

Re: "איש טמיר ונעלם" - הספן הגאון רבי יעקב לוי

הודעהעל ידי קו ירוק » ש' מאי 25, 2019 10:38 pm

מישהו יוכל להעלות את הכתבה.
ומי זה הרב ורנר? רבי שמואל ברוך ?

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ש' מאי 25, 2019 11:19 pm

אשתקד ראיתי שנתרמו לבתי כנסיות מהדורה חדשה של הספר זכר יעקב הנ"ל

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ש' מאי 25, 2019 11:59 pm

אבני גזית כתב:מזה תקופה ארוכה ניסיתי להתחקות על דמותו של גאון ייחודי ולא מוכר, זה שבהלוייתו הכריז הרב ורנר כי ייתכן שמאז הגר"א מוילנא לא עמד אדם כזה לישראל.

את שמעו שמעתי לפני כחצי שנה מידיד שהראה לי את ספרו זכר יעקב, אבל לא מצאתי מספיק חומר עליו.

השבוע פירסם הסופר המוכשר אלתר גרובייס כתבה מרתקת אודותיו בעיתון משפחה. לדעתי זו הפעם הראשונה שדמותו נפרסת בצורה כזו.

אולי זו השעה, מי אשר שמע אודותיו, יכבד את החברים באוצרותיו.

מה התכוון הרב ורנר באמירה שעל פניה נראית תמוהה ביותר?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מאי 26, 2019 12:17 am

כדאי לקרוא את המלצת הרב אברהם ורנר ל"זכר יעקב", בקישור שהביא הרב איש ספר לעיל

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מאי 26, 2019 12:28 am

קראתי את הדברים לפני עשרות שנים. וכיוון שציינת חזרתי וראיתי שוב וההמלצה וההסכמה שם משבחים את הגאון הזה כפי הנראה כראוי לפום מעלתו וזה מובן. עדיין אני מאד תמה על הביטוי שהוא לעיל שאי אפשר לי להבין מה עלה בדעת הרב ורנר לומר דבר כזה אם אמרו.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » א' מאי 26, 2019 12:36 am

אוצר החכמה כתב:עדיין אני מאד תמה על הביטוי שהוא לעיל שאי אפשר לי להבין מה עלה בדעת הרב ורנר לומר דבר כזה אם אמרו.

אין אדם נתפס בשעת צערו

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מאי 26, 2019 12:37 am

לא באתי לומר שכך אמר בהספדו, אלא ראשית להסב את הדיון מהגדרה זו או אחרת - אל העיקר שהוא היכרות הרב ורנר עם הרב המחבר "זכר יעקב" והערכתו המפליגה לגאונותו ולמדנותו (ייש לציין שגם הרא"ו וגם המהדיר בהקדמתו מציינים להספד זה בלוויה, אולם לא מזכירים שנאמר בו הביטוי הנ"ל), ושנית להשיב לרב קו ירוק על שאלתו. אכן זה ביטוי שקשה להולמו, וק"ו בשעת לוויה שאין להפליג בשבחים יתר על המידה הראויה, כביו"ד שד"מ.

אגב, מצאתי כאן:
בקשה להעלות זכרון צדיק
בימים אלו הננו מתארגנים באיסוף חומר וסיפורי קורות, אודות הצדיק הנודע בעל הייסורים, הגה"ק רבי יעקב לוי זצוק"ל מעיר נתניא, שנסתלק בי"א אלול תשל"א. מנו"כ בביה"ח בני ברק חלקת פונוביז' (צמוד לכותל אוהל הצדיקים לבית אלכסנדר). הצדיק הנ"ל היה גלמוד שאיבד כל משפחתו בשואה, נלב"ע ללא המשך דורות. אך בשנים האחרונות, לאור עדותו הנדירה של מרן בעל שבט הלוי זצ"ל, רבים שהשתטחו על קברו נושעו שם בישועות ורפואות.

י"ל לאחר פטירתו ספר אמרות, שנלקט ע"י שומעי לקחו ושם הספר 'זכר יעקב', ובשנה זו הוציאו לאור במהדורה מחודשת.

על כן, למען זכרו הטהור והקדוש, גמרנו אומר ללקט נפזרות מפי עדויות ושמועות מזכרון קדומים, אודות פרקי חייו, אמרותיו, ברכותיו וכו'. שיהיה הכל לטובה ולעילוי נשמתו.

כל היודע מידע בענין תולדות חייו, או יוכל להעלות ע"ג הכתב עובדות והליכותיו, או ברכותיו הפלאיות אבקש להיות לנו לסעד ולעזר, ולמען לא ימנע טוב, יואיל נא להעבירו בכל צורה שהיא. נייד: 0527629144

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מאי 26, 2019 12:00 pm

מוסף שב"ק של יתד נאמן, י"א שבט תשס"ח (לפתוח בכרטיסייה חדשה)
1.png
1.png (1.61 MiB) נצפה 10690 פעמים

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' מאי 26, 2019 1:05 pm

אולי המילה 'מלח' או 'ספן' מוסיפה מסתורין לדמותו.
אבל הוא לא היה מלח ולא ספן, אלא משגיח כשרות באניה מטעם הרבנות הראשית.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' מאי 26, 2019 1:34 pm

'ספן' זה לא אדם שעובד בספינות?!

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מאי 26, 2019 2:16 pm

לייטנר כתב:

אולי אני טועה, אבל כמדומני שבספר 'גאון וחסיד' על ר' שמאי גינזבורג הזכירו דמות כמו נשוא האשכול.

כפי שכתב הרב לייטנר, הנה מן הספר 'הגאון החסיד' על הרש"ג, עמ' 408-413
1.png
1.png (317.09 KiB) נצפה 10639 פעמים

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' מאי 26, 2019 2:20 pm

השווה לאופן שבו מסופר המעשה הנ"ל בהקדמת הזכר יעקב.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מאי 26, 2019 2:24 pm

בהחלט הרב משנ"נ.

כעת מצאתי שהספר "זכר יעקב" יצא לאור גם במהדורה שנייה מתוקנת ומוגהת, ב"ב תשע"ח, ושם כמה תמונות מהרב המחבר ועוד. הנה מצעירותו:
1.png
1.png (236.89 KiB) נצפה 10583 פעמים

והנה עוד כתבה, אף היא ממוסף שב"ק של יתד נאמן, ערב חג סוכות תשע"ד, עמ' 22-23 (כתבה זו חוזרת גם כהקדמת ר"א סורסקי לזכר יעקב החדש...)
1.png
1.png (1.03 MiB) נצפה 10629 פעמים

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » א' מאי 26, 2019 6:58 pm

נכ' אודותיו בא' מגליונות המבשר-תורני (כמדומני) בקיץ העבר.

יקוב

הודעהעל ידי יקוב » א' מאי 26, 2019 8:16 pm

וכן במודיע

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' מאי 26, 2019 9:31 pm

חלמישצור כתב:והנה עוד כתבה, אף היא ממוסף שב"ק של יתד נאמן, ערב חג סוכות תשע"ד, עמ' 22-23 (כתבה זו חוזרת גם כהקדמת ר"א סורסקי לזכר יעקב החדש...)

כך צ"ל: כתבה זו נלקחה מהקדמת סורסקי לזכר יעקב מהדורת תש"ל. (ואולי א. חפץ וא. סורסקי היינו הך).

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » א' מאי 26, 2019 9:50 pm

חלמישצור כתב:
לייטנר כתב:

כפי שכתב הרב לייטנר, הנה מן הספר 'הגאון החסיד' על הרש"ג, עמ' 408-413
1.png

הכתבה רצופה שגיאות רבות כמו''כ אינו נטמן בנתניה כי אם בבית החיים זכרון מאיר בב''ב,

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' מאי 26, 2019 10:59 pm

סדנא דארעא חד

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מאי 27, 2019 1:24 pm

להלן תמונת רבי יעקב לוי זצ"ל בביה"ח, ועמו ר' משה גבריאלוב. מאוצרו של הרב יעקב שלמה לוי. ושכמ"ה.

והנה מ"ש רבי יעקב שלמה בהערת שוליים בספרו "ההולך לפני המחנה" על רבי דוד עובדיה זצ"ל (הנקרא להלן "רבינו"), וקהילת צפרו, הנמצא בהכנה לדפוס:
מן הראוי להציב כאן יד ושם לדמותו של הגאון הנחבא רבי יעקב לוי זלה"ה שהיה ממופלאי הדורות האחרונים. גאון עצום בכל חדרי תורה שלא שפר עליו גורלו, הוא איבד את משפחתו בשואה ומאז היה גלמוד ועבד קשות לפרנסתו.

רבינו מספר עליו מהיכרותו עמו: בתוך ארחי ופרחי שהיו באים לעיר, היו אנשים מגוונים שהיתה עליהם תשומת לב, כגון אחד מעיר אוז'דא שהיו קוראים לשמו "פרעון" ע"ש מעשיו שהיה נוטל מוטות ברזל בידיו כחבל בעלמא, ועוד כאלה כוחות עילאיים. אתייחס כעת לאיזה אדם שהופיע בין שנת תש"ד תש"ה, גאון בריא ובעל קומה בשם רבי יעקב הלוי ז"ל נלב"ע י"א אלול תש"ל, שם אביו אברהם ושם אמו רחל טמון בחלקת פונוביז' בבית עלמין בני ברק, אשר ידע כל התלמוד בעל פה וגם שם גדולי הפוס' שמביאים התוספות בכל דף מהתלמוד, כגון פעם שאלתיו איפה נזכר השם 'בטיט'. מיד ענה לי, זה בתוספות של מסכת פלונית דף פלוני. הוא אמר לי, שאם אני אכניס סיכה בראש המסכת הוא יכול להגיד לי באיזו תיבה נגע הנקב שלה בכל דף ודף. לפעמים היה אומר לי קח עט ורשום מספרים שאגיד לך, ואם איזה מספר לא היה מרוצה ממנו היה אומר להעביר עליו קולמוס, אחרי שהיה מפסיק על מאות מספרים היה חוזר על המספרים בעל פה, וכשהיה מגיע למקום הטעות היה מציין עליו מה היה ומה רשמנו במקומו.

הייתה לו ידיעה גדולה גם בספרי העמים, כגון הקוראן של המוסלמים וספר הברית החדשה, ועפ"ז היה מפרש איזה אגדה שהתנאים והאמוראים אמרו מפני שהיו מפחדים מאיזו הלשנה, היו מדברים ביניהם במשל וחידה וכך העבירו דברים מזה לזה, ואז לקח ספר התלמוד ופרש לי איזה אגדה תמוהה ומשווה אותה למה שכתוב בספר הברית החדשה פרק פלוני. בתוך ניירותי כתוב רשימה מהערות שאמר לי.

גם האוכל שלו היה משונה כי אכל בכל יום אפונה חומוס אחד שלוק, ובשבת היה אוכל רק קצה החלה היותר מצומק ושרוף עם כוס יין, ומתחיל לזמר ולהלל. והוא אמר, אתם הקיבה שלכם שולטת עליכם מפני שאתם אכלתם הרבה והרחבתם אותה, מה שאין כן אני הקיבה שלי צרה ושומעת היא מה שאני מצווה עליה.

מוצאו אולי היה מרוסיה ובימי המלחמה העולמית עבר לצפון אפריקה והיה סבל בנמל אורן באלג'יר. לא היו לו שום ניירות זיהוי, היה מתאכסן אצל משפחת טובאלי. פעם המנוח מר רחמים טובאלי פתח המזוודה שלו לראות איזה אוכל ואלו תרופות לוקח ולא מצא כלום רק חומוס כאמור. ולמחרת בא ומשך אזנו של טובאלי ואמר לו כי מששת את כל כלי מה מצאת?!

פעם הביא לי המרדכי של איזו מסכת ששם הזכיר שם של נביא הישמעאלים בשם מחמט. הוא אסף ספרים מכל הבא לידו, וכשבא אצלנו שאל את אבא ז"ל, אם יוכל לקחת איזה ספרים, ואבא ז"ל השיב לו: כל ספר אצלי בבחינת בן שלי, האם יעלה על הדעת שאתה תבקש זה? כל הספרים שאסף, כאשר נתפס בעיר מראקש נשארו ספריו בב"ד ומשם הועברו לב"ד בקאזאבלנקא, וכשהתפרסם הענין כל אחד מהנותנים הלך והחזיר ספריו, אשר ביניהם היו ששה סדרי משנה עם פירוש תפארת ישראל של המנוח הזקן וכשר רבי אליהו טבאלי ז"ל ששלח והחזירם אל מקומם ומאז נעלמו עקבותיו.

והנה אחרי כמה שנים, כשנסעתי לארץ ישראל באניית ירושלים, בח' אב תשי"ג, יום ג' כ"ג אב, וחזרתי הביתה אור לערב ר"ה תשי"ד, ביקשתי לראות המשגיח ורב האונייה, והנה המשגיח הוא עצמו רבי יעקב הלוי ז"ל. לא אוכל לתאר את שמחתי כמה גדלה כאשר ראיתיו, ועמו עברתי הפלגה של שבוע ימים, שבכל לילה היה בא ודופק על חדרי ויוצאים לבלות לילות שלמים על סיפון האונייה בענייני תורה וכו'.

בלילה אחד שאלני האם אני מוכן ללמוד בענייני חכמת התכונה, ואמר לי והראני המזלות באיסוף הכוכבים אשר נראים רק בשמי הים ולא בשמי היבשה, וכך התגלגלו הדברים עד שבלילה אחד אמר לי שהרשב"ם בפירושו על התורה הזכיר ופירש על ישו הפסוק כי יסיתך אחיך בן אמך וכו' ומיד הלך לחדרו והביא רשב"ם דפוס קדמון, והראני פירוש זה, ומאז נפרדנו עד אשר עליתי להתיישב בארץ החמדה א"י.

שמעתי אחר שנים שהוא מאושפז בבית חולים הלל יפה בחדרה, כי מדרכו כשהיה באוניה לא חלץ מנעליו לא ביום ולא בלילה, ועל כן התליעו רגליו והוצרכו לחתכם, ולא היה הולך ממקום למקום בבית חולים אלא על ידי כסא גלגלים. ושמעתי עוד שהוא נלב"ע בודד מבלי משפחה ומבלי בנים. המקום ירחם על נשמתו, ובעולם האמת ימצא מנוחתו, אמן.

כל ימיו זכר רבינו את הגאון המופלא הזה, והשתוקק להנציח את זכרו בדרך כלשהי, אבל משום מה לא הצליח, למרות שר' יעקב היה מוכר בבני ברק עירו, ובפרט בקהילתו, קהילת "ישיבת חכמי לובלין" שבראשות הגר"ש הלוי וואזנר זלה"ה בעל ה"שבט הלוי".

הוא מספר כי "הרבה פעמים חשבתי לכתוב עליו מזכרת נצח ולא עלתה בידי עד היום יום רביעי כ' לחודש אב התשנ"ח". בתקופה ההיא פנה למכרו מר י. דומיניץ וביקשו לברר עבורו פרטים נוספים על רבי יעקב דנן. הוא זכר אותו במעומעם והתחקה על עקבותיו: "אני זוכר את דמותו במעומעם, אך יודע כי היה איש מופלא, תלמיד חכם בנגלה ובנסתר וגם היה בקי בדברים שהם בבחינת "היא חכמתכם ובינתכם". התחלתי לחפש אחר אנשים מבני דורי העשויים לדעת פרטים על האיש, על פעלו ועל דרך הסתלקותו מן העולם. ידוע שהיה איש ערירי, ללא אח וללא גואל שהשאיר אחריו שם טוב, אך ללא ידיעה ברורה על קורותיו. דיברתי עם מספר אנשים, ובדרך של איש מפי איש נאמר לי, כי באחרית ימיו היה בגבעת אולגה שליד חדרה, וכפי הנראה גם נפטר שם".

בהמשך מסר לו ר' אייזיק גוגיק ז"ל שהיה איש הקשר בחברת צי"ם עם משגיחי הכשרות, גם את הפרטים הבאים: ר' יעקב היה יליד חצי האי קרים, רוסיה, ואיבד את כל משפחתו בימי השואה. הוא היה מפליג באניות שונות, וכמי שהיה בקי באסטרונומיה גם הדריך לעתים את רב החובל של האנייה. ופעם בנסיעה באנייה עלה בלילה על סיפונה וראה על ידי מסילת הכוכבים שהרב החובל טעה במסלול הנסיעה. הרב הלוי ז"ל עלה אל התא של רב החובל והזהירו שהוא טועה במסלול לפי התחזית שלו (של הרב לוי בכוכבים), רב החובל לקח מכשירי נסיעה וכו' והודה לו על זה ואז סובב האניה והחזירה למסלול הנכון.

באחת ההפלגות חזר באניה "ציון" מארה"ב וחלה מאד באניה, הורד ממנה במקום קטן בסביבות ג'יברלטר. היתה זו הפלגתו האחרונה, שכן נאלצו לכרות את רגלו, וכפי הנראה גם את רגלו השניה. לפי הערכת ר' אייזיק הנ"ל היה כבן 75 בפטירתו. את הספרים הוריש לישיבת חכמי לובלין אשר בבני ברק.

רבי יעקב לוי בערוב ימיו. מאחוריו ר משה גבריאלוב - מאוצר הרב יעקב שלמה לוי.png
רבי יעקב לוי בערוב ימיו. מאחוריו ר משה גבריאלוב - מאוצר הרב יעקב שלמה לוי.png (820.73 KiB) נצפה 10400 פעמים

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' מאי 27, 2019 3:31 pm

הרב יעקב שלמה לוי ממרוה לצמא?

יש לו קירבה משפחתית לרב עצמו?

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ב' יוני 24, 2019 7:37 pm

אבני גזית כתב:השבוע פירסם הסופר המוכשר אלתר גרובייס כתבה מרתקת אודותיו בעיתון משפחה.
קו ירוק כתב:מישהו יוכל להעלות את הכתבה ?

מצו"ב:
הספן הקדוש.pdf
'משפחה' גל' 1408
(17.95 MiB) הורד 450 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' יוני 24, 2019 8:05 pm

תודה רבה הרב כרמי

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ה' יוני 23, 2022 9:19 pm

חלמישצור כתב:להלן תמונת רבי יעקב לוי זצ"ל בביה"ח, ועמו ר' משה גבריאלוב. מאוצרו של הרב יעקב שלמה לוי. ושכמ"ה.

והנה מ"ש רבי יעקב שלמה בהערת שוליים בספרו "ההולך לפני המחנה" על רבי דוד עובדיה זצ"ל (הנקרא להלן "רבינו"), וקהילת צפרו, הנמצא בהכנה לדפוס:
מן הראוי להציב כאן יד ושם לדמותו של הגאון הנחבא רבי יעקב לוי זלה"ה שהיה ממופלאי הדורות האחרונים. גאון עצום בכל חדרי תורה שלא שפר עליו גורלו, הוא איבד את משפחתו בשואה ומאז היה גלמוד ועבד קשות לפרנסתו.

--------------

בלילה אחד שאלני האם אני מוכן ללמוד בענייני חכמת התכונה, ואמר לי והראני המזלות באיסוף הכוכבים אשר נראים רק בשמי הים ולא בשמי היבשה, וכך התגלגלו הדברים עד שבלילה אחד אמר לי שהרשב"ם בפירושו על התורה הזכיר ופירש על ישו הפסוק כי יסיתך אחיך בן אמך וכו' ומיד הלך לחדרו והביא רשב"ם דפוס קדמון, והראני פירוש זה, ומאז נפרדנו עד אשר עליתי להתיישב בארץ החמדה א"י.

לאיזה דפוס הכוונה?
ברשב"ם עה"ת דפו"ר לא מצאתיו בעליל. גם לא במהדורתו של ד' ראזין, ברעסלאו תרמב. [ברם ידוע לי שהדברים מופיעים במקורות אחרים בתקופת הראשונים].

רשבם דפור.jpg
רשבם דפור.jpg (450.01 KiB) נצפה 3951 פעמים

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » ה' יוני 23, 2022 11:57 pm

[quote="קאצ'קלה"][quote="חלמישצור"]
--------------
אמר לי שהרשב"ם בפירושו על התורה הזכיר ופירש על ישו הפסוק כי יסיתך אחיך בן אמך וכו' ומיד הלך לחדרו והביא רשב"ם דפוס קדמון, והראני פירוש זה[/b], ומאז נפרדנו עד אשר עליתי להתיישב בארץ החמדה א"י.
--------------
לאיזה דפוס הכוונה?
ברשב"ם עה"ת דפו"ר לא מצאתיו בעליל. גם לא במהדורתו של ד' ראזין, ברעסלאו תרמב. [ברם ידוע לי שהדברים מופיעים במקורות אחרים בתקופת הראשונים].

עד כאן ציטוט מהנל.
--------------------------
ומצאתי דברים אלו בשם רח"ו :

"עץ הדעת טוב פ' ראה לרבנו חיים ויטאל: כי יקום בקרבך נביא וכו` כי יסיתך אחיך וכו` בזה הפסוק נבא משה כי עתידין לקום בעולם שני בני אדם להטעות את הבריות ואת ישראל הא` הוא מוחמד נביא הישמעאלים כי ע"י חלום שחלם שראה אילן צומח בכף ידו אלף מדרגות כנודע עשה עצמו נביא להטעות את ישראל כי סיפר חלומו לחכם אחד ישראלי ופתר לו שעתיד למלוך וכו`
, נמצא כי ע"י החכם הנזכר שהוא מקרבינו היה זה, וזהו שאמר `מקרבך`, והזהירנו כי גם שיקום ויתן לנו אות או מופת כנודע לא יאמין בו, וכנגדו כתב פרשת כי יקום בקרבך וכו'.

ופרשת כי יסיתך אחיך שלאחר פרשה זו ניבא ענין ישו הנוצרי כי עשה כשפים והסית והדיח את ישראל לע"ז והיה מכשף לנערי בני ישראל שיעבדו עבודה זרה כנזכר בתלמוד בבלי וירושלמי והנה זה היה כמוני ישראלי. וזה שאמר כי יסיתך אחיך האמנם היה ישראל אחינו כמוני מצד מרים אמו אך לא מן אביו כי הי` פנדירא הנוצרי כנודע, וזהו שאמר בן אמך ולא אמר בן אביך.

והנה הראשון שהוא של הישמעאלי לא בידינו להמיתו, אמנם בישרנו כי יומת ע"י הנערה הכוהנת כנודע, אך זה השני הישראל אשר בידינו היה להמיתו כנזכר במסכת סנהדרין צוונו בפירוש: "כי הרוג תהרגנו" ע"י בי"ד סנהדריה של ישראל, וידינו של בני ישראל היתה להמיתו, `בראשונה`, הכוונה לערב פסח בחודש
`הראשון` הוא חודש ניסן וז"ש בראשונ"ה, וגם ירמוז אל מה שנודע כי תחילה נדון בסנהדרין ואח"כ לקחו רשות מפקיד רומ"א ששמו פילאטום שישב אז בירושלים, וזהו שאמר ויד כל העם באחרונה."

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ה' מרץ 09, 2023 6:07 am

בספר זכר יעקב פ' יתרו כתוב פירוש החילוק בין מש"כ בפ' יתרו "שבת לה'" ומש"כ בפ' כי תשא "קדש היא לכם". והדברים מפורסמים להחת"ס וימצא כתוב ב'תורת משה' על התורה. האם הגאון דנן לא היה מעיין באחרונים, כך שלא רחוק לומר שכיוון מעצמו לדברי החת"ס? או שיותר מסתבר שהמלקט שמע ממנו ולא ידע שזה לא חידושו של הרב לוי אלא שחזר על דברי הח"ס.

נחוניא

הודעהעל ידי נחוניא » א' אפריל 30, 2023 8:15 pm

אפשר לקבל תמונה ממציבה שלו?

באר בשדה

הודעהעל ידי באר בשדה » א' אפריל 30, 2023 9:00 pm

מצבה.png
מצבה.png (413.79 KiB) נצפה 1839 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 126 אורחים