מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מדוע ברח רב אסי מבבל לארץ ישראל?

הערות, בירורים וחידושים במרחבי התלמודים. לומדי דף היומי וכל חבורות הלומדים
אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

מדוע ברח רב אסי מבבל לארץ ישראל?

הודעהעל ידי אישצפת » ה' יולי 04, 2019 6:31 pm

בגמרא קדושין לא: איתא:
רב אסי הוה ליה ההיא אמא זקינה אמרה לי' בעינא תכשיטין עבד לה בעינא גברא נייעין לך בעינא גברא דשפיר כותך שבקה ואזל לארעא דישראל שמע דקא אזלה אבתריה אתא לקמיה דרבי יוחנן אמר לי' מהו לצאת מארץ לחוצה לארץ וכו'.

ובגמרא לא נתבארה הסיבה לבריחתו.
ובתוספות ר"י הזקן שם כתב:
והכיר שנטרפה דעתה עליה וברח שלא יוכל לצאת ידי שמים.

אולם בספר תפארת בחורים להרה"ג פנחס ברוך מונצליסי עמוד 347 כתב בצוואה לבניו:
אל תטושו תורת אמכם, שמעו לדבריה ותשמשו אותה כעבד לאשת רבו, תהיו עמה סבלנים ותזכרו מעשה דרב איסי דהוה ליה אמא זקנה והיתה חוץ לדעתה עד דשיוה? אמרה בעינא תכשיטין, בעינא גברא, בעינא גברא דשפיר כוותך, עד דשבק ואזל לארעא דישראל, כדי שלא לחטא עמה וכו'.

ומשמע מדבריו שלמד כן ממה שאמרה לו בעינא גברא דשפיר כוותך.
והיה פירוש זה פלא בעיני אולם מצאתי שכבר קדמו בזה ראש רבני קנדיאה ה"ה הגאון רבי אליהו קפשאלי בספרו מאה שערים סוף שער נ"ד וז"ל:

וליישב דעת הראב”ד אומר אני, שרב אסי לא ברח והניח את אמו אלא אחר שראה שנתנה בו עיניה, עד שאמרה לו בעינא גברא דשפיר כותך, הא בלאו הכי לא היה מניחה והולך לו. וראיה על זה, שהרי אע"פ שנשתטית כבר מקודם עד שהיתה שואלת לו תכשיטים ובעל, לא ברח ולא הניחה, עד שראה שגבר חלייה ונטרפה דעתה לחלוטין, עד שנתנה בו עיניה ואמרה לו בעינא גברא דשפיר כותך. וראיה לדברי שנתנה בו עיניה, שהרי היתה רודפת אחריו עד ארץ ישראל. וא”כ כיון שנתנה בו עיניה, יש להראב"ד לתרץ דיפה עשה שברח והניחה, דלאו בכל שעתא ושעתא איתרחיש ניסא, ויצר הרע דומה לזבוב שיושב וכו', ומי לנו גדול מר' טרפון והיה אומר לתלמידיו הזהרו בי מפני בתי הזהרו בי מפני כלתי, ומי לנו גדול מר' עקיבא והיה רודף אחר השטן כשנדמה לו לאשה וכן רבי מאיר, כדאיתא בפרק עשרה יוחסין וכו'.
נערך לאחרונה על ידי אישצפת ב ה' יולי 04, 2019 6:37 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לענין

Re: מדוע ברח רב אסי מבבל לארץ ישראל?

הודעהעל ידי לענין » ה' יולי 04, 2019 6:33 pm

בפשוטו כוונת הרב"פ שלא לחטוא בחוסר כיבוד אם, שלא יוכל לעמוד בכל בקשותיה.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ה' יולי 04, 2019 6:36 pm

לענין כתב:בפשוטו כוונת הרב"פ שלא לחטוא בחוסר כיבוד אם, שלא יוכל לעמוד בכל בקשותיה.

חשבתי על זה אבל לשונו לחטא עמה הפריע לי.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' יולי 04, 2019 6:38 pm

אני לא מבין מדוע נראה שזה חידוש בדברי הראשונים
פשט הגמרא הוא שכשאמרה לו "בעינא גברא דשפיר כוותך" הבין שנטרפה דעתה ורוצה אותו כבעל ובגלל זה ברח כדי שלא תוכל לבקש ממנו דבר זה

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ה' יולי 04, 2019 6:43 pm

קודם כל כך נראה מפירוש תוספות ר"י הזקן שם (והעירוני בפרטי כי פירוש זה הוא פירושו של רבי אברהם מן ההר) וכך נראה מהרמב"ם בהלכות ממרים פרק ו' הלכה י'
מי שנטרפה דעתו של אביו או של אמו משתדל לנהוג בהם כפי דעתם עד שירוחם עליהם, ואם אי אפשר לו לעמוד מפני שנשתטו ביותר יניחם וילך לו ויצוה אחרים להנהיגם
.
ובנושאי כליו כתבו שמקור דבריו מגמרא דידן

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' יולי 04, 2019 7:21 pm

זה שמקור דבריו הוא מהגמרא בקידושין הזו אפשר להבין גם בלי להיות נושאי כלי הרמב"ם.
אני שואל על מה שהיה נראה למר מחודש שהחשש של ר"א היה שהיא רוצה שיחטא עמה והיה נראה למר שזה חידוש של הראשונים - שאלתי שהרי זה נראה פשט הגמרא שם

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ה' יולי 04, 2019 7:35 pm

דוקא מדברי הבן יהוידע שם ועוד מפרשים (כרגע איני זוכר) שראיתי פירשו הכוונה שהוא לא יוכל להשיג בעל יפה וצעיר כמותו למבוגרת בגילה לשם נישואין ולכן ברח.

חזור אל “בית התלמוד”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 78 אורחים