מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יהדות אתיופיה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: יהדות אתיופיה

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יולי 08, 2019 3:58 pm

תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:א. למלך גוי ימש"ו שמתאר את המלחמות שלו (וכל כה"ג) יש נגיעה גמורה בכל מלה שהוא כותב. אינני יודע מדוע כת"ר ממאן לקבל דבר פשוט וברור זה.
ב. מניין לי שלא התחתנו? הרי כתבתי במפורש שיש חשש מסויים כזה (לא על כולם ולא על רובם, כידוע שהם הקפידו לא להתחתן עם הגויים וגם להבדיל כך היה גם הפוך, אבל היה בהחלט חשש כזה לגבי מיעוט, בייחוד בשולי המחנה) ובדיוק בגלל זה צריך גיור מספק.
ג. ההקשר בתשובה הוא שהם תפסו פשוטי המקראות, כמו הצדוקים והקראים, לא שנהגו בכל דבר כמו הצדוקים או הקראים (מה גם שהקראים עצמם היו ביניהם מינים ממינים שונים, והרבה שינויים בין הדורות, וכפי שהעיר הרדב"ז בתשובתו הארוכה על הקראים)
ד. אז במסגרת הניתוק שלהם, הם קיבלו גם את הספרים הללו שהם ספרים של יהודים, לא של נוצרים, וחיברו אותם לתנ"ך מתוך בורות.
לגבי כתות ושבטים אחרים- בוודאי שאני מקבל שהם יהודים, אם יש רגלים מוכיחות כמו אצל יהודי אתיופיה, ובוודאי שדרוש להם גיור גמור, כי אצלם לא הייתה שמירה מפני חיתון עם גויים (כמו אצל יהודי אתיופיה, ששם זה חשש קטן יותר ולכן צריך רק גיור מספק)

א. אין הבדל בין מלך גוי לבין גוי סתם, שניהם רוצחים ושיכורים. ובכל זאת קיי"ל דגוי מסל"ת נאמן. והכוונה במסל"ת הוא שאין לו תועלת ישירה ממה שהוא אומר. וגם כאן, לא היה שום סיבה למלך לומר שהם נוצרים שהתייהדו. אדרבה, היה עדיף לו לומר שהם יהודים ממש, וכך לרצוח אותם כמו שרוצחים יהודים מכל מקום.

ב. מנין לך שזה היה מיעוט? הרי אם זה היה מיעוט זה היה צריך להופיע כהבדל גנטי, הבדל שלא קיים. גם היהודים התחתנו עם גוים להזכירך, אלו שהתגיירו. ועדיין יש הבדל ברור בין יהודים לגוים ברמה הגנטית. אתה כותב בנוסף ש'כידוע שהם הקפידו לא להתחתן'. מנין לך ידע זה? הרי ההיסטוריה של האתיופים מעורפלת ביותר. ואין אדם נאמן על עצמו להחזיק יחוסו.

ג. ההבדל בקראים בינם לבין עצמם הוא מחמת שפירושי הכתובים אינם חד משמעיים, ומשום כך, לפעמים פירשו כך ולפעמים פירשו כך. כאן, הם בפירוש נוהגים בדברים שאין להם שום אחיזה במקראות, כגון מילת הנשים ומוסד הנזירות.

ד. אז אתה מסכים שלא היה להם תורה, והם היו צריכים להזדקק לתורת הנוצרים. אז איך בדיוק שמרו על יהדותם, אם אפילו על התורה לא הצליחו לשמור. בדרך כלל, התורה זה הדבר האחרון שנאבד משבט יהודי נידח. למשל, הריפורמים אוכלים חזיר, אבל יש להם תורה שאמנם לא מאמינים בה. יהדות בוכרה וגרוזיה שהיו בשפל המדרגה מבחינת שמירת תורה ומצוות, עדיין היה להם תורה. ואפשר להביא עוד דוגמאות.

ה. אצל האתיופים אין רגלים מוכיחות שהם יהודים, מעבר ממה שהם טוענים בתוקף כמה מאות שנים שהם יהודים. כל השאר מוכיח שהם לא יהודים. ולשיטתך אם כך, כל שבט שטוען בתוקף שהוא יהודי, הרי אתה תקבל אותו לשיטתך, לא משנה איך הוא מתנהג. שיהיה לך לבריאות.

א. גוי נאמן במסל"ת כשאין לו נגיעה, יהא מלך או הדיוט. כאן יש לו נגיעה (אולי כי רוצה לומר שהם גרים, וברוב הארצות הנוצריות היה יחס אפילו יותר אכזרי לגרים מאשר ליהודים מלידה אולי מסיבה אחרת) בכל מקרה מה שכותב מלך על מלחמותיו הוא בהגדרה לא מסל"ת.
ב. יש לנו דווקא ידע מתועד על ההקפדה שלהם לא להתחתן עם גויים, ויש לנו ידע מתועד שהיו בזה חריגות בשוליים.
ג. גם לקראים (ולפניהם לצדוקים) היו כו"כ דברים שאין להם אחיזה מיוחדת במקראות, ובדר"כ זה דומה למה שהיה אצל המוסלמים.
ד. לא! הייתה להם תורה וגם היו להם את הכתבים הללו, לאו דווקא בתיווך נוצרי. הם שמרו מאוד על מה ששרד מהתורה שלהם ולמדו אתזה.
ה. כל שבט שטוען בתוקף שהוא יהודי, ויש לו מסורת עם פעולות רלוונטיות בוודאי שאני אקבל אותו (ואדרוש גיור)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' יולי 08, 2019 11:38 pm

בברכה המשולשת כתב:ב. יש לנו דווקא ידע מתועד על ההקפדה שלהם לא להתחתן עם גויים, ויש לנו ידע מתועד שהיו בזה חריגות בשוליים.
ג. גם לקראים (ולפניהם לצדוקים) היו כו"כ דברים שאין להם אחיזה מיוחדת במקראות, ובדר"כ זה דומה למה שהיה אצל המוסלמים.
ד. לא! הייתה להם תורה וגם היו להם את הכתבים הללו, לאו דווקא בתיווך נוצרי. הם שמרו מאוד על מה ששרד מהתורה שלהם ולמדו אתזה.
ה. כל שבט שטוען בתוקף שהוא יהודי, ויש לו מסורת עם פעולות רלוונטיות בוודאי שאני אקבל אותו (ואדרוש גיור)

ב. לא הסברת למה אין הבדל גנטי בין הפלאשים לשבטים שסביבם.

ג. אשמח אם תביא דוגמאות למנהגי הקראים שלא מעוגנים במקרא.

ד. האם אתה אומר שהתורה שלהם הוא לא זהה לתורה האתיופי? זאת אומרת, אני מודה שיש לכנסיה האתיופית יותר ספרים מאשר לפלאשים. אני שואל למשל, אם ספר בראשית של הפלאשים דומה לספר בראשית של הכנסיה האתיופית, או שזה נוסח אחר?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 09, 2019 9:08 am

ב. על זה התווכחנו בתחילת האשכול, כזכור לכת"ר (אני כתבתי שגנטיקה איננה ראיה לפסול ייחוס וכת"ר חלק עלי)
ג. עצם מנהג ההפטרות, חלק מנוסחאות הברכות (זה מקופיא. אינני זוכר כרגע את הכל- החוקר נ' וידר פרסם לפני עשרות שנים על הקשר בין הקראים למגילות ים המלח ושם הוא מנה עוד דוגמאות רבות).
ד. אינני יודע לרמת האותיות והמילים. למיטב ידיעתי שניהם מבוססים על תרגום השבעים (וכפי שנהגו גם יהודי אלכסנדריה בימי בית שני)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 9:43 am

ב. יש מכתב מפורסם מר' הרצוג על הגנטיקה, שמי ששולל את הראיה שבה, אינו אלא מן המתמיהין. אבל נעזוב את המכתב ההוא לרגע, אני שואל, האם יש סמך כל שהוא מהגנטיקה שהם לא יהודים. התשובה היא כן או לא. אם לא, התוכל להסביר למה אתה בוחר להתעלם מהממצאים הגנטיים?

ג. אתה מביא הוכחות שלא מן הענין. אני שואל על מנהגים קראיים שלא מעוגנים בתורה שבכתב, ואתה מביא לי ראיות ממנהגים המעוגנים במנהג ישראל. איך זה קשור למנהגים נוצריים מובהקים?

ד. שוב אני שואל, האם ספר בראשית שביד הפלאשים, הוא אותו ספר בדיוק שבידי הכנסיה האתיופית. התשובה היא כן או לא, או לא יודע.

ישנו

הודעהעל ידי ישנו » ג' יולי 09, 2019 9:52 am

תוכן כתב:ב. יש מכתב מפורסם מר' הרצוג על הגנטיקה, שמי ששולל את הראיה שבה, אינו אלא מן המתמיהין. אבל נעזוב את המכתב ההוא לרגע, אני שואל, האם יש סמך כל שהוא מהגנטיקה שהם לא יהודים. התשובה היא כן או לא. אם לא, התוכל להסביר למה אתה בוחר להתעלם מהממצאים הגנטיים?

עי' היום ויקיפדיה הידעת שהמחקרים החדשים מראים קשר גנטי בינם ליהודים תימנים.
"מחקרים גנטיים עדכניים מצאו מידה רבה של דמיון תורשתי בין יהודי אתיופיה, תימן, אשכנז ולוב"

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 09, 2019 9:58 am

תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:
תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:ב. יש לנו דווקא ידע מתועד על ההקפדה שלהם לא להתחתן עם גויים, ויש לנו ידע מתועד שהיו בזה חריגות בשוליים.

ב. לא הסברת למה אין הבדל גנטי בין הפלאשים לשבטים שסביבם.

ג. אשמח אם תביא דוגמאות למנהגי הקראים שלא מעוגנים במקרא.

ד. האם אתה אומר שהתורה שלהם הוא לא זהה לתורה האתיופי? זאת אומרת, אני מודה שיש לכנסיה האתיופית יותר ספרים מאשר לפלאשים. אני שואל למשל, אם ספר בראשית של הפלאשים דומה לספר בראשית של הכנסיה האתיופית, או שזה נוסח אחר?

ב. על זה התווכחנו בתחילת האשכול, כזכור לכת"ר (אני כתבתי שגנטיקה איננה ראיה לפסול ייחוס וכת"ר חלק עלי)
ג. עצם מנהג ההפטרות, חלק מנוסחאות הברכות (זה מקופיא. אינני זוכר כרגע את הכל- החוקר נ' וידר פרסם לפני עשרות שנים על הקשר בין הקראים למגילות ים המלח ושם הוא מנה עוד דוגמאות רבות).
ד. אינני יודע לרמת האותיות והמילים. למיטב ידיעתי שניהם מבוססים על תרגום השבעים (וכפי שנהגו גם יהודי אלכסנדריה בימי בית שני)

ב. יש מכתב מפורסם מר' הרצוג על הגנטיקה, שמי ששולל את הראיה שבה, אינו אלא מן המתמיהין. אבל נעזוב את המכתב ההוא לרגע, אני שואל, האם יש סמך כל שהוא מהגנטיקה שהם לא יהודים. התשובה היא כן או לא. אם לא, התוכל להסביר למה אתה בוחר להתעלם מהממצאים הגנטיים?

ג. אתה מביא הוכחות שלא מן הענין. אני שואל על מנהגים קראיים שלא מעוגנים בתורה שבכתב, ואתה מביא לי ראיות ממנהגים המעוגנים במנהג ישראל. איך זה קשור למנהגים נוצריים מובהקים?

ד. שוב אני שואל, האם ספר בראשית שביד הפלאשים, הוא אותו ספר בדיוק שבידי הכנסיה האתיופית. התשובה היא כן או לא, או לא יודע.

ב. אני מכיר את המכתב, אבל פוק חזי שדעתו זצ"ל בזה לא התקבלה במלואה.
ג. אני הבאתי מנהגים שלהם שאינם מעוגנים בתורה שבכתב. מה כת"ר חיפש שאביא? (ואדרבה, יעויין בדברי וידר שם)
ד. אינני יודע.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 10:23 am

ישנו כתב:
תוכן כתב:ב. יש מכתב מפורסם מר' הרצוג על הגנטיקה, שמי ששולל את הראיה שבה, אינו אלא מן המתמיהין. אבל נעזוב את המכתב ההוא לרגע, אני שואל, האם יש סמך כל שהוא מהגנטיקה שהם לא יהודים. התשובה היא כן או לא. אם לא, התוכל להסביר למה אתה בוחר להתעלם מהממצאים הגנטיים?

"מחקרים גנטיים עדכניים מצאו מידה רבה של דמיון תורשתי בין יהודי אתיופיה, תימן, אשכנז ולוב"

האם יש קישור שאפשר לבדוק במה מדובר?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 10:25 am

בברכה המשולשת כתב:ב. אני מכיר את המכתב, אבל פוק חזי שדעתו זצ"ל בזה לא התקבלה במלואה.
ג. אני הבאתי מנהגים שלהם שאינם מעוגנים בתורה שבכתב. מה כת"ר חיפש שאביא? (ואדרבה, יעויין בדברי וידר שם)
ד. אינני יודע.

ב. דעתו לא התקבל לפסוק על פי הדנ"א, אבל בודאי דעתו התקבל להביא ראיות על פי הדנ"א.

ג. בקשתי שתביא ראיות מהקראים או מכל קבוצה יהודית אחרת, שאימצו להם באופן רחב מנהגים לא יהודיים, ועדיין מתייחסים להם כיהודים כשרים וישרים.

ד. אז הנה עלה בידי הזכות ללמד אותך משהו חדש. ספר בראשית שביד הפלאשים הוא אותו ספר בראשית בדיוק שבידי הכנסיה האתיופית.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 09, 2019 10:38 am

ב. ראיה בוודאי, אך לא לפסול ייחוס (והוא שכתבתי לעיל באשכול)
ג. לא הבנתי. כת"ר הביא מעט מנהגים שזהים בין יהודי אתיופיה לגויים ימש"ו ששם. זה לא "באופן רחב". ובהחלט מצאנו כדוגמתו אצל רבות מעדות ישראל (ונכב"ב)
ד. ושניהם ע"פ תרגום השבעים (שאת זה אני כן יודע. כתבתי שאינני יודע את פרטי הנוסח, וייש"כ לכת"ר שלימדני זאת) כך שמסתברא ששניהם קיבלו את זה מקור משותף.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ג' יולי 09, 2019 10:42 am

תוכן כתב:
ישנו כתב:

האם יש קישור שאפשר לבדוק במה מדובר?

איני יודע כמה אפשר לסמוך על גנטיקה באיזה מקום קראתי שגם התימנים אינם יהודים ע"פ בדיקות גנטיקה. וכאן https://www.hayadan.org.il/a-yidishe-genetica-0111101
כתוב אחרת

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 10:49 am

המחקר על יהודים תימניים ידוע לי. זה לא רלוונטי לנידון. היהודים התימניים טוענים שהם בתימן מימי בית ראשון. מדובר בקהילה מבודדת. ברור אם כך, שהדנ"א שלהם יהיה שונה משאר היהודים. בנוסף, זה שיש דמיון מסוים בין הדנ"א של היהודים התימניים לאוכלוסייה המקומית אין בזה כל קושי. הרי האכולוסייה המקומית גנבה ילדים יהודים והכריחו אותם להתאסלם, זה מצד אחד. מצד שני, יש כאלו מהאוכלוסייה המקומית שהתגיירו, זה מצד שני. אז אין שום תמיהה באשר לממצא הגנטי של היהודים התימניים. לעומת זאת, באשר ליהודים האתיופיים, המצב שונה לחלוטין. שם אין הבדל בין הדנ"א של השבטים השונים, ומשום כך, אין שום טעם לזהות אותם כאולוסייה נפרדת.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 10:52 am

בברכה המשולשת כתב:
תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:ב. אני מכיר את המכתב, אבל פוק חזי שדעתו זצ"ל בזה לא התקבלה במלואה.
ד. אינני יודע.

ב. דעתו לא התקבל לפסוק על פי הדנ"א, אבל בודאי דעתו התקבל להביא ראיות על פי הדנ"א.

ג. בקשתי שתביא ראיות מהקראים או מכל קבוצה יהודית אחרת, שאימצו להם באופן רחב מנהגים לא יהודיים, ועדיין מתייחסים להם כיהודים כשרים וישרים.

ד. אז הנה עלה בידי הזכות ללמד אותך משהו חדש. ספר בראשית שביד הפלאשים הוא אותו ספר בראשית בדיוק שבידי הכנסיה האתיופית.

ב. ראיה בוודאי, אך לא לפסול ייחוס (והוא שכתבתי לעיל באשכול)
ג. לא הבנתי. כת"ר הביא מעט מנהגים שזהים בין יהודי אתיופיה לגויים ימש"ו ששם. זה לא "באופן רחב". ובהחלט מצאנו כדוגמתו אצל רבות מעדות ישראל (ונכב"ב)
ד. ושניהם ע"פ תרגום השבעים (שאת זה אני כן יודע. כתבתי שאינני יודע את פרטי הנוסח, וייש"כ לכת"ר שלימדני זאת) כך שמסתברא ששניהם קיבלו את זה מקור משותף.

ב. אם היה יחוס ברור, והיה קושי מהשאלה הגנטית, אז יכול להיות שאתה צודק. פה השאלה היא אחרת, והיא, האם יש כאן יחוס אם לאו. בזה אני טוען שהממצא הגנטי היא ראיה חזקה. האם אתה מקבל את זה?

ג. יש דמיון "רחב" בין המנהגים של הפלאשים לבין הכנסיה הנוצרית. זה לא משהו נקודתי.

ד. ברור ששניהם קיבלו את זה ממקור משותף. ממקור סורי שתרגם את השבעים לערבית. הטענה שלי היתה, שלא היה לפלאשים מסורת משלהם. והבאתי את נוסח התורה כהוכחה. האם אתה מקבל שאכן לגבי הספר תורה, אין לפלאשים מסורת משלהם?

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ג' יולי 09, 2019 11:10 am

בקישור שצירפתי לעיל מובא שגם האתיופים הם יהודים ע"פ הבדיקה הגנטית.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 11:12 am

אישצפת כתב:בקישור שצירפתי לעיל מובא שגם האתיופים הם יהודים ע"פ הבדיקה הגנטית.

האם תוכל לצטט שורה בבקשה. כי בדקתי ולא מצאתי.

אישצפת

הודעהעל ידי אישצפת » ג' יולי 09, 2019 11:26 am

תוכן כתב:
אישצפת כתב:בקישור שצירפתי לעיל מובא שגם האתיופים הם יהודים ע"פ הבדיקה הגנטית.

האם תוכל לצטט שורה בבקשה. כי בדקתי ולא מצאתי.

הממצאים לגבי יהודים אתיופים ותימנים הצביעו על סמנים גנטים יהודיים, אך גם על ערבוב גנטי עם האוכלוסייה המקומית
.

שאלות רבות נשארו פתוחות. למשל, מהו מקור היהודים בקהילות ה"רחוקות" גנטית? האם מקור היהודים האתיופים והתימנים הוא מתקופת מלכת שבא? או שמא מקור היהודים התימנים הוא בכלל בגיור של המלך ז'ארה יוסוף במאה ה-6 לספירה? האם הנתונים הגנטיים של "בני ישראל" מהודו תואמים למסורת שמקורם בשבעה גברים בלבד, שהגיעו להודו במאה ה-2 לפנה"ס?

הקהילות המזרחיות נחשבות ל"עתיקות" יותר, שכן מקורן בגלות בבל, כנראה. עם זאת, גיל עצמון אמר שלא הצליח לבנות מודל המתאר מתי התרחש הפיצול של האוכלוסיות היהודיות והלא-יהודיות המזרח-תיכוניות. לדעתו, הפיצול התרחש בתהליך היסטורי מורכב יותר מאשר פיצול של אוכלוסיית מקור, אך הוא אינו מביא דוגמה לתהליך כזה.

כמו כן, מוזר שבשני המחקרים, דווקא הדרוזים, שמקורם בתנועה איסלאמית בתחילת האלף השני לספירה, נמצאו הקרובים ביותר ליהודים. שני המחקרים אינם דנים כלל במקורות הגנטיים האפשריים של הדרוזים ובקרבתם ליהודים.

התחלנו באברהם אבינו, לפני כמעט 4,000 שנה. על פי המסורות והעדויות ההיסטוריות והארכיאולוגיות, עם ישראל עבר הגליה אחר הגליה עד שלבסוף התחלק לקהילות יהודיות נפרדות ומסוגרות. אף על פי כן לא נותק הקשר בין הקהילות, כמו שאפשר ללמוד מנוסעים יהודים כגון בנימין מטודלה.

עתה, מידע גנטי שנאסף מקהילות רבות מאושש את הטענה שכל הקהילות היהודיות מקורן באוכלוסייה מלפני כמה אלפי שנים, ושמקורה בלבנט. היום, עם קיבוץ הגלויות בארץ ישראל מצד אחד והתבוללות של יהודים עם אוכלוסיות מארחות מצד שני, יש לנו חלון הזדמנויות צר להעמיק ולחקור את הגנטיקה של העם היהודי, לפני שהמידע הגנטי של הקהילות הנפרדות יתערבב לכדי אוכלוסייה הומוגנית יותר וגלובלית יותר.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 09, 2019 11:34 am

אחרי המחילה, המשפט: 'הממצאים לגבי יהודים אתיופים ותימנים הצביעו על סמנים גנטים יהודיים, אך גם על ערבוב גנטי עם האוכלוסייה המקומית', לא אומר הרבה, עד שלא נדע כמה סממנים יהודיים, וכמה ערבוב גנטי עם האוכלוסיה המקומית.

וכן המשפט: 'עתה, מידע גנטי שנאסף מקהילות רבות מאושש את הטענה שכל הקהילות היהודיות מקורן באוכלוסייה מלפני כמה אלפי שנים, ושמקורה בלבנט.' אני מניח שהכוונה באופן כללי, ולא מדבר בפרט על יהודים תימניים או איתיופים.

(ובדרך אגב, עד כמה שזכור לי, ליהדות התימנית יש יותר קירבה ליהדות שאר הארצות מאשר האתיופים.)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 09, 2019 1:40 pm

ב. אם היה יחוס ברור, והיה קושי מהשאלה הגנטית, אז יכול להיות שאתה צודק. פה השאלה היא אחרת, והיא, האם יש כאן יחוס אם לאו. בזה אני טוען שהממצא הגנטי היא ראיה חזקה. האם אתה מקבל את זה?

ג. יש דמיון "רחב" בין המנהגים של הפלאשים לבין הכנסיה הנוצרית. זה לא משהו נקודתי.

ד. ברור ששניהם קיבלו את זה ממקור משותף. ממקור סורי שתרגם את השבעים לערבית. הטענה שלי היתה, שלא היה לפלאשים מסורת משלהם. והבאתי את נוסח התורה כהוכחה. האם אתה מקבל שאכן לגבי הספר תורה, אין לפלאשים מסורת משלהם?[/quote]

א. לא הבנתי. הרדב"ז כותב שיש להם ייחוס, וכך כתבו אחריו הפוסקים שנדרשו לעניין (עד לדורותינו, שבו יש מחלוקת מסויימת בזה). כת"ר מקשה על זה מהגנטיקה (אם כי לאור הנתונים שצויינו בהודעות יש מקום לדון גם בזה) ועל זה כתבתי שכת"ר בא לפסול את ייחוסם ע"פ הגנטיקה, ואת זה לא מצאנו בהלכה (כסניף, כן, אך לא לבדו)
ג. במחילה מכת"ר, אבל כת"ר הביא מעט דוגמאות (ואחת מהן, מילת הבנות, איננה עניין לכנסיה האתיופית דווקא, אלא מנהג רווח במזה"ת ובאפריקה). זה לא דמיון "רחב". מה גם שלמיטב זכרוני, הכנסיות הקדומות במזרח ימש"ו שמרו על יותר סממנים יהודים מאשר הכנסיות האחרות ימש"ו, כך שחלק מנקודות הדמיון אינן נובעות מכך שיהודי אתיופיה למדו מהכנסיה האתיופית ימש"ו אלא שהכנסיה ימש"ו למדה זאת מהיהודים (לאו דווקא מיהודי אתיופיה אלא מהרקע היהודי המסויים שנותר אצל הכנסיה הזו מימי ראשית הנצרות ימש"ו, שהתחילה ככת יהודיה סוטה ומטעה רח"ל).
ד. הם קיבלו את תרגום השבעים, כמו הרבה קהילות יהודיות בדורות מסויימים. גם לקהילת אלכסנדריה הייתה מסורת, והם החליפו לתרגום השבעים. ק"ו יודי אתיופיה שהייתה להם מסורת, אך לאו דווקא כתובה, וכשהם קיבלו (ככה"נ מיהודי מצרים והגלילות) את תרגום השבעים, הם אימצו את זה בשמחה, כי זה תאם בגדול למסורת שהייתה להם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יולי 10, 2019 3:10 am

הויכוח מתחיל לחזור על עצמו:

א. הרדב"ז דיבר על קבוצה קראית. הפלאשים בפירוש אינם דומים לקראים בשום צורה. יכול להיות שפעם היה באתיופיה קבוצה קראית. החוקים מבחינים בין כמה קבוצות יהודיות שם, ואולי אחת מהן היתה קראית, ועל זה כוונת הרדב"ז. בכל מקרה, אין אני דן על הקבוצה הקראית בכלל, שזכרה נעלמה במשך השנים לחלוטין, אלא על קבוצה אחרת, ועל זה אני טוען שהגנטיקה היא ראיה חשובה.

ג. הכנסיה האתיופית יותר נאמנת למקרא מאשר כנסיות אחרות. אין כאן השפעה יהודית, אלא השפעה מקראית. ואשר על כן, רוב המנהגים היהודיים אצל הפלאשים אינם יהודים במקורם, אלא מקורם בכנסיה האתיופית. וכראיה לזה, הבאתי עוד הרבה דברים שמנהגי הפלאשים דומים לכנסיה האתיופית, דברים שאין להם מקור מקראי או יהודי. עיין ברשימה המקורית.

ד. אחרי המחילה רבה, זה שיהודי אלכסנדריה השתמשו בתרגום השבעים, זה לא אומר שלא היה להם גם הטקסט המקורי בלשה"ק. מה עוד, שיהודי אלכסנדריה היו יהודים ללא קשר לנוסח התורה שבידם. אבל אם אנו רואים קבוצה שיש להם רק את התרגום השבעים בתיווך ערבי, אז למה שלא נאמר הדבר הפשוט ביותר, שהם ירשו את הנוסח הזה מהכנסיה האתיופית.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 10, 2019 8:12 am

א. הרדב"ז דיבר על יהודי אתיופיה שלנו (ביתא ישראל). זה מוסכם על כל מי שעסק בנושא (הן בבית המדרש והן באקדמיה), מלבד על כת"ר.
ג. וזאת, מי אמר לכת"ר? ולגבי מנהגים אחרים, הבאתם שתי דוגמאות בלבד, שאחת מהן כלל איננה עניין לכנסיה האתיופית וגם לשניה מצאנו שורשים אצל הכתות הפורשות בימי בית שני.
ד. יהודי אלכסנדריה השתמשו רק בתרגום השבעים, ולא מצאנו שהם שמרו את הנוסח המקורי כלל. ומה שכתבתם בסיפא של דבריכם הוא גוף הדיון בינינו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 07, 2019 12:44 am

הנה תמונה של שבט האיגבו, שגם הם טוענים שהם יהודים מאז שלמה המלך או מיציאת מצרים או מה לא. שבט האיגבו מונה כ-49 מיליון נפשות, ומכיון שהם ציונים נלהבים הם האפשרות הכי טובה והכי קלה לפתור את הבעיה הדמוגרפית פה בישראל.
קבצים מצורפים
igbo.jpg
igbo.jpg (142.53 KiB) נצפה 10056 פעמים

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אוגוסט 07, 2019 8:53 am

לפי ויקיפדיה, הקבוצה שאתה מדבר לעיה היא קבוצה קטנה בתוך העם הענק שנקרא שבט האיגבו.
ציטוט חלקי:
ברית מילה שמונה ימים לאחר הולדתו של בן זכר.
שמירה על כשרות של מזון.
פרידה בין הגבר לאישה בעת נידה.
לבוש טלית וחבישת כיפה.
חגיגת חגים המצוינים בתורה. לדוגמה - ראש השנה, יום כיפור ועוד.
לאחרונה אימצו הקהילות היהודיות בניגריה גם חגים שאין מצוינים בתורה, ביניהם את חנוכה ופורים, חגים אשר מוסדו בדת רק לאחר ששבטי ישראל הוגלו.
האיגבו היום
כיום ישנם 26 בתי כנסת ברחבי ניגריה ויהודי האיגבו מונים כ-40,000

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 07, 2019 12:38 pm

ברגע שנתחיל להעלות אותם לארץ, יתרבו כחול אשר על שפת הים. ובא לציון גואל.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' אוגוסט 07, 2019 1:58 pm

אבל לא ארבעים ותשע מיליון, רבינו!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 07, 2019 11:50 pm

אבני גזית כתב:אבל לא ארבעים ותשע מיליון, רבינו!

נראה לי שלא צריך יותר מעשר מיליון כדי לשנות את המאזן הדמוגרפי לטובת היהודים האמיתיים באופן נצחי.

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » א' אוגוסט 18, 2019 6:27 pm

הקיק כתב:הרע"י זצ"ל לא טוען שיש לו איזושהי ראיה משלו על יהדותם של יהודי אתיופיה, וכל סמיכתו היא על הרדב"ז:
שו"ת יביע אומר חלק ח אבן העזר סימן יא: ...'לכן באתי למסקנא שהפלשים הם צאצאים לשבט מישראל שהדרימו לכוש, ואין כל ספק שהגאונים הנ"ל שקבעו שהם משבט דן חקרו ודרשו והגיעו למסקנא זו ע"פ עדויות וראיות מהימנות ביותר וקבלה מפי רבותיהם'. ובהמשך: 'גם הלום שמעתי שהגאון רבי משה פיינשטיין שליט"א כתב מכתב להר"מ טנדלר ביום כ"ז סיון תשמ"ד, שאף שהרדב"ז כתב שאין ספק שהפלשים יהודים משבט דן - לדינא קשה לסמוך על זה, כי לא ברור אם הרדב"ז ידע היטב את המציאות אודותם, וגם לא ברור אם עד זמנינו לא נשתנה מצבם. ע"כ. ומה מאד יש לתמוה על דברים אלו מאחר שידוע לכל גדולתו של הרדב"ז ונחשב לפוסק גדול גם בדורו דור דעה של מרן הבית יוסף. ולמפורסמות אין צריך ראיה, והאריכות בזה למותר'. זה בדיוק הוויכוח בינו לבין הגרמ"פ אם שייך בכלל שרב בדורנו יחלוק על הרדב"ז [כשגדולי דורו לא חלקו עליו], גם אם יש עליו אלף תמיהות. בנקודה זו צריך להכריע. הק' יואל

אני הבנתי שאין כאן נושא אם הרדב"ז עצמו הכריע שהם יהודים, כ בודאי שלא היה לו כל כך את הכלים וסביר להניח שאפשר לחשוש לחומרא נגד החלטתו,
עיקר הנושא הוא שלדעת המקילים האתיופים מוגדרים ככאלו שהוחזקו עפ"י המסורת ליהודים, ולא יועיל שום הוכחה נגדם בדיוק כמו שלא שומעים לפרופ' פליקס בענין זיהוי החריין והקוואקר.
ומה שהרב תוכן מנסה להגחיך ולטעון שהמסורת היא ע"כ על שבט אחר שנכחד, צחוק עשה לנ, שהרי ו כל זה בכלל המסורת, שהאתיופים האלו הן הם אלו שהרדב"ז דיבר עליהם , ויהודי מצרים הקרובים אליהם מן הסתם תמיד ידעו עקרונית שהם יהודים, גם אם לא קיימו איתם מגע תדיר , ואולי זה בכלל מסורת שאי אפשר לבטלה ע"י סברות וחששות, ואף אנן נימא שמחמת הקושיות העצומות על זיהוי החריין שהוא חריף ולא מר על כרחינו שאין החריין הזה הוא החריין שאכלו אבות אבותינו האשכנזים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוגוסט 19, 2019 10:21 am

צעיר_התלמידים כתב:אני הבנתי שאין כאן נושא אם הרדב"ז עצמו הכריע שהם יהודים, כי בודאי שלא היה לו כל כך את הכלים וסביר להניח שאפשר לחשוש לחומרא נגד החלטתו, עיקר הנושא הוא שלדעת המקילים האתיופים מוגדרים ככאלו שהוחזקו עפ"י המסורת ליהודים, ולא יועיל שום הוכחה נגדם בדיוק כמו שלא שומעים לפרופ' פליקס בענין זיהוי החריין והקוואקר.
ומה שהרב תוכן מנסה להגחיך ולטעון שהמסורת היא ע"כ על שבט אחר שנכחד, צחוק עשה לנ, שהרי ו כל זה בכלל המסורת, שהאתיופים האלו הן הם אלו שהרדב"ז דיבר עליהם , ויהודי מצרים הקרובים אליהם מן הסתם תמיד ידעו עקרונית שהם יהודים, גם אם לא קיימו איתם מגע תדיר , ואולי זה בכלל מסורת שאי אפשר לבטלה ע"י סברות וחששות, ואף אנן נימא שמחמת הקושיות העצומות על זיהוי החריין שהוא חריף ולא מר על כרחינו שאין החריין הזה הוא החריין שאכלו אבות אבותינו האשכנזים.

אתה יכול להסביר לי אולי איזה מסורת יש על יהודי אתיופיה? לומר שיהודי מצרים החזיקו אותם כיהודים זה מגוחך, קהיר מקום מושבם של יהודי מצרים, מרוחקת כ-3,000 ק"מ מגונדר מקום מושבם של הפלאשים, והם לא הכירו זה את זה ולא היה שום מגע ביניהם. אם כבר היית צריך לומר יהודי תימן שהם קרובים בהרבה, אבל אין כזו מסורת אצלם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 29, 2019 10:30 am

יהודי קמרון.jpg
יהודי קמרון.jpg (132.46 KiB) נצפה 9091 פעמים
הנה עוד שבט אפריקאי שרוצה להיות יהודי. מוקדש לידידינו בברכה המשולשת, שבודאי ישמח לגלות שיש עוד שבט שיצא מהג'ונגל וגילה את היהדות.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוגוסט 29, 2019 12:10 pm

תוכן כתב:
יהודי קמרון.jpg
הנה עוד שבט אפריקאי שרוצה להיות יהודי. מוקדש לידידינו בברכה המשולשת, שבודאי ישמח לגלות שיש עוד שבט שיצא מהג'ונגל וגילה את היהדות.

תודה רבה על ההקדשה.
אינני יודע מה זה קשור לענייננו, אבל תמיד נחמד לדעת שחושבים עלי.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 29, 2019 1:04 pm

זה קשור אליך ישירות. כי זה מוכיח כמה השבטים האפריקאים נוטים לקבל את היהדות על עצמם. זאת אומרת, תופעת הפלאשים היא לא תופעה יחידנית, אלא זה תופעה שקורה באפריקה כבר אלפי שנים.

אני רוצה להגיד לך שלא רק אני חושב עליך תמיד, אבל גם בשמים חושבים ממך באופן נפלא. את ההשגחה השמיימית הרוחפת עליך גיליתי במקרה כשהרמתי עלון שבועי שיצא לאור על ידי אחד הארגונים, ודיברו שמה על הפלאשים, וחזרו על דבריך כמעט מילה במילה. אין זה אלא משום שדבריך עלו לשמים ועשו רושם עז, וזה גרם לדבריך להתפרסם בכל העולם כולו באופן מיוחד.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוגוסט 29, 2019 1:25 pm

א. אינני יודע מה כתוב במקור אליו קישר כתר"ה (הוא חסום אצלי), אך אם מדובר על שבט באפריקה שמתעניין בימינו ביהדות, זה לא מוכיח דבר על יהודי אתיופיה (וגם לא על "תופעה שמתרחשת באפריקה כבר אלפי שנים").
ב. מה שכתב כתר"ה בפסקה השניה לא הבנתי כלל- יש עלון שציטט מדבריי? אשמח לדעת איזה עלון ומתי.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוגוסט 29, 2019 1:39 pm

תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:
אני רוצה להגיד לך שלא רק אני חושב עליך תמיד, אבל גם בשמים חושבים ממך באופן נפלא. את ההשגחה השמיימית הרוחפת עליך גיליתי במקרה כשהרמתי עלון שבועי שיצא לאור על ידי אחד הארגונים, ודיברו שמה על הפלאשים, וחזרו על דבריך כמעט מילה במילה. אין זה אלא משום שדבריך עלו לשמים ועשו רושם עז, וזה גרם לדבריך להתפרסם בכל העולם כולו באופן מיוחד.

אכן. אם על הרדיו המיושן אמר הרבי מחב"ד זי"ע בשעתו ששורשו בבחינת ה'קו' השוה בכל העולמות, מי יודע עד כמה עמוק שורש האינטרנט בעומק רום ועומק תחת כידוע.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 29, 2019 2:06 pm

תוכן כתב:
יהודי קמרון.jpg

האם יש להם ציציות עם תכלת בצבע שחור?
מסתמא בעל "תכלא דחלזון" ישמח לגלות שיש שבט נידח באפריקה ששימר במשך אלפי שנים את "מסורת התכלת", והנה היא בצבע שחור כפי שהעלה בפלפוליו!

עני בן פחמא

Re: תשובה בפרסום ראשון מהגרע"י יוסף - משנה ראשונה בדין האתיופים?

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' אוגוסט 29, 2019 8:32 pm

איש_ספר כתב:בלא עיון כלל: ידועה דעתו של הגרע"י זצ"ל להכשירן לבוא בקהל כיהודים גמורים וזאת על סמך דברי הרדב"ז והריק"ש, שקבעו את עובדת היותם משבט דן. וידוע שלא הצריכם אף לא גיור לחומרא. והיה כנראה יחיד בדבר.
והנה בא לידי תשובה זו שכפה"נ לא פורסמה עד עתה, וכאן עיננו הרואות שהלכה למעשה הצריכם לעבור גיור לחומרא. (אף שלא מטעם פקפוק ביהדותן)
האם מישהו יכול להוסיף פרטים בענין?

תשובה.jpg

לאחר קריאת התשובה של הגרע"י ביביע אומר המכתב הזה תמוה מאוד ואומר דרשני. במשך כל החלק הראשון של התשובה הוא "תוקף" את הגרא"י הרצוג, את הרב אליעזר ולדינברג, את הגרמ"פ ואת החלטת מועצת הרבנות הראשית שהורו להחמיר ופקפקו בדברי הרדב"ז והמהריק"ש והבאים אחריהם ולא נזהרו בגחלתן והסתמכו על חוקרים נגד דברי רבותינו, והוא מוסיף לתמוה על הציץ אליעזר שהסתמך על אוצר ישראל 'שיש בו כמה דברי מינות' כלשנה"ק. ואילו במכתב זה (שנכתב לפני הדפסת יביע אומר כרך ח) הוא כאילו מתיירא מהרב הרצוג ומאוצר ישראל (שפתאום נהיה מ"ד) ומצריך גיור לחומרא. הייתי אומר שמכתב זה מזויף, אלא שיש בו כמה וכמה ראיות שאינו מזויף, וקשה לומר שהכל מרמה ותרמית (אך עיין תוס' גיטין ב:). וצע"ג.

[פעם ראיתי בספר תהלים הסכמה מהרב מוגרבי ושם כת"י דומה לחלוטין לכתיבת יד קדשו של מרן (כולל החתימה), ואולי יש עוד כאלה שאמצו לעצמם כת"י זה.]
נערך לאחרונה על ידי עני בן פחמא ב ו' אוגוסט 30, 2019 11:23 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' אוגוסט 30, 2019 12:19 am

בברכה המשולשת כתב:א. אינני יודע מה כתוב במקור אליו קישר כתר"ה (הוא חסום אצלי), אך אם מדובר על שבט באפריקה שמתעניין בימינו ביהדות, זה לא מוכיח דבר על יהודי אתיופיה (וגם לא על "תופעה שמתרחשת באפריקה כבר אלפי שנים").

אם רואים שוב ושוב באפריקה במשך אלפי שנים שישנם שבטים שונים שמאמצים מנהגים יהודים שונים, אז אפשר להסיק שזה לא משמעותי מדי אם יש שבט אחד שסבור שהם יהודים.

בברכה המשולשת כתב:ב. מה שכתב כתר"ה בפסקה השניה לא הבנתי כלל- יש עלון שציטט מדבריי? אשמח לדעת איזה עלון ומתי.

הם לא ציטטו את הדברים בשמך, אלא רק חזרו על דבריך. אני לא יודע באיזה עלון מדובר, זה היה סתם עלון בבית כנסת שהסתכלתי עליו לכמה דקות, ולמדתי ממנו עד כמה הדברים שלך עושים רושם בכל העולמות.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ש' אוגוסט 31, 2019 9:55 pm

תוכן כתב:
בברכה המשולשת כתב:א. אינני יודע מה כתוב במקור אליו קישר כתר"ה (הוא חסום אצלי), אך אם מדובר על שבט באפריקה שמתעניין בימינו ביהדות, זה לא מוכיח דבר על יהודי אתיופיה (וגם לא על "תופעה שמתרחשת באפריקה כבר אלפי שנים").

אם רואים שוב ושוב באפריקה במשך אלפי שנים שישנם שבטים שונים שמאמצים מנהגים יהודים שונים, אז אפשר להסיק שזה לא משמעותי מדי אם יש שבט אחד שסבור שהם יהודים.

בברכה המשולשת כתב:ב. מה שכתב כתר"ה בפסקה השניה לא הבנתי כלל- יש עלון שציטט מדבריי? אשמח לדעת איזה עלון ומתי.

הם לא ציטטו את הדברים בשמך, אלא רק חזרו על דבריך. אני לא יודע באיזה עלון מדובר, זה היה סתם עלון בבית כנסת שהסתכלתי עליו לכמה דקות, ולמדתי ממנו עד כמה הדברים שלך עושים רושם בכל העולמות.

א. לא ראיתי ראיה כלשהי על "אלפי שנים", אלא על משהו של ימינו (לפחות זה מה שהבנתי מדברי כתר"ה), כך שבאמת אינני מבין איזה ראיה יש בזה לשום דבר.
ב. חזרו על דבריי בלשוני או על תוכן הדברים?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' אוגוסט 31, 2019 10:47 pm

בברכה המשולשת כתב:א. לא ראיתי ראיה כלשהי על "אלפי שנים", אלא על משהו של ימינו (לפחות זה מה שהבנתי מדברי כתר"ה), כך שבאמת אינני מבין איזה ראיה יש בזה לשום דבר.
ב. חזרו על דבריי בלשוני או על תוכן הדברים?

א. תעבור על האשכול, הבאתי עוד כמה וכמה דוגמאות של שבטים אפריקאים שמצאו את היהדות. בזכותך אני עושה חזרה עכשיו על Hebrewisms of West Africa, שמכיל ממש ים של מידע מפליא ומבוסס על תופעת היהדות אצל שבטים אפריקאים. ללא שום קשר לשאלת מעמדם של הפלאשים, אין שום ספק בעולם שהיהדות היתה נפוצה אצל השבטים הפרימיטיבים האלו ברמה זו או אחרת במשך מאות שנים ויותר. מהספר הזה למדתי שעדיין יש בלוב בתי קברות יהודיים מימי הבית שני.

ב. זה היה בשבת, אז כך שלא היה לפני מחשב. אבל דומה שחזרו על התוכן לא על דבריך מילה במילה.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' ינואר 27, 2020 5:41 pm

מעמדם האישי של עולי אתיופיה.pdf
(694.95 KiB) הורד 742 פעמים

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ינואר 28, 2020 1:19 am

יוצא פוניבז' כתב:
תוכן כתב:
יהודי קמרון.jpg

האם יש להם ציציות עם תכלת בצבע שחור?

קונים את זה בשוק של שער יפו.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' ינואר 28, 2020 9:08 am

מחולת המחנים כתב:

מקןפיא היה נראה מוזר ואז גללתי לראש לראות מי הכותב... כדרכו...

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ג' ינואר 28, 2020 9:14 am

שמש כתב:
מחולת המחנים כתב:

מקןפיא היה נראה מוזר ואז גללתי לראש לראות מי הכותב... כדרכו...

אכן. פטשקוויל חסר טעם.

אחרי סקירה לא אוביקטיבית של הדעות השונות מגיעה השורה התחתונה, ולפיה, בענין כ"כ חמור צריכים להכריע רק "גדולי הדור".

כעת נדרש הקורא לפתוח את העיתון המפלגתי ולבדוק מיהו "גדולי הדור" ובעיקר מי אינו "גדולי הדור".

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 200 אורחים