מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

מה הקשר בין הרה"ג ר' מיכל פיינשטיין לפרופ' לוי גינזבורג?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לבי במערב

Re: מה הקשר בין הרה"ג ר' מיכל פיינשטיין לפרופ' לוי גינזבורג?

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 11, 2019 2:34 pm

עדיאל ברויאר כתב: . . למרות שכמדומני שבתו של ר"י ברויאר אמרה לי שהיא חושבת שלפעמים הוא הלך ככה גם בשעה שלא ראו אותו ואולי אף לעיתים בתוך ביתו. אבל אני מסופק אם היא אמרה ככה.

ראה לעיל, על יהודי שיקאגא.
ואולי כיון שהותר (מפני צורך השעה והסכנה), הותר (או שנעשה להם כהיתר, אחר מחכ"ת).

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' אפריל 11, 2019 6:19 pm

קול מבשר כתב:שאלתי את אחד מתלמידי הגר"ח צימרמן. לדבריו הספר לא יצא מפני בקשה אישית מפי בני משפחתו של גינזבורג. לדבריו, בספר של בנו מופיע כי פעם ראה את אביו כשהוא חיוור ומפוחד ולשאלתו, הסביר לו ל"ג כי ישנו אחד בשם ד"ר צימרמן שעומד להוציא עלי ספר ואז אמות. בני המשפחה פנו לגר"ח וזה גנז את הספר.

אני הופתעתי לשמוע שהבן כתב בספרו סיפור שלא מחמיא כלל לאביו.
האם מאן דהו יכול לאשר/ להכחיש?

למיטב זכרוני הסיפור לא מופיע בביוגרפיה של בנו Keeper of the Law, ונראה לי שהשומע שמע וטעה על פי סיפור אחר המופיע שם, והוא כי בסוף ימיו של גינזבורג הוא סבל ממחלת הshingles (לא יודע איך קוראים את זה בעברית), ולקה בה לראשונה עת שקיבל מכתב אנונימי שגער בו והתרעם עליו על שהוציא את עצמו מכלל שלומי אמוני ישראל, והתרה בו לשוב בתשובה בעוד מועד.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 11, 2019 6:44 pm

הגהמ כתב: . . בסוף ימיו של גינזבורג הוא סבל ממחלת הshingles (לא יודע איך קוראים את זה בעברית) . .

שלבקת חוגרת

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אפריל 14, 2019 1:50 pm

היש לגינזבורג צאצאים שומרי תו"מ?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 18, 2019 9:45 am

הגהמ כתב:
הגהמ כתב:[נ.ב. בהודעתיך גרמת לי לחזור ולשנן פרק זה, ועמדתי מחדש על הבדלי הגישות שביני ובין ידידינו הנ"ל כנראה מתוך הודעותינו מלפני חמש שנים. אני שוקל בדעתי לחזור ולהוסיף ולהבהיר בנידון, ואולי אכתוב בסמוך אם יגזור ה' בעדי (אם מישהו עוד מעוניין בכלל)].

נעתרתי בשעתו לבקשות חברינו הע"י שהתעניינו בזה ועודדו אותי לגמור מה שהתחלתי, ומני אז ישבתי ועברתי פרשתא דא, ואת אשר נראה לי העליתי על הכתב באופן מסודר טענה מול טענה כדרך המתווכחים, ואלא שבינתיים נתארכו הדברים מכדי שיכיל אותם אשכול מכובד זה, ולכן מסרתים להדפסה בקובץ 'חקירה' שזה עתה יצא לאור. אקוה להעלות תדפיס לכאן לעת מצוא.

תוחלת ממושכה וגו'.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ד' אפריל 24, 2019 9:02 am

מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).
הנ"ל נשלח בשנת תרצ"ט ע"י תנועת פא"י לגיוס כספים בארה"ב (כמדומני עבור קיבוץ חפץ חיים), ו'נתקע' שם עקב המלחמה, וגם נותק הקשר עם משפחתו בארץ, וכך התגלגל בשנות המלחמה ממקום למקום בארה"ב, ובאחת השבתות הוזמן לסעודת ליל שבת ע"י הפרופ' גינצבורג.
דירתו של גינצבורג שכנה בקומה גבוהה, וכאשר חזרו מתפילת ליל שבת ניגש שומר הבנין הנכרי והזמין את המעלית, כביכול בשביל עצמו, וכאשר הגיעה המעלית נכנס אליה גינצבורג עם הנכרי שעלה עמו לביתו כביכול לצורך עצמו. לפני שנכנס למעלית ראה הנ"ל את אורחו עומד נבוך, והפטיר לעברו: אתה אל תסמוך על הקולות שלי, הן בשבילי ולא בשבילך, אתה תעלה ברגל...

(עכשיו יבואו החוקרים ויבדקו באיזו קומה התגורר גינצבורג ואם היתה שם מעלית. מעשה ששמעתי כך היה)

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אפריל 24, 2019 9:04 am

יגל כתב:מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).
הנ"ל נשלח בשנת תרצ"ט ע"י תנועת פא"י לגיוס כספים בארה"ב (כמדומני עבור קיבוץ חפץ חיים), ו'נתקע' שם עקב המלחמה, וגם נותק הקשר עם משפחתו בארץ, וכך התגלגל בשנות המלחמה ממקום למקום בארה"ב, ובאחת השבתות הוזמן לסעודת ליל שבת ע"י הפרופ' גינצבורג.
דירתו של גינצבורג שכנה בקומה גבוהה, וכאשר חזרו מתפילת ליל שבת ניגש שומר הבנין הנכרי והזמין את המעלית, כביכול בשביל עצמו, וכאשר הגיעה המעלית נכנס אליה גינצבורג עם הנכרי שעלה עמו לביתו כביכול לצורך עצמו. לפני שנכנס למעלית ראה הנ"ל את אורחו עומד נבוך, והפטיר לעברו: אתה אל תסמוך על הקולות שלי, הן בשבילי ולא בשבילך, אתה תעלה ברגל...

(עכשיו יבואו החוקרים ויבדקו באיזו קומה התגורר גינצבורג ואם היתה שם מעלית. מעשה ששמעתי כך היה)

גם אני הקטן שמעתי מעשה מעין זה משכן של הנ"ל (רק שלפי המעשה הנ"ל זה היה ביו"ט והוא עצמו הזמין את המעלית) וכך הובא כאן גם לעיל במפורש באשכול מיהודי שלמד אצלו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אפריל 24, 2019 11:08 am

בברכה המשולשת כתב:
יגל כתב:מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).

גם אני הקטן שמעתי מעשה מעין זה משכן של הנ"ל (רק שלפי המעשה הנ"ל זה היה ביו"ט והוא עצמו הזמין את המעלית) וכך הובא כאן גם לעיל במפורש באשכול מיהודי שלמד אצלו.

viewtopic.php?f=19&t=9422&start=40#p221211

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מאי 26, 2019 7:18 am

בלמדי בישיבת תפארת ירושלים ביקש אותי אחד הרבנים שם לקנות עבורו את חידושי המאירי על מסכת כתובות (ברשותי המהדורה משנת תשכ"ח בהוצאת חיים גיטלר, ת"א ר"ח בילו 4 - פעם אחת בקרתי בחנות זו ממש לפני שעברו לב"ב). באותם ימים עדיין ניתן היה לקנות את הכרכים הבודדים וכתובות נערך ע"י ר' אברהם סופר בשנת תש"ז.מאחרי דף השער מופיע העמ' המצורף בצילום. כשהבאתי לאותו רב את הספר עלעל בו לרגע וקרע מתוכו ולגזרים את הדף ההוא שנזכר בו שמו של לוי גינזבורג והוסיף שאדם שהיה מעשן בשבת לא ראוי שיהיה לו זכר.
גינזבורג.pdf
(75.62 KiB) הורד 87 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' מאי 26, 2019 10:03 pm

אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' מאי 27, 2019 1:00 am

ר_חיים_הקטן כתב:אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

תודה רבה

מצורף רק שני עמודים הראשונים.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' יולי 08, 2019 1:54 pm

ראיתי היום מכתב של רד"צ הילמן ז"ל לפרופ' שפיגל הנדפס בישורון (חלק כה עמוד תרכד), בו הוא מבקש ממנו:
"מעוניין אני בגנותו של לואיס גינצבורג, רק בתנאי שלא יגרום לך שום טרחה, ואם לא, לא".

הוא הנ"ל, נכון?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יולי 08, 2019 5:12 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:ראיתי היום מכתב של רד"צ הילמן ז"ל לפרופ' שפיגל הנדפס בישורון (חלק כה עמוד תרכד), בו הוא מבקש ממנו:
"מעוניין אני בגנותו של לואיס גינצבורג, רק בתנאי שלא יגרום לך שום טרחה, ואם לא, לא".

הוא הנ"ל, נכון?

כן

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' אוקטובר 10, 2019 10:03 pm

מיללער כתב:
ר_חיים_הקטן כתב:אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

תודה רבה

כעת המאמר בשלימותו נגיש בלינק הנ"ל.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' אוקטובר 18, 2019 10:25 am

הגהמ כתב:
מיללער כתב:

תודה רבה

כעת המאמר בשלימותו נגיש בלינק הנ"ל.

הגהמ ידידי, הדפסתי לי את המאמר קודם החג. היום קראתיו והנאני מאוד. מעניין ומרתק. יישר כח!
איני מצוי כלל וכלל בנושא זה, אך להתרשמותי אילו היינו זוכים והייתם מתקדמים עוד קצת בדיון, ואף היו נחשפים יותר הנתונים העובדתיים, הייתם משתווים יותר. לכל היותר היה ביניכם וויכוח על הסיבתיות, כלומר מה גרר את מה, למשל האם יחס הרבנים גרר את יחס הציבור או להיפך וכדומה.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' אוקטובר 18, 2019 3:21 pm

חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' אוקטובר 18, 2019 3:23 pm

חיים שאול כתב:חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?
קבצים מצורפים
Vol26Maimon.pdf
(545.36 KiB) הורד 41 פעמים

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' אוקטובר 18, 2019 3:45 pm

עמקן כתב:
חיים שאול כתב:חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?

תודה רבה

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' אוקטובר 18, 2019 4:39 pm

פלגינן כתב:הגהמ ידידי, הדפסתי לי את המאמר קודם החג. היום קראתיו והנאני מאוד. מעניין ומרתק. יישר כח!
איני מצוי כלל וכלל בנושא זה, אך להתרשמותי אילו היינו זוכים והייתם מתקדמים עוד קצת בדיון, ואף היו נחשפים יותר הנתונים העובדתיים, הייתם משתווים יותר. לכל היותר היה ביניכם וויכוח על הסיבתיות, כלומר מה גרר את מה, למשל האם יחס הרבנים גרר את יחס הציבור או להיפך וכדומה.

תודה על המחמאה. ברור לי שהצדק אתך.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 66 אורחים