מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תוספות הרא"ש על מגילה - חוות דעת

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
משך חכמה

תוספות הרא"ש על מגילה - חוות דעת

הודעהעל ידי משך חכמה » ג' יולי 22, 2014 2:28 pm

במסגרת העבודה על הוצאה מחודשת של תוספות הרא"ש מגילה - נוסחת כתבי היד, אני זקוק לחוות דעתכם אודות הערות 54 ו57 בקובץ המצורף. הערה 57 מעוררת תהיות האם התוס' הרא"ש בחלקן לפחות חוברו בתקופת ספרד. יש דעה כזאת. או אולי זה בצרפתית עתיקה.
קבצים מצורפים
תוספות הראש מגילה דף כט.pdf
(28.92 KiB) הורד 349 פעמים

המתקיף

Re: תוספות הרא"ש על מגילה - חוות דעת

הודעהעל ידי המתקיף » ג' יולי 22, 2014 2:32 pm

או שהלע"ז הוא תוספת המעתיק שהעתיק את החיבור בספרד, ואינו חלק מתוס' הרא"ש המקורי. האם גם לספרדית קראו לע"ז?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' יולי 22, 2014 3:48 pm

כדומני, שרי"מ תא שמע, בספרו הפרשנות התלמודית, נוקט שתוספות הרא"ש נערך בספרד. אך (כדרכו בספר הזה) לא הביא כל הוכחה להנחה זו.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יולי 22, 2014 3:57 pm

אורבך כותב שתוספותיו של הרא"ש לא התפשטו מחוץ לספרד, ולא הכירום חכמי אשכנז ופולין. [ומזה סמך שחוברו בספרד].
וכן משמע בהקדמת צדה לדרך לרבי מנחם בן זרח תלמיד רבי יהודה בן הרא"ש.

אלכסנדרוס

הודעהעל ידי אלכסנדרוס » ג' יולי 22, 2014 4:30 pm

חכם באשי כתב:כדומני, שרי"מ תא שמע, בספרו הפרשנות התלמודית, נוקט שתוספות הרא"ש נערך בספרד. אך (כדרכו בספר הזה) לא הביא כל הוכחה להנחה זו.

ראה מה שכתב תלמידו פרופ' שמחה עמנואל, 'המינקת הנוצרייה בימי הביניים: הלכה והיסטוריה', ציון עג,א (תשס"ח), עמ' 32 ובהערה:
קבצים מצורפים
עמנואל.png
עמנואל.png (30.47 KiB) נצפה 5841 פעמים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ג' יולי 22, 2014 9:58 pm

מפליא אותי כל פעם מחדש היתכן שלא יימצא שום הערה בתוס' הרא"ש שהרב יונגרמן הוציאו לאור בעידודו של הגר"ח גריינימן שליט"א וכן עשו במאירי שהוציאו את כל ספרי המאירי בכמה כרכים ללא כל הערות – האם יש מישהו שיודע לפתור לי חלום זה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יולי 23, 2014 12:20 am

אם הכניסו התיקונים (מסברא או ע"פ רוב כת"י) והבליעו בתוך הטקסט, לשם מה הערות? ולענ"ד יש בזה גם ענין של גישה, ולא דבר ריק הוא.
אגב, כמדומה הראשון שהחל בשיטה זו הוא גיסו של הגרח"ג שליט"א, הג"ר שרגא הכהן וילמן בתוס' הרא"ש שההדיר.
לענ"ד, האיזון המוצלח בין שיטת ההוצאות המדעיות של הראשונים (יש לזה כמה דוגמאות חריפות במפעל הראשונים של מוה"ק) לבין השיטה הנ"ל של 'זכרון' היא ההדרה של הרמב"ן ע"י הגרא"ז מלצר זצ"ל, בה שולבו הערות קצרות, הגהות מסברא והשערות לצד תיקונים ע"פ כת"י בכמות סבירה, בלא סרח עודף של השוואות לשיטות אחרות או ציונים ומראי מקומות שאינם מן הענין.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' יולי 23, 2014 12:46 am

לא הבנתי מה ההבדל בין רב איסר זלמן ז"ל.
וכי הרב סופר שחיבר את הערות על המאירי היה קוטל קנים, כל הערה שלו זה תותח מה זאת אומרת זה עניין של גישה.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' יולי 23, 2014 12:57 am

לולא דמיספינא הייתי הולך מגדול לגדול כדי לאסור ללמוד בספרים שלהם. התוס' הרא"ש ואת המאירי הגר"ח גריינרמן ויונגרמן כתב זאת ואין לסמוך על זה בהלכה. ומה שכתבת כאילו הבליעו את הערות של הרב שמעון סופר גאון אדיר עקבתי אחר הערות ולא הבליעו ולא כלום עשו שם צונל'ט אחד גדול ולא הבליעו ולא בטיח.
והרי הכסף משנה גם כן עשה הערות על הרמב"ם ועוד המון כאלה אשר בארץ המה - זה היה הגישה ממי קדם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 23, 2014 1:26 am

לומד_בישיבה כתב:מפליא אותי כל פעם מחדש היתכן שלא יימצא שום הערה בתוס' הרא"ש שהרב יונגרמן הוציאו לאור בעידודו של הגר"ח גריינימן שליט"א וכן עשו במאירי שהוציאו את כל ספרי המאירי בכמה כרכים ללא כל הערות – האם יש מישהו שיודע לפתור לי חלום זה.
לומד_בישיבה כתב:לולא דמיספינא הייתי הולך מגדול לגדול כדי לאסור ללמוד בספרים שלהם. התוס' הרא"ש ואת המאירי הגר"ח גריינרמן ויונגרמן כתב זאת ואין לסמוך על זה בהלכה. ומה שכתבת כאילו הבליעו את הערות של הרב שמעון סופר גאון אדיר עקבתי אחר הערות ולא הבליעו ולא כלום עשו שם צונל'ט אחד גדול ולא הבליעו ולא בטיח.
והרי הכסף משנה גם כן עשה הערות על הרמב"ם ועוד המון כאלה אשר בארץ המה - זה היה הגישה ממי קדם.

זה חלק מהחלום או חלק מהפתרון?

נא להרגע.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 23, 2014 1:29 am

תוספת קטנה לשאלת מקום חיבורם של תוספי הרא"ש ז"ל

http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?150849&&page=11

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' יולי 23, 2014 1:45 am

קיבלתי מת"ח אחד

נושא: תוספות הרא"ש על מגילה - חוות דעת

לומד_בישיבה כתב:הרב שמעון סופר

צ"ל ר אברהם [בן ר שמעון] סופר.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' יולי 23, 2014 1:53 am

איש_ספר כתב:תוספת קטנה לשאלת מקום חיבורם של תוספי הרא"ש ז"ל

http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?150849&&page=11

לא עברתי בעיון כל הצורך אך אני עצמי יש לי בבית שלושה כרכים תוס' הרא"ש והיו גנוזים אצל האמרי אמת. ולעצם הנידון מה שמרתיח בעיקר זהו ההמאירי שהרי המהדיר היה גאון עולם כידוע ואין ספור פעמים הוא מסתפק האם יש כאן מילה פלוני או אלמוני. ואח"כ בדקתי במאירי של יונגרמן. וזה לא יאומן לקחו אחד מן השתיים וכתבו, וכך על זה הדרך בכל המקומות.
אולי עשו כן על פי גורל הגר"א כבר איני יודע מה לחשוב!!!
אקווה מאוד שהרב איש ספר יואיל בטובו לספק הסבר ולא רק .. בתופי המלחמה.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' יולי 23, 2014 6:25 am

נוטר הכרמים כתב:אגב, כמדומה הראשון שהחל בשיטה זו הוא גיסו של הגרח"ג שליט"א, הג"ר שרגא הכהן וילמן בתוס' הרא"ש שההדיר.

כפי מה ששמעתי בעבר המכון להוצאת ספרים בזכרון יעקב ורבי שרגא הכהן וילמן זה היינו הך, ונכתב בשער תוס' הרא"ש שמו של הרב וילמן תושב ארה"ב מפני עינא בישא, וד"ל.

אמר לי פעם הג"ר אברהם שיינר שליט"א ר"מ דישיבת קמניץ בשם אחד מגדולי ראשי הישיבות (שאינני יודע את שמו) שהתבטא פעם על המכון להוצאת ספרי הראשונים בזכרון יעקב כהאי לישנא: "הם עושים עבודה טובה מאד, אבל הם 'חצופים גדולים', על התעוזה שהם מכריעים מעצמם בין הגרסאות ועפי"ז גם משנים את לשונות הראשונים בפנים".

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ד' יולי 23, 2014 10:04 am

מעניין שיש חלקים בתוספות רא"ש בהם הוא מביא חידושים מהרמב"ן (זכור לי בעיקר בכתובות) אם כי כמדומני שברובם אינו כך. לא בדקתי כעת.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' יולי 23, 2014 2:04 pm

בעבר עשיתי השוואות בין הרא"ש שעל הרי"ף המודפס בגמ' לבין תוס' הראש ואין ביניהם כל קשר - פשט בזה איני יודע

משך חכמה

הודעהעל ידי משך חכמה » ד' יולי 23, 2014 11:17 pm

החוקר אורבך משער שתוספות הרא"ש על מגילה בנויות על תוס' ר"י אורליאן ועוד.
אף על פי שאני עצמי לעתים מאריך בהערות, אני מוכרח לאמר שלא עשיתי מלאכתי כדרך העורכים השטחיים, למדתי את המסכת כמה פעמים בעיון, והיות ואין ביהמ"ד בלא חידוש לא מנעתי את הקולמוס מלהוסיף, אבל בפירוש לא חיפשתי להרחיב את היריעה בידיעות והשוואות מהסוג שהוזכר בתגובות לעיל. מהדורות מדעיות גם של מכונים נחשבים לא בהכרח מעידות על איכות, כבר ראיתי עורך שהעתיק מראי מקומות עם הטעויות, וכדי בזיון וקצף...
ובאמת שמו"ר הג"ר ר' משה שמואל זצ"ל בתוס' הרא"ש קידושין הכניס רק הערות מהסוג הלמדני, וכתב שאינו מוצא טעם בהשוואת שיטות.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' יוני 10, 2015 11:29 pm

משך חכמה כתב:במסגרת העבודה על הוצאה מחודשת של תוספות הרא"ש מגילה - נוסחת כתבי היד, אני זקוק לחוות דעתכם אודות הערות 54 ו57 בקובץ המצורף. הערה 57 מעוררת תהיות האם התוס' הרא"ש בחלקן לפחות חוברו בתקופת ספרד. יש דעה כזאת. או אולי זה בצרפתית עתיקה.

עי' טורי אבן מגילה כט.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ד' אוקטובר 23, 2019 5:50 am

שאלה מענין לענין ובאותו ענין, מהו הנכון 'תוספי' הרא"ש או 'תוספות' הרא"ש?

מעניין שבש"ס וילנא הדפיסו את תוס' הרא"ש על מסכת הוריות בשם 'תוספות' הרא"ש ועל מסכת נדה בשם 'תוספי' הרא"ש, האם זה עפ"י כתב יד או משהו דומה? (וכן הם מפורטים מעבר לדף השער בש"ס וילנא בשני אותיות נפרדות, אות כט ואות לא)

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' אוקטובר 23, 2019 9:03 am

נוטר הכרמים כתב:אם הכניסו התיקונים (מסברא או ע"פ רוב כת"י) והבליעו בתוך הטקסט, לשם מה הערות? ולענ"ד יש בזה גם ענין של גישה, ולא דבר ריק הוא.
אגב, כמדומה הראשון שהחל בשיטה זו הוא גיסו של הגרח"ג שליט"א, הג"ר שרגא הכהן וילמן בתוס' הרא"ש שההדיר.
לענ"ד, האיזון המוצלח בין שיטת ההוצאות המדעיות של הראשונים (יש לזה כמה דוגמאות חריפות במפעל הראשונים של מוה"ק) לבין השיטה הנ"ל של 'זכרון' היא ההדרה של הרמב"ן ע"י הגרא"ז מלצר זצ"ל, בה שולבו הערות קצרות, הגהות מסברא והשערות לצד תיקונים ע"פ כת"י בכמות סבירה, בלא סרח עודף של השוואות לשיטות אחרות או ציונים ומראי מקומות שאינם מן הענין.

הרב וילמן לא היה לו שום שייכות להוצאת תוס' הרא"ש, חוץ התנדבות השם והכתובת שלו להקרא המוציא לאור באופן רשמי, ואאל"ט גם נידב כסף. אבל חוץ מזה הכל נעשה ע"י הגריינמאנים, והם גם אלו שמדפיסים ומוכרים את זה, ואין להרב וילמן שום שייכות לכל העסק. שמעתי את זה מאחיין של הרב וילמן, ששמע את זה ממנו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 224 אורחים