מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספר הישר לר"ת חלק החידושים לקראת מהדורה מחודשת

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
גבאי האוצר
מנהל האתר

Re: ספר הישר לר"ת חלק החידושים לקראת מהדורה מחודשת

הודעהעל ידי גבאי האוצר » ה' אוקטובר 31, 2019 7:53 am

הערה כד

1.PNG
1.PNG (34.86 KiB) נצפה 9429 פעמים
2.PNG
2.PNG (33.25 KiB) נצפה 9429 פעמים

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ש' נובמבר 02, 2019 6:34 pm

בשורה נפלאה!!
ביחס לספר התשובות - בכוונתו גם לאסוף תשובות מחיבורים וכתבי יד אחרים? ומה ביחס לתכנוניו של רמי ריינר?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' נובמבר 02, 2019 6:45 pm

עדיאל ברויאר כתב:בשורה נפלאה!!
ביחס לספר התשובות - בכוונתו גם לאסוף תשובות מחיבורים וכתבי יד אחרים? ומה ביחס לתכנוניו של רמי ריינר?

כוונתו לההדיר את חלק התשובות הנדפסות מכבר בסה"י דפוס ווינא ואח"כ ע"י רוזנטל.
ולא ניגש למלאכה זו אלא אחר שהתברר שאינו נכנס בגבולו של ר' רמי ריינר, אשר עתיד להאיר עיני ישראל באור חדש: קובץ הכולל כמה מאות תשובות חדשות מכת"י לצד ליקוטי תשובות המשוקעות בדברי ראשונים. עיני כל ישראל נשואות לקובץ זה.

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » ש' נובמבר 02, 2019 7:34 pm

גם אני מצטרף לשמחה הגדולה.
הרב איש ספר, האם הספר כבר בחנויות?
כעת עוסקים בבית המדרש בנושא סביב דברי ר"ת בספר הישר. ואנו זקוקים לספר בדחיפות.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' נובמבר 03, 2019 8:59 am

איזו בשורה טובה.
תודה רבה לרה"ג אי"ס שליט"א בישר לנו
ותודה רבה וייש"כ עצום לאביו הגאון המהדיר שליט"א על מפעלו הנשגב.

בברכת כהנים באהבה,
הקטן רה"ז

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' נובמבר 04, 2019 12:56 am

הספר יהיה בחנויות לקראת סוף השבוע בס"ד.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 06, 2019 10:48 pm

בקשר לרש"ש שלזינגר מו"ל החידושים קיבלתי מיד"נ, זכרונות שנרשמו מפי הרבנית ריישא קוטלר, אשת ר' שניאור זצ"ל ובת הגה"צ ר' מלכיאל פרידמן הי"ד מממל, ושם דברים מעניינים אודות רש"ש ז"ל

הבריחה מממל

היטלר ימ"ש הגיע לממל, במרץ' 1939.

לפני כן, הרב של הבית כנסת הגרמני, שאנחנו לא השתמשנו בה כי הבימה והארון קדוש היו צמודים. הרב היה מאד פרומער. היה נכד של משפחת סופר. ועילוי גדול, אבל כזה צופלויגינער [רחפן]... יהודי מעניין, גרמני. והוא היה היחיד שהיה יכול לדבר בלימוד עם אבא. והוא רץ באמצע הלילה ואמר לאבא שהגרמנים מגיעים, ומאד אני מתיירא מהם, הוא כבר ברח מלייפציג איפה שהיה רב, והיה לו רבינר שול שם. ואמר לאבא, שהוא נוסע מכאן, והכל הוא מפקיר, והוציא מפתח ארוך, ונתנו לאבא, ואמר לאבא 'ר' ליב, תעשה מה שאתה רוצה – אתה לא מחויב להציל שום דבר מהבית שלי. אני משאיר הכל כפקדון – אם אתה יכול טוב, אם לא אז גם טוב.'[1]

באמצע הלילה, לפני שהגרמנים הגיעו, הדוד אברהם ישעיה רייצ'ניק הגיע באמצע הלילה עם משאית, להוציא אותנו. התחלנו לארוז כל החפצים שלנו לתוך המשאית. אני הלכתי לאבא, ולא אמרתי מילה, רק הראתי לו המפתח. הלבינו פניו, ואמר "אוי מיין קינד דו ביסט אזוי גערעכט" - 'היהודי הזה השאיר אצלנו פקדון. אנחנו שומרים. כבר תוציאו הכל בחזרה מהמשאית, ונכניס הדברים של הדייטשער רבינר. הכל של הרב'[2]. באמצע הלילה, גנבו את כל המשאית. וגם חלק מהדברים שלנו, שהיה מקום להם במשאית, נגנבו.

[1] וכל פעם שבא ר' אלחנן לממל היה רגיל לדבר עם הרב שלעזינגער שעות ארוכות בלימוד.

[2] ולא נשאר מקום לחפצים שלהם...

אוצר בלוס

הודעהעל ידי אוצר בלוס » ה' נובמבר 07, 2019 12:22 am

מז"ט ויש"כ למהדיר שיזכה להגדיל תורה ולהאדירה
אם אפשר להעלות את סי' קפז התמוה
אם מצא לו פשר דבר

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » א' נובמבר 10, 2019 1:12 pm

דבר מעניין מצאתי בעוברי שם, דהנה דעת ר"ת שהמזוזה צריכה להיות מונחת בשכיבה ולא בעמידה, ובב"ח ביו"ד סי' רפט הוכיח מדברי תוס' שאנץ שבמרדכי שהבינו בד' ר"ת שהכוונה שיעשה נקב עמוק במזוזת הבית ושם יתחוב המזוזה בשכיבה, ולא כמו שפירשו ראשונים אחרים (תוס' ורא"ש ועוד) בדעת ר"ת שיקבע המזוזה לרוחב מזוזת הבית. ומסיים שם הב"ח, "אכן נראה באין ספק דר"ת היה מפרש כמו שהבינו התוספות והרא"ש ורבינו [הטור]".
אך הנה בהערות שבספרנו (סי' תקיג) מדייק מלשון ר"ת עצמו כהבנת תוס' שאנץ, ומוסיף להביא שכן משמע גם בספר יראים - לתלמידו של ר"ת, ובראבי"ה, ועוד.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 2:41 pm

על אף שטרם זכיתי לראות את המהדורה, אין ספק שהיא מהדורה חשובה מאד והעיקר הוא השמחה על צאת המהדורה, וכנ"ל.
על פי קריאת המבוא שהעלה אלראי"ס, מצאתי להעיר על נושא כתבי היד שהשתמש בהם המהדיר ועל דרכי הציון אליהם. חלק מדבריי מתעסק בפרטים קטנים, וייסלח לי המהדיר שאני נתפס גם לדברים כאלו:

א. לשני כתבי היד השלמים מציין המהדיר באופן משובש. כך הוא מציין בעמ' 3 הע' ז:
כת"י אוקספורד Opp. Add. 50.2355 משנות הרי"ש וכת"י ירושלים Hebr. 4 370 משנות השי"ן. שניהם בכתיבה ספרדית. (עפ"י רשימות הסה"ל).

המספר 2355 הוא מספר כתב היד בקטלוג נויבאואר, ולא היה למהדיר לציין אותו באופן רצוף עם מספר המדף של כתב היד בספריית המקור, זה מאד מבלבל. אני מניח שהמהדיר העתיק את הציון לכתב יד אוקספורד מתוך המאמר של אברמסון בקריית ספר, שם הוא ציין באופן מקוצר ומבלבל ולכן המהדיר שגה בעקבותיו (המהדיר מזכיר את מאמרו של אברמסון בעמ' 6 הע' יט, ואף ציון זה מופיע באופן מקוצר ומבלבל. על כל פנים, יעוין קריית ספר, לז [תשכ"ב], עמ' 243 הע' 3). בציון לכתב יד ירושלים חסר העגול שבין הספרה 4 לספרה 370. ומלבד זה, היה מן הראוי לציין בשני המקרים גם את שמות הספריות, על אף שאכן לרוב כתבי יד באוקספורד נמצאים בספריית הבודליאנה, וכתבי יד בירושלים נמצאים בספרייה הלאומית, אך לא תמיד (וכדלקמן).
בנוסף, גם התיארוך לא מדויק. בקטלוג האינטרנטי של הספרייה הלאומית, שעליו מתבסס המהדיר, לא נכתב שנות הרי"ש (=1539-1440) או שנות השי"ן (=1639-1540) אלא המאה ה-15 (1499-1400) והמאה ה-16 (1599-1500) בהתאמה. ועוד, שבהוספות של פרופ' בית-אריה לקטלוג נויבאואר (עמ' 459 מספר 2355) ישנו תיאור קודיקולוגי מצומצם יותר. לפי האמור שם, כתב יד אוקספורד כתוב בכתיבה ספרדית, כתב בינוני, והוא הופק בצפון אפריקה בראשית המאה ה-16 (ומכאן שגם בקטלוג הספרייה הלאומית המידע אינו מדויק).

ועוד, באשכול זה הפניתי למספר קטעים נוספים של ספר הישר:
א. כתב יד סנקט פטרבורג - מוזכר בהקדמה בעמ' 6 הע' יט. המהדיר שליט"א קיבל את ההשערה בקטלוג הספרייה הלאומית שקטעים אלו הם חלק מהדפים האבודים מכתב יד אוקספורד.
ב. ציינתי שבקטלוג הספרייה הלאומית נרשם צירוף לכתב יד סנקט פטרבורג, הכוונה לקטעים ניו יורק ביהמ"ל ENA 2992 דפים 9-8. המהדיר לא מזכיר את הקטעים הללו במבוא, ונראה מכך שמסיבה שאינה ברורה הוא לא השתמש בהם. אם אכן כך, עובדה זו תמוהה במיוחד לאור ההשערה שדפים אלו נתלשו מכתב יד אוקספורד, אשר לדברי המהדיר בדרך כלל נוסחו עדיף על כתב יד ירושלים.
ג. הזכרתי גם את כתב יד ירושלים, מכון בן צבי 2827/3 (הנה לנו כתב יד ירושלים שאינו בספרייה הלאומית, וכנ"ל). על פי קטלוג הספרייה הלאומית הוא כתב יד מהמאה ה-19 (בכתיבה מערבית=צפון אפריקה) המכיל חלקים מספר הישר על מסכתות חולין וב"ב. גם כתב יד זה לא הוזכר בהקדמה, ואני מניח שהמהדיר לא השתמש בו ואיני יודע מדוע.

בנוסף, המהדיר לא השתמש בקטעי גניזה נוספים שלא הזכרתי כאן:
א. קמברידג', ספריית האוניברסיטה, T-S F3.149 (באתר הגניזה נרשם בנוגע לקטע זה: מכיל עמוד 1 סוף סי' תע"א, תחלת סי' תרפ"ו עד אמצעה, עמוד 2 סוף סי' תרפ"ו ותחלת סי' תרפ"ב שבנדפס,* עמוד 3 נראה המשך לדפים הקומדים, עמוד 4 עוסק בהסבר הפסוקים "לא תשה כל מלאכה" המופיעים בחגים השונים.** *בכת"י סדר שונה מהנדפס, וכן שינויים קלב ובלתי משמעותיים, **עמוד רביעי ג"כ לא מופיע בנדפס, יתכן שאינו לר"ת. קטע זה מכיל רק את חלקם העליון של הדפים. החלק התחתון שלהם: קמברידג', T-S F 5.124).
ב. שם, T-S F5.124 (באתר הגניזה נכתב: יעקב בן מאיר, ספר הישר (רבנו תם): תרפו; תרפב; תנ).

ועוד, המהדיר מציין בעמ' 6 הע' יט שבמקומות ספורים הוא השתמש בכתב יד אדלר לפי מה שפרסם אברמסון במאמר הנזכר לעיל. התיאור "כתב יד אדלר" עשוי להטעות שמדובר בכתב יד מקיף ולא בשני קטעי גניזה. מלבד זאת, יש לקוות שאברמסון לא שגה בהעתקת הנוסח או לא החסיר חילופים חשובים במאמרו, שכן אז המהדיר שגה בעקבותיו. מכל מקום, יש להעיר שאברמסון רושם סגנטורה מוטעית של הקטעים, אשר ציונם האמיתי הוא: ניו יורק, בית המדרש לרבנים, ENA 2572.23a-23b.

מלבד אלו, איני יודע אם המהדיר השתמש בשני כתבי יד שהיה כדאי לבדוק אם יש להם ערך לשיפור הנוסח של ספר הישר. הכוונה לכתבי היד: אוקספורד, ספריית הבודליאנה, אוסף הונטינגטון 45-44. על פי התיאור של כתבי היד בקטלוג האינטרנטי של הספרייה הלאומית שניהם מכילים קובץ מפרושי רש"י, ספר הישר לר"ת ותוספות הנמצאים במסכת שבועות ועבודה זרה, אשר כונסו על ידי הרב שלמה לוי (שבועות) והרב משה די תודיל (ע"ז). לפי ההוספות של בית-אריה לקטלוג נויבאואר (עמ' 79 מספר 533) כתבי היד כתובים בכתב ספרדי-מזרחי, והם מתוארכים לראשית המאה ה-17 (יתכן שהם הופקו במזרח).

עדויות הנוסח הנוספות חשובות במיוחד במקרה של ספר הישר, הן לאור המצב הגרוע של נוסח החיבור והן לאור קביעתו של המהדיר שהנוסחים של שני כתבי היד הגדולים שהשתמרו די קרובים אחד לשני. אם אכן המהדיר לא השתמש בעדים הישירים והעקיפים הללו, הרי זה חבל מאד.

בנוסף, על פי התיאור של קטלוג הספרייה הלאומית, בכתב יד פריס, כל ישראל חברים, H 151 A, נמצא מפתח לספר הישר. לא בדקתי את תכולתו, אך לאור הבדלי הסדר שמתגלים בקטעי הגניזה, כדאי לבדוק האם המפתח תואם את הסדר שבכתבי היד הגדולים. המהדיר התייחס במבואו (עמ' 5) לשאלת סדר החיבור, והיה כדאי לבדוק את הנושא יותר לעומק גם לאור קטעי הגניזה הנ"ל שבחלקם/כולם נמצא סדר שונה מזה שבכתבי היד הגדולים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 10, 2019 3:30 pm

עדיאל ברויאר כתב:על אף שטרם זכיתי לראות את המהדורה, אין ספק שהיא מהדורה חשובה מאד והעיקר הוא השמחה על צאת המהדורה, וכנ"ל.
על פי קריאת המבוא שהעלה אלראי"ס, מצאתי להעיר על נושא כתבי היד שהשתמש בהם המהדיר ועל דרכי הציון אליהם. חלק מדבריי מתעסק בפרטים קטנים, וייסלח לי המהדיר שאני נתפס גם לדברים כאלו:.

השמחה 'לא על צאת המהדורה', אלא על כך שת"ח מופלג בעל חוש ביקורת לקח את אחד הספרים החשובים ביותר והמשובשים ביותר, למד אותו שלש שנים והיה מעיין בו ביושר ובעומק, קיימו ממקומו וממקום אחר, וכך תיקנו ותיכנו, זיקקו והגיהו עד שהיה העקוב למישור וכל לומד אומר ברקאי.

טרם עיינתי בכל ההערות של הרב הכותב. ועוד חזל"מ. לפו"ר אעיר שדרך הציון לשני כתבי היד של אוקס' וירושלים במהדורת דבליצקי, שווה להזכרתם במהדו' הרש"ש שלזינגר... ואולי חסר שם קוצו של יו"ד ואנכי לא הבחנתי.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 4:02 pm

אני נתפס לקטנות של סגנטורות ואתה נתפס לקטנות של ניסוחים בפורום...
וכמעשך אעשה גם אני - אין לי שמחה מעמלו (ששמחה היא לו) אלא מהתוצר של העמל. וכמו כן, לשמוח על קיומו של הת"ח הזה אנו שמחים כבר זמן רב. השמחה הנוכחית היא על המהדורה שהוא הגיש, שיש להניח שהיא מועילה מאד מהטעמים שכתבת.

לא טרחתי לבדוק את הציון אצל הרב שלזינגר. מהרב דבליצקי יש לי ציפיות גבוהות יותר שיציג את כתבי היד באופן שמקל על מי שאינו בקיא בהם להשיגם באמצעים הקיימים כיום.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' נובמבר 10, 2019 8:36 pm

איש_ספר כתב:
עדיאל ברויאר כתב:על אף שטרם זכיתי לראות את המהדורה, אין ספק שהיא מהדורה חשובה מאד והעיקר הוא השמחה על צאת המהדורה, וכנ"ל.
על פי קריאת המבוא שהעלה אלראי"ס, מצאתי להעיר על נושא כתבי היד שהשתמש בהם המהדיר ועל דרכי הציון אליהם. חלק מדבריי מתעסק בפרטים קטנים, וייסלח לי המהדיר שאני נתפס גם לדברים כאלו:.

השמחה 'לא על צאת המהדורה', אלא על כך שת"ח מופלג בעל חוש ביקורת לקח את אחד הספרים החשובים ביותר והמשובשים ביותר, למד אותו שלש שנים והיה מעיין בו ביושר ובעומק, קיימו ממקומו וממקום אחר, וכך תיקנו ותיכנו, זיקקו והגיהו עד שהיה העקוב למישור וכל לומד אומר ברקאי.

טרם עיינתי בכל ההערות של הרב הכותב. ועוד חזל"מ. לפו"ר אעיר שדרך הציון לשני כתבי היד של אוקס' וירושלים במהדורת דבליצקי, שווה להזכרתם במהדו' הרש"ש שלזינגר... ואולי חסר שם קוצו של יו"ד ואנכי לא הבחנתי.

אני לא מבין גדול בכתבי יד,
אבל אוהב ללמוד את ספרי הראשונים כשהם מוהדרים כיאות,
בדפוס משובח, מוארים ומוערים - קצרות,
ומצאתי את שאהבה נפשי הבוקר,
כשלמדנו בחבורה את ספר הישר מתוך הכרך החדש והנאה
את הקטע העוסק ב'מלאכה שאינה צריכה לגופה' (סי' רצ).

חזק וברוך, תשואות חן.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 10, 2019 10:27 pm

אני כמובן לא אובייקטיבי. ואחרי הפתיחה הזו אני מרשה לעצמי להמשיך.

העבודה שנעשתה בספר בהחלט אינה חסינה מביקורת, וכמו שהדגיש המהדיר בהקדמתו, אין ספק שהעבודה אינה מושלמת, אך דוקא בשל חשיבות העבודה, מותר לצפות לביקורת משמעותית יותר ולא כזו שכולה בענייני מנהל, כגון שהסיגנטורה מטעה או שהתרגום של המאה ה15 והמאה ה16 לערכים עבריים, סוטה בארבעים שנה (!)

לא נפריז אם נאמר שהספר נולד כאן מחדש, נתחיל בדבר הקטן ביותר: פתיחת הדיבורים ! המשוה את המהדורה הנוכחית לקודמתה, שבה כל סימן נדפס בחדא מחתא וברצף אחד באופן שאין המעיין יכול לעמוד על כונת הדברים, יווכח מיד בפרשנות הדרמטית הגלומה בחלוקת הדיבורים, במאמץ ובכשרון המשוקע בהרבה יגיעת בשר ורוח. אלמלא באה מהדורה זו לתקן דבר זה בלבד דיינו. הוסף ע"ז שהספר הוגה מחדש עפ"י כתה"י ונוספו בו על פיהם שורות שלמות [פרט זה לא צויין לא בהקדמת הספר ולא בתוכו מפני כבודו של המהדיר הקודם !]. אבל כבר נכתב בהקדמת הספר שחילה של מהדורה זו אינה בשימוש בכתבי היד הידועים שהם משובשים, אלא בשימוש בחיבורי הראשונים שהעתיקוהו וכן בהגהות הנובעות מלימוד הספר בעיון ובשימוש נכון בכללי ההגהה. ואכן התכנית הצדיקה את עצמה: כתוצאה מכך הספר עבר מהפכה של ממש. אין כאן עוד מהדורה בתוספת קטעים והערות, אלא יצירה חדשה ממש.

יתכן שצודק הרב המבקר, שישנם קטעי גניזה המחזיקים שרידים מן הספר שלא נבדקו. והיה אם אכן יתברר שיש בהם נוסחאות מתוקנות במקומות בהם נשאר הספר סתום, יש להצטער שלא נעשה בהם שימוש. אכן, לפי המתואר במבוא הספר, שנוסחת סה"י היתה משובשת גם ביד הראשונים, אין לתלות בהם תקוה גדולה. כך או אחרת, הביקורת טרם העיון, מוקדמת, והצורך בפרסומה הפומבי תמוה.

סוף דבר בלתי מתקבל על הדעת, שיצירה כזו המחזיקה חמש מאות עמודים כפולי טורים, שהעבודה שהושקעה בהם אינה רק בהערות [הרי אין מדובר כאן בספר פסקים אשכנזי שכל מלאכתו של המהדיר אינה אלא ציון התאמות והנגדות לשא"ר] אלא גם בבשר הספר, בכל אות ובכל מלה – תתקבל בביקורת שאין בה מאומה (!) מדיון על גופו של ספר לטוב או למוטב.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 10:55 pm

הראי"ס היקר,
לא התיימרתי לכתוב ביקורת. וגם פתחתי ואמרתי שאני מניח שהמהדורה חשובה ומועילה. אכן, אין ביכולתי להביע דעה על לידתו החדשה של החיבור עד שאבחנהו.
לא באתי אלא להעיר על מה שהזדמן לכאן מהמבוא, שאותו קראתי, ומיד התפלאתי שאביך שליט"א לא השתמש בכמה כתבי יד על אף שהוא ידע על קיומם ואף צילומים של כמה מהם שוכנים כבוד בתיבת הדוא"ל שלו מזה זמן. וזה בעיניי פגם תמוה שאף אחד לא יודע להעריך את משמעותו עד אשר ייבדקו כל אותם עדי נוסח. היה לי חשוב לציין כאן את עדי הנוסח שלא נעשה בהם שימוש, כך לפחות ידעו שאולי לא נעשה הכל, ואפשר שדווקא הסימן שבו יעסוק מאן דהוא מיושבי אתרא הדין נמצא באחד מהקטעים.
אגב זה נתפסתי גם לקטנות לא בשביל להקטין מאביך ולא בשביל להקטין מאיכות מהדורתו, אלא בשביל להרגיל את המזדמנים לכאן שישימו ליבם לציין באופן מסודר ובהיר לתועלת הלומדים. ואם תאמר, כלום רק במהדורה זו מצאת חסרון נפוץ זה?! על כך השבתי שממהדיר מומחה ומנוסה יש לי ציפיות גבוהות יותר ואף הקדמתי לבקש את מחילתו שנתפסתי גם לעניין זה.
כמובן שעיקר העניין הוא נוסחו של הספר וביאורו, ואם ייגש מישהו לכתוב ביקורת על המהדורה, זה עיקר העניין. ובהקשר לכך בא העניין המרכזי בדבריי שיש לבדוק את עדי הנוסח כנ"ל ולראות האם אי השימוש בהם גרע הרבה או מעט.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 10, 2019 11:09 pm

צר לי אבל אני חולק עליך. הקטעים הקדומים שציינת כוללים חלקים כ"כ קטנים מהספר, והתקווה למצוא בהם מזור כ"כ קטנה, באופן שממהדיר מומחה כמוך הייתי מצפה לעשות בדיקה מדגמית בכדי לבחון את תכנם, טרם הבעת צער פומבית שכזו. הבדיקה אם 'אי השימוש בהם גרע הרבה או מעט' צריכה להיעשות קודם פרסום הדברים, אם באמת לשם אנו מכוונים.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 11:30 pm

גם אם היה מחסיר קטע אחד קטן הייתי מציין זאת. כל מזור שהוא הוא חשוב. כמהדיר התרגלתי לא לזלזל באף פרט קטן.
היית יכול לפתור/לפטור הכל עם אמירה פשוטה - כאדם שמכיר את הספר היטב ואת העבודה שנעשתה בהכנתו אין לי ספק שהקטעים הללו הם טיפה בים לעומת העבודה שנעשתה, וממילא החסרון שעדיאל הצביע עליו אינו משמעותי כל כך כשמסתכלים במבט כולל.
וכאדם שלא מכיר את הספר אני אומר שיתכן מאד שאתה צודק.
מכיוון שאני טרוד בדברים אחרים לא טרחתי לבדוק התוכן הקטעים, וציינתי לדברים שהיו רשומים לי מכבר.
נערך לאחרונה על ידי עדיאל ברויאר ב א' נובמבר 10, 2019 11:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 10, 2019 11:32 pm

'כאדם שלא מכיר את הספר' היה ראוי לערוך עמו הכרות טרם ביקורת.
אבל לא נוח לי לעמוד כמטיף, מה גם שהקרבה שלי לספר היא יותר מלתוכנו, ולכן אנצור קולמסי כאן.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 11:35 pm

כאמור אין זו ביקורת אלא הערה.
מכל מקום, אסיים בברכה שיזכה המהדיר לסיים גם את חלק התשובות ולהאיר פנינו במהדורותיו.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » א' נובמבר 10, 2019 11:42 pm

סליחה שאני נכנס כאן בין גדולים, ואיני יודע אם זה המצב כאן.
אך לענ"ד, אמנם נכון שראוי שהמהדיר ישתדל לעיין בכל המקורות הקדומים.
אולם אם הוא עיין ולא מצא שם משהו משמעותי, נ"ל שא"צ לציין שהוא עיין בכת"י פלוני ואלמוני ושאין שם דברים משמעותיים.
אלא עליו לציין במבוא רק את אלו שבפועל עשה בהם שימוש.

בבקשה יתקנו אותי אם טעיתי.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' נובמבר 10, 2019 11:50 pm

לדעתי, שיציין את מה הוא בדק, במה הוא השתמש, ומדוע לא השתמש בשאר. כך יבואו הבאים אחריו, ישמעו דבריו ויחליטו אם טוב עשה או לא.

אוצר בלוס

הודעהעל ידי אוצר בלוס » ג' נובמבר 12, 2019 1:19 am

כתיבת הערה בפורום איננה פרסום בפומבי (כמאמר ביקורת בירחון וכדומה) ואיננה מובנת ההתנפלות של הרב איש ספר
שכל כך נהנה לבקר אחרים, ואילו כשמדובר בקרוב אליו הוא נזעק ונרגש.
היה עדיף לבדוק את הדברים באמת, ולראות אם הניח המהדיר לאחרים מקום להתגדר בהם, או שעשה המלאכה בהשלם כדרכו.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' נובמבר 13, 2019 10:27 pm

הרב דבלייצקי בחריצותו כבר טרח עד למכון לתצלומי כתבי יד ובדק את כתבי היד הנזכרים. ואלו תוצאות בדיקתו:

שני דפים מספרית בימ"ל - אכן הם שייכים לכת"י אוקספורד שהוא בסיס ספרנו והם כוללים: דף אחד רוב סי' תשפו ואין בו שום חידוש; דף שני קטע מסי' תשפז שכולו העתק לשון הרי"ף, שכשאר קטעי הרי"ף הנעתקים בספרנו [המדובר בסימן שלם] לא מצאתי ענין להגיהו והנחתיו כפי שהגיהו הרב ש' כמש"כ בהערה.

כת"י מכון ב"צ – בזכרוני שבדקתי אותו באופן מדגמי ואינו אלא העתקה מהידועים לנו. כעת בדקתי שוב, ושגיאותיו אות באות תיבה בתיבה כהידועים לנו.

קטעי הגניזה - מהם אכן הפקנו תועלת (אע"פ שגם הם לא נקיים משגיאות): בסימן תרפו ובסי' תרצז השלמתי מתוכם דילוגי הדומות. סדרתי מחדש שני עמודים של אותם סימנים והם עתידים להכלל במהדורה שתעלה לאוצר החכמה המקוון. והם גם מצורפים כאן כדי שכל מחזיק בספר יוכל להדפיסם. בשאר הקטעים הכוללים את ההקדמה וסימנים א, תנ, תרפב ותשנ ישנם שינויים קלים. את חלקם אציין במהדורה הבאה בעז"ה.

כת"י אוקס' הונטינגטון [מספרו בירושלם F 19094] כולל ליקוטים מספרנו למס' שבועות, לסימנים [או לחלקם] תרעו, תרעח, תרעט, תרפא, תרפב ותרפה. כפה"נ אינו העתקה מכתה"י הידועים, [חסרים בו למשל מראי מקומות] אבל אין ספק שאב אחד לכולם כי יש בו שגיאות משותפות לכולם [ואף יותר]. מ"מ כרגיל מצאתי בו קצת תיקונים לשוניים [לתרעח ותרפה ותרפב הרי הוא אות באות כהידועים לנו ול"מ בו כלום]. ואציין חלקם במהדורה הבאה בעז"ה.

כת"י כי"ח שמספרו בירושלם F3217 כולל מפתח לספר הישר דפוס ווין. הוא מתחיל עם הסכמות החת"ס ורמ"מ ופתיחת ר"ד פרוסטיץ....נדמה לי שזו העתקה אות באות מהמפתח המצוי שם.

כה לחי!!
קבצים מצורפים
תיקון 2 עמודים.pdf
(41.89 KiB) הורד 221 פעמים

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' נובמבר 13, 2019 10:50 pm

חריצותו וטירחתו לתקן מזכירים את המעשה הנאצל והייחודי בהחלפת המהדורה הישנה של אחד מכרכי הראב"ן בלי כל תמורה! viewtopic.php?t=34946#p380952

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' נובמבר 26, 2019 8:59 am

האם עדיין אפשר לקבל סימנים מסויימים?
לא ראיתי את הספר בקרבת מקום מגורי.
אני נצרך לסי' קלז. אשמח לקבלו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 27, 2019 8:14 am

בבקשה
סימן קלז.pdf
(1.21 MiB) הורד 236 פעמים

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' נובמבר 27, 2019 8:45 am

יישר כח.
איזה מילים מודגשות בטקסט?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 27, 2019 8:48 am

מקור מול פירוש. ציטוט מול פירוש.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' נובמבר 27, 2019 11:55 am

אם ההדגשות הם של מקור, דהיינו דברי הגמ' המובאים, כמדומני שיש כאן חסר.

אצטט את ספר הישר עם ההדגשות של הגמ' המובאת בו, לענ"ד.
ספר הישר לר"ת (חלק החידושים) סימן קלז [מהדו' שלזינגר, העתקה מפרוייקט השו"ת, ללא השוואה למהדורה החדשה].
והכי תניא יכול (ל)פגם ולא נהנה או ששפך משקה דקדש ולא נהנה ממנו או נהנה [בדבר] שיש לו פגם ולא אכל ולא פגמו כלום או נהנה בדבר המחובר לקרקע ובשליח שעשה שליחותו של בעל הבית כגון שאמר לו בעל הבית לקנות טלית ממעות הקדש וקנה לו טלית יכול ימעול השליח נאמר חטאה בשגגה כאן ונאמר להלן חטאה ולא תשאו עליו חטא מה חטא בשגגה פוגם ונהנה (ומה) [ומי] שפוגם (ו)נהנה הוא בעצמו שפוגם את התרומה הוא בעצמו [נהנה] ממנה ומה שפגם הוא נהנה ולא בדבר אחר ופגימתה והנייתו כאחד ובתלוש מן הקרקע (וכשליש) [ובשליח] שעשה שליחותו שאם תרם מדעת בעל הבית אף חטא (האומ') [האמו'] במעילה פגם ונהנה מעל לאפוקי קרע שיראין פגם ולא נהנה או לבוש נהנה ולא פגם ומה שפגם נהנה לאפוקי דחד קרע חצי שיעור פרוטה ואידך לכשנהנה חצי שיעור דלא מועלין ובדבר שפוגם בו נהנה לאפוקי (נהנה חצי) פגם חצי שיעור ונהנה חצי שיעור. הרי פירשתי לך מקצת הלכות מעילה והבאתי לך ראיה שאין מעילה בקרקעות.

לאחר מעשה ראיתי שהערה היא מינורית.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' נובמבר 27, 2019 2:21 pm

זכיתי להביא היום ברכה אל תוך ביתי
(יש בירושלים ב'ספרים וינקל')
ובירכתי עליו "לעסוק בדברי תורה" ו"שהחיינו" גם יחד.

בל"נ אכתוב קצת הערות בהמשך.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' דצמבר 02, 2019 10:07 pm

עדיאל ברויאר כתב:הרב דבלייצקי בחריצותו כבר טרח עד למכון לתצלומי כתבי יד ובדק את כתבי היד הנזכרים. ואלו תוצאות בדיקתו:

שני דפים מספרית בימ"ל - אכן הם שייכים לכת"י אוקספורד שהוא בסיס ספרנו והם כוללים: דף אחד רוב סי' תשפו ואין בו שום חידוש; דף שני קטע מסי' תשפז שכולו העתק לשון הרי"ף, שכשאר קטעי הרי"ף הנעתקים בספרנו [המדובר בסימן שלם] לא מצאתי ענין להגיהו והנחתיו כפי שהגיהו הרב ש' כמש"כ בהערה.

כת"י מכון ב"צ – בזכרוני שבדקתי אותו באופן מדגמי ואינו אלא העתקה מהידועים לנו. כעת בדקתי שוב, ושגיאותיו אות באות תיבה בתיבה כהידועים לנו.

קטעי הגניזה - מהם אכן הפקנו תועלת (אע"פ שגם הם לא נקיים משגיאות): בסימן תרפו ובסי' תרצז השלמתי מתוכם דילוגי הדומות. סדרתי מחדש שני עמודים של אותם סימנים והם עתידים להכלל במהדורה שתעלה לאוצר החכמה המקוון. והם גם מצורפים כאן כדי שכל מחזיק בספר יוכל להדפיסם. בשאר הקטעים הכוללים את ההקדמה וסימנים א, תנ, תרפב ותשנ ישנם שינויים קלים. את חלקם אציין במהדורה הבאה בעז"ה.

כת"י אוקס' הונטינגטון [מספרו בירושלם F 19094] כולל ליקוטים מספרנו למס' שבועות, לסימנים [או לחלקם] תרעו, תרעח, תרעט, תרפא, תרפב ותרפה. כפה"נ אינו העתקה מכתה"י הידועים, [חסרים בו למשל מראי מקומות] אבל אין ספק שאב אחד לכולם כי יש בו שגיאות משותפות לכולם [ואף יותר]. מ"מ כרגיל מצאתי בו קצת תיקונים לשוניים [לתרעח ותרפה ותרפב הרי הוא אות באות כהידועים לנו ול"מ בו כלום]. ואציין חלקם במהדורה הבאה בעז"ה.

כת"י כי"ח שמספרו בירושלם F3217 כולל מפתח לספר הישר דפוס ווין. הוא מתחיל עם הסכמות החת"ס ורמ"מ ופתיחת ר"ד פרוסטיץ....נדמה לי שזו העתקה אות באות מהמפתח המצוי שם.

כה לחי!!

שני עדכונים מאת המהדיר שליט"א:

א. הוספה ל"דברים אחדים", לעמ' 4 שו' 5 אחרי 'התשובות' להוסיף: לקצר!
ואכן מהדורה זו נדפסה מתוך כת"י ירושלים. וכיון שכן אין לנו צורך בדפוס זה לאוקומי גירסא שהרי כ"י ירושלים לפנינו. ולא עוד אלא כל שינוי שימצא בו הוא חסר ערך דתלינן שנעשה מסברת המדפיס או משגגתו. וראיה לדבר שהוא העתק מכי"י: בדף 184א של כתה"י, בראשו, הכניס הסופר שני קטעים שאינם שייכים שם, קטע ראשון בן שתי שורות אלא משום....לבת יומא והוא שייך לחלק החידושים סס"י תקץ; קטע שני אף הוא בין שתי שורות אלופי ומיודעי...דאית ליה והוא שייך לחלק התשובות סי' א. [עד כמה שאפשר להתרשם מתוך צילום, נראה שזה נעשה בפעמיים, השורות התחתונות יותר עבות מהעליונות. בנוסף, שתי התיבות הראשונות שלהן מוגדלות כמו פתיחת סימן. פרטים אלו יובאו בחשבון להלן ]. עי' רוזנטל עמ' 35 שהרגיש כמובן בזרות הקטעים. שני הקטעים האלו נוספו אחרי שהדף כבר היה כתוב כהלכתו, שהרי השומר דפים שבעמוד קודם 'ואשר שאלת' מתאים לשורה שאחרי ההוספה המתחילה ואשר שאלת. עקב כך נוצר [ע"י צירוף השומר דפים וההוספה] רצף מלאכותי כזה: ואשר שאלת אלא משום .... ועכשיו נחזי אנן מה קורה בד' ווין: בדף סח טור ב הדפיס קטע הפותח: ואשר שאלת אלא משום גזירה..... ואחריו הדפיס את הקטע השני: אלופי ומיודעי..... לפני הקטע השני הוא נתן כותרת כאן מתחילין שו"ת וכו'. הכותרת אינה נכונה, הוא כנראה התרשם מהתיבות הראשונות המוגדלות שהזכרתי לעיל.
חושבני שזו ראיה שאין עליה תשובה. על זהות שגיאות שבשני טפסים אפשר לטעון שהכל נובע מאב אחד או מראש השושלת; במקרה דנן, כדי להפריך את הקביעה שזה העתיק מזה, צריך לומר שהיה טופס נוסף עם אותו עימוד ולא רק עם אותן שגיאות.

ב. בדקתי את כת"י הונטי' 45. הוא כולל העתקות מכ-25 סימנים מספרנו מס' ע"ז. ואע"פ שהמעתיק חותם כל קטע 'מס' הישר', הוא הרשה לעצמו לבצע עריכה בגוף הדברים. לעתים הוא מדלג או מקצר, לעתים הוא מוסיף פתיחה לקטע את לשון הגמרא דעלה קאי. [פעם אחת טעה שהצמיד כותרת לא נכונה. עי' סי' תשכא]. בדרך כלל הוא מעתיק את השגיאות שבכתה"י הידועים אבל לפעמים הוא מתקנן. לסיכום, א"א להשתמש בו להגהה, אפשר רק לקחת ממנו רעיונות להגהה. אלא שבינתיים לא מצאתי שם מציאה כל שהיא. [עדיין לא דקדקתי בכולו].
קובץ 44 מאותה ספריה, שהוא העתקות ממס' שבועות, זו אותה כתיבה ואותה צורת חתימה בסוף הקטעים. גם שם הערכתי שהשינויים שבו הם פרי רוחו של העורך. עכשיו נתחזקה אצלי הערכה זו.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ב' דצמבר 09, 2019 8:08 pm

אשמח לקבל סימן שמד. בתקווה שאני לא מטריח מידי.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' דצמבר 18, 2019 8:40 am

יהודה בן יעקב כתב:אשמח לקבל סימן שמד. בתקווה שאני לא מטריח מידי.

אולי עכשיו בעקבות עניני דיומא [ברכת הסופגניות] אקבל זאת....

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' דצמבר 18, 2019 1:12 pm

יהודה בן יעקב כתב:
יהודה בן יעקב כתב:אשמח לקבל סימן שמד. בתקווה שאני לא מטריח מידי.

אולי עכשיו בעקבות עניני דיומא [ברכת הסופגניות] אקבל זאת....

סליחה על העיכוב
לא הבחנתי
שדמ.pdf
(713.9 KiB) הורד 191 פעמים

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ד' דצמבר 18, 2019 2:23 pm

יזכו למצוות האב ובנו.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ב' דצמבר 23, 2019 2:10 pm

מעט הערות ממה שהעלתה מצודתי בלימוד במהדורה החדשה והמאירת עינים
כל שעה. תנן התם הסופגנין וכו'. נר' לי דהני סופגנין ודובשנין בלילתן רכה וליכא גלגול וטימטום [1] ומשום הכי פטירי. ואהכי קאמר ריש לקיש מעשה אילפס הן ולא אמר מעשה אילפס פטירי. וחלת המסרת נמי משמע שדרכה במחבת. וקאמר ריש לקיש דאין האילפס קובען לחלה. וכדמפרש לקמן בהדביק ולבסוף הרתיח. ור' יוחנן אמר מעשה אילפס כי האי גוונא נמי חייבין דאפיית [2] בהדביק ולבסוף הרתיח קובען לחלה. אבל בהרתיח ולבסוף הדביק כולי עלמא מודה דאפייתן קובען. אבל חמה אינה קובעתן.

[1] מן הראוי לציין למשנה חלה פ"ג מ"א אוכלין עראי מן העיסה עד שתתגלגל בחטים ותטמטם בשעורים, לבי' הלשון למי שאינו בקי בהל' חלה.
[2] בספר המכריע ובנדפס איתא: דאפייתן, וכן נראה.

הערה י, ניתן להוסיף ציון לדברי המהרש"א פסחים ל"ז ע"ב בתוס' ד"ה דכולי [דהקשה קושיית ר"ת, בהו"א דגמ', והמגיה כאן פירשה על מסקנת הגמ'], ובגנזי יוסף [דתי' כתי' ר"ת] ובית מאיר שם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 26, 2019 7:50 pm

ארהיב עוז ואבקש את סימן תקיט

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' דצמבר 28, 2019 8:27 pm

בברכה המשולשת כתב:ארהיב עוז ואבקש את סימן תקיט

אין עוז אלא תורה שנ' ה' עוז לעמו יתן
תקיט.pdf
(1.23 MiB) הורד 181 פעמים

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ש' דצמבר 28, 2019 9:26 pm

איש_ספר כתב:
בברכה המשולשת כתב:ארהיב עוז ואבקש את סימן תקיט

אין עוז אלא תורה שנ' ה' עוז לעמו יתן
תקיט.pdf

תודה רבה!

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' ינואר 02, 2020 12:53 am

הייתי מאד מאד שמח לקבל את סימן רכא (העוסק בענייני בין השמשות). בברכת התורה ובתודה מראש.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 270 אורחים