מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דין רודף עם קורונה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
גל של אגוזים

דין רודף עם קורונה

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ה' מרץ 26, 2020 5:10 pm

מי שיש לו קורונה ומסתובב בין אנשים ומזלזל בכל ההוראות ואי אפשר להיזהר ממנו, יש לו דין רודף?

עתניאל בן קנז

Re: דין רודף עם קורונה

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' מרץ 26, 2020 5:52 pm

מה השאלה???
וודאי!!!
חייבים לרצוח אותו על אתר!!!
(אי אפשר להצילו בא' מאבריו, שמא ימשיך לירוק ולהדביק...).

ההקצנה לשום כיוון אינו טובה לבריאות.
(כאשר רואים את הקיצונים לצד אחד, אפשר כבר להבין שיש קיצונים לצד השני...).

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ה' מרץ 26, 2020 6:04 pm

הגאון רבי אשר וייס שליט"א אמר בשיעורו (נמצא בקול הלשון) שהוא ממש כרודף, אך לומר עליו שמותר להרגו - חושש....

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' מרץ 26, 2020 6:07 pm

אשרי יושבי ביתך כתב:הגאון רבי אשר וייס שליט"א אמר בשיעורו (נמצא בקול הלשון) שהוא ממש כרודף, אך לומר עליו שמותר להרגו - חושש....

טוב,
איזה נס שהוא חושש.

מספיק לנו שיקום אחד שיגיד שמספיק לו ספיקו של ר' אשר בשביל לעשות מעשה?

(אגב, האם בלקט תשובות הרבנים המופיע בגליונות מצוטטים גם רבנים המשתתפים כאן בפורום?).

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' מרץ 26, 2020 6:44 pm

גל של אגוזים כתב:מי שיש לו קורונה ומסתובב בין אנשים ומזלזל בכל ההוראות ואי אפשר להיזהר ממנו, יש לו דין רודף?

למה לא? [אם הוא מסתובב ליד אנשים זקנים].

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' מרץ 26, 2020 7:55 pm

אם הנך שואל בתמימות.
אז התשובה הפשוטה, ש'רודף' היינו מי שרוצה להרוג את חבירו, ואם לא יעצרוהו כנראה שיבצע זממו.
כאן מדובר במי שעושה פעולה שעלולה באפשרות רחוקה לסכן את חבירו. (האחוזים של אנשים ש'מתו', בגלל שהסתובבו ליד מי שחולה בקורונה הוא פרומיל מזערי).
לא שח"ו יש להקל בחובת הזהירות,
אבל מכאן עד 'דין רודף' הדרך רחוקה.

מצער שצריך להסביר דברים פשוטים. (ועוד מיחסים לא' מגדולי הפוסקים שהתלבט שמותר להרגו...).

[יתכן שמצד תקנת הקהל מותר להעמידו במקומו בדרכים המקובלות...
אבל כמובן שאין לזה שייכות לדין 'רודף'].

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' מרץ 26, 2020 8:13 pm

שש ושמח כתב:
גל של אגוזים כתב:מי שיש לו קורונה ומסתובב בין אנשים ומזלזל בכל ההוראות ואי אפשר להיזהר ממנו, יש לו דין רודף?
וה"ה חולה שפעת שנכנס למושב-זקנים לבקר מישהו.

עתניאל בן קנז כתב:איזה נס שהוא חושש.
מספיק לנו שיקום אחד שיגיד שמספיק לו ספיקו של ר' אשר בשביל לעשות מעשה?
אתה מתכוין לרמוז שיש להגרא"ו דין רודף?

ולא לחינם עוררו גדולי ישראל שליט"א על חשיבות השמחה בימים אלו.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' מרץ 26, 2020 8:30 pm

עתניאל בן קנז כתב:
שש ושמח כתב:

אם הנך שואל בתמימות.
אז התשובה הפשוטה, ש'רודף' היינו מי שרוצה להרוג את חבירו, ואם לא יעצרוהו כנראה שיבצע זממו.
כאן מדובר במי שעושה פעולה שעלולה באפשרות רחוקה לסכן את חבירו. (האחוזים של אנשים ש'מתו', בגלל שהסתובבו ליד מי שחולה בקורונה הוא פרומיל מזערי).

לא אדון כאן על הנושא המציאותי בקורונה, ב"ה אינני רופא. אבל לגבי הנושא ההלכתי אשמח לשמוע,
עד איזה רמת סיכון [באחוזים] מותר לחברי להכניס אותי בלא שאוכל להתגונן בפניו כדין רודף?
האם זה משנה האם הרודף רוצה להרוג אותי או שסתם כך לא איכפת לו שיש סיכוי שאני אמות?
והאם יש חילוק בין גדרי ספק פיקו"נ לגבי שבת לבין גדרי רדיפה?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' מרץ 26, 2020 9:55 pm

שש ושמח כתב:
עתניאל בן קנז כתב:
שש ושמח כתב:

אם הנך שואל בתמימות.

לא אדון כאן על הנושא המציאותי בקורונה, ב"ה אינני רופא. אבל לגבי הנושא ההלכתי אשמח לשמוע,
עד איזה רמת סיכון [באחוזים] מותר לחברי להכניס אותי בלא שאוכל להתגונן בפניו כדין רודף?
האם זה משנה האם הרודף רוצה להרוג אותי או שסתם כך לא איכפת לו שיש סיכוי שאני אמות?

למה אתה חושב שיש לו משהו נגדך שבמקרה הטוב יותר "סתם כך לא איכפת לו שיש סיכוי שאני אמות?",
והרי הוא מסכן פי אלף את עצמו,
וחז"ל ברוחב דעתם אמרו על ע"ה 'על חייו אינו חס על חיי חבירו לא כל שכן', ולא כסברתך.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ה' מרץ 26, 2020 10:03 pm

עתניאל בן קנז כתב:אם הנך שואל בתמימות.

מצער שצריך להסביר דברים פשוטים. (ועוד מיחסים לא' מגדולי הפוסקים שהתלבט שמותר להרגו...).

[יתכן שמצד תקנת הקהל מותר להעמידו במקומו בדרכים המקובלות...
אבל כמובן שאין לזה שייכות לדין 'רודף'].

לא "מייחסים" - ולא "התלבט", הוא אמר כהאי לישנא בדיוק (!) בשיעורו שנמצא באתר קול הלשון,
שודאי שהוא בחינה מסויימת של רודף, אך לא ברירא אם כרודף ממש ככל דיני התורה שיהיה מותר להורגו.
ניסיתי לחפש עבורכם אך מטעם רוב שיעוריו בנושאי הקורונה, ואורך כל שיעור, לא צלח בידי למצוא.
אך הרי שמואל וב"ד קיים - אפשר גם לחפש בקוה"ל, וגם לדבר עם הגר"א וייס עצמו.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' מרץ 26, 2020 10:56 pm

נוטר הכרמים כתב:
שש ושמח כתב:לא אדון כאן על הנושא המציאותי בקורונה, ב"ה אינני רופא. אבל לגבי הנושא ההלכתי אשמח לשמוע,

למה אתה חושב שיש לו משהו נגדך שבמקרה הטוב יותר "סתם כך לא איכפת לו שיש סיכוי שאני אמות?",
והרי הוא מסכן פי אלף את עצמו,
וחז"ל ברוחב דעתם אמרו על ע"ה 'על חייו אינו חס על חיי חבירו לא כל שכן', ולא כסברתך.

לא הבנתי, הנידון כאן בינתיים על מי שידוע שהוא כבר חולה וכעת הוא מסתובב בין אנשים. בזה אינו מוסיף לעצמו שום סיכון אלא רק לסובבים אותו.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' מרץ 27, 2020 12:53 am

הרבה רבנים הורו שמצווה למוסרו למשטרה מדין רודף.
אבל לפגוע בו בעצמך (אפילו רק ע"י פרסום שמו ברבים) - לא שמעתי על מי שהתיר למעשה, ולא נראה לי שמותר.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 7 אורחים