מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פתיחת 'זמן קיץ' בצל הקורונה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
דרופתקי דאורייתא

Re: פתיחת 'זמן קיץ' בצל הקורונה

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 4:09 pm

מקדש מלך כתב:אתם מתכוונים להתבדח? באמת נראה לכם שמדגרת קורונה רשמית ומבודדת יכולה להיחשב כישיבה או משהו קרוב לזה? לפני סכנת הנפשות, מישהו יפתח שם ספר?

ברור שכן, אתה מוזמן לברר על המלוניות לחולי קורונה חרדיים.
חולה קורונה, ודאי צעיר ובריא, זה כמעט לא משפיע עליו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 23, 2020 4:10 pm

דרופתקי דאורייתא כתב: ואני זוכר מתשו' רעק"א על ספק פיקו"נ במקרה רחוק ואכ"מ)..

כמדומני שאחד מאלף (פרומיל)

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 4:11 pm

כאן זה בודאי פחות מזה, זה אחד לכמה עשרות אלפים.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אפריל 23, 2020 4:15 pm

בברכה המשולשת כתב:
מקדש מלך כתב:אתם מתכוונים להתבדח? באמת נראה לכם שמדגרת קורונה רשמית ומבודדת יכולה להיחשב כישיבה או משהו קרוב לזה? לפני סכנת הנפשות, מישהו יפתח שם ספר?.

כמדומני שכבר הוסבר שלפי המתווה המוצע אין כאן סכנת נפשות משמעותית (למען האמת, יש פחות סכנה מאשר בבית)
והכל תלוי במעמד הנפשי שיהיה לבחורים (ולהורים ולרבנים) בענין זה

הבעיה היא שישיבה זו לא תהיה, כשאחוזים ניכרים מגלים תסמינים ואחוזים אחרים סופרים את הימים, ואין יוצא ואין בא, ועוד ועוד. זה נשמע סרט מתח טוב, ישיבה זאת לא. בבית הבחורים ילמדו יותר טוב. ואם ימות אחד, הוגה הרעיון יוקע אל עמוד הקלון ושום תירוץ וניפוף אגודל לא יועיל לו. אבל לא התייחסתי לזה.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ה' אפריל 23, 2020 4:16 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוצר אור

Re: דעות הרבנים לקראת פתיחת זמן קיץ

הודעהעל ידי יוצר אור » ה' אפריל 23, 2020 4:16 pm

אוהב אוצר כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:רבי דב לנדא

איך אפשר להאמין לדף כזה שכל ילד עם מקלדת ומדפסת יכול להפיץ?
אני לא נותן בזה אמון, זה נראה הודעת ווטסאפ, ביזיון לשם הגדולים הנמצאים שם
אשמח שיעמידו אותי על טעותי בכל דרך.
אני מדבר עקרונית על צורת ההגשה, לא באתי לדון או להתווכח על התוכן!

דברי הגרד"ל שליט"א התפרסמו כך בכל מקומות מושבות עמ"י, בכלי התקשורת החרדים וכו'.
רק באמת בצורה בה הובאו כאן - יש משום פזיזות יתר, הקליד ושלח, אפי' לא הספיק לבדוק אם יש טעויות וכמה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 23, 2020 4:19 pm

מקדש מלך כתב:
בברכה המשולשת כתב:
מקדש מלך כתב:אתם מתכוונים להתבדח? באמת נראה לכם שמדגרת קורונה רשמית ומבודדת יכולה להיחשב כישיבה או משהו קרוב לזה? לפני סכנת הנפשות, מישהו יפתח שם ספר?.

כמדומני שכבר הוסבר שלפי המתווה המוצע אין כאן סכנת נפשות משמעותית (למען האמת, יש פחות סכנה מאשר בבית)
והכל תלוי במעמד הנפשי שיהיה לבחורים (ולהורים ולרבנים) בענין זה

בעיה היא שישיבה זו לא תהיה, כשאחוזים ניכרים מגלים תסמינים ואחוזים אחרים סופים את הימים, ואין יוצא ואין בה, ועוד ועוד. זה נשמע סרט מתח טוב. ישיבה זו לא. בבית הבחורים ילמדו יותר טוב. ואם ימות אחד, הוגה הרעיון יוקע אל עמוד הקלון ושום תירוץ וניפוף אגודל לא יועיל לו. אבל לא התייחסתי לזה.

למה שיספרו את הימים?
הרי הבחורים נ"י, ב"ה כבר משתוקקים לחזור לישיבות,
ואם ה-"מחיר" זה להיות בישיבה לחודשיים, אז הרבה בחורים יקפצו על זה לכתחילה

וכאמור, התסמינים יצריכו אולי שינוחו מספר ימים בחדר מיוחד בישיבה

ואדרבה, כאמור, בבית יש סיכון יותר גדול לסכ"נ רח"ל (שהרי בבית, בניגוד לישיבה, לעיתים יש גם קבוצות סיכון, ויש קשר יותר גדול לקבוצות סיכון וכו')

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 4:27 pm

מקדש מלך כתב:הבעיה היא שישיבה זו לא תהיה, כשאחוזים ניכרים מגלים תסמינים ואחוזים אחרים סופרים את הימים, ואין יוצא ואין בא, ועוד ועוד. זה נשמע סרט מתח טוב, ישיבה זאת לא. בבית הבחורים ילמדו יותר טוב. ואם ימות אחד, הוגה הרעיון יוקע אל עמוד הקלון ושום תירוץ וניפוף אגודל לא יועיל לו. אבל לא התייחסתי לזה.

אתה כנראה לא הבנת, המדובר הוא רשמית, בתוך המתחם אין שמירה על שום כללים, לא מחולה מוכר ולא מחולה מסופק.
פשוט לומדים, ומי שחלש נשאר לנוח.
הרעיון הזה אמור להיות מונח אצל גדולי התורה וההוראה, והם יחליטו מה דעת התורה בכה"ג.

אין ספק שיוקע אל עמוד הקלון מי שהיה בידו לדאוג להרבות תורה דיחיד ודרבים ללא סכנה ופיקו"נ, וישב ושתק בלי לעשות כלום בבחינת תסמונת סטוקהולם.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' אפריל 23, 2020 4:32 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
מקדש מלך כתב:הבעיה היא שישיבה זו לא תהיה, כשאחוזים ניכרים מגלים תסמינים ואחוזים אחרים סופרים את הימים, ואין יוצא ואין בא, ועוד ועוד. זה נשמע סרט מתח טוב, ישיבה זאת לא. בבית הבחורים ילמדו יותר טוב. ואם ימות אחד, הוגה הרעיון יוקע אל עמוד הקלון ושום תירוץ וניפוף אגודל לא יועיל לו. אבל לא התייחסתי לזה.

אתה כנראה לא הבנת, המדובר הוא רשמית, בתוך המתחם אין שמירה על שום כללים, לא מחולה מוכר ולא מחולה מסופק.
פשוט לומדים, ומי שחלש נשאר לנוח.
הרעיון הזה אמור להיות מונח אצל גדולי התורה וההוראה, והם יחליטו מה דעת התורה בכה"ג.

[b]אין ספק שיוקע אל עמוד הקלון מי שהיה בידו לדאוג להרבות תורה דיחיד ודרבים ללא סכנה ופיקו"נ, וישב ושתק בלי לעשות כלום בבחינת תסמונת סטוקהולם.
מה זה המילות הלועזיות שהפלג גם משתמשים בו?

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' אפריל 23, 2020 4:48 pm

מקדש מלך כתב:אתם מתכוונים להתבדח? באמת נראה לכם שמדגרת קורונה רשמית ומבודדת יכולה להיחשב כישיבה או משהו קרוב לזה? לפני סכנת הנפשות, מישהו יפתח שם ספר?

המענה כמובן הוא גם על רעיון ספינת הטיולים המבודדת (בהנחה שחוק פו המפורסם לא מכה שוב), וחל מכאן ולהבא ולמפרע גם על רעיונות הישיבות במטוסים המיותמים.

אתה מצייר את זה כאילו נכנסים לשם ע"ד שאחוז נכבד לא ישרדו. ושכולם נכנסים לשם בכפייה, ובפחד תמידי שמא זה יומם האחרון.
זה רחוק מאד מהמציאות שצעירים בריאים שאין להם מחלות רקע בגילאים אלו, אם בכלל מתים, זה אחוז אפסי. וכעת יש רצון חזק של הבחורים ועסקנים שונים לחזור לישיבות, ולא מפחדים. ובפרט שמדובר שבודקים אותם קודם שיכנסו. כמובן מי שמפחד או שלא מעוניין להיות כלוא במשך כמה חודשים, אין מי שיכפה עליו להצטרף.
בנוסף כפי שהזכירו במלוניות אין את האוירה שתיארת, למרות שהם כבר חולים.

בכל אופן כוונתי פשוטה. לא ניתן לכלוא בחורי ישיבות במשך כמה חודשים, ולדמיין שהם לא ינסו לברוח משם. לשמור עליהם בחברת שמירה זה בדיחה. וגם אף א' לא ירצה לקחת ע"ז אחריות שלא יברחו. מבחינה פרקטית האפשרויות היחידות הם או בתי כלא או ספינות.
אם הולכים עם הגישה שאפשר לישיבות להתקיים בתנאים מסויימים, זה האופן היחיד שאני רואה שזה אפשרי.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' אפריל 23, 2020 4:58 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:מה זה המילות הלועזיות שהפלג גם משתמשים בו?

מתוך ויקיפדיה: תסמונת סטוקהולם (או קרבה רגשית בשבי) היא תופעה פסיכולוגית שבה אדם המוחזק בכפייה בידי אנשים זרים, מפתח אמפתיה והזדהות נפשית עם האידאולוגיה והמעשים של האנשים המחזיקים בו.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אפריל 23, 2020 5:02 pm

יבנה כתב:

המענה כמובן הוא גם על רעיון ספינת הטיולים המבודדת (בהנחה שחוק פו המפורסם לא מכה שוב), וחל מכאן ולהבא ולמפרע גם על רעיונות הישיבות במטוסים המיותמים.

אתה מצייר את זה כאילו נכנסים לשם ע"ד שאחוז נכבד לא ישרדו. ושכולם נכנסים לשם בכפייה, ובפחד תמידי שמא זה יומם האחרון.
זה רחוק מאד מהמציאות שצעירים בריאים שאין להם מחלות רקע בגילאים אלו, אם בכלל מתים, זה אחוז אפסי. וכעת יש רצון חזק של הבחורים ועסקנים שונים לחזור לישיבות, ולא מפחדים. ובפרט שמדובר שבודקים אותם קודם שיכנסו. כמובן מי שמפחד או שלא מעוניין להיות כלוא במשך כמה חודשים, אין מי שיכפה עליו להצטרף.

בכל אופן כוונתי פשוטה. לא ניתן לכלוא בחורי ישיבות במשך כמה חודשים, ולדמיין שהם לא ינסו לברוח משם. לשמור עליהם בחברת שמירה זה בדיחה. וגם אף א' לא ירצה לקחת ע"ז אחריות שלא יברחו. מבחינה פרקטית האפשרויות היחידות הם או בתי כלא או ספינות.
אם הולכים עם הגישה שאפשר לישיבות להתקיים בתנאים מסויימים, זה האופן היחיד שאני רואה שזה אפשרי.

לא. איני חושש מהפחד, להיפך, אני חושש מהחגיגה (כמובן כשאחוזה ניכר מגלה תסמינים זה עוד נושא).
אני לא איש חינוך ולא עוסק עם בחורים, אבל ילדים יש לי וגם אני הייתי בחור פעם.
כל שינוי קטן בשיגרה פוגע מאוד בקיום לימודים. והמתכונות ההזויות (לטעמי) שמציעים כאן, ללא ספק יהפכו את הישיבות לקרקסים. והנזק יהיה לאין ערוך מאשר ישיבה בבית עם ההורים ולימוד כפי הניתן מטלפונים וכדומה (כמובן שצריך צוות עם מסירות נפש אמיתית, לעקוב אחרי הבחורים שקובעים חברותות טלפוניות, מקשיבים לשיעורים וכו').
ברור שצריך מתכונת אבל לא שמציעים כאן. אינני מתיימר להציע פתרון, וזה גם לא התחום שלי. אבל אני מקוה מאוד שהרעיונות שמציעים לפני גדולי ישראל הם ישימים יותר.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 5:17 pm

אני באמת לא מבין למה לרוץ לרעיונות של ספינה וכו'.
בקעמפים יושבים סגורים במתחם סגור, כאן יהיה זה לפרק זמן ארוך יותר.
פיקוד העורף יהפוך את המקום לשטח סגור. אין יוצא ואין בא.
למה שזה לא יצליח?
למה זה נראה לך ליצנות?
מי שיגיע לשם יהיה מי שמוכן ללכת ללמוד, ודאי שלא כולם, אבל מי שכן - ברוך הבא. אדעתא דהכי.
האמן לי ומידיעה קאמינא שרבים רבים מאד מבחורי הישיבות יבואו למקומות הללו, אם זה יעשה ע"פ דעת תורה אחרי התייעצות עם גורמי רפואה מוסמכים.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' אפריל 23, 2020 5:19 pm

מקדש מלך כתב:
יבנה כתב:

לא. איני חושש מהפחד, להיפך, אני חושש מהחגיגה (כמובן כשאחוזה ניכר מגלה תסמינים זה עוד נושא).
אני לא איש חינוך ולא עוסק עם בחורים, אבל ילדים יש לי וגם אני הייתי בחור פעם.
כל שינוי קטן בשיגרה פוגע מאוד בקיום לימודים. והמתכונות ההזויות (לטעמי) שמציעים כאן, ללא ספק יהפכו את הישיבות לקרקסים. והנזק יהיה לאין ערוך מאשר ישיבה בבית עם ההורים ולימוד כפי הניתן מטלפונים וכדומה (כמובן שצריך צוות עם מסירות נפש אמיתית, לעקוב אחרי הבחורים שקובעים חברותות טלפוניות, מקשיבים לשיעורים וכו').
ברור שצריך מתכונת אבל לא שמציעים כאן. אינני מתיימר להציע פתרון, וזה גם לא התחום שלי. אבל אני מקוה מאוד שהרעיונות שמציעים לפני גדולי ישראל הם ישימים יותר.

שגרה הרי אין.
השאלה האם עדיף את הלא שגרה שנמצאים בבית בלי אוירת הלימוד ובלי הצוות והחברים, ולפעמים מקשיבים לטלפונים שקורסים תמיד או מנסים ללמוד דרכו עם אחרים. או שעדיף את הלא שגרה שנמצאים עם שאר הישיבה עם אנשי צוות, באוירה יותר קלילה מתמיד.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אפריל 23, 2020 5:29 pm

אז דבר ראשון צריך לפתור את בעיית קריסת הטלפונים. לכאורה יותר פשוט מכל הפרוייקטים האחרים המוצעים.

לאחר מכן לערוך מעקב מסודר אחרי ההקשבה, שיחה טלפונית של איש הצוות עם הבחור בתדירות לוודא שהוא בעניין וכו'.

וכל זה עדיין יותר פשוט מהפתרונות האחרים לכאורה.
ואו אז מרימים ידיים לשמים ואומרים, עשינו את שלנו, עשה אתה את שלך. מה שאין כן להביא בחור בידיים למצב של חשש פריקת עול והוללות, וחלקם (בעלי הנפשות החלשות) מפתחים חרדות חוץ מתסמיני המחלה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 23, 2020 5:30 pm

למנהלים שליט"א: לענ"ד כדאי לשקול לאחד אשכולות

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 5:46 pm

מקדש מלך כתב:אז דבר ראשון צריך לפתור את בעיית קריסת הטלפונים. לכאורה יותר פשוט מכל הפרוייקטים האחרים המוצעים.

לאחר מכן לערוך מעקב מסודר אחרי ההקשבה, שיחה טלפונית של איש הצוות עם הבחור בתדירות לוודא שהוא בעניין וכו'.

וכל זה עדיין יותר פשוט מהפתרונות האחרים לכאורה.
ואו אז מרימים ידיים לשמים ואומרים, עשינו את שלנו, עשה אתה את שלך. מה שאין כן להביא בחור בידיים למצב של חשש פריקת עול והוללות, וחלקם (בעלי הנפשות החלשות) מפתחים חרדות חוץ מתסמיני המחלה.

ברור שטלפונים זה דבר שלא באמת יצליח. למה לחכות ולהרים ידיים, תרים ידיים מעכשיו.

חשש פריקות עול, הוללות?? חרדות??
מריה דאברהם, מה הקשר??
(ולגבי חרדות, ברור שמי שיחליט ללכת לשם יהיה אדעתא דהכי, ויובהר לו מה המשמעות).

שמש

הודעהעל ידי שמש » ה' אפריל 23, 2020 7:10 pm

בברכה המשולשת כתב:
שמש כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:זה שונה ממה שכתבתי, הם רוצים לבודד ולפתוח מקומות שלא יהיה בהם קורונה,
אני כתבתי לפתוח ולהפוך את המקומות למדגרת קורונה מלכחילה, כיון שבלא"ה כולם צעירים ואין סיכון

זו סכנת נפשות, יש ודאי אחוזי סיכון גם אצל בחורים (שחולים במחלות כרוניות או חלו בעבר במחלה קשה או מעשנים) וגם אם לא ימותו מהקורונה (מה שלא בטוח כלל) ודאי שיתכן כי יחלו באופן קשה או אף יישארו עם נזקים לכל החיים ח''ו. לא מאמין שהורה שפוי (שמודע לנתונים ולעובדות..) יסכים לשלוח את בנו לשמש כעכבר מעבדה בניסוי כה מסוכן.

כמדומני שבמתווה המוצע (שהועלה כאן באחד מהאשכולות בשבוע שעבר, למיטב זכרוני) בחורים עם מצבי רקע לא יגיעו.

על פניו, אם תצרף את אחוז החולים במחלות כרוניות (לב לחץ דם אסטמה ועוד) גם בגילים הצעירים יותר, ובפרט אם נצרף את אחוז המעשנים (שהוא למרבה הצער, לא נמוך כ''כ בקרב בני הישיבות), נגיע לאחוזים שלדעת כמה פוסקים כבר נחשבים כ'מיעוט המצוי' לכל הפחות. מה הם יעשו בינתיים? ישבו בבית? ישחקו שש בש? כל עוד זה פחות או יותר המצב אצל כולם, סביר להניח שההשפעה והפגיעה תהיה נמוכה יחסית, מאשר במצב שבו רק כמה בודדים מכל ישיבה ירגישו שהם 'מחוץ למחנה'.
כל זה עוד בלי לקחת בחשבון את ההנחה הפשוטה שאף הורה שפוי לא ישלח את בנו (הבריא ולא מעשן) למדגרת קורונה גם אם התוצאה תהיה 'רק' שפעת קשה מאוד של שבוע שבועיים.

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ה' אפריל 23, 2020 7:21 pm

קבוצות הסיכון על פי משה"ב:
אדם בסיכון לתחלואה קשה ב- 19-Covid :
בן 69-50 עם 2 נקודת סיכון ויותר, או בן 49-30 עם 4 נקודות סיכון ויותר.
זאת בנוסף לכל בני 70 ומעלה.
נקודת סיכון אחת (לפי מודל מכון כללית למחקר) תינתן לקיומם של כל אחד מהבאים: מחלת לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם, עישון מצטבר של מעל 10 שנות חפיסה, השמנת יתר(BMI>30), אשפוז בשלוש השנים האחרונות למעט לידות (כל אשפוז נוסף מוסיף נקודת סיכון).

כלומר: לא כל 'נקודת סיכון' הופכת את האדם ל'קבוצת סיכון'. ופשוט.
אינני אומר להסתמך על דעתם כתורה מסיני, כלל וכלל לא, אך יש לקחת בחשבון גם את דבריהם, ולא להגדיר כל עלייה מזערית בסיכון כ'קבוצת סיכון'.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 23, 2020 8:24 pm

כדי להפוך את מתווה בידוד הישיבות לריאלי, יש להודיע על קניסה ממונית (של אלפי ש"ח) לבחור היוצא מן הישיבה (כולל איכון שב"כי...), ודי בזה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אפריל 23, 2020 8:47 pm

במתווה שפורסם דובר על קנס של 2,500 ש"ח.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' אפריל 23, 2020 11:51 pm

..
קבצים מצורפים
כצפוי הכרעת הגרי''ג תחילת זמן קיץ תשפ.jpg
כצפוי הכרעת הגרי''ג תחילת זמן קיץ תשפ.jpg (116.43 KiB) נצפה 8591 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אפריל 23, 2020 11:55 pm

זה סופי?

שמעתי הבוקר ממישהו נאמן מאוד, ששמע אף הוא הבוקר מפי הגאון רבי .... שליט"א ששמע מד"ר... שעל הדרכותיו ודבריו התבססה חלק גדול מן התעמולה ביומונים,
כי אין סיכון בללמוד עם חברותא במרחק 2 מטר ועם מסכה בתוך בית! לכאורה נפק"מ מאוד גדולה אם פותחים את הזמן בבתים.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ו' אפריל 24, 2020 12:01 am

[תמוה לי מדוע הושמט דין תשב"ר. שמא מפני ההחלטה הצפויה להחזיר את מערכת החינוך עד כיתה ג' בשלב ראשון, שיחל מיד אחרי יום העצמאות?!].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אפריל 24, 2020 12:01 am

יש היתרים שעליהם נאמר "ודבר זה אסור לאומרו בפני עם הארץ"...

מנין

הודעהעל ידי מנין » ו' אפריל 24, 2020 5:24 pm

איש הגבעה

הצעה מיוחדת ללימוד בימים הללו לכל בחורי הישיבות בארץ הקודש

הודעהעל ידי איש הגבעה » ו' אפריל 24, 2020 6:14 pm

לענ"ד כל קווי הטלפון ודומיהם הם כמעט בבחינת דברים בטלים, הרי לכל בחור יש את קול הלשון (וקול הדף) ויכול לשמוע שיעורים מכל הרבנים והראשי ישיבות בכל נושא (לא פחות טוב מהראש ישיבה שלו), וכמעט אף אחד לא מתקשר לשם, וא"כ מדוע חושבים שבחורים יוכלו לנהל כך ג' סדרים בקווי טלפונים מתוך הבתים הקטנים שלנו,
אבל מה שכן אפשר, והוא שכל 10 בחורים ילמדו יום שלם עם מגיד שיעור אחד קרוב לביתם, הרי כידוע הרבה הרבה מבני הישיבות אם היו לומדים כך כל השנה תמיד בקבוצות קטנות היו תלמידי חכמים מופלגים, ורק היום בזמננו לומדים בישיבות ענקיות שאין איש שם על לב אליהם, וכך נשמטין אחד אחד (ובתחילה נכנסים כ"כ הרבה מצויינים ובסוף ה"י), - ולכן אני חושב שמשמים יש לנו כעת שער כושר, לארגן שילמדו בקבוצות קטנות (עם כל ההגנות 2 מטר ומסכות) וכך ילמדו ויוסיפו ללמוד וינצלו הימים הללו, שגם כל הכוללים סגורים וישנם מאות אברכים חשובים שיכולים ללמוד איתם בעיון סוגיות, ויישבו בגגות וחצרות וילמדו עשר עד 19.
ולענ"ד זה הצעה נפלאה, ומן המיצר יתברר לנו כמה בחורים נפלאים לא שמנו אליהם לב, וילמדו בהתמדה- ומי שיוכל יציע הצעה זאת לגדולי ישראל, ולראשי הישיבות, ויהיה לו חלק בהצלת בחורי הישיבות של הדור הזה

נוטר הכרמים

Re: הצעה מיוחדת ללימוד בימים הללו לכל בחורי הישיבות בארץ הקודש

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' אפריל 25, 2020 10:11 pm

איש הגבעה כתב:לענ"ד כל קווי הטלפון ודומיהם הם כמעט בבחינת דברים בטלים, הרי לכל בחור יש את קול הלשון (וקול הדף) ויכול לשמוע שיעורים מכל הרבנים והראשי ישיבות בכל נושא (לא פחות טוב מהראש ישיבה שלו), וכמעט אף אחד לא מתקשר לשם, וא"כ מדוע חושבים שבחורים יוכלו לנהל כך ג' סדרים בקווי טלפונים מתוך הבתים הקטנים שלנו,
אבל מה שכן אפשר, והוא שכל 10 בחורים ילמדו יום שלם עם מגיד שיעור אחד קרוב לביתם, הרי כידוע הרבה הרבה מבני הישיבות אם היו לומדים כך כל השנה תמיד בקבוצות קטנות היו תלמידי חכמים מופלגים, ורק היום בזמננו לומדים בישיבות ענקיות שאין איש שם על לב אליהם, וכך נשמטין אחד אחד (ובתחילה נכנסים כ"כ הרבה מצויינים ובסוף ה"י), - ולכן אני חושב שמשמים יש לנו כעת שער כושר, לארגן שילמדו בקבוצות קטנות (עם כל ההגנות 2 מטר ומסכות) וכך ילמדו ויוסיפו ללמוד וינצלו הימים הללו, שגם כל הכוללים סגורים וישנם מאות אברכים חשובים שיכולים ללמוד איתם בעיון סוגיות, ויישבו בגגות וחצרות וילמדו עשר עד 19.
ולענ"ד זה הצעה נפלאה, ומן המיצר יתברר לנו כמה בחורים נפלאים לא שמנו אליהם לב, וילמדו בהתמדה- ומי שיוכל יציע הצעה זאת לגדולי ישראל, ולראשי הישיבות, ויהיה לו חלק בהצלת בחורי הישיבות של הדור הזה

גם אני מצטרף להנ"ל.
ומן הנסיון, הבנים שלי התעייפו מאוד מהר מלשמוע את השיעורים המתוקים ביותר.
אני הייתי מציע, לישיבות ולכוללים שלא יפתחו את שעריהם בשבוע הקרוב,
ללכת לפחות על כיוון של לימוד בחברותות ולא דרך הטלפון.

אחד מקרובי משפחתי, נושק לשבעים שליט"א, התייעץ עם רופאים, וכך עושה עם החברותא הקבועה שלו.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ש' אפריל 25, 2020 10:31 pm

נכון חברותות בבתים, זה דבר אפשרי בבתים רבים.
מסתגרים במרפסת או בחדר כל שהוא, או על הגג (כפי שעשו בכמה מקומות), וכיוצב"ז.
ובסך הכל אפשר ללמוד טוב.

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » א' אפריל 26, 2020 2:33 am

קיבלתי. אולי כבר הובא בפורום.
קבצים מצורפים
‏‏עותק של דברים נוראים - מתלמידי הגר''א - בשעת מגפה - לבטל תשב''ר - מדברי ישעיה ח''א בדף ההוספות להרב ר' ישעיה חשין - עותק.jpg
‏‏עותק של דברים נוראים - מתלמידי הגר''א - בשעת מגפה - לבטל תשב''ר - מדברי ישעיה ח''א בדף ההוספות להרב ר' ישעיה חשין - עותק.jpg (85.88 KiB) נצפה 8236 פעמים

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » א' אפריל 26, 2020 3:23 am

הגאון רבי יהודה אריה כץ, ראש ישיבת 'תורת מרדכי', הנמנית על מוסדותיו של הגאון רבי ישראל מאיר דרוק, מתלמידיו הקרובים של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, הודיע להורים כי ישיבתו תנסה לפתוח את זמן קיץ מחר במקומות חסויים שם יוכלו כל בני הישיבה ללמוד יחד.

ל'כיכר השבת' נודע כי ישיבה קטנה תורת מרדכי הממוקמת במודיעין עילית שלחה מסר להורים כי הישיבה תנסה לפתוח את הישיבה בזמן קיץ במקומות חסויים זאת בשל הוראות משרד הבריאות האוסרות פתיחת ישיבות נכון להיום.

ראש הישיבה העביר הודעה להורי התלמידים תוך ניסיון לצנזר את המילים המפורשות של פתיחת זמן קיץ באופן רשמי. את הודעתו להורים פתח הרב כץ: "אני מקווה שכולם יבינו את עומק ההודעה, ושימו לב, אנחנו מחפשים מקום לתפילת מעריב ודי למבין".

הרב כץ השתמש לאורך הודעתו ב"תפילת מעריב" כתחליף למילים המפורשות של מקום לפתיחת הזמן, והוסיף: "המקום צריך להיות בשטח פתוח, עדיף שיהיה בבניין גבוה למעלה. מחפשים מקום לתפילת מעריב ודי למבין".

"שיהיה בשטח פתוח בבניין גבוה למעלה. עדיף מקומות פנויים. צריך להתפלל בצנעה. עדיף שהמקום לא יהיה גלוי לעיני בני אדם. זה מה שאנחנו מחפשים. מקום פתוח לתפילת מעריב לתלמידי הישיבה ודי למבין. מי שיכול לנדב את ביתו לצורך העניין הזה תבוא עליו ברכה". בסיום הודעתו הדגיש הרב גץ: "תפילת מעריב – ועוד".

ל'כיכר השבת' נודע, כי עד שיימצאו אותם מקומות מסתור בהם מעוניינת הישיבה להתמקם, הלימודים יתקיימו באמצעות שיעורים טלפוניים כבשאר הישיבות.

יצוין, כי הרב דוד קנייבסקי נכדו של מרן שר התורה משמש בתפקיד תורני בישיבה והסביר כי: "דעתו של סבא שסגירת ישיבות יותר מסוכנת מהקורונה, וכמובן שלא מדובר על לימודים בצורה שבעייתית מבחינה בריאותית".

כזכור, במכתב שפרסם בסוף השבוע האחרון חזר מרן שר התורה על דרישתו כל העת דיש לעשות הכל כדי שיפתח הזמן בהתתי"ם ובהיכלי הישיבות והכוללים עפ"י כללי הזהירות, ותורה מגנא ומצלא. עד שיסתייע מילתא לזה, הורה שר התורה דיש לשמור על קביעות הלימוד כל אחד בביתו, וכפי הקושי כך גודל השכר.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' אפריל 26, 2020 7:35 am

אם הראיה היא מ"שאלת חלום" היום לא צריך זאת, היום אנחנו בעיצומו של חלום כואב בלי שאלה... חלום בלהות וכיפופי ידיים של נערים מי "ישלוט" על עולם התורה וד"ל ואכמ"ל.
לא בגלל אותם נערים צריכה לבוא ההחלטה אם לפתוח את הישיבות או לא, ההחלטה צריכה לקבל אחריות! ממישהו שיודע מהי אחריות הכלל ולא משחק במי ישלוט ומי ינפיק מכתבים. מישהו שלוקח אחריות על בריאות עשרות אלפי בני תורה שלא יארע להם נזק!
ובעלי האחריות שעדין נותרו לנו לפליטה לאוי"ט אומרים שאי אפשר כעת לקחת אחריות. המגיפה עדין משתוללת.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2020 10:44 am

פורסם כעת באתר ערוץ 7:

בתום ישיבה לילית בת למעלה משלוש שעות במועצה לביטחון לאומי, סיכמו נציגי הישיבות ונציגי משרד החינוך ומשרד הבריאות על המתווה שיוצג היום (שלישי) בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו ויביא לפתיחת הישיבות.

המתווה כולל חזרה לשגרת לימוד בשיטת הקפסולות, כך שתלמידי הישיבה לא יבואו במגע עם העולם החיצון בתקופת שהותם בישיבה. המתווה יהיה צמוד להקלות ההדרגתיות הנוקטת מערכת החינוך.

על פי הסיכום, המל"ל יערוך סיור בכל מוסד לימודים על מנת לבחון את היערכותו לשגרת קורונה ויקבע האם המוסד עומד בדרישות המחמירות של משרד הבריאות.

קמפוסי הישיבות יחולקו למתחמים נפרדים לחלוטין לכל קפסולת תלמידים, באופן המאפשר אי מגע מוחלט בין קבוצת תלמידים אחת לשניה.

בשלב הראשון, הלימוד יתאפשר רק במוסדות שיבחרו, בעלי קמפוס סגור המאפשר את שהיית התלמידים בו ללא יציאה החוצה. שלב זה צפוי להימשך כשלושה שבועות.

הפיקוח על הלימוד בשגרת קורונה בישיבות יהיה מחמ"ל משותף של גורמי המקצוע הממשלתיים ומשרדי הממשלה בשולחן עגול עם איגודי הישיבות. כחלק מהפיקוח תבוצע בקרה פיזית במוסדות.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' אפריל 28, 2020 11:12 am

פתרון ה"קפסולה" ישים אולי לישיבה אחת או שתיים, האם מאן דהו מכל ה'חכמים' שישב בישיבה הארוכה שכל היח"צנים עמלים לפרסם בכל אתרי התקשורת, חושב שיוכל להושיב אף אלף בחורי פוניבז' ואלף דחברון ב'קפסולה' בלי לצאת מגבעות ישיבותיהם? נו, אז חכמה גדולה ליישם ל3 או 4 ישיבות של מתחכמים, ולצאת בקול רעש גדול תוך כמה ימים יפתח הזמן.. גם מ'פתיחת הזמן' עושים עסק יחצ"ני ויצטרכו לתת הוקרה כל יום לשבע עסקנים שדאגו במסירות נפשם לפתיחת הישיבה?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2020 11:55 am

יונת אלם כתב:פתרון ה"קפסולה" ישים אולי לישיבה אחת או שתיים, האם מאן דהו מכל ה'חכמים' שישב בישיבה הארוכה שכל היח"צנים עמלים לפרסם בכל אתרי התקשורת, חושב שיוכל להושיב אף אלף בחורי פוניבז' ואלף דחברון ב'קפסולה' בלי לצאת מגבעות ישיבותיהם? נו, אז חכמה גדולה ליישם ל3 או 4 ישיבות של מתחכמים, ולצאת בקול רעש גדול תוך כמה ימים יפתח הזמן.. גם מ'פתיחת הזמן' עושים עסק יחצ"ני ויצטרכו לתת הוקרה כל יום לשבע עסקנים שדאגו במסירות נפשם לפתיחת הישיבה?

לא הבנתי.
וכי פתיחת ישיבה אחת, ואפילו חלקית (ק"ו אם זה ארבע ישיבות, וק"ו שזה ישים במספר גדול בהרבה של ישיבות, לפי הידוע לי) איננה שווה מאמץ?
ואם עסקן פלוני יטול על כך קרדיט יחצ"ני, שיבושם לו. העיקר הוא לימוד התורה.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' אפריל 28, 2020 12:33 pm

הרב בברכה המשולשת, בין תבין שזה לא ישים. מי שיודע מי עומד מאחורי פרי ההחלטה הלא ישימה הזו שנובעת מ'אגו' של אחד שפגעו ב'אגו' שלו, האם ניתן לדחוס בקומת פנימיה 24 בחורים עם בית מדרש קטן ואוכל בחמגשיות בלי יציאה, כל מי שלמד בישי"ג 6 או 7 שנים יודע שזה אפילו לא בדיחה...

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2020 12:48 pm

יונת אלם כתב:הרב בברכה המשולשת, בין תבין שזה לא ישים. מי שיודע מי עומד מאחורי פרי ההחלטה הלא ישימה הזו שנובעת מ'אגו' של אחד שפגעו ב'אגו' שלו, האם ניתן לדחוס בקומת פנימיה 24 בחורים עם בית מדרש קטן ואוכל בחמגשיות בלי יציאה, כל מי שלמד בישי"ג 6 או 7 שנים יודע שזה אפילו לא בדיחה...

אינני רוצה לפגוע בכתר"ה,
אך אני יודע שאם רוצים, אפשר (כמדומני שבמהלך הדורות היו פעמים רבות שהתנאים היו הרבה יותר קשים...)

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' אפריל 28, 2020 2:32 pm

לענ"ד ודאי שכל שיש אפשרות לפתוח כל מקום תורה, אפילו בודדים, מבלי סיכון, חובה גמורה להשתדל בזה, גם אם פלוני יקבל על כך קרדיט.
וכבר כתב מרן הגר"ח שליט"א
באם ח"ו לא ייפתחו מוסדות התורה, אין לשער ולתאר הסכנה והנזקים בזה, מנער ועד זקן, ברוח וגשם, וסופו מי ישורנה, רח"ל

ודברים ברוח זו פורסמו גם ביתד בשמו.
[ולפי השמועה ישנם כמה וכמה מוסדות תורה שכבר פתחו שעריהם בצורה כזו או אחרת, אחרי התייעצות עם גורמי רפואה וגדולי בעלי ההוראה, בדרך הראויה והנכונה].
--

ומה יהיה עם תשב"ר שבוע הבא?
בכל המדינה יפתחו בתי הספר (עד כיתה ג') ורק אצל תשב"ר לא?
ואצל כל המדינה מה שלא נפתח כבר מהיום בתי הספר, רק בגלל יום אידם, ודוחים זאת לאחריו, אבל אנן מאי? בזה צריכים למיזל אבתרייהו?! אתמהא.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2020 3:19 pm

פרסמנו שמה שעדיין לא נפתחו (כיתות א-ג, בקבוצות קטנות ב]בתי הספר, זה כי רוצים לעשות בדיקה נוספת ביום שישי, ליתר ביטחון.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' אפריל 28, 2020 11:23 pm

ושאלת השאלות: אם מר נתניהו ירום הודו אישר את המתווה בגלל סיבות לחץ פוליטיות נגמר ה'ונשמרתם' שאנחנו מחויבים כיהודים שומרי תורה? הלא הנה הדברים שאמרו גאוני הדור אחרי ה'אישור' שמר ב. נ. שמאד 'דואג' לציבור החרדי נתן למנינים, דבר ראשון זה שמירת הבריאות. זה שעסקנים עם חשבונות אגוצנטריים שלהם החליטו ללחוץ ולקבל אישור, לא מאשר שהמתווה הזה ישים בכלל? ואכמ"ל

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ד' אפריל 29, 2020 12:09 am

יונת אלם כתב:ושאלת השאלות: אם מר נתניהו ירום הודו אישר את המתווה בגלל סיבות לחץ פוליטיות נגמר ה'ונשמרתם' שאנחנו מחויבים כיהודים שומרי תורה? הלא הנה הדברים שאמרו גאוני הדור אחרי ה'אישור' שמר ב. נ. שמאד 'דואג' לציבור החרדי נתן למנינים, דבר ראשון זה שמירת הבריאות. זה שעסקנים עם חשבונות אגוצנטריים שלהם החליטו ללחוץ ולקבל אישור, לא מאשר שהמתווה הזה ישים בכלל? ואכמ"ל

כל מילה מיותרת.
והענין פלא והפלא, הרי אנו צריכין וחייבין להחמיר עשרת עשרת מונים מהוראות משרד הבריאות ושאר הגורמים, שאצלם כל שיקול ממוני (גדול ככל שיהיה) דוחה נפש אחת (והרבה יותר) - מישראל.
רק שאה"נ, ולגבי פתיחת הישיבות גרידא, אם גדו"י יורו לפתוח, משום דחסרון תורה חמור ומסוכן יותר מן המגפה (כלשון מרן הגרח"ק שליט"א) - אזי יהיה מותר לעשות כן, אבל גבי שאר ההקלות - לכאו' יש לנו להחמיר יותר מהם ומהמונם.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 49 אורחים