מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה הקשר בין הרה"ג ר' מיכל פיינשטיין לפרופ' לוי גינזבורג?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

Re: מה הקשר בין הרה"ג ר' מיכל פיינשטיין לפרופ' לוי גינזבורג?

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 11, 2019 2:34 pm

עדיאל ברויאר כתב: . . למרות שכמדומני שבתו של ר"י ברויאר אמרה לי שהיא חושבת שלפעמים הוא הלך ככה גם בשעה שלא ראו אותו ואולי אף לעיתים בתוך ביתו. אבל אני מסופק אם היא אמרה ככה.

ראה לעיל, על יהודי שיקאגא.
ואולי כיון שהותר (מפני צורך השעה והסכנה), הותר (או שנעשה להם כהיתר, אחר מחכ"ת).

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' אפריל 11, 2019 6:19 pm

קול מבשר כתב:שאלתי את אחד מתלמידי הגר"ח צימרמן. לדבריו הספר לא יצא מפני בקשה אישית מפי בני משפחתו של גינזבורג. לדבריו, בספר של בנו מופיע כי פעם ראה את אביו כשהוא חיוור ומפוחד ולשאלתו, הסביר לו ל"ג כי ישנו אחד בשם ד"ר צימרמן שעומד להוציא עלי ספר ואז אמות. בני המשפחה פנו לגר"ח וזה גנז את הספר.

אני הופתעתי לשמוע שהבן כתב בספרו סיפור שלא מחמיא כלל לאביו.
האם מאן דהו יכול לאשר/ להכחיש?

למיטב זכרוני הסיפור לא מופיע בביוגרפיה של בנו Keeper of the Law, ונראה לי שהשומע שמע וטעה על פי סיפור אחר המופיע שם, והוא כי בסוף ימיו של גינזבורג הוא סבל ממחלת הshingles (לא יודע איך קוראים את זה בעברית), ולקה בה לראשונה עת שקיבל מכתב אנונימי שגער בו והתרעם עליו על שהוציא את עצמו מכלל שלומי אמוני ישראל, והתרה בו לשוב בתשובה בעוד מועד.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אפריל 11, 2019 6:44 pm

הגהמ כתב: . . בסוף ימיו של גינזבורג הוא סבל ממחלת הshingles (לא יודע איך קוראים את זה בעברית) . .

שלבקת חוגרת

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אפריל 14, 2019 1:50 pm

היש לגינזבורג צאצאים שומרי תו"מ?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 18, 2019 9:45 am

הגהמ כתב:
הגהמ כתב:[נ.ב. בהודעתיך גרמת לי לחזור ולשנן פרק זה, ועמדתי מחדש על הבדלי הגישות שביני ובין ידידינו הנ"ל כנראה מתוך הודעותינו מלפני חמש שנים. אני שוקל בדעתי לחזור ולהוסיף ולהבהיר בנידון, ואולי אכתוב בסמוך אם יגזור ה' בעדי (אם מישהו עוד מעוניין בכלל)].

נעתרתי בשעתו לבקשות חברינו הע"י שהתעניינו בזה ועודדו אותי לגמור מה שהתחלתי, ומני אז ישבתי ועברתי פרשתא דא, ואת אשר נראה לי העליתי על הכתב באופן מסודר טענה מול טענה כדרך המתווכחים, ואלא שבינתיים נתארכו הדברים מכדי שיכיל אותם אשכול מכובד זה, ולכן מסרתים להדפסה בקובץ 'חקירה' שזה עתה יצא לאור. אקוה להעלות תדפיס לכאן לעת מצוא.

תוחלת ממושכה וגו'.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ד' אפריל 24, 2019 9:02 am

מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).
הנ"ל נשלח בשנת תרצ"ט ע"י תנועת פא"י לגיוס כספים בארה"ב (כמדומני עבור קיבוץ חפץ חיים), ו'נתקע' שם עקב המלחמה, וגם נותק הקשר עם משפחתו בארץ, וכך התגלגל בשנות המלחמה ממקום למקום בארה"ב, ובאחת השבתות הוזמן לסעודת ליל שבת ע"י הפרופ' גינצבורג.
דירתו של גינצבורג שכנה בקומה גבוהה, וכאשר חזרו מתפילת ליל שבת ניגש שומר הבנין הנכרי והזמין את המעלית, כביכול בשביל עצמו, וכאשר הגיעה המעלית נכנס אליה גינצבורג עם הנכרי שעלה עמו לביתו כביכול לצורך עצמו. לפני שנכנס למעלית ראה הנ"ל את אורחו עומד נבוך, והפטיר לעברו: אתה אל תסמוך על הקולות שלי, הן בשבילי ולא בשבילך, אתה תעלה ברגל...

(עכשיו יבואו החוקרים ויבדקו באיזו קומה התגורר גינצבורג ואם היתה שם מעלית. מעשה ששמעתי כך היה)

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אפריל 24, 2019 9:04 am

יגל כתב:מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).
הנ"ל נשלח בשנת תרצ"ט ע"י תנועת פא"י לגיוס כספים בארה"ב (כמדומני עבור קיבוץ חפץ חיים), ו'נתקע' שם עקב המלחמה, וגם נותק הקשר עם משפחתו בארץ, וכך התגלגל בשנות המלחמה ממקום למקום בארה"ב, ובאחת השבתות הוזמן לסעודת ליל שבת ע"י הפרופ' גינצבורג.
דירתו של גינצבורג שכנה בקומה גבוהה, וכאשר חזרו מתפילת ליל שבת ניגש שומר הבנין הנכרי והזמין את המעלית, כביכול בשביל עצמו, וכאשר הגיעה המעלית נכנס אליה גינצבורג עם הנכרי שעלה עמו לביתו כביכול לצורך עצמו. לפני שנכנס למעלית ראה הנ"ל את אורחו עומד נבוך, והפטיר לעברו: אתה אל תסמוך על הקולות שלי, הן בשבילי ולא בשבילך, אתה תעלה ברגל...

(עכשיו יבואו החוקרים ויבדקו באיזו קומה התגורר גינצבורג ואם היתה שם מעלית. מעשה ששמעתי כך היה)

גם אני הקטן שמעתי מעשה מעין זה משכן של הנ"ל (רק שלפי המעשה הנ"ל זה היה ביו"ט והוא עצמו הזמין את המעלית) וכך הובא כאן גם לעיל במפורש באשכול מיהודי שלמד אצלו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אפריל 24, 2019 11:08 am

בברכה המשולשת כתב:
יגל כתב:מא"מ זלה"ה שמעתי בכמה הזדמנויות מעשה ששמע מפי דודו ז"ל (בעל אחות אביו).

גם אני הקטן שמעתי מעשה מעין זה משכן של הנ"ל (רק שלפי המעשה הנ"ל זה היה ביו"ט והוא עצמו הזמין את המעלית) וכך הובא כאן גם לעיל במפורש באשכול מיהודי שלמד אצלו.

viewtopic.php?f=19&t=9422&start=40#p221211

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' מאי 26, 2019 7:18 am

בלמדי בישיבת תפארת ירושלים ביקש אותי אחד הרבנים שם לקנות עבורו את חידושי המאירי על מסכת כתובות (ברשותי המהדורה משנת תשכ"ח בהוצאת חיים גיטלר, ת"א ר"ח בילו 4 - פעם אחת בקרתי בחנות זו ממש לפני שעברו לב"ב). באותם ימים עדיין ניתן היה לקנות את הכרכים הבודדים וכתובות נערך ע"י ר' אברהם סופר בשנת תש"ז.מאחרי דף השער מופיע העמ' המצורף בצילום. כשהבאתי לאותו רב את הספר עלעל בו לרגע וקרע מתוכו ולגזרים את הדף ההוא שנזכר בו שמו של לוי גינזבורג והוסיף שאדם שהיה מעשן בשבת לא ראוי שיהיה לו זכר.
גינזבורג.pdf
(75.62 KiB) הורד 302 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' מאי 26, 2019 10:03 pm

אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' מאי 27, 2019 1:00 am

ר_חיים_הקטן כתב:אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

תודה רבה

מצורף רק שני עמודים הראשונים.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' יולי 08, 2019 1:54 pm

ראיתי היום מכתב של רד"צ הילמן ז"ל לפרופ' שפיגל הנדפס בישורון (חלק כה עמוד תרכד), בו הוא מבקש ממנו:
"מעוניין אני בגנותו של לואיס גינצבורג, רק בתנאי שלא יגרום לך שום טרחה, ואם לא, לא".

הוא הנ"ל, נכון?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יולי 08, 2019 5:12 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:ראיתי היום מכתב של רד"צ הילמן ז"ל לפרופ' שפיגל הנדפס בישורון (חלק כה עמוד תרכד), בו הוא מבקש ממנו:
"מעוניין אני בגנותו של לואיס גינצבורג, רק בתנאי שלא יגרום לך שום טרחה, ואם לא, לא".

הוא הנ"ל, נכון?

כן

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ה' אוקטובר 10, 2019 10:03 pm

מיללער כתב:
ר_חיים_הקטן כתב:אגב, ידידינו הרב הגהמ פירסם מאמר בקובץ חקירה בענין נושא האשכול הזה: http://www.hakirah.org/Vol26Maimon.pdf

תודה רבה

מצורף רק שני עמודים הראשונים.

כעת המאמר בשלימותו נגיש בלינק הנ"ל.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' אוקטובר 18, 2019 10:25 am

הגהמ ידידי, הדפסתי לי את המאמר קודם החג. היום קראתיו והנאני מאוד. מעניין ומרתק. יישר כח!
איני מצוי כלל וכלל בנושא זה, אך להתרשמותי אילו היינו זוכים והייתם מתקדמים עוד קצת בדיון, ואף היו נחשפים יותר הנתונים העובדתיים, הייתם משתווים יותר. לכל היותר היה ביניכם וויכוח על הסיבתיות, כלומר מה גרר את מה, למשל האם יחס הרבנים גרר את יחס הציבור או להיפך וכדומה.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' אוקטובר 18, 2019 3:21 pm

חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' אוקטובר 18, 2019 3:23 pm

חיים שאול כתב:חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?
קבצים מצורפים
Vol26Maimon.pdf
(545.36 KiB) הורד 406 פעמים

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' אוקטובר 18, 2019 3:45 pm

עמקן כתב:
חיים שאול כתב:חסום לי, מישהו יכול להעלות את המאמר הנ"ל?

תודה רבה

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' אוקטובר 18, 2019 4:39 pm

פלגינן כתב:הגהמ ידידי, הדפסתי לי את המאמר קודם החג. היום קראתיו והנאני מאוד. מעניין ומרתק. יישר כח!
איני מצוי כלל וכלל בנושא זה, אך להתרשמותי אילו היינו זוכים והייתם מתקדמים עוד קצת בדיון, ואף היו נחשפים יותר הנתונים העובדתיים, הייתם משתווים יותר. לכל היותר היה ביניכם וויכוח על הסיבתיות, כלומר מה גרר את מה, למשל האם יחס הרבנים גרר את יחס הציבור או להיפך וכדומה.

תודה על המחמאה. ברור לי שהצדק אתך.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: החוקר הלל גרשום אנלאוו

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' אפריל 23, 2020 11:50 pm

לעיל באשכול כתב הר"א הנקין הי"ד.
הזכרתי את רבי מרדכי גיפטר כדוגמא, מפני שבאותן שנים שיצא הספר דנן, הוא פרסם מאמר ארוך שבו הוא לא רק שואב מלא חפניים ממלומדים מסוגו של גינצבורג (גרשום ענלאו למשל), כשהוא מזכירם בתארי כבוד (החכם, ר', וכיו"ב)

על הלל גרשום אנלאוו (Hyman Gerson Enelow) ניתן לקרוא ביוגרפיה קצרה (באנגלית) כאן. תמונות ממנו כאן וכאן.

אני מתעסק בו קצת ומנסה לברר את מידת שייכותו ומחויבותו למסורה, ובמילים אחרות: עד כמה היה רפורמי [אצ"ל, רפורמה במובנה בתחילת המאה העשרים], ומה היה יחסם של הרבנים אל אישיותו וחיבוריו.

אצל ר' חיים יהודה ארנרייך מצאתי הספד של ממש עליו (אוצר חיים י, תרצ"ד, עמ' 180-181).
הרב ה. ג. ענעלאוו. ברם זכור אותו האיש לטוב, שאלמלא הוא נשתכחו פנינים יקרים מתורת רבותינו הראשונים הנשקעים בבית הגניזה ונעלמים מעין-רואה. הוא האיר לארץ את "מנורת המאור" [כרכים א-ב, ג, ד] למהר"י אלנקאוה בעטרה שעטר לו ... ודלה והשקה מגנזי קדם למאספים המקודשים לפרסומם. וביתר שאת תמך ועזר בעין-יפה ידי העוסקים בספרותנו העתיקה להפיץ מעיונתיהם חוצה. אין לך מחבר ספר בימים האלה שאין ענעלאיו יצא לקראתו לעזר לו. ולדאבון לבנו ולב כל חכמי ישראל שבק לן חיים האדם הגדול הזה פתע-פתאום.

אמנם לא נפטר ענעלאוו מחביריו אלא מתוך דבר הלכה. ימים אחדים לפני פטירתו שלח לי את ספרו הגדול "משנת רבי אליעזר" שמצא בין כתבי-יד החדשים שנקנו בשביל הספריה על יד בית המדרש לרבנים בניו-יורק והוכיח במבואו שהיא ממדרש ל"ב מדות לר"א בנו של ר' יוסי הגלילי. ובמדה שתיקן וביאר את מנורת המאור לאלנקאוה מדד גם לספרו זה. בבקיאותו הגדולה וברוח בקרתו החדורה הצליח להוציא מתחת ידו דבר מתוקן ומקובל ליד כל חובבי תורתן של קדמוננו. וכבר מצאו ענין רב לענות בו המומחים לאותו דבר ואי"ה עתיד אני גם-כן לקבוע מאמר מיוחד להערותי והחידושי שעלו בשעה שנהנתי מפרי רוחו. הוא נסתלק במיטב עלומיו - אבל זכר רב טובו להגדיל תורה ולהאדירה יביעו לדר דר.

תודגש הערתו של רח"י, שאכן מוצאים בכמה מקומות שאנלאוו תמך כספית במחברי ספרים מן הגנוזות, בין אם מדיליה בין מנדבות פילנתרופים, ואפילו שימש לעתים בעצמו לסוכן למכירת ספרים. ראו לדוגמה אצל ר' אליעזר ריבלין בשלהי הקדמת ספרו של רא"ל פרומקין "תולדות חכמי ירושלים", המזכיר את המלומד דנן בתור "אחרון אחרון חביב, הרב החכם ד"ר ... עודדני וזירזני ... וגם נתן בעין יפה לחלק חשוב מהוצאות ההדפסה ... לזכרון נצח על שם אמו ואחותו ע"ה. יברכהו ה' מציון ויראה בטוב ירושלם".

אכן מצאתי אצל ר' שלמה אהרן ורטהיימר, ת"ח רשום, שהקדיש את הספר בעריכתו "ביאור תשעים מלות בודדות" לרס"ג, ירושלים תרצ"א (בתוך תשובות רס"ג לחוי הבלכי), "לכבוד הרב הגדול מו"ה הלל גרשון ענעלאוו נ"י, המו"ל את הספר הגדול מנורת המאור כת"י ב"ח להקדוש רבי ישראל אלנקאוה". ועוד מצאתי אצל ר' יצחק ניסנבוים מכתב תודה וידידות ל"הרב החכם הנכבד" אנלאוו על "משנת רבי אליעזר" (אגרות הרב נינסבוים, עמ' 298). מאידך בספרו "קניני קדם", במדבר-דברים עמ' 9, 71, 163 - הזכירו ורק במקו"א ציין "הרב". וכן אצל נוספים.

עם זאת ברור שהיה רב רפורמי, ועוד בקהילת עמנו-אל הנודעת בניו יורק (דבר, י"ב אדר תרצ"ד, עמ' 1). לפי אייזנשטיין, אגב, אנלאוו החליף בקהילת עמנואל את לא אחר מד"ר י"ל מגנס, שהביע עמדות ביקורתיות ביחס לפתיחות הקהילות הרפורמיות בארה"ב, שהייתה בעיניו מצומצמת מדי, ולפיכך הוחלף בידי הקהילה בשנת תר"ע במי שכנראה היה יותר לויאלי (אוצר זכרונותי, עמ' 118).

ואכן כמדומה שברוב האזכורים אצל רבנים נזכר רק שמו, או בצירוף ד"ר, החכם, המלומד וכיוצ"ב.

ובכן אשמח לכל תוספת, הערה או הבהרה בעניינה של אישיות זו.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ו' אפריל 24, 2020 7:37 am

אני שוחחתי עם הרב אברהם יוסף וורטהיימר ז"ל אודות ד"ר ענעלאו, אני זוכר שהוא אמר לי שהוא לא היה שומר תורה ומצוות. באיזו רמה - איני יודע.
כמדומה שהוא גם אמר לי שעיקר גדולתו היתה מחמת שהיה בעל הון.
כן אמר לי שהיה ענעלאו כותב מכתבים לזקינו ר' משה אהרן לבקש ממנו מראי מקומות של מקבילות.
על טיב עבודתו ב'משנת רבי אליעזר' יש עמי בכתובים.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' אפריל 24, 2020 2:19 pm

למרות היותו ריפורמי ובלתי שומר תו"מ, בשל אישיותו ובשל עיסוקו הרב בתחומי חכמת ישראל ופעילות חינוכית (לו תהא בניסוחה הריפורמי) היה ענעלאו דמות מוערכת בעיני אנשים שערכים אלו חמירי להו (לעומת ערך שמירת מצוות דקיל להו), כמו שתראה במכתבו של גינזבורג ועוד אודותיו המצו"ב מתוך הביוגרפיה של גינזבורג הכתובה בידי בנו (Keeper of the Law, pp. 184-185).
קבצים מצורפים
0001.jpg
0001.jpg (59.59 KiB) נצפה 7238 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ש' אפריל 25, 2020 9:25 pm

ייש"כ גדול לשניכם, הרב פייביש והרב הגה"מ.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' אפריל 27, 2020 11:53 pm

ושמחת בחייך 86.PNG
ושמחת בחייך 86.PNG (215.71 KiB) נצפה 7072 פעמים

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ג' אפריל 28, 2020 4:15 am

כבר מזמן מצאתי רשימת גברת בלאו (המחברת של 'ושמחת בחייך') על גב עותק ספר מעלות התורה המצו"ב, וביררתי העובדה אצלה, ועל פיה הבאתי את זה במאמרי הנ"ל (דומני שהיא גם היא אמרה לי שכבר כתבה את זה בעצמה בספרה, אבל לא הספקתי לבדוק ולציין).
קבצים מצורפים
בלאו.jpg
בלאו.jpg (61.77 KiB) נצפה 7041 פעמים

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' אפריל 28, 2020 2:37 pm

הגהמ כתב:כבר מזמן מצאתי רשימת גברת בלאו (המחברת של 'ושמחת בחייך') על גב עותק ספר מעלות התורה המצו"ב, וביררתי העובדה אצלה, ועל פיה הבאתי את זה במאמרי הנ"ל (דומני שהיא גם היא אמרה לי שכבר כתבה את זה בעצמה בספרה, אבל לא הספקתי לבדוק ולציין).

נשמח לתרגום, תודה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2020 2:44 pm

התרגום: אבא [=הגרפ"מ טייץ זצ"ל] מימן את ההוצאה לאור (של הספר הזה) של ר' מיכל וניסן

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

Re: החוקר הלל גרשום אנלאוו

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יולי 01, 2020 8:08 pm

עוד בעניינו של אנלאוו. הדגשה שלי.
שאול גינזבורג מהענווים היה - ואחריהם נמשך יצחק ריבקינד. מטפל הוא במהלכים בצדי דרכים, אשר בחייהם קיימו את הנאמר, כי "התורה נקנית בענוה" ואת שמם לא ראו מתפרסם ברבים. כאלה וכדומה להם היו הביבליוגרף אלחנן ד. קולמאן, ודר. פנחס רומאנוב, לשעבר מנהל המוזיאון שליד ביה"מ לרבנים בניו-יורק, שנים שנפטרו בלא-עת, א. ליטווין, בעל "נשמות ישראל", ואלכסנדר הרכבי, בעל המלונים הידועים, שמתוכם למדו מהגרי ישראל באמריקה לצעוד את צעדיהם הראשונים בסביבה לשונית זרה. כל אלה רחוקים היו מסאון החיים בארצות הברית שעל גלי הקצף שלהם מתנשאים לא אחת בעלי יוהרא ואבות בערות כששמם אף נשא למרחקים... במחיצתו של בעל-היובל נמצאים אלה זכי-הלבב בחיים ובספרות, כאותו רב ריפורמי הלל-גרשם ענעלאוו שנשבה במצודתה של היהדות הליברלית ושבשנותיו האחרונות שב לשרשו, או אחד דגול כדר. ישראל צינברג, בעל "תולדות הספרות בישראל", שבא בכתובים עם יצחק ריבקינד מעבר למחיצה בה נבדלו יהודי רוסיה מאחיהם בשאר ארצות. אותם ושכמותם מלווים על ידו בחמימות פנימית מעומקא דליבא - סגולה בה חונן ושהקורא מרגיש אותה, שעה שהכותב מעלה את זכרם לפניו (מרדכי קוסובר, 'עם הרשימה והאיש', בתוך מנחה ליצחק, ניו יורק תש"ט, עמ' 24; הנקודות במקור, ההדגשה שלי).

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » ב' דצמבר 12, 2022 10:02 am

מכתב של פרופ גינזבורג לגוינט עבור ישיבה של הכלי חמדה ובו טוען שיתכן שהוא הת״ח הגדול בפולין
קבצים מצורפים
NY21-32_Poland_352-357_0443.pdf
(419.36 KiB) הורד 64 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' דצמבר 12, 2022 11:28 am

בלשוננו אב"ב -
"הרב רפאל דן פלצקי, אולי המלומד התלמודי הגדול ביותר בפולין, נמצא כאן למען ה'מתיבתא', הישיבה בורשה שהוא עומד בראשה.
העוינות בין פולין לליטא עושה זאת כמעט לבלתי אפשרי עבור תלמידים מפולין ללמוד בישיבות הגדולות בליטא, כפי שהדבר היה מקובל בשנים קודמות. הקמת המתיבתא בוורשה היא צורך חיוני עבור היהדות הפולנית ..."

א. בעל כלי חמדה מוזכר כאן כ'רב רפאל דן' ולא 'מאיר דן' האם זוהי טעות בעלמא או שאכן התווסף לו שם רפאל?
ב. העמד הכלי חמדה בראש המתיבתא?
ג. האמנם המתיבתא, שלימודי איסור והתר לשם סמיכה תפסו בה מקום מרכזי, נועדה להוות תחליף לישיבות ליטא שדגלו בלימוד עיוני ?
ה. התפסו ישיבות ליטא מקום כה מרכזי אצל יהודי פולין הקונגרסאית?
ד. רוב הישיבות הליטאיות לא שכנו בליטא העצמאית אלא בקרסי הפולני והגישה אליהן לא היתה חסומה בפני יהודי פולין הקונגרסאית.
כיצד ניתן אם כן להציג את הצורך במתיבתא כתוצאה מהעוינות שבין פולין לליטא?
נערך לאחרונה על ידי גביר ב א' אפריל 07, 2024 2:38 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » ב' דצמבר 12, 2022 1:56 pm

רל"ג הרי מספר שיש 600 תלמידים במתיבתא.. אני לא יודע מי עובד על מי.
כמדומה שזה מעולם לא נפתח

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' דצמבר 12, 2022 5:47 pm

גביר כתב:
א. בעל כלי חמדה מוזכר כאן כ'רב רפאל דן' ולא 'מאיר דן' האם זוהי טעות בעלמא או שאכן התווסף לו שם רפאל?

ראה מצבתו 'מאיר דן רפאל'
viewtopic.php?p=372523&sid=c1f63b1f1dda63cba58c1729135d4b53#p372523

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 207 אורחים