מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פתיחת בתי כנסיות

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: פתיחת בתי כנסיות

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' מאי 13, 2020 9:42 pm

מצטרף בכל לב לדברי פתקא דערבות. אין לי מתווה איך פותחים בתי כנסיות, אבל התחושה שהנושא לא דחוף למושכים בחוטים ולכן המצב מתמשך. אילו היה מדובר באפשרות להצביע בבחירות, היו טובי העסקנים מתוועדים עם טובי המומחים, ויחדיו יהיו תמים. לא נפשות חמיר להו, ולא בהכרח בתי כנסיות זילו להו. אלא שאחרי שבישלו את הדייסה, שטעמה החמצמץ עדיין בפינו, כשלו רגליהם מלעמוד על המשמר עבור הדברים החשובים לנו. ובכל עתה שאני רואה את החרפה בדמות מרכזי הקניות הומים, ובתי כנסיות שוממים. מהדד בי דבר אדונינו דוד: וַיֹּ֤אמֶר הַמֶּ֙לֶךְ֙ אֶל־נָתָ֣ן הַנָּבִ֔יא רְאֵ֣ה נָ֔א אָנֹכִ֥י יוֹשֵׁ֖ב בְּבֵ֣ית אֲרָזִ֑ים וַֽאֲרוֹן֙ הָאֱלֹהִ֔ים יֹשֵׁ֖ב בְּת֥וֹךְ הַיְרִיעָֽה. חילוקים בילוקים, מהירדן ועד הגיחון, אך המציאות מדברת בעד עצמה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מאי 13, 2020 9:44 pm

הערה קטנה:

אצלנו מתפללים ברחבת בית הכנסת מהרגע שהתירו מניינים של 19
והשאר התפללו בחצרות גדולות, בחלוקה לשכונות

ברגע שהתירו 50, כל המניינים חזרו לרחבת בית הכנסת.

וכבר מספר אנשים אמרו לי בכאב שהם מרגישים שיש כאן כשלון גדול, שאנחנו עדיין לא מרימים קול זעקה לחזור לבית הכנסת עצמו, אלא מורידים את הראש

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ד' מאי 13, 2020 10:01 pm

איש_ספר כתב:מצטרף בכל לב לדברי פתקא דערבות. אין לי מתווה איך פותחים בתי כנסיות, אבל התחושה שהנושא לא דחוף למושכים בחוטים ולכן המצב מתמשך. אילו היה מדובר באפשרות להצביע בבחירות, היו טובי העסקנים מתוועדים עם טובי המומחים, ויחדיו יהיו תמים. לא נפשות חמיר להו, ולא בהכרח בתי כנסיות זילו להו. אלא שאחרי שבישלו את הדייסה, שטעמה החמצמץ עדיין בפינו, כשלו רגליהם מלעמוד על המשמר עבור הדברים החשובים לנו. ובכל עתה שאני רואה את החרפה בדמות מרכזי הקניות הומים, ובתי כנסיות שוממים. מהדד בי דבר אדונינו דוד: וַיֹּ֤אמֶר הַמֶּ֙לֶךְ֙ אֶל־נָתָ֣ן הַנָּבִ֔יא רְאֵ֣ה נָ֔א אָנֹכִ֥י יוֹשֵׁ֖ב בְּבֵ֣ית אֲרָזִ֑ים וַֽאֲרוֹן֙ הָאֱלֹהִ֔ים יֹשֵׁ֖ב בְּת֥וֹךְ הַיְרִיעָֽה. חילוקים בילוקים, מהירדן ועד הגיחון, אך המציאות מדברת בעד עצמה.

התחושה היא שמאשימים את העסקונה וכדו' [דבר שכמובן לא מפריע לי] אבל השאלה אם באמת חכמי וזקני הדור מכל החוגים היו רוצים שיפתח, ברור שיש דעות המקילות ויש המחמירות יותר, אבל אלו ואלו לא מדרבנים לפתוח בתי כנסיות,
וכלל לא בטוח שזה נעשה מחוסר רצון ומוטיבציה או מפחד מכשלונות קודמים וכדו', אלא או שבאמת הם חושבים [ואפשר לדון בזה] שהבתי כנסת הם המקום שיש בו סיכון גבוה מאד [במיוחד שיש אנשים מתוכינו שלצערנו לא שמרו ולא מדווחים וכו'], או שבאמת הם היו רוצים לסגור גם את המרכזי קניות,
בכל אופן ההרגשה הכללית שהרבנים/ האדמורי"ם וכדו' הם שלא דוחפים לזה.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ד' מאי 13, 2020 11:22 pm

איש_ספר כתב:מצטרף בכל לב לדברי פתקא דערבות. אין לי מתווה איך פותחים בתי כנסיות, אבל התחושה שהנושא לא דחוף למושכים בחוטים ולכן המצב מתמשך. אילו היה מדובר באפשרות להצביע בבחירות, היו טובי העסקנים מתוועדים עם טובי המומחים, ויחדיו יהיו תמים. לא נפשות חמיר להו, ולא בהכרח בתי כנסיות זילו להו. אלא שאחרי שבישלו את הדייסה, שטעמה החמצמץ עדיין בפינו, כשלו רגליהם מלעמוד על המשמר עבור הדברים החשובים לנו. ובכל עתה שאני רואה את החרפה בדמות מרכזי הקניות הומים, ובתי כנסיות שוממים. מהדד בי דבר אדונינו דוד: וַיֹּ֤אמֶר הַמֶּ֙לֶךְ֙ אֶל־נָתָ֣ן הַנָּבִ֔יא רְאֵ֣ה נָ֔א אָנֹכִ֥י יוֹשֵׁ֖ב בְּבֵ֣ית אֲרָזִ֑ים וַֽאֲרוֹן֙ הָאֱלֹהִ֔ים יֹשֵׁ֖ב בְּת֥וֹךְ הַיְרִיעָֽה. חילוקים בילוקים, מהירדן ועד הגיחון, אך המציאות מדברת בעד עצמה.

תראה את הישיבות איך הם נפתחות, למחצה לשליש ולרביע בתוך קפסולה, וכולי האי ואולי.
אז מה אתה רוצה שיעשו בבתי כנסיות?
בתי כנסיות פתוחים, כולנו יודעים היטב איך זה יראה, וזה אפשרי בשלב שבו החיים יחזרו למסלולם לגמרי. כלומר בשעה שהסכנה תחלוף מאיתנו בעז"ה, ויהיה ניתן להצטופף יחד,.

אם כי יתכן מאד שאנחנו מתקרבים לשלב שבו יוכרז שאפשר לחזור לחיים הרגילים, ככל שעובר הזמן ויתברר שיש איזו דעיכה יסודית בתחלואה, כלומר ולא רק מחמת הריחוק החברתי, אלא ההתפשטות דועכת. יתכן מחמת מזג האויר, יתכן סיבות נוספות, ואולי המצב קרוב למיגור כמעט טוטאלי של הנשאים + הריחוק החברתי בשבועות האחרונים.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' מאי 13, 2020 11:33 pm

אני שותף לתחושה שלך, לא נראה שמישהו מבין מקבלי ההחלטות מתעניין בבתי הכנסת,
אתה צודק שזו חרפה, וזה מעליב, וכל הפסוקים שאתה מצטט.

רק שאלה: אתה חושב שנכון לפתוח את בתי הכנסת בשלב זה?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' מאי 13, 2020 11:40 pm

בא נצא מתוך נקודת הנחה שזה לא נכון לפתוח מהרבה סיבות מגוונות, וחילוקים אמיתיים מפתיחת כלל המשק.
אבל איפה שהוא אמורים להתמודד עם התחושות שהובעו כאן ולא לטאטא אותם עם סיסמאות שונות.
קודם כל מבחינה חינוכית, חייבים הסברה לצעירי הצאן, למה באמת בתי הכנסיות נעולים וכל המשק פתוח, ולא להסתפק בהוראת מרנן ורבנן ומשה"ב...
ככל שזה לא ימים ספורים, יכולה לחלחל קרירות רוחנית וחוסר סדר עדיפויות ברור.
שנית, גם הנראות החיצונית 'מראית העין' זו בעיה שאמורים להתמודד עמה בכבוד.
ושלישית, וזה פחות חשוב, שקיפות והגינות כלפי הציבור גם לא יזיקו.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' מאי 13, 2020 11:41 pm

לעולם יהיה אדם כתב:רק שאלה: אתה חושב שנכון לפתוח את בתי הכנסת בשלב זה?

זה לא משנה. י"א שכן וי"א שלא. וכ"א ינהג כהוראת רבותיו.
הנידון כאן הוא שההוראה כאן היא לא הוראה של דעת תורה, (שעל פיה עדיין יש להתפלל ביחידות לכתחילה, מה שרוב הציבור לא נוהג כן), אלא הוראה בכפייה ע"י חוקיהם של אינשי דלא מעלי, שלשיטתם (שוב, לא דעת תורה) אין שום הצדקה לסגירת בתי כנסיות ובתי מדרשות. (המנכ"ל של משה"ב כידוע הוא חוזר בשאלה, אולי זה יכול לעזור להבין משהו על הלך הרוח של ההחלטות שם).

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ד' מאי 13, 2020 11:50 pm

כל הרבנים מתירים להתפלל בשטח פתוח עם ההנחיות.
כל אדם יכול להתפלל במרפסת כשרואה מתפללים בחוץ, ולקיים מצות תפילה בציבור.

אדם שאינו יכול להתפלל בחוץ כפי ההנחיות או במרפסת כשרואה תפילת הציבור, או אדם בסיכון, כמדומני שרוב הרבנים מתירים להתפלל ביחידות.
חוץ מחברי מועצת גדולי עולם התורה ונשיאי איגוד בני התורה הספרדיים להצלת מגזירות השמד.
ידוע לך על עוד רב שכרגע אומר שאין צורך לקיים את ההנחיות מלבדם?

ועכשיו אחרי כל התלונות על משרד הבריאות, והמנכ"ל שחזר בשאלה. (הוא היה חרדי בעברו?)
מה אתה רוצה שיעשו בבתי כנסיות, הרי אתה רואה איך הישיבות נפתחות, והחיידרים וכו' וכו'.
אז מה אתה רוצה?

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ד' מאי 13, 2020 11:52 pm

מן הסתם המצירים על הגבירה המושפלת לעומת השפחה מרימת הראש - לא היו מימיהם בקניון
בד"כ קניונים הם גבוהים עשרות מטרים, עם חלל עצום, ואף שיש בהם אנשים רבים אבל הצפיפות לא גדולה במיוחד, בפרט אם יש מודעות שלא להתקהל, וגם אופי המקום הוא של לעבור מחנות לחנות בבחינת שופינג, ולא תקיעה במקום אחד, וגם השהיה במקום לא מחייבת לגעת ולשבת.
משא"כ בתי כנסיות הוא מקום ששוהים בו זמן רב, עם אותם אנשים, ובהכרח ללא מרחק, ונוגעים באותו ס"ת, ויושבים על אותם ספסלים, ומתפנים באותם שרותים, ונושמים את אותו אויר ממוזג דחוס שחוזר ונכנס לחלל הלא גדול שוב ושוב, והמקום בתפוסה במשך שעות רבות ביממה.
תפילה בחצר היא באויר פתוח, שבו האדים מתפוגגים ולא מתמחזרים.
שים לב שבעת חבישת המסכה יש אדים על המשקפים - אלו הם האדים היוצאים מהריאות, המכילים לחות, וגם נגיפים, רח"ל.
ברכסים, למרות ההקלות של השלטונות - הוראת הרבנים היא שלא לשוב לגנים, כך ששיקולי הרבנים הם גם ענייניים, שמביאים בשיקול את הסכנה.
הייתי השבוע בהתקנת 'מקוה מלכות' בקהילה מסויימת של אחת מחסידויות הישוב הישן, והחסידים צבאו על המקום בהמוניהם, בצפיפות מטרפת, ללא שום מסכה כלל וכלל.
אני הייתי עם מסכה וכפפות ומשקפים כל הזמן כמעט, ומאד מקוה שלא נדבקתי ח"ו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' מאי 13, 2020 11:55 pm

ישא ברכה כתב:(הוא הי' חרדי בעברו?)
לא, 'רק' דתי.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 12:03 am

ישא ברכה כתב:מה אתה רוצה שיעשו בבתי כנסיות, הרי אתה רואה איך הישיבות נפתחות, והחיידרים וכו' וכו'.
אז מה אתה רוצה?

שאם זה אכן צריך להיות סגור - זה יהיה אך ורק בגלל דעת תורה. לא בגלל חוקיהם.

ואם זה אכן צריך להיות סגור או לא, אני לא יודע, מה שאני כן יודע זה שאם ילדים יודעים לשמור על הכללים, גם מבוגרים יודעים... (ולא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד שנגררים אחרי הוראות משה"ב לקולא ולחומרא!).

כמדומני שכבר הובא בפורום דעת הגרי"ג שליט"א שהמחמיר להתפלל בביתו עדיף. הגם שיש מנין ע"פ הכללים (כי אם הוא ע"פ הכללים אסור להתפלל שם בכלל). כמדומני לא הייתה הוראה אחרת מעודכנת, תקן אותי אם אני טועה.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 12:05 am

יואל שילה כתב:שים לב שבעת חבישת המסכה יש אדים על המשקפים - אלו הם האדים היוצאים מהריאות, המכילים לחות, וגם נגיפים, רח"ל.

כמדומה לי ממה שקראתי שזה לא מדבק. דוקא ע"י רוק או מגע ישיר. כך שאם ביהכ"נ / מקום העבודה מאוורר או ממוזג, זה בסדר גמור לפי הרופאים.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' מאי 14, 2020 12:10 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
ישא ברכה כתב:מה אתה רוצה שיעשו בבתי כנסיות, הרי אתה רואה איך הישיבות נפתחות, והחיידרים וכו' וכו'.
אז מה אתה רוצה?

שאם זה אכן צריך להיות סגור - זה יהיה אך ורק בגלל דעת תורה. לא בגלל חוקיהם.

ואם זה אכן צריך להיות סגור או לא, אני לא יודע, מה שאני כן יודע זה שאם ילדים יודעים לשמור על הכללים, גם מבוגרים יודעים... (ולא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד שנגררים אחרי הוראות משה"ב לקולא ולחומרא!).

כמדומני שכבר הובא בפורום דעת הגרי"ג שליט"א שהמחמיר להתפלל בביתו עדיף. הגם שיש מנין ע"פ הכללים (כי אם הוא ע"פ הכללים אסור להתפלל שם בכלל). כמדומני לא הייתה הוראה אחרת מעודכנת, תקן אותי אם אני טועה.

1. ילדים לא שומרים על הכללים מרצונם אלא כי מכריחים אותם. וגם שם כולי האי ואולי.
ואחרי הכל זה לא מתקרב לבתי כנסיות. וזהו, אחרי כל התלונות, יש לך רעיון מעשי לבתי כנסיות?? אם לא, אז די נגמר הנושא.

2. אני לא עוקב יותר מידי אחרי הודעות הגרי"ג. אני חושב שמה שכתבתי זה כרגע ההנחיות של רוב הרבנים, חוץ מרבני הפלג. וכך נוהגים רוב הציבור החרדי למעשה.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' מאי 14, 2020 12:15 am

אין לי מידע מדוייק, אולם הסבירות אומרת שמאחר והקורונה שוכנת בדרכי הנשימה ולא בדרכי העיכול או העור, על כן מה שבא במגע עם דרכי הנשימה הוא בחשש של משכן לנגיפים.
אמנם, מאחר ו'מגע בית הסתרים לא מטמא' - הרי שהאפשרות להדבק היא רק באם מה שבפנים יוצא החוצה.
בתוך הריאות יש אדי אויר לחים, וכן הפרשות ליחה וכדו'.
בדיבור יוצאים האדים החוצה, ועלולים להכנס לדרכי הנשימה של אחרים רח"ל.
כמובן שאם האדים מעורבים ברוק, כגון בעיטוש או רוק - הרי שהיכולת שלהם להתקיים גדולה יותר, וגם מוסעים למרחק גדול יותר.
אך הם שרירים וקיימים גם באדי הנשימה.

מיזוג כמובן ממחזר את אותו אויר, וזורק אותו למרחק.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 12:19 am

ישא ברכה כתב:1. ילדים לא שומרים על הכללים מרצונם אלא כי מכריחים אותם. וגם שם כולי האי ואולי.
ואחרי הכל זה לא מתקרב לבתי כנסיות. וזהו, אחרי כל התלונות, יש לך רעיון מעשי לבתי כנסיות?? אם לא, אז די נגמר הנושא.

2. אני לא עוקב יותר מידי אחרי הודעות הגרי"ג. אני חושב שמה שכתבתי זה כרגע ההנחיות של רוב הרבנים, חוץ מרבני הפלג. וכך נוהגים רוב הציבור החרדי למעשה.

1. "כולי האי ואולי" זה הכל...
תוסיף לזה עוד את הגינות, ומשחקי הילדים וכו', ותראה שלא הועילו חכמים בסגירת בתי כנסיות.

למה נגמר? לא כואב לך לראות שבא"י סוגרים בתי כנסיות בלי שום סיבה (לשיטתם!!)?? שאם מחר יקום מורך ורבך הגאון (כל אחד ימלא כאן את שמו...) שליט"א ויאמר שהוא רוצה לפתוח את בית הכנסת, בכללים א' ב' ג', הוא לא יכול לעזות זאת! הוא עובר על החוק!

ברי שאם החוק היה מתיר, היו מוצאים דרכים לפתוח את בתי הכנסת, בדיוק כמו שמצאו לילדים. (שם היה אינטרס של כסף, כי לא יקבלו תקציבים אם אין לימודים, אז היה מי שדחף לפתוח, אבל לפתוח בתי כנסיות ובתי מדרשות כנראה שאין אינטרס של מישהו שיפתחו את זה, ה"י).

2. ציינתי את דעת הגרי"ג שליט"א. ומסתמא רבים אחריו. (דומני גם הרב גולמאן?).

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' מאי 14, 2020 12:25 am

נוטר הכרמים כתב:בא נצא מתוך נקודת הנחה שזה לא נכון לפתוח מהרבה סיבות מגוונות, וחילוקים אמיתיים מפתיחת כלל המשק.
אבל איפה שהוא אמורים להתמודד עם התחושות שהובעו כאן ולא לטאטא אותם עם סיסמאות שונות.
קודם כל מבחינה חינוכית, חייבים הסברה לצעירי הצאן, למה באמת בתי הכנסיות נעולים וכל המשק פתוח, ולא להסתפק בהוראת מרנן ורבנן ומשה"ב...
ככל שזה לא ימים ספורים, יכולה לחלחל קרירות רוחנית וחוסר סדר עדיפויות ברור.
שנית, גם הנראות החיצונית 'מראית העין' זו בעיה שאמורים להתמודד עמה בכבוד.
ושלישית, וזה פחות חשוב, שקיפות והגינות כלפי הציבור גם לא יזיקו.

בבקשה תתמודד עם התחושות, תסביר לצעירי הצאן מה ההבדל בין קניון לבין איצקוביץ', מישהו הפריע לך להסביר?
משמירת הבריאות לא יכולה לחלחל קרירות רוחנית, ממרמור ומלחמות ו"עשקו אותי, העליבו אותי" דווקא כן.

לא הבנתי על איזה שקיפות אתה קובל, מישהו הסתיר משהו?
דרופתקי דאורייתא כתב:זה לא משנה. י"א שכן וי"א שלא. וכ"א ינהג כהוראת רבותיו.
הנידון כאן הוא שההוראה כאן היא לא הוראה של דעת תורה, (שעל פיה עדיין יש להתפלל ביחידות לכתחילה, מה שרוב הציבור לא נוהג כן), אלא הוראה בכפייה ע"י חוקיהם של אינשי דלא מעלי,

שתהיה בריא.
כנראה לא שמעת, אז אני מצטער לבשר לך שאנחנו חיים במדינה חילונית. מזעזע, אבל זהו המצב.
גם חוקי התנועה המחייבים לעצור בפני תמרור "עצור", ולא מחייבים לעצור בפני תמרור "תן זכות קדימה", נקבעו בכפייה על ידי אינשי דלא מעלי, ולא על ידי דעת תורה. ויתכן שיש לפלפל ולהאריך ולכתוב חבורה על כל צומת וצומת.
אבל אחרי החבורה, צריך לציית לחוקים.
וצריך להמשיך להתפלל בשטח פתוח.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 12:28 am

לעולם יהיה אדם כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:זה לא משנה. י"א שכן וי"א שלא. וכ"א ינהג כהוראת רבותיו.
הנידון כאן הוא שההוראה כאן היא לא הוראה של דעת תורה, (שעל פיה עדיין יש להתפלל ביחידות לכתחילה, מה שרוב הציבור לא נוהג כן), אלא הוראה בכפייה ע"י חוקיהם של אינשי דלא מעלי,

שתהיה בריא.
כנראה לא שמעת, אז אני מצטער לבשר לך שאנחנו חיים במדינה חילונית. מזעזע, אבל זהו המצב.
גם חוקי התנועה המחייבים לעצור בפני תמרור "עצור", ולא מחייבים לעצור בפני תמרור "תן זכות קדימה", נקבעו בכפייה על ידי אינשי דלא מעלי, ולא על ידי דעת תורה. ויתכן שיש לפלפל ולהאריך ולכתוב חבורה על כל צומת וצומת.
אבל אחרי החבורה, צריך לציית לחוקים.
וצריך להמשיך להתפלל בשטח פתוח.

תגובה שלא מן הענין כלל ועיקר, והבוחר יבחר.

פקתא דערבות

הודעהעל ידי פקתא דערבות » ה' מאי 14, 2020 12:34 am

הרב ישא ברכה,
אתה מדבר מקפסולות וכו' ואני אומר משם ראיה!
בשכנותי יש ישיבה קטנה, לה הותרו הלימודים שכן מדובר בגיל המקביל לכיתות ט' י"א [אמנם מה שהתירו זה בציבור הכללי שזהו זמן הבגרויות, אבל בכ"ז תפסנו טרמפ על זה, חבל שאין בגרויות בכל גיל, וככה היינו פותחים הכל, שוין אין זה הנושא]
הם כמובן לא אוכלים בישיבה רק שומעים שיעורים בקבוצות מפוזרות, ואחרי השיעור, וכאן מגיעה ההפתעה הגדולה, תחזיק חזק, ובכן, הם מתפללים מנחה!!!
וכעת בהנחה שאין אתה סבור שמחמת דינא דמלכותא שהתירו רק לימוד ולא תפילה אכן תפילתם היא באיסור [מזכיר את העולים להר הבית שצריכים למלמל תפילה בלא שישימו לב, גם כאן זה אולי יעבוד....],
נפשי בשאלתי, האם מותר לי להיכנס ולהצטרף עמם בתפילתם, אין צורך לומר כמובן שמדובר בפיזור גדול בהיכל מרווח ומאוורר, ולכאורה אין טעם להתעקש שרק להם מותר להתפלל ולי אסור, גם אני יהודי, גם אני בן אדם נדבק ומדבק, אין בינינו כלום, מה שלהם מותר - מותר גם לי,
ובכן, למה שלא נפתח כבר את בתי הכנסיות במתוה של שמירה קפדנית על ההנחיות, כולל ב' ממונים, אחד שומר מבחוץ וברגע שהקיבולת מלאה יותר מסכום המתפללים למטר שנקבע מראש - אינו מניח להכנס לאף אדם, השני שומר מבפנים בתוך המנין שמקיימים הרחקות כראוי וכדין וחובשים מסיכות, במקרה של הפרה של הכללים הרשות בידם לשרוף את כסותם [אני צוחק, רק לצווֹתם לצאת...], וכל זה על דעת רבני המקום,
למה למה למה לא להאמין שאפשר,
נקודה נוספת, העיר לי אדם חשוב, שלמרות מש"כ, רבים המה שמתפללים בחצירות בצפיפות יחסית ובלי מסיכות, ואני אומר: אדרבה ואדרבה בואו ונכניס את כל המניינים לבתי הכנסת, מקום מוסדר בניהול גבאים בו שייך לאכוף את הכללים ומי שנפשו חפיצה במנין נטול שמירה יצטרך לאסוף מנין בחוץ: "מנחה בלי מסיכות, צענטער וכו' ,

יש אנשים שמבחינתם אפשר להמשיך כך בחצירות וברחובות [המלאים טינוף וקיא צואה!! עד מתי ירמסו דינים דאוריתא? שנאמר בהם כי דבר ד' בזה!], וכפי שאמר לי א' מנהם: אני מכוון הרבה יותר טוב כך. אני בטוח ש99 אחוז מהציבור כמה ומתגעגע לחזור לבית ד', ובכן בואו ונתעורר ולא נסמוך על עסקנינו הצדיקים שיש להם כבר הרבה מעל הראש.
נערך לאחרונה על ידי פקתא דערבות ב ה' מאי 14, 2020 12:39 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' מאי 14, 2020 12:37 am

פקתא דערבות כתב:יש אנשים שמבחינתם אפשר להמשיך כך בחצירות וברחובות [המלאים טינוף וקיא צואה!! עד מתי ירמסו דינים דאוריתא? שנעאמר בהם כי דבר ד' בזה!]

אולי זו ההזדמנות להתחיל לשים לב לניקיון הרחובות והחצרות.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' מאי 14, 2020 12:40 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
ישא ברכה כתב:1. ילדים לא שומרים על הכללים מרצונם אלא כי מכריחים אותם. וגם שם כולי האי ואולי.

1. "כולי האי ואולי" זה הכל...
תוסיף לזה עוד את הגינות, ומשחקי הילדים וכו', ותראה שלא הועילו חכמים בסגירת בתי כנסיות.

למה נגמר? לא כואב לך לראות שבא"י סוגרים בתי כנסיות בלי שום סיבה (לשיטתם!!)?? שאם מחר יקום מורך ורבך הגאון (כל אחד ימלא כאן את שמו...) שליט"א ויאמר שהוא רוצה לפתוח את בית הכנסת, בכללים א' ב' ג', הוא לא יכול לעזות זאת! הוא עובר על החוק!

ברי שאם החוק היה מתיר, היו מוצאים דרכים לפתוח את בתי הכנסת, בדיוק כמו שמצאו לילדים. (שם היה אינטרס של כסף, כי לא יקבלו תקציבים אם אין לימודים, אז היה מי שדחף לפתוח, אבל לפתוח בתי כנסיות ובתי מדרשות כנראה שאין אינטרס של מישהו שיפתחו את זה, ה"י).

2. ציינתי את דעת הגרי"ג שליט"א. ומסתמא רבים אחריו. (דומני גם הרב גולמאן?).

1. הוספתי גינות ומשחקי ילדים וכו', ועוד פעם חנויות ועוד פעם קניונים, ועוד פעם וכו'. אותם טענות נלעסות שוב ושוב.
וכאשר מצביעים על הנתון הברור שבית כנסת מדובר על רמת הצפיפות הגבוהה ביותר, עם סיכון ההידבקות הגבוה ביותר, אז נגמר הדיון על למה לא פתחו עדיין את בתי הכנסיות.
בוודאי שצריך להצטער על זה, אבל אין טעם לחזור כל הזמן על המנטרה, למה לא פתחו בתי כנסיות. אין לי רעיון מעשי, וגם לאחרים אין רעיונות מעשיים במצב הנוכחי. (תראה איך פתחו את הישיבות, ואת התתי"ם. מה היה אפשר להעתיק לבתי כנסיות? הרעיון היחיד זה לגבות כסף, אבל הרי אז היתה גזירה חדשה, איך יתכן שלהיכנס לבית כנסת יעלה כסף..)

2. עכשיו בדקתי את דעת הגרי"ג, הוא אכן כותב דומה למה שהבאת משמו. אבל חוש הריח של הציבור היה קצת שונה. רוב מוחלט מהציבור הליטאי מתפלל בשטחים פתוחים עם מסיכות, או במרפסות עם מנין למטה. וכך הוראת רוב הרבנים המקומיים. אני לא יודע מה פסק הרב גואלמן, אבל הסתובבתי בכמה שכונות ליטאיות וכך רוב הציבור נוהג.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 12:53 am

ישא ברכה כתב:2. עכשיו בדקתי את דעת הגרי"ג, הוא אכן כותב דומה למה שהבאת משמו. אבל חוש הריח של הציבור היה קצת שונה. רוב מוחלט מהציבור הליטאי מתפלל בשטחים פתוחים עם מסיכות, או במרפסות עם מנין למטה. וכך הוראת רוב הרבנים המקומיים. אני לא יודע מה פסק הרב גואלמן, אבל הסתובבתי בכמה שכונות ליטאיות וכך רוב הציבור נוהג.

זה שכך רובם נוהגים אני יודע... אני הבאתי זאת כדוגמא להראות שמי שבפועל מנהיג את רוב הציבור החרדי זה משרד הבריאות, לקולא ולחומרא.

על השאר חושבני שיותר אין כמעט מה להוסיף יותר מאשר כתבתי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 14, 2020 1:00 am

דרופתקי דאורייתא כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:כל מי שחס על בריאותו ועל כבוד בית ה', ורוצה להתפלל בנחת בבית כנסת, צריך לדאוג שבתי הכנסת יישארו סגורים עד שנראה אפס חולים חדשים בערים החרדיות.

אני חושב שאם פותחים את בתי הספר לבנות [שכאן לא שייך 'תורה מגנא ומצלא', שהשתמשו בזה רק אחרי שהממשלה התירה ולא לפני כן], וכל הגינות (בשכונה החרדית) מלאות עד אפס מקום, שלא לדבר על חיידרים שכבר נפתחו, והילדים ממש ממש לא שומרים על הכללים כידוע, אין סיבה שלא לפתוח את בתי הכנסיות ובתי המדרשות. (ואני באמת לא יודע אם זה נכון או לא מה שפתחו בתי"ס לבנות וכו', אבל אם כך ההוראה אז מאי שנא בתי כנסיות? ילדים יודעים לשמור על הכללים יותר ממבוגרים?).

החיידרים פתחו בינתיים רק כיתות ז' וח' והם פתחו ראשונים, (הקדימו אותם משום מצוות ת''ת). כשבוע אח''כ פתחו גם כיתות ז' ח' בנות.
הבנים והבנות שמתחת לכיתה ז' בינתיים בבית.

הרעיון הפשוט הוא שילדים בכיתות גבוהות יכולים לשמור על הכללים. ואכן בחיידר של בניי מקפידים מאד על הכל: עד 15 תלמידים בכיתה, מרווחים של שני מטר, שמירה בהפסקות שלא יתקרבו, מסיכות, חיטוי מאסיבי של השירותים והברזים ואף שולחנות הלימוד וכו' וכו'. ואעפ''כ ישנם עדיין הורים רבים שעוד נמנעים מלשלוח את הבנים.

נ''ב:
בלי קשר למוסדות הלימוד, עליי לציין שככל שעיניי רואות, אכן הותרה הרצועה ברחובותינו, אנשים חכמים (וק''ו טפשים...) פשוט משחקים ב''נדמה לי'', משל ה''קורונה'' נתנדפה והלכה לה, או כמו ילדים קטנים המכסים את עיניהם בידיהם וסבורים שלא ניתן לראותם.

עם חכם ונבון מתנהג כמו נער סכל, הלא את ההפקרות הזו אנו עלולים לשלם בריבית דריבית, ה' ישמרנו.
הלא גם על מה שהממשלה התירה יש להצטער, אבל הבו דלא לוסיף עליה, לכה''פ עלינו לשמור על המינימום של ההנחיות הקיימות.

בכל שנה ושנה כשאנו מתוודים ביוהכ''פ ''ועל חטאים שאנו חייבים עליהם ד' מיתות בי''ד סקילה שריפה הרג וחנק, אנו מכוונים על ''אולי חטא בגלגול קודם'', וכי יש לנו שייכות למשל ל''הרג'', וכי חלילה אנו חשודים על רציחה?
ה' יעזרנו שגם ביוהכ''פ הבעל''ט נוכל להיות בטוחים עם עצמנו לגמרי שלכה''פ בגלגול זה לא היה לנו שום שייכות עם רציחה ח''ו, גם לא שוגג קרוב למזיד, גם לא בשוגג כלל וגם לא באביזרייהו או בגרמא של רציחה בשוגג ח''ו! שום שייכות! גם לא מעין דמעין.

נ''ב 2:
לגבי בתי הכנסת- לכאו' כדאי לנו להתאפק עכשיו, ואז אולי נזכה שבימים הנוראים נוכל להתפלל בבתי הכנסת במתכונת כל שהיא.
אם נמהר מדי עכשיו, יתכן ומסתבר שזה יחזור אלינו כבומרנג, וח''ו לקראת הימים הנוראים ייאלצו להטיל סגר הרמטי נוסף כמו שהיה בפסח.
בכל אופן, חזרה לביהכ''נ תיתכן לע''ע רק עם עמידה תקיפה על שמירת הכללים.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' מאי 14, 2020 1:34 am

כדאי להכיר את הירושלמי (ברכות ג' הל' ד')
ר' יוסי בר חלפתא הוה אתי באיסמטא בליליא והוה חמרא מהלך בתריה על חד בית שיח א"ל ההוא גברא בעי מסחי א"ל לא תסכן נפשך א"ל מן נדה ומן אשת איש ההוא גברא בעי למיסחי אפי' כן א"ל לא תסכן בנפשך כיון דלא שמע ליה א"ל ייחות ההוא גברא ולא יסוק וכן הוות ליה.
ר' יוסי בן יוסי הוה אתי באילפא חמא חד קטר גרמיה בחבלא מיחות ומיסחי א"ל לא תסכן בנפשך א"ל ההוא מיכל בעינא א"ל אכיל ההוא גברא בעי מישתה א"ל שתי כיון דמטון ללמינה א"ל תמן לא שרית לך אלא בגין סכנתא דנפשא ברם הכא אסור לההוא גברא למיטעם כלום עד שעתא דיסחי

כלומר החמר התעקש לטבול בבור בלילה כדי להטהר ממה שבא על אשת איש שגם היתה נדה, והרב אמר לו שלא יסתכן, ולא שמע לו, והרב קילל אותו שלא יעלה, וכך הוה (עפ"י פירוש החרדים).
ובמעשה השני היה אחד שקשר עצמו כדי לרדת מהספינה לטבול בים כדי שיוכל לברך על המאכל והשתיה, והרב אמר לו שמפני הסכנה יאכל וישתה ללא טבילה, וכשהגיעו לנמל אמר לו הרב שכעת חלפה הסכנה ואסור לו לטעום עד שיטבול.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 14, 2020 8:51 am

לא חושב שזה משנה למישהו, אבל כתב פה מישהו על 'דרומי' שהוא מתפלל בבית הכנסת, ונתבקשתי לפרסם בשמו שהדבר לא נכון. 'דרומי' מתפלל שחרית בביתו ביחידות, ומנחה וערבית במרחב פתוח שבו שומרים מרחק של כ-10 מטר בין אדם לחבירו.

כמובן שיתכנו שינויים לפי המצב והלוואי רק לטובה.

לעצם הדיון הלעוס, אין לי מה לחדש ורק אוסיף ואחדד: הניקים הידועים שחוזרים כל הזמן על השוואות בין בתי כנסת לבחירות, קניונים וחופי ים ומערבים את הפולטיקה המאוסה והמצומצמת שלהם בכל חור אפשרי, טועים ובגדול.

אני באופן אישי אלרגי מאוד להשוואות, וכשמישהו רוצה לעודד אותי לעשות משהו בגלל ש'כולם' עושים כך - זה לא גורם לי להשתכנע, ואדרבה - אוזניי נסתמות ואני כבר לא שומע את כל ההמשך.

אם צריך לעשות משהו - צריך לעשות אותו, ואם לא צריך - אז לא צריך.

מה 'כולם' עושים בכלל לא משמעותי ולא משנה, אם ח"ו יצטרך מישהו לטיפול רפואי - נחמת השוטים לא תעזור לו מאומה, ואם חלילה יחול שינוי בגרף ויחזירו לקדמותם הגבלות שהיו בימי חג הפסח - 'כולם' לא יעזרו במאומה.

וכבר אמר מי שאמר: ועל 'כולם' - אלוקי סליחות, סלח לנו, מחל לנו, כפר לנו.

פקתא דערבות

הודעהעל ידי פקתא דערבות » ה' מאי 14, 2020 9:30 am

חבל מאד שכת"ר חוזר על הדברים כביכול אמרתי ללמוד מחוסר זהירות של אחרים,
גם לשייך את דבריי לפוליטיקה אינו הגון ומעכיר את הדיון, למען גילוי נאות איני שייך לשום זרם קיצוני מכל סוג ורבותיי הם אותם שמקובלים על רוב הציבור הליטאי.
אשוב ואחדד את טענתי,
איני מדבר מפארקים וחופי ים, לא הזכרתי את זה ובאמת זו אחת הטענות המטופשות להגיד אם גם הם אז גם אנחנו,
הבאתי לדוגמא אך ורק את המקומות בהם בשל ההכרה בנחיצות קיומם עבדו קשה מאד מומחים של משרדי הממשלה ומצאו מתווה שמאפשר לשמור את כל הכללים ברמת בטיחות הכי גבוהה ששייך, ואכן נפתחו ונפתחים וייפתחו בימים הקרובים רוב המקומות הנ"ל,
ונפשי בשאלתי, מדוע לא ננהג כן גם אנחנו, אני שמעתי ממומחים שאין שום סכנה בבתי כנסת ואפילו רחוקה באם שומרים ומקפידים היטיב על הכללים,
כל השאלה היתה כיצד ניתן לשמור על הכללים במקום כ"כ המוני וכו'
וכתבתי למעלה אפשרות, העמדת שומרים בעלי סמכות הן חוקית והן פנים קהילתית, אשר סמכותם מקנה להם רשות לסגור את דלתות בתי הכנסת כאשר כן נראה להם ולהוציא מתפללים החוצה בלא משוא פנים כאשר אלו אינם שומרים, הכל על דעת המקום והקהל והרב ולהבדיל השלטונות.
בינתיים איש לא התייחס כאן למתוה הזה.
אני מרגיש שאין מספיק דרישה לפתיחת הבתיהכ"נ ושאין מספיק יצירתיות לתרום ולדחוף לפתיחתם, והתסכול הזה שולח אותי להרצות בפניכם הצעות, הלואי ואני טועה, אדרבא תביאו הצעות דומות או שונות וד' יראה אתערותא דלתתא דילן ויעשה את שלו להשיבנו למקדשו.

פקתא דערבות

הודעהעל ידי פקתא דערבות » ה' מאי 14, 2020 9:31 am

ואני מתנצל היה זכור לי שכתבת שאתה מתפלל בביהכ"נ לא היה לי כח לחזור אחורה ולבדוק, אבל באמת אין זה הנושא

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 14, 2020 9:45 am

פקתא דערבות כתב:לפי הנראה הרי פתיחת המשק נמצאת כבר בשלבים האחרונים, הכיתות הנמוכות בבתיה"ס הולכים להצטרף לגבוהות ולחזור, מכוני ספורט מועדוני כושר הכל פתוח, כנ"ל קניונים, שוק מחנה יהודה, עסקים קטנים וכו' וכו'
בלתי הגיוני בעליל הדבר שבתי מקדש מעט נשארים סגורים במצב הזה, לו זו אף זו שאין בנידון אפילו תחזית, ונשמע שאין גם פעילות נציגית בנושא [אולי בנקודה זו אני טועה],
הנחיות משה"ב בדבר מסיכות ומרחק חלחלו היטב לציבור, משכך המשך סגירת ביהכ"נ נראה תמוה ביותר ובלתי מתקבל!!
כמדומה אני שהצבת גבול אלמנה מחדש מונח בענין זה באתערותא דלתתא, כל עוד מנייני המרפסות הדיעבדיים ממשיכים כרגיל, אין שום דבר שיחזיר את המצב מעצמו לקדמותו,
ועל כן הדבר המתבקש מהאדם הפשוט להתחיל ולהתפלל בשערי בתי הכנסת, מניינים כסדרם, עד שקמעא קמעא ייכנסו בחזרה למקום המקודש,
ולגבאי בתי הכנסת ייאמר: פתחו שערים ויבוא גוי צדיק, לא נראה שתהיה בענין שום אכיפה, צריך לקבוע עובדות בשטח ואח"כ כבר נקבל את האישורים.

ודבר נוסף, ענין חבישת מסיכות והקפדה על מרחק הוא תלוי רק בציבור ולא ביחיד, שכן כל עוד זה שמקפיד נראה מוזר אין לזה סיכוי להתקיים, ועל כל אחד מוטלת החובה לדאוג שבאזור שלו המוזר והמשונה יהיה זה שהולך בלי מסכה או זה המתקרב לתוך השני מטר, כמובן בלא הלבנת פנים ח"ו אבל בנחישות ובתקיפות, אחרת לא ירחק היום ח"ו ונצטרך לשוב לבתים.

שמתי לב שמאז שהתחילו ללבוש מסכות לא מקפידים על ריחוק.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 14, 2020 9:52 am

למה שלא נסגור בתי כנסיות בכל עונת שפעת?
מה ההבדל בין להתפלל בחוץ או בפנים, הרי הווירוס לא נשאר באוויר רק נופל מיד על הקרקע.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 14, 2020 10:05 am

הווירוס משתהה באוויר כדקה לכה"פ, ולעיתים אף יותר.

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ה' מאי 14, 2020 10:09 am

שמעתי כעת שהאדמו"ר מקרלין [שכידוע היה מהראשונים לסגור את בתי הכנסת] התפלל היום לראשונה בבית מדרשו שנפתח בהגבלות חמורות - בחלוקה למניינים של 15 איש.
כך גם אמורים בתי הכנסת של הקהילה בכל רחבי הארץ להפתח בימים אלו.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' מאי 14, 2020 10:10 am

מלבב כתב:מה ההבדל בין להתפלל בחוץ או בפנים, הרי הווירוס לא נשאר באוויר רק נופל מיד על הקרקע.
לעולם יהיה אדם כתב:המחשבה שבתי הכנסת יפתחו והציבור יקפיד על מרחק ומסכות וכו', היא משאלת לב שאין לה סיכוי. אדם שמתפלל ברחוב ובסיום התפילה עולה מיד לביתו, יש לו אפשרות לשמור מרחק,
אם יפתחו בתי כנסת, יחזרו גם לשיעור בין מנחה למעריב, ודף היומי, וגם לכולל ערב, ואולי גם לסדר א' וב'. וכמובן שימוש בשירותים, נטילת ידיים, שיחות ידידים, מזונות לנער המתחיל להניח תפילין, אולי גם קידושים וסיומים. וסעודה שלישית.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 14, 2020 10:14 am

וכשמתפללים בחוץ, אין שיעורים?

אצלנו ב"ה ברגע שהותר להתפלל במנין (ברחבת בית הכנסת), גם חזרו ב"ה כל השיעורים (ברחבת בית הכנסת).

ולגבי הסיפא, אולי זאת ההזדמנות לבטל סו"ס את כל עניין האכילה בבתי כנסת?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 14, 2020 10:35 am

לבי במערב כתב:הווירוס משתהה באוויר כדקה לכה"פ, ולעיתים אף יותר.

אז מה מועיל הרחקה שתי מטר?

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 14, 2020 10:41 am

לבי במערב כתב:הווירוס משתהה באוויר כדקה לכה"פ, ולעיתים אף יותר.

תפריט
קורונה - כל העדכוניםאין חשש
לאחר הספקולציות: הקורונה לא מדביקה דרך האוויר
אילוסטרציה
אילוסטרציה (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
ארגון הבריאות העולמי דיווח, כי לאחר כמה בדיקות, התברר כי נגיף הקורונה לא מדבק כלל דרך האוויר. איך כן הקורונה מדבקת? דרך הרוק, נזלת ממרחק של מטר בין האנשים (עדכון)
יוסי נכטיגל | ד' בניסן תשפ 29.03.20 21:05
לאחר כל הספקולציות שעלו בשבעות האחרונים, האם הקורונה מדבקת דרך האוויר, ארגון הבריאות העולמי מכריע; נגיף קורונה לא מדביק דרך האוויר.

לפי האתר של הארגון, למרות כל השמועות שרצו ברחבי הרשת, אין דבר כזה להידבק ב'קורונה', דרך האוויר. כלומר, במידה ועבר חולה בנגיף ברחוב, הווירוס לא מסתובב באוויר במשך שעות, אלא הוא מתכלה.

לפי אנשי הארגון, ההידבקות עוברת דרך הנזלת של הבן אדם או מרסיסי הרוק שלו, שמועברים בצורה כלשהי לבן אדם.

ההידבקות דרך רסיסי הרוק, אמורה לעבור רק במרחק של מטר אחד בלבד, אך הם לא נשארים באוויר - בגלל הכובד של אותן הטיפות שהופרשו על ידי האדם שנדבק.

לדבריהם, רסיסי או טיפות הרוק צונחות למטה, ולכן אין כל בעיה לחלוף במקום בו עבר חולה בנגיף

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' מאי 14, 2020 10:42 am

בברכה המשולשת כתב:וכשמתפללים בחוץ, אין שיעורים?

אצלנו ב"ה ברגע שהותר להתפלל במנין (ברחבת בית הכנסת), גם חזרו ב"ה כל השיעורים (ברחבת בית הכנסת).

ולגבי הסיפא, אולי זאת ההזדמנות לבטל סו"ס את כל עניין האכילה בבתי כנסת?

ממה שאני רואה יש הרבה פחות שיעורים, ומטבע הדברים יושבים במרחק, לא מאמין שזה יקרה בתוך בית הכנסת, יש בתי כנסת צפופים.

לגבי האכילה, בהרבה מקומות יש אולם מיוחד לזה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 14, 2020 10:51 am

לעולם יהיה אדם כתב: ממה שאני רואה יש הרבה פחות שיעורים, ומטבע הדברים יושבים במרחק, לא מאמין שזה יקרה בתוך בית הכנסת, יש בתי כנסת צפופים.

לגבי האכילה, בהרבה מקומות יש אולם מיוחד לזה.

א. טוב, אז אנחנו מדברים על מציאויות שונות (אצלנו בית הכנסת גדול יותר מהרחבה שלו, וגם ברחבה יש מספיק מקום בשביל המרחקים)
ב. לגבי האכילה, קצרתי במקום שהיה עלי להאריך, ואבאר:
מלבד הבעיה ההלכתית של אכילה בבית כנסת, שכבר נדונה רבות, וכפי שהעיר בצדק כתר"ה גם יש אולמות מיוחדים וכו', רע עלי המעשה שכל התכנסות כרוכה באוכל, במקום שלא מצאנו לכך מקור בהלכה. ועוד רע עלי המעשה שמתעכבים אחרי התפילה בקידוש במקום לאכול סעודת שבת עם המשפחה (והבאת מזונות להנחת תפילין לא מובנת לי כלל, ולמיטב זכרוני איננה מופיעה בראשונים ובגדולי האחרונים, וה"ה עוד סוגי אכילה שאף פעם לא הבנתי למה לנהוג בהם בבית הכנסת)

אז אולי תצמח מתקופת בהלת הקורונה טובה נוספת (מלבד דברים שפורטו באשכולות אחרים): שבתי הכנסת יחזרו להיות מקומות של תפילה ולימוד תורה, ולא מקומות שיש בהם גם מפגשים חברתיים ואכילה וכו'.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' מאי 14, 2020 11:07 am

בברכה המשולשת כתב:א. טוב, אז אנחנו מדברים על מציאויות שונות (אצלנו בית הכנסת גדול יותר מהרחבה שלו, וגם ברחבה יש מספיק מקום בשביל המרחקים)

את בתי הכנסת מהסוג שאתה מתאר אולי אפשר לפתוח, הם לא הבעיה הגדולה. הסכנה היא בתי הכנסת והשטיבלאך בריכוזים חרדיים צפופים, מקומות שיש בהם 5 מניינים לשחרית ביום חול, ו-10 מניינים למעריב, וברובם לא רק שאין מקום ישיבה פנוי אלא אין גם מקום לעמוד ואנשים עומדים על יד הפתח.
רוב המניינים היום בערים החרדיות הם בכלל לא באזור בית הכנסת אלא ברחובות ובחצרות הבניינים, כי אין מקום ברחבת בית הכנסת, אם בכלל יש רחבה.. אם כל הציבור הזה ינסה להגיע לבית כנסת 3 פעמים ביום, זאת תהיה קטסטרופה.
בברכה המשולשת כתב:ב. לגבי האכילה, קצרתי במקום שהיה עלי להאריך, ואבאר:

קשור לאשכל זה: viewtopic.php?p=24250#p24250
אני לא מאמין שיהיה שינוי, זה נוהג מאוד חזק.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' מאי 14, 2020 11:08 am

מלבב כתב:אז מה מועיל הרחקה שתי מטר?
אה"נ, אלא שיש לגזור עד היכן שידינו מגעת [כשם שלא גזרו על הרחקת 10 מ', על אף הממצאים החדשים].

אינני רופא, ולפיכך אין בידי להתייחס לציטוט שהביא כת"ר (שכדרך העיתונאים, מן הסתם אינו מדויק לחלוטין).

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' מאי 14, 2020 11:12 am

פקתא דערבות כתב:ובכן, למה שלא נפתח כבר את בתי הכנסיות במתוה של שמירה קפדנית על ההנחיות, כולל ב' ממונים, אחד שומר מבחוץ וברגע שהקיבולת מלאה יותר מסכום המתפללים למטר שנקבע מראש - אינו מניח להכנס לאף אדם, השני שומר מבפנים בתוך המנין שמקיימים הרחקות כראוי וכדין וחובשים מסיכות, במקרה של הפרה של הכללים הרשות בידם לשרוף את כסותם [אני צוחק, רק לצווֹתם לצאת...], וכל זה על דעת רבני המקום,
למה למה למה לא להאמין שאפשר,
נקודה נוספת, העיר לי אדם חשוב, שלמרות מש"כ, רבים המה שמתפללים בחצירות בצפיפות יחסית ובלי מסיכות, ואני אומר: אדרבה ואדרבה בואו ונכניס את כל המניינים לבתי הכנסת, מקום מוסדר בניהול גבאים בו שייך לאכוף את הכללים ומי שנפשו חפיצה במנין נטול שמירה יצטרך לאסוף מנין בחוץ: "מנחה בלי מסיכות, צענטער וכו' ,

יש אנשים שמבחינתם אפשר להמשיך כך בחצירות וברחובות [המלאים טינוף וקיא צואה!! עד מתי ירמסו דינים דאוריתא? שנאמר בהם כי דבר ד' בזה!]

"כולל ב' ממונים וכו' וכו'" - הרי ציבור שלנו נוהג לפי הכלל של "אל תגיד לי מה לעשות!" ממילא זה לא מעשי בכלל

"על דעת רבני המקום" - כולנו יודעים שציבור המתפללים לא ממש כפופים לדעת הרב ואין ידו תקיפה עליהם

"המלאים קיא צואה" "דינים דאורייתא" - יש באמת צואה בחצירות שאסור להתפלל נגדו מדאורייתא? במה מדובר?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 14, 2020 6:14 pm

ועכשיו, שהודיעו על פתיחה מלאה של מערכת החינוך ברוב הארץ,
ונראה שבהלת הקורונה בשלביה האחרונים
אולי כבר הגיע הזמן לדרוש את פתיחת בתי הכנסת והישיבות (בלי קפסולות)?

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 53 אורחים