מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פתיחת בתי כנסיות

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
מלבב

Re: פתיחת בתי כנסיות

הודעהעל ידי מלבב » ה' מאי 14, 2020 9:38 pm

בברכה המשולשת כתב:ועכשיו, שהודיעו על פתיחה מלאה של מערכת החינוך ברוב הארץ,
ונראה שבהלת הקורונה בשלביה האחרונים
אולי כבר הגיע הזמן לדרוש את פתיחת בתי הכנסת והישיבות (בלי קפסולות)?

רבי גרשון עדיין ממליץ להתפלל בבית?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' מאי 14, 2020 9:52 pm

למיטב ידיעתי, עדיין לא הייתה הוראה אחרת.

אם אכן מערכת החינוך נפתחת, כנראה שבכלל זה יאשרו פנימיות, כמובן שהם ימצאו איזה סעיף להחריג את הישיבות כדי שיישארו במתווה הקפסולות...

אם באמת יש כאן נס והקורונה לא אמורה לחזור, וימים יגידו, יתברר למפרע כמה צדק מרן הגר"ח שליט"א, אבל עדיין מוקדם מאד לדעת...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' מאי 14, 2020 10:27 pm

כעת אני לא מתייחס למישהו או משהו מסוים ספציפית, ואין לי כח להיכנס לפולמוסים מיותרים.

רק תשימו לב, שיש כאן אנשים שלאורך התקופה העבירו כאן - תוך בטחון עצמי מופרז -
תחזיות קודרות מאוד, והטיחו האשמות קשות של רציחה וכד', והם ממשיכים לעשות זאת מפעם לפעם, כולל בשבוע זה,
והכל מתוך מידע כביכול על התפרצות שניה של המחלה אם חלילה לא יישמעו להנחיותיהם המדויקות המחמירות יותר ממשה"ב.
(זאת כאשר הטיפו כנגד האנרכיה וחוסר האמון ברשויות).

האם לא הגיע הזמן שיבדקו את עצמם אל מול הנתונים המעודכנים (ישתבח שמו)?
הרי אם היה קורה משהו בקהלים ובקבוצות שפעלו אחרת הם היו מזדעקים לכאן ב'אמרנו לכם',
ו'קול דמי אחיך זועקים' ועוד כיד ד' הטובה.
(הרי ראינו את ה'זאב זאב' בהלויית הגר"צ שינקר ובבחור שנמצא חולה בישיבת חדרה).

ואילו כשזה ב"ה לא קורה,
בהתחלה הם אמרו הכל בזכות הסגר,
וכשייצאו מהסגר, חכו חכו.
שוין, יש כאלו שכבר קרוב לחודש מחוץ לסגר, לומדים ומתפללים בבתי כנסת,
הילדים והבחורים במוסדות (כמובן תוך הגבלות וכללי זהירות מסוימים),
האם שמעתם על ריבוי תחלואה חלילה בקרב אותו ציבור?

אדרבה, שישובו הללו עם נתונים.
ככל הידוע לי, עוד להיפך.

ובשביל מה אני כותב את זה,
לא כדי לשכנע מישהו,
לא התפתיתי שוב לדבר החסר סיכוי הזה,
וגם לא כדי להרבות קיטוב ושנאה, חלילה,
אלא שיבינו אותם אנשים,
שאם עד עכשיו התחזיות והאסטרטגיה שלהם לא בהכרח הוכיחו את עצמם, בסופו של דבר,
הם לא יכולים לבוא בטענות למי שלא משתכנע.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' מאי 15, 2020 12:44 am

נוטר הכרמים כתב:כעת אני לא מתייחס למישהו או משהו מסוים ספציפית, ואין לי כח להיכנס לפולמוסים מיותרים.

תחזיות קודרות מאוד, והטיחו האשמות קשות של רציחה וכד', והם ממשיכים לעשות זאת מפעם לפעם, כולל בשבוע זה,
והכל מתוך מידע כביכול על התפרצות שניה של המחלה אם חלילה לא יישמעו להנחיותיהם המדויקות המחמירות יותר ממשה"ב.

הרי אם היה קורה משהו בקהלים ובקבוצות שפעלו אחרת הם היו מזדעקים לכאן ב'אמרנו לכם',

ואילו כשזה ב"ה לא קורה,
וכשייצאו מהסגר, חכו חכו.

ככל הידוע לי, עוד להיפך.

לא כדי לשכנע מישהו,
אלא שיבינו אותם אנשים,

כבוד הרב ה'נוטר' שליט"א
אני לא רואה את עצמי כנעול על עמדה מסוימת, ובהחלט מסוגל להשתכנע מאנשים שלא שייכים ל'מחנה' שלי, ולא פעם החכמתי וקבלתי מדברים שנכתבו על ידך,
אבל כאן אני ממש לא מבין את ההגיון שמאחורי דבריך,
אתה אומר הנה יש כאן קבוצה מסויימת שלא התחשבה לגמרי בהוראות והנה לא שמענו על תחלואה גבוהה אצלהם, ומתברר שהכל היה 'זאב' 'זאב'.

ואני הק' והדל תמה, משל למה הדבר דומה, אדם אובחן ע"י רופא כחולה במחלה אנושה, וכל הרופאים [למעט כמה הזויים רופאי אליל וקונספירטורים למיניהם] אישרו את האבחנה, והורו לו שאם לא ינקוט בפעולה מסוימת הרי בודאי שימות תוך חודש, הלז לא התחשב כלל בדבריהם מסיבותיו שלו. והנה זה פלא, הוא מתהלך בריא תקופה ארוכה אח"כ, יש שני אפשרויות מה קרה כאן, או שכל הרופאים טעו, אפשרות מאוד נדירה אבל עדין אפשרות, או שנעשה לו נס גלוי, כנ"ל. אבל ברור לכל בר-דעת שהבן-אדם שוטה מופלג, חסר אחריות וכו', העובדה שבסוף הוא ניצל לא מפחיתה בכי הוא זה, מהטירוף שלו שלא לשמוע לרופאים בשעתו, אז הוא שוטה בר מזל.

ולסוגיין, הנה כל המומחים והרופאים בעולם, [למעט כמה הזויים רופאי אליל וקונספירטורים למיניהם], הורו על הקפדה מוחלטת של ריחוק חברתי, בכדי להמנע מהידבקות והדבקה, והיו שוטים מופלגים שלא התחשבו בהוראות, וכי היה להם רופאים שאמרו דעה שונה, איזה מידע רפואי סודי, והבנה מיוחדת בדרכי מעבר הנגיף הזה יש לכל המרדנים למיניהם, וכי היה להם סיבה הגיונית להסביר למה לזלזל בהוראות, לא,
הם סתם שוטים חסרי אחריות, והנה לכאו' לא ראינו אצליהם הדבקות בשיעור גבוה, נו, אז מה, הם שוטים ברי-מזל . . .
כל מי שהתריע, בסה"כ היה לפה בתוך הציבור שלנו להוראות ותחזיות של מומחים ורופאים, ובחלק של ההוראות על ריחוק חברתי, דומני שהיה בזה תמימות דעים על הצורך בזה, והסכנה להמנע מזה.
ולעניין הסגר, לא הבנתי, יש לך הסבר אחר למה שקרה פה? הרי בחדש הראשון של ההתפרצות, הגיעו [נדמה לי] לסביבות 10000 נדבקים, ואח"כ התחילה ירידה בשיעורי ההדבקות. במקביל לזה היה סגר, מה שאומר שהצעד הזה הפחית משמעותית את ההדבקה, [וההגיון פשוט, כל אדם חולה פגש פחות אנשים, וממילא הדביק פחות], עכשיו התחילו בהדרגה להוריד את הסגר, וב"ה לבינתיים [ואין בטחון שכך ימשך, ומעניין מה תגיד אם יהיה גל שני] אין גידול בנדבקים, ואדרבה המספר הולך ויורד, אז צ"ל שיש סיבה נוספת שאינני יודע מה היא,שעכשיו אין גידול כמו בחודש הראשון, [יש כל מיני תיאוריות], אבל הלא בחודש הראשון היה גידול מטורף, אז בשעתו, הסגר היה נצרך ומוכרח, ואכן עזר, אז מה בדיוק הטענה?
ועל טענתך שידוע לך על נתונים להיפך, נו באמת, ממש עברת על החולים, בדקת מה כל אחד הצביע, בעירייה, בממשלה,קבעת לו פרופיל פוליטי, הצלבת עם נתונים אישיים, מידת הקפדתו על ההוראות שלו ושל ילדיו, ויצא לך שמי שלא הקפיד, חלה פחות, נו באמת, אולי תרשום ע"ז פטנט למאבק בקורונה, יקימו באיטליה ובספרד מפלגות מסוימות, יערכו בחירות בזק, יצביעו להם, יקימו מוסדות, לא ישמרו על ההוראות, ולא יחלו...... סליחה על הציניות, אבל זה כ"כ מופרך והזוי, לא מתאים.

במלוא הכנות, אשמח להחכים מתשובתך.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 1:08 am

אני הבנתי דברי הרב הנוטר בערך כמו שאני כתבתי.
כלומר, איש לא מזלזל חלילה בבריאות, וידועים דברי הבאה"ג וכו',
ברור לכל כי ניתנו הוראות מחמירות יותר מהנצרך כדי להחדיר לציבור את המצב סכנה שנמצאים בו,
בתקופה זו היו כאלה שהבינו כמובן שצריכים לשמור על הכללים, אבל לא הסכימו לקבל את מה שלא נצרך באמת, אלא 'למגדר מילתא' אולי,
כגון תפלה בציבור בשמירה על מרחק וכדו',
כנגדם (קרי: כנגד המתפללים בשטח פתוח עם מרחקים / בבית הכנסת מאוורר וכדו') זעקו חמס 'רוצחים' (ראיתי ושמעתי בעיני לא פעם ולא פעמיים), הלשינו ומסרו למשטרה (ובשכונתי הזמינו ביו"ט !! משטרה לברית מילה שהתקיימה ברחוב במקום פתוח),
ומתברר שזה לא בדיוק נכון...
זה הכל.
ולענ"ד, עדיין מוקדם לשפוט, וימים יגידו (בעז"ה רק בשורות טובות).

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' מאי 15, 2020 1:12 am

ייש"כ על התגובה הענינית,
כל מי שצעק והתריע , זה היה על אי שמירת ההוראות, ובדר"כ בבתי כנסיות קשה עד בלתי אפשרי לשמור על ההוראות, לזה התייחסתי בהודעתי.
למסירות לא נכנסתי וזה לא הוזכר בהודעתו האחרונה של הרב ה'נוטר' שליט"א
וע"ז טענתי שאין שום הוכחה וטענה מהתוצאות למעשה, לגבי איך היה צריך לנהוג אז.
ייש"כ, בשורות טובות וגוט-שאבעס.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ו' מאי 15, 2020 1:17 am

זנב לאריות כתב:
נוטר הכרמים כתב:כעת אני לא מתייחס למישהו או משהו מסוים ספציפית, ואין לי כח להיכנס לפולמוסים מיותרים.

ואילו כשזה ב"ה לא קורה,
וכשייצאו מהסגר, חכו חכו.

ככל הידוע לי, עוד להיפך.

לא כדי לשכנע מישהו,
אלא שיבינו אותם אנשים,

כבוד הרב ה'נוטר' שליט"א
אני לא רואה את עצמי כנעול על עמדה מסוימת, ובהחלט מסוגל להשתכנע מאנשים שלא שייכים ל'מחנה' שלי, ולא פעם החכמתי וקבלתי מדברים שנכתבו על ידך,
אבל כאן אני ממש לא מבין את ההגיון שמאחורי דבריך,
אתה אומר הנה יש כאן קבוצה מסויימת שלא התחשבה לגמרי בהוראות והנה לא שמענו על תחלואה גבוהה אצלהם, ומתברר שהכל היה 'זאב' 'זאב'.

ואני הק' והדל תמה, משל למה הדבר דומה, אדם אובחן ע"י רופא כחולה במחלה אנושה, וכל הרופאים [למעט כמה הזויים רופאי אליל וקונספירטורים למיניהם] אישרו את האבחנה, והורו לו שאם לא ינקוט בפעולה מסוימת הרי בודאי שימות תוך חודש, הלז לא התחשב כלל בדבריהם מסיבותיו שלו. והנה זה פלא, הוא מתהלך בריא תקופה ארוכה אח"כ, יש שני אפשרויות מה קרה כאן, או שכל הרופאים טעו, אפשרות מאוד נדירה אבל עדין אפשרות, או שנעשה לו נס גלוי, כנ"ל. אבל ברור לכל בר-דעת שהבן-אדם שוטה מופלג, חסר אחריות וכו', העובדה שבסוף הוא ניצל לא מפחיתה בכי הוא זה, מהטירוף שלו שלא לשמוע לרופאים בשעתו, אז הוא שוטה בר מזל.

ולסוגיין, הנה כל המומחים והרופאים בעולם, [למעט כמה הזויים רופאי אליל וקונספירטורים למיניהם], הורו על הקפדה מוחלטת של ריחוק חברתי, בכדי להמנע מהידבקות והדבקה, והיו שוטים מופלגים שלא התחשבו בהוראות, וכי היה להם רופאים שאמרו דעה שונה, איזה מידע רפואי סודי, והבנה מיוחדת בדרכי מעבר הנגיף הזה יש לכל המרדנים למיניהם, וכי היה להם סיבה הגיונית להסביר למה לזלזל בהוראות, לא,
הם סתם שוטים חסרי אחריות, והנה לכאו' לא ראינו אצליהם הדבקות בשיעור גבוה, נו, אז מה, הם שוטים ברי-מזל . . .
כל מי שהתריע, בסה"כ היה לפה בתוך הציבור שלנו להוראות ותחזיות של מומחים ורופאים, ובחלק של ההוראות על ריחוק חברתי, דומני שהיה בזה תמימות דעים על הצורך בזה, והסכנה להמנע מזה.
ולעניין הסגר, לא הבנתי, יש לך הסבר אחר למה שקרה פה? הרי בחדש הראשון של ההתפרצות, הגיעו [נדמה לי] לסביבות 10000 נדבקים, ואח"כ התחילה ירידה בשיעורי ההדבקות. במקביל לזה היה סגר, מה שאומר שהצעד הזה הפחית משמעותית את ההדבקה, [וההגיון פשוט, כל אדם חולה פגש פחות אנשים, וממילא הדביק פחות], עכשיו התחילו בהדרגה להוריד את הסגר, וב"ה לבינתיים [ואין בטחון שכך ימשך, ומעניין מה תגיד אם יהיה גל שני] אין גידול בנדבקים, ואדרבה המספר הולך ויורד, אז צ"ל שיש סיבה נוספת שאינני יודע מה היא,שעכשיו אין גידול כמו בחודש הראשון, [יש כל מיני תיאוריות], אבל הלא בחודש הראשון היה גידול מטורף, אז בשעתו, הסגר היה נצרך ומוכרח, ואכן עזר, אז מה בדיוק הטענה?
ועל טענתך שידוע לך על נתונים להיפך, נו באמת, ממש עברת על החולים, בדקת מה כל אחד הצביע, בעירייה, בממשלה,קבעת לו פרופיל פוליטי, הצלבת עם נתונים אישיים, מידת הקפדתו על ההוראות שלו ושל ילדיו, ויצא לך שמי שלא הקפיד, חלה פחות, נו באמת, אולי תרשום ע"ז פטנט למאבק בקורונה, יקימו באיטליה ובספרד מפלגות מסוימות, יערכו בחירות בזק, יצביעו להם, יקימו מוסדות, לא ישמרו על ההוראות, ולא יחלו...... סליחה על הציניות, אבל זה כ"כ מופרך והזוי, לא מתאים.

במלוא הכנות, אשמח להחכים מתשובתך.

ואיך אתה מסביר שלא היה שום הבדל בתחלואה ובמקרי המוות בין קהילות ששמרו על ההנחיות לקהילות שלא שמרו?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' מאי 15, 2020 1:37 am

מלבב כתב:ואיך אתה מסביר שלא היה שום הבדל בתחלואה ובמקרי המוות בין קהילות ששמרו על ההנחיות לקהילות שלא שמרו?

מי אמר שלא היה הבדל?
מי אמר שהיה בכלל הבדל בין קהילות? הרי שמירת מרחק זה לא רק ישיבות ובתי כנסת, זה הרב יותר מזה, בכל חלקי החיים.
דרופתקי דאורייתא כתב:כנגדם (קרי: כנגד המתפללים בשטח פתוח עם מרחקים / בבית הכנסת מאוורר וכדו') זעקו חמס 'רוצחים' (ראיתי ושמעתי בעיני לא פעם ולא פעמיים), הלשינו ומסרו למשטרה (ובשכונתי הזמינו ביו"ט !! משטרה לברית מילה שהתקיימה ברחוב במקום פתוח),
ומתברר שזה לא בדיוק נכון...

זה מילים בלי כיסוי.
אתה הרי לא יכול לדעת כמה אנשי חלו, ואולי גם נפטרו, כתוצאה מתפילות כאלו.
אתה לא יכול לדעת אם כל אלו שהתפללו במניין אכן שמרו על מרחק מספיק. בכלל, רופאים עדיין לא יודעים לגמרי את אופן ההדבקה.

סולידריות זה תכונת נפש המצופה מכל אדם. אפילו אנשים הרחוקים מתורה ומצוות מבינים מה זה 'נושא בעול עם חבירו'.
אנחנו נמצאים בתקופה קשה, אנשים מוותרים על סדר יומם, על תפילות, על לימוד תורה, המונים נמצאים במצב כלכלי בלתי נסבל.

אז מה שחשוב עכשיו זה להסביר כמה אני יותר חכם מכולם?!
כמה אני פרשתי מהציבור, סיכנתי את הכלל, ובכל זאת לא קרה לי כלום?!
מאיפה האכזריות הזו?
ואם בגלל ההתנהגות הזו כולנו נצטרך להישאר עוד שבועיים בבית עם הילדים אז מילא, לא קריטי. העיקר שהוכחתי לכולם שאני מבין יותר מכולם, ואני יודע מתי ההוראות הם "למגדר מילתא" ומתי הם באמת.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 1:48 am

לעולם יהיה אדם כתב:זה מילים בלי כיסוי.
אתה הרי לא יכול לדעת כמה אנשי חלו, ואולי גם נפטרו, כתוצאה מתפילות כאלו.

ממרחק הזמן (ליל הסדר כמשל) שעבר מאז שרובם חזרו להתפלל [ואז גם עליהם תשאל על התפלה של היום ושל אתמול "מי יודע", ועוד שבועיים נדע על היום], אני יכול לכתוב זאת בוודאות, כי לפחות במקום מגוריי בקרוב או ברחוק, אילו ח"ו הייתה איזו שהיא הדבקה היינו צריכים לשמוע עליה.

להיכנס לפאניקה ולאבד את 'צלם אנוש' (בזעיר אנפין) בגלל הנגיף הזה, זה בושה וכלימה, מה שעינינו ראו לדאבונינו, הכיצד אנשים מאבדים שפיותם ודעתם מרוב פחדם וחששם.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 15, 2020 2:07 am

אף גורמי הרפואה הזהירו, כמדומני, שהפאניקה עלולה לסכן עוד יותר מהענין עצמו.
והשי"ת יחוס ויחמול על שארית פליטות עמו בית ישראל, ויגאלנו מהרה גאולת עולם ברחמים, אכי"ר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 15, 2020 2:11 am

אין לי כח וזמן עכשיו להאריך. אתה צודק שגם בעת צרה אסור לאבד את הראש. ויתכן שאכן היו אנשים שאיבדו את הראש.
אבל, אין שום תירוץ בעולם שיוכל לכסות או לגמד את הפשע ואת הכסילות הבלתי נסבלים של אלו שהפרו בשיטתיות את ההוראות. אין.

והלוואי הלוואי שהמצב ימשיך וישתפר, גם הקיץ, וגם בסתיו ובחורף ובקיץ שאחריהם הבעל''ט, ושלא ישמע שוד ושבר ח''ו בגבולינו. אפי' ואפי' שזה יתן כביכול הצדקה בדיעבד לפשע ולכסילות הנ''ל. לו יהי. העיקר שהקב''ה יסיר את הנגף הזה מאיתנו.

פשע וכסילות נשארים פשע וכסילות גם אם הם מצליחים. מי שנוסע מב''ב לירושלים במהירות של 200 קמ''ש, הוא פושע ומטורף, אפי' אם הוא הצליח להגיע לירושלים בלי שום פגע.

ולהזכירכם, הקורונה הפילה עשרות אלפי חללים בכל מדינות העולם המערבי, וכשהרשויות כאן הכריזו על מצב חירום, היה זה לאור הנתונים המזעזעים שכבר הגיעו מכל רחבי העולם.

נ"ב:
אגב, כזכור לכולכם, בסוף החורף דיברו על כך שישנה תקווה מסוימת שההתפשטות של הנגיף תרד דרמטית בקיץ, היות שהוא לא שורד בחום וכו', אלא שזו היתה השערה בלבד. אפשר שאכן התחזית הזו התבררה או תתברר כנכונה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 15, 2020 2:14 am

למען הסר ספק: גא"מ לכל דברי הרב 'פרנקל תאומים' הנכוחים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' מאי 15, 2020 6:49 am

בוקר טוב.

אני שמח ומרוצה שלא היתה התנפלות חזקה ואלימה יותר, תודה רבה.
אכן, כוונתי היתה בדיוק על דרך מה שכתב הרב דרופתקי דאורייתא, וקצת מעבר לכך.

ראשית, אסור להתעלם מכך שיש כאן הרבה חוסר מידע בכל הנוגע לנגיף הזה, והיו כאן חילוקי דעות (גם מקצועיות) לאורך כל התקופה, היו גישות מחמירות יותר ומקילות יותר,
ולכן אינני חושב שלחזור על המילים 'פשע וכסילות' ולדמות את הענין לנסיעה על 200 קמ"ש (!) היא ממש השוואה מדויקת.

שנית, וזה העיקר, היה כאן ויכוח רציני בין הרבנים וגדו"י מכל החוגים (וכידוע דעתו האמיתית של שר התורה הגרח"ק שליט"א לפני ההתיעצות עם הגרי"ג שליט"א, ואולי גם אחריה), כיצד לנהוג ביחס ללימוד התורה ולתפילה וכו', ובכל ההקשר של תורה מגנא ומצלא וכו'. חלק מן הטענה של הרבנים שסברו להקל יחסית בהוראות ככל שזה נוגע לתורה ותפילה היה שבין כה וכה חסר מידע וכו', ולכן עושים מה שאפשר, אבל לא עם כל התוספות וההידורים. הויכוח הזה רלוונטי מאוד בנוגע לעכשיו, שכבר הסכנה לא מרחפת בממשיות בחלל, ומדובר רק על חששות רחוקות יותר של התפרצות שניה.

[אגב, כתב בספר מסילת ישרים (פרק ט), וז"ל, דע כי יש יראה ויש יראה: יש יראה ראויה ויש יראה שוטה, יש בטחון ויש הוללות. כי הנה האדון ברוך הוא עשה את האדם בעל שכל נכון וסברא נכוחה לשינהג עצמו על דרך טוב וישמר מן הדברים המזיקים אשר נבראו לענוש את הרשעים, ומי שירצה שלא ינהג עצמו בדרך החכמה ויפקיר עצמו לסכנות, הנה אין זה בטחון, אלא הוללות. והנה הוא חוטא במה שהוא נגד רצון הבורא יתברך שמו, שרוצה שישמור האדם את עצמו. ונמצא שמלבד הסכנה המוטבעת בדבר אשר הוא עלול אליה מפני חסרון שמירתו, הנה עוד הוא מתחיב בנפשו בקום עשה בחטא אשר הוא חוטא, ונמצא החטא עצמו מביאו ליענש. ואולם השמירה הזאת, וזאת היראה המיוסדת על הנהגת החכמה והשכל, היא הראויה, שעליה נאמר (משלי כב): ערום ראה רעה ונסתר ופתיים עברו ונענשו. אך היראה השוטה היא, שיהיה האדם רוצה להוסיף שמירות על שמירות ויראה על יראה, ועושה משמרת למשמרתו באופן שיגיע מזה ביטול לתורה ולעבודה.
והכלל להבחין בין שתי היראות הוא מה שחלקו חכמים זכרונם לברכה באמרם (פסחים ח): היכא דשכיח היזיקא שאני. כי מקום שההיזק מצוי ונודע, יש להשמר. אך מקום שאין ההיזק נודע, אין לירא. ועל כיוצא בזה נאמר (חולין מו): ריעותא דלא חזינן לא מחזקינן, ואין לו לחכם אלא מה שעיניו רואות. הוא עצמו ענין הפסוק שהבאנו למעלה "ערום ראה רעה ונסתר", הא אינו מדבר אלא בנסתר מן הרעה אשר רואה לא ממה שיוכל להיות שיהיה אפשרי שיבוא, והוא ממש ענין הפסוק שהזכרתי למעלה, אמר עצל שחל בדרך וגו'.
הרי לנו הגדרה ב'שכיח היזקא', שמחמת השכיחות הרי זה בגדר 'אל מול העינים' בבחינת 'ראה' ולא בגדר חשש מרעה שלא באה.

ולפי דברי המסילת ישרים נבין היטב את דברי הנצי"ב במרומי שדה יומא (יא, א): היכא דקביעא הזיקה שאני. במס' פסחים דף ח' אי', היכא דשכיחא היזקא שאני. וכאן אין שכיח כל כך, אבל קבוע. שהרי המושל המזיק מזומן לפניו. ומכאן למדנו לענין או"ה דשכיחא וקביעא שוין הן, ויש לחוש לספק.

והיינו שהטעם שקבוע נחשב כמו שכיח כי זה בגדר שזה 'מזומן ונראה לפניו', והיינו שהיה מקום להבין שענין שכיח היזקא נידון לפי הסתברות הסיכויים והאחוזים של הנזק והסכנה, ולפי"ז לא מובן למה 'קביע היזקא' מענינא דשכיח היזקא, שהרי זה שהדבר הוא קבוע אינו מעלה את ההסתברות של הסיכון. ובע"כ שהגדר הוא לא ההסתברות שזה יקרה, אלא ההימצאות של הנזק בהווה, והיינו כדברי המס"י שהנזק הוא נראה וקיים ולא רק בחשש שיבוא.

ונראה שזהו עומק ענין קביע היזקא, ש'קביע' נחשב שזה נמצא ואין אפשרות להתעלם מהצד הזה, ויסוד זה נתבאר בארוכה בביאור הטעם של דינא דקבוע, שקבוע נחשב כמחצה על מחצה מחמת שא"א להתעלם ממציאות הדבר וללכת בין הטיפות כאילו זה לא קיים].

ושלישית, וזה הכי חשוב, הניסוח הזה
אז מה שחשוב עכשיו זה להסביר כמה אני יותר חכם מכולם?!
כמה אני פרשתי מהציבור, סיכנתי את הכלל, ובכל זאת לא קרה לי כלום?!
מאיפה האכזריות הזו?
הוא משונה ומקומם.
ראשית, אדם ששומע לרבותיו, מסכן את עצמו בראש ובראשונה (נתון שמתעקשים להתעלם ממנו) ואת ממונו (קיבלו מאות דוחו"ת) הוא לא בגדר פורש מן הציבור.
ההלכות וההגדרות של פורש מן הציבור הינם אחרות, למיטב ידיעתי. כאן יש ציבור בתוך ציבור, וכך זה תופס הלכתית. יש כאן טענה אחרת של הליכה אחר הרוב ואולי חב לאחריני, ויש לדון עליהם בנפרד, אבל זה לא קשור לפרישה מן הציבור, כשם שהימנעות מהצבעה מעולם לא נידונה כך.
שנית, אין כאן שום אכזריות. אף אחד לא מכריח את השני לנהוג בצורה מסוימת. לו הנידון היה רק כלפי הדברים הנאכפים בחוק החרשתי,
ובאותה התקופה, לפני שבועיים, לדוגמא,
כביכול טענתך היא שאין העבריין על החוק יכול להתפאר באזני התמים השומר עליו, חטאתי ונשכרתי.
אך כיום הזה כשהכל מודים שמבחינת החוק היבש אין כל הצדקה וסבירות בהנהגות מסוימות, והנידון נע בין 'אנחנו מחמירים יותר ממשרד הבריאות' לבין כל מיני סברות וחילוקים שניתן להתווכח עליהם, לחלק בין קניונים לבתי כנסת ובין פנימיות ומכוני כושר לישיבות וכו', יש כאן בהחלט הבדלי גישות,
ואיני רואה פגם שבעלי גישה אחת יאמרו 'מהיכן דנתוני? הרי המציאות מטפחת על פניכם.

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ו' מאי 15, 2020 10:13 am

לעולם יהיה אדם כתב:
מלבב כתב:ואיך אתה מסביר שלא היה שום הבדל בתחלואה ובמקרי המוות בין קהילות ששמרו על ההנחיות לקהילות שלא שמרו?

מי אמר שלא היה הבדל?
מי אמר שהיה בכלל הבדל בין קהילות? הרי שמירת מרחק זה לא רק ישיבות ובתי כנסת, זה הרב יותר מזה, בכל חלקי החיים.]
בקהילות של הקנאים לא שמרו מרחק, זה עובדה ששמעתי מהרבה אנשים שגרים בשכונות שלהם.
וכיון שהנגיף הזה מתפשט כמהירות הבזק, היה צריך להיות שם פי עשר חולים ומתים, כיון שזה לא קרה זה מוכיח שמשהו אחר עצר את המגיפה, כנראה זה מזג האוויר.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 15, 2020 12:30 pm

כ'הפסקת פרסומות' אני מביא ידיעה טרייה שקיבלתי:

משרד הבריאות:

הערים המובילות ב-3 הימים האחרונים בתחלואה:

ירושלים 15, בית שמש 7, ת''א 7, מודיעין עילית 6 ובני ברק 4.

ה' יעזור שנשמע רק בשורות טובות, ישועות ונחמות מתוך בריאות בגו"ר.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' מאי 15, 2020 1:09 pm

"ויאמר ה' וכו' לכן הנני יוסף להפליא את העם הזה הפלא ופלא; ואבדה חכמת חכמיו, ובינת נבוניו תסתתר".
קבצים מצורפים
כותרות העדה.jpg
כותרות העדה.jpg (398.84 KiB) נצפה 7149 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 15, 2020 1:19 pm

וַיֹּאמֶר לֵךְ דָּנִיֵּאל כִּי סְתֻמִים וַחֲתֻמִים הַדְּבָרִים עַד עֵת קֵץ. יִתְבָּרְרוּ וְיִתְלַבְּנוּ וְיִצָּרְפוּ רַבִּים וְהִרְשִׁיעוּ רְשָׁעִים וְלֹא יָבִינוּ כָּל רְשָׁעִים וְהַמַּשְׂכִּלִים יָבִינוּ.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' מאי 15, 2020 1:35 pm

דרומי כתב:כ'הפסקת פרסומות' אני מביא ידיעה טרייה שקיבלתי:

משרד הבריאות:

מה אתה בא עכשיו לבלבל אותנו עם עובדות?

ובכלל אף אחד לא יודע וכו'

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 1:56 pm

משרד הבריאות:

אמן!
אלו נתונים מעודדים מאד!!
זה נתונים ל3 ימים, ואלו הערים שתמיד היו עם הריכוז הגדול, והרי זה פוחת והולך בס"ד.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' מאי 15, 2020 1:56 pm

לעולם יהיה אדם כתב:

משרד הבריאות:

מה אתה בא עכשיו לבלבל אותנו עם עובדות?

ובכלל אף אחד לא יודע וכו'

אז לפני יומיים היו נתונים שונים, וזה נתון משתנה.
אבל האם באמת אתה חושב שמתוך ערים של מאות אלפים כ"י, אחד לפה ואחד לפה, זה משהו משמעותי?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 2:00 pm

ישא ברכה כתב:"ויאמר ה' וכו' לכן הנני יוסף להפליא את העם הזה הפלא ופלא; ואבדה חכמת חכמיו, ובינת נבוניו תסתתר".

מבלי להביע דעה, זה בטאון שמייצג את הציבור עם הקיבוץ הכי גדול של רבים ש'בשיטה' לא שמר על הנחיות משרד הבריאות,
[ואגב, לא בגלל שהם מזלזל בחיי נפש ח"ו, אלא לדעתם ברור שיש תרופות וכו' וכו', ושהמסיכות יותר מסוכנות, וביטול תורה ותפלה בודאי ובודאי יותר מסוכן],
וזהו הציבור שיש בו הכי פחות חולים ונפטרים, בס"ד.
כך שאפשר להבין את הלך הרוח שם...
במיוחד לגבי ל"ג בעומר, שהם חוששים מפני התפרצות מגיפה באם לא ישמחו בהילולא דבר יוחאי (כדברי החיד"א שכבר הובאו בפורום).

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 2:03 pm

בעיקר הנושא המדובר כאן על פתיחת בתי כנסיות ובתי מדרשות,
כפי הנשמע (במקום שאין איש) קמו להם איזה ארגון מזרוחניק (!!) שכואב על סגירת בתי כנסיות ובתי מדרשות ללא סיבה,
והוא בהליכים מול משרד הבריאות ואבזרייהו לאשר רשמית את פתיחת בתי הכנסת.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' מאי 15, 2020 2:12 pm

קיבלתי באישי מא' החכמים פה תגובה שיש בה גם דברים חכמים ונכונים,
ולא אשיב עליהם, למרות שיש לי הרבה.

בכללות, התשובה היא כמו שכבר נתבאר בהודעותי לאורך התקופה.
לא ניתן להתייחס לציבור / קבוצה כחלק אינטיגרלי מן הציבור רק באשר לקיום חובות מסוימות,
לדרוש אותם בפה מלא ובגרון ניחר עם זעקות 'רוצחים ו'רודפים', (שלא לדבר על מסירות והלשנות),
תוך שביום יום הינם זוכים לחרם גורף במקרה הטוב, ולדברים חמורים יותר - במקרה הגרוע יותר, ולא אפרט.

דרך משל, כמו שהשלטונות הפנימו שהטמעת הכללים וההנחיות בקרב הציבור החרדי מוכרחת לבוא מבפנים,
עם הוראות של המנהיגים, עם תעמולה ויחסי ציבור מבפנים, ובקודים שהציבור חי ומקבל אותם,
כך גם בקהילות הללו.

וזה לא קרה!!
לא במישור של הפניה לרבני הקהילות, למרות שמדובר באלפים רבים, וגם לא במישור הפניה אל הציבור הזה בכלים שלו,
ובשפה שלו.
ומידיעה, שזה הרבה בזכות העסקונה הפוליטית שלקחה בטבעיות פטרונות על כלל הציבור החרדי,
וכדרכה, מגלגלת על גבו את כל הקופה והשלל האדיר.

אין לי טענות, מירמור או ציפיות,
יש לי רק בקשה שיפסיקו לבוא בדרישות.

איני מעונין ללבות דיון בנושאים פוליטיים, ותגובתי באה כמענה צונן וקצר לפניה הכואבת שלפניכם, שאני מביאה כצורתה.
בהשמטת זיהויים וציטוטים.

=====

נ.ב. הדיון בפורום גולש כהרף עין לנושאי המחלוקת הידועה. זה המניע להכל.
חשוב לי להדגיש. אין לי דבר וחצי דבר עם זה. אני לא תלמיד של זה או של זה (למעשה בהיותי בישיבה הייתי תלמיד של הגרב"ש דויטש, והגרב"צ ברודיאנסקי שליט"א),
אין לי דעה בנושאי המחלוקת שנחלקו בהם גדולי עולם, אני בכלל לא מקטלג אנשים לפי מפלגות ועיתונים שהם קוראים.

אני ממש לא חושב שהחרדים שמצביעים ג' או ש"ס שמרו על הוראות משרד הבריאות יותר מאשר בקהילה עליה אתה נמנה.
בתוך כל ציבור יש את אלו ששומרים ואת אלו שמזלזלים.
ואלו שמצטופפים בתור לפיצה, אינם גרועים פחות מאלו שמצטופפים לתפילה.

אני בכלל לא מתחיל להתווכח עם הדיון ההלכתי שפתחת פה, זוהי לא הנקודה.
גם לא התכוונתי לגדרי פורש מן הציבור, ניסיתי לפנות אל מידת הרחמים שבך.
לצורך קיצור הדיון אני מוכן אפילו להסכים איתך שכל דבריך אמת, נניח שאכן אף אדם לא ימות כתוצאה מהזלזול בהוראות משרד הבריאות.
נניח שע"פ דין זה לא שכיח היזקא.

אחרי ככלות הכל, אנשים נאנקים, כואבים, בוכים.
חלקם מבכים את קרוביהם, חלקם סובלים את ייסורי המחלה (חלק מהחולים, גם צעירים, ממש מתייסרים), חלקם מחויבים בבידוד,
וחלק "רק" מפסידים מאות רבות של שעות, בין אם אלו שעות תורה ובין שעות פרנסה.
ולא צריך להמשיך לתאר ולתאר, הרי אתה לא חי במאדים, אתה עובר את כל זה יחד עם כולם. זו תקופה קשה מאוד.

יש מידה המצופה מכל אדם, על אחת כמה וכמה מבן תורה. להיות נושא בעול.
נניח שאני רואה אדם סוחב מקרר במעלה המדרגות לקומה חמישית. האיש מתאמץ, ומזיע, ופה ושם הוא גם נחבל.
אני פונה אליו ומיידע אותו שבבניין יש מעלית, אין צורך להתאמץ. אבל הוא מסביר לי, שזה יכול להרוס את המעלית, ושאר שטויות.
מן הדין שאמשוך בכתפי ואלך לביתי. האיש שוטה.
אבל אני אהיה רשע אם אעשה זאת, וגם לא אתפלא אם הוא ישנא אותי בלבבו.

עוד מתחילת התקופה ידוע, שבערים שבהם הוראות משרד בריאות נשמרות בהקפדה, יאפשרו חזרה לשגרה מהר יותר. זה תלוי גם במספר החולים, אבל גם בהקפדה.
אחת הסיבות שמשרד הבריאות לא מאפשר פתיחת בתי כנסת, זה מפני שבתחילת התקופה כשהגבילו תפילות בבתי כנסת ל-10 אנשים אף אחד לא התייחס, הייתה הפקרות מוחלטת.
הסיבה שחרדי שמגיע לבית חולים מקבל יחס של מפיץ מחלות, אלו התמונות ממה שקורה בערים חרדיות.
(אני יודע שיש כאלה שלא מעניין אותם מה אומרים עליהם בציבור החילוני ואיזה יחס הם מקבלים במפגשים כאלה, להפך, במידה מסוימת הם דווקא שמחים על יחס רע, זה מחזק את ה"משנאיך ה' אשנא". אבל יש גם ציבור אחר, שרוצה בדו קיום של שכנות טובה (וגם מקווה ומתפלל ופועל לקירוב), ואל תתפלא אם כשהוא רואה התנהגות שגורמת לכל כך הרבה שנאה הוא חושב "עֲכַרְתֶּם אֹתִי לְהַבְאִישֵׁנִי בְּיֹשֵׁב הָאָרֶץ בַּכְּנַעֲנִי וּבַפְּרִזִּי, וַאֲנִי מְתֵי מִסְפָּר וְנֶאֶסְפוּ עָלַי וְהִכּוּנִי".)

השווער שלי אדם מבוגר, חולה אונקולוגי.
אי אפשר לבודד אותו לחלוטין, הוא משווע לראות את ילדיו ונכדיו, הוא גם מפעיל גמ"ח כספים, אנשים באים לבקש הלוואה, להחזיר כסף וכו'.
אבל הדאגה קיימת, כמובן.
כעת, מה אתה חושב שאנחנו מרגישים כשאנו רואים אנשים מזלזלים בהוראות? הרי בתוך עמו הוא יושב, אלו אנשים שאולי מחר ידפקו בדלת, אולי מחר יפגשו עם מישהו מבני הבית במכולת.
יתכן שהם צודקים, הסיכון לא גבוה כל כך, ולפי דין מותר להם. אבל נושא בעול הם לא. ושלא יתפלאו שיש אנשים שזה מעורר בהם כעס.

ועוד משהו.
כשהייתי בגיל יש"ק, הייתי הולך לישיבת בין הזמנים שלא היו מקבלים בה כסף אלא טיולים.
מדריך הטיולים היה אברך ת"ח, בעל ידע בהכרת הארץ, והוא ניצל אותו כדי שבחורים גם ילמדו תורה וגם יצאו לטייל בצורה בטוחה.
באחד הטיולים למדבר יהודה היה טיפוס מאוד קשה לפסגת הר, והוא הודיע שהוא לא מרשה לטפס עד למעלה אלא רק עד חצי, חשש שהחלשים לא יעמדו בזה.
כמובן שהיו את אלו שטיפסו, וגם אני רציתי, רק שהוא ראה אותי ולא נתן.
התמרמרתי באוזניו. הרי היה לי כח, וזה לא שום בעיה וכו'
ואז הוא אמר לי משפט שמלווה אותי מאז.
"כן, אבל אתה לא נמצא כאן לבד".

גם אתה לא נמצא כאן לבד.
אתה טוען שזלזול בהוראות לא גורם לפיקוח נפש, אבל תדמיין מצב שבו כל תושבי הארץ נוהגים כמוך.
מה לדעתך יקרה?

ומנגד, מה בסך הכל ביקשו? שנאכל נבלות וטרפות רח"ל?
שנתנדב בבתי חולים?
כל מה שביקשו זה ללמוד בבית. ולהתפלל בשטח פתוח (ולתקופה מסוימת במרפסת).
זה הכל.
לא היה עדיף ליישר קו עם הציבור (גם אם הוא טיפש)?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' מאי 15, 2020 3:37 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
ישא ברכה כתב:"ויאמר ה' וכו' לכן הנני יוסף להפליא את העם הזה הפלא ופלא; ואבדה חכמת חכמיו, ובינת נבוניו תסתתר".

מבלי להביע דעה, זה בטאון שמייצג את הציבור עם הקיבוץ הכי גדול של רבים ש'בשיטה' לא שמר על הנחיות משרד הבריאות,
[ואגב, לא בגלל שהם מזלזל בחיי נפש ח"ו, אלא לדעתם ברור שיש תרופות וכו' וכו', ושהמסיכות יותר מסוכנות, וביטול תורה ותפלה בודאי ובודאי יותר מסוכן],
וזהו הציבור שיש בו הכי פחות חולים ונפטרים, בס"ד.

כך שאפשר להבין את הלך הרוח שם...
במיוחד לגבי ל"ג בעומר, שהם חוששים מפני התפרצות מגיפה באם לא ישמחו בהילולא דבר יוחאי (כדברי החיד"א שכבר הובאו בפורום).

אני לא רואה טעם בדיונים פה.
ורק להמחיש את הדברים, ראה כמה דברי הבל כתבת כעת.
1. לדעתם ברור שיש תרופות. 2. המסיכות יותר מסוכנות. 3. זה הציבור שיש בו הכי פחות חולים. [אני לבד זוכר כעת שלושה נפטרים בשכונת מאה שערים].

מי שמחזיק כאלו נתונים באמת אי אפשר לדבר איתו, ועל כך רמזתי לעיל.
ברמה האישית אני מאוכזב שיש בציבור החרדי קבוצות גדולות עם אינטלגנציה כה מועטת.
אשר בשונה מחבריהם העצנקים שמנסים כוחם בפילפולים של הבל (הקושיה הנוראה מה ההבדל בין בית כנסת לחנויות), החוג הזה אפילו לא מנסה להתיישר עם המציאות, ובדבריך לעיל יצגת אותו בשלימות.

אמונה אין כאן, יראת שמים גם לא, חכמה בוודאי שלא.
כי אם נסיון להצית כל דבר באש המערכה כנגד השמד, בצירוף כמה ק"ג של טיפשות.

וסיימתי בזה.

פקתא דערבות

הודעהעל ידי פקתא דערבות » ו' מאי 15, 2020 3:42 pm

רבותיי, בא נעזוב את משקעי העבר, יהיה לזה מספיק זמן אחרי שנחזור לשגרה מלאה (והלואי שזה יפסיק כבר לעניין מישהו ונהיה כולנו אגודה אחת בלי שום פירוד).

הנה מתווה של פתיחת בתי כנסת מאת האדמו"ר הראשון שסגר בתי כנסת, שליט"א:
בחסידות קרלין - סטולין , שהיו כזכור הראשונים שסגרו את בתי הכנסת של החסידות , פותחים לראשונה את בתי הכנסת השבת - שהיו סגורים מאז פרשת ויקהל פקודי . התרגשות גדולה נרשמה בקרב החסידים .
" ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה , ליום בו זוכים לפתוח את שערי בית הכנסת , אשר ישמיעו קול תפילה בהיכל ," נכתב בהוראה למתפללים .
בהוראת הרבי , בתי הכנסת נפתחים באופן מצומצם לעת עתה ומיועדות בשלב ראשון לחסידים שאין להם מניין בו הם מתפללים בנוסח קרלין , או שמבקשים מסיבה מיוחדת אחרת להתפלל בבית הכנסת .
על פי ההוראות שפורסמו :
א . בכל תפילה ישתתפו כאחד שתי קבוצות שיתפללו יחדיו בו בזמן 15 איש בהיכל בית הכנסת , ו 15 איש בעזרת נשים ואין לחלק למתחמים כלל .
ב . הרוצים להשתתף בתפילות בבית הכנסת ישאירו הודעה ברורה בקו בית הכנסת במספר טלפון או במייל יחזרו אליהם ויעדכנו אותם באשר למניינים המתגבשים .
ג . השתתפות בתפילה היא אך ורק בלבישת מסיכה במשך כל התפילה , ובשמירת המרחק הקבוע 2 מטר , לפי הכללים של משרד הבריאות
ד . בימות החול , וגם בשבת קודש , יתקיימו מספר מניינים לתפילות .
ה . בסדר קריאת התורה יתקיים הנוהל הבא : החזן יעשה גם פתיחה ; בשני וחמישי כל עולה יכין מראש את פסוקי עלייתו ויקרא בתורה ; בשבת יכינו כל העולים מספר פסוקים ויקראום , ולאחר מכן יסיים בעל הקורא את הפרשה עד תומה .
ו . אינם מגיעים לתפילה בני 60 ומעלה .
ז . אין לשהות בבית הכנסת רק לצורך התפילה . לא יותר מ - -15 אפשר להתארגן לפי כללים לאחר התפילה בלימוד או שיעור אוה " ח הקדוש .
ח . שבת אחים , קידוש , סעודה שלישית , ומלוה מלכה - כל אחד בביתו .

יהי רצון שנלמד כולנו ממנו, כשצריך לפתוח - פותחים!
בלי לפחד מאף אחד, באחריות ובזהירות, העיקר ניט שלעפן.

נו, רבותיי, אבא מחכה לנו, מי הבא בתור??

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' מאי 15, 2020 3:45 pm

ראיתי במנין קרלין בשכונה בגן העיר, שבמנחה של שבת עלה הקורא את כל העליות. וכאן הוראה אחרת?

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ו' מאי 15, 2020 3:46 pm

ישא ברכה כתב:ברמה האישית אני מאוכזב שיש בציבור החרדי קבוצות גדולות עם אינטלגנציה כה מועטת.
אשר בשונה מחבריהם העצנקים שמנסים כוחם בפילפולים של הבל (הקושיה הנוראה מה ההבדל בין בית כנסת לחנויות), החוג הזה אפילו לא מנסה להתיישר עם המציאות, ובדבריך לעיל יצגת אותו בשלימות.

אמונה אין כאן, יראת שמים גם לא, חכמה בוודאי שלא.
כי אם נסיון להצית כל דבר באש המערכה כנגד השמד, בצירוף כמה ק"ג של טיפשות.

וסיימתי בזה.

רק למען האיזון: ככל שאדם סולד יותר מאדם מסוים או מגוף מסוים כך יקשה עליו יותר לקבל את דעותיו גם בנושאים "מקצועיים" שאין להם שייכות לדעות הבעיתיות.

תופעה זו אינה נחלת קבוצה אחת בלבד.

אני מניח שאם היתה היום ממשלה דוגמת ממשלת לפיד הזכורה לרע, וממנה היו יוצאים הוראות על בתי כנסת וישיבות ותתי"ם וכו' הרי שלכלל הציבור החרדי היה הרבה יותר קשה לקבל את הוראתם.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' מאי 15, 2020 4:05 pm

ישא ברכה כתב:ורק להמחיש את הדברים, ראה כמה דברי הבל כתבת כעת.
1. לדעתם ברור שיש תרופות. 2. המסיכות יותר מסוכנות. 3. זה הציבור שיש בו הכי פחות חולים. [אני לבד זוכר כעת שלושה נפטרים בשכונת מאה שערים].

סך הכל ניסתי להסביר מה הלך רוח שם, שיסביר לך את העיתון שהעלית, וממש לא אמרתי שזה נכון.
לגבי סעיף 2 לפחות, מסתמא ידוע לך שכך דעת משרד הבריאות של ארה"ב, ועוד מקומות, שהנזק של המסיכה מרובה על התועלת. (אמנם למעשה לענ"ד הנצרך לצאת צריך לחבוש מסיכה רק מפני החשש להדביק, אע"פ שאולי למי שלובש זה יותר מסוכן מצד עצמו. אגב, פגשתי ת"ח ויר"ש, שהלך עם מסיכה שלא כיסתה את האף כי אם את הפה בלבד, תמהתי בפניו, דמה הועילו חכמים אם האף מגולה, ואמר לי: לעצמי אינני חושש, זה לא מסוכן, זה מסוכן רק לאנשים מבוגרים בסיכון וכדו', שאותם אני חושש להדביק, ועל כן אני שם מסיכה על הפה, הסיכוי דרך האף להדביק הוא רחוק, המסיכה על האף נועדה שאני לא ידבק ולא שלא אדביק).
לגבי סעיף 3, כנראה שזו שאלה עובדתית, ועובדות הם יודעים יותר טוב ממני וממך, (כלומר אלה שגרים במא"ש איתם דיברתי), וכבר נידון בפורום במקו"א.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' מאי 15, 2020 6:50 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:בעיקר הנושא המדובר כאן על פתיחת בתי כנסיות ובתי מדרשות,
כפי הנשמע (במקום שאין איש) קמו להם איזה ארגון מזרוחניק (!!) שכואב על סגירת בתי כנסיות ובתי מדרשות ללא סיבה,

בוודאי.
הפלא ופלא.
הרי ידוע שהמזרוחניקים (!!) לא אכפת להם מבתי כנסת...

וברצינות,
למה אתם סבורים שכל יהודי שומר תורה ומצוות ירא"ש לא כואב את סגירת בתי הכנסת?
ולמה אתם חושבים שאין יוזמות ונסיונות ומאבקים לפתוח את בתי הכנסת מכל החוגים?

(אני כבר מחזיק את עצמי מתחילת האשכול הזה לא להעיר את זה, אבל עכשיו באמת כבר לא הייתי מסוגל לשתוק עוד)
שתהיה לכולנו שבת שלום

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ש' מאי 16, 2020 9:10 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:ראיתי במנין קרלין בשכונה בגן העיר, שבמנחה של שבת עלה הקורא את כל העליות. וכאן הוראה אחרת?

התשובה היא פשוטה לכאורה: כי עד עכשיו היתה ההוראה להתפלל על המרפסות ולא היה מצב בכלל שיהיו שבעה עולים אא"כ בעמידה מרחוק, והתפילה בגן העיר היתה המצב של בדיעבד כשא"א על המרפסות, ולא היתה הוראה מיוחדת איך לקרוא בגן העיר (וגם בעיקרון היה ריחוק יותר גדול ולא רצו הרבה נוגעים בדבר אחד), ועכשיו הקילו להתפלל ביחד בביהכ"נ, ומשתמשים באותם כסאות וספרים וכו' אז גם בספרי תורה אפשר בז עולים וכל ההרחקה הוא רק במרחק 2 מטר ומסיכות.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 17, 2020 9:23 am

בברכה המשולשת כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:בעיקר הנושא המדובר כאן על פתיחת בתי כנסיות ובתי מדרשות,

בוודאי.
הפלא ופלא.
הרי ידוע שהמזרוחניקים (!!) לא אכפת להם מבתי כנסת...

וברצינות,
למה אתם סבורים שכל יהודי שומר תורה ומצוות ירא"ש לא כואב את סגירת בתי הכנסת?
ולמה אתם חושבים שאין יוזמות ונסיונות ומאבקים לפתוח את בתי הכנסת מכל החוגים?

(אני כבר מחזיק את עצמי מתחילת האשכול הזה לא להעיר את זה, אבל עכשיו באמת כבר לא הייתי מסוגל לשתוק עוד)
שתהיה לכולנו שבת שלום

כת"ר יודע שאני רחוק מהכללות ותיוגים. אבל כשהקול הציבורי ה(כמעט) יחיד הנשמע הוא של "ארגון רבני צוהר" מי שקולם נשמע תמיד בנסיבות אחרות, הרי שבושנו מכל עם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מאי 17, 2020 9:30 am

איש_ספר כתב:כת"ר יודע שאני רחוק מהכללות ותיוגים. אבל כשהקול הציבורי ה(כמעט) יחיד הנשמע הוא של "ארגון רבני צוהר" מי שקולם נשמע תמיד בנסיבות אחרות, הרי שבושנו מכל עם.

אני חשבתי שהכוונה היא לאיגוד בתי הכנסת, שפנה בעניין זה למל"ל כבר בשבוע שעבר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מאי 17, 2020 9:39 am

בברכה המשולשת כתב:
איש_ספר כתב:כת"ר יודע שאני רחוק מהכללות ותיוגים. אבל כשהקול הציבורי ה(כמעט) יחיד הנשמע הוא של "ארגון רבני צוהר" מי שקולם נשמע תמיד בנסיבות אחרות, הרי שבושנו מכל עם.

אני חשבתי שהכוונה היא לאיגוד בתי הכנסת, שפנה בעניין זה למל"ל כבר בשבוע שעבר.

לא מכיר ולא ידעתי.

דברי הכותב מתייחסים כנראה לידיעה הנפוצה הזו

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/437357

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מאי 17, 2020 10:48 am

איש_ספר כתב:לא מכיר ולא ידעתי.

דברי הכותב מתייחסים כנראה לידיעה הנפוצה הזו

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/437357

אבל הידיעה הזאת היא מהיום, ומתייחסת לפנייה שנעשתה היום

ואילו הרב הכותב שליט"א כתב את דבריו ביום שישי
כאשר פניית האיגוד הנ"ל (אליו התייחסתי אני) הייתה עוד לפני כן (וגם רבה של צפת, שליט"א (שלמיטב ידיעתי הארגון הנ"ל קשור אליו), כבר הספיק להתייחס לזה ולחזק את הפנייה עוד לפני שבת.

ברוז

לא אכפת להם: אדוני ראש הממשלה, מה עם בתי הכנסת? / שמואל בן צבי

הודעהעל ידי ברוז » א' מאי 17, 2020 12:14 pm

לא אכפת להם: אדוני ראש הממשלה, מה עם בתי הכנסת? / שמואל בן צבי
דעה.docx
(15.29 KiB) הורד 202 פעמים

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1326106/

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מאי 17, 2020 12:24 pm

קבלתי עצומה/מכתב להצטרפות לחתימה
(אינני מסכים בדווקא עם כל מלה שם, אבל אני מסכים עם המטרה)
http://commrabbis.tickchak.co.il/11380

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' מאי 17, 2020 12:26 pm

תפס אותי בפנייתו של הרב סתיו שאני ממש לא מתומכיו באופן כללי
הייתי ראשון רבני הערים שסגר את בתי הכנסת בעירו בשל החשש להדבקה במקומות צפופים. הייתי מאלו שקראו לממשלה לעשות זאת בעת שמשרד הבריאות לא התייחס לנושא והנחיותיו היו מעורפלות

זה מצטרף למה שהביאו שבקארלין הראשונים להתחיל לארגן מחדש מניינים מסודרים בבתי כנסת.
כל אחד יפרש כרצונו.

מחשב מסלול

הודעהעל ידי מחשב מסלול » א' מאי 17, 2020 4:21 pm

מיהם הסנהדרין שיושבים לדון דיני נפשות של כלל ישראל להחזיר את כל הלימודים והמשק הכלכלי?

האם פוליטיקאים מוסמכים לומר דברים בשם גדולי ישראל, ומי בכלל יכול לדון כאלו דיני נפשות.

אנחנו שמענו רק בשכונה שלנו כמה וכמה נדבקים חדשים בימים האחרונים, מי יכול להאמין לאפיקורסים שרוצים לומר שהכל נגמר?

מהר"ש קלוגר זיע"א בשו"ת האלף לך שלמה (או"ח סי' שנא) כתב לגבי מגיפה שהיתה בזמנו, שאפילו שנגמרה המגיפה לגמרי, כל שלושים יום זה עדיין ספק סכנה ומחללין על זה את השבת, ולכן ציוה על גדולי ישראל לאכול בפרהסיא בתשעה באב, [כי אז התענית יכל להביא איזה סיכון למגיפה], כדי שמהם יראו כולם וכן יעשו.

בשביל שכמה פוליטיקאים רוצים כסף וכסאות וייחסים עם רשעים, הם ימכרו את גדולי ישראל ואת כל הישראל לשמד?

איפה אותם רבנים שצעקו ברדיו, שהמאה שעריניקים שהולכים לבית הכנסת הם רודפים!

איפה כל התקשורת [גם קול ברמה וקול חי- שר"י] שעשתה את החרדים שלא ידעו להזהר, רשעים ורוצחים?!

מנהלות הסמינרים ובתי הספר, ומנהלי החיידרים רוצים פרנסה!

ובשביל זה הם ימכרו נפשות!

כל אחד ישאל דעת תורה אישית מפורשת מפי מי שבאמת מוסמך לכך

רק שיחפש רב שלא מפחד מהפולטיקאים שאמרו בשם רב' חיים וחכם שלום [שבאמת לא ישבה שום מועצת לא "גדולי" ולא "חכמי" – לדון דיני נפשות!]

רק בזמן הבחירות הם יריצו את כולם כמו עדר של צאן מפגר לרוץ אחריהם, ויגידו שזה ועשית ככל אשר יורוך! כדי לתת לעצמם כסאות וכסף וקשרים וייחסים.

והנה השפלים האומללים הללו, מגלים היום את הפרצוף שלהם.

לא נמכור את ילדינו!

תהיו חזקים. יש כאן ספק פיקוח נפש שדוחה שבת.

אסור ללכת למקוה, אסור ללכת לבית הכנסת, אסור ללכת לזקנים וחלושים, [וכנראה גם שאסור ללכת לבחירות, זה לא דעת תורה, זה כמה בהמות שמנהלים את התורה].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מאי 17, 2020 4:34 pm

אכן, ראוי להמשיך ולחשוש במה שאפשר.

וגם אם מקילים בדברים מסויימים כשאין ברירה (או לפחות שנדמה כך), זה לא אומר שהותרה הרצועה לגמרי, וצריך שיקול דעת על כל פרט ופרט בפני עצמו.

ובוודאי אין תחליף לשאול באופן אישי רב מוכר ולנהוג כעצתו.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' מאי 17, 2020 4:35 pm

אתה צודק במאת האחוזים שאין כל ספק שהשיקולים שבתי הכנסיות סגורים, ומוסדות הלימוד פתוחים, הינם כלכליים. וכמו שכבר נכתב כאן באשכול הזה כמה פעמים, שלמוסדות יש אינטרס מובהק לפתיחה, והוא כסף ותקציבים, מה שאין לבתי כנסיות ובתי מדרשות.
מעניין מאד אילו היו מפסיקים את התקציבים לישיבות ולכוללים כיצד היו נוהגים אז, מסתמא גם הם היו כבר חוזרים, כי היה אינטרס מובהק של כסף לפתוח.

יש כאן משהו באמת מפליא, הרי על פי החוק מותר לפתוח כוללים, ישיבות ללא פנימיות, [וגם פנימיות מותר עד כיתה י"ב - המקביל לשיעור ב' ישי"ג], ונוקטים בשוא"ת מפני פיקו"נ.
ואילו את הילדים, שבודאי אינם שומרים על הכללים, ופוק חזי, שולחים לת"ת ואפי' את הבנות לבתי"ס וללימודים.

לא יודע אם זה נכון, מה כן צריך להיות, זה באמת שאלה הרת גורל, אבל מרגיש לי צורם מאוד הטענה של "פיקוח נפש", כי פיקו"נ לא דוחה רק תורה, אלא גם תורה.

ובאמת, לאיזה מצב רוצים שיגיעו כדי שיחזירו את כלל הלומדים? הרי הנתונים במגמת ירידה מובהקת, כ"ש באיזורים החרדים, לשם דוגמא, ביממה האחרונה חולה אחד בלבד!, ויש כבר פי שנים מחלימים מחולים.

מחשב מסלול כתב:איפה אותם רבנים שצעקו ברדיו, שהמאה שעריניקים שהולכים לבית הכנסת הם רודפים!

איזה רבנים?...
ובעיקר שאלתך, נראה לי שהתשובה מאוד פשוטה, הם ראו שהתבדו בצעקותיהם (אם אכן היו...) ובמא"ש בס"ד הנתונים טובים מאד.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 46 אורחים