מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פירוש המשניות להרמב"ם סדר טהרות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
תוכן

פירוש המשניות להרמב"ם סדר טהרות

הודעהעל ידי תוכן » ג' מאי 19, 2020 1:26 am

כידוע שפירוש הרמב"ם לסדר טהרות לא שרד בכת"י. במקום כתב ידו, המהדורות החדשות משתמשים בכת"י שסופרו מעיד שהוגה מכת"י של הרמב"ם. דא עקא, שאי אפשר לדעת אם הוגה ממהדורה קדומה או ממהדורה מאוחרת של הרמב"ם. לפעמים יש לי הרגשה, שהמהדורה הישנה היא דוקא המהדורה המאוחרת של הרמב"ם, והמהדורה החדשה משקפת מהדורה קדומה של הרמב"ם. האם יש למישהו יותר מידע בנושא זה?

קו ירוק

Re: פירוש המשניות להרמב"ם סדר טהרות

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' מאי 19, 2020 1:51 am

ומה אומר המהדיר הרב קורח? מהדורתו אינה לפני כעת.
ובמהדו' עוז והדר שלפני לא האריכו מדי על טיב מהדורתו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' מאי 19, 2020 10:14 am

עד כמה שזכור לי הוא לא דן בנקודה זו.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' מאי 19, 2020 11:29 am

בפיה"מ נגעים פ"א סוף מ"א יש כמה גירסאות בדפוסים שונים (לא זכיתי להבין אף אחד מהם) ובמלאכת שלמה (שם) העיר בזה.
כבר היה בזמנו (של המלאכ"ש) ב' המהדורות?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ג' מאי 19, 2020 1:19 pm

אם אינני טועה הסופר, ר' שלמה ב"ר שמואל הדיין, שחי במצרים סמוך לחיי הרמב"ם (ואני מניח שגם חפף לזמנו. לא בדקתי כעת), איננו מעיד כך. אלא מגיה מאוחר, שפעל לאחר חיי הרמב"ם הגיה את כתב היד הזה מתוך כתב ידו של הרמב"ם. המשמעות היא אפוא שההגהה נעשתה בוודאי עם הטופס שהיו עליו ההגהות האחרונות. אך אין לדעת אם המגיה עשה מלאכתו נאמנה בנוגע לתיקוני הרמב"ם (דומני שלא נערכה השוואה בין מלאכתו בשאר הסדרים לבין האוטוגרף שבידינו).

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ג' מאי 19, 2020 2:51 pm

עדיאל ברויאר כתב:אם אינני טועה הסופר, ר' שלמה ב"ר שמואל הדיין, שחי במצרים סמוך לחיי הרמב"ם (ואני מניח שגם חפף לזמנו. לא בדקתי כעת), איננו מעיד כך. אלא מגיה מאוחר, שפעל לאחר חיי הרמב"ם הגיה את כתב היד הזה מתוך כתב ידו של הרמב"ם. המשמעות היא אפוא שההגהה נעשתה בוודאי עם הטופס שהיו עליו ההגהות האחרונות. אך אין לדעת אם המגיה עשה מלאכתו נאמנה בנוגע לתיקוני הרמב"ם (דומני שלא נערכה השוואה בין מלאכתו בשאר הסדרים לבין האוטוגרף שבידינו).

המגיה הוא מי ששמו התפרסם כתלמיד חכם ויודע ספר, רבי מוסי בן עבד אלמחסן. טיב עבודתו בהגהותיו נבדק:

הרב יצחק שילת, פתח דבר למשנה עם פירוש הרמב"ם, שבת כתב:הגהתו את כתב היד שלפניו מכתב ידו של רבנו אמינה למדי כפי שאפשר להיווכח מהשוואת כתב היד לכתב ידו של רבנו במסכתות אחרות, והיא משקפת כמובן את הנוסח הסופי של הפירוש אחרי כל התיקונים שעשה בו רבנו. אמנם המגיה לא תמיד נתן את ליבו לדקדק בענייני כתיב וכיו"ב.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ג' מאי 19, 2020 8:56 pm

תודה על ההפניה! (אם כי היה כדאי לפרט ולהדגים. למשל מה רוחב הבדיקה ומה שיעור הדיוק)

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' מאי 20, 2020 9:55 pm

גל של אגוזים כתב:בפיה"מ נגעים פ"א סוף מ"א יש כמה גירסאות בדפוסים שונים (לא זכיתי להבין אף אחד מהם) ובמלאכת שלמה (שם) העיר בזה.
כבר היה בזמנו (של המלאכ"ש) ב' המהדורות?

אם תרחיב קצת ותציג השינויים, אבדוק בע"ה בכל הדפוסים של הרמב"ם של טהרות עד זמנו של הרב מלאכת שלמה (דפוס אחד נדיר ביותר אינו מצוי אצלי עתה אלא רק קטעים ממנו, ואיני זוכר עתה אם בכלל נדפס בשלמות גם לסדר טהרות). כך לפחות אפשר יהיה להבין מי הדפוס הראשון ששינה ביחס לדפוס נאפולי רנ"ב הראשון.

חיים סופר

הודעהעל ידי חיים סופר » ו' אוגוסט 11, 2023 5:51 am

האם נכון הוא שכל גדולי עולם כולל הבית יוסף הרמ"א הב"ח טו"ז ש"ך גר"א חתם סופר נודע ביהודה דברי חיים וכו' וכו' וכו'
היה לפניהם ולמדו ועסקו בפירוש המשניות להרמב"ם סדר טהרות במהדורה שנדחה בעוז והדר לסוף המס'
או שבכל השנים היה כמה נוסחאות שונות ?

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ו' אוגוסט 11, 2023 7:23 pm

חיים סופר כתב:האם נכון הוא שכל גדולי עולם כולל הבית יוסף הרמ"א הב"ח טו"ז ש"ך גר"א חתם סופר נודע ביהודה דברי חיים וכו' וכו' וכו'
היה לפניהם ולמדו ועסקו בפירוש המשניות להרמב"ם סדר טהרות במהדורה שנדחה בעוז והדר לסוף המס'
או שבכל השנים היה כמה נוסחאות שונות ?

לא אוכל לענות לך, כי לא אדע.
אך על נימת האשמה שנשמע מתוך דבריך על עוז והדר (וכן על ווגשל שהם היו הראשונים בזה ככל הידוע לי) בפשע על ש'דחו' את המהדו' הישנה לסוף הכרך, על זה אוכל לענות שאני מאלו שנהנים תמידים כסדרן מתרגומו של הרב עזרא קורח שליט"א, ואצהיר קבל עם שמהדורתו בהיר לי, ומובן לי, ומיקל על לימודי, עשרת מונים מהמדו' הישנה. אם אמנם אני בודק הרבה במהדו' ה'נדחה', הלימוד העיקרי שלי הוא במהדו' החדשה, ואני מודה להם מאד על שבחרו בה.
אם התכלית הוא להועיל ללקוחותיהם בלימודם, נכון עשו שהעדיפו את החדשה, ואם התכלית הוא לשמור על המסורת, אז יש לדון האם המסורת היא מה שהיתה לפני כל גדולי ישראל (אם אכן כן היה), או דלמא המסורת היא כוונת הרמב"ם המקורי...

חיים סופר

הודעהעל ידי חיים סופר » ו' אוגוסט 11, 2023 7:58 pm

יציבא בארעא וגיורא בשמי שמיא
אם המדובר ללמוד בפירוש המשניות שתורגם מחדש הרי דבר טוב הוא - כמו שמו"ל מתיבתא ארטקרול וכו' להקל על הלומד
אבל לדחות הלימוד העיקרי מה שלמדו גדולי עולם הוא עול מצד השקפה
אבל גם מצד המציאות - הלומד הרמב"ם במהדורה החדשה ושוב ילמד דברי הגר"א או שאר האחרונים ויתקשה בהבנתם מפני שלא למד אותו רמב"ם כלל
זהו בדיוק כמו שישימו בצד הגמ' רש"י מתורגם לשפה קלה יותר בצד הגמ' ודברי רש"י עצמם לדחות לסוף הגמ'...

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 237 אורחים