מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי שלמה תמצות או ר' יצחק אלחנן - שניים אוחזין בתמונה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יוסףלוי

רבי שלמה תמצות או ר' יצחק אלחנן - שניים אוחזין בתמונה

הודעהעל ידי יוסףלוי » ש' דצמבר 24, 2011 11:10 pm

השגתי תמונה של רבי שלמה תמצות ממרוקו (נפ' תש"ט),
הוא מזכיר לי רב אשכנזי מפורסם ואיני מצליח להזכר (לא בעל התניא).

רבי שלמה תמצות.JPG
רבי שלמה תמצות.JPG (30.78 KiB) נצפה 23614 פעמים

אבקש מהמגיבים לעזור לי בנושא,
בל"נ אביא פרטים על הרב הנז' בהמשך.

סוקר

Re: רבי שלמה תמצות

הודעהעל ידי סוקר » ש' דצמבר 24, 2011 11:17 pm

ר' יצחק אלחנן.
זה לא מזכיר, זה פשוט העתקה.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ש' דצמבר 24, 2011 11:23 pm

אתה רוצה לומר שיש כאן זיוף?

סוקר

הודעהעל ידי סוקר » ש' דצמבר 24, 2011 11:25 pm

ברור. זיוף ילדותי.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ש' דצמבר 24, 2011 11:27 pm

לפי איך שהבנתי זו תמונה שחולקה לנוסעים למרוקו במטוס לעלות על ציוני קברות צדיקים.
משפחתו כעת עובדת על כת"י וחשבתי שתמונה זו תעזור. חבל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' דצמבר 25, 2011 12:46 am

במרוקו לא היה כיפות כאלה (אא"כ שלוחי חב"ד הביאו את זה איתם)

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' דצמבר 25, 2011 12:48 am

ע"פ זכרוני הוא היה בתקופת מגורשי ספרד, וא"כ ציורים מתקופות עתיקות האלה אין בהם כל כך אמון (ע"ע ציורי מהרח"ו הרמ"ק והבית יוסף ועו').

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' דצמבר 25, 2011 12:52 am

כעת מצאתי:

על פי האגדה המר``ן רבי יוסף קארו הכתירו בתואר רב .בעת שהאחרון התגורר בעיר מראכש .
רבי שלמה בן תמצות היה יפה תואר ויפה מראה . הוא הרביץ תורה בילדי מראכש ולימד תינוקות של בית רבן בחדר .בכל יום לאחר שסיים את פרק הלימוד בחדר . היה רבי שלמה בן תמצות לוקח את צרורו .מניח בו תכשיטי כסף וזהב שאותם צרף בביתו . והיה סובב בשווקים של העיר מראכש .בכדי למכור את דברי הכסף והזהב לפרנסתו .
בנות העיר המוסלמיות וכו' ביופיו של רבי שלמה . התר אחר מחייתו .יום אחד חלף רבי שלמה סמוך לארמון המלך . מחלון ארמון המלך ראו עיני אשת המלך את רבי שלמה הצועד ברחוב הארמון .אשת המלך שתלתה עיניה ברבי שלמה . פנתה אל המשרתת שלה . והגידה לה . ראי ראי .אין בין המוסלמים .וגם לא בקרב המלכים אדם יפה תואר שידמה ביופיו לחכם היהודי הזה .ועתה מצווה עליך אני להכניס אותו אלי.ואם אשת המלך מצווה מי לא ימלא אחר מצוותה .ורבי שלמה נענה לבקשת המשרתת ונכנס אל בית אשת המלך .
האשה וכו' הגידה לו . חכם יהודי אם בקולי תשמע ותשכב עימי תהי אחריתך טוב. ואם לא תמלא אחר מצוותי אערוף את ראשך.רבי שלמה שלא התפתה ולא נכנע. הגיד לה שהוא כחכם לא יעשה הרעה הזאת ויחטא לאלוהים .בשומעה את דברי השלילה שיצאו מלשונו של רבי שלמה. הרימה את קולה והחלה לאיים עליו .כי תצווה על עבדיה לערוף את ראשו .ולחתוך בבשרו חתיכות חתיכות .
השיב לה רבי שלמה . כי אין זה מעיניינו מה יעשו מגופו .עדיף לי למות כך . מאשר למלא אחר מבוקשך . כל מאמציה לשכנעו בלשון חלקות וכו' לא הועילו . ובראותה כך ציוותה על עבדיה לקחת את רבי שלמה ולבתר את גופו לארבע . עבדי אשת המלך מילאו אחר פקודת גבירתם . ועשו כאשר הורתה להם .
אשת הרב המתינה לבעלה בביתה לשווא .אך הרב לא שב אל ביתו . עם בוקר ניגשה אשת הרב אל ראש הקהילה . והודיעה לו על היעדרותו של בעלה .וציינה בפניו כי זו הפעם הראשונה מאז נישואיהן שבעלה נעדר מהבית . וכי ליבה מנבא לה רעות . בחצות הליל בעת שנמה אשת הרב את שנתה. בא איליה רבי שלמה בחלום . ובישר לה את אשר אירע לו .והגיד לה כי חלקי גופו טמונים בארמון המלך . בחדר בו מתכנסים שרי המלך . למחרת עת הפציע השחר. הופיעה אשת הרב בביתו של ראש הקהילה . והגידה לו את דבר החלום.
ראש הקהילה הלך אל המלך והגיד לו את דבר היעלמו של הרב . וכן את דבר החלום שחלמה אשת הרב.
המלך חרה על ראש הקהילה .ובכעסו אמר כי היהודים מבקשים להוציא את דיבת המוסלמים רעה. ראש קהילת יהודי מראכש פנה בדחילו ורחימו למלך. ואמר לו אנא ממך אדון המלך. מבקשים אנו רשות לחפש בארמון . ואם לא תימצא גופת הרב בארמון . אתה רשאי לערוף את ראשינו .המלך נתן את הסכמתו לדבר . ומניין יהודים נכנסו לארמון והחלו לחפס אחר רבי שלמה. באותה שעה נעשה נס וידו של הרב פנתה לעומתם. חפרו והוציאו את גופתו המבותרת של הרב.
מיד גזר המלך על כל בני ביתו שיוצאו להורג בשריפה ומאותו יום נקרא שם הרחוב בפי כל בני העיר מראכש .

רחוב השריפה על השריפה אשר שרף המלך את אשת חיקו ובני ביתה .

רבי שלמה בן תמצות הובא לקבורה בכבוד גדול בבית העלמין היהודי במראכש. את קברו פוקדים עד היום כל החולים והנדכאים מבני מראכש . והמה לא עוזבים את ציון הקבר עד אשר נושעים הם מידי שליח האל רבי שלמה בן תמצות שקידש שם שמים ברבים .

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' דצמבר 25, 2011 11:00 am

מורה צדק, טעות בידך.
החומר שמצאת הוא על אבי המשפחה שחי לפני כ450 שנה והתפרסם יותר בקרב יהודי מרוקו.
על התהוות שם משפחה זה יש כמה פירושים שונים.
כל משפחות הטמסוט טמסיט טמסטט טמסטיט ועוד גרסאות שונות, נמנים על צאצאיו.
נביא לדוגמא את רבי ראובן טמסטיט, מאיזור הדרע שבהרי האטלס שבמרוקו שחיבר שלשה ספרים שנדפסו מחדש והיה מקובל עצום, אך לא כאן המקום להאריך.
רבי שלמה דנן, הוא אחד מצאצאיו שנפטר לפני 60 שנה (תש״ט), וכעת חיבוריו מובאים לדפוס.  

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' דצמבר 25, 2011 11:38 am

אחר שדיברתי עם בני המשפחה התקבלה ידיעה מדהימה!
הם טוענים שכיוון שלא רצה להצטלם וגם לא שיציירוהו, ציירו אחד דרך החלון בלא שהרגיש, והציור המקורי נמצא אצל בנו שכנראה חי עד היום.
כנראה שבנו מעיד שזוהי תמונתו האמתית, וא"כ היא הופצה על ר' יצחק אלחנן בטעות.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' דצמבר 25, 2011 11:49 am

פרטים על רבי שלמה הראשון בספר מלכי רבנן - רבני מרוקו

פינחס ב

הודעהעל ידי פינחס ב » א' דצמבר 25, 2011 6:37 pm

בע"ה

שלום לר' יוסף הלוי

אני נכדו של ר' שלמה תאמצות זי"ע שהיה מורה צדק בכפר אלמיתאנות במרוקו ליד מראכש היה פועל הרבה בציבור להעמדת הדת על תילה בזיכוי הרבים שלא ע"מ לקבל פרס שכן היה נהנה מיגיע כפיו מייצור מלח והיה ידוע כמקובל חסיד וקדוש.

לענין התמונה הנ"ל היא נמצאת אצל בנו ותסלח לי, לא כנראה, אלא ודאי, הייתי יכול למסור פרטים אך כמובן זה לא שייך בפורום, ועוד תדע שהמשפחה ידעה על כך שמצאו תמונה זאת במוזיאון ישראל תחת הכותרת של ר' יצחק אלחנן זי"ע נפגעו מאוד ואפילו בכו...

אגב אשמח לדעת מנין לקחת את הסיפור על רחוב השריפה ששמעתיו באזני מסבתי ע"ה

יגל

הודעהעל ידי יגל » א' דצמבר 25, 2011 6:55 pm

אלי_ש
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אלי_ש » א' דצמבר 25, 2011 7:07 pm

יוסףלוי כתב:אחר שדיברתי עם בני המשפחה התקבלה ידיעה מדהימה!
הם טוענים שכיוון שלא רצה להצטלם וגם לא שיציירוהו, ציירו אחד דרך החלון בלא שהרגיש, והציור המקורי נמצא אצל בנו שכנראה חי עד היום.
כנראה שבנו מעיד שזוהי תמונתו האמתית, וא"כ היא הופצה על ר' יצחק אלחנן בטעות.

משעשע למדי.
מסתבר שהפרצוף של רבי יצחק אלחנן לא היה שייך לו. הוא "הופץ בטעות".
קבצים מצורפים
250px-Yitzchak_Elchanan_Spektor.jpg
250px-Yitzchak_Elchanan_Spektor.jpg (17.28 KiB) נצפה 23522 פעמים

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' דצמבר 25, 2011 7:32 pm

יסלח לי מר אלי ש!
אך עינינו הרואות שהפרצוף דומה אבל לא שווה לגמרי.
יש לך כאן עדות מפורשת מבן המשפחה.

יגל

הודעהעל ידי יגל » א' דצמבר 25, 2011 7:58 pm

הציור הנ"ל נדפס בגרמניה ע"ש הג"ר יצחק אלחנן בתחילת המאה, שזה סמוך לפטירתו:
http://kedem-auctions.com/Items/%D7%93% ... 7%95%D7%A8

כל מי שיש שתי עינים בראשו יכול לראות שמדובר בפורטרט של ר' יצחק אלחנן, הדומה מאד לשאר הציורים שנפוצו בזמנו (כמדומני שקראתי אצל ר' נתן קמנצקי שבליטא שלפני המלחמה היה כמעט בכל בית תמונה של הגרי"א):
281-_1.jpg
281-_1.jpg (43.75 KiB) נצפה 23478 פעמים

http://www.google.co.il/search?hl=iw&q= ... -gb1odnEAQ

פינחס ב

הודעהעל ידי פינחס ב » ב' דצמבר 26, 2011 10:56 am

לכבוד ידידי יגל הי"ו

מנין לכבודו שהתמונה הופצה בתחילה המאה? הייתי האתר ההוא ולא מצאתי לזה מקור

ותמונה זו היתה בהרבה בתים בליטא כמו שכתוב בספר על הגר"א הנד"מ

אך תמהתי מאוד שסבתי ע"ה שנפטרה לפני שנה וחצי בגיל 88 בערך התמונה הזאת לא משה מנגד עיניה והיא היתה בת 28 שאביה ר' שלמה נפטר בתשט.

אני גם אשמח לדעת האמת

טפח

הודעהעל ידי טפח » ב' דצמבר 26, 2011 2:02 pm

ברחוב סדן 15 פסגת זאב מזרח יש בית כנסת על שמו.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' דצמבר 26, 2011 11:17 pm

אפשר בבקשה בסוף לדעת עם מי היה הסיפור של השריפה?

סוקר

הודעהעל ידי סוקר » ב' דצמבר 26, 2011 11:55 pm

הדמיון המזרחי מפתיע כל פעם מחדש. אי אפשר לכתוב משהו נורמלי על צדיק, רק בבא מעיישס על מופתים ושריפות ונשים. והסיפור של התמונה הוא בדיחה שלא מהעולם הזה.
באירופה הפיצו תמונה של ר' יצחק אלחנן שלמעשה היתה של חכם מרוקאני שנפטר בתש"ט. וכסילים מתי תשכילו!

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' דצמבר 27, 2011 12:26 am

אתה יכול לתת דוגמא של סיפור 'נורמלי'????

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' דצמבר 27, 2011 12:28 am

ידידי, הצדיקים האלו זה לא ה'באבות' של היום, הזהר בגחלתן שלא תכווה.

אם קשה לך להאמין בסיפורים אלו צריך קצת לחקור אחר יהדותך....

פינחס ב

הודעהעל ידי פינחס ב » ג' דצמבר 27, 2011 10:22 am

בע"ה

לסוקר שלום

הא לך עובדות פשוטות על הרב שלמה תאמצות שאני נינו

צדיק זה היה מוסר נפשו למול ילדי ישראל והיה מזכה את הרבים בהוראה והיה מו"צ שם וכן היה שוחט בכל יום את העופות לכל בני הכפר שלו וכל זזה שלא ע"מ לקבל פרס שזה מופת גדול גם בימינו... היה מחזיק ישיבה על חשבונו, היה קם בכל יום החצות לילה ועוסק בתורה"ק עד הבוקר, פעמים הרבה היה פורש עם בן דודו לשבוע שלם והיו עוסקים בתורה ברצף בתוך בית סגור ללא קשר לחוץ, נתבקש ע"י רבני מראכש להיות אב"ד וסירב שכן עפ"י מסורת משפחתו לא לקבל משרה רשמית כדי לא לעשות את התורה קרדום כדעת הרמב"ם, אני שמעתי באזני מפי בעל המעשה על גט שנתחבטו בו דייני מראכש ושלחו לו ומצא להם פתרון, וגם הוסמך להוראה בגיל שמונה עשרה היו לו הרבה חידושים על התלמוד היה מוסר בישיבתו שיעורין תמידין כסדרן בתלמוד ובאגדה, היה ידוע בגדלותו בתורת הקבלה היה מתנגד גדול לכתיבת קמיעות מחשש שהשפע יתהפך לפשע כידוע והיה תולה הכל בתפילה, היה קדוש בקדושת העינים ועיניו היו תדיר למטה כמו שמפורסם על רבני אבוחצירא.

הנה לך מופתים אמיתיים ידידי ודע לך שהדמיון המזרחי יש לו על מה לנוח...

פינחס ב

הודעהעל ידי פינחס ב » ג' דצמבר 27, 2011 10:25 am

ואגב התמונה המקורית נמצאת בידינו ואנחנו נשמח לשמוע על מומחה שיודע לפענח גילאים של יצירות ישנות כדי לאמת זאת

תודה

פינחס ב

הודעהעל ידי פינחס ב » ג' דצמבר 27, 2011 10:30 am

ועוד ראיתי בילבול בפורום זה שעירבו בין ר' שלמה תאמצות הראשון שהיה דיין במראכש לפני כ500 שנה ממגורשי ספרד מקשטיליא והיה יושב על מדין בבית דינם של הספרדים כך מתועד בספר קורא הדורות, ומשפחתו היתה נוהגת לקרוא לילדיה שלמה כמובן ע"ש הסבא והרב שלמה הנ"ל היה משושלת זו ונפטר לפני 63 שנה בלבד, לרבי שלמה הראשון אין תמונה יש את קברו שידוע כמקום עליה לרגל כמתועד בספר מלכי רבנן.

כל טוב

סוקר

הודעהעל ידי סוקר » ג' דצמבר 27, 2011 10:52 am

פינחס ב כתב:בע"ה

לסוקר שלום

הא לך עובדות פשוטות על הרב שלמה תאמצות שאני נינו

צדיק זה היה מוסר נפשו למול ילדי ישראל והיה מזכה את הרבים בהוראה והיה מו"צ שם וכן היה שוחט בכל יום את העופות לכל בני הכפר שלו וכל זזה שלא ע"מ לקבל פרס שזה מופת גדול גם בימינו... היה מחזיק ישיבה על חשבונו, היה קם בכל יום החצות לילה ועוסק בתורה"ק עד הבוקר, פעמים הרבה היה פורש עם בן דודו לשבוע שלם והיו עוסקים בתורה ברצף בתוך בית סגור ללא קשר לחוץ, נתבקש ע"י רבני מראכש להיות אב"ד וסירב שכן עפ"י מסורת משפחתו לא לקבל משרה רשמית כדי לא לעשות את התורה קרדום כדעת הרמב"ם, אני שמעתי באזני מפי בעל המעשה על גט שנתחבטו בו דייני מראכש ושלחו לו ומצא להם פתרון, וגם הוסמך להוראה בגיל שמונה עשרה היו לו הרבה חידושים על התלמוד היה מוסר בישיבתו שיעורין תמידין כסדרן בתלמוד ובאגדה, היה ידוע בגדלותו בתורת הקבלה היה מתנגד גדול לכתיבת קמיעות מחשש שהשפע יתהפך לפשע כידוע והיה תולה הכל בתפילה, היה קדוש בקדושת העינים ועיניו היו תדיר למטה כמו שמפורסם על רבני אבוחצירא.

הנה לך מופתים אמיתיים ידידי ודע לך שהדמיון המזרחי יש לו על מה לנוח...

עכשיו אתה מדבר כמו בן אדם. יפה!
פינחס ב כתב:ועוד ראיתי בילבול בפורום זה שעירבו בין ר' שלמה תאמצות הראשון שהיה דיין במראכש לפני כ500 שנה ממגורשי ספרד מקשטיליא והיה יושב על מדין בבית דינם של הספרדים כך מתועד בספר קורא הדורות, ומשפחתו היתה נוהגת לקרוא לילדיה שלמה כמובן ע"ש הסבא והרב שלמה הנ"ל היה משושלת זו ונפטר לפני 63 שנה בלבד, לרבי שלמה הראשון אין תמונה יש את קברו שידוע כמקום עליה לרגל כמתועד בספר מלכי רבנן.

כל טוב
מי שעירב ובלבל הוא אחד ולא רבים, וזה דרכו תמיד לכתוב דברים מבולבלים.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ג' דצמבר 27, 2011 6:10 pm

לע"ע איני רואה שום חידוש בדבריו של סוקר.

לענין התמונה, לפי תאריך פטירתו המובא כאן, אין כל בעיה להראות את התמונה ליודעי דבר ביהדות מרוקו ולברר זאת.
בכל מקרה, אני התעסקתי רבות בתורת חכמי מרוקו, ולא שמעתי עליו וכל שכן שלא ראיתי תמונה זו המיוחסת אליו.
אשמח לקבל מידע נוסף עליו ובכלל זה מחידושי תורתו.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ו' דצמבר 30, 2011 12:11 pm

לתועלת הציבור:
הנה תמונת שער ספרו של רבי שלמה בן תמצות (כתב יד) שנפטר 20 שנה לפני רבי שלמה הנידון כאן. (הוא בן דוד הנז' לעיל)
רבי שלמה טמסוט.png
רבי שלמה טמסוט.png (577.33 KiB) נצפה 23319 פעמים

יידע הציבור שהרבה מסיפורי הניסים על משפחה זו, עוברים במסורת מדור לדור ויש להם על מה להשען (דוגמת הסיפור הנ"ל מס' מלכי רבנן שמפורסם ביותר).

מאיר ביטון מוהל

הודעהעל ידי מאיר ביטון מוהל » א' ינואר 15, 2012 2:26 am

אני נכדו של הצדיק התמונה היא אמיתית שישה חודשים לפני פטירתו ערך לי את טכס ברית מילה ומל אותי ובירך אותי שאזכה ליהיות מוהל כמוהו וכן נתן לי את השם על שם רבי מאיר בעל הנס ברכתו התקיימה ואני מוהל מעל לארבעים שנה יש לצדיק שני בנים שיחיו מבוגרים מאוד גרים עד היום באשדוד רבי יעקב תמצות ורבי חנניה תמצות ויש בידיהם כיתבי יד וחיבורים הנין רבי שלמה בן רחמים שוקד רבות להוצאת ספריו זוהיא התמונה שאני זוכר משחר ילדותי ואימי ע"ה הייתה חביבה עליו והיה מכנה אותה הנביאה של המשפחה באמצעות חלומותיה הצדיק זכה לבנים לנכדים ולנינים תלמידי חכמים נ"י אמן משפחות אצרף ביטון כהן צופיוף בן רחמים מקום מנוחתו בעיר איסוירה מוגדור ליד הציון של בן משפחתו רבי מסעוד תמצות שהיה מורה הוראה בעיר מוצא המשפחה מהכפרים אית עליזם אימינטנות תיזגין הם ברחו מהעיר מראקש עקב הפרעות שהיו בה ראש המשפחה קבור במראקש ומצוין על הציון הצדיק רבי שלמה תמצות במסגרת עבודתי אני עולה לציון כמעט פעם בחודש בנוםף לעיסוקי כמוהל אני משמש כמורה דרך במרוקו על התמונה שלו ציינתי חלק מהכיתוב על המצבה כולל תאריך פטירה הינה מטתו של לשלמה שישים גיבורים סביב לה וכו,,,, המון סיפורים שמעתי ממרת אימי ע"ה מרת זקנתי הסבתה אשתו של הצדיק קבורה בעיר מראקש קרוב לציון של רבי שלמה הגדול זכותם תגן עלינו אמן הרב מאיר ביטון פלאפון 0508686090

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' ינואר 15, 2012 8:16 am

מאיר ביטון מוהל כתב:אני נכדו של הצדיק התמונה היא אמיתית שישה חודשים לפני פטירתו ערך לי את טכס ברית מילה ומל אותי ובירך אותי שאזכה ליהיות מוהל כמוהו וכן נתן לי את השם על שם רבי מאיר בעל הנס ברכתו התקיימה ואני מוהל מעל לארבעים שנה יש לצדיק שני בנים שיחיו מבוגרים מאוד גרים עד היום באשדוד רבי יעקב תמצות ורבי חנניה תמצות ויש בידיהם כיתבי יד וחיבורים הנין רבי שלמה בן רחמים שוקד רבות להוצאת ספריו זוהיא התמונה שאני זוכר משחר ילדותי ואימי ע"ה הייתה חביבה עליו והיה מכנה אותה הנביאה של המשפחה באמצעות חלומותיה הצדיק זכה לבנים לנכדים ולנינים תלמידי חכמים נ"י אמן משפחות אצרף ביטון כהן צופיוף בן רחמים מקום מנוחתו בעיר איסוירה מוגדור ליד הציון של בן משפחתו רבי מסעוד תמצות שהיה מורה הוראה בעיר מוצא המשפחה מהכפרים אית עליזם אימינטנות תיזגין הם ברחו מהעיר מראקש עקב הפרעות שהיו בה ראש המשפחה קבור במראקש ומצוין על הציון הצדיק רבי שלמה תמצות במסגרת עבודתי אני עולה לציון כמעט פעם בחודש בנוםף לעיסוקי כמוהל אני משמש כמורה דרך במרוקו על התמונה שלו ציינתי חלק מהכיתוב על המצבה כולל תאריך פטירה הינה מטתו של לשלמה שישים גיבורים סביב לה וכו,,,, המון סיפורים שמעתי ממרת אימי ע"ה מרת זקנתי הסבתה אשתו של הצדיק קבורה בעיר מראקש קרוב לציון של רבי שלמה הגדול זכותם תגן עלינו אמן הרב מאיר ביטון פלאפון 0508686090

ואיך זה מסתדר לכת"ר עם הדמיון לרבי יצחק אלחנן?
אולי הוא היה דומה לו, והחליטו שזה הוא?

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » א' ינואר 15, 2012 4:44 pm

האם הגלימה בה מצויר רב זה לא מעידה על היותו מבני עדות המזרח, שכך מנהג חכמיהם.

כמובן שסיפרי משפחת תמצות נראים מוזרים קימעא, שהרי התמונה מוכרת כהגרי"א, כך שבכיות לא ממש יעזרו.
אבל אדרבה, אנו מצפים לראיות ברורות יותר מצידם.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' ינואר 15, 2012 5:00 pm

הגלימה מעידה על שמישהו לא מוצלח במיוחד החליט למלא את המרווח שבין המצולם למסגרת

אגב - אם הוא חי עד תש"ט, האם בשופו"א אינכם יכולים לגרד עוד תמונה שלו מאיזשהו מקום - ואז לא תצטרכו לבכות יותר.
חוצמיזה - הרי הבנים של הצדיק חיים וגרים בארץ, יאללה בואו נצלם אותם ונראה אם יש קוי דמיון

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' ינואר 15, 2012 5:56 pm

[אתם מגינים כאן בחרדת קודש על איזו מתיחה עלובה, ולא מוכנים להמשיך עד הסוף. נראה לי דוקא מאד הוגן לבקש מאלפי הנכדים שצצו כאן, לספק תמונה של א' מבני המשפחה שומה באופן כלשהו לחלק הפנים שבתמונה דלעיל

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » א' ינואר 15, 2012 6:25 pm

משהו כאן לא ברור לי:
מדובר בתמונה או בציור?
התמונה מגיעה עם אגדה לפיה הוא מיאן להצטלם ולהצטייר, ולכן ציירו אותו דרך החלון.
ובכן:
א. האם מה שלפנינו זה תמונה או ציור?
ב. מדבריכם שזה ציור - האם לא היה יותר קל לצלם, בשיטת ה'זבנג וגמרנו' מאשר לצייר דרך החלון וכו' - דבר מייגע ומסורבל.

וכיוצא בזה: האם קווי הפנים והמתאר לא מראים לכאורה את ארץ המוצא?

נכדים חשובים, מוהלים וכו', אייכם?

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' ינואר 15, 2012 6:50 pm

מי שלא מאמין לא חייב, אני איני יודע אם כן או לא, אך אם זה היה כל כך חשוב לי, הייתי מתקשר לר' מאיר ביטול המוהל שמעיד ע"ע שהוא נכדו, ומבקש את פרטיהם של בניו, נוסע לאשדוד ומראה להם את התמונה, או לחלופין מוצא מישהו מאותה עיר שיעיד על זה.
בכל מקרה, אין זה מכובד כלל לבזות את בני המשפחה, בין מכבוד המקום ובין מכבוד הכותבים י"צ.

ולמי שטוען על ענייניות, מה עניין הבכיות והכיפה של בניו?!

בכל מקרה, אחר שהנכד הזדהה כאן בשמו, שאלתי עליו ביודעי דבר, ונתברר שהוא מגדולי הבקיאים ביהדות מרוקו, ואדם נאמן הוא שחזקה שלא יוצאת תחת ידו תקלה.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' ינואר 15, 2012 10:43 pm

רבותי!
אמנם איני יכול לשפוך אור רב על התעלומה, היאך תמונה זו הופצה בליטא (אם בכלל),
אך זקנים ממרוקו העידו שזהו דיוקנו, ושראוהו במראה ולא בחידות, וזה הוא ולא אחר!

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ב' ינואר 16, 2012 12:36 am

קלונימוס הזקן כתב:הגלימה מעידה על שמישהו לא מוצלח במיוחד החליט למלא את המרווח שבין המצולם למסגרת

אגב - אם הוא חי עד תש"ט, האם בשופו"א אינכם יכולים לגרד עוד תמונה שלו מאיזשהו מקום - ואז לא תצטרכו לבכות יותר.
חוצמיזה - הרי הבנים של הצדיק חיים וגרים בארץ, יאללה בואו נצלם אותם ונראה אם יש קוי דמיון (אני מהמר שאפילו בכיפה הם לא דומים...)

התמונות באותו אזור בזמנו נדירות ביותר וכנראה שאי אפשר להשיג תמונה נוספת. מה גם שלדברי המשפחה לא רצה להצטלם.
נ.ב. זו הפעם הראשונה שנתקלתי בסיגנון כתיבה שכזה בינות לפורומים. וחבל.  

מאיר ביטון מוהל

הודעהעל ידי מאיר ביטון מוהל » ב' ינואר 16, 2012 1:08 am

רבותי מה הויכוח כאן אני מציע לנסוע לאשדוד ולראות את דמות הבן ואם קשה לכם אנא סעו לפסגת זאב שם גר נכדו הרב חביב אצראף ראש כולל עטרת שלמה וחיים ואם לא די לכם אשמח להיפגש איתכם ותזהו מייד שזו תמונתו המקורית של הצדיק כי כולם דומים לו טלפונים הרב יעקב תמצות 088534365 הרב אצראף 026221340 026567752 מבלי לפגוע ברגשות של אף אחד יתכן ויש דימיון רב בין הרבנים כי כולם קדושים זכותם תגן עלינו ועל עם ישראל אמן הרב מאיר ביטון הנכד

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ב' ינואר 16, 2012 10:19 am

הנה עוד ווריאציה של תמונת רבי שלמה תמצות, שלמרבה הפלא נתגלגלה להיות דמותו של רב אחד כלשהו מליטא, עוד בשעה שהר"ש תמצות היה עדיין ילד קטן...

רבי שלמה תמצות.jpg
רבי שלמה תמצות.jpg (13.79 KiB) נצפה 23178 פעמים

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ב' ינואר 16, 2012 1:17 pm

תופעה זו של ייחוס תמונות לאנשים זרים היא תופעה עתיקת יומין, ויש להאריך בזה רבות
למשל:
תמונתו של הבעל שם מלונדון הפכה (להבדיל) לרבינו הבעל שם טוב ממזבוז
תמונתו של רבי שמואל סלנט הפכה לתמונתו של המגיד ממזריטש

על תמונות אלו למשל כבר האריך הרב יהושע מונדשיין באחד הפרקים מסדרת התחקירים 'ספורים וגלגוליהם',
ויש עוד להאריך בזה רבות.

לגופו של עניין: המסתבר ביותר הוא לומר שמשפחת תמצות מצאה את תמונת רי"א וראתה כי דומה הוא לזקנם, וירא כי טוב וידביקוהו לו (או בלימוד זכות: בתחילה אמרו שזה דומה, עד שנתגלגלו הדברים כי זה תמונתו ממש, ועד לאגדה עם החלון והצייר, ומכאן ולבכיות הדרך קצרה...)

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 139 אורחים