מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דפוסי מסכת סוטה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חד ברנש

דפוסי מסכת סוטה

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יוני 25, 2024 4:42 pm

לצורך לימודי, דרושים לי שני דפוסים של מסכת סוטה, שלא מצאתי במאגרים (אולי זה נמצא ב'גוגל-בוקס', אך איני יודע כיצד לאתר שם)
לובלין שעט,
ברלין-פפד"א תפ
אודה למי שיכול להשיגם עבורי.

תלמוד_ישן

Re: דפוסי מסכת סוטה

הודעהעל ידי תלמוד_ישן » ג' יוני 25, 2024 5:23 pm

חד ברנש כתב:לצורך לימודי, דרושים לי שני דפוסים של מסכת סוטה, שלא מצאתי במאגרים (אולי זה נמצא ב'גוגל-בוקס', אך איני יודע כיצד לאתר שם)
לובלין שעט,
ברלין-פפד"א תפ
אודה למי שיכול להשיגם עבורי.

אם אינם סרוקים באתר הסיפה"ל, אז למיטב ידיעתי, שניהם לא נמצאים ברשת כלל

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ג' יוני 25, 2024 9:47 pm

לובלין שע"ט מצויה אצלי בשלימות חמש פעמים, וחלקית ארבע פעמים.
ברלין ופפד"א ת"ף מצויה אצלי בשלימות ארבע פעמים, וחלקית פעמיים.
תפנה בפרטי.
פטור בלא כלום אי אפשר, מצורף פה שעריהן
(אגב צירפתי עמ' ראשון מדפוס קראקא שע"ו-ש"ף, עותק בית עקד ספרי עמנו בירושלם חסר ופגום. מסכת זו היא מהמסכתות הנדפסות בלא שער כברוב מהדורה זו, והיא רק תלמוד עם רש"י, בלא תוספות. זו כפי הנראה המהדורה הנדירה ביותר של התלמוד, ולצערי עד היום חסר לי כמה וכמה דפים ממנה, וה' יזכני להשלים החסר בס"ד)
הצד השוה בכל העותקים שהעליתי פה שהם נקיים מתולעים שלמים צחים ויפים להפליא.
קבצים מצורפים
קראקא.jpg
קראקא.jpg (2.59 MiB) נצפה 425 פעמים
20230907_053828.jpg
20230907_053828.jpg (2.14 MiB) נצפה 425 פעמים
20200221_162852.jpg
20200221_162852.jpg (2.18 MiB) נצפה 425 פעמים

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' יוני 25, 2024 11:31 pm

יישר כוחך!
אפנה אליך בפרטי.

---
לא ידעתי בכלל על דפוס קראקא שע"ו-ש"ף.
ידועים לי הדפוסים הבאים (למסכת סוטה, כאמור), ואשמח לכל השלמה:
ויניציאה שי,
קראקא שסד,
לובלין שעט,
אמשטרדם תז,
פפד"א תנח,
ברלין ופפד"א תפ,
ברלין-פפדא תצו,
אמשטרדם תקטז,
זולצבאך תקכ,
זולצבאך תקכט,
וינא תקנד,
וינא תקצד,
פראג תקצה,
פראג תרא,
טשערנאוויץ תרב,
ווארשא תרכ,
לעמבערג תרכד.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ג' יוני 25, 2024 11:45 pm

מנית פה רק קצת יותר משליש מהמהדורות הקיימות למסכת סוטה שנדפסו עד שנת תר"ל (ב"ה כולן אצלי בשלימותן, זו מסכת שאין לי בה "חורים" ו"חללים").
יש כמה וכמה מהדורות שאינן ידועות ביבליוגרפית ולא תועדו עד היום וכמובן וכרגיל אינן בספריה בירושלם.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 26, 2024 12:03 am

ושא_נס כתב:מנית פה רק קצת יותר משליש מהמהדורות הקיימות למסכת סוטה שנדפסו עד שנת תר"ל (ב"ה כולן אצלי בשלימותן, זו מסכת שאין לי בה "חורים" ו"חללים").
יש כמה וכמה מהדורות שאינן ידועות ביבליוגרפית ולא תועדו עד היום וכמובן וכרגיל אינן בספריה בירושלם.

ומה תועלת יש לעולם בזה שאספת כ"כ הרבה מהדורות?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 26, 2024 12:06 am

ברשימתי דלעיל שכחתי את הדפוסים הבאים (הנמצאים באוצר החכמה):
ויניצאה רפא-רפג
בזל שלח-שמא
פפד"מ תפ

תלמוד_ישן

הודעהעל ידי תלמוד_ישן » ד' יוני 26, 2024 1:13 am

עוד חסר לך ונציה שט בומבירגי
וחיפוש במאמר על הדפסת התלמוד ל"סוטה" יעלה לך יותר מעוד עשרים

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 26, 2024 11:19 am

תודה רבה לך!

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יוני 26, 2024 3:08 pm

חד ברנש כתב:
ושא_נס כתב:מנית פה רק קצת יותר משליש מהמהדורות הקיימות למסכת סוטה שנדפסו עד שנת תר"ל (ב"ה כולן אצלי בשלימותן, זו מסכת שאין לי בה "חורים" ו"חללים").

ומה תועלת יש לעולם בזה שאספת כ"כ הרבה מהדורות?

איני יודע מה "העולם" שייך פה.
נוכחתי דרך מלאכתי ולימודי שאני צריך זאת כדי לעקוב אחר התפתחות הנוסחאות ושינויי הנוסחאות, בין אם הנובעות מתיקונים מכוונים, או שיבושים שאינם מכוונים, או שיבושי צנזורה, או טקסטים חדשים וכדומה, ולצורך מלאכתי שלי נאספים אצלי הספרים הללו, ובפרט להבין עם איזה מהדורות השתמשו רבני האחרונים נוחי הנפש.
אין מניעה מאף אדם אחר לאסוף אסיפות על גבי אסיפות, ובטוחני שאם יהיו מאספים רציניים שיעבדו קשה הם יגיעו להרבה חומר שאני הקטן לא הגעתי אליו, ובמלאכות כעין אלו אין השלימות מציאותית, תמיד ביגיעה וטרחה ניתן להגיע לחומר נוסף, ואין לדבר סוף.

לאחר האסיפה נוצרת גם רשימה קטלוגית מקיפה, ואם יזכני ה' בחיים בעתיד הרחוק רחוק אפרסם קטלוג מקיף של מהדורות התלמוד הנחקרות אצלי (עד שנת תר"ם, למעט עיר אחת שעצרתי בה עשור קודם) ויתר הספרים הנחקרים אצלי, ואם הרשימה האלו תפורסמנה אף העולם יהנה מהן.
אי"ה שמא יבוא יום ואף אתן שירותי בדיקה בחומר האצור אצלי של כל דפוסי תלמוד בבלי, ירושלמי, מדרש רבה, עין יעקב, זוהר, רי"ף, משנה תורה לרמב"ם, טור, שלחן ערוך, חק לישראל, חומשים עם אור החיים, נביאים עם מצודות, כל דפוסי סלאוויטא, דפוסי זיטאמיר, ועוד ועוד. בכל הספרים הללו יש אצלי בס"ד אחר יגיעה רבה מאות על גבי מאות על גבי מאות של כרכים של ספרים שלא תועדו עד היום והם בעצם "חדשים" מבחינה ביבליוגרפית, וגם במתועדים כביכול קיימים חידושים רבים ושינויים בין עותקים, בין אם שינויים טיפוגרפיים והרבה יותר מכך במצטבר אלפי אלפי דפים של ספרים שהם כביכול מהדורה זהה אך בגוף הספר יש דפים שיש להם יותר מהדפסה אחת ועתים אף יותר משתי הדפסות.
נערך לאחרונה על ידי ושא_נס ב ד' יוני 26, 2024 3:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 26, 2024 3:21 pm

עי' ברכות נה ע"ב: "ליתי תלתא ולימא להו" וכו'.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יוני 26, 2024 3:28 pm

תלמוד בבלי מסכת ברכות דף נה עמוד ב
אמר רב הונא בר אמי אמר רבי פדת אמר רבי יוחנן: הרואה חלום ונפשו עגומה ילך ויפתרנו בפני שלשה. יפתרנו? והאמר רב חסדא: חלמא דלא מפשר כאגרתא דלא מקריא! - אלא אימא: יטיבנו בפני שלשה. ליתי תלתא ולימא להו: חלמא טבא חזאי. ולימרו ליה הנך: טבא הוא, וטבא ליהוי, רחמנא לשוייה לטב.
איני מבין מה כבודו רוצה, אני עושה את שלי ונהנה מזה, מחדש ולומד, ועל הדרך לא מעט אנשים מכל העולם (בין אם ספריות ציבוריות ובין אם אנשים פרטיים או גורמים עסקיים דוגמת בתי מכירות פומביות וסוחרי ספרים) מתייעצים איתי, בין בזיהוי מהדורות חסרות שאינם יודעים מה הן, ובין אם בבדיקות מכל מיני סוגים. ואף כבודו שיחיה נעזר בי באשכול סמוך אודות מצודת דוד על שתי מהדורותיו הראשונות.

תלמוד_ישן

הודעהעל ידי תלמוד_ישן » ד' יוני 26, 2024 6:11 pm

ושא_נס כתב:אי"ה שמא יבוא יום ואף אתן שירותי בדיקה בחומר האצור אצלי של כל דפוסי תלמוד בבלי, ירושלמי, מדרש רבה, עין יעקב, זוהר, רי"ף, משנה תורה לרמב"ם, טור, שלחן ערוך, חק לישראל, חומשים עם אור החיים, נביאים עם מצודות, כל דפוסי סלאוויטא, דפוסי זיטאמיר, ועוד ועוד. בכל הספרים הללו יש אצלי בס"ד אחר יגיעה רבה מאות על גבי מאות על גבי מאות של כרכים של ספרים שלא תועדו עד היום והם בעצם "חדשים" מבחינה ביבליוגרפית

פלאי פלאים!

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 26, 2024 9:18 pm

כן. כן. פלאי פלאים.
אבל "שמא יבוא יום", ודוק.
שמא, שמא, שמא...

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 227 אורחים