מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משנה תורה לרמב"ם עם כסף משנה דפוס ראשון

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ושא_נס

משנה תורה לרמב"ם עם כסף משנה דפוס ראשון

הודעהעל ידי ושא_נס » א' פברואר 11, 2024 10:45 pm

בס"ד
האם נודע אצל הרושמים והחוקרים לדורותיהם (לרבות מהדורת ר"ש פרנקל ז"ל) על שינויים בין עותקים המצויים במשנה תורה לרמב"ם דפוס ויניציאה של"ד-של"ו עם כסף משנה דפוס ראשון.
יען מצאתי בס"ד כמה דפים שיש להם שתי הדפסות, ואיני יודע אם הסיבה טכנית בעלמא, או שמא יש באחת מההדפסות בעיות ופגמים אשר תוקנו בהדפסה האחרת, או איזה שינויים ושיפורים בכסף משנה בהדפסה אחת ביחס להדפסה האחרת.
כמובן במדה ויש שינויים מכוונים בין ההדפסות, הרי כי נחוץ יהיה להבין על פי איזו הדפסה הדפוסים הבאים עד דורנו אנו.
ייש"כ.

מחשבה אחת

Re: משנה תורה לרמב"ם עם כסף משנה דפוס ראשון

הודעהעל ידי מחשבה אחת » א' פברואר 11, 2024 11:02 pm

בדקת בכל מאמרי יצחק ריבקינד בקרית ספר בשנים הראשונות?

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » א' פברואר 11, 2024 11:17 pm

לא בדקתי.
אך מנסיוני מפעל הביבליוגרפיה ציין הרבה לרשימות של ריבקניד, וסביר שאם היה משהו ממנו בענין הם היו מציינים אליו או מעתיקים את דבריו.

לא אאמין כי במקרה דידן ריבקינד נרגש בשינויים המדוברים, וקרוב אצלי כי אף לא אדם אחר נרגש בהם, אך כדי להיות בטוח בזה שאלתי כנזכר.

ריבקינד מעיקרא לעתים ראה צל הרים כהרים, ורשם "שינויים" שאינם באמת שינויים אלא פגמי הדפסה בעלמא, והגדילו במפעל הביבליוגרפיה השיבוש כביכול יש הדפסות שונות בגלל חוסר הבנתם נכונה את דברי ריבקינד. יש להתייחס לדברי כולם (כולל הדברים שלי) בזהירות ובהסתייגות ובעיון במראה עינים עם כלים נכונים ודרכי הבנה נכוחה והתבוננות עמוקה איך לבחון ולשפוט את ה"שינויים" למיניהם, ובהתאם לכך כיצד לתעדם לנכון. דרך משל: בקטלוג הספריה בירושלם יש תיעודים של "כביכול שינויים" שהם לעג וקלס ממש, ואין בהם אף לא צל שינוי.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יולי 17, 2024 8:31 pm

האם נודע אצל הרושמים על דפים בטור עם בית יוסף דפוס ראשון שיש להם שתי הדפסות? מישהו דיבר בזה? איני יודע אם יש שינויים טקסטואליים ומה הסיבה לזה, אך אם יש שינויים בטקסט מרתק יהיה לדעת מה הם ועל פי איזה סוג נדפסו הדפוסים הבאים.
החילוק בענין זה בין בית יוסף ובין כסף משנה פשוט ביותר. ודוק.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יולי 17, 2024 9:11 pm

מה לך לחפש אם פלוני או אלמוני כתבו בעניין, הרי ברור שהם כתבו שטויות, כי אם ריבקינד או מפעל הביב', האמונים בתחום, טעו, מי לא טעה או יטעה.
לא נותר לך אלא לבדוק לבד, בעצמך.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יולי 17, 2024 9:31 pm

איני מבין מה כבודו טוען.
שטיינשנידר ריבקינד יערי ליברמן ומפעל הביבליוגרפיה ואחרים, זכר כולם לטובה ולברכה, עשו מפעלים אדירים, תיעדו בלי סוף, וכמובן גם טעו ודמיינו לא מעט, כנהוג וכמקובל בחכמה זו, ומן הסתם אף אני הקטן הנאחז בשיפולי גלימתם טועה מדמיין וכותב הבלים (כבר היום אני מוצא דברים שכתבתי לפני כמה שנים כדברי הבל וטעות סופר), אבל עם זאת הם עמדו על ענינים רבים וראויים.
מאז זמנם של הנזכרים לעיל חלפו שנים רבות, ונכתבו עבודות אקדמיות חדשות, גם על מרן מוהריק"א, ואולי היו מי שמצאו מציאות טובות וחשובות ואני שאיני רגיל בספרות המחקר הביבליוגרפית כל כך ובספרות המחקר העדכנית, מפספס את דבריהם. ואותה אני מבקש מבאי המקום הזה הנכבדים הי"ו שאם יש להם ידיעות מספרות המחקר התורנית והאקדמית שנכתבו בענינים אלו, יואילו בטובם להודיעני זאת.
ואם לא כתבו ועמדו על ענינים אלו, הרי כי אלו מציאות שלי בעזר משדי.
נערך לאחרונה על ידי ושא_נס ב ד' יולי 17, 2024 9:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יולי 17, 2024 9:33 pm

הבנתי את דבריך,
אבל מדוע אדם שיש בידו מידע בעניין, שכמובן הגיע אליו בעמל ויגיעה, יסכים לחלוק אותו עמך או מישהו אחר?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' יולי 17, 2024 9:39 pm

חד ברנש כתב:אבל מדוע אדם שיש בידו מידע בעניין, שכמובן הגיע אליו בעמל ויגיעה, יסכים לחלוק אותו עמך או מישהו אחר?

מה חשב ר' שמואל אשכנזי בענין זה?

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יולי 17, 2024 9:39 pm

שוב פעם איני זוכה להבינך.
הרי שאלתי אם "פורסם" משהו בתחום, לא ביקשתי מפלוני אלמוני שהתייגע וטרם פרסם שישתף אותי במידע יקר זה שהוא מתאמץ עליו בלי סוף. בהנחה ומשהו "פורסם" אני יכול להבנות ולהחכים הימנו, ולדעת אם הזכיה היא שלי או שזכיתי לכוין לדברי אחרים.
ואף אנכי הקטן המתייגע בענינים אלו אינני אץ רץ ומפרסם במה מדובר, למרות שעצם זה שהעליתי על השלחן שיש תופעה כזו זו חצי תגלית (במדה ולא קדמוני בזה אחרים), כי יכולים כעת לשבת ולהשוות עותקים על עותקים של טור עם בית יוסף ומן הסתם יגיעו למה שהגעתי ביגיעתי. כל עוד אף אחד לא ידע שיש שינויים בין עותקים, לא היה אפילו הוה אמינא למאן דהוא להתחיל לבדוק זאת, ומשהדבר גלוי החפץ יתייגע ויגלה.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יולי 17, 2024 9:43 pm

ממש יפה מצדך, שחלקת עם הציבור הרחב את תגליתך המדהימה (בלא לספק שום נתונים נוספים, ואפילו לא רמזים, באיזה עותקים מדובר, היכן הם שמורים? וכו').
תרגיש טוב עם עצמך.
ולעיקר שאלתך, שלא הבנת אותי,
גם אדם שיודע שיש מאמר או מחקר בנידון, ולא הוא עצמו חקר את העניין, ידיעתו זו באה אליו בעמל וביגיעה, בביזבוז זמן וכסף, הוא למד ועיין במחקרים עד שנודע לו אותו מחקר או מאמר פלוני.
לא כן?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יולי 17, 2024 9:44 pm

הפצת המעיינות כתב:
חד ברנש כתב:אבל מדוע אדם שיש בידו מידע בעניין, שכמובן הגיע אליו בעמל ויגיעה, יסכים לחלוק אותו עמך או מישהו אחר?

מה חשב ר' שמואל אשכנזי בענין זה?

עד שאתה שואלני מה רש"א חשב בעניין, תוכל לשאול כיצד אני עצמי נוהג בעניין, ואם אינך יודע, צא ושוטט בפורום.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יולי 17, 2024 9:49 pm

א. ב"ה אני שמח מאד על מה שמצאתי, וגם אם זכיתי לכוין לדברי אחרים - אין זה גורע משהו משמחתי. יותר משמחתי הופתעתי, לא ציפיתי לדבר הזה בספר זה.
ב. בודאי שלא אתן אף רמזים, ומדוע אשתף את יגיעתי וטרחתי ה"באה אלי בעמל וביגיעה, בביזבוז זמן וכסף" כלשונך הזהב.
ג. אחר הקידה טענתך האחרונה היא דברים בטלים, הלא כל אדם זמנו שוה כסף, וכל אדם טורח ומזבז זמן ואנרגיה על מה שלבו חפץ, ובנדון דידן חכמי אתרא הדין נוהגים להשיב על שאלות מכל הבא ליד, בין אם שאלות סבוכות וקשות המצריכות זמן רב, ובין אם ענינים קלים, ובפרט שיש תחומים שיש אנשים שיש להם בהם מומחיות ויכולת שאין לאחרים, ועל ידי כולם נמצא הבנין שלם. ואף אחד לא עומד ומכריז שגם אם הוא יודע משהו שהגישה אליו יחסית קלה וסבירה ולא באה לו ביגיעה אין סופית והשקעות ממון וזמן עד בלי די, כדי להיות מן המשיבים הוא מבקש מעות על כך. פוק חזי מר ניהו גופיה בדוכתין סגיאין באתרא הדין האירה האר"ש מכבודו ומטוב ידיעותיו וזיו חכמתו חינם אין כסף (לפחות איך שנראים הדברים בגלוי).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' יולי 17, 2024 9:51 pm

חד ברנש כתב:עד שאתה שואלני מה רש"א חשב בעניין, תוכל לשאול כיצד אני עצמי נוהג בעניין, ואם אינך יודע, צא ושוטט בפורום.
שוב נזכרתי מאשכול זה שם דובר על כל הענין וגם על עזרתך הרבה לכל דורש
נערך לאחרונה על ידי הפצת המעיינות ב ד' יולי 17, 2024 9:53 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יולי 17, 2024 9:52 pm

בקיצור,
אתה תתן אפס מידע, ומאחרים תבקש את מלוא המידע.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ד' יולי 17, 2024 10:12 pm

זו כבר מסורת שאיני זוכה להבין את דבריך.

"אתה תתן אפס מידע" - לא אדע מה אתה שח, הרי בכמה ענינים בפורום הנכבד הזה עניתי את חלקי בענינים רבים, בהם ענינים שדומה אני כי כמעט אין מי שיכול להשיב עליהם בסגנון שלי כי התמחיתי בהם בס"ד (איני בא פה דרך גאוה, אלא דרך ציון עובדה בעלמא, וכשם שיש לי תחומים שלי כך יש רבים שיש להם תחומים שלהם ואין טובים מהם בתחומים אלו, כבודו גופיה לתורת חסידי אשכנז ונספחותיה, והחכם קאצ'קלה שיחיה לתורת הרב ערכי הכנויים בכל ספרי קדשו, וכהנה וכהנה). ושוב כלשונך הזהב בדוק נא "כיצד אני עצמי נוהג בעניין, ואם אינך יודע, צא ושוטט בפורום". ואם אתה מכוין על האצור אצלי מספרי דפוס הרבה, אינו דין לכאן, ודברים טכנים הבאים ביגיעה ובהוצאות זמן וכסף עד בלי די מובן הדבר על אי שיתופם (משל למה הדבר דומה: אדם יבקש לעצמו "פרוייקט השו"ת" או "תקליטור התורני" או "אוצר החכמה" בחינם, מוסדות אלו לא נועדו להיות מוסדות צדקה וחסד אלא הם גופים ממוניים, וכולנו שמחים בהצלחתם ובפריחתם ובשיפורם), למרות שגם בזה מעת לעת אני מעלה פה מן האצור אצלי מספרי דפוס שאצלי לפי בקשת החכמים פה, ויש לך אומ'ר הבא מן הקרוב מספר מצודת דוד דפוס ראשון ודפוס שני על ספר חגי, פוק חזי.
ואם בענין טור עם בית יוסף אני נותן אפס מידע - הרי כי כבר כתבתי וכתבת שעל דברים הבאים ביגיעה וטרם פורסמו אין מן הנהוג לבקש ולהטריח על בקשת החומר מאחרים. ובנוסף אעיר: בהרבה ספרים וקטלוגים רשמו הרושמים למיניהם במהלך הדורות שיש בין עותקים "שינויים טיפוגרפיים" או "שינוי עותק" כלשון קטלוג חב"ד, וידיעה זו לעצמה היא זהב גמור, ולמרות שלא פורט כלום מעבר להנ"ל זהו כבר קצה חוט לחוקרים, והרבה נבניתי על פי ידיעות אלו יען ידעתי כי צריך להשיג מאותם ספרים עותקים רבים להשוותם דף דף לכל אורכם, ולהבין מה השינויים והיכן הם וכיצד להגדירם ולאלו תבניות ולהכניסם ואת אופן תיעודם, כך שהביטול של המידע שיש "שינויים בין עותקים" בלא לפרט, אחר הקידה אינו במקומו. הזכרתני פה כי יש בספריה בירושלם סט של תלמוד בבלי, והיה כתוב בקטלוג [אולי כהיום כבר מחקו זאת] "קיימים שינויים בין עותקים", בלא לפרט אפילו באיזה מסכתות ומה הם השינויים).

"ומאחרים תבקש את מלוא המידע" - שוב לא אדע מה אתה שח. כל מה שביקשתי היא שאלה פשוטה: האם החוקרים לדורותיהם ב"פרסומיהם" הגלויים לכל והזמינים, אשר נועדו לשימוש בני אדם ועיונם השכלתם והחכמתם, עמדו על ענין זה. לא ביקשתי מאיש שיישב עבורי וישווה עשרות עותקים של טור עם בית יוסף דף דף, שלזה תאות ההגדרה "תבקש את מלוא המידע", אלא רק הפניה בעלמא למחקר או מחקרים בתחום במידה ומאן דהוא כבר עסק בענין, ונעלמו ממני דברי אותם חוקרים נכבדים.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ה' יולי 18, 2024 1:42 am

ידי"נ הרב ושא נס.
אני בעניי לא הבנתי משהו אחר.
מונחים לפניך דף מכ"מ או ב"י ולו 2 הדפסות שונות
ואתה מסתפק ועולה אם יש שינויים בטקסט.
הכי יש לך בעיה תוך שעה להשוות שורה מול שורה ולהכריע את ספיקך?

אם קשה עליך, שלח נא דוגמה לא' שאין לו שום כוונה לעולם לעסוק בנושא זה באופן מסחרי (כמו עבדך הנאמן כותב השורות) ויעשה לך שרות זה בשמחה של מצוה.

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ה' יולי 18, 2024 2:24 am

תודה על דבריך ועל הצעתך האדיבה.

אסביר קצת: יש במאות על מאות ספרים דפים שיש להם יותר מהדפסה אחת מאותה מהדורה (כונתי לשלול הרכבה וסירוג ממהדורות שונות לגמרי לרבות מהדורות מאותו מקום דפוס ואותו מדפיס שהדפיס כמה מהדורות, ובספרים הנדפסים דף על דף יש כאלו אלפים אלפים עותקים מורכבים ומסורגים).

היכולת להבין מה ההדפסה הראשונה ומה ההדפסה השניה, לעתים אפשרית, ולעתים כמעט לא מציאותית. אך עצם הידיעה שיש שתי הדפסות או יותר, זה כשלעצמו חשוב, וזה הבירור הכי קשה ומשמעותי.
סדרן של ההדפסות - נמתין למדפיס שיקום בתחיית המתים (במקרים בהם המדפיס בן דתנו, יען איני מצפה לפגוש את אנטאן שמיד שהיטב תחבלוהו בני דתנו בני מלכותו במדינת גליציה, ולא עוד אלא שזכה לראות את רודנותו פוחתת והולכת עד שכמעט ובטלה כליל, ולו היה חי עוד שנים אחדות על זקנותו שמת בה היה משתומם כליל) והוא יפרש שיחותיו ותהלוכותיו והלכי בית דפוסו ופועליו.

הסיבה לתופעה הנ"ל כמובן אפשרית בגלל טקסט משובש שתוקן, אך אפשרית מסיבות נוספות מגוונות ומתחלפות, לא ראי זה כראי זה, וגם התקופות משתנות ומשפיעות.
כשיש אלפי דפים כאלו בספרים רבים, חוץ מלתעד זאת אין יכולת וכוח לשבת ולהשוות תיבה בתיבה ולחפש את השינויים. במקרים רבים כנראה אין שינויים כלל, אך במקרים אחרים יש שינויים, בין אם פענוח ראשי תיבות וקיצורים ובין אם שינויים נוספים, ואלו מעשים שבכל יום.

עבורי הקטן הדפים הנ"ל בספרי מוהריק"א זצ"ל אינם "חדשות מסעירות" מצד תופעת הדפוס, יען זו תופעה קדמונית, וכבר במסכתות של בומבירג יש דפים שיש להם שתי הדפסות, ודומני עמד על זה הרב מאמר על ה"ה או הרב מפעל הביבליוגרפיה. כך שאך טבעי הדבר שתופעה זו רק תמשך הלאה.

אין המדובר רק בדף אחד, והמשכיל יודע שכמעט אין מציאות בדפוס רק לדף אחד להיות נחלף ומתחלף בהדפסותיו בפרט בתקופה הנ"ל. ודוק.
עבורי לשבת ולהשוות זאת זו מלאכה מתישה מאד אשר תקח לי לא שעה אחת כי אם ימים אחדים, ולכן די לי בכך שנמצאה המציאה ותועדה, ואקוה כי בבוא היום יהיו מי שיקראו את דברי בענין, ישימו ידיהם על שני סוגי ההדפסות, וישוו תיבה בתיבה את כל הטקסט, ויבינו אם אכן יש שינויים טקסטואליים או לא.
הרבה דברים לא יכולים להגיע לידי מיצוי חקירה בנקל, אך עצם העלאת הענין והצבתו על השלחן - זו כבר שני שליש דרך. וכמאמר החכם: שאלת חכם חצי תשובה. בבוא הזמן יבוא חכם מחוכם (חכם באשי?) ואף יתיר השאלה של החכם הראשון שהציב השאלה.

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ה' יולי 18, 2024 9:48 pm

ושא_נס כתב:החילוק בענין זה בין בית יוסף ובין כסף משנה פשוט ביותר. ודוק.

אפשר לפרש קצת?
הכוונה לפי שמשם הגיע לשלחן ערוך להלכה?

ושא_נס

הודעהעל ידי ושא_נס » ה' יולי 18, 2024 10:35 pm

החילוק הוא שכסף משנה נדפס מרן כבר היה בערוב ימיו זקן מופלג, ואולי אפילו קצת חולה (מן הסתם בני ביתו שלחו הספר לדפוס באיטליה ולא מרן גופיה), משא"כ כשהדפיס בית יוסף שהיה בריא אולם.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 234 אורחים