מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
נערי האוצר

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי נערי האוצר » ב' יולי 29, 2024 10:09 am

למען יזמרך כתב:הנדון כאן האם מותר לקחת שרים או לא אך בזמנו התנגד הלב שמחה ששרה דורון תהיה שרה כי היא הצביעה נגד חוק ההפלות, ולעומ"ז בכנסת הנוכחית הצביעו כל מרכיבי יהדוה"ת וש"ס בעד מינויו של איש התועבה ליו"ר הכנסת וכדי בזיון וקצף

הכי השתא?
ראשית, לבו במקום הנכון. שנית, יש לנו עכשיו מלחמה עם הפרוגרס. שלישית, ציבור המצביעים לא יקבל שיתוף פעולה עם מפלגה שאינה הליכוד. רביעית, לא נראה שנועצו במישהו לפני שקיבלו את ההחלטה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' יולי 29, 2024 7:50 pm

מראה מקום נוסף, על הפעילות העסקנית בראשית המדינה, יש בספרו של ר' יוסף גוביץ 'הנידון לחיים' - בחלקו השני
הנ"ל היה ממקימי הפעילים, ועסקן בלתי נלאה להקמת מוסדות לימוד.
יש שם הרבה חומר מענין. וגם מצער לקרא (למי שלא היה בקי עד היום) על אלו שהפריעו /מעלו בכספים/ התעלמו, ועוד... (הוא מכסה יותר מטפחיים, אבל קצת מתגלה מתוך הדברים).

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ב' יולי 29, 2024 8:31 pm

יעויין גם בספרו של יהודה מאיר אברמוביץ, הרעיון הגדול ומיגוון הפעילות, ושם מעמ' 547 ואילך סיפור יסוד החינוך העצמאי (אוסף דרשות וכתבות בהמודיע, אבל עדיין משקף את המבט של מי שהשתתף בזמן אמת).

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' יולי 29, 2024 8:59 pm

אליסף כתב:
לעשות רצונך כתב:
למען יזמרך כתב:
יהושפט כתב:
ונתנו ידידים כתב:אז לשם בירור הדברים:
הויכוח שלכם הוא על הנוסח ולא על העובדות, האם הבנתי נכון?

שהרי"מ לוין היה שר זה ברור, שבתשל"ז לא התירו לקחת שרים, ושאגו"י לא לקחה שרים עד לאחרונה גם זה ברור
האם שאר הפרטים נכונים, לא יודע, והאמת שהנושא לא מעניין אותי, מה שאותי מעניין זו "הצביעות האובייקטיבית".

שהרי"מ היה שר זה ברור, אבל שאותו שר היה משתתף בדיוני מועצגה"ת זה גם ברור והגיחוך גדול

והגיחוך גדול, כותב צעיר שנכנס לעולם ההיסטוריה לאחר תקופות המודיע החדשות ותקופת יתד נאמן. תקופת ה'מרנן ורבנן'.
תלמד, שפעם כולם נכנסו לדיונים של מועצת גדולי התורה, ולאחר מכן נתנו להם להחליט לבדם. להיכנס לישיבות מועצת גדולי התורה היה חלק מהתכנית.
אולי היום גדולי ישראל יושבים בבית ופתאום נודע להם מה קורה בחוץ ע''י רוה''ק והם מחליטים בלי לדבר עם העסקנים.

הנה הלשון והניסוח באחת הישיבות טרום הכניסה לממשלה הראשונה
תחילת פרוטוקול מועצת.JPG

דא עקא שהתגלגלו הדברים עד שהעסקן ר' פיניא לוין בשנות הל' הרהיב לקטוע את הרב שך בנושא פא"י ולהתערב בהחלטה עצמה. והדברים עתיקים.
תיקון: לא קטע אלא התערב.

לבקשת חסידי גור. אציין את המקור. הספר הרב שך שהמפתח בידו. הסופר חילוני. בהזדמנות זו נבקש את הנ"ל שיושבים על פרוטוקולי ישיבות המצג"ת להציג אותם כאן שלא נצטרך להסתמך על חילונים.
נערך לאחרונה על ידי אליסף ב ג' יולי 30, 2024 6:57 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' יולי 29, 2024 11:49 pm

השתדלתי מאוד לא להגיב בימים האחרונים לאנשים וניקים כמו זה שלפני, אבל מכיוון ושוב ושוב הדברים חוזרים על עצמם, אני חש צורך להגיב.

מחקתי כעת את תגובתי, אבל שמרתי אותה בצד.

לא אתן למחרחרי ריב, חדשים וישנים, משמיצי קהילות שלמות ועסקנים יקרים מאוד, לסחוף את הפורום למחוזות כאלו, למרות שתגובתי הייתה כתמיד מנומקת ומגובה בעובדות.
בוודאי לא בימי בין המצרים.
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב ג' יולי 30, 2024 12:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 30, 2024 12:10 am

אליסף כתב:לבקשת חסידי גור הידועים ברגישותם. אציין את המקור. הספר הרב שך שהמפתח בידו. הסופר חילוני. בהזדמנות זו נבקש את הנ"ל שיושבים על פרוטוקולי ישיבות המצג"ת להציג אותם כאן שלא נצטרך להסתמך על חילונים.

ראו כאן

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ג' יולי 30, 2024 12:40 am

photo_2024-07-30_00-23-06.jpg
photo_2024-07-30_00-23-06.jpg (60.82 KiB) נצפה 2825 פעמים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יולי 30, 2024 3:07 am

פשיסחא כתב:

מה כוונתם שהרב שטיינמן ור' ניסים ור' גרשון לחמו נגדו?

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' יולי 30, 2024 8:26 am

אליסף כתב:מה כוונתם שהרב שטיינמן ור' ניסים ור' גרשון לחמו נגדו?

viewtopic.php?p=461594#p461594

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » ג' יולי 30, 2024 9:52 am

photo_2024-07-30_09-51-20.jpg
photo_2024-07-30_09-51-20.jpg (137.17 KiB) נצפה 2638 פעמים

למען יזמרך

הודעהעל ידי למען יזמרך » ג' יולי 30, 2024 10:12 am

נערי האוצר כתב:
למען יזמרך כתב:הנדון כאן האם מותר לקחת שרים או לא אך בזמנו התנגד הלב שמחה ששרה דורון תהיה שרה כי היא הצביעה נגד חוק ההפלות, ולעומ"ז בכנסת הנוכחית הצביעו כל מרכיבי יהדוה"ת וש"ס בעד מינויו של איש התועבה ליו"ר הכנסת וכדי בזיון וקצף

הכי השתא?
ראשית, לבו במקום הנכון. שנית, יש לנו עכשיו מלחמה עם הפרוגרס. שלישית, ציבור המצביעים לא יקבל שיתוף פעולה עם מפלגה שאינה הליכוד. רביעית, לא נראה שנועצו במישהו לפני שקיבלו את ההחלטה.

הפרוגרס יותר בעייתים מאיש התועבה הזה, שרה"מ בירכו ואת בן זוגו לאזני כל החכי"ם ולבושתינו המקום היחיד שהיתה מהומה ע"כ זה אצל רבני נועם התשובה השלישית והרביעית נראות כנכונות ועל דא קא בכינא, ואל תאמר שהימים הראשונים וכו'

התמים

הודעהעל ידי התמים » ג' יולי 30, 2024 4:47 pm

למען יזמרך כתב:הפרוגרס יותר בעייתים מאיש התועבה הזה, שרה"מ בירכו ואת בן זוגו לאזני כל החכי"ם ולבושתינו המקום היחיד שהיתה מהומה ע"כ זה אצל רבני נועם התשובה השלישית והרביעית נראות כנכונות ועל דא קא בכינא, ואל תאמר שהימים הראשונים וכו'

פרגמטיות היא שם המשחק, אפשר לשבור את השולחן על איש זה, אבל האנשים מהצד השני חפצים לטרוף אותנו נפש, ולעקר את יסודות הדת מתוך אמונה דתית משלהם
אז כן, שיתוף פעולה איתו לא שונה הרבה בשיתוף פעולה עם כל מחלל שבת שמכבד את דרכינו

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' יולי 30, 2024 4:59 pm

איך זה
פשיסחא כתב:

עונה על זה
פשיסחא כתב:

מהו באמת המענה לטענתו של ר"ד לייבל?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 30, 2024 5:29 pm

לכאורה אין מענה. כשיש אגנדה, ולא משנה כמה היא נכונה וחשובה והיא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה לבעיות שהיא גורמת, כמו כאן שיש הרבה בחורים שהולכים בטל (אפילו שרשומים בישיבות או נראים כאילו לומדים) קשה להשתחרר ממנה מכיוון שנראה שהאגנדה לא נכונה לכל מצב וזה דבר קשה מאוד להודות בו.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' יולי 30, 2024 6:06 pm

זאב ערבות כתב:לכאורה אין מענה. כשיש אגנדה, ולא משנה כמה היא נכונה וחשובה והיא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה לבעיות שהיא גורמת, כמו כאן שיש הרבה בחורים שהולכים בטל (אפילו שרשומים בישיבות או נראים כאילו לומדים) קשה להשתחרר ממנה מכיוון שנראה שהאגנדה לא נכונה לכל מצב וזה דבר קשה מאוד להודות בו.

לא משנה כמה היא נכונה וחשובה?
לא הבנתי.
אם היא נכונה וחשובה ז״א שלמרות שהיא לא מושלמת (ובלשונך ״היא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה וכו״) מ״מ גדולי הדור חושבים שלמרות חסרונותיה היא האופציה הכי טובה שיש לנו, והם סבורים שמה שמציע לייבל זה חמור ומסוכן וזה לחצוב בורות נשברים וזה לסור מדעת תורה וכל השקפותיו הם רוח רעה וסכנה לבית ישראל ולעתיד עולם התורהוכוונתו להזיק ונובע מגאווה וכו׳.

והבוחר יבחר אם לשמוע ולקבל את דברי לייבל, זאב ערבות וכדו׳ או דברי ר׳ משה הלל ור׳ דב לנדא. (או ר׳ מאיר צבי ברגמן שהתבטא עליו בצורה חריפה ביותר). - לא יודע למה אבל אני הק׳ סומך יותר על ר׳ משה הלל ושאר הגדולים.

נ.ב. לדעתי זה עזות מצח נוראית לכתוב שאין להם מענה ( כאילו לייבל בעמדה שהם מחוייבים לתת מענה לטענותיו) והסיבה שלהם זה אג׳נדה שקשה להם להשתחרר ממנה וקשה להם להודות וכו׳. קצת דרך ארץ לאנשים מופלגים בתורה ויראת שמים. קצת.

נ.ב. 2, כמובן כאן תגיע הדעת בעה״ב הקלאסית, שהם לא יודעים מה נעשה וכל שאר השטויות הקבועות, אז מעדות אישית, ישבתי לפני כמה חודשים אצל ר׳ משה הלל עם צוות רבנים מישיבתנו, בבעיה חינוכית גדולה שהתמודדנו איתה, ופשוט נדהמתי מהשליטה שלו בפרטי פרטים של הנעשה עם בחורים בימינו, ( והיה מדובר בעניינים המיוחדים לתת מגזר מסויים) אז לפחות את הטענה השטותית הזאת תחסכו מאיתנו.

נ.ב.3, נכון לצערנו יש הרבה בעיות, (ואגב תמיד היו, אולי פחות, אולי כי לפני השואה בדור דעה של ראשי ישיבות ומחנכים מופלגים, מגיפת ההשכלה כמעט לא הותירה שריד ופליט, וזה לא המצב כיום), אבל מנסים כל הזמן לפתור בעיות, באין ספור יוזמות, לב שומע האזינו איגודי קהילות למיניהם, והבעיות משתנות כל הזמן, ומנסים גדולי הדור ומחנכים למצוא את המענה, נכון זה אף פעם לא מושלם, אבל מנסים ולא עלינו להיות מושלמים, אלא לנסות כמיטב יכולותינו. - וכל מספידי הדור למיניהם, אולי מעורים יותר בנעשה ברחובות ובמסעדות ובמדרחובים אבל לא מעורים מספיק בתוך ביהמ״ד, לראות את החלק המכובד של הכוס שמלא בפריחה עצומה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 30, 2024 6:48 pm

כתבתי מה שכתבתי בזהירות מכיוון שידעתי שתבא תגובה ושהתגובה לא תהיה סימפטית למה שכתבתי. הציבור מורכב מאנשים בעלי דעות, תכונות, השקפות, רצונות וכו' שונות וכמו שאין חליפה אחת שמתאימה לכולם כך אין שיטה ודרך אחת לכולם, מה שנקרא בלשונו של ר' יצחק הוטנר מיטת סדום.
למשל בנוגע לנשים, לא כל בחורה יכולה להיות מורה, או יש לה כשרונות להיטק, או שבכלל מסוגלת לעבוד בשביל פרנסת ביתה. אם תנסה להכריח את כל הנשים לעבוד (ולא משנה באיזה מקצוע) אחרת לא יוכלו להתחתן, אז יחתנו אותם בדעת שהם יפרנסו ואחרי החתונה לאחר זמן יפסיקו או שהבעל יגלה שעבדו עליו ואז מתחילים הבעיות. יש הסכמה על מה שכתבתי כעת?
באותו דרך לא כל בחור מוכשר לשבת וללמוד כל ימיו, או יום שלם או אפילו חצי יום, אלא שכן, תבא עליהם הברכה, יש כאלה שיש להם אמביציה ואפילו שלא יכולים עם עבודה מאומצת יצליחו, אך יש כאלה שלא משנה מה שתעשה זה לא יעבוד. כעת נותר לדון מה יש לעשות אתם, זה לא אני אחליט אך מישהו צריך לתת מענה ואם אין מענה הם ישוטטו ברחובות ויחפשו צרות כגון לזרוק שקי אשפה על ראש ת"ח ועוד מרעין בישין (וישיבה בבתי קפה בגבעת שמואל ופ"ת עד השעות הקטנות של הלילה, לך לקפה ג'מס החדש ברחוב אפעל 15 בפ"ת ותדוח למי שיש לדווח מה שראית).
איני מתווכח עם גדולי הדור אך איזה מענה יש להם למה שכעת כתבתי? בוודאי הם תופסים את המצב ואיני אומר שלר' לייבל יש את הפתרונות הנכונים שיפתרו את הבעיות (ובבקשה אל תשים אותי באותה שורה יחד אתו, אין לי שום שייכות וקשר לא לו ולא לדרכו ושיטתו, אנחנו חינכנו את ילדינו בדרך התורה, אך נתנו את הבחירה לכל ילד לבחור את דרכו בחיים ולא כפינו עליו לשבת וללמוד כאשר נוכחנו לדעת שהוא לא מסוגל לזאת, מה שנקרא חנוך לנער כפי דרכו, כמובן כאן אין את הסטיגמא שיש בארץ שכולם צריכים ללמוד וגם אין את בעיית הצבא, דבר שמקשה על הענינים).
ואם יודעים מה נעשה ויש מענה, אז אולי תוכל לומר לנו מה המענה? אתה בעצמך כותב שיש הרבה בעיות, וזה שהיו גם בעבר לא עוזר לבעיות של היום שהם שונות במהותן, ולכאורה גם בעבר לא היה מענה כללי לבעיות אלא רק נקודתי... אז שוב, מה הם הדברים שמנסים בכדי לפתור את הבעיות, אשמח מאוד לשמוע (ואיני כותב בסרקסטיות). האם יש פתרון לכל הצעירים שלוקחים סמים למשל? ואל תטמון את הראש בחול ותכחיש שזו לא בעיה רצינית ביותר, ותשאל את עצמך מדוע הם עושים זאת.
בקיצור, הדרך הכי טובה כשאין מענה זה להתקיף, וזה מה שעשית במקום לתת תשובות, אך אני מסופק שיש לך.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' יולי 30, 2024 7:02 pm

אין לי כח וזמן לכל האריכות, מחילה, באמת.

אבל בפשטות העניין הוא כך, עומדים גדולי הדור שאליהם מגיעים יום יום כל הבעיות שהזכרת, והם מנסים לעזור כמיטב יכולותם.
ומולם עומד לייבל ומציע את ׳פתרונותיו׳ לבעיות מסויימות, ולמולו גדולי הדור אומרים שהוא מסוכן ומזיק וכו׳ וכו׳

השאלה שנשאלה הייתה מה המענה לבעיות שהוא מציג, ואתה טענת שיש להם אג׳נדה וקשה להם להודות וכו׳.
אני טענתי שזה עזות מצח לומר זאת עליהם ועל זה לא השבת!!!
אני חושב שהגדולים שרואים את התמונה בכללותה עם מגוון הבעיות והסכנות חושבים שדרכו היא מסוכנת ומזיקה. ועלינו לסמוך עליהם. -
אף אחד לא מתיימר לטעון שיש פתרון לכל בעיה. מי שטוען את זה הוא אויל. אין פתרון לכל הצעירים שלוקחים סמים, במיוחד לא בארה״ב, על אף ששם יש פחות בעיה של סטיגמה כדבריך (ואגב, זה אחד הנושאים שר׳ משה הלל בקי עד מאוד בפרטי הבעיה).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 30, 2024 7:10 pm

הנה לנו דוגמא להתפתחות קלאסית של אשכול באספקלריא, כאשר יש ציטוטים על גבי ציטוטים התופסים את רוב העמוד, וכמובן ממחזרים את אותם טענות ללא שום חידוש.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' יולי 30, 2024 7:23 pm

זנב לאריות כתב:
לא משנה כמה היא נכונה וחשובה?
לא הבנתי.
אם היא נכונה וחשובה ז״א שלמרות שהיא לא מושלמת (ובלשונך ״היא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה וכו״) מ״מ גדולי הדור חושבים שלמרות חסרונותיה היא האופציה הכי טובה שיש לנו, והם סבורים שמה שמציע לייבל זה חמור ומסוכן וזה לחצוב בורות נשברים וזה לסור מדעת תורה וכל השקפותיו הם רוח רעה וסכנה לבית ישראל ולעתיד עולם התורהוכוונתו להזיק ונובע מגאווה וכו׳.

לא הבנתי, ואני שואל בכנות, הוא טוען שיש המון בחורים שבמצב וגזירה הזו לא יעמדו בנסיון וילכו לצבא ויתחלנו לגמרי ח"ו, האם המענה הוא שהעובדות לא נכונות, או שמוטב שיהיה כך מאשר לתת לגיטימציה למה שהוא רוצה לעשות.
ואני שאלתי עוד מה המענה, קרי, האם יש להם פתרון אחר לבעיה הזאת.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' יולי 30, 2024 8:45 pm

זאב ערבות כתב:
ונתנו ידידים כתב:איך זה
פשיסחא כתב:

עונה על זה
פשיסחא כתב:

לכאורה אין מענה. כשיש אגנדה, ולא משנה כמה היא נכונה וחשובה והיא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה לבעיות שהיא גורמת, כמו כאן שיש הרבה בחורים שהולכים בטל (אפילו שרשומים בישיבות או נראים כאילו לומדים) קשה להשתחרר ממנה מכיוון שנראה שהאגנדה לא נכונה לכל מצב וזה דבר קשה מאוד להודות בו.

אריכות דברים אך למותר, תגובות כאלו רק מביאים התלקחויות וכמו שבאמת קרה, היית יכול לענות בשתי מילים 'אין מענה', השאר אני כבר יבין לבד.
שאלתי היתה לאלו שחושבים שיש מענה איך מסבירים את זה, אבל תשובתך גם אני יכול לענות לעצמי.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ג' יולי 30, 2024 9:29 pm

פשיסחא כתב:

עונה על זה
פשיסחא כתב:

אודה על האמת, גם אני חשבתי שלייבל עושה פעילות חשובה בקרב אלו שאין תורתם קבע,(וגם כתבתי את זה בעמודים הראשונים של האשכול, לפני שסטה למקומות אחרים).
אולם, בשנה האחרונה נתוודעתי באופן אישי למספר צעירים, שאחרי שהלכו למוסדות ה'קירוב' שלו, התדרדר מצבם הרוחני באופן אנוש.
אחד מהם אף למד עימו בחברותא, ומאז שנתקשר עמו התנדפו ממנו כל שארית הערכים שספג בישיבות, והיום כבר אינו שומר תורה ומצוות.
לענ"ד, היציאה הרשמית נגד המיינסטרים וקודש הקדשים של עולם הישיבות, והחלופה השעטנזית שהוא נותן, אינה מתכון לחיזוק היהדות בקרב הצעירים המוחלשים, אלא מתכון בדוק לעזיבת הדת רח"ל.
אני כותב זאת רק לאחר שראיתי בעיני את הנזק הנורא שנעשה, ה"י.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 30, 2024 10:03 pm

זנב לאריות כתב:אין לי כח וזמן לכל האריכות, מחילה, באמת.

אבל בפשטות העניין הוא כך, עומדים גדולי הדור שאליהם מגיעים יום יום כל הבעיות שהזכרת, והם מנסים לעזור כמיטב יכולותם.
ומולם עומד לייבל ומציע את ׳פתרונותיו׳ לבעיות מסויימות, ולמולו גדולי הדור אומרים שהוא מסוכן ומזיק וכו׳ וכו׳

השאלה שנשאלה הייתה מה המענה לבעיות שהוא מציג, ואתה טענת שיש להם אג׳נדה וקשה להם להודות וכו׳.
אני חושב שהגדולים שרואים את התמונה בכללותה עם מגוון הבעיות והסכנות חושבים שדרכו היא מסוכנת ומזיקה. ועלינו לסמוך עליהם. -
אף אחד לא מתיימר לטעון שיש פתרון לכל בעיה. מי שטוען את זה הוא אויל. אין פתרון לכל הצעירים שלוקחים סמים, במיוחד לא בארה״ב, על אף ששם יש פחות בעיה של סטיגמה כדבריך (ואגב, זה אחד הנושאים שר׳ משה הלל בקי עד מאוד בפרטי הבעיה).

ומדוע אתה סבור שלי יש כח וזמן לאריכות שלך? ההודעה שלך 17 שורות ושלי 18.
ראשית אבהיר שוב שאין לי שום אהדה לר' לייבל או לתורתו או לשיטתו ואיני בא לסנגר עליו ולומר שהרעיונות שלו הם הפתרון לבעיות הדור. שזה יהיה מובן! ומי שלא רוצה להאמין לי שלא יאמין.
וכן אין לי ספק שמנהיגי הדור מודעים לבעיות של הנוער ומנסים לעזור כמיטב יכולתם, אך יש להם שיטה ודרך - ותקרא לזה אגנדה או בכל שם שתרצה - זה באמת לא משנה, והנה ר' ליבל בא ומציע שיטה משלו, ואקבל את דבריכם שהיא מזיקה וגורמת חורבן, והנה מגיע ר' אוריה ענבל עם שיטות משלו וגם נגדו יוצאים ואומרים שהוא מזיק ומקלקל, ואני מביט מסביבי ומדבר עם ידידי בארץ ושומע מהם שהרבה מהנוער ממש הולך לאיבוד מדי יום ביומו, ושואל: האם אתם יכולים להצביע על איזה פתרון שכעת מיושם בשטח ושמטרתו למנוע או לפחות להאט את הנפילה של הנוער שלא משתלב במסגרת הישבתית שתהיה הסיבה אשר תהיה, חוסר ריכוז, בעיות בקליטה והבנה, בעיות חברתיות שמונעות השתלבות ועוד ועד. איני אומר שצריך ללכת לעבוד או לצבא, אך מה כן צריכים לעשות. אני שואל בכנות, לא מקטרג ולא מגחך ולא סרקסטי. האם מישהו מוכן לשטוח כאן את משנתם של גדולי הדור בענין? כולי אוזן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 30, 2024 10:05 pm

ונתנו ידידים כתב:לכאורה אין מענה. כשיש אגנדה, ולא משנה כמה היא נכונה וחשובה והיא לא פועלת כראוי או שלא נותנת מענה לבעיות שהיא גורמת, כמו כאן שיש הרבה בחורים שהולכים בטל (אפילו שרשומים בישיבות או נראים כאילו לומדים) קשה להשתחרר ממנה מכיוון שנראה שהאגנדה לא נכונה לכל מצב וזה דבר קשה מאוד להודות בו.

אריכות דברים אך למותר, תגובות כאלו רק מביאים התלקחויות וכמו שבאמת קרה, היית יכול לענות בשתי מילים 'אין מענה', השאר אני כבר יבין לבד.
שאלתי היתה לאלו שחושבים שיש מענה איך מסבירים את זה, אבל תשובתך גם אני יכול לענות לעצמי.[/quote]
מזכיר את הסיפור עם ברוריה...

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' יולי 30, 2024 10:22 pm

משוש דורים כתב:
פשיסחא כתב:

עונה על זה
פשיסחא כתב:

אודה על האמת, גם אני חשבתי שלייבל עושה פעילות חשובה בקרב אלו שאין תורתם קבע,(וגם כתבתי את זה בעמודים הראשונים של האשכול, לפני שסטה למקומות אחרים).
אולם, בשנה האחרונה נתוודעתי באופן אישי למספר צעירים, שאחרי שהלכו למוסדות ה'קירוב' שלו, התדרדר מצבם הרוחני באופן אנוש.
אחד מהם אף למד עימו בחברותא, ומאז שנתקשר עמו התנדפו ממנו כל שארית הערכים שספג בישיבות, והיום כבר אינו שומר תורה ומצוות.
לענ"ד, היציאה הרשמית נגד המיינסטרים וקודש הקדשים של עולם הישיבות, והחלופה השעטנזית שהוא נותן, אינה מתכון לחיזוק היהדות בקרב הצעירים המוחלשים, אלא מתכון בדוק לעזיבת הדת רח"ל.
אני כותב זאת רק לאחר שראיתי בעיני את הנזק הנורא שנעשה, ה"י.

מעניין מאד, אמנם צריך לדעת אם מקרה יחיד מורה על הכלל כולו.
ובכל זאת אני לא שאלתי על פעולותיו בכלליות אלא על הנקודה המסוימת הזו של מסגרות לנהל, שהוא טען (במכתב הנ"ל) שמדובר בצעירים שלא נמצאים במסגרת ישיבתי וברור שבמצבינו אנו שיש גזירת גיוס חמורה לא יעמדו בנסיון לא להתגייס ולהיכנס למעצר ואם במגוייסים עסקינן מוטב שיתגייסו בצורה טובה עם השקפת התורה במסלול טוב מאשר במסגרת לא טוב.

שוב דקדקתי במכתב הג"ד לנדו ונראה שהם חושדים בו שכונותיו אינם טהורות, ומסגרת זו הוא דרך בשבילו לפתוח פתח ולהמשיך הלאה לכל בני הישיבות, ואם כן הרי הוא כיצה"ר דומה לזבוב וכו'.
חוץ מזה אפשר לומר שאם בשביל בחורים אלו אפשר לשלוח אותם לישיבות הסדר כמו ששמעתי פעם שכך אמר הגאי"ל למישהו שבנו היה בסכנה רוחנית.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ד' יולי 31, 2024 1:06 am

ברגע שאתה מנרמל את ההתנהגות הבלתי תורנית, ומגבה זאת באידיאולוגיה שזה לכתחילה, במיוחד אם אתה עושה זאת אצל אלו שחונכו משחר ילדותם שהתורה היא העיקר, אתה פותח פתח בפני אותם אנשים לעזוב את הכל.
עדיף שיחיו בהפקר עם יסורי מצפון, מאשר שיבעטו בחינוך המקורי ובגירסא דינקותא שלהם.
האנשים האלו שקועים עמוק בתאוות עוה"ז, וברגע שאתה עוטף את זה עם צידוק אידיאולוגי, נגמר אצלם הכל.
ואני חוזר ואומר, פעם חשבתי אחרת, המציאות היא זו שטפחה על פניי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' יולי 31, 2024 1:50 am

זנב לאריות כתב:נ.ב. לדעתי זה עזות מצח נוראית לכתוב שאין להם מענה

וכבר היה מי שאמר:
"בלי שום ספק ופקפוק שלעולם הישיבות במסורת אבותינו ורבותינו מעתיקי השמועה יש את התשובות לכל השאלות המטרידות את בנינו, וכי יש לנו את כל כלי המלחמה החזקים ביותר להתמודד עם נסיונות הדור בדרך המוסר שהנחילו לנו רבותינו, ואין לנו שום צורך בעזרה מבחוץ".
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 60#p606134

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ד' יולי 31, 2024 2:12 am

לא טענתי שעזות המצח היא לטעון שאין מענה, כתבתי במפורש אח״כ שאף אחד לא מתיימר לטעון שיש מענה לכל בעיה,
הטיעון היה שעזות מצח היא לטעון שהסיבה שלא עונים או משנים כי הם תקועים באיזו אג׳נדה וקשה להם להשתחרר ממנה, טענה שיש בה עזות מצח לטעון אותה על אנשים כאלה. כך שאין שום קשר למה שהבאת מהאשכול ההוא.
כל טוב

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2024 2:28 am

ראה מה כתב משוש דודים לעיל:
עדיף שיחיו בהפקר עם יסורי מצפון, מאשר שיבעטו בחינוך המקורי ובגירסא דינקותא שלהם.
האנשים האלו שקועים עמוק בתאוות עוה"ז, וברגע שאתה עוטף את זה עם צידוק אידיאולוגי, נגמר אצלם הכל.

זה מקובל עליך? שהאופציה היחידה שיש לבחור חרדי היא ללמוד, ואם מסיבה כלשהי אינו לומד, אז עדיף שיתפקר עם יסורי מצפון...? האם זו האגנדה (או כל מילה אחרת שתקרא לה, השקפה, דעת תורה וכו') החרדית וממנה אין לזוז? כלומר בחור כמוני, שלא יכל לשבת במקום אחד ולא היה לו חשק ללמוד דינו לאבדון והתפקרות מכיוון שאין שום ישיבה שתקבל אותו? כלומר פה ושם עוזרים לבחור אחד או שניים, אך היום יש אלפי בחורים משוטטים ובשביל להעמיד אותם על הרגליים צריכים תקציבים ואנשים מיומנים והבחורים האלה מן הסתם לא רוצים או לא יכולים לשבת וללמוד יום שלם.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' יולי 31, 2024 8:56 am

משוש דורים כתב:ברגע שאתה מנרמל את ההתנהגות הבלתי תורנית, ומגבה זאת באידיאולוגיה שזה לכתחילה, במיוחד אם אתה עושה זאת אצל אלו שחונכו משחר ילדותם שהתורה היא העיקר, אתה פותח פתח בפני אותם אנשים לעזוב את הכל.
ואני חוזר ואומר, פעם חשבתי אחרת, המציאות היא זו שטפחה על פניי.

אני חושב שאנחנו דנים על שני נושאים שונים, כך לדעתי ואולי אני טועה. יש את הנושא של מסגרות לחרדים עובדים, או מכללות לבחורים נושרים, ובנושא הזה לא דנתי כלל.
סוף סוף גם אלו שלא נמצאים בהיכלה של תורה נמצאים באוירה חרדית ויש להם קיום תורה ימצוות בדרגא הבסיסית.
הנושא שעליו אנחנו דנים הוא גזירת הגיוס, כולנו יודעים שהכניסה לצבא בפרט לבחורים כאלו הוא שמד ממש, והטענה הוא שבמצב הזה של גזירת שמד אין סיכוי שהם לא ילכו לצבא כי הרי לא יעמדו בנסיון של לא להתייצב ולהיות עבריין פלילי, ואם כן מדובר במקרה שיש לנו אפשרות להציל נפשות משמד.
והוא מציע להקים מסגרות שיכינו אותם לצהל, לא מכללות, אלא מסגרות שיכינו אותם רוחנית לכניסה לצהל וגם מסגרת בצבא שישמור את רוחניותם הבסיסית, השאלה מה המענה לשאלה הזאת.
לעניוד דעתי המחשבה הכי ריאלית הוא שאין לגדו"י אימון בו שידע להבחין בין המטרה לבין הכלל ואולי גם חושדים בו שכוונותיו אינן רצויות.

לגוף טענתך אני רוצה להעלות שאלה, דבריך מבוססים על הנחת יסוד שראוי להקריב חלק מן הכלל על במת הכלל ובגדר צדיקים ילכו בם ופושעים יכשלו בם. ואני שואל אולי נעשה חישוב הפוך. בוא נגיד לדוגמא לשם המחשה בעלמא שהקבוצה הבעיתית המודרנית הנושרית היא 10 אחוז מהכלל ואם אנחנו לא נטפל בהם יאבדו מתוך הקהל, ואם כן נטפל בהם נשמור על רמתם השולית אבל ישאר משהו, אלא שיש סיכון לכלל. והרי זה ברור שבד בבד נמשיך לחנך ולדבר על העיקר והנקודה שבלא תורה אין כלום ורק להם נדבר בצורה אחרת למחצה שליש ורביע, ואם כן כמה יאבד מהמיינסטרים שלא היה אמור להיאבד אילו לא נתנו גושפנקה למודרנים בוא נגיד 5 אחוז שיעברו צד, אם כן הרי זה 5 אחוז מול 10 אחוז, ולמה העדפנו אלו על אלו.
אולי המספרים שלי כל כך לא נכונים עד שקושיא מעיקרא ליתא.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' יולי 31, 2024 1:38 pm

אני לרגע חוזר לענייני חינוך והחינוך העצמאי מול המוסדות הממלכתיים.
במקרה הזדמן לפניי זה עתה מסמך, מברק ששלח גרינברג מכפר חסידים (אשמח למידע נוסף מיהו?)
שכנראה פעל מתוך קשיים למען בית הספר בתרשיחא -מעלות תרשיחא של זמננו -

הרב גרינברג מאיים כי אם לא יכניסו/יכלילו את בית הספר שלו כחלק מכל החינוך העצמאי, כנראה הכוונה למשרות, לסיוע בשירותים, מבנים, שיפוץ ושיכון,
הוא יעביר את בית הספר ל...ממלכתי דתי.

נשמע מוכר.

המכתב מחודש אייר תשי"ח, שהיה זמן מאוד קשה בחינוך העצמאי (לא יודע מתי עד ממשלת בגין לא היה זמן קשה, ועד בכלל)
קבצים מצורפים
PTDC0153.JPG
PTDC0153.JPG (105.4 KiB) נצפה 1931 פעמים

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ד' יולי 31, 2024 1:55 pm

זאב ערבות כתב:ראה מה כתב משוש דודים לעיל:

זה מקובל עליך? שהאופציה היחידה שיש לבחור חרדי היא ללמוד, ואם מסיבה כלשהי אינו לומד, אז עדיף שיתפקר עם יסורי מצפון...? האם זו האגנדה (או כל מילה אחרת שתקרא לה, השקפה, דעת תורה וכו') החרדית וממנה אין לזוז? כלומר בחור כמוני, שלא יכל לשבת במקום אחד ולא היה לו חשק ללמוד דינו לאבדון והתפקרות מכיוון שאין שום ישיבה שתקבל אותו? כלומר פה ושם עוזרים לבחור אחד או שניים, אך היום יש אלפי בחורים משוטטים ובשביל להעמיד אותם על הרגליים צריכים תקציבים ואנשים מיומנים והבחורים האלה מן הסתם לא רוצים או לא יכולים לשבת וללמוד יום שלם.

אם לבחור שלא לומד אתה מתיר לו להחזיק אינטרנט פתוח, ולהיות ברשתות החברתיות
אכן דינו לאבדון והתפקרות
ור' דוד לייבל תומך בזה
אפשר לראות בגזין המקום של אנשיו ששם זה נורמלי להחזיק פרופיל ברשתות
אחד מהכתבות שם

חייב איניש לשיתופי
התחפושות, המסכות ועדלאידע - יצאנו לבדוק מה מתחבא מאחורי הפילטרים המזוייפים בחיי היומיום שלנו: סטטוסים מלאי שמחה, סטורי'ז של משפחות מושלמות ותפנוקים שיש רק בסרטים, ובסטטוסים. איך זה משפיע עלינו? אם אהבתם את הכתבה, אל תשכחו לעשות לייק ולשתף
Picture of אפרת פינקל-לב
אפרת פינקל-לב
גיליון 24 - אדר תשפ"ג

הרשתות החברתיות הן כבר חלק מחיינו. רבים מאיתנו כבר לא גוללים את פיד הפייסבוק מתחת לכרית בישיבה, אלא מדברים עליו בריש גלי בעבודה, עם החבר שפגשנו באושר־עד ואפילו עם החברותא בסיום השיעור באחוות תורה. בגוונים השמרניים יותר של הציבור, גם אם פייסבוק ואינסטגרם הם עדיין מקום רק לפרופיל בעילום שם, משגשגת רשת חברתית חרדית ייחודית בעולם הסטטוסים של וואטסאפ.

לרשתות החברתיות ולשימוש בהן יש השלכות רבות, והוקדשו לו מילים רבות. לרגל חודש אדר, נרצה לדבר על אחד ההיבטים שמשום מה נוח לשכוח: המסכה שאנחנו עוטים על עצמנו כשאנחנו יוצאים לדבר עם חברינו הווירטואליים ברשתות החברתיות – והתחושות שלנו מול המסכות השקופות שעוטים גם הם.

עולם המחקר של הרשתות החברתיות טבע זה מכבר את המושג 'קנאת פייסבוק'. אחרי הכל, רובנו מתייחסים לרשתות החברתיות כמו אל חלון הראווה שלנו. הכל שם זוהר, חדש, שמח. באינסטגרם, באופן מובהק וברור מאד, תצוגת הפילטרים המרשימה נועדה לקחת את הרגעים הפחות יפים, כאלה שלא היו נכנסים לחלון הראווה כמו שהם, ולטשטש אותם, לייפות אותם, לביים אותם. ולא פעם, כשאנחנו טובעים בפיד מלא זוהר ונצנצים, רגשות הקנאה והדכדוך לא מאחרים לבוא.

הידיעה הברורה שהסטורי והסטטוס מציגים מידע חלקי בלבד, היא הצעד הראשון בדרך להחלמה מקנאת הפייסבוק. טובי טננבוים, בת 41 ואם לשבעה, צורכת תוכן על בסיס יומי…

וראה מחקרה של תהילה גאדו על שני הזרמים של החרדיות המודרנית,
ור' דוד לייבל הוא זה שלוקח חסות על הזרם המודרני.
קבצים מצורפים
שני זרמיה של החרדיות המודרנית.pdf
(1.31 MiB) הורד 110 פעמים

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ד' יולי 31, 2024 2:53 pm

כל הדיון כאן משונה מאוד. לי עצמי אין דעה מגובשת, לכך אין בידי כי אם להעיר הערה אחת לגבי צורת הדיון.
יסוד מוסד של כל דיון הוא הכרת המציאות, וכאן יש התעלמות משתי עובדות יסוד:
א. לא מדובר בתיאוריה, אלא במציאות קיימת של עשרות ואולי מאות קהילות מגובשות, שכוללות אלפי אלפי חרדים מודרנים על פני מנעד עצום מקצה של יראת שמים תמימה ועד הפקרות מוחלטת. כל שאלת הלגיטימציה די מיותרת כשמבינים באיזה סדר גודל מדובר.
ב. הממסד מעולם לא התעניין ולא נדרש לטפל בעניין, למרות שהרבה הרבה נציגים של המפלגות הפוליטיות יכולים להיחשב חלק אינטגרלי מהתופעה.
הדיון צריך להתחיל אחרי הכרת שני הנתונים הללו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2024 5:36 pm

ונתנו ידידים כתב:סוף סוף גם אלו שלא נמצאים בהיכלה של תורה נמצאים באוירה חרדית ויש להם קיום תורה ימצוות בדרגא הבסיסית.
הנושא שעליו אנחנו דנים הוא גזירת הגיוס, כולנו יודעים שהכניסה לצבא בפרט לבחורים כאלו הוא שמד ממש, והטענה הוא שבמצב הזה של גזירת שמד אין סיכוי שהם לא ילכו לצבא כי הרי לא יעמדו בנסיון של לא להתייצב ולהיות עבריין פלילי, ואם כן מדובר במקרה שיש לנו אפשרות להציל נפשות משמד.

האם ראית לפני שבועיים את התמונות של מאות בחורים בלבוש חרדי יושבים באיצטדיון ומביטים במסכי ענק על משחקי כדורגל? לאלא אתה מתכוין שיש להם קיום תורה ומצוות בדרגא הבסיסית? ובנוגע לצבא, מדוע אתה סבור שחילוני מעוניין לשרת ולהקריב את חייו עבור אחד מאותם בחורים שמקיימים מצוות בדרגא הבסיסית בשביל להציל אותם משמד? האם אתה סבור שהמצב הדמוגרפי שבו מספר החילוניים קטן ומספר החרדים גדל ושבעוד זמן קצר הם יהיו הרוב יוכל להמשך ללא שהחרדים ילכו לצבא, עם או בלי שמד? האם החרדים בארץ חיים במין בועה ומנותקים מהמציאות החופפת אותם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2024 11:12 pm

מאמר ישן משפחה על הנשמות האובדות
קבצים מצורפים
נושרים.pdf
(525.44 KiB) הורד 63 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2024 12:21 am

מאן דהו שלח תגובה זו על דברי כאן:
ראיתי שאתה טוען שאין למימסד החרדי מענה, קודם כל, זה לא מדויק, יש ישיבות קדושות לנושרים עם אחוזי הצלחה מדהימים, ופועלים מתוך כלים מפותחים מאוד של אהבה הבנה והכלה, סבלנות עד הקצה, והרבה מאוד מסירות. אני מכיר לא מעט. ואגב לא מן הנמנע שחלק מצופי הכדורגל הם משם, אני מזדעזע מאוד מזה, אבל כידוע במחוזות הנושרים זו לא העבירה הגדולה ביותר.
יש כאן עוד כמה נקודות, אפרט חלק.
א' על המסגרות השונות לנושרים צריכים להיות ממונים אנשים שמאמינים שזה בדיעבד ולא עוד מסלול לכתחילה, ורק כך ניתן לשמר את המצב הקיים, שגם בישבות לנושרים, יש אחוז לא קטן שאחרי החתונה חוזר לתלם ברמה כזו או אחרת, ויש אחוז קטן שאפילו נהפכים לאברכים, ועכ"פ חוזרים לדרגת חרדי מן השורה.
ברגע שהעומד בראש חשוד על תפיסת עולם שרואה בכך דרך מקבילה, זה ממש אסון, ויש לזה השלכות הרסניות, קשה לנתח, ודי לחכם.
ב' השבועונים ה'חרדיים' למיניהם שמציפים את כל הבעיות ומבטאים אותם בתדירות, כדרכם, בדרך כלל לא מעניקים פתרונות מיוחדים, הרי יש היום הרבה אנשי מקצוע ומומחים בתחום, ומי צריך את התיווך של 'משפחה', מאן דכאיב ליה כאיבא אזיל לבי אסיא, ואטו בשופטני עסקינן? ההצפה פעמים רבות גורמת נזק גדול, בעיקר - תודעתי, הרי לא קוראים אותם רק אבות וסבים, אלא גם בני נוער, ודוק.
ג' בסופו של דבר, ככל הנראה והידוע לי, החברה ה'שמורה' יותר מספקת פחות נשירה, שאינה פוסחת על מקרים קשים, דהיינו ילדים שמטבעם הינם בעייתים (רגשית או התנהלותית), בתים הרוסים, הורים קפדניים ואטומים וכל כיוצא בזה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' אוגוסט 05, 2024 3:50 pm

היום התייצבו לצו ראשון חלק קטן [כפי הנשמע] מאלה שקיבלו זימון. איני יודע לאיזה חוג/סוג הם משתייכים, עד כמה הם אכן חרדים, ומה מספרם.
עכ"פ הבנתי שמפגינים חרדים הגיעו לשם כדי למנוע מהם להתייצב.
לא מחאה מול הממסד המגייס, אלא מחאה נגד הבוחרים להתייצב [לצו ראשון]. ולא בבתיהם ובשכונתם, אלא בשערי הלשכה למנוע מהם - פיזית - להתייצב.
מישהו יכול להסביר לי את הדבר הזה?

למען יזמרך

הודעהעל ידי למען יזמרך » ד' אוגוסט 07, 2024 9:57 am

זאב ערבות כתב:
זנב לאריות כתב:אין לי כח וזמן לכל האריכות, מחילה, באמת.

ומדוע אתה סבור שלי יש כח וזמן לאריכות שלך? ההודעה שלך 17 שורות ושלי 18.
ראשית אבהיר שוב שאין לי שום אהדה לר' לייבל או לתורתו או לשיטתו ואיני בא לסנגר עליו ולומר שהרעיונות שלו הם הפתרון לבעיות הדור. שזה יהיה מובן! ומי שלא רוצה להאמין לי שלא יאמין.
וכן אין לי ספק שמנהיגי הדור מודעים לבעיות של הנוער ומנסים לעזור כמיטב יכולתם, אך יש להם שיטה ודרך - ותקרא לזה אגנדה או בכל שם שתרצה - זה באמת לא משנה, והנה ר' ליבל בא ומציע שיטה משלו, ואקבל את דבריכם שהיא מזיקה וגורמת חורבן, והנה מגיע ר' אוריה ענבל עם שיטות משלו וגם נגדו יוצאים ואומרים שהוא מזיק ומקלקל, ואני מביט מסביבי ומדבר עם ידידי בארץ ושומע מהם שהרבה מהנוער ממש הולך לאיבוד מדי יום ביומו, ושואל: האם אתם יכולים להצביע על איזה פתרון שכעת מיושם בשטח ושמטרתו למנוע או לפחות להאט את הנפילה של הנוער שלא משתלב במסגרת הישבתית שתהיה הסיבה אשר תהיה, חוסר ריכוז, בעיות בקליטה והבנה, בעיות חברתיות שמונעות השתלבות ועוד ועד. איני אומר שצריך ללכת לעבוד או לצבא, אך מה כן צריכים לעשות. אני שואל בכנות, לא מקטרג ולא מגחך ולא סרקסטי. האם מישהו מוכן לשטוח כאן את משנתם של גדולי הדור בענין? כולי אוזן.

אוי כמה זה טוב שאתה מחבר את ענבל ולייבל בחדא מחתא למען ילמדו כסילים דעת

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוגוסט 07, 2024 12:38 pm

למען יזמרך כתב:אוי כמה זה טוב שאתה מחבר את ענבל ולייבל בחדא מחתא למען ילמדו כסילים דעת

אוי ואבוי
מה הקשר בכלל

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 37 אורחים