מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כמה שאלות בענייני תפילין

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

כמה שאלות בענייני תפילין

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 23, 2012 9:06 am

הואיל ואני אוחז כעת, בחסדי שמים, בהזמנת תפילין לבני בכורי נ"י, התלבטתי בשאלות הבאות:
א. האם יש מקורות לגבי תפילין של ראש פרודות בנתוני ההכנה בימינו?
ב. האם יש מקורות מסודרים לגבי רצועות עבודת יד ועבודת מכונה בנתוני ההכנה בימינו?
ג. האם יש מקורות מקיפים על רצועות שחורות משני הצדדים (מעבר למקורות הבסיסיים הידועים)?

בתומ"ר
גמח"ט

שבטיישראל

Re: כמה שאלות בענייני תפילין

הודעהעל ידי שבטיישראל » ו' ספטמבר 28, 2012 2:56 pm

א. תנמק את שאלתך - הבתים של היום הרבה יותר טוב מהבתים בימים עברו שהיו מדביקים אותם זל"ז עם דבק

ג. אין לזה שום מקור - והמציאות יוכיח שרצועות אלו אינם טובים
אני הק' באופן אישי יש לי רצועות תוצרת עבודת ידיו של פיני זוננפעלד

אגב, כדאי להדר גם על בענין השי"ן שבבית של ראש שיהי' ללא חששא דחק תוכות, בעבר לא הקפידו ע"ז, כהיום כבר יש את האפשרות להדר בזה

שומר

הודעהעל ידי שומר » ג' אוקטובר 02, 2012 1:23 am

בענין רצעות שחורות משני צדדים . שאלתי את הגר"ח והשיב לא נהגו כן וכן מוכח בגמרא . כונתו לגמ בחגיגה אתהפכא ליה רצועה מוכח שהיה לבן וכן הגריש לא הקפיד ע"ז שלא נהגו

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אוקטובר 08, 2012 9:26 pm

שבטיישראל כתב:א. תנמק את שאלתך - הבתים של היום הרבה יותר טוב מהבתים בימים עברו שהיו מדביקים אותם זל"ז עם דבק

ג. אין לזה שום מקור - והמציאות יוכיח שרצועות אלו אינם טובים
אני הק' באופן אישי יש לי רצועות תוצרת עבודת ידיו של פיני זוננפעלד

אגב, כדאי להדר גם על בענין השי"ן שבבית של ראש שיהי' ללא חששא דחק תוכות, בעבר לא הקפידו ע"ז, כהיום כבר יש את האפשרות להדר בזה

א. התכוונתי פרודות לחומרא, לא לקולא (על-פי שיטת אדוננו הגר"א).
ג. לא הבנתי- האם כוונת כתר"ה שהרצועות של מכונה אינן טובות?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' אוקטובר 09, 2012 10:34 pm

לגבי נושא הדבק, תלוי היכן מדובר, כך לדוגמא, ת"ח מומחים וגדולים בענין כתבו והסבירו שאין שום ענין של 'מקשה' [זכרון אליהו ועוד מו"צ חשובים מאד]
הכי חשוב זה נושא שהיה מאד מדובר זה הפרודות עד הסוף ושיהיו החריצים אמיתיים ולא סתם ליופי כי יש כאלו שאמנם הם פרודות מצוין אבל אח"כ הצובע סתם את החריצים בצבע ורק עשה
חריצים משלו למראית עין והם לא תואמים את החריצים האמיתיים וזה בעייתי.

לגבי הרצועות, מדוע לא לעשות עבודת יד? בודאי שרצוי להחמיר בזה.

בנושא שחור משני צדדים, כמו שכתבו פה, גדולי הדור שליט"א לא הקפידו בדבר, אולם יש קצת מקורות בענין, ענין אישי יותר אם לעשות כך או לא. [צריך לדעת מתי והיכן להתסכל וללמוד מגדולי הדור, כי לא תמיד ניתן להקיש למעשה כי לפעמים אותו 'גדול' יכול להתיר או להקל לעצמו וכמו"כ לא לנהוג בחומרא כלשהי וזאת ע"פ שיקולים אישיים שלו]

כרם

הודעהעל ידי כרם » ג' אוקטובר 09, 2012 10:51 pm

בענין שחור משני צדדים ברצועות, אין חולק שאין חיוב לעשות הצד הפנימי שחור, ואין חולק על כך שמותר שהצד הפנימי יהיה שחור.
הריוח הוא לא במה שהרצועות שחורות משני צדדים, אלא במה שהרצועות שחורות מעבר לעבר, זאת אומרת שאין מצב שאם נסדקת שכבת הצבע העליונה הרצועה מפסיקה להיות שחורה, אלא הרצועה לעולם שחורה, וזה דבר טוב לאלה שצובעים תמיד את הסדקים הלבנים שברצועות.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' אוקטובר 11, 2012 12:00 am

אנ רוצה להסביר את דברי בנוגע למה שאמרתי שלא תמיד אפשר ללמוד ממעשה רב ואפ' מקדמונים.

כתוב באחד מהפוסקים הקדמונים בהל' אפיית מצות, שיש לגרר היטב את הכלים כל ח"י רגעים.
היינו שלא היה להם מים בנמצא בצורה מספקת בכדי לשטוף את הכלים כל ח"י רגעים.
וכי יש איזה הכשר שיתיר לא לשטוף את הכלים היום ולהסתפק בגרור וגרוד???

אלא שיש מציאות לפעמים של אכשר דרא ולפעמים בזמן קדמון לא יכלו לעשות דברים שהיום עושים.

יש היום קונה של ספר תורה שיוותר על בדיקת מחשב?

אלא כאמור לעיל ולכן אין להביא ראיה שאין שום הידור במצוה כלשהי אם רואים אנו שגדול בתורה לא עושה את אותו הידור כי שיקוליו הם לא שיקולינו
וכמו שאמר אותו גדול על חבירו [שאיני זוכר את שמם] שהוא מוכן לאכול את המעשרות שהוא מעשר פעם שניה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוקטובר 11, 2012 3:40 pm

לגבי הרצועות השחורות משני הצדדים- תודה לכל הת"ח שליט"א שהבהירו את הנושא.
לגבי רצועות עבודות יד- מה שאמר לי חבר ת"ח סופר סת"ם שליט"א שגם במה שנקרא "מכונה" וגם בעבודת יד הרוב נעשה ביד. יש למי מחו"ר מידע אחר על כך?
לגבי הבתים- מה שהוא שליט"א אמר לי זה שיש אפשרות לגידים ניכרים בין הבדים, ולכן שאלתי.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 489 אורחים