מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם מותר לגנוב מאגד מדין עביד איניש דינא לנפשי?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מעט דבש

Re: האם מותר לגנוב מאגד מדין עביד איניש דינא לנפשי?

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' יולי 18, 2017 12:35 am

כהמשך לדברי הרב סילמן:

חיפשתי ולא מצאתי הסכם חתום בין משרד התחבורה לאגד, שהם צריכים לפצות נוסעים במקרים מסויימים.

יש לכל קו רישיון ממשרד התחבורה - רישיון זה אינו כולל פרט כזה;
אפשר לראות באתר משרד התחבורה את חלקי הרישיון (ובאתר זה בהסבר פשוט יותר).

יש גם מכרזים שמשרד התחבורה מפרסם מדי פעם, ושם מפורטים תנאים רבים למי שיזכה במכרז, אבל גם שם הקנסות והפיצויים הם מול משרד התחבורה - לא מול הנוסעים. (ראה כאן בקובץ המצורף, בנספח כ"ו).

מה שבבית משפט מחייבים לתת פיצוי לנוסע במקרים מסויימים (ראה כאן), אינו מחמת סעיף בהסכם שבין משרד התחבורה לחברות, אלא מחמת שיש חוקים הקובעים מה מחוייבת חברת ציבורית ('תקנות התעבורה'), וקונסים את מי שעובר על החוק (כמו שקונסים גם מי שנוסע ברכב פרטי בצורה לא חוקית). והנוסע לא יכול לתבוע על פי דין תורה קנס על מה שעוברים על החוק (וזו כוונת הרב סילמן בקטע שהבאתי: "אבל אם החיוב נובע מחוק - פטורים").

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' יולי 18, 2017 1:48 am

מה שכן יש לדון, שהרי החברה התחייבה (למשרד התחבורה - שהוא בעצם הממונה מטעם הנוסעים) לספק נסיעות לפי לוח זמנים מסויים.

ואולי הרי זה כשוכר את הפועל לדבר האבד, וחזר בו באמצע היום, שהדין הוא ששוכר עליו אחר (במגבלות מסויימות - עיין חו"מ שלג, ו).

אמנם כאן, יתכן שכיון שהוא דבר מצוי שהחברה אינה עומדת בהתחייבותיה, אי אפשר להגדירו כ'שוכר את הפועל לדבר האבד', כיון שהנוסע לא סמך על ה'פועל' מלכתחילה.

וגם טענה זו לא תהיה אלא במקרה שהוא אמנם דבר האבד, שא"א להמתין לאוטובוס הבא.
נערך לאחרונה על ידי מעט דבש ב ג' יולי 18, 2017 2:55 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ג' יולי 18, 2017 1:52 pm

אינני יודע אם זה כלול במקרים הקודמים.
ידידי נסע באוטובוס והרב-קו לא עבד, לכן אחר כמה ימים ניגש במיוחד לשלם על הנסיעה. לאחמ"כ נודע לו שלפי תקנות התחבורה לא הי' צריך לשלם. כמובן שאין לו דרך להוכיח ששילם בטעות כדי שיחזירו לו את התשלום, האם מותר לו לנסוע בלא לשלם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 18, 2017 4:32 pm

יעקובזון כתב:האם מותר לגנוב מאגד ע״י כרטיסי נוער וסטודנט וכדומה, כיון שיכול לתובעם על איחור וכדומה ולקבל כסף. לעשות דין לעצמו ללא משפט אשמח לקבל מקורות בעניין.
תודה מראש

למה רק מאגד, בוא נגיד שאני סבור שראובן חייב לי כסף כי איחר לפגישה וזמן זה כסף, אז מדין עביד איניש דינא לנפשיה אקח לו את הרכב לכמה ימים, וגם אקח לו את האוכל מהמקרר שהכין לשבת, ואת העוגה במקפיא שהכין ליום הולדת. עביד איניש דינא לנפשיה, איירי רק בדבר עצמו, דהיינו אם יש לו את הרכב שלי, אז מותר לי לקחת את הרכב שלי חזרה, או הוא חוסם את המעבר עם החבית שלו, מותר לי לשבור את החבית כדי שאוכל לצאת לעבודה. אבל מאיפה שמענו שעל כל תביעה שיש לי מותר לי לעשות דין לעצמי????

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' יולי 20, 2017 11:13 pm

תוכן כתב:
יעקובזון כתב:האם מותר לגנוב מאגד ע״י כרטיסי נוער וסטודנט וכדומה, כיון שיכול לתובעם על איחור וכדומה ולקבל כסף. לעשות דין לעצמו ללא משפט אשמח לקבל מקורות בעניין.
תודה מראש

למה רק מאגד, בוא נגיד שאני סבור שראובן חייב לי כסף כי איחר לפגישה וזמן זה כסף, אז מדין עביד איניש דינא לנפשיה אקח לו את הרכב לכמה ימים, וגם אקח לו את האוכל מהמקרר שהכין לשבת, ואת העוגה במקפיא שהכין ליום הולדת. עביד איניש דינא לנפשיה, איירי רק בדבר עצמו, דהיינו אם יש לו את הרכב שלי, אז מותר לי לקחת את הרכב שלי חזרה, או הוא חוסם את המעבר עם החבית שלו, מותר לי לשבור את החבית כדי שאוכל לצאת לעבודה. אבל מאיפה שמענו שעל כל תביעה שיש לי מותר לי לעשות דין לעצמי????

זכית לכוון לדברי המרדכי, הובאו ברמ"א סימן ד'.

אנושי

הודעהעל ידי אנושי » א' יולי 23, 2017 2:21 am

הגראי''לש אמר לא' על גניבת כסף מהביטוח לאומי אינני יודע אם מותר או אסור אבל בטוח זה לא חלק מההשתדלות

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' מרץ 13, 2018 12:55 am

שאלה מהרב סילמן, באתר 'בינינו':
ראיתי שבביהמ"ש מתייחסים להתחייבות של אגד לנוסעים כאל התחייבות חוזית.
האם לפי"ז יהיה מותר לתבוע את אגד בערכאות על איחור / חיסור אוטובוסים שגרם נזק?

הנה ציטוט:
ברכישת כרטיס הנסיעה, נוצרה התקשרות חוזית, בין הנוסע לנתבעת. התקשרות זו, חוסה תחת הוראות הפקודה והתקנות שהותקנו מכוחה. חוזה, נכרת בדרך של הצעה וקיבול, כאמור בסעיף 1 לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-1973 ונידרשת גמירות דעת של שני הצדדים להתקשר בחוזה לפי ההצעה, כאמור בסעיפים 2 ו-5 לחוק החוזים.
החוזה ובעניינינו, הכרטיס, הוא האמצעי המשפטי המשקף את מפגש הרצונות של הצדדים להתקשרות.
בדומה לכך מצינו בע"פ מדינת ישראל נ' אגד בע"מ, פד"י לג(1) עמ' 581, בדברי כב' השופט בכור בדעת הרוב (בעמ' 583 לפסק הדין) כי נסיעה באוטובוס, הינה חוזה הסעה שמתממש בעת שהנוסע עולה לאוטובוס, כאשר אין צד אחד יכול לשנותו על דעת עצמו
(על כריתת הסכם ברכישת כרטיס נסיעה ברכבת, ראה גם: ת.א. 1694/07 שגית פן (בן מרגי) ואח' נ' רכבת ישראל בע"מ (שם), ת.ק. 1152/08 דולב חלי נ' רכבת ישראל בע"מ (פורסם בנבו) ניתן ביום 17.9.08).
הנתבעת, כפופה בהתאם לכך לתקנות ואינה רשאית לשנות לפי שיקול דעתה את מחירי הנסיעה או את לוח הזמנים, למעט במקרים חריגים כמובא לעיל.
הנוסע, יוצא נשכר מהגנת הוראות החוק והתקנות המכפיפות את הנתבעת אליהן ומהוות חלק מתנאי ההתקשרות ביניהם. בה בשעה, הנוסע כפוף גם הוא לתקנות ולנוהל שהותקן מכוחן, אשר קבע מה הם תנאי הפיצוי ושעורו, באופן המתיישב עם התנאים ורמת הפיצוי שנקבעה בפקודה ובתקנות, כפי שהרחבתי לעיל.
http://www.fridmanwork.com/X4535.html

תשובת הרב סילמן:
יש מקום לטענה שזו התחייבות חוזית.
אבל פשוט שחייבים לתבוע בד''ת ורק אם הנתבע לא יבא תינתן רשות לפנות לערכאות.
וכבר היה מקרה שאגד באו לד''ת.

ישעיהו

הודעהעל ידי ישעיהו » ד' אפריל 07, 2021 9:30 am

ברצוני לשאול לגבי תיקוף רב-קו (לא קשור ישירות לנושא האשכול), מי שיש לו "חודשי חופשי" וכדו', ולא תיקף כמה פעמים, איזה נזק נגרם לחברה עי"ז ?
(ונפק"מ למי שלא תיקף הרבה פעמים, וקשה לו לתקף שוב את כל אותם הפעמים, שאם החברה מפסידה רק אחוז קטן מדמי הנסיעה שאז אפשר לשלם לחברה את ההפסד במקום לתקף הרבה פעמים בחופשי).
תודה מראש

חגי פאהן

הודעהעל ידי חגי פאהן » ד' אפריל 07, 2021 11:54 am

אם בהל' רב קו עסקינן, גם לי יש שאלה:
יהודי שנסע לכותל בחול המועד עם ארבעת ילדיו ותיקף את שלו עבור כולם (שלהם היה בבית). והיה כתוב בקבלה שהתיקוף תקף ל-90 דקות. המשפחה התמהמהה בכותל וברובע כ-120 דקות ואחר כך שבו בקופסת סרדינים גדולה וירוקה למקומם, ולא יכלו לתקף. האם יש איזו סיבה לפטור אותו מתיקוף בדיעבד?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 212 אורחים