מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בענין חתונה בירושלים בכלי זמר

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עושה חדשות

Re: תזמורת בחתונה בירושלים

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' ינואר 30, 2019 12:24 am

יעקב_ב. כתב:אע"פ שבעיקר הגזירה האיסור הוא להשמיע כלי זמר בכל שבעת ימי המשתה.
אין הבדל בין זמן החתונה עצמו לבין כל שבעת ימי המשתה.

זו לא שמענו, והמנהג הרווח להקפיד על זה בחתונה אינו מוכר לגבי שאר ימי הש"ב.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' ינואר 30, 2019 1:34 am

דבר שאין מקורו בשו''ע ונו''כ נתון הרבה יותר לפרשנויות ומנהגים שונים.
ידוע לי שהאדמו"רים מבאיאן ומראחמסטריווקא מחמירים לעצמם בכל ימי המשתה.
רוב מוחלט של החרדים האשכנזים בירושלים נמנעים מתזמורת בחתונה.
יש שמשמיעים מוזיקה מוקלטת בשעת הסעודה, ובקרלין הגדילו לעשות והכינו הקלטה של חתונה מלאה ע''י מתופף והיא משמעת ע"י תקליטן במחיר סמלי.
היתה תקופה שבבעלזא ניסו לחקות את הרעיון ולהתיר תקליטן, אך בהמשך חזרו בהם, כנראה בהוראת האדמו"ר.
בהרבה מאד חתונות חסידיות בירושלים יש אורגניסט בזמן המצווה טאנץ, שהרי זה כבר לאחר החתונה והש''ב, אך לא כולם מסכימים עם זה, וכבר נוכחתי בחתונה בה האורגניסט ניגן רק בשעה שצד החתן רקדו, ושבת משוש בזמן הריקודים מצד הכלה...

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 30, 2019 8:32 am

מהו המקור הראשון למנהג זה, מתי החל, בידי מי ומי קיבל אותו ? [שכפי שכבר נכתב כאן, לא הכל נהגו בו, וב"ה הייתי במשך השנים בעשרות חתונות בירושלים, ובחלק מהן נגנו, לא מבעיא כאשר אחד לפחות מבני הזוג היה ספרדי, אלא גם כאשר שני בני הזוג היו אשכנזים, ובאחרות נמנעו מכך. אם אני זוכר נכון בכל אותן חתונות שנמנעו מכך הן החתן והן הכלה היו אשכנזים].

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' ינואר 30, 2019 9:02 am

שו"ת שלמת חיים עניינים שונים סימן ק
האם גרמופון בכלל תקנת כלי זמר בירושלים

בענין תקנת עיה"ק שלא לנגן בכלי שיר בשמחת חתונה, האם מותר בתיבה המזמרת שקורין גראמעפא"ן, דאולי זה הוי כמו שיר בפה דהרי מזמרת רק מה שקלטה דיבורים של אדם, אולם זה הוי רק עפ"י רוב, אבל לפעמים גם קולטת ניגונים של כלי שיר.

תשובה: ודאי גם זה בכלל.

שו"ת שלמת חיים עניינים שונים סימן קא
ביסוד תקנת איסור כלי זמר בירושלים

נסתפקתי האם יש למחות בפעיה"ק ירושלים ת"ו בשמחת חתן וכלה שמנגנין בכלי זמר, והנה לאשר נמצאו הרבה רבנים הבאים מחו"ל וקשה עליהם התקנה משום קול באשה, אבל אינו ידוע כלל דעת הגדולים שתיקנו זאת אם היה בגדר הוראת שעה וכדומה.

תשובה: הגאון בעל אמרי בינה ז"ל כפי ששמעתי עשה האיסור, ואחד שלא חשש וזלזל בו נענש קשה רח"ל.

שו"ת שלמת חיים עניינים שונים סימן קב
בהנ"ל

נסתפקתי בענין למחות בכלי זמר בשמחת חתן וכלה, האם י"ל דדוקא בימיו ז"ל שייך למחות אבל אח"כ שאני, ומשום דעיקר הדבר מוקשה להרבה משום קול באשה [מאחר דאין כלי זמר הוצרכו הנשים לזמר אצל הכלה], בפרט דבבאה"ט (או"ח סי' של"ח סק"ג) הביא ממהרי"ל דצוה ליסע לעיר אחרת משום שהיתה גזירה מצד המלכות שלא לנגן בכלי שיר. גם מהא דלענין בתי הספר כתוב בפירוש בחרם דחל עד ביאת גואל צדק משמע דכל זמן שלא התנו בפירוש שייך בעיקרו רק בימיו של המרא דאתרא ולא אח"כ. וצ"ע האם עכ"פ איכא בזה משום דברים המותרים ואחרים נהגו איסור, ואולי לענין למחות לא שייך זה.

תשובה: כבר כתבתי שהגאון בעל אמרי בינה גזר על זה, ושמעתי ממרנא הגאון דבריסק זצללה"ה שאמר בוודאי בירושלים ראוי עכ"פ, והביא מהא (שבת ק"י ע"א) כי נח וכו' יע"ש, והרי חורבן בית המקדש לעינינו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 30, 2019 9:29 am

בהתאם לדבריו של הרב עקביא שליט"א [ותשואות חן חן לו] חיפשתי במרשתת לפי המילים 'אמרי בינה תקנה תזמורת' ומצאתי, בס"ד כמה דברים מעניינים, בין השאר מצאתי תשובה זו, ממנה משמע, בין השאר, שאין מדובר במנהג אשכזי דווקא ואדרבא הדבר התחיל אצל הספרדים [הכותב מצביע על הרב בן שמעון, כנראה כוונתו לרבי רפאל אהרן בן שמעון, אולי כדאי לחפש בשער המפקד שלו, בלנ"ד אחרי מנחה אעלה לקומה ואשאל את הספר] ודווקא בין האשכנזים היו שהתנגדו ועודם מתנגדים לו, אם כי, כמדומה, היום רוב ככל המקפידים בכך הם אשכנזים -

מה מקורו של החרם על נגינה בחתונות בירושלים, והאם ראוי לנהוג כך גם היום?
תוכן התשובה:

החרם נתקן על ידי בית הדין של קהיר בראשות הרב בן-שמעון, שמצודתו היתה פרוסה גם על העיר העתיקה בירושלים, וסיבתו היתה הפריצות שנגרמה אצל השכנים הערבים בעקבות הנגינה. [היו חרמות נוספות שנקבעו על דיו למשל איסור לערוך חופה בלילה]. המהרי"ל דיסקין מצא צד חיובי בחרם זה וראה בו זכרון של חורבן ירושלים. (ראה על הענין בהרחבה בספר "מנהגי ארץ ישראל" של יעקב גליס). הרב מבריסק התנגד לחרם זה. לדעת חותני הגאון ר´ שלמה פישר אסור לנהוג על פי החרם הזה משום שהוא מנוגד לדברי חז"ל, והראשונים (במיוחד המהרי"ל) החמירו מאוד בקיום המצוה לשמח חתן וכלה דוקא על ידי תזמורת.

התשובה ניתנה על ידי הרב ברוך קהת.
מתוך https://www.kipa.co.il/%D7%A9%D7%90%D7% ... %99%d7%9d/

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' ינואר 30, 2019 9:51 am

את דעתו זו של ר' שלמה פישר לא שמעתי מעולם. מעניין מאד. יש הנוהגים על פיו?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 30, 2019 10:36 am

גם אני לא שמעתי למרות שהייתי בסביבתו הקרובה כמה שנים, מכל מקום הכותב הוא חתנו וקשה לפקפק בעדותו. אגב הדיון בנושא - ר' אלימלך רטמן שליט"א [ממקורביו של הרב דוד סולובצי'ק שליט"א, ראש ישיבת בריסק] סיפר לי פעם שהרב מבריסק ערך את חתונות צאצאיו בהיכל הפאר בתל אביב ולא בירושלים כי 'בחתונה צריך תזמורת'.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' ינואר 30, 2019 10:47 am

גביר כתב:גם אני לא שמעתי למרות שהייתי בסביבתו הקרובה כמה שנים, מכל מקום הכותב הוא חתנו וקשה לפקפק בעדותו. אגב הדיון בנושא - ר' אלימלך רטמן שליט"א [ממקורביו של הרב דוד סולובצי'ק שליט"א, ראש ישיבת בריסק] סיפר לי פעם שהרב מבריסק ערך את חתונות צאצאיו בהיכל הפאר בתל אביב ולא בירושלים כי 'בחתונה צריך תזמורת'.

זו ידיעה חשובה בהקשר זה - שהתנגדותו של הרב מבריסק לחרם התבטאה אך ורק בכך שערך את חתונותיו מחוץ לירושלים.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' ינואר 30, 2019 10:52 am

גביר כתב: אגב הדיון בנושא - ר' אלימלך רטמן שליט"א [ממקורביו של הרב דוד סולובצי'ק שליט"א, ראש ישיבת בריסק] סיפר לי פעם שהרב מבריסק ערך את חתונות צאצאיו בהיכל הפאר בתל אביב ולא בירושלים כי 'בחתונה צריך תזמורת'.

שמחת הנישואין של בנו הגאון ר' מאיר זצ"ל הי' כידוע בווגשל בבני ברק
קבצים מצורפים
הרב מבריסק ד.PDF
(233.94 KiB) הורד 205 פעמים

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' ינואר 30, 2019 10:59 am

ברור שעצם העניין של האיסור הוא תמוה ביותר, למעט בדבר שהוא עיקר שמחת חו'כ, והלא כל המשמחן כאילו בנה חורבות ירושלים וכה הפליגו בזה, ומעודי תמהתי האם איסור של גדול אחד, אף אם יהיה חשוב עד מאד, האם התכוון לאסור עד ביאת המשיח ואף מחוץ לחומות וכו', עכ"פ קל להבין סברת האמרי אמת שלא קיבל, וכן הגריז שלא עשה מעשה לסתור אבל גם לא השלים עם הגזרה

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 30, 2019 11:25 am

בקרו טלה כתב:
גביר כתב: אגב הדיון בנושא - ר' אלימלך רטמן שליט"א [ממקורביו של הרב דוד סולובצי'ק שליט"א, ראש ישיבת בריסק] סיפר לי פעם שהרב מבריסק ערך את חתונות צאצאיו בהיכל הפאר בתל אביב ולא בירושלים כי 'בחתונה צריך תזמורת'.

שמחת הנישואין של בנו הגאון ר' מאיר זצ"ל הי' כידוע בווגשל בבני ברק

כנראה שר"א רטמן אמר לי וגשל ונתחלף אצלי, מכל מקום לא רצה לעשות בירושלים מהטעם הנ"ל.
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ד' ינואר 30, 2019 11:45 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' ינואר 30, 2019 11:26 am

אני כתבתי רק על בנו ר' מאיר
שמחת הנישואין של בנו הגאון הרמ"ד שליט"א היה בעיר נתני'

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ה' ינואר 31, 2019 2:04 pm

מכתב ממו"ר הגר"ש פישר [באדיבות מכון בית ישי] בנידון:
שאלה: ידוע האיסור לשורר בכלי זמר בחתונות בירושלים, שהגרי"ח זוננפלד ב"שלמת חיים" כ' שהוא מהגר"מ אויערבאך, וידוע כמה החמירו בזה כל רבני ירושלים וה"אבן ישראל" בכללם, ואין להקשות ממה שהתירו ע"י עכו"ם לשורר בכלי זמר ואפי' בש"ק וממה שכ' המהרי"ל והביאו הרמ"א שאין לעשות חתונה בלי כלי זמר, דזה דווקא בלי כלי זמר בכלל, אבל הכא התירו בכלי הקשה [ולחלק דעות בכלי א', אפי בכלי ניגון] אלא דלכאו' יש לדון להקל ע"פ מה שכ' ב"שלמת חיים" בשם המהריל"ד שמקור האיסור בשבת ק"י, שהוא מגזירת רב, "וכ"ש הכא שהוא כמתו מוטל לפניו" שיהי' אסור דווקא בירושלים שבין החומות, שאף שכל תקנות ירושלים מחייבות גם בשכונות, כמ"ש ב"שבות יצחק" בשם הגריש"א, הכא י"ל דזיל בתר טעמא, ובשכונות החדשות יהי' מותר.

תשובת הגר"ש: אחי ז"ל אמר לי שהוא לא נותן לבד"צ לפרסם איסור כלי שיר בחתונה וידוע שהגרי"ז לעג על האיסור. והחרם לא עשה האמ"ב, אלא עשאוהו חכמי הספרדים כמבואר בספריהם ועשאוהו מפני שהיו הערבים באים וגורמים הוללות ופריצות. והטעם שנתן הגריל"ד הוא טעם לפגם להיות מתחסדים במה שרז"ל חשבו למצווה רבה הדוחה אמירה לגוי שבות (עי' תוס' גיטין ח' ב' ד"ה אע"ג).

ושמעתי ממנו עוד בשם אחיו הגריי"פ שגם כשגזרו לא גזרו אלא על ירושלים שבין החומות.
נערך לאחרונה על ידי איש פלוני ב ש' פברואר 02, 2019 8:08 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' ינואר 31, 2019 2:24 pm

היוכל מר לציין מי הם אותם חכמי הספרדים שתקנו כן? [חיפשתי בנהר פקוד ולא מצאתי שם, אולי לא חיפשתי די או שמא לא שם המקור]

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ה' ינואר 31, 2019 3:52 pm

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ה' ינואר 31, 2019 10:52 pm

הסקרן_הקטן כתב:אתמול השתתפתי בחתונה בעיה"ק ירושלים, כנהוג ברוב קהילות ישראל (למעט גור - ככל הידוע לי) היה מתופף ולא תזמורת מלאה

תרשה לי להיות לרגע סקרן קטן -

באמת ובתמים אתה סבור שחוץ מחצר גור, כל יתר הירושלמים לא מביאים תזמורת בחתונה?

כאילו, אף פעם לא היית בחתונה של יהודי סטנדרטי מהר נוף או מבית וגן, מרמות או מרמת שלמה? האמנם כת"ר מכיר רק את גבולות משולש מקור ברוך & שבטי ישראל & עזרת תורה ותו לא?!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 01, 2019 12:09 am

בהקשר לזה חשוב להדגיש שהיו רבים שלא אבו להתיר גם למשפחות אמריקאיות שמקרוב באו, ביניהם מרנן הגריש"א והגרשז"א ובנו הגר"ש, זכר כולם לברכה.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ו' פברואר 01, 2019 1:15 am

אבני גזית כתב:
כאילו, אף פעם לא היית בחתונה של יהודי סטנדרטי מהר נוף או מבית וגן, מרמות או מרמת שלמה? האמנם כת"ר מכיר רק את גבולות משולש מקור ברוך & שבטי ישראל & עזרת תורה ותו לא?!

הייתי גם הייתי מעולם לא ראיתי, רק מיעוט שמקילים באורגן.

אני לא מכיר את הסוגיה כלל, רק אציין מה שראיתי פעם בקונטרס שכתב ר' משה פרנק [מבית וגן, אור שמח].
הוא טען לזכרוני שהתקנה לא היתה דוקא על חתונה, אלא שרק בחתונה הייתה מציאות שמביאים כלי נגינה.
ולכן לטענתו כולם כיום כולם לא שומרים על התקנה, כשמביאים כלי נגינה זכר לשמחת בית השואבה.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ו' פברואר 01, 2019 8:07 am

שומע ומשמיע כתב:
אבני גזית כתב:

מוזר, אצלי בדיוק להיפך.

כמעט לא ראיתי ספרדים ירושלמים שנוהגים בזה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' פברואר 01, 2019 8:59 am

למיטב זכרוני, ראיתי חתונה שניגנו בה בחופשיות בירושלים, כששני הצדדים היו אשכנזים, צד א' אינו תושב ירושלים, וצד ב' ירושלמים-חדשים-אמריקאים.
ולצערנו חלה א' מבני הזוג ונפטר שנים בודדות אחרי החתונה, והשאיר את בן-זוגו עם ילד א' יתום...

כתבתי הכל בלשון זכר למעט בסימנים שיגידו מי היא המשפחה הזאת.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ו' פברואר 01, 2019 9:40 am

אבני גזית כתב:
שומע ומשמיע כתב:
אבני גזית כתב:

מוזר, אצלי בדיוק להיפך.

כמעט לא ראיתי ספרדים ירושלמים שנוהגים בזה.

דברתי על אשכנזים.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ו' פברואר 01, 2019 9:54 am

הבנתי זאת מהתחלה, אבל אני רמזתי זאת בעדינות לפותח האשכול היקר שציין כי 'ברוב קהילות ישראל מלבד גור' לא נוהגים. סוג של נאיביות בועתית מנותקת.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ו' פברואר 01, 2019 10:35 am

מה הקשר?
פשוט שמדובר רק על האשכנזים
התקנה לא התקבלה אצל הספרדים.

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » א' פברואר 03, 2019 11:55 pm

אבני גזית כתב:הבנתי זאת מהתחלה, אבל אני רמזתי זאת בעדינות לפותח האשכול היקר שציין כי 'ברוב קהילות ישראל מלבד גור' לא נוהגים. סוג של נאיביות בועתית מנותקת.

מתנצל מעומק ליבי מכל מי שנפגע...
כתבתי על פי הכרותי (אינני תושב ירושלים) בקהילות אשכנזיות

בשום מקרה לא היתה כוונה לפגוע באף קבוצה אחרת - רק הצגתי האת האירוע והמוזרות שהיתה בו

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' פברואר 03, 2019 11:58 pm

להפיג את המתח:

הבוקר פגש אותי יהודי מבוגר מעדות המזרח, ושאל אותי בתמימות האם גם האשכנזים נוהגים באדר א' ואדר ב', או שזה רק הספרדים...

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' פברואר 04, 2019 8:44 am

הסקרן_הקטן כתב:
אבני גזית כתב:הבנתי זאת מהתחלה, אבל אני רמזתי זאת בעדינות לפותח האשכול היקר שציין כי 'ברוב קהילות ישראל מלבד גור' לא נוהגים. סוג של נאיביות בועתית מנותקת.

מתנצל מעומק ליבי מכל מי שנפגע...
כתבתי על פי הכרותי (אינני תושב ירושלים) בקהילות אשכנזיות

בשום מקרה לא היתה כוונה לפגוע באף קבוצה אחרת - רק הצגתי האת האירוע והמוזרות שהיתה בו

שפתיים יישק.

אקווה כי כעת הרב תם יבין למפרע מה רציתי.

נזכרתי כעת במעמד מפורסם שנערך לאחרונה עם הרבה רושם, ואחד היומונים כתב שוב ושוב שכל גדולי ישראל נטלו בו חלק.
במחילה על קטנות המוחין שגיליתי, עברתי על כל שולחן הכבוד, וכולם יוצאי רפובליקה מאוד מסויימת בצפון אירופה, למעט אחד שנולד בטעות במקום אחר, אך במשך כמה עשרות שנים נוהג כמנהגם.
בעיני אותו עיתון ארצי, אלו, ורק אלו כל - גדולי - הדור - שליט"א.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' פברואר 01, 2021 1:15 pm

בספר עטרת מנחם אות כ דף ז רע"א, "היה נוהג בעירו כמה גדרים לשמירת גדרי התורה, שלא יפרוץ בם העם, והזקנים מספרים כי בימיו לא ניגנו בכלי זמר על החתונות",
הרי שהנהיג כך גם ברמינוב.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' פברואר 01, 2021 1:16 pm

נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ג' פברואר 09, 2021 7:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.
סיבה: האשכולות מוזגו. יישר כח.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ב' פברואר 01, 2021 2:03 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:בספר עטרת מנחם אות כ דף ז רע"א, "היה נוהג בעירו כמה גדרים לשמירת גדרי התורה, שלא יפרוץ בם העם, והזקנים מספרים כי בימיו לא ניגנו בכלי זמר על החתונות",

שורש התקנה של רמ"מ ברימנוב
היה נימוק אחר לא משום החורבן
אלא משום שיטתו שחדש אסור מן התורה
כמו שנתבאר
http://identities.vanleer.org.il/wp-con ... 7%9F-2.pdf
ובתו"ד כותב
ר' מנחם מנדל קידש את הלבוש החסידי המסורתי והקפיד לשרש אצל חסידיו כל השפעה
מודרנית,..
הוא החמיר במיוחד בכל הנוגע להופעתן של הנשים ולהתנהלותן
בציבור: הוא אסר על נשים לחבוש פאה נוכרית, מטפחות מקושטות או מטפחות אדומות, לנעול
סנדלים וכל נעל מודרנית וללכת ברחובות בתכשיטים ובמלבושי רקמה, ואסר כל לבוש מודרני,
שנקרא "דייטשע כותנים". כמו כן אסר על נשים לטייל בחוצות העיר בשבתות ולנסוע בלא שומר.
הוא הזהיר את החייטים שלא לתפור בגדים מודרניים ואיים על אלה שלא נשמעו להוראותיו. הוא
פסק שיש להאריך בגד ארבע כנפות עד לברכיים ושהוא צריך להיראות מתחת לבגד העליון. כך
גער בחסידי הונגריה על שאינם מקפידים ללבוש בגדי ארבע כנפות ארוכים וגזר על הגברים שלא
ילבשו לבושים מודרניים בעלי צווארונים )קאלנערעס(, אלא ילבשו חולצות מסורתיות שמכסות את
החזה כולו )קרייז(. הנימוק לפסיקותיו הוא אנטי־מודרני במובהק, "כבשנים קדמוניות",ולכן גם אסר
על כל "מאדא חדשה". הוא חייב את הגברים והנשים לרכוס את הבגדים כך שימין הבגד יהיה מעל
צד שמאל של הבגד, בניגוד למקובל בבגדים מודרניים...
ולכן, ר' מנחם מנדל לא רק הגביה חומות כנגד המודרנה כדי שזו לא תשתלט על אורח
החיים היהודי אלא לחם במודרנה עצמה. למשל, הוא הסתייג מבניית כבישים מחשש שאלה יגבירו
את רצון האנשים לנסוע הלוך ושוב, וכך תתמעט עבודת ה': "מעתה כשבונים כבישים, נוסעים יומם
ולילה, ולא מגיעים ללימוד או לומר דברי תורה"...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' פברואר 01, 2021 3:11 pm

בריה נמוכה כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:בספר עטרת מנחם אות כ דף ז רע"א, "היה נוהג בעירו כמה גדרים לשמירת גדרי התורה, שלא יפרוץ בם העם, והזקנים מספרים כי בימיו לא ניגנו בכלי זמר על החתונות",

שורש התקנה של רמ"מ ברימנוב
היה נימוק אחר לא משום החורבן
אלא משום שיטתו שחדש אסור מן התורה /...

תזמורת בחתונה זה ישן נושן, מה ענין חדש לכאן?

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ב' פברואר 01, 2021 8:13 pm

ראה פה שזהו דבר חדש שלא היה בשנים קדמוניות
בשנת תרכ"ו מציין שלא היה מצוי בכל א"י מי שיודע לנגן בנבל או בכינור
קבצים מצורפים
כלי זמר לא היה נהוג.pdf
(167.35 KiB) הורד 106 פעמים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' פברואר 02, 2021 2:27 am

בריה נמוכה כתב:ראה פה שזהו דבר חדש שלא היה בשנים קדמוניות
בשנת תרכ"ו מציין שלא היה מצוי בכל א"י מי שיודע לנגן בנבל או בכינור

לא קשיא, כאן בחו"ל וכאן בארץ ישראל
רימנוב, היא בחו"ל, ושם הי' קלעזמער בחתונה
אם תוכל להביא הוכחה שבחו"ל ג"כ אינו מנהג קדום לשמח בכלי זמר בחתונות, אזי מודינא לך

גימפעל

Re: בענין חתונה בירושלים בכלי זמר

הודעהעל ידי גימפעל » ש' נובמבר 26, 2022 8:39 pm

מוזיקה.jpg
מוזיקה.jpg (131.88 KiB) נצפה 1461 פעמים

גביר

Re: בענין חתונה בירושלים בכלי זמר

הודעהעל ידי גביר » א' אוגוסט 20, 2023 4:57 pm

יעוין גם אגרות שמואל [אשכנזי] שיד, ו [ח"א עמ' 425]

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 236 אורחים