מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם כל החולק על חז"ל והראשונים חשיב אפיקורס

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ברזילי

Re: האם כל החולק על חז"ל והראשונים חשיב אפיקורס

הודעהעל ידי ברזילי » ה' יולי 18, 2013 6:19 pm

אוצר החכמה כתב:תשובתך לא מיישבת. הוא לא טען שיש לנו קבלה שאסור לחלוק על כל תג ותג, אלא שאלו דברי תורה מסיני, ככל מה שתלמיד ותיק עתיד לחדש ויותר מזה עיין בדברי הרמב"ם שם בהמשך, ואולי הוא גם סובר בכלל הקבלה שאי אפשר לומר שהם טעות. גם על דברי תורה שאינם טעות, מותר לבי"ד אחר לחלוק, וע"ז היה הרמב"ם צריך לבאר מדוע מותר לנו לחלוק על דברי הגאונים ואסור לחלוק על דברי חז"ל.

כתבתי לעיל "גם לא מצאנו בשום מקום שקבלת ישראל את הש"ס היתה על כל תג ותג שבו, כמובן", ברוח הדברים ששמת בפיו של איש-רגיל. לשונו הזהב של הרב איש-רגיל בתגובתו - "בפשטות קבלו כל תג ותג". את זה הבנתי במובן של "קבלת הרבים" של הש"ס, שאותה הכרתי, אבל איש-רגיל הוסיף ובאר ש"קבלה" לדעתו איננה כלל ה"קבלה" שבה עוסק הרמב"ם, עיי"ש. הרמב"ם מדבר על הסכמת הציבור לקבל עליהם שלא לחלוק, ולדעת איש-רגיל יש קבלה בעם ישראל, במובן של מסורת איש מפי איש, שכל דברי הש"ס ללא שום יוצא מן הכלל אמת ואין בהם טעות. על זה אמרתי, שלו היתה קבלה כזו, לא היה צורך לחדש את קבלת-הרבים של הרמב"ם. אם הם אמת מוחלטת מפי הגבורה (כמו שדימה הוא את הדברים לקבלתנו על תושב"כ, וכלשונו - "כל מה שנאמר בתורה, בנביאים, בכתובים ובדברי חז"ל הכל אמת") מה צריך לשאול יותר?

אם הבנתי נכון, אתה מציע כעת מהלך חדש של שתי קבלות (ואולי לזה התכוון איש-רגיל ולא כמה שחשבתי, יבוא הוא ויעמידנו על כוונתו). יש קבלה של מסורת איש מפי איש שכל הש"ס החתום מהווה דברי תורה בחפצא, קבלה שלא נזכרה בשום מקום עד אשכול זה, או לפחות לא בדברי הראשונים (תלמיד ותיק כמובן לא קשור לענין - זה מדבר על דברי תורה, ומתיחס גם לחידושי חכמי זמננו, ללא שום קשר למעלה יוחדת של הש"ס). ויש גם קבלה שניה, זו שמופיעה בראשונים, שבה קבלו שלא לחלוק על הש"ס להלכה. הרמב"ם, בבואו לתאר את סדר השתלשלות התורה, פשוט השמיט את הקבלה המפורסמת שאסור לומר על כל תג שבש"ס שהוא טעות, אבל משום מה כן הרגיש צורך לדבר על הפרט השני - למה לא לחלוק על הש"ס אחרי שיש קבלה כזו. לפי הנחה זו, שהרמב"ם מסכים שיש קבלה כזו (שלא נכתבה בשום מקום לגודל פשיטותה) לפיה אסור לומר על כל תג בש"ס שהוא טעות - נצטרך גם לומר שכשהרמב"ם עצמו כתב להדיא שחכמי הש"ס טעו, הוא התכוון "טעו" במובן של "לא טעו, אלא רק התכוונו למסור סתרי תורה והשתמשו בסגנון שהיה מקובל בזמנם" (וכנראה סמך על מה שלא פרש בהקדמתו ליד). קשה להתוכח עם רעיון כזה, אבל לענ"ד בהעדר שום קושי שמצריך דוחקים כאלה, הדרך הפשוטה יותר היא לומר שהרמב"ם חשב את מה שכתב, וכתב את מה שחשב.
נערך לאחרונה על ידי ברזילי ב ו' יולי 19, 2013 5:02 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יולי 18, 2013 8:11 pm

אני פשוט לא מבין את כל הפלפולים האלה. הרמב"ם בהקדמה לא דיבר על הנושא הזה ולכן אין להביא ממנו שום ראייה לעניין הזה.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' יולי 18, 2013 10:26 pm

הרב ברזילי, אני שמח שנפגשנו שוב, ובאשכול זה דייקא.
כוונתי הייתה לאפשרות הראשונה שכתבת, שעם ישראל קיבל איש מפי איש את האמונה שכל דברי חז"ל אמת, ואין אני צריך להוכיח דבר זה, הן משום שרוב האנשים היר"ש שתשאל יענו לך כדברי. והן משום שאתה עצמך מודה שיש בספרי האחרונים [אחרונים?! רמח"ל ומהר"ל!] משמעות שכל דבר מהתורה הוא סוד פנימי ועמוק, והוא חידוש יותר גדול המחייב את ההנחה שכל דברי חז"ל אמת.
ולשאלתך מדוע היו צריכים א"כ לקבלת הרמב"ם, הדבר פשוט שאין האמונה בדברי חז"ל כהאמונה בדברי תורה [והקולר באי הבנת דברי תלוי בי, מהציטוט שהבאת בשמי לעיל], האמונה בדברי תורה היא אמונה שהדברים נאמרו מפי הגבורה, ולא שייך לקבל או לא לקבל את דברי הגבורה. אך האמונה בדברי חז"ל היא שכל דבריהם נאמרו ברוח הקודש [או בכל שם וחניכא דאית לדבר זה], ואין דבריהם משא ומתן הלכתי כפי שאנו נושאים ונותנים בינינו. אך מנין לנו שהלכה כמותם דייקא, הלא כפי שרב ושמואל נחלקים, ודברי שניהם ברוה"ק נאמרו, ועכ"ז הלכה רק כאחד מהם, כך גם יוכל להיות שאין הלכה כשניהם. וזה מה כתב הרמב"ם שקיבלו כל ישראל לפסוק כהש"ס. אך האמונה באמיתות דברי חז"ל היא אכן דבר פשוט שאינו צריך להיאמר!

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' יולי 19, 2013 12:10 pm

אוצר החכמה כתב:אני פשוט לא מבין את כל הפלפולים האלה. הרמב"ם בהקדמה לא דיבר על הנושא הזה ולכן אין להביא ממנו שום ראייה לעניין הזה.
הקדמת הרמב"ם למשנה תורה סובבת כל כולה על תוקף מסורת תושבע"פ ודברי הש"ס. לא זה המקום להזכיר קבלה המסורה בידינו, איש מפי איש עד רב אשי, שכל תג שנכלל בש"ס נאמר ברוה"ק, הרי הוא תורה בחפצא ואסור לומר שהוא טעות? (כללתי כאן את שתי סוגי הקבלות שהזכרתם לעיל, ופוק חזי שאותה קבלה ידועה, שלדבריכם מסורה בידינו איש מפי איש וכל תינוק יודע אותה, לא הסכמתם ביניכם מה היא בדיוק) זאת ועוד, לו יהי שאין זה המקום, בכל כתבי הרמב"ם המרובים לא נמצא מקום מתאים אחר להזכיר ענין יסודי כזה, והלא הר"מ הוא בעל השמועה "כי יקר בעיני ללמד עקר מעקרי הדת, יותר מכל אשר אלמדהו". ולא הרמב"ם בלבד, אלא לא אישתמיט חד מן הראשונים והקדמונים לפרש דבר זה?

קיצורו של דבר, אני טוען כי אין כלל מסורת זו, זו פשוט המצאה שהתחדשה כאן באשכול (וגם אם טעיתי, ומישהו בדורות האחרונים כבר כתב כעין זה, אני מעביר את ביקורתי ממכם אליו). יודגש, אינני אומר שהדעה שאתם מציגים היא המצאה - לדעה זו יש בית אב בדברי כמה אחרונים (לא המהר"ל, שמדבריו אין ראיה לעמדה הקיצונית שהצגתם כאן, כפי שכבר נתבאר, אבל למשל דברי הלשם שהוזכרו כאן קרובים מאד לדבריכם). אבל לומר שכך היא מסורת מוסכמת בישראל איש מפי איש עד רב אשי, שאין מי שחולק עליה וגם אסור לחלוק עליה, פשוט אינו נכון.

לצורך רטורי בלבד, ניתן לטעון במידה שווה (לפחות) של ביסוס, שיש מסורת ידועה בישראל, איש מפי איש עד רב הונא, שכל דברי חכמי הטבע המובאים בתלמוד אינם תורה, ואין לקבל אותם כעובדה מוגמרת. אמנם גם למסורת זו אין תיעוד מפורש בכתובים בלשון זו, אבל מצאנו שברוח זו כתבו רב שרירא גאון בשם הזקנים שקדמוהו (ראה לקמן), ואחריו הרמב"ם ובנו, המאירי, ועוד. זה כמובן הבל, אבל מבוסס במקורות הרבה יותר מטענתכם על מסורת להפך.
איש רגיל כתב:כוונתי הייתה לאפשרות הראשונה שכתבת, שעם ישראל קיבל איש מפי איש את האמונה שכל דברי חז"ל אמת, ואין אני צריך להוכיח דבר זה, הן משום שרוב האנשים היר"ש שתשאל יענו לך כדברי. והן משום שאתה עצמך מודה שיש בספרי האחרונים [אחרונים?! רמח"ל ומהר"ל!] משמעות שכל דבר מהתורה הוא סוד פנימי ועמוק, והוא חידוש יותר גדול המחייב את ההנחה שכל דברי חז"ל אמת.
גם אם נניח כדבריך, שרוב היראים סוברים כמוך בעצם הדבר, אין זה שום ראיה שיש קבלה על זה. יש הבדל גדול בין דבר המוסכם היום, לבין לומר שמשהו הוא קבלה איש מפי איש. מוסכם היום על כל היראים והשלמים שהקב"ה אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף. האם זו קבלה בידינו איש מפי איש עד מרע"ה? כידוע היו בין חכמי אשכנז שלא קבלו הנחה זו. רמח"ל ומהר"ל לא כתבו מה שאתה שם בפיהם, אבל כאמור לעיל, יש באחרונים דברים בסגנון זה. אין בכך כדי לשלול את האפשרות לפרש גם בדרך אחרת, שהיא, לענ"ד, זו שיש לה בסיס בדברי הראשונים.
איש רגיל כתב:האמונה בדברי תורה היא אמונה שהדברים נאמרו מפי הגבורה, ולא שייך לקבל או לא לקבל את דברי הגבורה. אך האמונה בדברי חז"ל היא שכל דבריהם נאמרו ברוח הקודש [או בכל שם וחניכא דאית לדבר זה], ואין דבריהם משא ומתן הלכתי כפי שאנו נושאים ונותנים בינינו. אך מנין לנו שהלכה כמותם דייקא, הלא כפי שרב ושמואל נחלקים, ודברי שניהם ברוה"ק נאמרו, ועכ"ז הלכה רק כאחד מהם, כך גם יוכל להיות שאין הלכה כשניהם. וזה מה כתב הרמב"ם שקיבלו כל ישראל לפסוק כהש"ס. אך האמונה באמיתות דברי חז"ל היא אכן דבר פשוט שאינו צריך להיאמר!
רוה"ק הוא מושג רחב, שיש בו דרגות דרגות. מן הסתם גם אתה חושב שיש הבדל בין קדושת כתובים (שלא נמסרו מפי הגבורה, אלא ברוה"ק) לקדושת דברי חז"ל. ולכיוון השני, גם לגבי חכמי הדורות המאוחרים יותר (למשל רש"י) יש שכתבו שכל דבריהם ברוה"ק. לכן, האמירה שחז"ל דברו ברוה"ק יכולה להתפרש בדרכים רבות. אני מתיחס כרגע להבנה שלך לפיה כל מה שיצא מפיו של רב אשי, או לפחות כל מה שנכלל בין כריכות הש"ס הוא תורה בחפצא ולא יכולה להיות בו טעות.

תראה, הרמב"ם מנה את עיקרי הדת, וטרח לכתוב ולבסס את מציאות הקב"ה, חידוש העולם, האמונה בדברי הנביאים וכדומה באריכות גדולה. כל זה לא היה מספיק פשוט כדי שלא יצטרך להכתב, אבל הרעיון שלך דווקא כן? זה נראה לך סביר? אני לא מדבר כרגע על השאלה אם אתה צודק, אלא על השאלה אם זה סביר שדעתך כל כך פשוטה עד שלא טרח איש במשך אלף שנה מחתימת התלמוד להזכיר דבר זה.

כאמור פעמים רבות, בגאונים ובראשונים המשמעות היא כנגד ההבנה הזו (ודווקא הם אמרו שזו מסורת מאבותיהם וזקנים, כמ"ש רב שרירא "דרבנן לאו אסותא אינון ומילין בעלמא דחזונין בזמניהון וכחד חד קצירא אמרונין ולאו דברי מצוה אינון הילכך לא תסמכון על אילין אסותא וליכא דעביד מיהון מידעם אלא בתר דמבדיק וידע בודאי מחמת רופאים בקיאים דההיא מילתא לא מעיקא לה וליכא דליתי נפשיה לידי סכנה והכין אגמרו יתנא ואמרו לנא אבות וסבי דילנא דלא למעבד מן אילין אסותא אלא מאי דאיתיה כגון", אני יודע שיש לומר שהקבלה מן הזקנים היא רק לענין שלא להשתמש בתרופות, ולא על ההסבר שמסביב, אבל גם אם הקבלה מתחילה מרב שרירא עצמו היא עדיין יותר מבוססת מבחינת שלשלת המסורה מאשר הקבלה שלך שלגודל פשיטותה לא נכתבה בשום מקום.). אפשר לפרש בדוחק שלא התכוונו למה שנראה מדבריהם, אבל לומר שזה דבר פשוט שאין צריך לאמרו, פשוט יותר ממציאות הקב"ה ומאמיתות התורה שבכתב שעליהם הוצרכו הקדמונים לכתוב, רחוק הוא וכנ"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יולי 19, 2013 1:53 pm

מוסכם היום על כל היראים והשלמים שהקב"ה אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף. האם זו קבלה בידינו איש מפי איש עד מרע"ה? כידוע היו בין חכמי אשכנז שלא קבלו הנחה זו.

נראה לי שבהחלט יכול להיות מוסכם על כולנו שתוקף האמונה באמיתת דברי חז"ל כתוקף אמונתינו בזה שהקב"ה אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' יולי 19, 2013 3:37 pm

אוצר החכמה כתב:
מוסכם היום על כל היראים והשלמים שהקב"ה אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף. האם זו קבלה בידינו איש מפי איש עד מרע"ה? כידוע היו בין חכמי אשכנז שלא קבלו הנחה זו.

נראה לי שבהחלט יכול להיות מוסכם על כולנו שתוקף האמונה באמיתת דברי חז"ל כתוקף אמונתינו בזה שהקב"ה אינו גוף ולא ישיגוהו משיגי הגוף.

כידוע לך היטב, לא זה מה שאמרתי. אבל אם אתה נסוג מדעתך הקודמת כאילו יש מסורת קדומה בעמ"י על קדושת כל תג שבתלמוד, דייני.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יולי 19, 2013 4:40 pm

א. לא אמרתי שאמרת את זה אני רק הצעתי שנשווה את הדברים.
ב. אתה מבלבל אני לא דברתי על מסורות זה היה איש רגיל, אני אמרתי ושוב אומר שאני מאמין שכל דברי חז"ל אמת בצד שבו אמרו אותם.
ג. בעיני אבל כאן אולי זה כבר הבעת דעה אישית, הרבה יותר מוזר לטעון, שהעניין שהקב"ה אינו גוף אינו דבר ברור ומיסודות אמונתינו, משום שלדעתך חכמי אשכנז לא סברו כך, מאשר לטעון שלא ברור שהארץ מקיפה את השמש, ושהיה אדם על הירח, משום שהרמב"ם הרי כותב להיפך.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' יולי 19, 2013 5:06 pm

אוצר החכמה כתב:א. לא אמרתי שאמרת את זה אני רק הצעתי שנשווה את הדברים.
ב. אתה מבלבל אני לא דברתי על מסורות זה היה איש רגיל, אני אמרתי ושוב אומר שאני מאמין שכל דברי חז"ל אמת בצד שבו אמרו אותם.
ג. בעיני אבל כאן אולי זה כבר הבעת דעה אישית, הרבה יותר מוזר לטעון, שהעניין שהקב"ה אינו גוף אינו דבר ברור ומיסודות אמונתינו, משום שלדעתך חכמי אשכנז לא סברו כך, מאשר לטעון שלא ברור שהארץ מקיפה את השמש, ושהיה אדם על הירח, משום שהרמב"ם הרי כותב להיפך.
אני מסופק אם אתה כותב ברצינות או כדרך קנטור ידידותי בעלמא, אבל אסתכן בהצגת עצמי כמי שלא מבין בדיחה ואענה ברצינות
א. אם הצעת זאת כהצעת פשרה, אני מעדיף שכל אחד יעמוד על עמדתו, מאשר שנסכים על מה שאף אחד לא חושב שהיא האמת. כפי שדברנו בהקשרים אחרים אני אמנם חסיד גדול של מו"מ ופשרות בעניני ציבור, אבל רק בתורת הנהגה ולא כבירור.
ב. חשבתי שהסכמת איתו, כנראה רק תירצת את דבריו אליבא דשיטתו. מ"מ, בלי קשר לשאלה אם אמרת או לא אמרת, האם מקובל עליך שאין מסורת כזו בעם ישראל (לא שיש מסורת להפך, אלא שאין מסורת חיובית על כל תג ותג מן התלמוד כמו שהציע איש-רגיל (שבטעות החלפתי את ניקו באחת התגובות לעיל לאיש-פשוט, ועמו הסליחה))? כמובן, הסכמה כזו מצדך, אם ישנה, אינה שוללת את הדעה שלגופו של ענין כל תג שבתורה אמת, רק את האמירה שהדעה הזו מוחזקת לנו מאבותינו מזמן חתימת התלמוד.
ג. לא אמרתי כלום על השאלה אם היות הקב"ה בלתי-בעל-גוף הוא דבר ברור או לא, מיסודי הדת או לא. אני רק מבקש לחדד את הנקודה שלא כל מה שנכון (ואפילו מוסכם לכולי עלמא) הוא אכן מקובל באומה איש מפי איש עד דורות הקדמונים. אם להשתמש בדוגמא שלך - נניח שמדברי הרמב"ם עולה שהארץ מקיפה את השמש. אני מסיק מכאן שאין לנו מסורת ידועה באומה איש מפי איש עד משה רבנו להפך - שהשמש מקיפה את הארץ. אני לא מסיק מכאן שום דבר לגבי השאלה מה האמת בשאלה מי מקיף את מי.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יולי 19, 2013 7:01 pm

לא התכוונתי לפשרה התכוונתי להבליט את המצב, אם לצורך הדיון אתה משווה את תקפה (או יותר נכון חולשתה בעיניך) של האמונה באמיתת כל תג ותג בתורה כתוקף (או חולשתה של) האמונה בזה שהבורא אין לו גוף, קשה לומר שאתה מקשה על המתווכחים עליך, התשובה המתבקשת היא אכן אלו באותה רמה של תוקף. באמת תתקשה למצוא אנשים שיסכימו שם שעניין זה אינו מיסודות אמונתינו.

לעניין המסורת, אני איני מקבל את הדרך שאתה מציג את השאלה. כלומר השאלה אינה האם יש מסורת מפה לפה על פרט מסויים זה או אחר, כי כמעט לכל פרט שתבחר באמונתינו תוכל להציג את השאלה ולמצא מישהו שהסתפק בכך באופן שבו הצגת את הדבר, וממילא להוכיח לשיטתך שהדבר אינו מסורת. גם כשאומרים שמשהו הוא מיסודות אמונתינו ממרע"ה אין הכוונה שהדברים עברו במילים מסויימות ומשום כך לא ייתכן שלאורך הדורות היתה בהם מחלוקת בפרטים או בניואנסים. אבל העובדה שיתכן והיתה בהם מחלוקת אינה מצדיקה את היכולת של מי מאיתנו לקום ולומר אני סובר כדעה הזאת, כי זה מגוחך באותה מידה כמו לקום ולומר אני סובר כהרמב"ם בעניין הגלגלים.

במילים אחרות אומר, אחרי שאנו מקבלים את הטענה שמדובר בהעברת רעיונות ולא מילים ספציפיות, יש לכל תקופה את השימושים שלה במילים וברעיונות והתקה של המילים בצורה פשוטה מאבדת את מה שמונח באמת מאחורי הרעיון. כך שמי שאומר היום אני מאמין במה שהאמין ר"א בן הרמב"ם כי אני נצמד למילים שלו ייתכן (אני מדגיש ייתכן) שהוא בכלל לא מדבר על מה שר"א בן הרמב"ם דיבר עליו. ולכן הפרשנות שעוברת איתנו לאורך הדורות לדברים היא כלי מרכזי להבנה אמיתי של הרעיונות. וזו החשיבות של השאלה מה חושבים היום. ולא במובן של סקר שכמובן יכול להביא למסקנות די אידיוטיות כי לפעמים רבים מהציבור חושבים דברים זרים ומוזרים ואין חובה לקבלם. כך שכשאנחנו אומרים זו היא אמונתינו מדור דור, בהחלט הכוונה יכולה להיות על התפיסה כפי שאנחנו מנסחים אותה היום, ואע"פ שבעבר לא ניסחו אותה כך היא עדיין אמונתינו מדור דור.

כבר הצבעתי במקום אחר על הטעות באמירה שהיו מחכמי אשכנז שחשבו שהקב"ה הוא בעל גוף. זה לא מתקבל על הדעת וכשקוראים את דברי הספר רואים שמערכת ההבחנות שלו למציאות וההוייה היו מאד שונות משלנו כך שקשה להבין מה באמת חשב, אבל נראה לי ברור שלא חשב על המושג גוף במובן שלנו, כמובן שההבחנות שלנו כפי שנתבררו ע"י גדולי הדורות, בהגדרת אי היכולת להגשים, תואמות או יוצרות את השפה שלנו, והרבה יותר ברורות בכלל ובפרט לנו, וכאמור אין שום מקום בעולם לחשוב כך, ואיני חושב שיש מישהו בעולם שיאמר אני סובר כמוהו לעניין שהקב"ה בעל גוף.

לכן כמסקנה אני בהחלט מסכים עם איש רגיל שזו באופן כללי התפיסה שלנו היום של אמונה בחז"ל וזו היא הדרך המסורה בידינו, אבל כאמור ללא קבלת האופן בו אתה מחייב אותו לומר את זה.

מעבר לזה אצל רוב הראשונים אני לא רואה בזה מחלוקת אמיתית במהות הרעיון, ולהיפך אני רואה את כל דברי הראשונים שהובאו כנובעים מרעיון בסיסי שבעיקרון חייב להיות שדברי חז"ל אמיתיים, והשאלות שהם מעוררים תמיד נובעות מנקודת המבט הזו, ומהצורך להשיב על השאלה איך נתמודד עם הקושי שקבלתינו אומרת שהדברים אמת והמציאות נראית שאינה כן, ובזה יש שהדגישו את העובדה שיש לנו קבלה לא לפעול כך בפועל (כמו ר"ש גאון) ולא התייחסו לשאלה א"כ באיזה צד הדברים דברי אמת (שכאמור למעלה גם על ידך אפשר להשיב תשובות שונות לשאלה הזאת) ויש שטרחו דווקא על השאלה הזאת כגון המהר"ל. אולם גם אם לא תקבל את הטיעון הזה שלי עדיין לענ"ד המציאות היא שזו אמונתינו וכפי שהסברתי.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ו' יולי 19, 2013 7:32 pm

1. לא התכוונתי להשוות בין הענינים כלל, אלא רק להדגים שאפילו בדבר שודאי יש עליו קונסנסוס היום (כמו היות הקב"ה בלתי בעל גוף) אין זה מוכיח שהיתה מסורת איש מפי איש המחייבת לומר כן. ממילא, לומר "זו התפיסה שלנו כיום" זו אמירה אחרת לגמרי מ"זו התפיסה המסורה לנו בקבלה מדור דור". אם להשתמש בדוגמא שלך - מי שסובר כרמב"ם בעניין הגלגלים כנראה טועה טעות בוטה, אבל אין שום יסוד לומר שהוא פועל כנגד מסורת מושרשת בעם ישראל (חוץ מהמסורת שאומרת "היה חכם ואל תהי טפש"). זה כל מה שניתן להסיק מן ההשוואה שלי.

2.כל הרעיון הזה - כאילו יש מסורת מפורשת בע"פ המחייבת לומר כך - נולד מתשובתו של איש-רגיל לשאלתי מניין לו שכך חייבים לחשוב. כדי לענות לשאלה הזו הוא המציא את ענין המסורת. אם אין מסורת, ואין חובה לחשוב כך מצד הקבלה, אפשר שוב לדון לגופם של דברים מה נכון, ומה היא עמדת חכמי ישראל השונים לדורותיהם, ובזה כבר נדונו הדברים כאן עד דק.

3. מה שכן קבלנו מרבותינו היא התפיסה הכללית שרואים בכל דברי הראשונים וברוב דברי האחרונים, והיא (בשינוי מדבריך) שאנו מאמינים שחז"ל היו אנשים רציניים, שדברו דברים עמוקים מלאים טעם, ולא שטויות חלילה. לכן אם יש סתירה בין מה שקבלנו מהם למציאות יש ליישב מתוך כבוד ומורא ת"ח. אחד היישובים שבחרו בו הראשונים הוא לומר שאמרו לפי הידוע בזמנם, או אפילו שאמרו דברים שידעו כי הם הבל כי היה בהם תועלת לצורך השעה (כמאירי שהובא כאן), וכדומה. לומר על הראשונים כי "לא התייחסו לשאלה א"כ באיזה צד הדברים דברי אמת" זה כמו לומר על הרמב"ם שלא התייחס לשאלת יישוב תורת הקוונטים עם תורת היחסות או לשאלת המשכת אור לגוף הנקודים על ידי יסוד א"ק -- לא שלא התיחס, אלא כל הנושא בכלל לא קיים אצלו, כולל ההנחות המוקדמות שמביאות לשאלה. כך גם בנידו"ד: לא שלא התיחסו "לשאלה א"כ באיזה צד הדברים דברי אמת" מחמת אהבת הקיצור, חוסר מקום על הגליון או טרדות הזמן ומקריו, אלא השאלה בכלל לא נשאלה בשום מקום בדורות ההם, כי ההנחה המוקדמת ש"באיזה צד הדברים דברי אמת" כלל אינה מצויה בדברי הראשונים. כנראה, פרשנות יצירתית תוכל (אולי) לעייל פילא בקופא דמחטא ולהכנס בדחקים כדי לפרש באופן שכל דברי הראשונים יתאימו להבנת הלשם. אינני יודע מי או מה כופה עלינו להטוטנות פרשנית כזו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יולי 19, 2013 7:48 pm

לדעתי היבט דומה של הדברים קיים גם בלימוד ובהלכה. כך שהבדיחות על הרמב"ם שאינו יודע מה ר' חיים רוצה ממנו מייצגות איזה עניין אמיתי. אנחנו אין תפקידנו ואין ביכלתינו לדעת מה הרמב"ם חשב באמת, וודאי לא מה חשבו רבינא ורב אשי. אנחנו מנסים להבין את התורה המסורה בידינו ובכלל זה את תורתו של הרמב"ם, כמובן שאפשר להתווכח אם פרשנות מסויימת תואמת את הדברים ולטעון הרמב"ם לא חשב על זה כטיעון פרשני, אבל לא בגלל שבאמת אנחנו לומדים את מחשבותיהם. אנחנו לומדים את התורה לפי דרכי ההבנה המסורות לנו והמתחדשות לפי כללי התורה.

גם בענייני האגדה עליהם אנו דנים, כך מתפרשים דברי המהר"ל והרמח"ל, אין מדובר כאן על ידיעה עובדתית מה חשבו חז"ל כשאמרו איזה עניין טבעי או אגדה, אלא על דרכי הפירוש הנכונות לעניין כפי מה שמסור בידינו.

אגב לכן בעיני אין שום מקום לשאלה שהועלתה כאן בנושא אחר האם פלוני התכוון לגימטריה וכדומה. ובעניין הגמרא במגילה על אסתר יש להאריך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ש' יולי 20, 2013 10:56 pm

אין לי אלא לחזור על דברי, איני מקבל את הטענה שלך, ולדעתי המסורת המקובלת בידינו, וצודק איש רגיל זו אכן מסורת מקובלת בידינו אם כי לא עם הדקדקנות שאתה כופה עליו,היא שדברי חז"ל אמת ולא רק שהיו אנשים רציניים ולא אמרו שטויות.

כבר התווכחנו על דברי המאירי ולדעתי אין ממנו שום ראייה לעניין כמו שהתבאר.
ואאל"ט לא הובאה בכל הנושא הזה ראייה אחת של מישהו שאומר כדבריך בפירוש, (ראיות ממה שלא אמרו איני מקבל כמו שהסברתי) ומצד שני דברי הרמח"ל והמהר"ל מפורשים, וכל אלו שהסבירו שהדברים כפשוטם הלא גם הם סברו שחובה לומר שהדברים אמת כי העניין הזה היה פשוט לכולם.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » א' יולי 21, 2013 12:08 am

אוצר החכמה כתב:לדעתי היבט דומה של הדברים קיים גם בלימוד ובהלכה. כך שהבדיחות על הרמב"ם שאינו יודע מה ר' חיים רוצה ממנו מייצגות איזה עניין אמיתי. אנחנו אין תפקידנו ואין ביכלתינו לדעת מה הרמב"ם חשב באמת, וודאי לא מה חשבו רבינא ורב אשי. אנחנו מנסים להבין את התורה המסורה בידינו ובכלל זה את תורתו של הרמב"ם, כמובן שאפשר להתווכח אם פרשנות מסויימת תואמת את הדברים ולטעון הרמב"ם לא חשב על זה כטיעון פרשני, אבל לא בגלל שבאמת אנחנו לומדים את מחשבותיהם. אנחנו לומדים את התורה לפי דרכי ההבנה המסורות לנו והמתחדשות לפי כללי התורה.
זה כבר רעיון אחר לגמרי, ובעיקרו של דבר אני מסכים אתך - לענ"ד הרמב"ם בהחלט לא חשב על מה שפרש בדבריו ר' חיים. יש לנו אפילו דוגמאות קונקרטיות בהן נשאל הרמב"ם ישירות (באגרות) שאלה שעליה ענה גם ר' חיים, והתשובות הן לא רק שונות אלא מגיעות מאסכולה אחרת לגמרי. אני מסכים לגמרי איתך שגם אם הרמב"ם לא חשב על המהלך של האחרונים בדבריו, כך היא דרכה של תורה - ללמוד את החומר שהגיע אלינו מדורות קודמים ולפתח אותו, כולל חידוש גישות חדשות להבנת התורה, וע"ד מש"כ חז"ל שמשה רבנו לא היה יודע מה הן אומרים בבית מדרשו של ר"ע. אם לחזור לנושא שלנו, אם הלשם, לדוגמא, בא עם רעיון לפיו כל תג ותג בש"ס הוא אמת גמורה ואין שום מקום לדבר על טעות בו אפילו אם מדובר באמירה עובדתית, דבריו הם דברי תורה וגישה שיש להתחשב בה, ואפילו אם יוכח בבירור שהראשונים לא חשבו כך.

אבל, בשקלול כולל של הדעות - מה נכון יותר או פחות, מה מחייב יותר ומה פחות - יש לקחת בחשבון גם את השאלה איזו אסכולה התחדשה בדורות האחרונים, ואיזו היתה מקובלת בישראל במשך אלף שנים לאחר חתימת התלמוד. בפרט, לומר על גישה שהיתה הגישה השלטת בזמן הראשונים שהיא "בלתי מתקבלת על הדעת" ואף "אפיקורסות" הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת (ואיידי דרישא אולי יש להוסיף, ואף אפיקורסות).

לכן, כל הדיון כאן (לפחות מצידי) הוא רק על הנקודה הזו - אם אכן אני צודק שהגישה שאומרת שכל מה שנמצא בש"ס מוכרח להיות אמת באיזה צד היא גישה מחודשת מזמן האחרונים, אין בזה כדי לומר שלכן צריך להתעלם ממנה חלילה, אלא רק כדי לומר שלמי שנוקט אחרת יש בסיס רחב ומוצק להשען עליו, וק"ו שאין בגישתו משום אפיקורסות. לכן, בהודעתי הראשונה באשכול הזכרתי את הגישה הזו, והערתי בסוגריים שלא מצאנו לה בית אב בדברי הראשונים (כדי לרמוז שקשה לומר שחייבים לחשוב דווקא כך).

לגבי השאלה מה אמרו הראשונים בפירוש ומה לא - הכל תלוי בגמישות הפרשנית שלך. במאמץ דומה לזה שאתה נדרש לו כדי לדחוק את דברי הראשונים להסכים עם שיטתך (הם אמרו שחז"ל טעו, אבל התכוונו לטעות בחיצוניות שהיא אמת בפנימיות), אפשר "לפרש" את המהר"ל הרמח"ל והלשם באופן שיסכימו כולם לגישת הרמב"ם: כשאמרו שכל דברי חכמים יש בהם אמת מצד הפנימיות, הכוונה הייתה רק לאמת מצד החיצוניות שבפנימיות, אבל בפנימיות שבפנימיות ברור שהכל טעות גמורה מכף רגל ועד ראש. אמנם הם לא אמרו שום דבר כזה, אבל זה רק משום שלא התיחסו לשאלה מה תוכן הדברים בפנימיות שבפנימיות, וראיות ממה שלא אמרו אני לא מקבל (זה רק בשביל הסימטריה, אבל דרך קרובה יותר היא לומר שהלשם התכוון רק לדברי תורה, כמו שכתב בפירוש "והעיקר המחויב לכל מי אשר בשם ישראל יכונה להאמין באמונה שלימה כל מה שנמצא בדברי רז"ל בהלכות ואגדות בש"ס ומדרשים הם כולם דברי אלקים חיים", הלכות ואגדות ולא רפואות ואסטרונומיה. מהמהר"ל בכלל אין שום ראיה לשיטתך, אפילו בלי שום דוחק, כפי שכבר נתבאר כאן כמה פעמים - הוא דבר על טעויות במה (שלדעתו) כבר בזמן חז"ל היה ידוע לכל שהוא טעות).

לכן, מי שמגיע מנקודת מוצא שמוכרחים ליצור אחידות דעות בין כל חכמי ישראל לדורותיהם יכול להתאמץ ולהעמיס עליהם מה שלא עלה על לבם (אך גם אז יש לשאול מה ההכרח לבחור בדרך שלך ולא להעמיס על האחרונים את פשט דברי הראשונים). מ"מ, אני לא מקבל את נקודת המוצא הזו ומעדיף לנסות ולהבין כל גישה וגישה שמצאנו אצל רבותינו בלי לכפות עליה את דברי זולתה, ובמבט כזה ברור לגמרי (לי לפחות) שפשטות דברי כל הראשונים בנושא בפני עצמם, מבלי להיות "משוחדים" מגישות המהר"ל הרמח"ל וכדומה, היא כפי שכתבתי, כמו גם שבפשטות דברי הלשם (אך לא המהר"ל) היא כמוך.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » א' יולי 21, 2013 2:19 am

הרב ברזילי, כפי שהעיר הרב אוצה"ח העמסת בדברי את שלא נתכוונתי להעמיס. איני נביא ואינני יודע מה היתה הגישה בשנים שמחתימת התלמוד ועד ימינו אנו, אלא שלמדתי דבר זה מהתבוננות בדרך בה חונכנתי אני, חברי וסובבי, ולזה אני קורא מסורת מדור דור, כיון שאבי אינו גר, ואביו אף הוא לא, כל אחד מהם לימד את בנו את שלמד מאביו, אך בהחלט יתכן שיש בזה חולקים [היחידים שראיתי שחולקים להדיא על הגישה שלי ושל הרב אוצה"ח הם הציטוט בריש אשכולנו, ור"א בן הרמב"ם שהובא פה. הציטוט בריש האשכול הוא בעילום שם, ור"א בן הרמב"ם הרי לא כתב כן בספרו, אלא זה העתקה שצריך לברר אם מוסמכת היא, כיון שיש בדבריו שם תמיהות שלא מצאתי להם פתרון].

כרם

הודעהעל ידי כרם » א' יולי 21, 2013 3:26 am

עברתי על אשכול מעניין זה רק מקופיא, ועל כן אפשר ויתכן כי יהיו דברים לא מדויקים, אך זה מה שהתעוררתי מהאשכול הזה.
יש סתירות בין מה שמקובל היום בידע הכללי, לבין מה שכתוב בגמרא ובחז"ל. ההבדל הוא מה היא הגישה. יש גישה הגורסת כי חז"ל אמרו כן וודאי היו משוכנעים כי כך היא האמת, המידע בימינו הוא שונה, והרי כאן קושיא, ועלינו לפתור את השאלה מה עלינו לעשות למעשה. זו, כמדומני, גישה בריאה ועניינית. אבל מי שיוצא מתוך הנחה שהמדע בימינו ודאי אמת, וחז"ל הרי היו פרימיטיביים ולא ידעו מה שאנחנו יודעים היום, ועל כן פשיטא שנדחו דברי חז"ל מפני דברי המדע בן ימינו, גישה זו גובלת באפיקורסות.

בנוגע לרפואות שבגמרא, עד כמה שידוע לי, הרבה רפואות מהימים ההם מקובלות גם היום. כלומר: ראשית צעדיה של הרפואה בת-ימינו במציאת תרופות התבססה על תרופות מעין אלה שבגמרא, וחפשו את החומר הפעיל שבהם, כך שהיום - למעשה - משתמשים באותה רפואה, אלא שזה בצורה מזוקקת בלי לחפש אותו בטבע.
עוד היו רפואות מקובלות בימים ההם, לא במשמעות של חומר הפועל על המחלה, אלא רק לחזק את החולה ואת כוחו כדי שיוכל להתרפאות באופן טבעי מעצמו.

בכלל בענייני רפואה, שמעתי פעם, כי אכן הרפואה משתנית לפי המקובל אצל הרופאים. והוא ע"פ הגמרא בעבודה זרה דף נ"ה עמוד א': א''ל זונין לר''ע לבי ולבך ידע דעבודת כוכבים לית בה מששא והא קחזינן גברי דאזלי כי מתברי ואתו כי מצמדי מ''ט אמר לו אמשול לך משל למה''ד לאדם נאמן שהיה בעיר וכל בני עירו היו מפקידין אצלו שלא בעדים ובא אדם אחד והפקיד לו בעדים פעם אחד שכח והפקיד אצלו שלא בעדים אמרה לו אשתו בוא ונכפרנו אמר לה וכי מפני ששוטה זה עשה שלא כהוגן אנו נאבד את אמונתינו אף כך יסורין בשעה שמשגרין אותן על האדם משביעין אותן שלא תלכו אלא ביום פלוני ולא תצאו אלא ביום פלוני ובשעה פלונית ועל ידי פלוני ועל ידי סם פלוני כיון שהגיע זמנן לצאת הלך זה לבית עבודת כוכבים אמרו יסורין דין הוא שלא נצא וחוזרין ואומרים וכי מפני ששוטה זה עושה שלא כהוגן אנו נאבד שבועתנו והיינו דא''ר יוחנן מאי דכתיב {דברים כח-נט} וחלים רעים ונאמנים רעים בשליחותן ונאמנים בשבועתן.
והפשט הוא: ביום פלוני ובשעה פלונית - אפילו בלי לעשות שום דבר, בלי שום טיפול. על ידי פלוני - בטיפול של רופא מסוים, יהיה הטיפול אשר יהיה, גם דבר שמבחינה רפואית אין בו תועלת, ובלי להתחשב ביום ובשעה. ועל ידי סם פלוני - באמצעות תרופה מסוימת, יהיה מי שיהיה הרופא, ובלי להתחשב ביום ובשעה.
ושבועה זו שמשביעין את החולי שיצא על ידי סם פלוני, לא נועד להפוך סדרי עולם. כלומר, אין הקב"ה משביע דלקת גרון שתצא על ידי גרגור באקונומיקה, אלא הקב"ה משביע דלקת גרון שתצא במה שנחשב בעיני העולם כתרופה. ובכל דור ודור לפי מה שמקובל על הרופאים לתת כרפואה, כך משביעין את היסורים.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » א' יולי 21, 2013 3:53 am

איש רגיל כתב:הרב ברזילי, כפי שהעיר הרב אוצה"ח העמסת בדברי את שלא נתכוונתי להעמיס. איני נביא ואינני יודע מה היתה הגישה בשנים שמחתימת התלמוד ועד ימינו אנו, אלא שלמדתי דבר זה מהתבוננות בדרך בה חונכנתי אני, חברי וסובבי, ולזה אני קורא מסורת מדור דור, כיון שאבי אינו גר, ואביו אף הוא לא, כל אחד מהם לימד את בנו את שלמד מאביו, אך בהחלט יתכן שיש בזה חולקים [היחידים שראיתי שחולקים להדיא על הגישה שלי ושל הרב אוצה"ח הם הציטוט בריש אשכולנו, ור"א בן הרמב"ם שהובא פה. הציטוט בריש האשכול הוא בעילום שם, ור"א בן הרמב"ם הרי לא כתב כן בספרו, אלא זה העתקה שצריך לברר אם מוסמכת היא, כיון שיש בדבריו שם תמיהות שלא מצאתי להם פתרון].
כאמור, לא כל דבר שמקובל בין בין חוג פלוני בדור אלמוני הופך להיות חלק מקבלת ישראל מדור דור, ואם לא הוזכר רעיון זה משך אלף שנה בשום מקום, רגליים לדבר שאינו מקבלת ישראל מדור דור.

אני כבר לא בטוח מה בדיוק אותו דבר שלמדת מאבותיך ורבותיך שעליו לא מצאת חולקים פרט לראב"מ והכותב האלמוני בראש האשכול, ואם אפשר אנא פרט ופרש. בראשית דבריך כאן היה נראה שאתה חולק גם על הגישה שאומרת שדברי חז"ל נאמרו ע"ד הפנימיות אבל בפשטם באמת אינם נכונים לפי הידוע כיום, ולדעתך באופן כללי יש לומר שכולם (או כמעט כולם) נכונים גם בפשטם. לפי זה הקבלה שאותה קבלת מן הזקנים היא גם בניגוד לדברי הרב אוצה"ח, למשל.

מ"מ אינני יודע מה חילוק מצאת בין העקרון המובע בדברי אותו כותב אלמוני "דכל דברי חז"ל וכו' לא נאמרו אלא מפני שדיעה זו הייתה נפוצה בין חכמי ייון ושאר אומות העולם עד לפני כמה מאות שנים" לבין דברי הרמב"ם במורה (שדברי חז"ל בענין אסטרונומי פלוני נאמרו ע"פ דעת חכמי זמנם), רב שרירא (בענין הרפואות שנאמרו לפי רופאי זמנם), הרב דסלר (כינים נולדות מן העיפוש נאמר רק לפי הידוע בזמנם) או הרב הרצוג (גבי סוג הדם לענין אבהות, הבאתי לעיל בהודעתי הראשונה באשכול). שוב מצאתי לדברי הרב הרצוג גם בשו"ת שלו (פסקים וכתבים ב, סי' קג עמוד 184 בדפי האוצר). הכותב האלמוני בראש האשכול אפילו לא נמצא בסתירה עקרונית לעמדתו של הרב אוצה"ח, כי עדיין אפשר לומר שחז"ל התכוונו לרמוז איזה סוד בדבריהם, ורק פשט הדברים נסמך על הידוע מחכמי יוון וכו'. כמובן, שימוש באפשרות העקרונית לומר שחז"ל דברו לפי המדע של זמנם אינו מחייב שנאמר כן במקרה אחר, אבל אם אני מבין נכון אנחנו מדברים על האפשרות העקרונית ולא על פרט זה או אחר. יתרה מזו, אם אני לא טועה אף אתה הסכמת לעיל שבמקרים יוצאי דופן אומרים שיש טעות מציאותית בדברי חז"ל, ואם כן על העקרון כבר הסכמת, הויכוח הוא מתי והיכן אפשר לומר כן, וזה נושא אחר.

לענין דברי ראב"מ - הם חלק מהמאמר שלו על אגדות חז"ל שהוא חיבור נפרד, שתרגומו לעברית יצא לאור לראשונה לפני כמאה ושמונים שנה למיטב ידיעתי. אינני יודע למה אתה מתכוון "העתקה שאינה מוסמכת", אמנם חלקים מן המאמר הועתקו והובאו בדפוס בספרי קדמונים לפני 400-500 שנה (למה להניח שהם לא מוסמכים, אתה יודע מי הם?) אבל כשיש לפנינו את המקור, ואף נמצא כתב יד בגניזה שתואם לנוסח שלפנינו, לא ברור לי על סמך מה הפקפוק, ובפרט כשדבריו תואמים לחלוטין דברי אביו במורה.

כרם כתב:עברתי על אשכול מעניין זה רק מקופיא, ועל כן אפשר ויתכן כי יהיו דברים לא מדויקים, אך זה מה שהתעוררתי מהאשכול הזה.
יש סתירות בין מה שמקובל היום בידע הכללי, לבין מה שכתוב בגמרא ובחז"ל. ההבדל הוא מה היא הגישה. יש גישה הגורסת כי חז"ל אמרו כן וודאי היו משוכנעים כי כך היא האמת, המידע בימינו הוא שונה, והרי כאן קושיא, ועלינו לפתור את השאלה מה עלינו לעשות למעשה. זו, כמדומני, גישה בריאה ועניינית. אבל מי שיוצא מתוך הנחה שהמדע בימינו ודאי אמת, וחז"ל הרי היו פרימיטיביים ולא ידעו מה שאנחנו יודעים היום, ועל כן פשיטא שנדחו דברי חז"ל מפני דברי המדע בן ימינו, גישה זו גובלת באפיקורסות.
חוץ מהוספת הביטוי הפוגעני "פרימיטיביים", לא הבנתי מה בין הדרך הראשונה "חז"ל אמרו כן וודאי היו משוכנעים כי כך היא האמת, המידע בימינו הוא שונה" לדרך השניה "המדע בימינו ודאי אמת, וחז"ל לא ידעו מה שאנחנו יודעים היום". האם הדגש שלך הוא על הודאות? ודאות מוחלטת אין בשום דבר, כנודע מחכמי האפיסטמולוגיה, אבל יש מי שחושב היום ברצינות שכינים נולדות מן העיפוש ולא ברביה של זכר ונקבה? עובדה אחרונה זו אפשר להראות להדיא לכל אדם שהוא שרק מוכן להסתכל, וכמוה יש ידיעות מדעיות שידועות כיום בלא שום פקפוק רציני של אף מומחה, שחז"ל לא ידעו אותן ואף היו משוכנעים (כמו כל אדם אחר בדור ההוא) שהאמת אחרת.

אם התכוונת לומר שהאפיקורסות (לדעתך) טמונה ביחס המזלזל הנרמז במילה "פרימיטיביים" (במשמעותה המקובלת, לא זו המילולית), אני נוטה להסכים איתך שזו גישה פסולה. אפיקורסות ממש, על כל השלכותיה לדינא, אינני יודע.
כרם כתב:בנוגע לרפואות שבגמרא, עד כמה שידוע לי, הרבה רפואות מהימים ההם מקובלות גם היום. כלומר: ראשית צעדיה של הרפואה בת-ימינו במציאת תרופות התבססה על תרופות מעין אלה שבגמרא, וחפשו את החומר הפעיל שבהם, כך שהיום - למעשה - משתמשים באותה רפואה, אלא שזה בצורה מזוקקת בלי לחפש אותו בטבע.
עוד היו רפואות מקובלות בימים ההם, לא במשמעות של חומר הפועל על המחלה, אלא רק לחזק את החולה ואת כוחו כדי שיוכל להתרפאות באופן טבעי מעצמו.
החלק הראשון בדבריך אינו נכון, רוב התרופות המודרניות (למעלה מ-90% מסוגי התרופות) אינן מבוססות על מיצוי חומרים מן הטבע, ולאידך גיסא - רוב מוחלט של "תרופות הסבתא" שנבדקות באופן מדעי נמצאות כחסרות ערך (דוגמא בולטת לאחד מיוצאי הדופן היא קודאין - משכך כאבים פופולרי שניתן לייצר גם מאופיום, מפרחי הפרג, אך מיוצר כיום בעיקר בצורה סינטטית). אם נעבור אחת לאחת על הרפואות במי שאחזו (ואצ"ל על הלחשים והסגולות), האם אתה יכול לתת אפילו דוגמא אחת של עצה רפואית בגמ' שם שהתפתחה למשהו שנחשב כיום כמרפא? החלק השני בדבריך הוא כעין מש"כ המאירי שבת סז שהובא לעיל, שלחשים וסגולות שהזכירו חז"ל הם לאמיתו של דבר הבלים של נשים זקנות אבל מי שמאמין בהם זה עוזר לו כפלסבו. אותו דבר אפשר לומר על ספרי הרפואה של כל התרבויות העתיקות כמובן, להבדיל אלף הבדלות.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יולי 21, 2013 7:47 am

זה כבר רעיון אחר לגמרי, ובעיקרו של דבר אני מסכים אתך - לענ"ד הרמב"ם בהחלט לא חשב על מה שפרש בדבריו ר' חיים. יש לנו אפילו דוגמאות קונקרטיות בהן נשאל הרמב"ם ישירות (באגרות) שאלה שעליה ענה גם ר' חיים, והתשובות הן לא רק שונות אלא מגיעות מאסכולה אחרת לגמרי. אני מסכים לגמרי איתך שגם אם הרמב"ם לא חשב על המהלך של האחרונים בדבריו, כך היא דרכה של תורה - ללמוד את החומר שהגיע אלינו מדורות קודמים ולפתח אותו, כולל חידוש גישות חדשות להבנת התורה, וע"ד מש"כ חז"ל שמשה רבנו לא היה יודע מה הן אומרים בבית מדרשו של ר"ע. אם לחזור לנושא שלנו, אם הלשם, לדוגמא, בא עם רעיון לפיו כל תג ותג בש"ס הוא אמת גמורה ואין שום מקום לדבר על טעות בו אפילו אם מדובר באמירה עובדתית, דבריו הם דברי תורה וגישה שיש להתחשב בה, ואפילו אם יוכח בבירור שהראשונים לא חשבו כך.

אבל, בשקלול כולל של הדעות - מה נכון יותר או פחות, מה מחייב יותר ומה פחות - יש לקחת בחשבון גם את השאלה איזו אסכולה התחדשה בדורות האחרונים, ואיזו היתה מקובלת בישראל במשך אלף שנים לאחר חתימת התלמוד. בפרט, לומר על גישה שהיתה הגישה השלטת בזמן הראשונים שהיא "בלתי מתקבלת על הדעת" ואף "אפיקורסות" הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת (ואיידי דרישא אולי יש להוסיף, ואף אפיקורסות).

מה שאתה כותב זה בעצם להיפך ממה שאני כותב. הטיעון שלי אינו בשום אופן שהרמב"ם לא התכוון לדברי ר' חיים, אלא שהשאלה מה חשב הרמב"ם אינה רלוונטית, ולכן לומר שהרמב"ם לא התכוון לדברי ר' חיים זו ממש אותה טעות כמו לומר שהוא חשב כמו שר' חיים התכוון.
לכן אי אפשר לבא ולומר יש לנו שתי דעות, ר' חיים ברמב"ם והרמב"ם ברמב"ם, ר' חיים ברמב"ם למי שמסכים היום עם פירושו של ר' חיים הן הן דברי הרמב"ם.
באיזה מקרה יכול מישהו לטעון שיש לו ראייה נגד ר' חיים, אם הוא יביא הוכחה מהרמב"ם נגדו, הוכחה שגם לפי ההבנה שלנו הינה הוכחה, כגון סתירה מהרמב"ם במקום אחר, וכדומה כטענות החזו"א בגליונותיו, אבל הטענה מזה שהרמב"ם לא אמר את דברי ר' חיים או התבטא בשפתו מוכח שלא סבר כמוהו זו אינה טענה כלל וזו היתה טענתי.
וממילא לעניינינו לטעון יש לנו שתי דעות דעת הלשם ודעת הראשונים, בהנחה שהלשם טוען שזו היא דעה מוסכמת, אזי כדי להביא ראייה סותרת, עלינו להביא ראייה שלפי ההבנה שלנו סותרת את דבריו, כי אז זה מדרכי הלימוד, וטענה זו מאפשרת לנו לטעון שיש ראייה מן הראשונים נגדו. אבל טענה מסוג אם הראשונים חשבו כמוהו למה הם לא התבטאו בטרמינולוגיה שלו ומזה להוכיח שלא סברו כמוהו, אין לה מקום כשם שאני טוען כלפי ר' חיים.
ולכן אני רוצה להדגיש אני לא תומך בטענות שיש אסכולות שמתחדשות בימינו ויש דרכים חדשות בתורה אלא להיפך דרך התורה היא ההצמדות לדרכי חז"ל והראשונים, מה שמשתנה זה דרכי חשיבה וטרמינולוגיה, אבל לא דעות חדשות וק"ו לא הלכות מחודשות, ואין לעשות כן אא"כ בתקנות וגזירות לפי כללי התורה.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » א' יולי 21, 2013 1:23 pm

ברזילי כתב:
איש רגיל כתב:הרב ברזילי, כפי שהעיר הרב אוצה"ח העמסת בדברי את שלא נתכוונתי להעמיס. איני נביא ואינני יודע מה היתה הגישה בשנים שמחתימת התלמוד ועד ימינו אנו, אלא שלמדתי דבר זה מהתבוננות בדרך בה חונכנתי אני, חברי וסובבי, ולזה אני קורא מסורת מדור דור, כיון שאבי אינו גר, ואביו אף הוא לא, כל אחד מהם לימד את בנו את שלמד מאביו, אך בהחלט יתכן שיש בזה חולקים [היחידים שראיתי שחולקים להדיא על הגישה שלי ושל הרב אוצה"ח הם הציטוט בריש אשכולנו, ור"א בן הרמב"ם שהובא פה. הציטוט בריש האשכול הוא בעילום שם, ור"א בן הרמב"ם הרי לא כתב כן בספרו, אלא זה העתקה שצריך לברר אם מוסמכת היא, כיון שיש בדבריו שם תמיהות שלא מצאתי להם פתרון].
כאמור, לא כל דבר שמקובל בין בין חוג פלוני בדור אלמוני הופך להיות חלק מקבלת ישראל מדור דור, ואם לא הוזכר רעיון זה משך אלף שנה בשום מקום, רגליים לדבר שאינו מקבלת ישראל מדור דור.

אני כבר לא בטוח מה בדיוק אותו דבר שלמדת מאבותיך ורבותיך שעליו לא מצאת חולקים פרט לראב"מ והכותב האלמוני בראש האשכול, ואם אפשר אנא פרט ופרש. בראשית דבריך כאן היה נראה שאתה חולק גם על הגישה שאומרת שדברי חז"ל נאמרו ע"ד הפנימיות אבל בפשטם באמת אינם נכונים לפי הידוע כיום, ולדעתך באופן כללי יש לומר שכולם (או כמעט כולם) נכונים גם בפשטם. לפי זה הקבלה שאותה קבלת מן הזקנים היא גם בניגוד לדברי הרב אוצה"ח, למשל.

יש נקודה בה אני מסכים אם הרב אוצה"ח, והוא המקובל בקרב יראי ה' [יראי ה' אינם חוג מסויים, כיון שאלו שאינם יראי ה' אין דעתם נחשבת אף אם במקצועם הם חוקרי תלמוד] שכל דברי חז"ל אמת, ובכשרונך כי רב אתה מנסה לסכסך בינינו על ידי הבדלי ניסוח, אך שנינו מסכימים לדבר הכ"כ פשוט הזה, ואני מודיעך נאמנה שאף אם לא יהיו לי תשובות לשאלותיך, מעמדתי זו לא אזועה, כיון שזו המסורת שקיבלנו. על אף שאין זה מודרני כיום להצמד לדעות מיושנות אף אם יש עליהם קושיות.
אך יש נקודה בה אני מתווכח אף עם הרב אוצה"ח ובנקודה זו אני מוכן לקבל שיש בה מחלוקת, והיא ההבנה שגם בחיצוניות הדברים [כמעט ו]אין טעויות בדברי חז"ל.

ברזילי כתב:מ"מ אינני יודע מה חילוק מצאת בין העקרון המובע בדברי אותו כותב אלמוני "דכל דברי חז"ל וכו' לא נאמרו אלא מפני שדיעה זו הייתה נפוצה בין חכמי ייון ושאר אומות העולם עד לפני כמה מאות שנים" לבין דברי הרמב"ם במורה (שדברי חז"ל בענין אסטרונומי פלוני נאמרו ע"פ דעת חכמי זמנם), רב שרירא (בענין הרפואות שנאמרו לפי רופאי זמנם), הרב דסלר (כינים נולדות מן העיפוש נאמר רק לפי הידוע בזמנם) או הרב הרצוג (גבי סוג הדם לענין אבהות, הבאתי לעיל בהודעתי הראשונה באשכול). שוב מצאתי לדברי הרב הרצוג גם בשו"ת שלו (פסקים וכתבים ב, סי' קג עמוד 184 בדפי האוצר). הכותב האלמוני בראש האשכול אפילו לא נמצא בסתירה עקרונית לעמדתו של הרב אוצה"ח, כי עדיין אפשר לומר שחז"ל התכוונו לרמוז איזה סוד בדבריהם, ורק פשט הדברים נסמך על הידוע מחכמי יוון וכו'. כמובן, שימוש באפשרות העקרונית לומר שחז"ל דברו לפי המדע של זמנם אינו מחייב שנאמר כן במקרה אחר, אבל אם אני מבין נכון אנחנו מדברים על האפשרות העקרונית ולא על פרט זה או אחר. יתרה מזו, אם אני לא טועה אף אתה הסכמת לעיל שבמקרים יוצאי דופן אומרים שיש טעות מציאותית בדברי חז"ל, ואם כן על העקרון כבר הסכמת, הויכוח הוא מתי והיכן אפשר לומר כן, וזה נושא אחר.

כפי שהבהרתי המסורת עליה דיברתי היא ביחס לאמת שבדברי חז"ל, ופחות על הגישה שכל דברי חז"ל אמת אף בפירושם החיצוני. אם הם אמת רק בפנימיות או גם בחיצוניות, אני מוכן לשמוע ויכוח, וכל הדברים שהבאת הם ביחס לשאלה אם הדברים נכונים כפשטותם. אך זה שיש כמה ציטוטים מדברי רבותינו היפך גישה זו, לא אומר שגישה זו מופרכת.
ברזילי כתב:לענין דברי ראב"מ - הם חלק מהמאמר שלו על אגדות חז"ל שהוא חיבור נפרד, שתרגומו לעברית יצא לאור לראשונה לפני כמאה ושמונים שנה למיטב ידיעתי. אינני יודע למה אתה מתכוון "העתקה שאינה מוסמכת", אמנם חלקים מן המאמר הועתקו והובאו בדפוס בספרי קדמונים לפני 400-500 שנה (למה להניח שהם לא מוסמכים, אתה יודע מי הם?) אבל כשיש לפנינו את המקור, ואף נמצא כתב יד בגניזה שתואם לנוסח שלפנינו, לא ברור לי על סמך מה הפקפוק, ובפרט כשדבריו תואמים לחלוטין דברי אביו במורה.

אני לא כתבתי "העתקה שאינה מוסמכת" אלא "העתקה שצריך לברר אם מוסמכת היא", ויחי ההבדל הקטן, הקובץ שהועלה פה היה דברי מעתיק אחד שבתוך חיבורו הביא דברים בשם ר"א בן הרמב"ם, ועל דברים אלו יש קושיות חמורות [לא ביחס לנושא אשכולנו, אלא על שאר דבריו שם, ולכן איני רוצה להכנס אליהם כעת], לכך שאלתי האם אתה בטוח שדברים אלו מוסמכים. אם אכן כדבריך שודאי שדברים אלו יצאו מבטנו של ר"א בן הרמב"ם, אזי יש לדבריך מקור אחד מהראשונים [אחד ולא יותר כיון שכפי שכתבת המקור האלמוני אינו נמצא בסתירה לגישתנו].
נערך לאחרונה על ידי איש רגיל ב ב' יולי 22, 2013 12:32 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » א' יולי 21, 2013 5:56 pm

אוצר החכמה כתב:

מה שאתה כותב זה בעצם להיפך ממה שאני כותב. הטיעון שלי אינו בשום אופן שהרמב"ם לא התכוון לדברי ר' חיים, אלא שהשאלה מה חשב הרמב"ם אינה רלוונטית, ולכן לומר שהרמב"ם לא התכוון לדברי ר' חיים זו ממש אותה טעות כמו לומר שהוא חשב כמו שר' חיים התכוון.
לכן אי אפשר לבא ולומר יש לנו שתי דעות, ר' חיים ברמב"ם והרמב"ם ברמב"ם, ר' חיים ברמב"ם למי שמסכים היום עם פירושו של ר' חיים הן הן דברי הרמב"ם.
באיזה מקרה יכול מישהו לטעון שיש לו ראייה נגד ר' חיים, אם הוא יביא הוכחה מהרמב"ם נגדו, הוכחה שגם לפי ההבנה שלנו הינה הוכחה, כגון סתירה מהרמב"ם במקום אחר, וכדומה כטענות החזו"א בגליונותיו, אבל הטענה מזה שהרמב"ם לא אמר את דברי ר' חיים או התבטא בשפתו מוכח שלא סבר כמוהו זו אינה טענה כלל וזו היתה טענתי.
וממילא לעניינינו לטעון יש לנו שתי דעות דעת הלשם ודעת הראשונים, בהנחה שהלשם טוען שזו היא דעה מוסכמת, אזי כדי להביא ראייה סותרת, עלינו להביא ראייה שלפי ההבנה שלנו סותרת את דבריו, כי אז זה מדרכי הלימוד, וטענה זו מאפשרת לנו לטעון שיש ראייה מן הראשונים נגדו. אבל טענה מסוג אם הראשונים חשבו כמוהו למה הם לא התבטאו בטרמינולוגיה שלו ומזה להוכיח שלא סברו כמוהו, אין לה מקום כשם שאני טוען כלפי ר' חיים.
ולכן אני רוצה להדגיש אני לא תומך בטענות שיש אסכולות שמתחדשות בימינו ויש דרכים חדשות בתורה אלא להיפך דרך התורה היא ההצמדות לדרכי חז"ל והראשונים, מה שמשתנה זה דרכי חשיבה וטרמינולוגיה, אבל לא דעות חדשות וק"ו לא הלכות מחודשות, ואין לעשות כן אא"כ בתקנות וגזירות לפי כללי התורה.
אם כך אני באמת לא מסכים, אבל זה דיון (מעניין) נפרד.

מיכה

הודעהעל ידי מיכה » א' יולי 21, 2013 5:59 pm

קטע מעניין משומר אמונים (אירגאס):
קבצים מצורפים
שומר אמונים אירגאס.PNG
שומר אמונים אירגאס.PNG (38.47 KiB) נצפה 11806 פעמים

מיכה

הודעהעל ידי מיכה » א' יולי 21, 2013 6:14 pm

כיצד עלינו להתייחס לדברי הרלב"ג (איוב לט, א) על הפסוק "הידעת עת לדת יעלי סלע חולל אילות תשמור", בנוגע לדרשת חז"ל על הנשר המקבל את ולד היעל, והנחש המכיש את האיילה בעת לדתה:
קבצים מצורפים
ג איוב לט א.PNG
ג איוב לט א.PNG (69.34 KiB) נצפה 11803 פעמים

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » א' יולי 21, 2013 6:16 pm

איש רגיל כתב:יש נקודה בה אני מסכים אם הרב אוצה"ח, והוא המקובל בקרב יראי ה' [יראי ה' אינם חוג מסויים, כיון שאלו שאינם יראי ה' אין דעתם נחשבת אף אם במקצועם הם חוקרי תלמוד] שכל דברי חז"ל אמת, ובכשרונך כי רב אתה מנסה לסכסך בינינו על ידי הבדלי ניסוח, אך שנינו מסכימים לדבר הכ"כ פשוט הזה, ואני מודיעך נאמנה שאף אם לא יהיו לי תשובות לשאלותיך, מעמדתי זו לא אזועה, כיון שזו המסורת שקיבלנו. על אף שאין זה מודרני כיום להצמד לדעות מיושנות אף אם יש עליהם קושיות. אך יש נקודה בה אני מתווכח אף עם הרב אוצה"ח ובנקודה זו אני מוכן לקבל שיש בה מחלוקת, והיא ההבנה שגם בחיצוניות הדברים [כמעט ו]אין טעויות בדברי חז"ל.
א. אינני יודע מי מוגדר בעיניך כיראי ד' ומי לא. בעיני, הרב הרצוג שלא חשב כמוך היה ירא ד' (ובוש אני שצריך לומר זאת), ומכיר אני עוד רבים רבים יראי ד' (בעיני) שאינם מסכימים למה שבעיניך פשוט. כלל אינני בטוח אם אפילו רוב יראי ד' בדורנו מקבלים את מה שבעיניך פשוט (בין אם בגישתו הקיצונית - שלך, ובין אם בגישתו המרוככת - של הרב אוצה"ח). לכן, מה שאתה קורא לו "יראי ד'" הוא כנראה פשוט החוג הקרוב אליך, בין אם בעיניך כל השאר אינם יראי ד' ובין אם פשוט אינך מודע למגוון הדעות והגישות בציבור שאינו נמנה על בני חוגך הקרוב.
ב. אבל כל השאלה מה חושבים רוב או כל הציבור אינה כל כך חשובה. את האמת לא קובעים בהצבעה, וגם לענין השאלה מה התקבל מדור דור כבר הראיתי לעיל שאפילו רעיונות שבאמת מקובלים על כלל יראי ד' בדורנו (שלא כרעיון שלך) אינם בהכרח מסורים לנו מדור דור.
ג. בנידון דידן, לא רק שאין ראיה שאין כאן מסורת, אלא יש ראיה להפך משתיקת כל הראשונים שעסקו בנושא, וכנ"ל.
ד. מן הסתם התכוונת "לסכסך" בדרך מליצה, אך אפילו זה איננו נכון - באמת שניכם אומרים דברים שונים לגמרי, ובראשית האשכול טענת שגישתך שלך, בצורתה הטוטאלית, היא היא הקבלה שכל ילד יהודי מקבל מאביו וכן הלאה, והנה כעת אתה מודה שבעצם אולי אין קבלה על ענין זה (כדי שלא להשוות את הרב אוצה"ח מחוץ למחנה יראי ד') ומוכן ל"התפשר" שהקבלה היא רק על המכנה המשותף הרחב יותר ביניכם. מזה אני למד שמעולם לא היתה בידך קבלה מאבותיך בנוסח ברור כזה או אחר (כי אחרת לא היית משנה דעתך), אלא מה שקבלת הוא גישה כללית של כבוד לחז"ל ורתיעה מייחוס פגם כלשהו להם, שזה באמת משותף לכל יראי ד' באשר הם, כולל אלה שאינם מסכימים לא לשיטתך ולא לשיטת הרב אוצה"ח.
איש רגיל כתב:
ברזילי כתב:מ"מ אינני יודע מה חילוק מצאת בין העקרון המובע בדברי אותו כותב אלמוני "דכל דברי חז"ל וכו' לא נאמרו אלא מפני שדיעה זו הייתה נפוצה בין חכמי ייון ושאר אומות העולם עד לפני כמה מאות שנים" לבין דברי הרמב"ם במורה (שדברי חז"ל בענין אסטרונומי פלוני נאמרו ע"פ דעת חכמי זמנם), רב שרירא (בענין הרפואות שנאמרו לפי רופאי זמנם), הרב דסלר (כינים נולדות מן העיפוש נאמר רק לפי הידוע בזמנם) או הרב הרצוג (גבי סוג הדם לענין אבהות, הבאתי לעיל בהודעתי הראשונה באשכול). שוב מצאתי לדברי הרב הרצוג גם בשו"ת שלו (פסקים וכתבים ב, סי' קג עמוד 184 בדפי האוצר). הכותב האלמוני בראש האשכול אפילו לא נמצא בסתירה עקרונית לעמדתו של הרב אוצה"ח, כי עדיין אפשר לומר שחז"ל התכוונו לרמוז איזה סוד בדבריהם, ורק פשט הדברים נסמך על הידוע מחכמי יוון וכו'. כמובן, שימוש באפשרות העקרונית לומר שחז"ל דברו לפי המדע של זמנם אינו מחייב שנאמר כן במקרה אחר, אבל אם אני מבין נכון אנחנו מדברים על האפשרות העקרונית ולא על פרט זה או אחר. יתרה מזו, אם אני לא טועה אף אתה הסכמת לעיל שבמקרים יוצאי דופן אומרים שיש טעות מציאותית בדברי חז"ל, ואם כן על העקרון כבר הסכמת, הויכוח הוא מתי והיכן אפשר לומר כן, וזה נושא אחר.
כפי שהבהרתי המסורת עליה דיברתי היא ביחס לאמת שבדברי חז"ל, ופחות על הגישה שכל דברי חז"ל אמת. אם הם אמת רק בפנימיות או גם בחיצוניות, אני מוכן לשמוע ויכוח, וכל הדברים שהבאת הם ביחס לשאלה אם הדברים נכונים כפשטותם. אך זה שיש כמה ציטוטים מדברי רבותינו היפך גישה זו, לא אומר שגישה זו מופרכת.

ראשית, שוב סתרת דברי עצמך, שהרי לעיל כתבת שאותו כותב אלמוני נמצא בסתירה לגישתך וכעת אתה מסכים שבעצם אין שום סתירה בין דבריו, שאף הם מתיחסים רק לשאלה אם הדברים כפשטותם, למה שאתה מאמין שהוא קבלה מאבותיך. שנית, הבהרתי היטב כבר כו"כ פעמים שאין ברצוני לטעון שגישה זו או אחרת מופרכת, אלא להפך - לשלול את דברי האומרים שהגישה העולה מ"כמה ציטוטים בדברי רבותינו" כלשונך, או בניסוח מדוייק יותר - כל דברי הראשונים בנושא במקומות רבים, היא זו שמופרכת.

מיכה

הודעהעל ידי מיכה » א' יולי 21, 2013 7:01 pm

הרב משה לוי זצ"ל התייחס בהרחבה לנושא של הכינים. בסוף המאמר באים גם דברי הרב מאזוז שליט"א.
קבצים מצורפים
הרב משה לוי.pdf
(643.02 KiB) הורד 425 פעמים

מיכה

הודעהעל ידי מיכה » א' יולי 21, 2013 7:10 pm

עוד על נושא זה, ולא בהכרח הנושא המדויק של האשכול, מאנציקלופדיה הלכתית של שטיינברג בנושא השתנות הטבעים:
שטיינברג.PNG
שטיינברג.PNG (144.29 KiB) נצפה 11788 פעמים

והנה המאמר המלא:
קבצים מצורפים
השתנות הטבעים שטיינברג.pdf
(2.6 MiB) הורד 396 פעמים

מיכה

הודעהעל ידי מיכה » א' יולי 21, 2013 7:35 pm

הרבי מליובאוויטש זצ"ל טען שמבחינה מדעית אי אפשר להוכיח שהתולעים אינם נוצרים שלא בדרך הולדה:
הנה מאמר מתוך "אמונה ומדע":
קבצים מצורפים
אמונה ומדע.pdf
(385.7 KiB) הורד 494 פעמים

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' יולי 22, 2013 12:28 am

אם זכור לכבודו, אני הצעתי לסיים את הויכוח כשהוא נהפך ללא ענייני, למרות זאת הויכוח המשיך, בצורה עניינית יש לציין. אך נראה שכעת אתה מנסה לגרור את הויכוח שוב לנימה דמגוגית ולא עניינית, ואפילו קצת אישית.
דוגמאות? בבקשה:
ברזילי כתב:הרב הרצוג שלא חשב כמוך היה ירא ד' (ובוש אני שצריך לומר זאת).'
מדבריך משמע שהרב הרצוג חלוק על הגישה שכל דברי חז"ל הם תורה, או משום חצוניותם או משום פנימיותם. ולא היא, הרב הרצוג רק כתב שעל פי פשט אין הדברים נכונים. מה עמדתו לגבי קדושת דבריהם במקום שאין הדברים עולים בקנה אחד עם הנראה כיום, איני יודע. מלבד שלא כתבתי שמי שחושב אחרת הוא לא ירא ה', כתבתי שזו הגישה המקובלת בין יראי ה'.
ברזילי כתב:אבל כל השאלה מה חושבים רוב או כל הציבור אינה כל כך חשובה. את האמת לא קובעים בהצבעה.
כאילו שהצעתי לערוך סקר, כתבתי שאין אני צריך להוכיח שיש לנו מסורת כזו, אלא עצם העובדה שרוב יראי ה' חונכו כך ומחנכים את ילדיהם לכך הוא הנקרא אצלי מסורת.
ברזילי כתב:ובראשית האשכול טענת שגישתך שלך, בצורתה הטוטאלית, היא היא הקבלה שכל ילד יהודי מקבל מאביו וכן הלאה, והנה כעת אתה מודה שבעצם אולי אין קבלה על ענין זה (כדי שלא להשוות את הרב אוצה"ח מחוץ למחנה יראי ד') ומוכן ל"התפשר" שהקבלה היא רק על המכנה המשותף הרחב יותר ביניכם.
אמרתי מתחילה ואחזור על כך, אני חונכתי [בצורה ברורה, ולא כפי שניסית להציג זאת] להאמין שכל דברי חז"ל אמת הן בחיצוניותם והן בפנימיותם, זה היה כ"כ ברור שלא היו צריכים למצוא תירוצים לשאלה איך זה מסתדר, וכי לכל רמב"ם קשה יש לך תירוץ. זו האמת וכשתלמד את הנושא יהיו לך תירוצים, ואם לא, לא נורא. הרב אוצה"ח סבור שאין חובה לומר כך, אך הוא מסכים עמי שפשוט שכל דברי חז"ל קדושים בקדושת התורה, והלומדם מחוייב לברך ברכת התורה, ומשכך מוכרחים הם להיות אמיתיים. ועל זה כמעט ואין חולק בקרב יראי ה'!
ברזילי כתב:ראשית, שוב סתרת דברי עצמך, שהרי לעיל כתבת שאותו כותב אלמוני נמצא בסתירה לגישתך וכעת אתה מסכים שבעצם אין שום סתירה בין דבריו, שאף הם מתיחסים רק לשאלה אם הדברים כפשטותם, למה שאתה מאמין שהוא קבלה מאבותיך.
אכן טעיתי והסבת את תשומת ליבי שאין סתירה מדבריו לדבריי. על מה הקצף?
ומלבד שהרב מיכה הביא כאן כמה ראשונים ואחרונים התומכים אף בעמדתי הראשונה שדברי חז"ל אמת הם בפשטות, 'ויבטל המעיד ואלף כיוצא בו ואל תבטל נקודה אחת ממה שהסכימו בו חכמי ישראל הקדושים הנביאים ובני נביאים ודברים שנאמרו למשה מסיני' (שו"ת הרשב"א ח"א סימ' צח).
אם כבודו רוצה להמשיך בויכוח בצורה עניינית, מה טוב. אך אם רצונך להמשיך לתקוף את דברי ולמצוא בהם דקדוקים וסתירות, לא תמצא אותי חבר לכך.
אני מניח שתרצה לכתוב את ההודעה האחרונה כדי להשאיר רושם על העוקבים אחר הויכוח, יערב לך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 22, 2013 1:24 am

[quote אוצה"ח סבור שאין חובה לומר כך,[/quote]

אני סבור כמו שכתבתי שכל דברי חז"ל אמת כפי שהתכוונו לאמרם. חיצוניותם יכולה להיות שגויה, וזאת משום שלא היה חשוב בעיניהם לומר בפרט זה את האמת המדוייקת, כמו שהמושל משל אינו חייב להקפיד על דיוק הפרטים, וכמו שכתב הרמח"ל בלשונו הבהיר, הובאו דבריו לעיל.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ב' יולי 22, 2013 10:45 am

אינני יודע למה נרעשת, ומה פגם בכך שאני מדקדק בדבריך כדי להבין מה אתה אומר או מה נשתנה בין משנה ראשונה למשנה אחרונה. מבחינתי לפחות, אין שום פגם בכך שאתה או מישהו אחר חוזר בו תוך כדי דיון, הלא לשם כך מדברים - כדי ללמוד איש מדברי רעהו ולחדד אצל כל אחד את הבנת הדברים (אם בכלל צריך ראיה לדבר פשוט כזה, גם אני חזרתי בי לעיל מדברים שכתבתי).
איש רגיל כתב:
ברזילי כתב:הרב הרצוג שלא חשב כמוך היה ירא ד' (ובוש אני שצריך לומר זאת).'
מדבריך משמע שהרב הרצוג חלוק על הגישה שכל דברי חז"ל הם תורה, או משום חצוניותם או משום פנימיותם. ולא היא, הרב הרצוג רק כתב שעל פי פשט אין הדברים נכונים. מה עמדתו לגבי קדושת דבריהם במקום שאין הדברים עולים בקנה אחד עם הנראה כיום, איני יודע. מלבד שלא כתבתי שמי שחושב אחרת הוא לא ירא ה', כתבתי שזו הגישה המקובלת בין יראי ה'.
ברזילי כתב:אבל כל השאלה מה חושבים רוב או כל הציבור אינה כל כך חשובה. את האמת לא קובעים בהצבעה.
כאילו שהצעתי לערוך סקר, כתבתי שאין אני צריך להוכיח שיש לנו מסורת כזו, אלא עצם העובדה שרוב יראי ה' חונכו כך ומחנכים את ילדיהם לכך הוא הנקרא אצלי מסורת.
ברזילי כתב:ובראשית האשכול טענת שגישתך שלך, בצורתה הטוטאלית, היא היא הקבלה שכל ילד יהודי מקבל מאביו וכן הלאה, והנה כעת אתה מודה שבעצם אולי אין קבלה על ענין זה (כדי שלא להשוות את הרב אוצה"ח מחוץ למחנה יראי ד') ומוכן ל"התפשר" שהקבלה היא רק על המכנה המשותף הרחב יותר ביניכם.
אמרתי מתחילה ואחזור על כך, אני חונכתי [בצורה ברורה, ולא כפי שניסית להציג זאת] להאמין שכל דברי חז"ל אמת הן בחיצוניותם והן בפנימיותם, זה היה כ"כ ברור שלא היו צריכים למצוא תירוצים לשאלה איך זה מסתדר, וכי לכל רמב"ם קשה יש לך תירוץ. זו האמת וכשתלמד את הנושא יהיו לך תירוצים, ואם לא, לא נורא. הרב אוצה"ח סבור שאין חובה לומר כך, אך הוא מסכים עמי שפשוט שכל דברי חז"ל קדושים בקדושת התורה, והלומדם מחוייב לברך ברכת התורה, ומשכך מוכרחים הם להיות אמיתיים. ועל זה כמעט ואין חולק בקרב יראי ה'!
איני מבין על מה הויכוח כעת. אתה עצמך מודה בפה מלא, שמה שחונכת בצורה ברורה, לאמור "שכל דברי חז"ל אמת הן בחיצוניותם והן בפנימיותם", ושעליו טענת בראשית האשכול שהוא קבלה מדור דור אצל כל ילד יהודי, איננו מקובל על כל יראי ד' (ולא על הרב אוצה"ח למשל). כעת אתה עובר לטענה חלשה יותר "שכל דברי חז"ל קדושים בקדושת התורה, והלומדם מחוייב לברך ברכת התורה, ומשכך מוכרחים הם להיות אמיתיים", ועליה אתה טוען שאין כמעט חולק. על זה אני אומר (א) גם אם אתה צודק שאין כמעט חולק, אין זה אומר שיש על זה קבלה מדור דור, כמבואר לעיל, וממילא עדיין יש לשאול מנלן. (ב) עובדתית, אני כלל לא בטוח שאתה צודק בהערכה מה הרוב חושב, אבל זה באמת תלוי למי אתה קורא יראי ד'. (ג) לא אמרתי שלא חונכת בצורה ברורה, אלא שככל שבכלל יש קבלה מדור לדור בנושא, הקבלה עצמה אינה ברורה (לך לפחות) והא ראיה שתוכנה המדוייק של אותה קבלה, לשיטתך, משתנה תוך כדי דיון. נניח שיש קבלה כזו, המחנכים שלך פירשו אותה באופן א' וחינכו אותה בצורה ברורה כפי הבנתם, ומחנכים במקום אחר פירשו באופן אחר וחינכו את תלמידיהם (בצורה ברורה, או לא) כפי הבנתם.

לענין דברי הרב הרצוג - הוא כתב בצורה הברורה ביותר שדברי חז"ל נלקחו מדברי אריסטו. כמובן, אין זה שולל את האפשרות שיש בהם הבנות פנימיות - כפי שנתבאר לעיל, שום דבר לא יכול לשלול את האפשרות הזו. השאלה היא האם סביר שהראשונים חשבו כך, אחר שלא הזכירו רעיון כזה בשום מקום (למיטב ידיעתי).
איש רגיל כתב:
ברזילי כתב:
אכן טעיתי והסבת את תשומת ליבי שאין סתירה מדבריו לדבריי. על מה הקצף?
ומלבד שהרב מיכה הביא כאן כמה ראשונים ואחרונים התומכים אף בעמדתי הראשונה שדברי חז"ל אמת הם בפשטות, 'ויבטל המעיד ואלף כיוצא בו ואל תבטל נקודה אחת ממה שהסכימו בו חכמי ישראל הקדושים הנביאים ובני נביאים ודברים שנאמרו למשה מסיני' (שו"ת הרשב"א ח"א סימ' צח).
ולא יהיה קצף על עדת בנ"י, הכל רגוע. רוב הדברים שהביא הרב מיכה כבר נזכרו לעיל באשכול, ובמובאותיו כלולות שיטות לכאן ולכאן. הרלב"ג למשל מפקפק בתיאור המציאות שבמדרש, אפילו בלי שום הוכחה של ממש, רק מסברא. הרשב"א כמובן אינו קשור לכאן - הוא מדבר בפירוש על מה שנאמר למשה מסיני, וכבר נזכרו הדברים בריש האשכול (דטרפות שאני כפי שביארו האחרונים). דברי השומר-אמונים (שאינו מן הראשונים כידוע) הם אכן מקור רלבנטי לענין כוונות פנימיות בדברי האמוראים (וקדמו בזה המהר"ל), אבל מתיחסים לניסוח שאינו מובן גם מנקודת המבט של חז"ל, ולכן דומים יותר לדברי הרמב"ם על אגדות חז"ל שודאי צריך לומר שיש בהם כוונה משלית פנימית, ואינם ראיה לנידון שלנו. אגב, דברי הרמ"מ שניאורסון תמוהים - הוא צודק שאי אפשר להוכיח בודאות שלא נוצרה כנה אחת אי שם מן העיפוש (כמו שאי אפשר להוכיח בודאות שבני אדם לא נוצרים לפעמים מן העיפוש, או שיש כוכבים עשויים גבינה צהובה), אבל הסברו אינו מתיישב עם דברי חז"ל - איך התירו להרוג כינים בשבת, הלא סוף סוף הוא מודה שחלק (רוב, או כמעט כל) הכינים נולדות מזכר ונקבה.
איש רגיל כתב:אני מניח שתרצה לכתוב את ההודעה האחרונה כדי להשאיר רושם על העוקבים אחר הויכוח, יערב לך.
אתה צודק, ותודה רבה

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 22, 2013 10:59 am

מה שאני רציתי להבין כאן זה את שתי העמדות שלכם, והייתי מציג את זה כך.
מה אתם מתכוונים כשאתם אומרים בתפילה ובוקע חלוני רקיע.
את איש רגיל אני שואל האם אתה באמת מתכוון שהשמש בצורה ממשית עולה מעל הרקיע שהוא כעין וילון פיסי, גוש של חומר שמסתיר את השמש מאחוריו.
ואת ברזילי אני שואל להיפך, האם אתה מרגיש נוח לשבח את הקב"ה שהוא אמת ושונא שקר, בשבח שהוא פשוט לא נכון רק פעם חשבו שכן הוא?

אני לא שואל ע"מ להתקיף אלא כדי שמביאור הדברים יתבררו העמדות.

אגב שמחתי לראות דברי הרלב"ג שהביא מיכה שהם לימוד גדול על הבטת הראשונים, ועיקר העניין כאן הוא לא העובדה שהוא פקפק בדבר שבאמת נראה היה לו זר, אלא להיפך העובדה שהוא היה מוכן לקבל פירוש על דרך משל כפשט. ואפילו הרלב"ג שוודאי נתפס יותר כאחד מאנשי הפילוסופיה ה"קיצונים".

שנת ישרים

הודעהעל ידי שנת ישרים » ב' יולי 22, 2013 11:39 am

אשכול מאלף! לימדתם אותי רבות.
יהא רעוא דאימא מילתא דתתקבל:
אין בידי לצטט את כל ההודעות הרלוונטיות, ולכן רק אסכם:
נחלקו ברזילי ואוצה''ח בראש האשכול לגבי הדעות בישוב קושיות המדע על התורה, האם מ''ד שחז''ל דיברו ע''ד סוד פליגי על מ''ד שנשתנו הטבעים או ששאבו מחכמי האומות.
ולצורך זה דנו מה מה מקרי ד''ת (ואז י''ל שיש בו סוד), אוצה''ח ודעימיה (אני משלב פה כמה דעות לצורך הדיון) ס''ל שכל מה שנכתב בש''ס הוא תורה, וברזילי ודעימיה ס''ל שהדין תלוי בכל עובדה בעצמותה, ולא משנה היכן לומדים אותה.
דעתי העניה בנידון השני היא שאחר כוונת הלב הן הדברים - אם לומד לצורך דרישת וחקירת התורה מיקרי עסק בת''ת. ולכן הוה-אמינא היא גם ד''ת, וגם מי שנשאר בקושיה ואפי' בשגגת תלמוד רח''ל. ובזה גם אפשר להבין למה ס''ל לגר''א שכל תיבה היא מצוה בפנ''ע, אף שלחודה אין לה משמעות של תורה.
ולעניננו, הלומד אודות פעולת המקרר מתוך ספר מכניקה כדי לברר את הלכותיו - עסק בת''ת, והעושה זאת מתוך ספר הלכתי כדי ללמוד מכניקה - לא עסק בד''ת.
כשאיננו יודעים להסיק נ''מ מעובדות המוזכרות במקרא ובדחז''ל, מהו? נלענ''ד שכיון שאדם לומד ספר זה לצורך דרישת התורה מיקרי ת''ת. לא מיבעיא אם הוא סובר שכוונת חז''ל בש''ס היתה רק ללמד תורה, ולכן על כל מה שבו נאמר 'אם ריק הוא - מכם', דפשיטא דעסק בת''ת, כיון שעסק בחקר התורה, ואף שלא הגיע לתכליתו, כיון שתהליך המחקר מיקרי עסק בת''ת. אלא אפי' אם לומד כבורר אוכל מתוך פסולת (לפחות כשלומד לפני שקבע בדעתו שהם דברים בטלים), הוי לגביה כהוה אמינא/שגגת תלמוד.
דומני שבזה דרכתי בדרך בה דרכו אוצה''ח ודעימיה (אולי חוץ מלגבי הבורר, וכדלהלן). ובזה יש ליישב את השגות ברזילי (ודעימיה (מסתמא), אלא שלא האריכו לפרש כמוהו). דהוא שליט''א ס''ל שכל עובדה היא בחפצא שלה או ד''ת או דבט''ל, ושהחולקים עליו מודים לו בזה, אלא שחלוקים עליו בגדר החילוק בין עובדה לעובדה, וע''ז השיג שאינו מבין את הגדרתם. אולם הם שליט''א סבורים שאין זה תלוי בעובדה הנלמדת אלא בכוונת הלימוד. ואף שכתבו שהם מאמינים שכל מה שכתוב בש''ס הוא אמת וכו', אולי כוונתם שהם עצמם מאמינים כך, אבל מודים שגם הלומד כבורר מקיים ת''ת.
מיהו נתקשיתי בעניי:
ברזילי כתב:לדעתי עצם הידיעה ששאול פקד בבזק שלש מאות ושלשים אלף איש היא תורה שבכתב בעצמותה, ומי שמשנן ידיעה זו עצמה, מספרי היסטוריה או מכל מקור שהוא, מקיים מצוות ת"ת. זה שהנביאים לא התכוונו ללמד היסטוריה זה פשוט, אבל אותן עובדות שכן למדו אותנו, הן בעצמן תורה.
וכמה הודעות לפני''כ פירש: דווקא הפרטים שנכתבו לדורות בנביאים, פרטים היסטוריים שלא נכתבו לדורות י"ל שאינם בהכרח תורה, אלא אם הם משמשים להבנת ענינים אחרים.
שווה בנפשך, ראובן קם בבוקר יום המחרת למעשה הפקידה, טרם שכתבו שמואל, ושומע מאשתו חדשות: 'ותצלח רוח א' על שאול וכו' ויפקדם בבזק ויהיו בני ישראל שלש מאות אלף ואיש יהודה שלשים אלף'. האם היה עליה לברך בתורה תחילה? כמדומני שאף לפי דבריך לא. וק' דכיון שהידיעה היא תורה בחפצא, מאי שנא אחרי כתיבה מלפניה?
וי''ל עפמש''כ 'שנכתבו לדורות בנביאים', ונדר''ל דנבואה שנצרכה לדורות נכתבה לדורות, וא''כ יש מה להסיק ממה שכתב פה הנביא, וידיעת אותן המסקנות היא היא תורה בעצמותה.
מיהו אכתי ק', שכשם שאותה אישה לא מגיעה לידיעת המסקנות החשובות לדורות וגוף דבריה הוא ידיעה חדשותית בעלמא, כך מי שלא מגיע למסקנות הללו לא מקיים מ''ע דת''ת, וא''כ למה הידיעה שכתב הנביא היא גופה תורה?
וי''ל עפמש''כ 'היא תורה שבכתב בעצמותה', ונדר''ל כמ''ש המג''א שהקורא מקרא בלי להבין פי' המילות יי''ח ת''ת. ולפי''ז הוי ת''ת רק אם קוראים את הידיעה הנ''ל בלשון המקרא.

יפה זיכיתי (לשני המחנות)?

----------------------

הערת אגב:
הביאו לעיל כמ''פ את הרמב''ם ריש יסוה''ת כדבר שפשיטא שאינו סודות התורה.
ראיתי להעיר דבספ''ד כתב שד' פרקים אלו הם הפרדס. ובפיהמ"ש חגיגה ב,א פי' להדיא דאיירי בחכמת הטבע. וא"כ צ"ע למה ראו חז''ל שם להסתירו כ"כ. ותי' בדרשות הר"ן דרוש א דאיירי בשורשים הרוחניים של הטבע דא"א להשיגם בלי שפע אלוקי. וכעין מש"כ המהר"ל בבאר הגולה ריש באר ו. ונ"ל שרמז זאת בפתיחה למו"נ. וברמב"ם מתורגם לאנגלית (הוצאת מאזנים-וגשל) ע"י הרב אליהו תגר בהקדמה לפ"ג כ' דהרמב"ם לשיטתו דדיברה תורה כלשון בנ"א גם בסתרי-תורה ולכן דיבר כלשון המדע של תקופתו. ודבקרית מלך (ובמקו"צ פרנקל) יש הרבה מ"מ לזוה"ק (ומדרשים). ע''כ. וגם הש"ך יו"ד רמו,ו הבין דאיירי בסתרי-תורה. וכן בחו"י רי בסופו מאביו. וניחא בזה מש''כ ביסוה''ת ז,א שהנביא נכנס לפרדס ות"ת א,יב שהענינים הנקראים פרדס בכלל הגמרא הן. ואע"פ שהרמב"ם כ' על חז"ל דדיברו לפי הידע של תקופתם (ולא שרמזו לרוחניות) וא"כ מסתמא לא ס"ל כל הנ"ל. מ''מ בהקד' פיהמ''ש כ' שאפי' מי שנגלו לו סודות אלו אין לו ללמדם אלא ברמז וא''כ ע''כ שמש''כ כאן הוא רק רמז וכמשנ''ת. ובמו''נ ח''ג הקד' כי' שיתכן שהוא שוגה בהבנת מעשי בראשית ומרכבה כי לא קיבל ממורה, אבל שהוא מנסה להסתיר כך שהאינו-ראוי יחשוב שהם דברים פשוטים, והראוי יבין רמיזותיו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 22, 2013 12:01 pm

אע"פ שבעניין הרמב"ם העניינים לא כ"כ ברורים לי מסתבר מאד כדבריך בהערת אגב שלך, ואולי יש כאן עוד דוגמה לעובדה ששינוי התפיסה שלנו המדעית, לא מאפשרת לנו בכלל לראות את העניין מאותה נקודת מבט.

שלח

הודעהעל ידי שלח » ב' יולי 22, 2013 12:32 pm

קבצים מצורפים
חזל מדע.pdf
(2.22 MiB) הורד 462 פעמים

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ב' יולי 22, 2013 12:39 pm

הרב שנת ישרים, חן חן על דבריך. אמנם במחילת כת"ר ההגדרה שלך נראית בעיני מעגלית ועדיין צריכים בירור נוסף. "אם לומד לצורך דרישת וחקירת התורה מיקרי עסק בת''ת" -- גם אם על זה אין מחלוקת, עדיין לא פתרת את השאלה מהי "דרישת וחקירת התורה".

לדוגמא, בירור הלכות פתיחת מקרר הוא לכו"ע תורה, ולפי דעתך הנ"ל לימוד הטכניקה של המקרר אף הוא עסק בת"ת. זה יכול להיות מתקבל על הדעת (אינו מוכרח), אבל אם נניח שכך הוא - אין זה משנה כלל היכן הוא קורא את הדברים, אם בשו"ת מנח"ש או בספר הנדסת מכונות, וכמדומה שבזה הכל מודים.

אבל, השאלה שלנו היא אחרת - האם בירור ענין רפואת הקורדייקוס, כשלעצמו ולא לשם שום הבנת הלכה אחרת וכדומה, הוא תורה. בזה לא תועיל ההגדרה שלך כלל. הרב אוצה"ח ודעימיה סוברים, שאחר שנכתבו הדברים בש"ס יש בלימודם, גם כפשטם, משום לימוד תורה, ואם ישנן אדם לעצמו יומם ולילה כי רפואתו של חולה הקורדייקוס היא בשר כחוש צלוי בגחלים ויין מזוג, קיים מצוות ת"ת ושכהמ"ה. אבל אם ילמד את אותו התוכן עצמו מפי חכמי הרפואה של הזמן העתיק אינו לומד תורה. אך אני על משמרתי אעמודה, וחולק עליו בתרתי. ראשית, לענ"ד בתוכן הפשטי של הדברים כשלעצמו אין לימוד תורה, ושינון הידיעה הזו לכשעצמה הוא מיותר לגמרי. שנית, ולו היה בשינון זהת"ת, אין הבדל בין המשנן הנ"ל למי שלומד אותו תוכן מספרי גאלינוס. אלא שיש מקום לומר, כפי שחזרתי בי אח"כ, שמי שמשנן לעצמו "הגמרא בגיטין אומרת כי רפואתו של חולה הקורדייקוס היא בשר כחוש צלוי בגחלים ויין מזוג" אולי מקיים בזה מצוות ת"ת, רק משום שידיעת אורחות חייהם של חז"ל, גם בעניני הרשות, אף היא עשויה ללמד אותנו תורה.

בענין דברי הנביא - אחר שנכתבה ידיעה זו בתנ"ך גילה לנו הנביא שהיא תורה שלימוד היא צריכה, ואין מצות הלימוד תלויה בהגעה למסקנות הנכונות דווקא, וגם לא באמירת לשון הפסוק המדוייקת (אלא אם אומר ואינו מבין, שאז לדעת כמה אחרונים תלוי בלשון, כמ"ש). אמנם לדעתי יש להסתפק אם מי ששינן את העובדה הזו מתוך החדשות, לפני כתיבתה בכתבי הקודש, אגלאי מילתא למפרע שקיים מצוות ת"ת, או שמא רק כשנכתבו חל עליהם חפצא של תושב"כ, כדבריך.

לענין הבנת הרמב"ם במעשה בראשית, כבר כתבו בזה רבים, הדברים ארוכים ואין לי פנאי כעת לזה. בלנ"ד כשאפנה אשנה.

אוצר החכמה כתב:מה אתם מתכוונים כשאתם אומרים בתפילה ובוקע חלוני רקיע... ואת ברזילי אני שואל להיפך, האם אתה מרגיש נוח לשבח את הקב"ה שהוא אמת ושונא שקר, בשבח שהוא פשוט לא נכון רק פעם חשבו שכן הוא?
זה לא שקר, זו שפה מליצית. אם לתורה מספיק טוב לומר בשפה מליצית "ואשא אתכם על כנפי נשרים", "ערים גדולות ובצורות בשמים" וכו', למה שארגיש לא נוח עם זה?
אוצר החכמה כתב:אגב שמחתי לראות דברי הרלב"ג שהביא מיכה שהם לימוד גדול על הבטת הראשונים, ועיקר העניין כאן הוא לא העובדה שהוא פקפק בדבר שבאמת נראה היה לו זר, אלא להיפך העובדה שהוא היה מוכן לקבל פירוש על דרך משל כפשט. ואפילו הרלב"ג שוודאי נתפס יותר כאחד מאנשי הפילוסופיה ה"קיצונים".
אני לא מבין, הלא הפילוסופים הקיצוניים הם הם שהלכו בדרך של פירוש על דרך משל, אברהם ושרה כחומר וצורה וכו'

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 22, 2013 12:48 pm

זה מה ששאלתי כדי להבהיר את העניין. אתה בעצם אומר אע"פ שמחברי התפילה התכוונו כפשוטו, ולפי כוונתם, הדברים שקר, אני מפרש את זה כמשל ולכן אני יכול לומר את זה?

כוונתי בשיוך הרלב"ג לפילוסופים היה לציין שבאופן טבעי הוא יהיה קרוב לעמדות הר"א בן הרמב"ם למשל או המאירי. איני בקי בעמדותיו המדוייקות בדוגמה של חומר וצורה.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ב' יולי 22, 2013 1:22 pm

אוצר החכמה כתב:זה מה ששאלתי כדי להבהיר את העניין. אתה בעצם אומר אע"פ שמחברי התפילה התכוונו כפשוטו, ולפי כוונתם, הדברים שקר, אני מפרש את זה כמשל ולכן אני יכול לומר את זה?
אני חושב שמנסחי התפילה מראש כתבוה בשפה מליצית. האם אי פעם חשבו שללבנה יש מושב פיסי משלה? האם חשבו שהחושך נגלל כספר תורה מפני האור? ייתכן שבנושא הספציפי של "חלוני רקיע" חשבו כפשוטו וייתכן שלא, אבל עצם הרעיון שתפילה מנוסחת בדרך מליצה אינו חידוש פרשני. אמנם, כדבריך (בהסבר שיטתי) - גם אם יתברר בירור גמור שמחברי התפילה התכוונו כפשוטו, אני אומר זאת בכוונת מליצה (כמו שמי שניסח את "נחם" התכוון לעיר החרבה מבלי בניה כפשוטו ממש, והיום אנו אומרים זאת בכוונה קצת שונה).

א. שוב כדי להבהיר, אתה מחלק בין התפילה בה אתה מוכן לקבל שהתפילה נשארת תפילה אע"פ שכוונת הנוסח השתנתה. וטעם הדבר הוא משום שאת התפילה אתה מתפלל ובעצם אתה רק משתמש בנוסח שאמרו רבותינו אבל אין בעייה בכלל בזה שכוונתך תהיה שונה. (אני לא מתווכח עם הרעיון הזה רק מייחס אותו אליך כדי להבהיר). לעומת זאת כשאתה לומד, אם אין לך פירוש ראוי לכוונת הדברים המקורים או לתועלת הנובעת מכך (מסוג של מסקנות תורניות היקפיות, משלים וסודות או כל דוגמה אחרת שהוזכרה) כיוון שאין טעם ללמוד דברים אותם אתה מחבר, להבדיל מן התפילה אותה אתה יכול בעצם לנסח, לכן אם לא יתקיים אחד מן התנאים המוזכרים אכן לא יהיה בזה משום לימוד, וזו הבחנה יסודית בין לימוד דברי חז"ל לבין תפילה?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 22, 2013 2:02 pm

אוצר החכמה כתב:כוונתי בשיוך הרלב"ג לפילוסופים היה לציין שבאופן טבעי הוא יהיה קרוב לעמדות הר"א בן הרמב"ם למשל או המאירי. איני בקי בעמדותיו המדוייקות בדוגמה של חומר וצורה.

גם אני לא, אני רק אומר שאין כל הפתעה בכך שהפילוסופים, כדוגמת ראב"מ, המאירי או רלב"ג, יפרשו בדרך משל. הלא כך עשו בכל אגדות חז"ל.

התייחסתי לזה משום שהטענה היתה שהמאירי לא מוכן לראות בביאורי חז"ל הטבעיים משל, ווהנה הרלב"ג מוכן. אולי תחלק בין תיאור הטבע לרפואות, וההבדל לדעתך יהיה כי לדעתם אין אף פעם שני רבדים. כך שאם למשהו יש רובד חיצוני לא ייתכן שיהיה לו גם על דרך משל. כמדומני שהלכת כבר בדרך כזאת. אני לא מקבל את זה כי למה לומר כן.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' יולי 22, 2013 2:22 pm

שנת ישרים כתב:הערת אגב:
הביאו לעיל כמ''פ את הרמב''ם ריש יסוה''ת כדבר שפשיטא שאינו סודות התורה.
ראיתי להעיר דבספ''ד כתב שד' פרקים אלו הם הפרדס. ובפיהמ"ש חגיגה ב,א פי' להדיא דאיירי בחכמת הטבע. וא"כ צ"ע למה ראו חז''ל שם להסתירו כ"כ. ותי' בדרשות הר"ן דרוש א דאיירי בשורשים הרוחניים של הטבע דא"א להשיגם בלי שפע אלוקי. וכעין מש"כ המהר"ל בבאר הגולה ריש באר ו. ונ"ל שרמז זאת בפתיחה למו"נ. וברמב"ם מתורגם לאנגלית (הוצאת מאזנים-וגשל) ע"י הרב אליהו תגר בהקדמה לפ"ג כ' דהרמב"ם לשיטתו דדיברה תורה כלשון בנ"א גם בסתרי-תורה ולכן דיבר כלשון המדע של תקופתו. ודבקרית מלך (ובמקו"צ פרנקל) יש הרבה מ"מ לזוה"ק (ומדרשים). ע''כ. וגם הש"ך יו"ד רמו,ו הבין דאיירי בסתרי-תורה. וכן בחו"י רי בסופו מאביו. וניחא בזה מש''כ ביסוה''ת ז,א שהנביא נכנס לפרדס ות"ת א,יב שהענינים הנקראים פרדס בכלל הגמרא הן. ואע"פ שהרמב"ם כ' על חז"ל דדיברו לפי הידע של תקופתם (ולא שרמזו לרוחניות) וא"כ מסתמא לא ס"ל כל הנ"ל. מ''מ בהקד' פיהמ''ש כ' שאפי' מי שנגלו לו סודות אלו אין לו ללמדם אלא ברמז וא''כ ע''כ שמש''כ כאן הוא רק רמז וכמשנ''ת. ובמו''נ ח''ג הקד' כי' שיתכן שהוא שוגה בהבנת מעשי בראשית ומרכבה כי לא קיבל ממורה, אבל שהוא מנסה להסתיר כך שהאינו-ראוי יחשוב שהם דברים פשוטים, והראוי יבין רמיזותיו.

יישר כח.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' יולי 22, 2013 2:25 pm

אוצר החכמה כתב:מה שאני רציתי להבין כאן זה את שתי העמדות שלכם, והייתי מציג את זה כך.
מה אתם מתכוונים כשאתם אומרים בתפילה ובוקע חלוני רקיע.
את איש רגיל אני שואל האם אתה באמת מתכוון שהשמש בצורה ממשית עולה מעל הרקיע שהוא כעין וילון פיסי, גוש של חומר שמסתיר את השמש מאחוריו.
ואת ברזילי אני שואל להיפך, האם אתה מרגיש נוח לשבח את הקב"ה שהוא אמת ושונא שקר, בשבח שהוא פשוט לא נכון רק פעם חשבו שכן הוא?

אני לא שואל ע"מ להתקיף אלא כדי שמביאור הדברים יתבררו העמדות.

אגב שמחתי לראות דברי הרלב"ג שהביא מיכה שהם לימוד גדול על הבטת הראשונים, ועיקר העניין כאן הוא לא העובדה שהוא פקפק בדבר שבאמת נראה היה לו זר, אלא להיפך העובדה שהוא היה מוכן לקבל פירוש על דרך משל כפשט. ואפילו הרלב"ג שוודאי נתפס יותר כאחד מאנשי הפילוסופיה ה"קיצונים".

כתבתי כבר כמה פעמים, עמדתי היא שדברי חז"ל נכונים גם בפירושם החיצוני, היא חוץ מהמקומות שרבותינו הראשונים העירו שאין הדברים כן, ובמיוחד במקומות שמוכרח שגם חז"ל ידעו שהאמת אינה כדבריהם.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ב' יולי 22, 2013 2:30 pm

אוצר החכמה כתב:התייחסתי לזה משום שהטענה היתה שהמאירי לא מוכן לראות בביאורי חז"ל הטבעיים משל, ווהנה הרלב"ג מוכן. אולי תחלק בין תיאור הטבע לרפואות, וההבדל לדעתך יהיה כי לדעתם אין אף פעם שני רבדים. כך שאם למשהו יש רובד חיצוני לא ייתכן שיהיה לו גם על דרך משל. כמדומני שהלכת כבר בדרך כזאת. אני לא מקבל את זה כי למה לומר כן.
עכשיו הבנתי, אתה כנראה מפרש את הרלב"ג כאילו הוא בא לבאר את דברי חז"ל, ואני הבנתי שהוא בא לבאר את הפסוק ולא את חז"ל. מ"מ אם הוא אומר את דבריו כהסבר למדרש ולא לפסוק, רק אם נניח שלדעתו של רלב"ג חז"ל אכן חשבו שנחש בא להכיש את רחם האילה כפשוטו, ושידיעה זו היתה דבר מקובל אצל חכמי הטבע של אז, ומ"מ הוא מפרש אותם גם כמשל - תהיה זו ראיה לדבריך.

שנת ישרים

הודעהעל ידי שנת ישרים » ב' יולי 22, 2013 4:40 pm

ברזילי כתב:
  1. אבל, השאלה שלנו היא אחרת - האם בירור ענין רפואת הקורדייקוס, כשלעצמו ולא לשם שום הבנת הלכה אחרת וכדומה, הוא תורה. בזה לא תועיל ההגדרה שלך כלל.
  2. הרב אוצה"ח ודעימיה סוברים, שאחר שנכתבו הדברים בש"ס יש בלימודם, גם כפשטם, משום לימוד תורה, ואם ישנן אדם לעצמו יומם ולילה כי רפואתו של חולה הקורדייקוס היא בשר כחוש צלוי בגחלים ויין מזוג, קיים מצוות ת"ת ושכהמ"ה. אבל אם ילמד את אותו התוכן עצמו מפי חכמי הרפואה של הזמן העתיק אינו לומד תורה.
  3. אך אני על משמרתי אעמודה, וחולק עליו בתרתי. ראשית, לענ"ד בתוכן הפשטי של הדברים כשלעצמו אין לימוד תורה, ושינון הידיעה הזו לכשעצמה הוא מיותר לגמרי. שנית, ולו היה בשינון זהת"ת, אין הבדל בין המשנן הנ"ל למי שלומד אותו תוכן מספרי גאלינוס.
כנר' לא ביארתי כה''צ. אנסה לבאר יותר:
שנת ישרים כתב:
  1. כשאיננו יודעים להסיק נ''מ מעובדות המוזכרות במקרא ובדחז''ל -->(הכוונה לדברים כגון קורדייקוס), מהו?
  2. נלענ''ד שכיון שאדם לומד ספר זה לצורך דרישת התורה מיקרי ת''ת. לא מיבעיא אם הוא סובר שכוונת חז''ל בש''ס היתה רק ללמד תורה, ולכן על כל מה שבו נאמר 'אם ריק הוא - מכם', דפשיטא דעסק בת''ת, כיון שעסק בחקר התורה, ואף שלא הגיע לתכליתו, כיון שתהליך המחקר מיקרי עסק בת''ת. -->(הכוונה שפסקו כמו שכתבת בשמם, אבל לאו מטעמיך, וכדלקמן). וכו'. דומני שבזה דרכתי בדרך בה דרכו אוצה''ח ודעימיה. -->(אולי כעת יבוא בעל השור ויעמוד על שורו, ויגלה דעתו אי ניחא ליה במה שזכיתי לו שלא בפניו. גם אם הוא (וסיעתו) מתנער מהדברים, אני (ודניאל) עדיין עומד מאחוריהם. אולם אתם יכולים להמשיך להתווכח כאוות נפשכם הטהורה).
  3. ובזה יש ליישב את השגות ברזילי (ודעימיה (מסתמא), אלא שלא האריכו לפרש כמוהו). דהוא שליט''א ס''ל שכל עובדה היא בחפצא שלה או ד''ת או דבט''ל, ושהחולקים עליו מודים לו בזה, אלא שחלוקים עליו בגדר החילוק בין עובדה לעובדה, וע''ז השיג שאינו מבין את הגדרתם. אולם הם שליט''א סבורים שאין זה תלוי בעובדה הנלמדת אלא בכוונת הלימוד.

ברזילי כתב:בענין דברי הנביא - אחר שנכתבה ידיעה זו בתנ"ך גילה לנו הנביא שהיא תורה שלימוד היא צריכה, ואין מצות הלימוד תלויה בהגעה למסקנות הנכונות דווקא, וגם לא באמירת לשון הפסוק המדוייקת (אלא אם אומר ואינו מבין, שאז לדעת כמה אחרונים תלוי בלשון, כמ"ש). אמנם לדעתי יש להסתפק אם מי ששינן את העובדה הזו מתוך החדשות, לפני כתיבתה בכתבי הקודש, אגלאי מילתא למפרע שקיים מצוות ת"ת
ראשית כל, תודה שהעמדת אותי על טעותי בהבנת דבריך.
לגוף דבריך, נמצאנו למדים שאתה סובר (אליבא דצד זה) שכל מה שכתוב במקרא הוא תורה בעצמותה (והסיבה נעלמה מאיתנו), והסימן הוא שדבר זה זכה להכתב במקרא. פירושו של דבר הוא, שאם נשאל על כל ידיעה שבתנ''ך למה היא תורה, לא סגי לן למצוא מאי קמ''ל האי קרא בכל חד מנהון בלחוד, אלא עלינו למצוא סיבה אחת שמשותפת לכולם. ובכן אייחל למוצא מקלדתך, שתבינני סיבת הדבר, כי תורה היא (כנראה) וללמוד אני צריך.
ברזילי כתב:או שמא רק כשנכתבו חל עליהם חפצא של תושב"כ, כדבריך.
א''כ הדרא קושייתי לדוכתה (כיון שאינך מקבל את תירוצי עליה): מאי שנא אחרי כתיבה מלפניה?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 111 אורחים