מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי עושה שטייגען על המחשב?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שמואל ברמה

Re: מי עושה שטייגען על המחשב?

הודעהעל ידי שמואל ברמה » ב' אוקטובר 04, 2010 12:21 am

ומי אמר לכל המתכתבים החכמים פה, שיש בכלל מושג של "שטייגען" או של "קול תורה"? והאם יש משמעות בכלל ל"מכור למחשב"? הערך האמיתי הוא כמה תורה לומדים, ועם כל הכבוד לכל אלו המושגים אין ספק שהמחשב הכניס שפע גדול של תורה ויכולת ללמוד. (לדעתי הנושא הזה מתאים למטפחת ספרים)
נ.ב. שליטא, "ואני מקווה שעם הזמן אני יחלים" אני אחלים עם אל"ף הרבה טועים וזה די צורם.
(נ.ב.ב. באשי, המעלית שלנו מקולקלת, האם זה מראה שחס ושלום אני "מכור למחשב"?)

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' אוקטובר 04, 2010 1:34 am

שמואל ברמה כתב:(נ.ב.ב. באשי, המעלית שלנו מקולקלת, האם זה מראה שחס ושלום אני "מכור למחשב"?)

כשיש סיבה מוצדקת ללחיצה כפולה במעלית, אין להוכיח מכך דבר...
דרך אגב, אני, כנראה, מכור למחשב, למרות שלא בדקתי זאת במעלית, בה אני משתמש פעמיים בשמיטה...

ארעא דגליל

הודעהעל ידי ארעא דגליל » ה' אוקטובר 07, 2010 9:35 pm

להעיר שהתרגום למילה שטייגען הוא "לשגשג".

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוקטובר 26, 2010 10:28 am

הנה ממה שכתב אהרן ביג'ל, מנהל ספריית ישיבת הר עציון וחבר מזכירות איגוד ספרני היהדות:
ה"סיפור" של עמנו ותורתו ניסך קדושה ויראת הכבוד לספרים שתיעדו את הסיפור הזה. ספק אם נוכל לחנך את ילדינו ואת צאצאיהם לאותה תחושה של קדושה ויראת כבוד אם סביבת חייהם תהיה נטולת "ספרי קודש" אמיתיים. גם אם בבית יהיה מחשב, או מכשיר אלקטרוני אחר, שמוקדש רק לתורה, לא נראה לי שניתן לחנך את הדורות הבאים ליראת כבוד לספרותנו. נפש האדם זקוקה לחשיפה הזאת לספרים מוחשים כדי להתרשם ולהתחנך, והצגה וירטואלית אינה מספיקה למטרה חינוכית זו.
קל וחומר בבואנו להתייחס לצורך החינוכי של הנגשת ספריות של ספרים אמיתיים המסודרים לפי נושאים, ומספרים את הסיפור של עמנו. אין כמו העוצמה הרוחנית והתרבותית של טור אחר טור של ספרים רבים ומגוונים המסודרים לפי נושאים, לעשות רושם כביר על נפש האדם. המסה של הספרים יש לה יכולת להמחיש את מימד מסירות הנפש שהושקעה במהלך הדורות לשמור ולקיים את "הספר והסיפור" שלנו. גם הפן הזה לא ניתן למסור באמצעות המדיום האלקטרוני.

מקור: http://safranim.wordpress.com/%D7%92%D7 ... %99%D7%93/

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ו' אפריל 29, 2011 1:33 pm

דעה אישית בנושא..

באופן אישי ניסיתי לעשות שטייגען על מחשב ולמען האמת היו לי הצלחות מסויימות אבל באופן כללי ומסכם זה לא זה..

מטרת המחשב זה לשרת את האדם ולקבל באופן מיידי את מה שהוא רוצה, ואם יש לאדם אינטרנט, בכלל זה כמו מלצר פרטי שרץ במהירות האור..

המון זמן ניסיתי לעשות שטייגען על מחשב עד שהבנתי שזה בלתי אפשרי!!

אמנם אני מסכים שמי שיש לו בקיאות גדולה בתנך ובשס' שאכן הוא יצליח לעשות שטיי' כמו שצריך ואף להתמיד בזה יותר משבוע שבועיים אבל מי שאין לו את אותה בקיאות קשה לי להאמין שהוא מצליח לעשות שטיי' כמו שצריך כי מטרת האינטר' זה לגלוש וכשגולשים אז גולשים..

אשמח לשמוע דעות אישיות בנושא..

מאן דהו

הודעהעל ידי מאן דהו » ג' דצמבר 04, 2012 9:56 am

אמת לאמיתה:
כאחד שכותב למעלה מ15 שנה במחשב, אני רוצה להביע את נסיוני:
אין ספק שללא מחשב, התורה היא בטהרתה!!! הראש נקי יותר! המחשב תופס המון מקום בראש למי שיודע, צריך תוכנה כזו ותוכנה כזו, ופתאום זה נתקע וזה צריך עדכון וכו' וכו', וכל זה הוא במסגרת הכתיבה נטו במחשב.
נוסיף לכך את המצלמות הדגטליות שאינם רלוונטיות אם אין לך מקום לשמור אותם וכו' וכו', ודבר גורר דבר.
וכל זה למי שעוד אין לו מייל, ומי שיש לו, יוסיף לזה את התשוקה לראות מה חדש במייל ומה אפשר לקבל במייל, אפילו דברים תורניים, משנה יומית הלכה יומית, עלונים למיניהם, עיתון יומי חרדי, ועוד ועוד.
וכל זה עוד מבלי אינטרנט, ואם נוסיף את זה, כמובן חסום ונקי מכל רבב, הרי שהוספנו עוד על הנ"ל במשקל כבד ביותר, אפילו רק פורום זה, הגם שניתן להשיג בו הרבה חכמה ודעת, והוא טוב כשלעצמו, אבל מי שרוצה שקיעות בלימוד נטו לא יכול להרשות לעצמו להסתובב כאן, ואינני מדבר על מי שבעקבות המחשב הגיע לכל זה וגם אין לו חסימה כראוי.
בקיצור מי שיכול ללמוד ולכתוב ללא מחשב מה טוב ומה נעים, ומי שהתרגל וכבר מכור לזה ולא יכול בלי זה, יעשה חשבון נפש ויראה כיצד לתקן כמה שיוכל.
אני אישית ניסיתי כמה פעמים לחזור למחברות אבל אחרי שמתרגלים זה לא מציאותי, הלוואי והיו ממציאים מחברת אלקטרונית, שאין שם כלום שום כלום רק מכונת כתיבה אלקטרונית.
שוב זה חלק מנסיוונות הדור האחרון, ואשרי מי שעמלו בתורה ומצליח להתגבר על כ"ז.
אין ספק ש'צורת לימוד' לא קיים עם מחשב ולא יהיה קיים, זה פשוט לא יתכן שבן תורה ישב ללמוד וייראה ממש כמו כל העולם המערבי היושב ג"כ באותה תנוחה מול המחשב, אין לזה צורה, אין שפתיים דולקות מקול תורה, לא ניכר היגיעה והעמל, כמעט ואין חיים הם למוציאיהם בפיהם, והמחשב כמו שאמר מישהו הוא נוטריקון שאומרים ל'מח - שב', הרבה פעמים זה פשוט כך, המח תפוס וענייני הבית וכו' נעשים טפלים אצלו.
אין ספק שהתועלת מרובה מאד אבל צריך לחשב ההפסד כנגד הריוח...
הלואי שאהי' בכלל נאה דורש נאה מקיים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 04, 2012 10:44 am

אני אישית ניסיתי כמה פעמים לחזור למחברות אבל אחרי שמתרגלים זה לא מציאותי, הלוואי והיו ממציאים מחברת אלקטרונית, שאין שם כלום שום כלום רק מכונת כתיבה אלקטרונית.

אני מקווה שהספר האלקטרוני של אוצר החכמה יספק את צרכים אלה ודומיהם שהוזכרו בנושא הזה, או לפחות את רובם.

מאן דהו

הודעהעל ידי מאן דהו » ג' דצמבר 04, 2012 11:46 am

אוצר החכמה כתב:

אני מקווה שהספר האלקטרוני של אוצר החכמה יספק את צרכים אלה ודומיהם שהוזכרו בנושא הזה, או לפחות את רובם.

אתה מתכוין ברצינות? יש כזה דבר ספר אלקטרוני שאפשר רק לכתוב בו וזהו? או שאני סתם תמים?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' דצמבר 04, 2012 11:58 am

ברוך הבא ר' 'מאן דהוא' נהניתי לקרוא את התיאור המדוייק שכתבת בענין.
'קורא ספרים אלקטרוני' (או בקיצור קס"א) מיועד בעיקר לקריאת ספרים דרך מסך קטן שניתן להחזיק ביד/שלחן/סטענדר (ולא מיועד לכתיבה):
viewtopic.php?f=11&t=8412

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 04, 2012 12:20 pm

מאן דהו כתב:
אוצר החכמה כתב:

אתה מתכוין ברצינות? יש כזה דבר ספר אלקטרוני שאפשר רק לכתוב בו וזהו? או שאני סתם תמים?

כמו שהזכרתי כבר הספר האלקטרוני של אוצר החכמה אינו ספר אלקטרוני מהסוג הנפוץ שאין לו את כוח המיחשוב הדרוש אלא משהו בעל כוח מיחשוב מתאים, כך שמחינה טכנולגית יש בו יכולת לכתיבה, איני יודע לומר כעת אם אכן תהיה אופציה זו פתוחה ובאיזה אופן. התכוונתי בעיקר גם לשאר הדברים שהעלו כאן כמו הסחות דעת למיילים ודברים כאלה שכמובן לט יהיו שם.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' דצמבר 04, 2012 3:41 pm

קראתי לאחרונה קונטרס שיצא על הרב של קוממיות זצ"ל שנפטר לא מזמן ושם היה כתוב שהתנגד לכל עניני המחשב ובאחת מן ההתבטאויות היו מלים כאלו שספר אפשר לכבד, לנשק בגמר הלימוד, מה נכבד פה, את המחשב? ננשק את הדיסק?
ויפים דברים אלו למעלת הצדיק שאמרם, יש לנו לפחות להפנים דברים אלו אם לא הגענו למעלה של מחשבה כזאת.

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ג' דצמבר 04, 2012 6:55 pm

איזה חכם אחד אמר
"אמצעי החישוב משחררים את האדם מן החשיבה"

נויירא

הודעהעל ידי נויירא » ד' דצמבר 05, 2012 2:44 pm

ראית פעם מחשב של עמדת קול הלשון, או את העמדות שבמיר שהמסך הראשי מאפשר רק גישה לאוצה"ח בר אילן ודיביאס, ובכן כל מחשב אפשר להפוך אותו לכזה, ותוסיף אפשרות של וורד וזהו, חבר שלי - טכנאי מחשבים - עשה את זה כבר לכמה מידידיי והם מברכים את המצב הזה בפה מלא (חלקם השאירו חשבון משתמש נוסף שיהיה מחשב רגיל, עם סיסמה שנשמרה אצל נשותיהם), ואולי אפשר לבקש מ'רחמים' בעל תוכנות העזר להגדלת תורה לעשות תוכנה לכך
כמובן גם בלי טכנאי אפשר למחוק את כל הקיצורי דרך בשלחן עבודה והתחל, לחסום תיקיות בסיסמה וכו', ולהשאר עם כתיבה וספרים בלבד, אבל זה תמיד יהיה גמיש יותר

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' דצמבר 05, 2012 2:55 pm

זה שעושה שטייגען במחשב הוא אותו אחד שמתפלל באייפון.

אויצר_ניק

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ה' דצמבר 06, 2012 6:43 pm

תוכן כתב:זה שעושה שטייגען במחשב הוא אותו אחד שמתפלל באייפון.

מה הקשר!?
אדם שמתפלל באייפון רצונו להשתמש במכשיר הטמא בכדי להתפלל ומי שעושה שטייגען במחשב הוא רוצה להגדיל תורה ולהאדירה

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ה' דצמבר 06, 2012 7:01 pm

ישיבע בוחער כתב:

מה הקשר!?
אדם שמתפלל באייפון רצונו להשתמש במכשיר הטמא בכדי להתפלל ומי שעושה שטייגען במחשב הוא רוצה להגדיל תורה ולהאדירה

משמע מדבריך שאתה לא עושה שטייגען במחשב ( לזכותך יאמר) וכמו כן אינך מתפלל באייפון
על כל פנים תוכן דיבר על אותם אלה שנוהגים כך

אויצר_ניק

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ה' דצמבר 06, 2012 7:19 pm

שליטא כתב:
ישיבע בוחער כתב:

מה הקשר!?

משמע מדבריך שאתה לא עושה שטייגען במחשב ( לזכותך יאמר) וכמו כן אינך מתפלל באייפון
על כל פנים תוכן דיבר על אותם אלה שנוהגים כך

ובגלל שתוכן דיבר על אלה שכן נוהגים כך באה תמיהתי מה הקשר בין המתפלל באייפון לבין העושה שטייגען במחשב ואשמח אם תוכן בעצמו יענה על השאלה

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' דצמבר 06, 2012 8:05 pm

ישיבע בוחער כתב:

מה הקשר!?

דף גמרא הוא קדש קדשים, אייפון הוא אבי אבות הטומאה, ומחשב הוא אי שם באמצע, תלוי כמה הוא מסונן. אני מקוה שעכשיו יותר ברור הקשר בין האייפון למחשב.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' דצמבר 06, 2012 8:25 pm

אני סבור שניתן לעשות 'שטייגען' במחשב (נאמר שיש בו רק אוצר החכמה ללא שום אנטרנט/תוכנה - בשביל ר' תוכן :) , אם אדם באמת ירצה, אבל זה הרבה-הרבה יותר קשה מללמוד מתוך ספר.

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי רחמים » א' דצמבר 09, 2012 10:08 am

רבותי!
על מה הויכוח?
מי שעושה שטיגען במחשב - שיערב לו,
ומי שרוצה ללמוד מתוך ספרים - שיערב לו.

כלומר זה דבר אישי שכל אחד צריך להחליט לעצמו ומה תועלת שכל אחד יאמר לחברו לעשות כמותו?!
וכבר למדנו אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון לבו לשמים.

מאן דהו

הודעהעל ידי מאן דהו » א' דצמבר 09, 2012 11:45 am

רחמים כתב:רבותי!
על מה הויכוח?
מי שעושה שטיגען במחשב - שיערב לו,
ומי שרוצה ללמוד מתוך ספרים - שיערב לו.

כלומר זה דבר אישי שכל אחד צריך להחליט לעצמו ומה תועלת שכל אחד יאמר לחברו לעשות כמותו?!
וכבר למדנו אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון לבו לשמים.

אתה מציג ב' צדדים ועל זה הדיון, האם בכלל יש ב' צדדים, או שתכלית אין מציאות כזו.
המחשב יכול להיות כלי עזר ומסייע במידה מסויימת, אבל הוא לא יכול להוות תחליף אמיתי לדף גמרא כפשוטו, ועל תחושה זו ובעצם מציאות זו, העידו כל המגיבים דלעיל, פחות או יותר, וזה דברים פשוטים.

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » א' דצמבר 09, 2012 4:39 pm

אנשים שעושים שטייגען בבית מדרש ראינו!

אנשים שעושים שטייגען על מחשב לא ראינו ולא שמענו

וזה מה שהכי קובע!

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' דצמבר 09, 2012 6:59 pm

לא ראינו אינה ראיה.

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ב' דצמבר 10, 2012 12:09 pm

לא ראינו היא כן ראיה!
ויש הבדל
דבר שלא אמורים לראות במיוחד אז לא ראינו אינה ראיה
אבל דבר שאמורים לראות או לפחות לשמוע (כמו ענין של התמדת הלימוד) אז לא ראינו הינה ראיה גמורה

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' דצמבר 10, 2012 2:45 pm

[לדעתי] זה לא דבר שאתה אמור לראות. אף אחד לא אמור לבוא ולהגיד לך שהוא עושה שטייגען במחשב.

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ב' דצמבר 10, 2012 4:49 pm

מסכים איתך אבל אתה מסכים איתי שהיה צריך לצאת על זה קול כל שהוא לא?

הייתי בישיבת מיר בירושלים ליד הישיבה יש שם מבנה של קול הלשון ויש שם כ15 מחשבים לכל מי שרוצה ללמוד דרכם עם תוכנת בר אילן ואוצר החכמה

אף אחד לא יכול להיות שם יותר מ-4 שעות ברציפות זה פשוט בלתי אפשרי

לא שמענו על איזה מתמיד שהצליח להיות שם מהבוקר על הלילה וללמוד מתוך שקידה על אף ששם אפשר ללמוד פי כמה וכמה יותר שהרי כל התורה לפניך...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' דצמבר 10, 2012 5:25 pm

אני לא דברתי על זה.
דברתי על אדם שיושב בביתו עם מחשב+אוצר החכמה שאם הוא רוצה הוא יכול להחליט
(ואני מאמין שהוא גם יכול לבצע, אם הוא באמת רוצה) לעשות 'שטייגען'.

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ב' דצמבר 10, 2012 8:10 pm

אותו בנאדם לא יוכל לחיות כך מידי יום ביומו כמו שנוהגים לעשות בבית המדרש..
ולמיעוט דמיעוט לא חיישינן

איש טלז

הודעהעל ידי איש טלז » ו' יולי 29, 2016 5:41 pm

מתוך שיחת הגרח"י קפלן שליט"א
כתב הלקט יושר (בהל' ת"ת) בשם רבו בעל התרומת-הדשן , 'וזכרוני שאמר, אותם הבחורים העשירים המפונקים שעשו להם שולחנות, כשיושבין במקומן הופכין השולחן לאי זה צד שירצו, ועליו הרבה ספרים. לא טוב הם עושים, כשמבקש אחר הספר ובא לו בטורח גדול, זכור באותו מעשה מה שרוצה ללמוד'. ואי"ז משום שבעי' שיטרחו טירחה בעלמא, אלא שעיקר לימודם בצורה שהתורה זמינה אצלם, ואינם זקוקים לעקור עצמם ממקומם, בכדי לידע את התורה, ואין להם את ההכרה שחסר להם תורה. שהלימוד צריך להיות במהלך של 'בחוקתי תלכו' (שתהיו עמלים בתורה, רש"י) - שהאדם עוקר גופו והולך לקראת התורה, ולא מתוך מחשבה שהתורה זמינה אצלו, ואינו צריך ליגיעת התורה. ואי"צ לומר שלא תצא תורה דרך לימוד ע"י לחיצת כפתור.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ו' יולי 29, 2016 5:46 pm

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' יולי 31, 2016 3:24 pm

איש טלז כתב:מתוך שיחת הגרח"י קפלן שליט"א
כתב הלקט יושר (בהל' ת"ת) בשם רבו בעל התרומת-הדשן , 'וזכרוני שאמר, אותם הבחורים העשירים המפונקים שעשו להם שולחנות, כשיושבין במקומן הופכין השולחן לאי זה צד שירצו, ועליו הרבה ספרים. לא טוב הם עושים, כשמבקש אחר הספר ובא לו בטורח גדול, זכור באותו מעשה מה שרוצה ללמוד'. ואי"ז משום שבעי' שיטרחו טירחה בעלמא, אלא שעיקר לימודם בצורה שהתורה זמינה אצלם, ואינם זקוקים לעקור עצמם ממקומם, בכדי לידע את התורה, ואין להם את ההכרה שחסר להם תורה. שהלימוד צריך להיות במהלך של 'בחוקתי תלכו' (שתהיו עמלים בתורה, רש"י) - שהאדם עוקר גופו והולך לקראת התורה, ולא מתוך מחשבה שהתורה זמינה אצלו, ואינו צריך ליגיעת התורה. ואי"צ לומר שלא תצא תורה דרך לימוד ע"י לחיצת כפתור.

אולי איש טלז יכול לספר לבאי הפורום איך משיגים את שיחות הגרח"י קפלן?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יולי 31, 2016 9:04 pm

ג"א מצטרף לבקשה הנ"ל.

חיים ושלו'

הודעהעל ידי חיים ושלו' » ב' אוגוסט 01, 2016 2:02 am

כנראה שאתה כזה קנאי גדול, אז מה כבודו מחפש פה?

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' אוגוסט 01, 2016 8:27 am

[quote="מאן דהו"]אמת לאמיתה:
כאחד שכותב למעלה מ15 שנה במחשב, אני רוצה להביע את נסיוני וכו'.

אין ספק דברים כדרבנות ואמת לאמיתה, אך ארשה לי להעיר דבר אחד, החכמה היא עניין אישי מחובר לאדם, ולעולם לעולם צריך להיות גם מבחינת "נחמד העץ להשכיל", על אף ההקשר הנורא של שם, ולכן מים גנובים כהתמכרות למחשב וכו', עד כמה שזה נוגע לכחמה -אף שאיני אומר שלא צריך לנסות לשלוט בזה [או שאם הזמן מתבגרים כמו מכל דבר על המעלות והחסרונות שיש בהתבגרות]- זה דבר שאי אפשר לשלוט בו, גם פעם פעם בתקופה האוטפית שעליה אתה מדבר תקופה שכל העמלים בתורה למדו ליד הסטנדר עם הגמ' וכתבו חידושי תורה במחברת, היה ניסיון של כל אחד שהיה איש אשר רוח בו, לפרוץ את המעגל הצר של עצמו, וגם להשתמש במקרים רבים כל אחד כפי נטיותיו בשפת הדור לשם שמים.
שמעתי פעם שזה הכוונה שמע בני מוסר אביך דהיינו מסירת התורה של האב, ואל תטוש תורת אימך, האימא זה כל דור ודור לפי ענינו וטעמו, אין מה לעשות עם זה, א"א לחזור אחורה בזמן, אבל אפשר וחייבים לנסות לשלוט בזה ולקדש את החומר לשם שמים.
נערך לאחרונה על ידי פרי יהושע ב ב' אוגוסט 01, 2016 2:02 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אוגוסט 01, 2016 8:35 am

זכורני שמקום תורה מסוים קידש מלחמה נגד תופעת האברכים הלומדים עם מחשב, ולאחרי תקופה ירדו מכך לגמרי, כי הם קלטו שהאברכים החשובים מחברי הספרים וכותבי החבורות, הדירו רגליהם ממקום זה.

איש יהודי1

הודעהעל ידי איש יהודי1 » ב' אוגוסט 01, 2016 10:55 am

עד שדנים על השטייגען במחשב, מה הצד שמותר כיום לכתוב בספר, הלא כל מה שהותר הוא משום עת לעשות, אך כיון שניתן כיום לחזור לזה שלא כותבים דברי תורה (כתיבה במחשב לכאו' אינה כתיבה), מהית"י שיהיה מותר לחקוק עלי ספר (אולי מדין מתוך שהותרה כתיבה לשבת הותרה ליום חול?, ויש לעיין)

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' אוגוסט 01, 2016 2:09 pm

איש יהודי1 כתב:עד שדנים על השטייגען במחשב, מה הצד שמותר כיום לכתוב בספר, הלא כל מה שהותר הוא משום עת לעשות, אך כיון שניתן כיום לחזור לזה שלא כותבים דברי תורה (כתיבה במחשב לכאו' אינה כתיבה), מהית"י שיהיה מותר לחקוק עלי ספר (אולי מדין מתוך שהותרה כתיבה לשבת הותרה ליום חול?, ויש לעיין)

במחשב האיסור גדול יותר אם זה מצד הכתוב בהושע "אכתוב לך רובי תורתי כמו זר נחשבו" שאפשר לתרגם לאומה"ע, וכעת תוך רגע אפשר לתרגם הכל ואפשר ללמוד הכל ואין לך זרות כמו זה, ואם נדבר מטעם דע"י כתיבה הוי מבחינת "למען יעמדו ימים רבים" ותושבע"פ צריכה להיות בלב של האדם ולא ללמוד מתוך הספרים, הנה כיום עם "אוצר החכמה" רוב הלומדים כאן כל הזמן רק מצטטים ולא חושבים לבד, אם כן לכל הדעות האיסור גדול לאין ערוך, ועדין עדין אני אומר עת לעשות וגו', ואף זו שפת הדור.

איש יהודי1

הודעהעל ידי איש יהודי1 » ב' אוגוסט 01, 2016 6:02 pm

פרי יהושע כתב:
איש יהודי1 כתב:עד שדנים על השטייגען במחשב, מה הצד שמותר כיום לכתוב בספר, הלא כל מה שהותר הוא משום עת לעשות, אך כיון שניתן כיום לחזור לזה שלא כותבים דברי תורה (כתיבה במחשב לכאו' אינה כתיבה), מהית"י שיהיה מותר לחקוק עלי ספר (אולי מדין מתוך שהותרה כתיבה לשבת הותרה ליום חול?, ויש לעיין)

במחשב האיסור גדול יותר אם זה מצד הכתוב בהושע "אכתוב לך רובי תורתי כמו זר נחשבו" שאפשר לתרגם לאומה"ע, וכעת תוך רגע אפשר לתרגם הכל ואפשר ללמוד הכל ואין לך זרות כמו זה, ואם נדבר מטעם דע"י כתיבה הוי מבחינת "למען יעמדו ימים רבים" ותושבע"פ צריכה להיות בלב של האדם ולא ללמוד מתוך הספרים, הנה כיום עם "אוצר החכמה" רוב הלומדים כאן כל הזמן רק מצטטים ולא חושבים לבד, אם כן לכל הדעות האיסור גדול לאין ערוך, ועדין עדין אני אומר עת לעשות וגו', ואף זו שפת הדור.

ממתי אזלינן בתר טעמא דקרא? ולגבי התרגום, זה שייך בכל מקרה בין אלמד מזה ובין שלא, ומ"מ עלי חוזר הדין לא לכתוב. (ואני לעצמי חשבתי שהביאור הוא או מצד מה שכתבו שלא עושים שטייגען במחשב, או כיון שעלולים להגיע מזה לקלקולים רבים, אך אי משום הא, היו צריכים לדאוג שלכולם יהיו מחשבים חסומים לגמרי משאר. מרעין בישין, ולפחות כל אחד לדאוג לעצמו) .

יין המשמח

הודעהעל ידי יין המשמח » ב' אוגוסט 01, 2016 10:47 pm

ואצלנו אומרים, שתלמיד חכם איקרי שבת,
כי בשבת שאין מחשב, אפשר לראות מי באמת בקי...

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' אוגוסט 01, 2016 11:57 pm

איש יהודי1 כתב:
פרי יהושע כתב:

ממתי אזלינן בתר טעמא דקרא? ולגבי התרגום, זה שייך בכל מקרה בין אלמד מזה ובין שלא, ומ"מ עלי חוזר הדין לא לכתוב. (ואני לעצמי חשבתי שהביאור הוא או מצד מה שכתבו שלא עושים שטייגען במחשב, או כיון שעלולים להגיע מזה לקלקולים רבים, אך אי משום הא, היו צריכים לדאוג שלכולם יהיו מחשבים חסומים לגמרי משאר. מרעין בישין, ולפחות כל אחד לדאוג לעצמו) .

בודאי שאזלינן אחר טעמא, ועי' ריטב"א בסוס' בגיטין שם.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 103 אורחים