מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם הרב ויא מחמיר יתר על המידה? (דעת ר' איתם הי"ד)

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ברזילי

Re: האם הרב ויא מחמיר יתר ....

הודעהעל ידי ברזילי » ה' אוקטובר 08, 2015 11:43 am

ישראל אליהו כתב:
צולניק כתב:ואבותינו שלא נהגו כך כולם עברו על עשרות לאוים מדי יום??

כנראה שכן, בשוגג. אם אתה רואה בעיניך חרק. אפשר לעצום עינים בטענה של "אבותינו"? גם יכול להיות שישנם סוגי חרקים שנוצרו/הועברו היום יותר מפעם. אבל זה לא מכסה את כל החרקים, אז כנראה שכן, אכלו תולעים בשוגג.
אין טעם לעצום עיניים בטענת "אבותינו", אבל יש בהחלט מקום לחפש (ולמצוא) שיטות אחרות בהלכה שלפיהן מנהג אבותינו מקויים, וממילא כך יש לנהוג גם היום, או לכה"פ יש למקל על מה לסמוך.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ה' אוקטובר 08, 2015 5:03 pm

וילנאי כתב:וי"א שיש לו תולעים במשקפיים.
ויש סיפור מפורסם מהאדמו"ר מגור האמרי אמת שפעם אכל תמרים, ובנו (הב"י) אמר לו שיש צורך לבודקם לפני אכילתם, וכן בדק את התמר הבא בדק, אולם אחר כך המשיך לאכול בלא בדיקה, והעיר לו בנו שיש צורך לבדוק את כל התמרים אחד לאחד, ואכן בתמר הבא שאכל נמצאה תולעת, והגיב ע"ז האדמו"ר שזה קרה לו בגלל שהחמיר לבדוק היכן שלא צריך,
והביא ראיה לכך שבתורה מוזכר בנזיר 'וכי ימות עליו מת בפתע פתאום וגו', ואילו בכהן גדול לא מצינו התייחסות בתורה למצב שימות עליו מת בפתאום. וביאר שכיון שהנזיר
הוא 'מחמיר' לפיכך יש לו יותר תקלות, משא"כ כה"ג שקדושתו היא ירושה מאבותיו.

יש סיפור דומה מהגרי"ז. בנו הרב רפאל ז"ל היה בודק הביצים לדם, ובנו ר' מאיר ערער על בדיקתו שהוא כמעט אינו מוצא דם. הגרי"ז אמר לר"מ שהוא יכול לבדוק והוא מצא הרבה ביצים עם דם, והגרי"ז אמר ששולחים דם למי שרוצה למצא אותו.
שיבר כתב:אפשר לשאול את ר' שמואל שטרנפלד, האחראי על התולעים מטעם הכשר העדה"ח. בד"כ הוא מקל יותר, והסברא אומרת שאפשר לסמוך על דבריו משום שנסמכים על נסיון רב בשטח שלו ושל משגיחיו פי כמה משל הרב וויא, שאת הנחיותיו ע"פ מדגמים שונים שערך חייב להעמיד לחומרא. גם הר' שטרנפלד אמור להיות יותר מעודכן בהתפתחויות בשטח לחיוב או למוטב.

ר' שטרנפלד בקשר תמידי עם הרב ויא. רש"ש אמר לי את זה בעצמו, ואפשר לראות בספריו של ר"ו כמה תמונות שהוא קיבל מהרש"ש. ממילא לא מסתבר שהוא יודע הרבה יותר מהר"ו, ואם יש חילוקי דעות בניהם זה בעיקר בשיקול הדעת ולא במציאות.
למעשה בוועד הכשרות של עדה"ח הם מחמירים הרבה פעמים יותר מן הדין, אבל יתכן שמצד הכשר הם מרגישים שהם אינם יכולים ליתן הכשר בלי לדעת בודאות שהדבר כשר שגם שמעיקר הדין אינו צריך לחוש.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: האם הרב ויא מחמיר יתר על המידה? (דעת ר' איתם הי"ד)

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' אוקטובר 25, 2018 6:14 pm

אם אני מסכם את התשובה לשאלת הכותרת באשכול, אחר הבהרה שכמובן הנושא מורכב מאוד, ואחר העיון במשמעות דבריו של הרב הנקין הי"ד המצוטטים בראש האשכול, יש לנו עדויות מר' שלמה זלמן אוירבך (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 37#p175109), (viewtopic.php?f=7&t=11783&p=110905&hilit), ויעויין עוד אצל הרב פרץ לוין, 'עוד בעניין תולעים', המעיין, טבת תשס"ז, עמ' 70; וכן יש לנו מר' שמואל הלוי וואזנר שבט הלוי (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 40#p242097); וכן מר' שמואל אוירבך (viewtopic.php?f=19&t=39001&p=474422&hilit#p474337), (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... it#p443797), (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 40#p444165); וכן מר' גדליה נדל (viewtopic.php?f=17&t=9311&start=40#p443966). זצ"ל.

היוכלו חכמינו וחברינו להוסיף כאן עוד מדברי גדולי תורה שבדור, לחייב או לשלול, בהסתייגות או בקבלת הדברים, ביחס לתגליות החדשות שהעלה הרב משה ויא שליט"א והמשמעויות ההלכתיות שניתנו להם?

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ה' אוקטובר 25, 2018 7:03 pm

וילנאי כתב:וי"א שיש לו תולעים במשקפיים.
ויש סיפור מפורסם מהאדמו"ר מגור האמרי אמת שפעם אכל תמרים, ובנו (הב"י) אמר לו שיש צורך לבודקם לפני אכילתם, וכן בדק את התמר הבא בדק, אולם אחר כך המשיך לאכול בלא בדיקה, והעיר לו בנו שיש צורך לבדוק את כל התמרים אחד לאחד, ואכן בתמר הבא שאכל נמצאה תולעת, והגיב ע"ז האדמו"ר שזה קרה לו בגלל שהחמיר לבדוק היכן שלא צריך,
והביא ראיה לכך שבתורה מוזכר בנזיר 'וכי ימות עליו מת בפתע פתאום וגו', ואילו בכהן גדול לא מצינו התייחסות בתורה למצב שימות עליו מת בפתאום. וביאר שכיון שהנזיר
הוא 'מחמיר' לפיכך יש לו יותר תקלות, משא"כ כה"ג שקדושתו היא ירושה מאבותיו.

קשה לי להאמין שה"אמרי אמת" מצא תולעת בתמר והוא האשים בכך משהו, אני בטוח שהוא שמח שמחה עצומה על שסובבו מהשמיים שלא יכשל במאכלות אסורות.... סיפורי חסידים-משכילים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' מרץ 19, 2019 6:32 pm

חלמישצור כתב:אם אני מסכם את התשובה לשאלת הכותרת באשכול, אחר הבהרה שכמובן הנושא מורכב מאוד, ואחר העיון במשמעות דבריו של הרב הנקין הי"ד המצוטטים בראש האשכול, יש לנו עדויות מר' שלמה זלמן אוירבך (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 37#p175109), (viewtopic.php?f=7&t=11783&p=110905&hilit), ויעויין עוד אצל הרב פרץ לוין, 'עוד בעניין תולעים', המעיין, טבת תשס"ז, עמ' 70; וכן יש לנו מר' שמואל הלוי וואזנר שבט הלוי (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 40#p242097); וכן מר' שמואל אוירבך (viewtopic.php?f=19&t=39001&p=474422&hilit#p474337), (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... it#p443797), (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 40#p444165); וכן מר' גדליה נדל (viewtopic.php?f=17&t=9311&start=40#p443966). זצ"ל.

היוכלו חכמינו וחברינו להוסיף כאן עוד מדברי גדולי תורה שבדור, לחייב או לשלול, בהסתייגות או בקבלת הדברים, ביחס לתגליות החדשות שהעלה הרב משה ויא שליט"א והמשמעויות ההלכתיות שניתנו להם?

כופל את בקשתי.

כזית

הודעהעל ידי כזית » ד' מרץ 20, 2019 1:01 am

לעצם טענותיו של ר' איתם ז"ל ואחרים בענין מיעוט המצוי המחייב בדיקה, נראה לי שיש הבדל בין סוגי המוצרים וגודלם.
אם נניח למשל שעשרה אחוז הם מיעוט המצוי, וגרעינים שחורים נגועים בעשרה אחוז. מי שאוכל גרעין אחד נכנס בחשש של עשרה אחוז, אך מי שאוכל מאה גרעינים נכנס בחשש גדול הרבה יותר. לעומת זה פירות כמו אפרסקים או תמרים שאוכלים מהם אחד או כמה בודדים, החשש נשאר בסבירות נמוכה.
יתכן שהרב ויא לוקח את הדבר הזה כשיקול כשהוא מחמיר במיעוט המצוי.

גם ברמה המעשית, מי שמיקל בבדיקות מתולעים נכשל עם הזמן בוודאות פעמים רבות, השאלה היא רק אם דינו כאונס.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' מרץ 20, 2019 8:58 am

עוד אשכולות על בדיקת חרקים:
viewtopic.php?p=312122#p312122

מלבב

הודעהעל ידי מלבב » ד' מרץ 20, 2019 12:47 pm

כתבן כתב:אתייחס רק לשאלה שהוצבה בראש האשכול, והרבה יש לדון גם בשאר הענינים שהוזכרו באשכול, כגון חובת בדיקת ירקות עלים, תולעים בדגים וכו', אך נכתבו על כך די מאמרים, ואין הזמן מאפשר.
סיפר לי מנהל אחד הסימינרים, שהתייעץ עם בעל שבט הלוי זצ"ל, האם להזמין את הרב ויא הי"ו להרצות בפני בנות הסימינר, והתשבה היתה: "דאך זאך מיר אז עהר איז אביסל מחמיר צו פיל". ובתרגום ללה"ק: "נדמה לי שהוא מחמיר קצת יותר מדאי.
לאור שיחות רבות בנושאי חרקים בירקות ובירקות עלים, שניהלתי עמו אישית, ביניהן אחת בה ניהלתי עמו ויכוח סוער יחד עם הרב ריווח הי"ו, על הנחייה שעמד להוציא לציבור, אני יכול לצערי להצטרף כיהודה ועוד לקרא לדברי בעל שבה"ל זצ"ל, ולקבוע בוודאות, שעם כל בקיאותו המעשית, עליה אין חולק, החלטותיו כיצד יש לנהוג למעשה בעקבות הממצאים, אינן מבוססות כלל וכלל על כללים הלכתיים, והוא מחמיר אף במיעוט שאינו מצוי אפילו לדעות המחמירות ביותר, או בירקות שלא הוחזקו כלל בתולעים, כפי כללי חזקה.
אדגיש, הדברים נכתבים גם לאחר שעברתי בדקדוק על המבוא לספרו על הלכות תולעים.

אני שאלתי את הרב ויא למה הוא מחמיר כ"כ שהרי הריב"ש כותב שמיעוט המצוי הוא קרוב למחצה, אז הוא ענה לי שלא נוהגים כהריב"ש שהרי בטריפות מחמירים גם במיעוט קטן יותר.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' מרץ 20, 2019 1:54 pm

כמדומה שהרב ויא כתב פעם שיש פירות שבדורות הקודמים היה קל לבדוק אותם, כי התולעים היו גדולים ונראים בקלות, אך בימינו יש ריסוסים שלא מחסלים את התולעים אלא מונעים מהם לגדול יותר מגודל מסויים, (כדי שהגויים לא יתעצבנו על תולעים שנראים בבירור), ולכן באותם הפירות השתנה המצב מבזמן אבותינו והיום מאוד קשה לבדוק אותם.

002

הודעהעל ידי 002 » ד' יוני 16, 2021 9:49 am

משולש כתב:מותר לאכול דבר אחר אם עוצמים את העינים ולא רוצים לראות אותו?
כל אחד יכול להווכח בעשרות מקרים של תולעים שבלי בדיקה הראויה בוודאי היה אוכל אותם.
(ומעניינא דיומא להזכיר את האפרסקים, משמשים, שזיפים, ושאר פירות הקיץ, שאני בעצמי ראיתי בהם כמה וכמה פעמים תולעים מרחשות, ויש האוכלים אותם ב'ביסים' רח"ל).

האפרסק מושלם ונראה מעולה אך בפנים יש הפתעה מדהימה

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ד' יוני 16, 2021 2:05 pm

לא רואים את כל האפרסק.
וראה בדקה 0:45 שהחתיכה הראשונה שחתך(היא זו שהייתה נסתרת בזמן צילום האפרסק) התהפכה לו מהסכין, ואומנם זה לא בפוקוס אך על פניו נראה שיש בא חורים או איזורים חומים מחשידים. זה גם קצת מסביר כל הסרטון, כי נראה שברור לו שיש דבר מה באפרסק כבר מההתחלה.

אינני בא לומר שזה לא ייתכן שיקרה כדבר הזה שאפרסק יראה טוב ויהיה בו משהו אבל רק מעורר שכאן לא נראה שזה המקרה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יוני 16, 2021 4:51 pm

הזכירו כאן דגים מסין. כידוע רוב הדגים הקפואים (והרבה מהירקות) באים מסין, וללא קשר לתולעים, כל מי שחש על בריאותו שימנע מאכילת כל דבר מאכל שבא מסין, ללא קשר לכשרות המאכל, שכן כידוע את חברות הכשרות לא מעניין טיב המאכל, בריאותו ותזונתו אלא רק שאין בו דברים לא כשרים.

002

הודעהעל ידי 002 » ה' יוני 17, 2021 10:34 am

נוריאל עזרא כתב:
002 כתב:
משולש כתב:(ומעניינא דיומא להזכיר את האפרסקים, משמשים, שזיפים, ושאר פירות הקיץ, שאני בעצמי ראיתי בהם כמה וכמה פעמים תולעים מרחשות, ויש האוכלים אותם ב'ביסים' רח"ל).

לא רואים את כל האפרסק.
וראה בדקה 0:45 שהחתיכה הראשונה שחתך(היא זו שהייתה נסתרת בזמן צילום האפרסק) התהפכה לו מהסכין, ואומנם זה לא בפוקוס אך על פניו נראה שיש בא חורים או איזורים חומים מחשידים. זה גם קצת מסביר כל הסרטון, כי נראה שברור לו שיש דבר מה באפרסק כבר מההתחלה.
אינני בא לומר שזה לא ייתכן שיקרה כדבר הזה שאפרסק יראה טוב ויהיה בו משהו אבל רק מעורר שכאן לא נראה שזה המקרה.

מניין לך זאת?
דווקא הפוך.
האפרסק נראה מושלם ומעולה ומה שיש בפנים גורם לי לחשוב שתמיד צריך לבדוק ולהיזהר

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' יוני 17, 2021 10:43 am

מתוך שיחה שמסר הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א:

"יצא ספר על הלכות תולעים, הרב ויא, אשריו ואשרי חלקו, הוא זיכה את הרבים, העלה את המודעות להיזהר בתולעים, מצוין.

אבל תדעו, לא כל מה שכותב זה נכון מבחינה הלכתית. הוא אוסר לאכול תאנים, הוא אוסר לאכול תותים, הוא אוסר לאכול גרעינים שחורים, הוא אוסר לאכול תירס, אני לא יודע מה הוא מתיר. הכל אסור אסור אסור.

למה? מצוי שמה תולעים!

מי שלא יודע הלכה, בבקשה שלא יאכל. בעיה שלו. מי שיודע הלכה, יודע שלפי הלכה רק אם יש מיעוט המצוי קרוב למחצה שליש אז צריך בדיקה, הא לאו הכי לא צריך בדיקה.

אני מעיד: האבא זצ"ל, היינו יושבים אצלו עד השנים האחרונות בליל טו' בשבט, אוכלים קצת פירות, דברי תורה והולכים. הוא היה בעצמו פותח את התאנים, בודק אותם טוב בעינים, 'קח, תאכל', נותן לזה, 'וכיפר בעדו ובעד ביתו', נותן לזה, נותן לזה נותן לזה היינו אוכלים בודקים אותם טוב. התותים, חותכים את הראש, פותחים אותם לשתים, בודקים מסתכלים יפה ואוכלים.

כותב הספר הזה, בגרעיני חמניות הוא פעם מצא שם תולעת, הוא הגדיל אותה הרבה ו... יש תולעים בגרעיני חמניות, צריך לפתוח אחד אחד כשאוכלים גרעינים... אחד אחד לפתוח לבדוק, איזה ביטול תורה! אבל כך הוא כותב.

רבותי, לפי ההלכה הוא לא צודק. למה הוא לא צודק? כי זה לא מיעוט המצוי! כמה יש תולעים בגרעיני חמניות? אחד במאה!

אז כל הכבוד שהוא הזהיר את הציבור מתולעים, לזכותו יאמר, אבל צריך לדעת שלא הכל אסור.

תירס, היינו פעם עם התלמידים שלנו בקעמפ, היינו בחיספין, ועלינו לאיזה מקום, כל התלמידים נמצאים איתי, היה שמה אחד מוכר תירס, 'עלה עשן באפו', אמרו לי התלמידים, 'הרב, קנה לנו תירס!' בסדר, קניתי להם. קם איזה אחד: 'הרב יש תולעים בתירס, אוי ואבוי!' הסתכלתי ראיתי התירס טרי, זה לא 'אבד עליו הקלח', אמרתי להם 'רבותי, מי שימצא תולעת אחת, על כל תולעת יקבל דולר!'

ישבו וחיפשו, רצו לקבל דולר, אפילו אחד לא מצאו! כל התלמידים בישיבה, מאה בחורים, כולם אוכלים תירס, חיפשו בנרות את התולעת ולא מצאו!

והוא כותב אסור לאכול תירס. למה אסור לאכול תירס? מה, לא אכלנו תירס? "צריך לבדוק". אוקיי, תבדוק, תראה משהו שחור תוציא אותו, אבל 'סגר עליהם המדבר'? הכל אסור??"

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ו' יוני 18, 2021 6:08 pm

002 כתב:
נוריאל עזרא כתב:
002 כתב:
משולש כתב:(ומעניינא דיומא להזכיר את האפרסקים, משמשים, שזיפים, ושאר פירות הקיץ, שאני בעצמי ראיתי בהם כמה וכמה פעמים תולעים מרחשות, ויש האוכלים אותם ב'ביסים' רח"ל).

לא רואים את כל האפרסק.

מניין לך זאת?
דווקא הפוך.

אני מצרף תמונה של החתיכה שהתהפכה(מאזור של האפרסק שלא נראה כל עוד הוא לא נחתך וסימנתי חצים על האזורים הנראים לא טובים מבחוץ)
קבצים מצורפים
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (316.61 KiB) נצפה 3729 פעמים

002

הודעהעל ידי 002 » ג' יוני 22, 2021 10:39 am

נוריאל עזרא כתב:
002 כתב:
נוריאל עזרא כתב:
002 כתב:
משולש כתב:האפרסק מושלם ונראה מעולה אך בפנים יש הפתעה מדהימה

לא רואים את כל האפרסק.

אני מצרף תמונה של החתיכה שהתהפכה (מאזור של האפרסק שלא נראה כל עוד הוא לא נחתך וסימנתי חצים על האזורים הנראים לא טובים מבחוץ)

הזוי לגמרי
יתכן ואתה צודק

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ג' יוני 22, 2021 12:17 pm

002 כתב:הזוי לגמרי
יתכן ואתה צודק

אני ארחיק אתך לכת ואעלה השערה שלא רק שהאפרסק נגוע מבחוץ(דבר שהוסתר בסרטון ונגלה אך רק בטעות כי החתיכה התהפכה והוא לא שם לב כי זה באיזור המטושטש)
אלא לדעתי יש רגליים לדבר שהוא עשה חתך קל כדי לוודא שבאמת יש ריקבון גם בפנים, בזמן שהאפרסק מונח עדיין, ניכר למטה חתיכת קליפה שנמשכה החוצה.
יש בזה להצביע אולי על כך שהוא חתך קצת כדי להציץ פנימה וכשמשך הסכין בחזרה למעלה הקליפה הדקה החיצונית נמשכה גם היא, ואז הוא הפך את האפרסק כשהחתך למטה ולא שם לב שרואים את הקליפה מבצבצת לה משוכה לבחוץ. אחרי שהוא חותך הוא הופך את האפרסק וניתן לראות את החתיכה המבצבצת כשהיא למעלה.

למעשה כשראיתי הסרטון בהתחלה בחנתי הדבר טוב שלא רואים הכל וראיתי החתיכה המבצבצת אבל אמרתי תפסת מועט תפסת וציינתי רק לאיזורים שנראים נגועים מבחוץ.

אצרף גם ב' תמונות של הקליפה שדברתי עליה למי שמתעניין.
קבצים מצורפים
01.jpg
01.jpg (76.74 KiB) נצפה 3625 פעמים
02.jpg
02.jpg (96.44 KiB) נצפה 3625 פעמים

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ג' יוני 22, 2021 12:30 pm

חשוב לי לומר:
1) אין לי שום ידיעה מי הכין את הסרטון הנ"ל אינני מכירו ואף כשראיתי לא הסתכלתי מה כתוב מסביב בהנחה שכתוב מידע כזה.
2) אינני חולק שצריך לבדוק אוכל לפני שאוכלים. ולא על ההנחה שייתכן ונראה לעין כביכול מבחוץ בסדר ובפנים מסתתר דבר מה.
אפילו שוקולד חלב שמונח בארון ואפילו סוכריות ג'לי מצאתי פעם תולעים.
3)אני בעצמי הייתי משגיח כשרות בצבא לפני שנים והראתי פה ושם תמונות לאנשים שזלזלו בתפקיד שלי כביכול אני רק "משגיח" כלומר מסתובב שם ולא עושה כלום.

ונכנסתי לסרטון באמת ובתמים לראות מהתעניינות, אלא שהיו סמנים מחשידים ונתתי לבי להשים לב יותר ובחנתי היטב. ויצא מה שיצא.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' יוני 23, 2021 3:59 pm

עובר ושב כתב:מתוך שיחה שמסר הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א:

אבל תדעו, לא כל מה שכותב זה נכון מבחינה הלכתית. הוא אוסר לאכול תאנים, הוא אוסר לאכול תותים, הוא אוסר לאכול גרעינים שחורים, הוא אוסר לאכול תירס, אני לא יודע מה הוא מתיר. הכל אסור אסור אסור.

21.PNG
21.PNG (38.4 KiB) נצפה 3555 פעמים

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' יוני 23, 2021 5:33 pm

אני מניח שאדם לא נערך עם מצלמה וכו' כדי לצלם סרטון, בלי לדעת מלכתחילה שיצא לו בסוף סרטון..
לא יודע אייך אבל די ברור שבדרך כלשהי הוא ידע שיש באפרסק תולעת.

קמנו ונתעודד

הודעהעל ידי קמנו ונתעודד » ד' יוני 23, 2021 9:37 pm

שני מאמרים על מה הורו לאבותינו, מאתר כושרות, יש שם עוד המון חומר מעניין.
על תותים: https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=411910&lang=HEB
ועל הכל: https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=416403&lang=HEB

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' יוני 24, 2021 1:28 am

לעולם יהיה אדם כתב:אני מניח שאדם לא נערך עם מצלמה וכו' כדי לצלם סרטון, בלי לדעת מלכתחילה שיצא לו בסוף סרטון..

מסכים עמך לגמרי. גם אני לעיל ציינתי שנראה שמההתחלה הוא יודע שיש משהו באפרסק.

002

הודעהעל ידי 002 » ה' יוני 24, 2021 4:13 pm

לעולם יהיה אדם כתב:אני מניח שאדם לא נערך עם מצלמה וכו' כדי לצלם סרטון, בלי לדעת מלכתחילה שיצא לו בסוף סרטון..

המקסנה שלי מהסרטון היא אחרת.
תמיד צריך לבדוק טוב מה שאוכלים, ולא לזלזל בדבר

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' יוני 24, 2021 4:23 pm

אכן על זה אין חולק. ייש"כ.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' יוני 24, 2021 8:55 pm

דווקא יש חולק, הנה אני!
מה פירוש לבדוק כל דבר, אתה חותך כל פרי לחתיכות קטנות גם אם הוא נראה מבחוץ שלם וטוב?
זו חומרה שאין לה בסיס.
ולמה שלא תמשיך הלאה, ירקות, לחם, בשר, למה לא?
בכל דבר יכולים להיות תולעים אם הוא רקוב.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' יוני 24, 2021 8:57 pm

לעולם יהיה אדם כתב:דווקא יש חולק, הנה אני!
מה פירוש לבדוק כל דבר, אתה חותך כל פרי לחתיכות קטנות גם אם הוא נראה מבחוץ שלם וטוב?
זו חומרה שאין לה בסיס.
ולמה שלא תמשיך הלאה, ירקות, לחם, בשר, למה לא?
בכל דבר יכולים להיות תולעים אם הוא רקוב.

צודק, לא כוונתי כפי שבסרטון אלא שבדיקה בהתבוננות טובה די בה.(לא בחרדתיות כל מילימטר, רק שימת לב ואף לא בתורת חובה רק כדאי) ייש"כ על העמדת הדברים.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 220 אורחים