מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דרוש לפרשת מטות

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

דרוש לפרשת מטות

הודעהעל ידי נהר שלום » א' יולי 20, 2014 5:47 pm

שאלה: כתוב בפסוק וידבר ה' אל משה לאמר נקם נקמת בני ישראל מאת המדינים ולאחר מכן כשמשה אומר לעם שינה ואמר נקמת ה' איך זה שמשה רבינו שינה מלשון הקב"ה?
תשובה: אמר הקב"ה למשה נזק שלכם הוא שגרמו לי להעניש אתכם לא למדינים! אמר לו משה רבינו ריבונו של עולם אתה יודע שאם חס ושלום היינו מואסים או כופרים במצוות שלך או בתורתך לא היו שונאים אותנו ולא היו רודפים אותנו בלכך הנקמה היא שלך!
(משלי יעקב, אהבת חיים)

בקרו טלה

Re: דרוש לפרשת מטות

הודעהעל ידי בקרו טלה » א' יולי 20, 2014 10:00 pm

נהר שלום כתב:שאלה: כתוב בפסוק וידבר ה' אל משה לאמר נקם נקמת בני ישראל מאת המדינים ולאחר מכן כשמשה אומר לעם שינה ואמר נקמת ה' איך זה שמשה רבינו שינה מלשון הקב"ה?
תשובה: אמר הקב"ה למשה נזק שלכם הוא שגרמו לי להעניש אתכם לא למדינים! אמר לו משה רבינו ריבונו של עולם אתה יודע שאם חס ושלום היינו מואסים או כופרים במצוות שלך או בתורתך לא היו שונאים אותנו ולא היו רודפים אותנו בלכך הנקמה היא שלך!
(משלי יעקב, אהבת חיים)

במ"ר - פרשה כב פסקה ב
נקם נקמת בני ישראל מאת המדינים אחר תאסף אל עמך רבי יהודה אומר אילו היה רוצה משה לחיות כמה שנים היה חי שאמר לו הקב"ה נקם ואחר תאסף תלה הכתוב מיתתו במדין אלא להודיעך שבחו של משה אמר בשביל שאחיה יעכב נקמת ישראל מיד (במדבר לא) וידבר משה אל העם לאמר החלצו מאתכם אנשים לצבא אנשים צדיקים ולהלן בחר לנו אנשים וכן (איוב ד) בנפול תרדמה על אנשים לתת נקמת ה' במדין הקב"ה אמר נקמת בני ישראל ומשה אמר נקמת ה' במדין אמר הקב"ה להם אינו אלא דיקו שלכם שגרמו לי להזיק אתכם אמר משה רבון העולמים אם היינו ערלים או עובדי עבודת כוכבים או כופרי מצות לא היו שונאין אותנו ואינן רודפין אחרינו אלא בשביל תורה ומצות שנתת לנו הלכך הנקמה שלך לתת נקמת ה' במדין .

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » א' יולי 20, 2014 10:03 pm

--
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ו' אוגוסט 01, 2014 3:50 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » א' יולי 20, 2014 10:04 pm

בקרו טלה כתב:
נהר שלום כתב:שאלה: כתוב בפסוק וידבר ה' אל משה לאמר נקם נקמת בני ישראל מאת המדינים ולאחר מכן כשמשה אומר לעם שינה ואמר נקמת ה' איך זה שמשה רבינו שינה מלשון הקב"ה?
(משלי יעקב, אהבת חיים)

במ"ר - פרשה כב פסקה ב
נקם נקמת בני ישראל מאת המדינים אחר תאסף אל עמך רבי יהודה אומר אילו היה רוצה משה לחיות כמה שנים היה חי שאמר לו הקב"ה נקם ואחר תאסף תלה הכתוב מיתתו במדין אלא להודיעך שבחו של משה אמר בשביל שאחיה יעכב נקמת ישראל מיד (במדבר לא) וידבר משה אל העם לאמר החלצו מאתכם אנשים לצבא אנשים צדיקים ולהלן בחר לנו אנשים וכן (איוב ד) בנפול תרדמה על אנשים לתת נקמת ה' במדין הקב"ה אמר נקמת בני ישראל ומשה אמר נקמת ה' במדין אמר הקב"ה להם אינו אלא דיקו שלכם שגרמו לי להזיק אתכם אמר משה רבון העולמים אם היינו ערלים או עובדי עבודת כוכבים או כופרי מצות לא היו שונאין אותנו ואינן רודפין אחרינו אלא בשביל תורה ומצות שנתת לנו הלכך הנקמה שלך לתת נקמת ה' במדין .

אולם יהושע דחה את כיבוש הארץ ולכן קיצר את חייב

אביש

הודעהעל ידי אביש » א' יולי 21, 2019 11:23 pm

בספר קדושת לוי - פרשת בא
ואמרתם זבח פסח הוא לה'. והנה יש להבין שאנו קורין את יום טוב המכונה בתורה בשם חג המצות אנו קורין אותו פסח, והיכן רמז זה בתורה לקרוא יום טוב זה בשם פסח, והלא בכל התורה נקרא יום טוב זה בשם חג המצות. והנה כתיב (שיר השירים ו, ג) אני לדודי ודודי לי, היינו שאנו מספרים שבחו של הקדוש ברוך הוא והקדוש ברוך הוא מספר שבח של ישראל. וכן הוא שאנו מניחין תפילין וכתיב בהן שבח של הקדוש ברוך הוא והקדוש ברוך הוא מניח תפילין שכתוב בהן שבח ישראל. וכו' עי"ש עוד באריכות.
ויש שפירשו גם כאן על זה הדרך.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 169 אורחים