מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חופשי חודשי

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אש משמים

חופשי חודשי

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 1:25 pm

נסתפקתי האם מי שיש לו "חודשי חופשי" יכול לעלות לאוטובוס בלי להראות אותו לנהג אע"פ שחייב ע"פ תקנות החברה או שאסור לו משום שעל דעת כן רכש את הזכות נסיעה. אך גם אם אסור יש לבאר איזה איסור עבר.

הרע במיעוטו

Re: חופשי חודשי

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ה' מאי 04, 2017 2:02 pm

ויש לעיין על הצד שאינו כהוגן אם צריך לתקן את העניין על ידי שמעכשיו יראה לנהג פעמיים..
וכן האם יכול בשעת רכישת הכרטיס להראותו 90 פעם בב"א...

ומסתמא עיקר החשיבות היא שלא יהי' חילול ה' שאנשים שמים לב לזה

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 3:14 pm

הרע במיעוטו כתב:ומסתמא עיקר החשיבות היא שלא יהי' חילול ה' שאנשים שמים לב לזה

זה פשוט שיש להיזהר בכל מעשיו שלא יתחלל שם שמים ע"י, לא זו השאלה כאן, אלא האם יש חיוב ממוני כלשהוא לכך ?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' מאי 04, 2017 3:28 pm

לאחרונה אמר לי עובד בכיר באחת מחברות התח"צ, שכל הכסף שנכנס ממכירות הכרטיסים החופשיים או מהטענת ערך צבור, הולך למשרד התחבורה. משרד התחבורה מתקצב לפי תחשיב מסויים את חברת התח"צ על כל נסיעה. ממילא, כל נסיעה שאדם לא יתקף את כרטיסו - הרי הוא גוזל את החברה!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 8:20 pm

זהו חידוש גדול, אבל עדיין אין זה גזל גמור כי אם גרמא בעלמא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 8:35 pm

אם זו המציאות שאם אתה לא מתקף את הכרטיס הנסיעה לא נרשמת והם לא מקבלים את הכסף. אם כך לנסוע בלי לתקף זה בדיוק כמו לנסוע בלי לשלם.

זה כמו שפרטת דולרים לשקלים (בצ'נגר שבמכולת) ועכשיו אתה לא משלם למכולת בשקלים אלא זורק אותם לפח.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 8:41 pm

אוצר החכמה כתב:אם זו המציאות שאם אתה לא מתקף את הכרטיס הנסיעה לא נרשמת והם לא מקבלים את הכסף. אם כך לנסוע בלי לתקף זה בדיוק כמו לנסוע בלי לשלם.

זה כמו שפרטת דולרים לשקלים (בצ'נגר שבמכולת) ועכשיו אתה לא משלם למכולת בשקלים אלא זורק אותם לפח.

גרמא בעלמא
רק גורם שאחר לא יתן להם והוא מניעת רווח.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 8:43 pm

אם אני אתן לך פתק שאיתו אתה יכול לקנות במכולת ובעל המכולת בא לגבות ממני את הכסף אז מותר לך לקחת ללא נתינת הפתק כי זה רק גרמא בעלמא?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 8:46 pm

אני דיברתי על מניעת רווח ואתה מדבר על גרימת הפסד.

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ה' מאי 04, 2017 8:49 pm

אני לא מצליח להבין למה צריך להגיע לזה שהם מפסידים כסף, בלא"ה פשיטא שהוא גזל גמור, הא למה הדבר דומה למשכיר לחבירו קרדום לחפור בו במאה זוז, והתנה עמו שאינו חופר בקרדום אא"כ מרקד קודם החפירה ג"פ בהפרשים של ג' דקות, וריקד בהפרשים של ב' דקות ומחצה, על איזה איסור הוא בדיוק עובר? איסור גזל [ולחובבי דיוק: גניבה].

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 8:52 pm

יושב ירושלים כתב:אני לא מצליח להבין למה צריך להגיע לזה שהם מפסידים כסף, בלא"ה פשיטא שהוא גזל גמור, הא למה הדבר דומה למשכיר לחבירו קרדום לחפור בו במאה זוז, והתנה עמו שאינו חופר בקרדום אא"כ מרקד קודם החפירה ג"פ בהפרשים של ג' דקות, וריקד בהפרשים של ב' דקות ומחצה, על איזה איסור הוא בדיוק עובר? איסור גזל [ולחובבי דיוק: גניבה].

אולי תבאר מדוע פשוט שעובר על גניבה ואח"כ תסביר איך הנידון דומה לראיה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 8:55 pm

אש משמים כתב:אני דיברתי על מניעת רווח ואתה מדבר על גרימת הפסד.

אין הבדל בין לנסוע בחפשי חדשי באופן כזה לבין לנסוע סתם ללא תשלום. וזה מה שכתבתי לך.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 9:01 pm

אוצר החכמה כתב:

אין הבדל בין לנסוע בחפשי חדשי באופן כזה לבין לנסוע סתם ללא תשלום. וזה מה שכתבתי לך.

ריבונו של עולם !
באופן שאני מדבר אני רק גורם שמשרד התחבורה לא ישלם לחברת האוטובוסים, באופן שאתה מדבר זה גניבה לא לשלם את החובה שלך.

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ה' מאי 04, 2017 9:05 pm

אש משמים כתב:
יושב ירושלים כתב:אני לא מצליח להבין למה צריך להגיע לזה שהם מפסידים כסף, בלא"ה פשיטא שהוא גזל גמור, הא למה הדבר דומה למשכיר לחבירו קרדום לחפור בו במאה זוז, והתנה עמו שאינו חופר בקרדום אא"כ מרקד קודם החפירה ג"פ בהפרשים של ג' דקות, וריקד בהפרשים של ב' דקות ומחצה, על איזה איסור הוא בדיוק עובר? איסור גזל [ולחובבי דיוק: גניבה].

אולי תבאר מדוע פשוט שעובר על גניבה ואח"כ תסביר איך הנידון דומה לראיה.

א. למה לא?? 1. הקרדום הוא של המשכיר? כן. 2. יש לשוכר רשות להשתמש בו? תלוי במעשה מסויים המפורט למעלה. 3. האם השוכר עשה את המעשה הנ"ל? לא. 4. המשתמש בחפץ של חבירו באופן שאין לו רשות וזכות האם עובר בגזל? כן. הלוקח דבר מחבירו ונזהר שלא יראוהו בנ"א האם עובר בגניבה? כן. אשמח אם תפרט מה לא נכון בנתונים אלו.
ב. משכיר = אגד. חבירו = הקונה את ה'חפשי חדשי'. קרדום = אוטובוס [ונהג]. לחפור בו = לנסוע בו. במאה זוז = הסכום שעולה לקנות 'חפשי חדשי'.
שאינו חופר בקרדום = שאינו נוסע באוטבוס. אא"כ מרקד וכו' = אא"כ מראה את הכרטיס לנהג. וריקד וכו' = לא הראה הכרטיס.

אני מקווה שהסבר הדמיון בין הנידון לראיה מספיק מפורט.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 9:12 pm

ככה כותבים!
השאלה היא האם ישנו תנאי ברור כזה בעצם קניית ה"חופשי" שאם לא מקיים אז לא קנה, ואם יש כזה תנאי אז מגיע לו את כספו חזרה אם לא עמד בתנאים...

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ה' מאי 04, 2017 9:18 pm

אש משמים כתב:ככה כותבים!
השאלה היא האם ישנו תנאי ברור כזה בעצם קניית ה"חופשי" שאם לא מקיים אז לא קנה,

כתוב בחוזה שהכל בכפוף לתקנון.
אש משמים כתב: ואם יש כזה תנאי אז מגיע לו את כספו חזרה אם לא עמד בתנאים...

הוא שילם תמורת זכות שימוש בתנאים הנ"ל, והזכות הזו עדיין שייכת לו, וזה שבחר לא להשתמש בה הרי הוא כמי שבחר שלא לנסוע כלל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 9:20 pm

התנאי מעמיד את המכר, וכשלא עושה את התנאי התברר שלא מכר ואם לא מכר יחזיר את הכסף.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 9:30 pm

אש משמים כתב:
אוצר החכמה כתב:

ריבונו של עולם !
באופן שאני מדבר אני רק גורם שמשרד התחבורה לא ישלם לחברת האוטובוסים, באופן שאתה מדבר זה גניבה לא לשלם את החובה שלך.

אם אתה חושב (בצדק) שאסור לך לנסוע ללא תשלום. זה בדיוק אותו דבר. אתה מתחמק מלענות לי מה ההבדל בין זה לבין הדוגמה של מי שנותן לך פתקים שתקנה איתם במכולת ואתה לא נותן לבעל המכולת את הפתק, אתה הרי רק גורם שאני לא אשלם לו את הכסף..
זה בדיוק אותו דבר אתה קיבלת כרטיס שאיתו אתה אמור לשלם על הנסיעה היינו פתק.

ואם תאמר שהמכולת לא מוכן לתת לך לחם בלי פתק, באותה מידה החברה לא מוכנה להסיע אותך בלי תיקוף.

יושב ירושלים

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ה' מאי 04, 2017 9:33 pm

התנאי הוא לא במכר [או: בשכירות], אלא בשימוש, דהיינו אני משכיר לך את 'השימוש באופנים הנ"ל', ו'השימוש באופנים הנ"ל' שייך לך, ו'השימוש שלא באופנים הנ"ל' אינו שייך לך, והרי הוא כמשכיר לחבירו חפץ רק לימי ג', שרק בימי ג' רשאי להשתמש בו. ופ'.
נ. ב. וכמובן ופשוט אשר כל זה הוא מלבד הדברים הברורים של הרב אוצה"ח.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 9:57 pm

אוצר החכמה כתב:

אם אתה חושב (בצדק) שאסור לך לנסוע ללא תשלום. זה בדיוק אותו דבר. אתה מתחמק מלענות לי מה ההבדל בין זה לבין הדוגמה של מי שנותן לך פתקים שתקנה איתם במכולת ואתה לא נותן לבעל המכולת את הפתק, אתה הרי רק גורם שאני לא אשלם לו את הכסף..

ואם תאמר שהמכולת לא מוכן לתת לך לחם בלי פתק, באותה מידה החברה לא מוכנה להסיע אותך בלי תיקוף.

אני לא בטוח שהבנתי את הדוגמא עם הפתקים, אבל היסוד הוא שאם אני מונע מחברת האוטובוס רווח צדדי שלא קשור לעצם הנסיעה שלי אז זהו גרמא אך אם אני לוקח חפץ שהוא מחייב תשלום ואני לא משלם אז זו גניבה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 9:59 pm

יושב ירושלים כתב:התנאי הוא לא במכר [או: בשכירות], אלא בשימוש, דהיינו אני משכיר לך את 'השימוש באופנים הנ"ל', ו'השימוש באופנים הנ"ל' שייך לך, ו'השימוש שלא באופנים הנ"ל' אינו שייך לך, והרי הוא כמשכיר לחבירו חפץ רק לימי ג', שרק בימי ג' רשאי להשתמש בו. ופ'.
נ. ב. וכמובן ופשוט אשר כל זה הוא מלבד הדברים הברורים של הרב אוצה"ח.

אם הבנתי נכון אז מי שלא הציג את ה"חופשי" שלו חייב לשלם נסיעה ???

סיסטעם

הודעהעל ידי סיסטעם » ה' מאי 04, 2017 10:02 pm

אם אבדתי הכרטיס אני יכול לקבל הכסף שלי בחזרה בתחנה מרכזית אז למה זה לא רבית?
כשאני ממלא הכרטיס אני לא קונה שווה כסף הוא רק נותן לי את זה בזול משום המתנת מעות.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 10:14 pm

אש משמים כתב:
אוצר החכמה כתב:

אני לא בטוח שהבנתי את הדוגמא עם הפתקים, אבל היסוד הוא שאם אני מונע מחברת האוטובוס רווח צדדי שלא קשור לעצם הנסיעה שלי אז זהו גרמא אך אם אני לוקח חפץ שהוא מחייב תשלום ואני לא משלם אז זו גניבה.

זה בדיוק העניין, הרווח קשור לנסיעה, משרד התחבורה משלם במקומך את הנסיעה. (למה אתה חושב שמשרד התחבורה נותן להם כסף? )

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 10:21 pm

אההה, אני לא הבנתי את זה כך שמשלמים עבורי אלא שמשלמים בגללי.
לדבריך יוצא שמי שלא הציג את ה"חופשי" שלו חייב לשלם נסיעה ???

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 10:29 pm

אני עכשיו לא מבין בכלל במה מדובר. ואקדים שאני לא מכיר מה קורה כי איני רגיל לנסוע.

אני חשבתי בהתחלה שאתה מדבר על כרטיס חפשי חדשי שמציגים אותו היינו שמראים לנהג את התמונה ותו לא מידי. כלומר ששלמתי כבר את הכסף ונהג רק בודק ששילמת. ברור שבמקרה כזה אין מישהו שישלם לפי נסיעה כי אף אחד לא מנהל רישום אם נסעת או לא הנהג רק רואה את התמונה שלך. ובמקרה כזה ברור שבאי ההצגה אין בעייה של לקיחת נסיעה ללא תשלום. לכל היותר הוא עבירה על הכללים.

אח"כ בא מישהו ודיבר על התיקוף. דהיינו שכבר לא מדובר בהצגת תמונה אלא בתיקוף הכרטיס במכונה ועל ידי זה יש רישום במחשב של הנסיעה. וכיוון שהמשכת לדבר על זה הבנתי שזה המקרה הנידון ולא מה שחשבתי בתחילה. ועל זה הסביר שכיוון שיש רישום משרד התחבורה משלם לחברה סכום מסויים עבור כל נסיעה. והיינו שהוא לוקח את הכסף שאתה משלם כל חודש ונותן לך אפשרות לעשות נסיעות והוא ישלם עליהם לחברת הנסיעות. באופן כזה ברור שמי שלא תיקף את הכרטיס שלו צריך לשלם על הנסיעה. רק לכאורה צריך לשלם רק את מה שמשרד התחבורה משלם להם ולא מחיר מלא. ואפשר להסתפק בדבר.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' מאי 04, 2017 10:54 pm

מי אמר באמת שמשלמים עלי את הנסיעות אולי אני קונה מחברת האוטובוס זכות נסיעה אך משרד התחבורה נותן "בונוסים" לפי כמות התיקופים או משהו כזה ואז זה גרמא.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' מאי 05, 2017 1:16 am

לפי מה שאני יודע (עפ"י בירור לא ממצה) משרד התחבורה משלם לחברה שני תשלומים. א' סכום עבור כל מסלול - לא תלוי בנוסעים כלל. ב' סכום נוסף עבור כל תיקוף של נסיעה. ההיגיון שעומד מאחורי הסדר זה, שבזמן שחברות התחבורה היו מרוויחות רק מהנוסעים, היו חברות התחבורה מדלגות לעיתים על מסלולים שבאופן קבוע היו בהם נוסעים מועטים, ולכן החליטו במשרד התחבורה לשלם סכום קבוע עבור כל מסלול ללא קשר לנוסעים, והתשלום של הנוסעים עובר ישירות למשרד התחבורה. אבל במצב כזה חששו במשרד התחבורה שחברות התחבורה לא יקפידו לגבות תשלום מהנוסעים (כי הן ממילא מקבלות סכום קבוע על מסלול), ולכן קבעו תגמול מיוחד עבור כל תיקוף.
המצב הזה מייצר כמה השלכות הלכתיות (למשל ממי גונבים וד"ל), ובין היתר שהכסף שהנוסע גורם שהחברה תפסיד הוא רק מניעת רווח.

אבל בעיקר העניין נראה לענ"ד פשוט כמו "יושב ירושלים", והנוסע באוטובוס בלי לתקף משתמש בממון חבירו שלא ברשות, כי החברה משכירה לנוסע את ממונה ואת שירותיה רק בדרישות מסוימות, ואדם שאינו עומד בדרישות משתמש בממון ושירות החברה בלי רשות, שדינו כמו שכתב יושב ירושלים.
ולעניין אדם [שיש לו חו"ח] שעבר בשוגג ונסע בלי לתקף מה חיובו, יש לי בזה כמה צדדים לדון, וכרגע נראה לי שהכי פשוט שישלם לחברה תיקוף בהזדמנות אחרת, כלומר, שבהזדמנות אחרת יעלה על אוטובוס, יתקף וירד מיד.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ו' מאי 05, 2017 1:19 am

בלי קשר לדיון ההלכתי כאן,

נראה לי מאד מוזר הסיפור שמשרד התחבורה משלם על כל תיקוף.

האם מישהו בירר את זה וקיבל את זה במכתב מאגד או ממשרד התחבורה? או שזה רק דיבורים בעלמא.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 05, 2017 1:55 am

אש משמים כתב:מי אמר באמת שמשלמים עלי את הנסיעות אולי אני קונה מחברת האוטובוס זכות נסיעה אך משרד התחבורה נותן "בונוסים" לפי כמות התיקופים או משהו כזה ואז זה גרמא.

אולי כשאתה קונה במכולת אתה בכלל נותן לו בונוס על זה שהוא נחמד אליך והוא נותן לך את המוצרים במתנה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 05, 2017 1:57 am

המצב הזה מייצר כמה השלכות הלכתיות (למשל ממי גונבים וד"ל), ובין היתר שהכסף שהנוסע גורם שהחברה תפסיד הוא רק מניעת רווח.

איך יוצא לכם כאלה מסקנות מוזרות?

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' מאי 05, 2017 2:09 am

פשוט, יש הבדל בין תשלום מחיר המסלול (בשיקלול ההוצאות והרווח וכו' של החברה) שאותו משלם משרד התחבורה בכל מקרה, לבין התגמול לכל תיקוף שאינו מוגדר כתשלום ישיר על ביצוע המסלול אלא כדרבון לגבות תשלום. כך נראה לי עפ"י סברא, ואפשר אולי להתווכח בזה.
מ"מ שמעתי כך בברור שעשיתי אצל נהג וותיק מאגד (לפי דבריו ההסדר הזה התחיל עם אגד רק בתחילת 2017), שהתשלום עבור כל תיקוף מוגדר כבונוס לחברה כנ"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 05, 2017 2:21 am

מה שייך כאן סברות בעלי בתים של נהג. זה שכל פשוט. אתה משלם תמורת הנסיעות למשרד התחבורה והוא משלם לחברה תמורת הנסיעות האלה שהם עושים לך. הוא מחלק את התשלום באופן מסויים אבל הוא משלם להם תמורת השירות שאתה מקבל. מה שייך כאן בונוסים ומניעת רווח?

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' מאי 05, 2017 2:37 am

ראשית אקדים לומר שפשוט שסמכתי על דברי הנהג מכיון שהאמנתי לו שהוא מדבר מתוך ידיעה.
באיזה אופן משרד התחבורה מחלק את התשלום? לדעתי משרד התחבורה דואג בראש ובראשונה שחברות התחבורה יקבלו את המחיר המלא למסלול שעשו בלי שיהיו תלויים במספר הנוסעים (אני יודע על מסלולים שכמעט אף פעם אין בהם יותר מ5 נוסעים, ומכיון שחברות התחבורה זלזלו ודלגו עליהם, לכן עשו את ההסדר המדובר), ורק כתוספת למחיר המלא של המסלול מקבלות החברות את התגמול על התיקופים. מה ההגדרה של התוספת הזאת?
במילים אחרות, המדינה שוכרת את שירותיהן של חברות התחבורה, והיא משלמת להן את השכר המלא בלי שום קשר לנוסעים. התוספת שהחברה מקבלת, סביר להניח בעיני שהיא מוגדרת כבונוס ולא כחלק מהשכר על עצם השירות.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 9:57 am

אוצר החכמה כתב:מה שייך כאן סברות בעלי בתים של נהג. זה שכל פשוט. אתה משלם תמורת הנסיעות למשרד התחבורה והוא משלם לחברה תמורת הנסיעות האלה שהם עושים לך. הוא מחלק את התשלום באופן מסויים אבל הוא משלם להם תמורת השירות שאתה מקבל. מה שייך כאן בונוסים ומניעת רווח?

אם אני משלם עבור הנסיעות שלי ורק יש גוף אחר שמוכן להכפיל את הסכום אז זה מניעת רווח לא???

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' מאי 05, 2017 1:35 pm

אני מקפיד לתקף את החופשי חודשי בכל פעם, אך יש כמה נהגים שמכירים אותי כנוסע קבוע ומסמנים לי כאומרים 'אין צורך'. - ועכשיו לפי דברי החכמים כאן אני מבין שאין זה פשוט כלל

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' מאי 05, 2017 2:55 pm

נכון. אני מכיר קו אברכים שרוב ככל הנוסעים קבועים, והוא מופעל ע"י חברת התחבורה המקומית. עם הזמן הפסיקו הנוסעים לתקף, כי הנהג הכיר את כולם וכו'. אחרי תקופה קצרה שלחה החברה לומר שכאמור לעיל היא מפסידה כסף על כל אי תיקוף.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 05, 2017 3:37 pm

אש משמים כתב:
אוצר החכמה כתב:מה שייך כאן סברות בעלי בתים של נהג. זה שכל פשוט. אתה משלם תמורת הנסיעות למשרד התחבורה והוא משלם לחברה תמורת הנסיעות האלה שהם עושים לך. הוא מחלק את התשלום באופן מסויים אבל הוא משלם להם תמורת השירות שאתה מקבל. מה שייך כאן בונוסים ומניעת רווח?

אם אני משלם עבור הנסיעות שלי ורק יש גוף אחר שמוכן להכפיל את הסכום אז זה מניעת רווח לא???

אף אחד לא מחלק מתנות לחברות התח"צ.
הכלל מאד פשוט כסף שמגיע לאדם תמורת עבודתו אינו מניעת רווח אלא לקיחת כספו. הם מסיעים אותך ומגיע להם על זה כסף. במקום לשלם להם אתה נותן את הכסף למשרד התחבורה והוא משלם להם. שיטת התחשיב אינה משנה כי הוא בסופו של דבר משלם להם רק את המגיע להם. כל דבר שתעשה שיגרום שלא יקבלו את המגיע להם אינו מניעת רווח אלא מניעת קבלת כספם המגיע להם.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' מאי 05, 2017 4:04 pm

נו נו, אולי פשוט צריך לברר את העובדות יותר טוב ואז נסכים כולנו, כי אין נידון על הדינים אלא על המציאות.

סיסטעם

הודעהעל ידי סיסטעם » ד' יוני 14, 2017 8:07 pm

סיסטעם כתב:אם אבדתי הכרטיס אני יכול לקבל הכסף שלי בחזרה בתחנה מרכזית אז למה זה לא רבית?
כשאני ממלא הכרטיס אני לא קונה שווה כסף הוא רק נותן לי את זה בזול משום המתנת מעות.

בעל מסעדה יצא עם מבצע, אם קונים עשר מנות בבת אחת מקבלים מנה נוספת בחינם, והוא נותן כרטיס ומנקב כל פעם שאתה קונה מנה וכו', נכנס אברך בחנות וכששמע מהמבצע שאל מבעל החנות אם זה לא רבית, והשיב תתקשר לרב ותשאל, אז לעין כל התקשר לרב שלו והרב השיב, אם בעל החנות רק נותן כרטיס ולא ושם את השם של הקונה אצלו, אז הכרטיס הוא שווה כסף ואם אבדו הוא לא יתן לו בחזרה הניקובים שנשארו, אבל אם הוא רושם אצלו במחשב כל מי שקונה את המבצע ואם מישהו יאבד הכרטיס הוא יתן לו המנה בחינם, זה נקרא שכר המתנת מעות ואסור, אז חשבתי בנידון הרב קו דהם מחזירים הכסף שנאבד, דאולי לא נקרא המתנת מעות, דיכולים להשתמש בכל הניקובים באותו יום או אפילו באותו נסיעה לכמה בני אדם, ואין זה רבית.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 14, 2017 8:44 pm

אני לא מבין איזה רבית יש בסיפור של בעל המסעדה. הוא נותן אחת כי קנית 10 בין אם קנית מייד בין אם קנית לאורך זמן אין כאן שכר המתנת מעות אלא הוזלה על קנייה אצלו ולא אצל המתחרים.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 213 אורחים