מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ונתתי עשב בשדך בדג זהב

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מקדש מלך

ונתתי עשב בשדך בדג זהב

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' ספטמבר 04, 2018 1:31 am

בני הביאו דג זהב מהחיידר לגדלו בצלוחית מים.
ונתעוררתי בכמה ספיקות בדין 'ונתתי עשב בשדך לבהמתך, והדר ואכלת ושבעת' שמכאן למדים שיש לתת אוכל לבהמתו לפני שאוכל, ולכמה פוסקים הוא דאורייתא.

ויש לשאול אם גם בדגים הוא כן?
ומה הדין לשתות קפה בבוקר קודם? מחד מבואר שבשתיה האדם קודם לבהמה, (שתה וגם לגמליך אשקה) אבל קפה שיש בו סוכר וחלב ומזין אולי שנא, וכי תעלה על הדעת שאם אדם אוכל את מזונו מומס ייחשב רק כשתיה?!
ומה הדין בדגים שיודעי גידול הדגים טוענים שלא ראוי להרבות במזונו ובעצם ראוי לתת לו אוכל רק פעם ביומיים, מחד הרי הוא תאב לאכול, מאידך הרי הוא מזיק לו? ומה הדין אם אינו מועיל ואינו מזיק רק להרווחה בעלמא, ובעצם די לו בפעם ביומיים, האם דין 'ונתתי עשב בשדך מחייב האכלות נוספות, או שרק כאשר ממילא חפצים לתת לו אוכל יש להקדימו, והוא רק דין בהקדמה בעלמא?
והאם יועיל להפקירו, או שמא מכל למקום הוא תחת ידי ואין לו מי שיאכילו כי אם אני? ועל הצד שיועיל הפקר, האם בעי בפני שלושה, או די בפני אחד כדינו דאורייתא?
ובראש השנה, כשאסע לאדמו"ר שלי, האם אהיה חייב לקחתו עימי או להפקידו אצל השכנים, או שדין זה הוא רק היכי דאפשר, ובלא אפשר שאני?

קראקובער

Re: ונתתי עשב בשדך בדג זהב

הודעהעל ידי קראקובער » ג' ספטמבר 04, 2018 3:49 am

מקדש מלך כתב:ויש לשאול אם גם בדגים הוא כן?

כמדומני שהמנ"ח מסתפק בזה.

עזריאל ברגר

Re: ונתתי עשב בשדך בדג זהב

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' ספטמבר 04, 2018 8:54 am

א. בפשטות דין זה של נתינת מאכל לבהמתו הוא כששניהם צריכים לאכול, כלומר שזה דין בחפצא שיהיה לבהמה מה לאכול ולא תרעב בשעה שאתה ממלא את כרסך. שים לב שבפסוק כתוב שלא אתה תתן אוכל לבהמה!
ב. לכאורה הדג יכול לומר "אי אפשי בתקנת חכמים", ואסור להאכיל אותו את מה שמזיק לו, מדין צעב"ח!
ג. תודיע לי כשאתה מפקיר שאבוא לזכות בו, או ברצינות: האם אתה באמת חושב להפקירו בלב שלם?!
ד. בנסיעה לכמה ימים - חובה עליך לדאוג שיהיה לדג מה לאכול.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 244 אורחים