מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לולב שנעשה חום (או אדום) בראשו מחמת השמש

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
הצעיר באלפי

לולב שנעשה חום (או אדום) בראשו מחמת השמש

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 2:01 am

כידוע נפסק בשו"ע (תרמ"ה סעי' ה) שלולב שהשדרה (להרמ"א, ולהשו"ע רוב עליו) נתייבש פסול, ושיעור היבשות הוא שיכלה הירקות ויעשה לבן, ומבואר במשנ"ב (ס"ק כ"ד) שזהו סימן שכלה הלחלוחית שבה.
(ואף שהרמ"א מקיל בשיעור היבשות, ומקיל אם לא נפרך בציפורן, מ"מ הנו"כ כתבו שאין להקל בזמנינו, כי הרמ"א הקיל רק משום שלא היה מצוי הרבה לולבים- כ"כ הט"ז, חיי"א, הו"ד במשנ"ב ס"ק כ"ה ובערוך השלחן סעי' י"ד)
וכתב החזון איש (קמ"ה סקי"א בסופו) שאם ראש הלולב נשתנה למראה אדום מחמת שהכה עליו השמש, אין בזה פשול יבש ע"ש, ובמשנ"ב דרשו (שם ס"ק 41) הביאו כן בשם הסטייפלער, הגרשז"א, ועוד ע"ש.

אך לענ"ד נראה דזה תמוה מאוד בסברא, כי אם הכה מחמת השמש, הרי נתייבש וכלה הלחולחית שבו ע"י השמש, וזה שלא נתלבן, אלא נתאדם, הוא מחמת השמש, וא"כ מאי שנא מההלכה הפשוטה בשו"ע שלולב היבש בשדרה, או ברוב עליו להשו"ע, שהיא פסולה ?!?!?

שמר

Re: לולב שנעשה חום (או אדום) בראשו מחמת השמש

הודעהעל ידי שמר » ו' ספטמבר 13, 2019 2:55 am

אז אתה חושב אחרת ממה שכתב החזו"א בפירוש.
בנוסף, מה"ת שראש הלולב (התיומת) נקרא שדרה, הלא שיטת הראב"ד שאין לולב אלא השדרה.

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 3:10 am

שמר כתב:אז אתה חושב אחרת ממה שכתב החזו"א בפירוש.

סליחה על שאני שואל פשט בהלכה !
זה לא שונה משאלה או קושיא על דברי הרמב"ם או על שו"ע, לפעמים מהלכה מפורשת ולפעמים מסברא.

פייש

הודעהעל ידי פייש » ו' ספטמבר 13, 2019 7:31 am

פעולות שונות יש לשמש, מיבש, ומאדים, ועוד. וכמו באש

שמר

הודעהעל ידי שמר » ו' ספטמבר 13, 2019 10:21 am

הצעיר באלפי כתב:

זה לא שונה משאלה או קושיא על דברי הרמב"ם או על שו"ע, לפעמים מהלכה מפורשת ולפעמים מסברא.

היכן מצאת שהשו"ע או הרמב"ם מספרים מה המציאות ויש מן האחרונים ששואלים עליהם שזה לא נכון.

מורד במלכות

הודעהעל ידי מורד במלכות » ו' ספטמבר 13, 2019 11:59 am

תגיד, אתה נורמלי? אני משפשף את עיניי בתימהון.
כבר אסור להקשות קושיות בהלכה? כבר אסור לומר על סברא מסויימת שנראית בלתי מסתברת? לאן הגענו??
לגופו של דבר, העניין הזה קשה לי מאוד מזה שנים, ואני מחפש אחרי לולב "ירוק ירוק", וזה ההידור הכי קשה בכל הד' מינים (מלבד הדסים כמובן)

שמר

הודעהעל ידי שמר » ו' ספטמבר 13, 2019 12:16 pm

מורד במלכות כתב:

כבר אסור להקשות קושיות בהלכה? כבר אסור לומר על סברא מסויימת שנראית בלתי מסתברת? לאן הגענו??
לגופו של דבר, העניין הזה קשה לי מאוד מזה שנים, ואני מחפש אחרי לולב "ירוק ירוק", וזה ההידור הכי קשה בכל הד' מינים (מלבד הדסים כמובן)

ישנם סברות התלויות בשכל ייתכן ופעמים אתה מבין פעמים אתה חולק הכל לפי רמת השכלתך, אבל אין ויכוח על מציאות, החזו"א ידע שזו המציאות ולא אחרת.

נ.ב לא כתבתי כאן משהו כ"כ הזוי שאתה צריך לשפשף עיניך בתמהון, תשמור את השפשוף לדברים "הזויים" יותר שנכתבים כאן.

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 1:59 pm

שמר כתב:
הצעיר באלפי כתב:

היכן מצאת שהשו"ע או הרמב"ם מספרים מה המציאות ויש מן האחרונים ששואלים עליהם שזה לא נכון.

במאות מקומות בהלכה, ותכלה היריעה וכו'.
נא להתמקד לבירור הנושא, יישר כח

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 2:01 pm

שמר כתב:
מורד במלכות כתב:

ישנם סברות התלויות בשכל ייתכן ופעמים אתה מבין פעמים אתה חולק הכל לפי רמת השכלתך, אבל אין ויכוח על מציאות, החזו"א ידע שזו המציאות ולא אחרת.

נ.ב לא כתבתי כאן משהו כ"כ הזוי שאתה צריך לשפשף עיניך בתמהון, תשמור את השפשוף לדברים "הזויים" יותר שנכתבים כאן.

זה כן הזוי, ואם אתם לא חושבים כך, אז נא תחשוב עוד הפעם !

ועכשיו, שוב לבירור הסוגיא........

שמר

הודעהעל ידי שמר » ו' ספטמבר 13, 2019 2:29 pm

האם אפשר לצטט את דברי החזו"א הנ"ל.

נ.ב אפשר שהגרי"ז הבין כדברך, או שמא חשש דאף שאין האדום מחמת יבש אפשר שתחתיו יש לובן הפוסל.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ו' ספטמבר 13, 2019 3:54 pm

הצעיר באלפי כתב:כידוע נפסק בשו"ע (תרמ"ה סעי' ה) שלולב שהשדרה (להרמ"א, ולהשו"ע רוב עליו) נתייבש פסול, ושיעור היבשות הוא שיכלה הירקות ויעשה לבן, ומבואר במשנ"ב (ס"ק כ"ד) שזהו סימן שכלה הלחלוחית שבה.
(ואף שהרמ"א מקיל בשיעור היבשות, ומקיל אם לא נפרך בציפורן, מ"מ הנו"כ כתבו שאין להקל בזמנינו, כי הרמ"א הקיל רק משום שלא היה מצוי הרבה לולבים- כ"כ הט"ז, חיי"א, הו"ד במשנ"ב ס"ק כ"ה ובערוך השלחן סעי' י"ד)
וכתב החזון איש (קמ"ה סקי"א בסופו) שאם ראש הלולב נשתנה למראה אדום מחמת שהכה עליו השמש, אין בזה פשול יבש ע"ש, ובמשנ"ב דרשו (שם ס"ק 41) הביאו כן בשם הסטייפלער, הגרשז"א, ועוד ע"ש.

אך לענ"ד נראה דזה תמוה מאוד בסברא, כי אם הכה מחמת השמש, הרי נתייבש וכלה הלחולחית שבו ע"י השמש, וזה שלא נתלבן, אלא נתאדם, הוא מחמת השמש, וא"כ מאי שנא מההלכה הפשוטה בשו"ע שלולב היבש בשדרה, או ברוב עליו להשו"ע, שהיא פסולה ?!?!?

האם כבוד תורתו בירר אכן את מציאות היבשות במראה אדום ?
האם כבודו בירר אם יש דין "הכול הולך אחר המראה" גם אם יבש ולבן יהא כשר על ידי צביעה?
וממילא דוקא מראה לבן מראהו יבש ליפסל מדין "הדר" אך לא מראה אדום ממכת שמש על האילן!

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 5:27 pm

ביליצר כתב:
הצעיר באלפי כתב:כידוע נפסק בשו"ע (תרמ"ה סעי' ה) שלולב שהשדרה (להרמ"א, ולהשו"ע רוב עליו) נתייבש פסול, ושיעור היבשות הוא שיכלה הירקות ויעשה לבן, ומבואר במשנ"ב (ס"ק כ"ד) שזהו סימן שכלה הלחלוחית שבה.

האם כבוד תורתו בירר אכן את מציאות היבשות במראה אדום ?
האם כבודו בירר אם יש דין "הכול הולך אחר המראה" גם אם יבש ולבן יהא כשר על ידי צביעה?
וממילא דוקא מראה לבן מראהו יבש ליפסל מדין "הדר" אך לא מראה אדום ממכת שמש על האילן!

פעולות השמש היא פשוטה:
"מייבש" כמו ששמים כביסה בחוץ, בשמש, כדי שתתייבש, כן הוא גם כאן, השמש מכה על הלולב (השפיץ) וכאילו שורף אותו בשפיץ שלו, אך למעשה פעולה זו מייבש הלולב מהלחלוחית באותו מקום שנשרף, לכן אני "שואל" (לא חולק ח"ו) האם זה שונה ממה שכתב השו"ע שייבש פוסל בלולב?

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ו' ספטמבר 13, 2019 5:52 pm

אז חלק ראשון ברור לכבודו ,מה עם חלק שני שהקטן ביליצר שאל?

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' ספטמבר 13, 2019 5:58 pm

ביליצר כתב:אז חלק ראשון ברור לכבודו ,מה עם חלק שני שהקטן ביליצר שאל?

הבעיה שאנו דיין עלה אינו המראה לבן, אלא הבעיה הוא שזה ייבש רק אם הוא לבן אז סימן שכלה הלחלולחית, וממילא הוא ייבש כמש"כ במשנ"ב.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ש' ספטמבר 14, 2019 8:58 pm

הצעיר באלפי כתב:
ביליצר כתב:אז חלק ראשון ברור לכבודו ,מה עם חלק שני שהקטן ביליצר שאל?

הבעיה שאנו דיין עלה אינו המראה לבן, אלא הבעיה הוא שזה ייבש רק אם הוא לבן אז סימן שכלה הלחלולחית, וממילא הוא ייבש כמש"כ במשנ"ב.

הרב הצעיר הרי הסבירו בק"נ טעמים את החילוק ,
מראה אדום מהשמש הוא מראה טבעי הנשאר איתן ואינו נפרך בציפורן כמי שאינו וכו,

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 224 אורחים