מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קריאת שמע בכל לשון בימינו

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

קריאת שמע בכל לשון בימינו

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 28, 2020 5:24 pm

בהלכות קריאת שמע סב, ב כתב השו"ע
יכול לקרותה בכל לשון, ויזהר מדברי שיבוש שבאותו לשון וידקדק בו כמו בלשון הקודש.

וכתב המשנה ברורה ס"ק ג
בכל לשון. ודוקא שמבין באותו הלשון. וה"ה בתפלה ובה"מ ובקידוש וברכת המצות והפירות והלל [אחרונים ועיין בבה"ל] וכ"ז מצד הדין אבל למצוה מן המובחר הוא דוקא בלשה"ק כן כתב הב"ח בסימן קצ"ג. ועיין בספרי האחרונים דבימינו אף מצד הדין יש ליזהר שלא לקרותה בלשון אחר כ"א בלשון הקודש כי יש כמה וכמה תיבות שאין אנו יודעים איך להעתיקם היטב, כגון תיבת ושננתם יש בו כמה ביאורים, אחד לשון לימוד ואחד לשון חידוד כמו שאמרו חז"ל שיהו ד"ת מחודדין בפיך שאם ישאלך אדם דבר אל תגמגם ותאמר לו. וכן כמה וכמה תיבות שבק"ש שאין אנו יודעין היטב ביאורו על לשון אחר, כגון תיבת את ותיבת לטוטפות וכדומה, אבל כשאנו קוראין שמע בלשה"ק וכן בתפלה וברכת המזון וקידוש ושארי ברכות אפילו אם אינו מבין הלשון יצא, דזה אינו מצוי שבן ישראל לא ידע ביאור הפסוק ראשון שבק"ש שהכונה בו לעיכובא, וכמו שכתוב בסימן ס"ג ס"ד.

מלבד רבי עקיבא איגר (מגילה יז, א), מי הם "ספרי האחרונים" שמזכיר המשנ"ב המזהירים נגד קריאת שמע - דייקא - בכל לשון?

כולל יונגערמאן

Re: קריאת שמע בכל לשון בימינו

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ג' ינואר 28, 2020 9:35 pm

ידועים דברי החת"ס. וכל קדושיו עמו
אלא שזה קצת בבחינת ת"ח שאמר שמועה לאחר שבא מעשה לידו, כי עיקר הכוונה ללחום בתופעת הרפורמים (אולי גם דברי רעק"א על דרך זה?)

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 28, 2020 9:38 pm

התשובות המוכרות לי מחת"ס עוסקות בתפילה. אני מדבר על קריאת שמע.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ינואר 28, 2020 10:09 pm

הגרע"א ז"ל מעיר שם שבתרגום לשפות אירופאיות כמו אידיש יוצא שהרבה מילים הפוכות, וזה גורם שיהיה קורא למפרע.
ואני הקטן לא זכיתי להבין, הרי אפילו אונקלוס שמקפיד מאד לשמור על מקומה של כל תבה, מכל מקום יש מקמות שהוא משנה את הסדר (וכמו במקומות של מנין, שהתורה מזכירה קודם את האחדות ואח"כ העשרות והמאות, ואונקלוס בהיפך), אטו זה נקרא למפרע.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' ינואר 28, 2020 10:40 pm

אשכול קשור (אם כי אינו עונה על השאלה כאן)

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' ינואר 29, 2020 5:32 pm

לענין כתב:הגרע"א ז"ל מעיר שם שבתרגום לשפות אירופאיות כמו אידיש יוצא שהרבה מילים הפוכות, וזה גורם שיהיה קורא למפרע.
ואני הקטן לא זכיתי להבין, הרי אפילו אונקלוס שמקפיד מאד לשמור על מקומה של כל תבה, מכל מקום יש מקמות שהוא משנה את הסדר (וכמו במקומות של מנין, שהתורה מזכירה קודם את האחדות ואח"כ העשרות והמאות, ואונקלוס בהיפך), אטו זה נקרא למפרע.

שאני אונקלוס שניתן מסיני אך בדורנו אי אפשר לכוון איך זה יתכן
חוץ מזה בארמית ההיפוך אינו תדיר ומוחלט כ"כ כמו בלשונות הגויים ההם

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 245 אורחים