מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פרסום סריקות של כתבי יד וספרים - האם מותר מצד זכויות יוצרים?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אראל

פרסום סריקות של כתבי יד וספרים - האם מותר מצד זכויות יוצרים?

הודעהעל ידי אראל » ה' יוני 18, 2020 5:16 am

זאב ערבות כתב:מאן דהו פנה אלי באופן פרטי והתלונן על כך שאני מעלה את כל הקבצים שאחרים טרחו לסרוק בסיטונאות ובחינם וממש מחשיב זאת כאילו אני משליכם בחוצות... מן הסתם כיוון שכעת הם מאבדים מערכם, הלא כל אחד אוהב להשתבח שרק לו יש איזה ספר נדיר, ומי יודע כמה ספרים וכתבי יד מונחים בידים פרטיות ולא מעוניינים לשתף בהם את הציבור בכדי שיהיה להם אקסלוסיב ויוכלו להראות לידידיהם ומכריהם.
איני מסכים לגישה זו והיא נחשבת בעיני לצרות עין בפרט שמדובר בדברי תורה. רק תתארו לכם אם יש למישהו איזה כת"י של אחד מגדולי הדורות, למשל הפרי מגדים והספר ישאר טמון בכספת עד שיבלה... אף כאן, אם מישהו כבר סרק ויצא מרשותו בנסיבות אלו או אחרות, מדוע לא להנות בהם אחרים... אולי זה אחד מהדברים שברכת האילנות באה ללמד אותנו.
דרך אגב בקשר להצעה הנ"ל, מדוע שכל אחד לא יעשה לו סימן קישור לשם וילחץ עליו כל פעם?

הבנתי תלונת אותו פלוני, שמעיר לך אולי יש משום זכיות יוצרים

זאב ערבות

Re: אשכול קבצים ופרפראות - ב

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יוני 18, 2020 5:37 am

לא ולא!כוונתו היתה ברורה כשמש ביום בהיר כפי שכתבתי. לצערי איני יכול להביא את דבריו כלשונם אולי יש מי שיזהה את כותב הדברים אך טענתו היתה שאנשים טרחו להעתיקם וכעת אני מחלקם בחינם. אם הבעיה היתה זכויות יוצרים, אז גם למעתיקים הראשונים היה אסור לעשות זאת (באותם מקרים לפחות בהם יש זכויות יוצרים ברורים), אלא מאי פה ושם אותם מעתיקים ואלו שיש להם את ההעתקות שולחים את הקבצים לידידיהם וכידוע ברגע שהקובץ יצא מרושתך הוא הפקר ואין לך שליטה עליו. אני מדבר מנסיון שיש לי ספר מסויים שיש ממנו עותקים ספורים בלבד ונאמר לי במפורש שאין לי רשות לתתו לאחר, וסרקתי אותו לעצמי ויום אחד הזכרתי אותו בפני ת"ח חשוב ואמר שישמור על סודיות אך כנראה לא יכל לעמוד בהבטחתו והספר הופיע בכמה מקומות ולמחבר נודע הדבר והקפיד עלי (זה קרה לפני יותר מעשרים שנה). מאז למדתי לקח. אך בנוגע לקבצים שאני מעלה כאן שימו לב שאלה שיש עליהם זכויות יוצרים הם ספרים ישנים וכבר אבד עליהם הקלח ואין סיכוי שיודפסו שוב. אמנם פה ושם יש כמה יוצאים מן הכלל ספורים מפאת ואלו אני מוחק כעבור זמן קצר ולמרבה הפלא לא מורדים יותר מחמישים פעם בממוצע, משמע אין להם ביקוש מי יודע מה. וכן כבר כתבתי כמה פעמים שאם למישהו ידוע שיש בעיה כלשהיא בספר מסויים להודיע ואמחק.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' יוני 18, 2020 4:29 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' יוני 18, 2020 3:39 pm

לא הבנתי, איזה היתר הוא זה שאני מעלה ומיד מוחק, וכי מותר להשליך סחורתו של חבירו במקום של רבים לזמן קצר בלבד???........

[אוי, גיי איך יעצט כאפן....]

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יוני 18, 2020 4:35 pm

לכאורה הרב אראל צודק! ואכן אני חוכך בדבר ואולי כדאי לשמוע מה אומרים חברי הפורום בנידון? האם לחדל או להמשיך פה ושם בהעלאת ספרים שיש להם זכויות יוצרים בוודאות לכמה שעות?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2020 4:59 pm

זאב ערבות כתב:מדובר כאן בספרים שיש להם זכויות יוצרים והנמצאים בשוק למכירה. מחירם לא חשוב כרגע. העליתי השבוע כמה כאלו ולכאורה הדבר אינו ראוי ועל זה שאלתי האם יש איזשהו היתר לדבר.

התירים זה ענין לידון בין כתלי בית הדין.
סברא אלימתא (שנשמעת בין הרבנים) שהפצת 'פי די אף' אינו ענין לזכויות יוצרים (עכ"פ לגבי ספרים שכבר עבר זמן מה מאז הוצאתם לשוק).
כי הקונה הספר בדר"כ לא יסתפק בקובץ דיגיטאלי. שאינו נוח ללמוד בו. ונועד לאספנים, או לעיונא בעלמא.
וגם אם ימצאו יחידים שימנעו מלרכוש הספר - והיו רוכשים בלי זה, עדיין אין זה נחשב כ'פוגע בזכויות היוצרים'.

כמובן שיש גם צדדים להיפך.

ולגבי הקונטרסים שהועלו כאן, דומני שאפשר לומר בפשטות שכל מי שמוריד הקבצים לא היה קונה את הספרים.
האם הנני טועה?

[וכיון שעיקר הנושא עלה בעקבות ה'כרם שלמה'. בעיני תמוהה ההתעקשות של המו"ל שלא להעלותו לרשת, מתוך תקוות שוא שאולי יכסה את ההוצאותיו הרבות ע"י אי מי שיבוא לרכוש הקבצים. התועלת המרובה שיהיה לו מהפצת מעינותיו, והפרסום לכבוד רבותיו יהיה רב יותר עשרת מונים ע"י פרסום מרבים, מסכוי לרווח ממוני.
יתכן שאיני שופט אותו נכונה?].

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יוני 18, 2020 5:37 pm

סברא פשוטה שכן אם היו קונים את הספר לא היו מורידים. קשה להניח שסברו שיוםאחד יהיה איזה מאן דהו שיעלה להם את אוצרות קורח האלו לפורום (מענין כמה חברים חדשים נרשמו לפורום בכדי שיוכלו להוריד את הקבצים).
בנוגע לכרם שלמה, אכתוב בזהירות מירבית. עד כמה שידוע לי הם לא נמצאים למכירה בשוק כבר שנים רבות אפילו למי שמעוניין לקנות בכסף מלא. גם לי אין אותם. אלא הבעיה כפי שנאמר לי מיודעי דבר שהמו"ל עצמו מביא בספרו חומר שיש לו בעלים ומפרסמו ללא רשותם...
מענין שאיש לא התייחס לשאלתי האם זה ראוי כך להשליך את הקבצים בראש כל חוצות...

צביב

הודעהעל ידי צביב » ה' יוני 18, 2020 5:49 pm

עתניאל בן קנז כתב:התירים זה ענין לידון בין כתלי בית הדין.
סברא אלימתא (שנשמעת בין הרבנים) שהפצת 'פי די אף' אינו ענין לזכויות יוצרים (עכ"פ לגבי ספרים שכבר עבר זמן מה מאז הוצאתם לשוק).
כי הקונה הספר בדר"כ לא יסתפק בקובץ דיגיטאלי. שאינו נוח ללמוד בו. ונועד לאספנים, או לעיונא בעלמא.
וגם אם ימצאו יחידים שימנעו מלרכוש הספר - והיו רוכשים בלי זה, עדיין אין זה נחשב כ'פוגע בזכויות היוצרים'.

אצלי לכאורה לא נכונה הסברא הראשונה,
כתשעים אחוז מהספרים שבבית, עומדים רק לצורך עיון בשעת הצורך,
ולפעמים זו סיבה לקנות שו''ת לעיון, לעיון בשעת הצורך,
( וכשנמצא בקובץ אינו נקנה)

איש בער

הודעהעל ידי איש בער » ה' יוני 18, 2020 5:52 pm

זאב ערבות כתב:מענין שאיש לא התייחס לשאלתי האם זה ראוי כך להשליך את הקבצים בראש כל חוצות...

בלי קשר לענין זכויות יוצרים, בוודאי שראוי ונכון לעשות כן לקיים מה שנאמר חכמות בחוץ תרונה, ויהיו מצויים לכל דורש ומבקש,
וביותר בזמנינו שהשפע החומרי מצוי וזמין בקלות, זה לעומת זה יש לנו לענות תשובת המשקל, ולהגביר זמינות הרוחניות ולהנגיש אותה בכל מאי דאפשר, ולא תהא כהנת כפונדקית?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2020 5:56 pm

צביב כתב:
עתניאל בן קנז כתב:התירים זה ענין לידון בין כתלי בית הדין.

אצלי לכאורה לא נכונה הסברא הראשונה,
כתשעים אחוז מהספרים שבבית, עומדים רק לצורך עיון בשעת הצורך,
ולפעמים זו סיבה לקנות שו''ת לעיון, לעיון בשעת הצורך,
( וכשנמצא בקובץ אינו נקנה)

אל תשכח, לא מדובר כאן בספרים סטנדרטיים, שאדם מן השורה קונה לצורך עיונו (גם ספרייתי עמוסה בספרים לעיון).
מדובר כאן בקובצים למיניהם, או ספרים שלא מן השורה.
אמור בכנות האם היית רוכש אי אילו מן הספרים שהועלו כאן???
ואל תשכח, שלא מדובר בספרים שהודפסו לאחרונה, אלא כבר ספו תמו מן השוק לפי זמן רב מאוד. [גם אם נניח שזכויות היוצרים עדיין לא פקעה].

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' יוני 18, 2020 8:25 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
ילקוט כתב:כרם שלמה שנה ז

יש לי תחת ידי כל כרכי כרם שלמה בPDF, אך כמדומני יש ע"ז זכיות, וצריכים לבקש מהם רשות להעלותם כאן
לא מצאתי עדיין היתר על 'גניבה וגזילה' סתם 'ליהנות בהם בני אדם'.....

אם יש על זה זכויות מנין לך הpdf? מן הסתם כל מו"ל מקפיד אף על קבצים, הלא כן? המציאות היא כזו שכאשר יש ספר מבוקש כקבצי כרם שלמה והמו"ל לא מעוניין להדפיסו שוב מסיבות אלו או אחרות, יבא מי שיבא ויאמר עת לעשות לה' הפרו תורתך ויעשה מזה קובץ ויופץ ברבים. איני מצדיק את התופעה אך זה כבר נהיה כהיתר ואין מי שיוכל לעצור אותה. ברשת ובין אנ"ש מסתובבים רבבות קבצים ומי שמתענין בקובץ מסויים יוכל להשיגו בצורה זו או אחרת. מדובר בקבצים או ספרים שלא ניתן להשיגם בתשלום. כמובן שאם הספר ניתן לקניה לכאורה אין היתר.

אף אם הספר לא ניתן להשיג, אין היתר להעלות ברבים ספר שזכיותיו שייכים לאיש פרטי.. פשוט מאוד,
[אילו הייתי מחבר ספר, לא הייתי מרשה להעלות את פרי יגיעתי סתם בחינם שיהא מוכן ומזומן לכל דורש ומבקש....., הייתי דורש תשלום על זה..]

אם אתה סובר אחרת, שתעיין בחשן משפט ותברר את ההלכה, לא ראיתי ממך שום מראה מקום להיתר, רק סברות כרסיות, וכי כך פוסקים הלכה למעשה?? אתמהה....

מלפני כמה שנים נפגשתי עם הרב חיים ראזנבערג בעל האתר 'היברוי בוקס', שאלתי אותו על ספר מסוים מי נתן לו רשות להעלותו, לא ידע להשיב לי תירוץ מספיק, אמרתי לו במחילה אבל לענ"ד זה ממש גזל!!,
ובענין לסרוק לעצמו ספר שכבר קנאו ונמצא ברשותו אחר ששילם בכסף מלא, איני רואה האיך שייך לאסור?, והלא שילמתי על זה בכסף מלא!, ועד שאני הבעלים של הספר הרי מותר לי לעשות בו ככל הנראה בעיני כולל גם לסרוק עבור איסוף פרטי, כל עוד שאיני מזיק לבעלי הזכיות [אני הייתי מנוי להקובץ 'כרם שלמה', וגם נדפס שם מחידושי תורתי]

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2020 8:35 pm

לא כ"כ מובן דבריך. אם אמרת לעיין בחשן משפט, הרי שם לא מובא מה שאתה טוען שזה 'ממש גזל'!!!.
גזל היינו שלוקחים דבר משל הבעלים. כאן אין לוקחים ממנו כלום, מה ששלו נשאר אצלו בבעלותו המלאה.
יתכן סברא שיש גם גזל על קנינים רוחנים, העתקת רעיון, וכדו'. אבל זה לא מובא ב'חשן משפט', אלא נלמד מראיות שונות, אשר יש לדון בהם ויש חולקים בהם, לכאן ולכאן.

יתכן שזה לא נעים למחבר שדברי תורתו מופצים ברבים מבלי שיהיה לו שליטה על כך. ויתכן שהיה רוצה להרויח בזה, אבל זה לא ענין ל'גזל'.
האם אם אני אשמע איזה שיעור נפלא ממגיד שיעור. ולמחרת אני אומר זאת בשיעור שלי (בשם אומרו) זה גזל? למרות שהבעלים אינם מרשים, אז שלא ירשו...
(איני דן מצד מידות טובות, 'טוב וישר', אלא רק מצד הדין).

עיקר סיבות האוסרים הוא מצד גרמא להיזק, 'פסקת לחיותא', וכדו'. והוא מצד ההפסד הנגרם למחבר שע"י שספרו מועתק ומופץ.
ועל זה הבאתי, שבנידון של הקבצים שר' זאב העלה כאן, שדומני שאין כאן אחד שהיה קונה אותם, ומאידך הם כבר מזמן לא בשוק הרווחי, שאין כאן הפסד למו"ל. אף טענה זו נעלמה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' יוני 18, 2020 9:22 pm

החברה עוררו אותי באישי, שבתגובתי כאן אני מצער את ר' זאב שיחי' עמו"ש...
אבקש סליחתו, ומצידי הדיון נגמר, ומעלי הקבצים ישובו למלאכתם בבריות גופא ונהורא מעליא

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יוני 18, 2020 11:13 pm

אראל ידידי, לא גרמת לי שום צער ומעניין שהורידו את תגובתי אליך. אם הבעיה היחידה באשכול זה זה כרם שלמה, לא אני מעלה את הקבצים האלו.
שאלת זכויות יוצרים בעידן הטכנולוגיה נידון הרבה בספרים ואף בפורום הזה ויש צדדים לכאן ולכאן. אך המציאות היא שבני תורה ות"ח מעתיקים ומפיצים ספרים ללא הנד אפעף, משמע זו אחת מן ההלכות שדשו בה רבים ולך ראה מה עמא דבר... והחושש תבא עליו ברכה. כמדומני שגם מחברי הספרים יודעים זאת. אך יש כאן נקודה נוספת שראוי לציין. אם המטרה היא לקרוא את כל הספרים מתחילתם ועד סופם, אולי היה פה איזה צד לומר שגזלו את פרנסת המחבר, אך מן הסתם מעיינים בהם קצת פה קצת שם ושוב לא מעיינים בהם ולולי שהועלו כאן או שלא היו יודעים מהם בכלל או שלא היו בהישג ידם, ועובדה שיש אשכולבקשת קבצים והוא כמדומני הפעיל ביותר בפורום ואין איש פוצה פה ומצפצף.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 180 אורחים