מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תנ"ך שנדפס ע"י נוצרים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
קומי רוני

תנ"ך שנדפס ע"י נוצרים

הודעהעל ידי קומי רוני » ד' יוני 16, 2021 11:14 am

מה דינו?
מדובר בתנ"ך רגיל עם תרגום אנגלי סטנדרטי?

הורודנאי

Re: תנ"ך שנדפס ע"י נוצרים

הודעהעל ידי הורודנאי » ד' יוני 16, 2021 2:25 pm

איזה צד יש לאסור?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' יוני 16, 2021 2:38 pm

איך יש לב להתיר?

תלמוד_ישן

הודעהעל ידי תלמוד_ישן » ד' יוני 16, 2021 2:42 pm

קומי רוני כתב:מה דינו?

בודאי שאין לסמוך על זה למעשה, אבל אחד שלמד בישיבת מיר בירושלים לפני כחמש עשרה שנה הגיד לי שמצאו בישיבה תנ"ך בלשון הקודש נדפס ע"י נוצרים. אך כמדומה לי שבאותו תנ"ך נדפס גם את הספרים של "הברית החדשה" של הנוצרים. ושאלו שאלה מה לעשות, והפסק היה לשרוף את כל הספר באש.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' יוני 16, 2021 4:41 pm

בדרך כלל, כאשר תנ"ך מודפס על ידי נוצרי ולצורך נוצרי, מצורף אליו גם הברית החדשה. לאמר, הברית החדשה והישנה כרוכות יחד.
ואם כך, ייתכן שיש לדונו כספר תורה שנכתב לשם עבודה זרה, וספר שכתבו מין וכו'.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ד' יוני 16, 2021 4:45 pm

עוד לפני הבעיות בעצם התנ"ך, אם נניח שאין בזה שום שינויים והוספות, ידוע מה שהאריכו רבותינו בענין השימוש בספר שהדפיסו רשע. וראה בשו"ת הלכות קטנות (סי' טו) דלא נקרית התורה 'תורה' אם נכתבה בלא קדושה, והרי היא כגוף בלי נשמה, וע"כ חשש לאותם הספרים שמדפיסים העכו"ם. ועי' בשו"ת שבות יעקב (ח"א סי' טו, הובא בברכ"י יו"ד סו"ס רעא) דהשיג ע"ז דבתורה שבע"פ אפשר דאפי' נכתבו ע"י מינין ג"כ מותר להצילם מפני הדליקה כיון שאנו יכולים ללמוד מהם. ובספרים שנדפסים בשביל ישראל, אפי' ע"י מין – יש לו דין קדושת ספרים כאילו הדפיסו ישראל. וע"ע בשו"ת חוות יאיר (סי' קפד) ובפתחי תשובה (יו"ד סי' רעא סק"כ), ובשערי תשובה (או"ח סי' שלד סקט"ז), ובשו"ת פנים מאירות (ח"א סי' מה), ואכמ"ל.

וע"ע בספר 'אבן שלמה' (פ"ה אות ד, בהגה"ה) שכתב הג"ר שמואל מאלצאן זצ"ל בשם מרנא בעל 'נפש החיים' זיע"א: 'ושמעתי שהגר"ח מוואלאזין הי' אומר שהלומדים בספרים שנדפסו בדפוס אדם שאינו הגון, אין להם הצלחה בלימודם', עכ"ל.
נערך לאחרונה על ידי אשרי יושבי ביתך ב ד' יוני 16, 2021 4:46 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יוני 16, 2021 4:45 pm

תלמוד_ישן כתב:
קומי רוני כתב:מה דינו?

בודאי שאין לסמוך על זה למעשה, אבל אחד שלמד בישיבת מיר בירושלים לפני כחמש עשרה שנה הגיד לי שמצאו בישיבה תנ"ך בלשון הקודש נדפס ע"י נוצרים. אך כמדומה לי שבאותו תנ"ך נדפס גם את הספרים של "הברית החדשה" של הנוצרים. ושאלו שאלה מה לעשות, והפסק היה לשרוף את כל הספר באש.

בשנות השבעים קניתי בחנות סיני המפורסמת בתל אביב (רח' אלנבי) תנ"ך בעברית בהוצאת חברת התנ"ך הבריטית. כעבור שנים גיליתי שהם מסיונרים ושאלתי את רב שמעון שוואב מה יש לעשות עמו? וענה לי לשרוף! והוסיף שאם קשה לי לעשות זאת הוא ישרוף אותו בשבילי, ואכן שרפתי.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 155 אורחים