מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גר מצרי בזמן הזה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

גר מצרי בזמן הזה

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יוני 18, 2021 5:35 pm

לענין עמוני, אמרו שבא סנחריב/נבוכדרצר ובלבל את האומות.
לענין מצרי, יש מקורות חלוקים. ברייתא סתמית ביבמות ע"ו ותוספתא בידים פ"ב, שגר מצרי אסור, ובתוספתא בידים, ששבו למקומם.
אבל בתוספתא קידושין, מר' עקיבא, שגם מצרי מותר לפי שנתבלבלו.

להלכה נחלקו ראשונים, הרא"ש ודעימיה אוסרים, הרמב"ם ודעמיה מתירים. שו"ע אהע"ז סי' ד.

נו"כ ציינו לכל שיטה את מקורה.

====

למיעוט ידיעתי, כיום אין חולק שבני ארץ מצרים כהיום הזה, אינם צאצאים של המצרים הקדמונים. האם הפוסקים הביאו ידיעה זו בחשבון? ואולי אני טועה בהנחה זו?

עמקן

Re: גר מצרי בזמן הזה

הודעהעל ידי עמקן » א' יוני 20, 2021 8:29 am

איש_ספר כתב:====

למיעוט ידיעתי, כיום אין חולק שבני ארץ מצרים כהיום הזה, אינם צאצאים של המצרים הקדמונים. האם הפוסקים הביאו ידיעה זו בחשבון? ואולי אני טועה בהנחה זו?

מסוכם שרוב המצריים הם ערבים ולא המצרים הקדמונים. אבל דומני שיש טוענים שקופטים כן צאצי מצרים הקמונים.
לי קשה קצת לקבל את זה שהרי המצרים היו שחורים ממש, כמצופה לצאצי חם. כן מבואר ברש"י, וכן הוא בציורים בהמפירמידות. והקפוטים אינם שחורים.

יבנה

Re: גר מצרי בזמן הזה

הודעהעל ידי יבנה » א' יוני 20, 2021 8:54 pm

עמקן כתב:
איש_ספר כתב:====

מסוכם שרוב המצריים הם ערבים ולא המצרים הקדמונים. אבל דומני שיש טוענים שקופטים כן צאצי מצרים הקמונים.
לי קשה קצת לקבל את זה שהרי המצרים היו שחורים ממש, כמצופה לצאצי חם. כן מבואר ברש"י, וכן הוא בציורים בהמפירמידות. והקפוטים אינם שחורים.

חלק משליטי מצרים היו כושים וחלקם לא. עי' כאן https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7 ... 7%99%D7%94 בארוכה.

כאן מחקר של השוואת הדנא של המומיות לעומת הדנא של המצריים היום.
https://davidson.weizmann.ac.il/online/ ... 7%99%D7%9D

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים