מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יה"ר שיבנה ביהמ"ק- אחרי הדלקת נרות שבת

חיפושי מקורות וכדומה
בני ברקי

יה"ר שיבנה ביהמ"ק- אחרי הדלקת נרות שבת

הודעהעל ידי בני ברקי » ב' דצמבר 06, 2021 11:35 pm

מה המקור לומר יה"ר שיבנה בית המקדש אחרי הדלקת נרות שבת?

בחפשי כותב

Re: יה"ר שיבנה ביהמ"ק- אחרי הדלקת נרות שבת

הודעהעל ידי בחפשי כותב » ג' דצמבר 07, 2021 5:23 pm

אולי המקור עפ"י מאמרם ז"ל ב'ילקוט שמעוני' (בהעלותך רמז תשיט): "אם שמרתם נרות של שבת, אני מראה לכם נרות של ציון".

ועוד מבקשות ואומרות ביה"ר "ותן חלקנו בתורתך", דאיתא במסכת שבת (דף כג ע"ב): "הרגיל בנר הויין ליה בנים תלמידי חכמים".

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 07, 2021 6:28 pm

בחפשי כותב כתב:אולי המקור עפ"י מאמרם ז"ל ב'ילקוט שמעוני' (בהעלותך רמז תשיט): "אם שמרתם נרות של שבת, אני מראה לכם נרות של ציון".

ועוד מבקשות ואומרות ביה"ר "ותן חלקנו בתורתך", דאיתא במסכת שבת (דף כג ע"ב): "הרגיל בנר הויין ליה בנים תלמידי חכמים".

זה לא מקור, אבל אלו הן סברות יפות.

בחפשי כותב

הודעהעל ידי בחפשי כותב » ג' דצמבר 07, 2021 10:29 pm

עזריאל ברגר כתב:
בחפשי כותב כתב:אולי המקור עפ"י מאמרם ז"ל ב'ילקוט שמעוני' (בהעלותך רמז תשיט): "אם שמרתם נרות של שבת, אני מראה לכם נרות של ציון".

זה לא מקור, אבל אלו הן סברות יפות.

צודק.

ובעצם הדבר שבשעת הדלקת נרות של שבת, שעת הכושר היא לאשה שתתפלל על בניה, כן כתבו רבינו בחיי ז"ל (פרשת יתרו, מובא במג"א סימן רסג ס"ק יא), ורבינו יונה ז"ל באגרת התשובה. אמנם גם זה אינו מקור לאמירת יה"ר שיבנה ביהמ"ק וכו' דייקא.

ואגב, נוהגות הנשים לומר יה"ר שיבנה ביהמ"ק וכו' בכל השלש מצוות שניתנו להן. [ומשמע לכאורה שיש 'טעם כללי' למנהגן לומר היה"ר בכל הג' מצוות. ולפי"ז לכאורה נפל פיתא בבירא הטעם שכתבתי לעיל למנהגן לומר היה"ר בהדלקת נרות דייקא. או אולי לכל אחת מהמצוות יש טעם בפנ"ע].

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 31 אורחים