מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חפצים הנמצאים בבית הכנסת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרומי

חפצים הנמצאים בבית הכנסת

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 06, 2024 4:14 pm

שאלה מס' 1.

בית כנסת שפעיל רק בשבתות. בימי חול הוא נעול, ויש לי מפתח שלפעמים אני נכנס שם לזמן מה ביחידות.

על אחד הווים תלויים מגבות. ברור שהם לא שייכים לבית הכנסת אלא לאנשים פרטיים שהשאירום שם בעת שבאו מהמקוה בשבת בבוקר.

יש מגבת אחת שאני מזהה שהיא נמצאת שם כבר כמה חדשים!

האם מותר לי להשתמש בה?

דרומי

Re: חפצים הנמצאים בבית הכנסת

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 06, 2024 4:18 pm

שאלה מס' 2.

בית כנסת שפותחים אותו בשעה 7 בבוקר, אך בדרך כלל הוא מתחיל להתמלא רק בשעה 8.

הגעתי בשעה 7 ורבע, בית הכנסת כצפוי ריק, וגיליתי על השולחנות (בחדר המסונף לבית הכנסת, היכן שמתקיימים הקידושים וכו') שיריים מתקרובת עשירה, בקבוקי שתיה די יקרים וכו'. כנראה שהיתה אתמול איזו אסיפה בין העסקנים על הבחירות הקרבות ובאות, ולא חסכו בכסף כדי לקנות כיבוד.

האם מותר לי לקחת בקבוק או שנים לביתי? או שהדעת נותנת שהשאירו זאת לצורך מתפללי בית הכנסת ככלל? או שלא חשבו בכלל והיו טרודים בעניני העסקנות?

[יצויין עוד כי בסביבת בית הכנסת מסתובבים אינשי דלא מעלי כו', וכבר התלוננו כמה שפעם השאירו פלאפון על השולחן והוא נעלם, כך שיש סיכוי נכבד שיבוא מישהו שבכלל לא שואל שאלות ויקח הכל לעצמו בכל מקרה].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 06, 2024 4:21 pm

שאלה מס' 3.

נכנסתי לבית מדרש של טשורטקוב ללמוד קצת בין עיסוק לעיסוק. ראיתי גמרא מגילה של שוטנשטיין פתחתי ולמדתי.

תוך כדי הלימוד אני שם לב שהגמרא הזאת שייכת לבית המדרש של סטרופקוב, הנמצא בקצה השני של העיר. וכתוב שם במפורש "אין להוציא מבית הכנסת בשום אופן".

עכשיו השאלה היא האם מכיון ששמתי לב לפרט זה אני חייב לטרוח וללכת לקצה השני של העיר כדי להחזיר את הגמרא למקומה?

ובכל מקרה, האם כעת מותר לי להמשיך ולהשתמש בגמרא זו השייכת לסטרופקוב, כל עוד היא שרויה בגלותה בבית הכנסת של טשורטקוב?

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ד' מרץ 06, 2024 7:09 pm

דרומי כתב:שאלה מס' 1.

בית כנסת שפעיל רק בשבתות. בימי חול הוא נעול, ויש לי מפתח שלפעמים אני נכנס שם לזמן מה ביחידות.

על אחד הווים תלויים מגבות. ברור שהם לא שייכים לבית הכנסת אלא לאנשים פרטיים שהשאירום שם בעת שבאו מהמקוה בשבת בבוקר.

יש מגבת אחת שאני מזהה שהיא נמצאת שם כבר כמה חדשים!

האם מותר לי להשתמש בה?

https://tablet.otzar.org/#/book/23265/p ... /0/end/0/c

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 165 אורחים