מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סרט היסטורי נדיר מר' פיניע'לה מאוסטילא תרפ"ט

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גימפעל

סרט היסטורי נדיר מר' פיניע'לה מאוסטילא תרפ"ט

הודעהעל ידי גימפעל » ה' נובמבר 05, 2015 10:40 pm

קיבלתי במייל.

התרגשות בקרב חסידי סקווירא ראחמיסטריווקא ובעלזא ובכל מקהלות חסידים כאשר נחשפה לראשונה תיעוד היסטורי נדיר מהרה"ק רבי פינחס מאוסטילה זצוק"ל הי"ד על מדרגות בנין בעיר למברג (לבוב) גליציה בשנת תרפ"ט.
רבי פיניע'לה היה מפורסם כגאון אדיר שר התורה מצויין בחריפות ובקיאות מבהילה, קדוש ונשגב שהיה שרוי בתענית כל ימיו, ומאידך תמיד שומע שמחה ואהבת ישראל לכל יהודי. כל מי שהכירו היה מדבר בהתפעלות עצומה על צורתו הקדושה שהשאירה רושם אדיר על כל רואיו.
היה בנו של הרה"ק רבי מרדכי מרחמיסטריווקא שעלה בערוב ימיו לירושלים בן הרה"ק רבי יוחנן מרחמס"ט זי"ע. רבי פיניע'לה היה חתנו חביבו של הרה"ק רבי ישכר דוב מבעלזא זי"ע שהעריצו עד לאחת.
כיהן ברבנות העיר אוסטילה ובסוף ימיו בפשעמישל. נהרג עקדה"ש בסאמבור ע"י הנאצים ביום י"ז באייר ל"ב בעומר. דברי תורתו כונסו בספר שארית לפינחס.
מכל משפחתו שעלו על מוקדה בשואה הי"ד נותר רק שריד אחד: בתו הרבנית טראני ע"ה ובעלה חתנו כ"ק מרן רבי יעקב יוסף מסקווירא זי"ע.
התיעוד הנדיר הזה נמצא כל השנים בארכיון מוזיאון השואה, ורק בימים אלו הוברר מעל כל ספק שהמדובר במהר"פ מאוסטילא.
אחת ההוכחות היא מהמשב"ק שרואים לצדו יורד במדרגות ומוכר גם מתמונה אחרת בהלויית הג"ר מאיר שפירא זצ"ל מלובלין בשנת תרצ"ד. (מצורפת).
יצויין כי רבי פיניע'לה היה בתרפ"ט רק בן 49 בלבד, ובתרצ"ד היה בן 54 בלבד - והיה נראה כבן שבעים שנה.
קבצים מצורפים
Rpo.jpg
Rpo.jpg (45.92 KiB) נצפה 10838 פעמים
אוסטילא.png
אוסטילא.png (220.73 KiB) נצפה 10838 פעמים

מתפעל

Re: סרט היסטורי נדיר מר' פיניע'לה מאוסטילא תרפ"ט

הודעהעל ידי מתפעל » ה' נובמבר 05, 2015 11:53 pm

יישר כח, אבל איפה הסרטון?

פייש

הודעהעל ידי פייש » ו' נובמבר 06, 2015 12:11 am

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ו' נובמבר 06, 2015 1:12 am

יישר כח, זה הכל? 6 שניות?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ו' נובמבר 06, 2015 2:36 am

שמעתי מהרה"צ ר' חיים מאיר יחיאל שפירא מנארול מגדולי החסידים והרבנים בבעלז במשך שנים ושעוד הסתופף בצל הרבי המהרי"ד, שאחר פטירת הרבי המהרי"ד מבעלז יכול היה 'ר' פיניעלה בתנועה אחת לקחת אליו את כל העוילם'.
מפאת גדלותו והנהגתו לעומת הרה"ק רבי אהרן שאף שהיה ידוע כבר אז כצדיק נשגב, היה מסוגר מאוד בד' אמותיו שלא כאביו ואבותיו
ולשאלתי למה לא עשה כן השיב 'הגבאים (בבעלז) לא הניחו לעשות כן.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ו' נובמבר 06, 2015 2:43 am

מה פירוש לקחת את העולם?
להיות אדמו"ר מבעלז?
ממש לא מתחיל.
ואם הכוונה לקחת נתח גדול מחסידי בלז שיהפכו להיות חסידי פעשמישל, גם זה בספק גדול.
השם בלז מקודש מידי לחסידי בלז ולא יעזבו למקום אחר.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ו' נובמבר 06, 2015 2:53 am

מתפעל כתב:מה פירוש לקחת את העולם?
להיות אדמו"ר מבעלז?
ממש לא מתחיל.
ואם הכוונה לקחת נתח גדול מחסידי בלז שיהפכו להיות חסידי פעשמישל, גם זה בספק גדול.
השם בלז מקודש מידי לחסידי בלז ולא יעזבו למקום אחר.

מה הכוונה 'לא מתחיל'?
אתה מכיר את הרה"ק מבעלז אחרי עשרות שנות הנהגה.
הציבור הכירו אז מאוד מעט והיה רגיל להנהגה בתוקף של הרביים הקודמים מבעלז. הרבי מהר"א היה סגנון אחר לגמרי.

כב' גם צריך ללמוד יותר את ההיסטוריה. הוא היה צמוד-צמוד לחמיו, הרבה יותר מכל אדם אחר. וגם, תקופת פשעמשיל הגיעה רק בשנת 1931 או יותר מאוחר. כך שקדושת השם 'בעלז' לא היותה בעיה.

שמעתי באזניי מ'הנאראל רוב', יחד עם כמה חברים.

לעשות מעשה קופת העיר ולפרסם טלפונים?..

בנו רבי בעריש בארץ ואפשר לברר אצלו בדיוק את כוונת אביו. אני רק כמ"מ אני לך ולא להיכנס בוויכוח.

פייש

הודעהעל ידי פייש » ו' נובמבר 06, 2015 4:19 am

מתפעל כתב:יישר כח, זה הכל? 6 שניות?

כן זה מה שנמצא

וכאן תראה כמה תמונות שנלקח מהסרטון
https://www.dropbox.com/sh/fc3xcjrpa4g8 ... JkYCa?dl=0

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' נובמבר 06, 2015 8:36 am

מפני אלו שטעו ולא הבינו נכון אני מבהיר,
המסומן באדום הוא הגבאי.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ו' נובמבר 06, 2015 9:41 am

לא ידען הידען,
אתה טוען שהיתה אפשרות שר' פינייאלע ימשיך את השווער שלו במקום מרן מהר"א והיה נקרא דער בלזער רוב?

אני סבור שזה לא מתחיל מסברא פשוטה. ממתי איידים ממשיך אדמורות כשיש בן בכור הראוי מכל הבחינות?

וזה כלל לא משנה אם היה בתרפ"ז באוסטילה ולא בפשמישעל.

אדרבה, אשמח לשמוע מבלזאים מה הם חושבים בענין.
זה נראה לי רחוק מאד מאד.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ו' נובמבר 06, 2015 9:45 am

מתפעל כתב:לא ידען הידען,
אתה טוען שהיתה אפשרות שר' פינייאלע ימשיך את השווער שלו במקום מרן מהר"א והיה נקרא דער בלזער רוב?

אני סבור שזה לא מתחיל מסברא פשוטה. ממתי איידים ממשיך אדמורות כשיש בן בכור הראוי מכל הבחינות?

וזה כלל לא משנה אם היה בתרפ"ז באוסטילה ולא בפשמישעל.

אדרבה, אשמח לשמוע מבלזאים מה הם חושבים בענין.
זה נראה לי רחוק מאד מאד.

אתה מוכן להסביר לי מה הויכוח המטופש הזה? בנאדם בא ומספר לך אנקדוטה שבאזניו שמע, מפי גאב"ד נאראל זיע"א, שהיה מחסידי בעלזא דאותה תקופה. ואתה מתווכח עם הסיפור הגיוני או לא?

הויכוח, לפי ראות עיני, נסוב סביב אישיותו של 'לא ידען', אם דובר אמת הוא אם לאו. ועל כך, ודאי תסכים שדובר אמת הוא.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ו' נובמבר 06, 2015 9:53 am

ממש לא. אני בטוח שלא ידען הידען דובר אמת.
אז יש לי כאן שתי אופציות לפקפוק שלי,
1: לומר שלא הבין מה שהתכוון הצדיק מנאראל זצ"ל, וזה קורה,
2: שהצדיק אכן התכוון למה שהבין לא ידען, אבל ניתן לחלוק על ההערכה הזו של הצדיק מנארול זצ"ל.

אתה סבור שלא שייך לפקפק בהערכה הזו שלו, שהיה העולם ממנה את ר' פינייאלע ולא את מרן מהר"א כאדמו"ר מבעלזא?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ו' נובמבר 06, 2015 1:19 pm

האנקדוטה כפי ששמעתיה, יתכן ולא הבנתי טוב.
הרב מנארול היה מבוגר מאוד באותה העת ואנו צעירים מאוד ולא 'נדנדנו' לו מספיק לבאר היטב כוונתו.
זה לא חשוב.
אני הבנתי שהסיפור בא להראות גדלותו של רבי פיניע בקרב חסידי בעלז ועל כך שבעצם היה יכול בזכות אישיותו וצדקותו והיותו אהוב על החסידים, להיות רבם.
השוני באופי, אם אפשר לומר זאת כך, בין מהרי"ד למהר"א שעשויה להסביר זאת, היא פרשנות שלי שלא שמעתי ממנו.

ושוב, בקשר ל'אוסטילא רבי' או 'בעלזער רוב' - רבי פנחס מאוסטילא היה גר בבעלז עד תקופה אחר פטירת חמיו הק' ואו אז עקר לאוסטילא הלא-מאוד-רחוקה יחסית.

ואגב, אכתוב ווארט חשוב ששמעתי מהרב מנארול ששמעה מהרבי מהרי"ד בעצמו. (הוא עוד ישב בשולחנו והלך 'בגרבי לבן' בימי מהרי"ד!)
בשם הרבי החוזה מלובלין:
אדני שאל את עבדיו לאמר היש לכם אב או אח. : הקב"ה המלך, שאל אותנו: היש לכם 'אב' היינו רצונות טובים, מלשון 'אלי תאבה האשה', או 'אח'= אחווה ודיבוק ביניכם בתוך כלל ישראל?
ונאמר אל אדוני- עונה כנסת ישראל לקב"ה- יש לנו אב זקן= רצונות זקנים, ז"א פעם היו לנו רצונות
וילד זקנים קטן = גם ההתחדשות קטנה וזעירה,
ואחיו מת= האחווה מתה
אבל הקב"ה אומר: ויותר הוא לבדו לאמו ואעפ"כ ואביו אהבו. הקב"ה אוהב אותנו כפי שאנו בקטנותנו.

היה מה לשמוע את הרב מנארול חוזר על זה כששפתותיו רוטטות (תרתי משמע..).

שבת שלום.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ו' נובמבר 06, 2015 1:30 pm

יישר כח.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' נובמבר 08, 2015 11:27 am

מעניין, אז רוב החסידים רצו את ר' אהרן והצעירים רצו את הרב מבילגוריי?

בכל אופן, ר' פינייאלע כלל לא מוזכר כאן.

אנא עבדא

הודעהעל ידי אנא עבדא » א' נובמבר 08, 2015 4:52 pm

מתפעל כתב:מעניין, אז רוב החסידים רצו את ר' אהרן והצעירים רצו את הרב מבילגוריי?

מעניינת חלוקה זו בעתון זה, כי ראיתי פעם בעתון אחר ששם היה כתוב שקבוצה אחת מה'יושבים' רצתה שיחלקו את המשרה, ושמרן מהר"א יהיה הרבי, והרב מבילגורייא יהיה הרב.
ידוע גם שהרבנית האלמנה של מרן מהרי"ד (שהיתה הזיוו"ש, ואמו של הרב מבילגורייא ושאר האחים) רצתה כך. אבל מרן מהר"א לא הסכים לכך, באמרו שהקבלה מאבותיו הקדושים היא שאין מחלקים את תפקיד הרבנות והאדמורו"ת בבעלזא.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » א' נובמבר 08, 2015 7:12 pm

לא ידען כתב:שמעתי מהרה"צ ר' חיים מאיר יחיאל שפירא מנארול מגדולי החסידים והרבנים בבעלז במשך שנים ושעוד הסתופף בצל הרבי המהרי"ד, שאחר פטירת הרבי המהרי"ד מבעלז יכול היה 'ר' פיניעלה בתנועה אחת לקחת אליו את כל העוילם'.
מפאת גדלותו והנהגתו לעומת הרה"ק רבי אהרן שאף שהיה ידוע כבר אז כצדיק נשגב, היה מסוגר מאוד בד' אמותיו שלא כאביו ואבותיו
ולשאלתי למה לא עשה כן השיב 'הגבאים (בבעלז) לא הניחו לעשות כן.

גם אנוכי שמשתי את הרב מנאראל. ושמעתי ממנו הרבה.
לא הייתי במעמד שה'לא ידען' היה, שאוכל להכחיש או לאמת את הדברים.
אבל אני משער!, לפי הדברים ששמעתי ממנו ומעוד, שהדברים כפי שהובאו כאן קצת הוצאו מהקשרם.
כוונת הרב היתה, שאילו היה ר' פינאלע מתחיל לעשות 'ראביסטווע' בקול רעש גדול, היה לוקח את כל ה'עולם'. ואין הכוונה לחסידי 'בעלזא', אלא לחסידים סתם. [מה שמכונה כיום 'כלל חסידים'].
כפי ששמעתי כמה פעמים, שהיו בשעתו שני אדמור"ים, אנשי האשכולות בכל תחום, ש'כל אחד נדמה לו כאומתו', והתחילו להתפרסם, ואילולי השואה, הם היו 'גורפים את הכל הקופה'. והם ר' פינאלע מאוסטילה, ור' מושה'ניו מבויאן.
וכוונת הרב מנאראל היתה, שהגבאים מבעלזא לא הרשו לו להתפרסם, מחשש שהדבר יפגע במעמדו של גיסו האדמו"ר מבעלזא כאחד ממנהיגי הדור. [ראה למשל רשימת הרבנים והאדמורים שהתאספו לביטול גזירת החינוך, שתתן תמונת מבט על מי שנחשב כמנהיגי הדור אז בפולין].
אבל חסידי בעלזא, למי שמכיר את חסידי בעלזא, לא נראה לי שהיה איזה צד שיעזבו את רבם. וכפי שהכיר את הרב מנאראל הנני יכול להעיד בבטחה שלעולם לא התכוון לכך...

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' נובמבר 09, 2015 7:47 am

יישר כח עתניאל. ברוך שכיוונתי לדעתך.

יערוסלב

הודעהעל ידי יערוסלב » ה' נובמבר 12, 2015 11:18 pm

[
אנא עבדא כתב:
מתפעל כתב:מעניין, אז רוב החסידים רצו את ר' אהרן והצעירים רצו את הרב מבילגוריי?

מעניינת חלוקה זו בעתון זה, כי ראיתי פעם בעתון אחר ששם היה כתוב שקבוצה אחת מה'יושבים' רצתה שיחלקו את המשרה, ושמרן מהר"א יהיה הרבי, והרב מבילגורייא יהיה הרב.
ידוע גם שהרבנית האלמנה של מרן מהרי"ד (שהיתה הזיוו"ש, ואמו של הרב מבילגורייא ושאר האחים) רצתה כך. אבל מרן מהר"א לא הסכים לכך, באמרו שהקבלה מאבותיו הקדושים היא שאין מחלקים את תפקיד הרבנות והאדמורו"ת בבעלזא.

[
עתניאל בן קנז כתב:גם אנוכי שמשתי את הרב מנאראל. ושמעתי ממנו הרבה.
לא הייתי במעמד שה'לא ידען' היה, שאוכל להכחיש או לאמת את הדברים.
אבל אני משער!, לפי הדברים ששמעתי ממנו ומעוד, שהדברים כפי שהובאו כאן קצת הוצאו מהקשרם.
כוונת הרב היתה, שאילו היה ר' פינאלע מתחיל לעשות 'ראביסטווע' בקול רעש גדול, היה לוקח את כל ה'עולם'. ואין הכוונה לחסידי 'בעלזא', אלא לחסידים סתם. [מה שמכונה כיום 'כלל חסידים'].
כפי ששמעתי כמה פעמים, שהיו בשעתו שני אדמור"ים, אנשי האשכולות בכל תחום, ש'כל אחד נדמה לו כאומתו', והתחילו להתפרסם, ואילולי השואה, הם היו 'גורפים את הכל הקופה'. והם ר' פינאלע מאוסטילה, ור' מושה'ניו מבויאן.
וכוונת הרב מנאראל היתה, שהגבאים מבעלזא לא הרשו לו להתפרסם, מחשש שהדבר יפגע במעמדו של גיסו האדמו"ר מבעלזא כאחד ממנהיגי הדור. [ראה למשל רשימת הרבנים והאדמורים שהתאספו לביטול גזירת החינוך, שתתן תמונת מבט על מי שנחשב כמנהיגי הדור אז בפולין].
אבל חסידי בעלזא, למי שמכיר את חסידי בעלזא, לא נראה לי שהיה איזה צד שיעזבו את רבם. וכפי שהכיר את הרב מנאראל הנני יכול להעיד בבטחה שלעולם לא התכוון לכך...

כיוין שאני מורגש כעת כאילו אני עומד באמצע מלוה מלכה באיזה שטיבל או בשדרה 16 בבארא פארק או אפשר בשטיבל הראשון בקראונהייטס אקח לעצמי את הרשות כאן להוסיף שתי נקודות. להודעים ולהלא יודעים, קודם מה שאמר מרן מהרי"ד מבעלזא כשלקח את ההנהגה, אחר פטירת אביו, שבשביל ג' טעמים לוקח את ההנהגה, ואחד מזה משום בעלזא חסידים ממילא לא ילך לרבי אחר אז מוכרח אני לקבל את הרבוסטבע. [נ.ב. מזה אפשר לדון שלכאורה לא שייך חסיד בעלזא שיימיר את החסידות דמ"מ אם המיר וקיבל מרות מרבי או ממשפיע אחר, אז מוכח שמעולם לא היה חסיד בעלזא, כמו שאמר מרן מהרי"ד וכנ"ל, כיון שחסידי בעלזא ממילא לא ילך לרבי אחר]. ולעניננו, ודאי לא היה מקבלים מרות מר' פינעילע, הגם שהיה נחשב בבעלזא גופא לאדם גדול עד מאד. אבל גם לאדם הכי גדולים שהיה בדורם של אדמור"י בית בעלזא, גם היו בכלל מימרות מרן מהרי"ד מבעלזא הנ"ל, ודו"ק.
ב' בענין שהרב מבולגרייא יהיה רב. לציין שבאור הצפון שיו"ל ע"י חסידי בעלזא, באחד מהקובצים הראשונים מובא מעשה שבחג השבועות תשכ"ח כשבא הגאון האדיר שר התורה ר' יהושע מנדל אהרנברג ז"ל לשבות בצל כ"ק מרן אדמו"ר שליט"א מבעלזא, וראה העולם שהיה שם, סיפר שלפני פטירת מרן מהרי"ד נכנס הרבנית אל כ"ק ואמר שהיה כדי שמרן מהר"א יהיה הרבי בבעלזא והגה"ק מבולגרייא יהיה הרב, כמו שמובא לעיל, אמר מרן מהרי"ד להרבנית "יעצט [שמרן מהר"א ימשיך] דארף אזוי זיין, אבער צו זיינע קינדער [הגה"ק מבולגרייא] וועלן נאך קומען צו פארן טויזענטע יודן".
ןהפטיר ר' יהושע מנדל שב"ה זכה לראות את ההייליגע בליק של מרן מהרי"ד זי"ע.
ומכאן יהודא ועוד לקרא למי שסובר שהמעשה אם זוויעהל, אם הרבנית השני שמרן מהרי"ד, יש לו פירכא, אתי מעשה זו ומחזקו ביתר שאר

עת_ללמוד

הודעהעל ידי עת_ללמוד » ש' נובמבר 14, 2015 9:08 pm

אגב ר' אהרון היה מחותן של ר' פנחס בתו של ר' אהרון היתה נשואה לבנו של ר' פנחס

הרב מבלוגרייא היה רק בן 26 בפטירת אביו והיה לו אח גדול ממנו ר' יהושע שלא הוזכר שמו כאפשרות לרב

נחוניא

הודעהעל ידי נחוניא » ב' נובמבר 16, 2015 6:34 pm

רבי פיניעלע עבר לאוסטילא עוד בחיי חותנו הק' וכיהן ברבנות העיר.
בשנת תרפ"ח בערך עזב את הרבנות באוסטילא ועבר להתגורר בפשעמישל [שם כבר לא שימש ברבנות].

א גאליציאנער

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ה' נובמבר 19, 2015 3:21 pm

רדיפות הרב הקדוש מאוסטילא החלו בידי אנשי בית מרן מהרי"ד עוד קודם החשש שמא יתפרסם ויפגע במעמד גיסו קדוש ישראל,(עיין ערך מינויי דיינות בבעלזא העיירה) ואין כאן שום שייכות לכך שחסידי בעלזא אינם הולכים לשום מקום, אדרבה, הם היו מחשיבים אותו כהמשך, כפי ששמעתי מזקנים שהחשיבוהו מאוד בדיבור ובמעשה, ושפיר היה יכול לקחת את כל העולם גם בבעלזא, שהלוא זו היא הסיבה שרדפו את הרב מבילגורייא, משום שחששו גם כן שיקח את העולם, והדברים עתיקים וידועים.
בברכה נאמנה
א גאליצייאנער

לחיים

הודעהעל ידי לחיים » ה' נובמבר 19, 2015 6:22 pm

א גאליציאנער כתב:רדיפות הרב הקדוש מאוסטילא החלו בידי אנשי בית מרן מהרי"ד עוד קודם החשש שמא יתפרסם ויפגע במעמד גיסו קדוש ישראל,(עיין ערך מינויי דיינות בבעלזא העיירה) ואין כאן שום שייכות לכך שחסידי בעלזא אינם הולכים לשום מקום, אדרבה, הם היו מחשיבים אותו כהמשך, כפי ששמעתי מזקנים שהחשיבוהו מאוד בדיבור ובמעשה, ושפיר היה יכול לקחת את כל העולם גם בבעלזא, שהלוא זו היא הסיבה שרדפו את הרב מבילגורייא, משום שחששו גם כן שיקח את העולם, והדברים עתיקים וידועים.
בברכה נאמנה
א גאליצייאנער

דברים נכוחים!

טוב ליהודים

הודעהעל ידי טוב ליהודים » א' דצמבר 25, 2016 10:37 pm

כיודא ועוד לקרא, ראוי לציין מה ששמעתי מדוד"ז ת"ח עצום ותלמיד מובהק מהרה"ק מגאלאנטא - ועוד שימש שם כר"מ בישיבת גאלאנטא אשר נודע לשם ולתהילה.
והוא סיפר אשר הרה"ק מגאלאנטא שלח אותו וכן כל הבחורים להסתופף בצילא דמהימנותא של הרה"ק ר' פיניע'לה מאוסטילא, והוא סיפר בערגה הקדושה והלעכטיקייט ששרר שמה ובמיוחד מבניו הקדושים החן והאור פון די לעכטיגע קינדער.. וכו'... ואכמ"ל

באמצע השיחה, סגר הדלת והחלונות.. וא"ל שיש לו דבר לספר אך מפחד מחסידי בלז.. והוזהר אותנו בכל אזהרות שלא לגלות זה לאף אחד בשמו.... אשר: דעת הרה"ק מגאלאנטא היה אשר הרה"ק מאוסטילא ימלא מקומו של חותנו הרה"ק מהרי"ד, ויכהן כבלז רב...
וכשספרנו הדבר ליודעי חן.. היו אלו שפצחו בחוכא וטלוטלא... אך אכן נודע הדבר, שכן סיפר הנאראלער שיש לו ידיעה עצומה בבלז...

אגב - דו"ז - אשר הי בגיל תשעים - עוד עשה חיפוש אחר חיפוש ומצא מספר הטל שלי - וכב' חודשים אחר הפגישה אצלו כשסיפר לנו הסיפור הנ"ל- צלצל בביתי ומסר למשפחה שלי שיזהרו אותי שלא יספרו מעשה זו בשמו.. מפני הפחד..

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' פברואר 20, 2024 8:19 am

איפה אפשר לראות את הווידאו כיום

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' פברואר 20, 2024 8:37 am

בריה נמוכה כתב:איפה אפשר לראות את הווידאו כיום

https://ch10.co.il/news/221379/

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 135 אורחים