מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חותנו של הרה"ק צבי יוסף אב"ד רידניק

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
היימישער

חותנו של הרה"ק צבי יוסף אב"ד רידניק

הודעהעל ידי היימישער » ה' ספטמבר 06, 2012 12:25 am

האם ידוע למאן דהו מי היה חותנו של הרה"ק צבי/הירש יוסף אב"ד רידניק?

כותב

Re: חותנו של הרה"ק צבי יוסף אב"ד רידניק

הודעהעל ידי כותב » ה' ספטמבר 06, 2012 12:47 am

החסידות מדור לדור (ח"ב עמ' 90 מעמודי האוצר).
1.JPG
1.JPG (17.42 KiB) נצפה 5357 פעמים

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' ספטמבר 06, 2012 1:39 am

האם ידוע מקור יותר קדום לכך? הרי היו כאלו שיחסוהו כגיסו של הרה"ק ר' אלימלך מרידניק.

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ה' ספטמבר 06, 2012 8:57 am

כתבתי על זה בבלוג שלי, לפני למעלה משלש שנים:

תעלומה ואין פותר לה
ר' צבי יוסף אב"ד רודניק

בחצרות צאנז והמסתעף, נודע שמו של ר' צבי יוסף אב"ד רודניק, או בכינויו ר' הירש יוסף מרודניק. הדברי חיים, לפני שנתקבל לרב בצאנז, היה רב בעיר רודניק. למעלה מחמש עשרה שנה, עד לשנת תק"ץ.

http://toladot.blogspot.co.il/2009/05/blog-post_08.html

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' ספטמבר 06, 2012 6:53 pm

מאחר ומחשבי חסום לאינטרנט והפורום היחיד שפתוח לי הוא זה של אוצה"ח אשמח אם תעלה לי את התוכן ואחר ואין לי גישה לבלוג הנ"ל.
תודה

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ה' ספטמבר 06, 2012 8:27 pm

היימישער כתב:האם ידוע מקור יותר קדום לכך? הרי היו כאלו שיחסוהו כגיסו של הרה"ק ר' אלימלך מרידניק.

כן. גם ר' אלימלך מרידניק היה חתן הנגיד ר' איציקל מרידניק. והדברים ארוכים, וכיון שבעל הרב בעל 'תולדות' נמצא כאן, לא עלי להאריך בפני מי שגדול ממנו בחכמה, ובפרט בתולדות ר' הירש יוסף שהרב 'תולדות' הוא מומחה בהן.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' ספטמבר 06, 2012 9:13 pm

הסרפד כתב:
היימישער כתב:האם ידוע מקור יותר קדום לכך? הרי היו כאלו שיחסוהו כגיסו של הרה"ק ר' אלימלך מרידניק.

כן. גם ר' אלימלך מרידניק היה חתן הנגיד ר' איציקל מרידניק. והדברים ארוכים, וכיון שבעל הרב בעל 'תולדות' נמצא כאן, לא עלי להאריך בפני מי שגדול ממנו בחכמה, ובפרט בתולדות ר' הירש יוסף שהרב 'תולדות' הוא מומחה בהן.

כוונתי היתה שיחסוהו כחתן אצל אבי ר' אלימלך מרידניק.
מלבד זאת האם ידוע מי היה אביו של ר' צבי יוסף הנ"ל.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ה' ספטמבר 06, 2012 9:26 pm

היימישער כתב:
הסרפד כתב:כן. גם ר' אלימלך מרידניק היה חתן הנגיד ר' איציקל מרידניק. והדברים ארוכים, וכיון שבעל הרב בעל 'תולדות' נמצא כאן, לא עלי להאריך בפני מי שגדול ממנו בחכמה, ובפרט בתולדות ר' הירש יוסף שהרב 'תולדות' הוא מומחה בהן.

כוונתי היתה שיחסוהו כחתן אצל אבי ר' אלימלך מרידניק.
מלבד זאת האם ידוע מי היה אביו של ר' צבי יוסף הנ"ל.

א. מה שמקובל בבירור, הוא שר' צבי יוסף ור' אלימלך היו גיסים. יש מנכדי ר' צבי יוסף המתיחסים להר"ר אלימלך מליזענסק באמרם שר' צבי יוסף היה חתן ר' מענדל בער אבי ר' אלימלך מרידניק. מאידך גיסא יש מנכדי ר' צבי יוסף שאינם מתיחסים להר"ר אלימלך, ולפי זה יוצא שר' צבי יוסף היה חתן ר' איציקל הנ"ל. ולפי מה ששמעתי, לאחרונה נתגלה הוכחה לדעה השניה. (כ"ז שמעתי מאחד מנכדי ר' צבי יוסף ממחלקה השניה.)
ב. אינני יודע מי היה אביו, והנכון לשאול להרב 'תולדות' באישי (או ב'בלוג') שלו כי הוא ראש העוסקים בעניני תולדות ר' הירש יוסף מרידניק.

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ה' ספטמבר 06, 2012 11:00 pm

א. ידוע לי שמשתמשי נתיב שמבקשים לפתוח עבורם את הבלוג שלי, מקבלים אישור.

ב. לא שמעתי על שום ראיה חדשה, ואשמח לשמוע [שכן הכתירו אותי כראש החוקרים..].

ג. אעתיק מהבלוג את החלק הנוגע לענין זה:

ר' צבי יוסף ור' אלימלך מרודניק

הזכרנו לעיל את גיסו של ר' צבי יוסף מרודניק, ר' אלימלך ויסבלום מרודניק. ר' אלימלך היה נינו של הרה"ק ר' אלימלך מליזענסק, בנו של ר' מנדל בער (ר' מנחם יששכר דוב) בנו של הרה"ק ר' אלעזר מליזענסק, בנו של הר"ר אלימלך מליזענסק. ר' אלימלך מרודניק לא ניהל עדה, והיה מכתת רגליו להסתופף בצל צדיקי דורו, שהעידו עליו שיש לו גילוי אליהו. בנו של ר' אלימלך הוא הרה"ק ר' אלעזר מרישא בעל משנה למלך. ר' אלימלך ויסבלום מרודניק, היה חתנו של הנגיד ר' יצחק משם [ולא כפי שכתבו בטעות, שר' מנדל בער היה חתן ר' יצחק מרודניק, כי ר' מנדל בער היה חתנו של הרה"ק ר' אברהם משה מפשעווארסק].

הדבר ברור שהיו גיסים, אך לא ברור בוודאות כיצד היו גיסים, האדמו"ר מתולדות אהרן זצ"ל, כתב בסדר יחוסו שהדפיס בראש ספרו 'ליקוטים יקרים', כי ר' צבי יוסף היה חתנו של ר' מנדל בער – אביו של ר' אלימלך - וא"כ אשתו היתה נינת הר"ר אלימלך מליזענסק, וצאצאיו כולם נכדי ר' אלימלך מליזענסק. (כנוסח הזה כתבו גם בספר י"ג אורות שנדפס מהאדמור מפשעווארסק, ויש שם עוד סיפורים ממנו).

יש מפקפקים בזה ועיקר טענתם שבקרב רבים מצאצאי ר' צבי יוסף, לא שמעו מאבותם כי הם נכדי הר"ר אלימלך, ראיה לדבריהם היא, מנוסח מציבותם של ר' משה אליקים בריעה בינדיגער וזוגתו, שניהם קבורים אחד ליד השני בצפת, על מצבת ר' מא"ב כתוב שהוא נכד לר' אלימלך מליזענסק, ואילו על מציבת אשתו – בת ר' צבי יוסף - לא מוזכר שהיא נכדה של ר' אלימלך מליזענסק. לפי טענתם ר' צבי יוסף נשא את אחות אשתו של ר' אלימלך, בת ר' יצחק מרודניק שהיה נגיד בעירו. ואומרים, כי בעיר סוקולוב בבית הקברות הישן, היה קבור ר' יצחק מרודניק, ומשני צידיו קבורים שני חתניו ר' אלימלך ור' צבי יוסף. כיום, לא שרד בית הקברות הישן, ואין זכר למציבות. ועוד אמר לי ר' אהרן הויזמאן מירושלים, שדודתו מרת שרה אדלר, שהיתה נינת ר' אלימלך מרודניק, זוכרת שגם ר' אלימלך מרידניק וגם ר' צבי יוסף, אכלו על שלחן אחד של הנגיד ר' יצח'קל מרודניק.

[אודות הנגיד ר' יצחק מרודניק, בספר עלי זי"ת כתב אודותיו שהיה חתן ר' שמעון מיערוסלב, אך לא מצאנו לזה סמך בשום מקום אחר]

ואולי היו לר' צבי יוסף שני זיווגים, אחת בת ר' יצחק מרודניק, והאחרת נכדת הר"ר אלימלך, שמא בת ר' מנדל בער, ושמא כפי שכתב בשם ושארית, בת ר' נפתלי מליזענסק אחי ר' מנדל בער.

וכראיה לזה, מעניין לשים לב, כי יש פער גדול בין שנות חיי בנותיו של ר' צבי יוסף, מרת חנה נפטרה בשנת תרע"ו, ואילו לגבי הבנות האחרות, מ' שיינדל העניא אשתו של ר' משה אליקים בריעה בינדיגער, לא ידוע לי זמן פטירתה המדוייק, אך בעלה נפטר בשנת תרל"ח, (ואמנם מסתבר שהיה צעיר מאד לימים, כי אביו היה עדיין חי, ואבי אביו נפטר רק שלש שנים קודם בשנת תרל"ה), ואילו לגבי הבת האחרת אשת ר' יצחק אייזיק מסטרי, גם לא ידוע זמן פטירתה המדוייק, אך בתה שפרה לאה, נפטרה בשנת תרמ"ו בטבריה, ובעלה של ר' שפרה נפטר עוד קודם בשנת תרל"ט. על כל פנים, נראה שאשת ר' יצחק אייזיק מסטרי היתה מבוגרת מאחיותיה בשנים רבות. והדברים עודם טעונים בירור. ואשמח מאד לשמוע כל שביב מידע, ממי שיש בידו.

ורק אוסיף כאן, כי שמעתי מהאדמור ממבקשי אמונה, [ר' יוסף יואל קאהן, בנו הצעיר של האדמור מתולדות אהרן זצ"ל], שלאביו לא היתה ידיעה מדוייקת, רק שמע שדיברו במשפחה שהם צאצאים לר"ר אלימלך, ולא ידע כיצד, ושלח את בנו הגדול לברר את הענין, והוא העלה בחכתו את הגירסא האמורה.
ויש עוד ראיות לכאן ולכאן.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ה' ספטמבר 06, 2012 11:17 pm

תודה.
הנה גם אני מנכדי ר' יצחק אייזיק מסטרי וגם במשפחתנו עברה הרינה מדור לדור שנכדי ר' אלימלך אנחנו, הרי ששמועה זו אינה נחלת משפחת קאהן בלבד אלא של כל נכדי הנ"ל.
ולענין הפתרון שהוצע הוא יועיל רק אם נאמר שקודם היה חתן ר' נפתלי מליזענסק, ואח"כ חתן ר' יצחק מרידניק, שהרי כפי הנ"ל מטרת ההצעה לפתור את השמועה שהסתובבה במשפחת נכדי ר' יצחק אייזיק מסטרי שאשתו היתה הבת הבוגרת.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ה' ספטמבר 06, 2012 11:21 pm

הרב 'תולדות': הראיה החדשה שרמזתי אליה, שמעתיה מן הנכד הנ"ל של ר' הירש יוסף, בשם חוקר היוחסין המפורסם ר' בעריש וועבער (והיה ברור לי, מק"ו, שגם אתם שמעתם מזה), אך כעת עדיין לא פרסמו הרב וועבער, וזכות הפרסום שלו היא, לכן אני מעלים את תוכ"ד.
אבל כאשר קראתי שוב את מאמרכם שהעתקתם מן הבלוג שלכם, נדמה לי שאחד מן האסמכתות היא היא הראיה שרמזתי אליה, אלא שגירסתי משובשת קצת.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ו' ספטמבר 07, 2012 12:04 am

א"כ הנני להוסיף ראיה לשלילת היחוס אל הרבי ר' אלימלך מליז'ענסק שלא הוזכרה כאן, ואבקש את חוו"ד עליה.
בהקדמה לספר נפש דוד עה"ת של ר' דוד נתן דייטש חתן ר' יצחק אייזיק מסטרי מפרט נכד המחבר את יחוסו ומזכיר שאשת המחבר היא בת ר' יצחק אייזיק הנ"ל שהוא חתן ר' צבי יוסף הנ"ל שהוא גיס ר' אלימלך מרידניק, ואינו ממשיך לפרט את היחוס למעלה בקודש וברור מתוך המשך הדברים שם שאילו היה ידוע לו שהיחוס ממשיך אל הרבי ר' אלימלך מליז'ענסק לא הוי שתיק מלפרטו.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' ספטמבר 07, 2012 2:42 am

ובעצם, יש להעיר כללית על כל ספקות בייחוס כעין זה: דבר מצוי הוא שיעלה על לב האדם, ע"פ אסמכתא כל דהיא, שהוא נכד לאחד מגדולי ישראל, ומדור לדור תתהפך האסמכתא לספק, והספק לוודאי, ומשם תקבע כמסורה גמורה. אבל כמעט שלא נמצא ההיפך: משפחה מיוחסת שתשכח לגמרי את אחד מאבותיה, בפרט אם היה מגדולי ישראל המפורסמים.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] ו־ 243 אורחים