מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'הרב שלמה גורן- אוטוביוגרפיה' - עוללות

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
החזן

Re: 'הרב שלמה גורן- אוטוביוגרפיה' - עוללות

הודעהעל ידי החזן » ה' מרץ 14, 2013 1:36 pm

איש_ספר כתב:
שומר כתב:חמיו הרב הנזיר גר בקרבת מקום זאת הסיבה

הרב הנזיר היה גר ברחוב עמוס או רחוב מלאכי, (בשכנות עם הגרמ"ד סאלאוויציק) וזה ממש לא קרוב לתו"א

ברחוב עובדיה, שהוא פנייה מרחוב עמוס.
מדובר בכק"מ וחצי עד תולדות אהרן (לכאורה מדובר בתו"א בתוך השוק) וכנראה יש למעלה משבעים בתי כנסיות ביניהם.

אביר

הודעהעל ידי אביר » ה' מרץ 14, 2013 10:18 pm

ספרן כתב: מפורש יוצא ממכתב הסכמתו של הרב קוק שמדובר בר' (ב)צלאל דווילעצקי (אביו של הג' המקובל ר' שריה שליט"א) שמעשי החסד שלו בבויסק ואחריה מתוארים בספרו של רא"ז רבינר "אנשי צדקה וחסד" עיי"ש.
בן נוסף היה לו ששינה שם משפחתו מדווילעצקי והיה שמו "עמנואל די"
בתל אביב בביכנ"ס המרכזי בשאול המלך יש הנצחה בולטת עליו וכנראה היה מבאי המקום

שומר

הודעהעל ידי שומר » ו' מרץ 15, 2013 3:08 pm

איש ספר היקר לכול דבר שאדם עושה מורכב מהרבה סיבות יכול שהיו עוד סיבות אבל קרבת המקום כנראה היתה הסיבה העיקרית או שתתן הסבר יותר טוב מה שאתה לא עושה בדרך אגב בספר יחיד בדורו יש תמונה יפה מאד של גורן עם הרב כהנמן אפשר להעלותה

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מרץ 15, 2013 3:18 pm

גרת פעם בגאולה? אני גרתי ברחוב הישיבה (קרוב לתו"א מעט יותר מעמוס) ובכל אופן לא היה עולה בדעתי לומר לך שאחד מבתי הכנסת הקרובים הוא תולדות אהרן.

שומר

הודעהעל ידי שומר » ו' מרץ 15, 2013 3:31 pm

אני לא מבין מה קשה להבין מגורי חמיו הביאו אותו לאזור וכנראה היתה סיבה נוספת שכשרצה להתפלל הלך לשם מה קשה להבין דרך אגב מה שם הספר על הרב מפונוביץ

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' מרץ 15, 2013 3:46 pm

אביר כתב:
ספרן כתב: מפורש יוצא ממכתב הסכמתו של הרב קוק שמדובר בר' (ב)צלאל דווילעצקי (אביו של הג' המקובל ר' שריה שליט"א) שמעשי החסד שלו בבויסק ואחריה מתוארים בספרו של רא"ז רבינר "אנשי צדקה וחסד" עיי"ש.
בן נוסף היה לו ששינה שם משפחתו מדווילעצקי והיה שמו "עמנואל די"
בתל אביב בביכנ"ס המרכזי בשאול המלך יש הנצחה בולטת עליו וכנראה היה מבאי המקום

מתוך קונטרס תיקון חצות ירושלים תשי"ח http://www.otzar.org/aspcrops/11886_1_1 ... 532013.asp
--
שומר, לפעמים דברי שטות יש להם סינדרום של צפרדע מצריים. אמרת דבר הבל, ועל כל תגובה אתה משכפל אותו ארבעים פעם. אולי די?

שומר

הודעהעל ידי שומר » ו' מרץ 15, 2013 3:52 pm

כתוב בשו"ע שתלמיד שלא מבין צריך לחזור עד שיבין

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מרץ 17, 2013 10:12 am

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב א' מרץ 17, 2013 11:31 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » א' מרץ 17, 2013 10:15 am

.
נערך לאחרונה על ידי היימישער ב א' מרץ 17, 2013 12:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הראבד

הודעהעל ידי הראבד » א' מרץ 17, 2013 10:22 am

עובדות והנהגות - הרב הצנחן
בעוז ובתעצומות: אוטוביוגרפיה חדשה של הרב שלמה גורן
המאבק על הכשרות בצבא התגבר מאוד לקראת פסח תש"י. היו יחידות שסירבו להכשיר את המטבחים ואת חדרי האוכל לפסח. אחת היחידות האלה היתה בצנחנים, גדוד 890. לשלושה דברים הם סירבו: להכשרת המטבח, להקמת בית כנסת (רצינו להקים להם בית כנסת דמוי מצנח) ולהפסקת האימונים בשבתות. הם טענו שאין אצלם צנחנים דתיים ואין צורך בכל הדברים הללו. כדי להכשיר את המטבח שלהם לפסח הייתי צריך להפעיל את אלוף הפיקוד, יגאל אלון, שייתן הוראה ישירה למפקד הצנחנים לאפשר את הכשרת המטבח.

אחרי שאריק שרון התמנה למפקד הצנחנים הוא הלך באותה הדרך ואמר: "אין לנו צנחנים דתיים. אנחנו לא זקוקים לאוכל כשר, למטבחים כשרים ולבית כנסת. אין מי שיבוא להתפלל שם. ואנחנו יכולים להתאמן שבעה ימים בשבוע." הוא העלה את רוח הלחימה בצנחנים, וזה השפיע על כל הצבא. עם זאת, באותו הזמן כבר היתה פקודת מטכ"ל שמחייבת שמירת השבת, חוץ מאשר לצורך ביטחון צבאי. אסור היה להתאמן אלא שישה ימים בשבוע. האיסור קיבל את הסכמתם של משה דיין, שהיה אז הרמטכ"ל והיה רחוק מענייני דת, ושל בן‑גוריון שעמד לצדי.

יום אחד היה תמרון צניחה של כל הגדוד בצפון ליד חניתה, שם היה שדה תעופה בריטי נטוש. היו שם שבע מאות צנחנים, והמצנחים לא היו מניילון אלא ממשי לבן‑צהוב. הלכתי לראות את תרגיל הצניחה ואמרתי לאריק: "הצנחנים עם המצנחים הלבנים נראים כמלאכים. אבל איך זה יכול להיות שמלאכים אוכלים טרף?" אריק, בתגובה לדברי, אמר לי שיעשה איתי עסקה. הוא הציע כך: "לנו אין אף צנחן דתי, ולכן הצנחנים לא זקוקים לכל ענייני הדת. ברגע שאתה מביא לי את הצנחן הדתי הראשון, אני מכשיר את המטבחים, אתן לך לבנות בית כנסת ונפסיק להתאמן שבעה ימים בשבוע." אמרתי לו: "אני מקבל את ההסכם הזה, ואני אהיה הצנחן הראשון".

הצטרפתי לקורס צניחה. לפני סוף האימונים של הקורס שברתי את הרגל והלכתי שלושה שבועות עם גבס ועם מקל. בסופו של דבר הייתי שמונה‑עשר ימים בקורס וקיבלתי כנפי צנחן. בצניחה הזו בדבוקה היו הרבה אלופי‑משנה, וגם דיין צנח איתנו.

הצניחה השישית שלי, שהיתה צניחת לילה, היתה בשבילי צניחה קשה מאוד כי הרגל שלי היתה פגועה עדיין. כשנָחַתּי בשדה, אריק העמיד את כל הגדוד למטה ליד הג'יפים. קיפלתי את המצנח בצורה כזו שהחזקתי את החבלים, ומיד יכולתי לקפל את המצנח לפני שהרוח התחילה לסחוב אותי. כל הגדוד התחיל להריע במחיאות כפיים, וצעקו: "כיפק, הרב גורן, כיפק..." שמעו את זה בכל מקום. זה היה כמו רעם במדבר.

לפני הצניחה הראשונה, אי‑אפשר להגיד שלא היה שום פחד או חשש, אבל התגברתי על הפחדים. בלילה שלפני הצניחה חיברתי בכתב יד תפילה לצנחן, שעד היום משתמשים בה בצבא. לפני שקיבלנו את הפקודה "קפוץ", כשהאור האדום נדלק, קראתי את התפילה לפני כל הדבוקה וכולם ענו אמן, חוץ מאחד - קצין הנדסה ראשי שסירב להגיד אמן. כשהיינו למטה אמרתי לו: "הרי לכל יהודי יש איזו אמונה פנימית. אינני יודע אם עשית טוב או לא כשהתעקשת לא לענות אמן."

סוף הסיפור הוא שבצניחה האחרונה, שהיתה צניחת לילה, הוא היה היחיד בין כל הדבוקה ששבר את הרגל ולא גמר את הצניחה, ולכן גם לא קיבל את הכנפיים. הוא בא אלי ואמר לי: "מגיע לי, כי התפארתי בכך שלא אמרתי אמן על תפילתך." לימים עברו עליו דברים רבים - בנו נפל במלחמת יום כיפור, והוא הפך להיות אדם דתי באופן מסוים. כל מה שביקשתי ממנו בתחום הדת כקצין הנדסה ראשי הוא מילא.

מאז שצנחתי, אריק שינה את כל היחידה שלו. הכשרנו את המטבח, והכשרות היתה ברמה הטובה ביותר. בנינו בית כנסת, וכל הצנחנים שנפלו בקרבות הונצחו בו. נוסף על כך הם גם הפסיקו להתאמן בשבת. זו היתה היחידה הטובה ביותר מבחינת תנאי הדת, ומאז החלו לבוא מאות מתנדבים דתיים שמילאו את החטיבה.

* * *

תקופה מסוימת לאחר מכן, לאחר שמשה דיין התמנה לרמטכ"ל בדצמבר 1953, היתה פעולה גדולה מאוד בשטח הגבול המצרי. הצנחנים פעלו שם ויצאו בניצחון גדול. זה היה לפני פסח, ודיין החליט לערוך סדר פסח ממלכתי בשדה שבו היו הצנחנים, בשבטה. ליל הסדר יצא באותה השנה במוצאי שבת, כלומר ערב החג היה ביום השבת. דיין הזמין את כל הדיפלומטים במדינה ואת כל הנספחים הצבאיים, את כל שרי הממשלה וכל המי ומי במדינה שישתתפו בסדר. ידעתי שזה יהיה חילול שבת וחג שאין כדוגמתו. הם יבואו מרחק של שעות נסיעה ויחזרו אחרי הסדר. הלכתי לדיין ואמרתי לו שאני מתנגד לסדר הזה. זה נוגד את פקודות מטכ"ל ואינני יכול להסכים שמאות ואולי אלפי אנשים ייסעו בשבת לסדר ויחזרו ממנו בחג. אמרתי לו שברצוני שיבטל את הסדר ההמוני הזה שתכנן, ושיהיה סדר רק לחיילי הגדוד שנמצא ממילא במקום. דיין ענה לי: "אני לא שואל אותך, אני רמטכ"ל ולא אתה!" עניתי לו שאני לא ארשה שהסדר הזה יתקיים, ושוב הוא אמר: "אני קובע פה, ולא שואל אותך." הוא דאג לשמו הטוב, אחרי שהוציא הזמנות לכל השירות הדיפלומטי ולכל חברי הממשלה והכנסת. הלכתי לבן‑גוריון וסיפרתי לו על העניין. אמרתי לו: מה זו ההפקרות הזו? הרי יש פקודות!" בתגובה לדברי, בן‑גוריון ונתן הוראה לבטל את הסדר המרכזי, ואמר שרק לגדוד 890, שהיה ממילא בשדה, אערוך את הסדר. העניין הזה הציק מאוד לדיין, אבל הוא לא היה יכול להפר את הפקודה של בן‑גוריון. הוא הוציא הודעת ביטול לכל אלו שקיבלו הזמנות.

להפתעתי הרבה, בשבת אחרי הצהריים ראיתי פתאום שיירה של מכוניות, ובראשן הרמטכ"ל דיין. הוא הציג לפני את האורחים שהביא איתו בשתי המכוניות. דיין אמר לי: "זאת זמרת, היא תשיר בַּסדר. אתה תגיד מה שאתה רוצה, והיא תופיע בסדר עם מלווה." אמרתי לו: "הזמרת לא תופיע בסדר וגם המלווה לא, כי זה חילול חג. תשכח מהם. אתה תהיה בסדר עם הפמליה שלך. זה סדר דתי ולא אופרה." הוא שוב אמר: "אני לא שואל אותך." הוא לא למד לקח. אמרתי לו: "אם הזמרת תופיע - לא אערוך את הסדר."

לא יכולתי לצלצל שוב לבן‑גוריון כי זה היה בשבת. ליד דיין עמד אלוף‑משנה אחד, מפקד פיקוד ההדרכה. הרמטכ"ל שאל אותו: "אתה הרי ממשפחה דתית, אתה יכול לערוך את הסדר?" והקצין ענה: "אבא שלי היה רב, ואני אערוך את הסדר." אמרתי לו: "אני מזהיר אותך. אתה נכנס פה לצרה גדולה בהפרת הפקודות של בן‑גוריון, שר הביטחון. אני לא אבוא לסדר. יש לנו כאן עשרות אנשים דתיים, ונערוך אותו באוהלים. לסדר הגדול לא אבוא. תזכור ותדע שאתה מפר פקודות, ואני לא אשתוק על זה."

התחלנו לארגן סדר קטן לשלושים איש. הבאנו את האוכל איתנו - הרבנית הכינה את האוכל כי אני לא אוכל בפסח אוכל שבושל במקום אחר. התארגנו והתחלנו להתפלל מנחה. באמצע מנחה בא קצין ההדרכה הראשי ואמר שדיין רוצה לדבר איתי. אמרתי לו שאגמור את התפילה ואז אגש אליו. דיין ביקש לעשות פשרה - שהזמרת תופיע במקום אחר בלי ליווי ובלי מוזיקה, רק תשיר. "יש שם גבעה," אמר, "אתה תגמור את הסדר עד הסוף, הגדוד יתפזר, ונודיע לו שיעלה על הגבעה לשמוע את הזמרת." הוא הבטיח שהמלווה לא יהיה איתה. אמרתי שבלי ליווי לא אכפת לי. הגבעה היתה במרחק של חצי קילומטר מהמקום שבו נערך הסדר. היו שם שמונה מאות חבר'ה במדי א'. הסדר נערך במשך שלוש או ארבע שעות, והיה נהדר. דיין העתיר עלי שבחים שלא יתוארו ולא ייאמנו. הייתי מאוד מרוצה שגמרנו את הסדר ברוח טובה. כל החבר'ה הדתיים חזרו לאוהלים בחצות, והשאר עלו על הגבעה. אחרי רבע שעה, עשרים דקות, שמעתי פתאום צחוק מהגדוד. לא הבנתי מה קרה. הרי היא היתה צריכה לתת תוכנית של שעה, שעה וחצי, ופתאום הגדוד מתפזר וכולם צוחקים. התברר שהיא עלתה להופיע, אבל כיוון שלא היה לה ליווי, הגרון שלה בגד בה והיא לא הצליחה להוציא הגה. היא עשתה מאמצים אך הם לא הצליחו. החיילים התחילו לצחוק, והצחוק גרם לה צער ועוגמת נפש.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' מרץ 17, 2013 12:09 pm

הספר על הרב מפוניבז' הוא "אחד בדורו", מהרב שמואל קול.
יש שם תמונה למיטב זכרוני הרב שך נושא דברים [בצעירותו] בחדר מחדרי הישיבה בפני חיילים, והיושב הכי קרוב אליו הוא הר"ש גורן.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מרץ 17, 2013 12:13 pm

הראבד כתב:עובדות והנהגות - הרב הצנחן
בעוז ובתעצומות: אוטוביוגרפיה חדשה של הרב שלמה גורן

לפני הצניחה הראשונה, אי‑אפשר להגיד שלא היה שום פחד או חשש, אבל התגברתי על הפחדים. בלילה שלפני הצניחה חיברתי בכתב יד תפילה לצנחן, שעד היום משתמשים בה בצבא. לפני שקיבלנו את הפקודה "קפוץ", כשהאור האדום נדלק, קראתי את התפילה לפני כל הדבוקה וכולם ענו אמן, חוץ מאחד - קצין הנדסה ראשי שסירב להגיד אמן. כשהיינו למטה אמרתי לו: "הרי לכל יהודי יש איזו אמונה פנימית. אינני יודע אם עשית טוב או לא כשהתעקשת לא לענות אמן."

סוף הסיפור הוא שבצניחה האחרונה, שהיתה צניחת לילה, הוא היה היחיד בין כל הדבוקה ששבר את הרגל ולא גמר את הצניחה, ולכן גם לא קיבל את הכנפיים. הוא בא אלי ואמר לי: "מגיע לי, כי התפארתי בכך שלא אמרתי אמן על תפילתך." לימים עברו עליו דברים רבים - בנו נפל במלחמת יום כיפור, והוא הפך להיות אדם דתי באופן מסוים. כל מה שביקשתי ממנו בתחום הדת כקצין הנדסה ראשי הוא מילא.

הנ"ל הוא אל"מ אלחנן קליין, ובנו היה סרן יוסף קליין הי"ד.
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7% ... 7%99%D7%9F

הראבד

הודעהעל ידי הראבד » א' מרץ 17, 2013 12:28 pm

מאיר סובל כתב:הספר על הרב מפוניבז' הוא "אחד בדורו", מהרב שמואל קול.
יש שם תמונה למיטב זכרוני הרב שך נושא דברים [בצעירותו] בחדר מחדרי הישיבה בפני חיילים, והיושב הכי קרוב אליו הוא הר"ש גורן.

הספר הזה נמצא על ב' כרכיו במחסני ישיבת פוניבז, כך א"ל עד ראיה, במאות עותקים,

המשפחה לא אהבה את הס', מפני הסיפורים על תקופת טעלז וכו'

לפני שנים אחדות פגשתי את המחבר, בב"ב, הוא היה נראה מיוסר מאוד, ושבר כלי

יש לזכור שהוא ת"ח, וכמה מספריו ישנם באוצר

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' מרץ 17, 2013 1:38 pm

הראבד כתב:

הבעיה היתה הכרך הראשון משניהם, מהטעם האמור, ובעיקר מפני שיצא לאור בחייו. [השני יצא אחרי פטירתו והמהדורה נגמרה כולה. התמונה בכרך השני].

הראבד

הודעהעל ידי הראבד » א' מרץ 17, 2013 2:05 pm

מאיר סובל כתב:
הראבד כתב:

הבעיה היתה הכרך הראשון משניהם, מהטעם האמור, ובעיקר מפני שיצא לאור בחייו. [השני יצא אחרי פטירתו והמהדורה נגמרה כולה. התמונה בכרך השני].

יש את הספר באתר כלשהוא??? יש אפשרות לראותו?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' מרץ 17, 2013 4:32 pm

יש תח"י תמונת הרב גורן עם הגאון ר' אהרון קוטלר. איני מצליח להעלותה כאן. תמונה יפה מאוד.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' מרץ 17, 2013 7:40 pm

הנה היא.
img_0060.jpg
img_0060.jpg (245.85 KiB) נצפה 17293 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מרץ 17, 2013 7:44 pm

מימין ר' שבתי יגל.
הרב הצבאי העומד מאחוריו אולי ר"ש רפייקו?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' מרץ 17, 2013 7:45 pm

יבדל"ח ר' יצחק מאיר. וביניהם ר' אלחנן ליף מלונדון ז"ל

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' מרץ 17, 2013 8:22 pm

לא ידען כתב:הנה היא.
הקובץ המצורף img_0060.jpg לא זמין יותר.

ייש"כ. פגישה של השניים (דהיינו עם ר' אהרן קוטלר) באותה שנה - תשי"ד - נזכרה בשעתו בחצי מילה בעיתונות. רוצה לומר, פגישה נוספת מעבר להימצאותם בכנסייה זו.

ואם כבר, אז 'לשלימות המלאכה' (דהיינו אוסף תמונות הרב גורן עם שאר רבנים). התמונה שדובר עליה מהספר על הרב כהנמן - הוא זה שנואם, לא הרב שך - היא אכן בחלק ב', עמ' 435 (אין בידי סריקה איכותית). ויש עוד תמונה ידועה שלו עם הרב הוטנר והרב ז'ולטי. והנה תמונה שאינה ידועה: הרב גורן, עם הרב עובדיה יוסף והרב יעקב לנדא (צולם במוצאי יום הבחירות לרבנות הראשית בתשל"ג. לתמונה זו יש עדיין זכו"י של הלע"מ):

111.jpg
111.jpg (17.29 KiB) נצפה 17281 פעמים

ותמונה נוספת של שני הנבחרים, כמדומני ביום ההכתרה של האחרון לראשון לציון:

222.jpg
222.jpg (15.24 KiB) נצפה 17281 פעמים

________

נ.ב. לעניין ביאליק הנזכר כאן והקשר שלו בערוב ימיו לבני תורה - מילתא דתמיהא שמעתי פעם, אמנם מעד נאמן (רב חשוב), ששמע בעצמו מהגרש"ז אויערבך על דברים שביאליק אמר לו. (סיפר לו איך עבר ביפו מתחת לחלון הראי"ה קוק בסמוך לשמיטה תר"ע, ושמע צעקות, והתקרב ושמע דו שיח בין הראי"ה לרידב"ז). אמנם אלא אם נשמע מעדים נוספים שסיפר הגרשז"א כהאי גוונא, יהיה כנראה לתלות שבכל זאת גם רוב העדים הנאמנים לא נוטים לדייק בהכרח בפרטים כאלה ושהגרשז"א סיפר זאת בשם ביאליק אבל לא ששמע ישירות ממנו.

החזן

הודעהעל ידי החזן » א' מרץ 17, 2013 10:35 pm

תוך כדי דיבור כתב:נ.ב. לעניין ביאליק הנזכר כאן והקשר שלו בערוב ימיו לבני תורה - מילתא דתמיהא שמעתי פעם, אמנם מעד נאמן (רב חשוב), ששמע בעצמו מהגרש"ז אויערבך על דברים שביאליק אמר לו. (סיפר לו איך עבר ביפו מתחת לחלון הראי"ה קוק בסמוך לשמיטה תר"ע, ושמע צעקות, והתקרב ושמע דו שיח בין הראי"ה לרידב"ז). אמנם אלא אם נשמע מעדים נוספים שסיפר הגרשז"א כהאי גוונא, יהיה כנראה לתלות שבכל זאת גם רוב העדים הנאמנים לא נוטים לדייק בהכרח בפרטים כאלה ושהגרשז"א סיפר זאת בשם ביאליק אבל לא ששמע ישירות ממנו.

מאי מילתא דתמיהא איכא הכא? הלוא רידב"ז עצמו מעיד על ויכוח בינו לבין הראי"ה קוק ביפו ש"בכה לפני בדמעות, לא כמו בוכה אלא בדמעות חמים מאד"!

http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... t=&pgnum=5

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » א' מרץ 17, 2013 10:40 pm

נו, נו... (וכי באת לספר על זה שהראי"ה והרידב"ז נפגשו?) המילתא דתמיהא הוא במה שלפי עדות זו הגרשז"א שמע זאת במו אוזניו מפי ביאליק. ואנו לא ידענו שאותו אברך ירושלמי צניע ומעלי דאז בכלל פגש בו אי פעם.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מרץ 17, 2013 10:51 pm

תוך כדי דיבור כתב:
img_0060.jpg

ייש"כ. פגישה של השניים (דהיינו עם ר' אהרן קוטלר) באותה שנה - תשי"ד - נזכרה בשעתו בחצי מילה בעיתונות. רוצה לומר, פגישה נוספת מעבר להימצאותם בכנסייה זו.

ואם כבר, אז 'לשלימות המלאכה' (דהיינו אוסף תמונות הרב גורן עם שאר רבנים). התמונה שדובר עליה מהספר על הרב כהנמן - הוא זה שנואם, לא הרב שך - היא אכן בחלק ב', עמ' 435 (אין בידי סריקה איכותית). ויש עוד תמונה ידועה שלו עם הרב הוטנר והרב ז'ולטי. והנה תמונה שאינה ידועה: הרב גורן, עם הרב עובדיה יוסף והרב יעקב לנדא (צולם במוצאי יום הבחירות לרבנות הראשית בתשל"ג. לתמונה זו יש עדיין זכו"י של הלע"מ):

111.jpg

222.jpg

אכן, התמונה התחתונה היא מביהכ"נ ריב"ז מיום הכתרת הראש"ל.
מה שמעניין, אם התארוך שלך לתמונה העליונה נכון, שהרב גורן ענב את אותה עניבה לשני הטקסים. אני משער שידועים דבריו לגבי העניבה שלו ושהחיינו...

הראבד

הודעהעל ידי הראבד » א' מרץ 17, 2013 11:13 pm

לייטנר כתב:
תוך כדי דיבור כתב:
img_0060.jpg

111.jpg

222.jpg

אכן, התמונה התחתונה היא מביהכ"נ ריב"ז מיום הכתרת הראש"ל.
מה שמעניין, אם התארוך שלך לתמונה העליונה נכון, שהרב גורן ענב את אותה עניבה לשני הטקסים. אני משער שידועים דבריו לגבי העניבה שלו ושהחיינו...

א. גם ההופעה של הגרע"י היא אותו דבר בדיוק בשני התמונות, כך שברור שזה אותו ארוע.
עי' בזקנו וכו',.
שנית נשמח מאוד לדעת מה אמר גורן על העניבה והשהחיינו??

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מרץ 17, 2013 11:21 pm

נמחק, אחר שראיתי שאין מטרת האשכול דיון אובייקטיבי בספרו, כי אם הזדמנות נוספת להשתלחות. ולא יהא חלקי עמהם.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' מרץ 18, 2013 1:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' מרץ 17, 2013 11:29 pm

גורן לא היה צריך תירוצים בשביל לבדות ולברך ברכות על ימין ועל שמאל. כך שהסיפור עם העניבה אפילו לא מצחיק.
מה שקצת מצחיק שבישיבה מכובדת ברכו על הלל ביום העצמאות בלילה, כל זמן שכיהן כרב ראשי וקצת יותר, משום כבודו.
ההוא בודה ברכות לפי השקפה אותה אימץ מהגניזה הקהירית, והם כולם מברכים אחריו לפי השקפה אחרת' הצד השווה לשתיהם שאין להן זכר בהלכות ברכות של הרמב"ם והשו"ע...

כלבאשבוע

הודעהעל ידי כלבאשבוע » ב' מרץ 18, 2013 4:18 am

אגב אורחא מצאתי בEBAY תמונות שלו עם ראש עיריית ניו יורק.

http://www.auctiva.com/hostedimages/sho ... =0&lgdin=1
קבצים מצורפים
dnhhy41n.jpg
הרב גורן וראש עיריית ניו יורק ג'ון לינדזי
dnhhy41n.jpg (63.98 KiB) נצפה 17174 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' מרץ 18, 2013 9:46 am

"כסילים שכמותכם, על עניבה חדשה מברכים, ועל מדינה לא?!"
לא מובן, העניבה אכן חדשה אבל המדינה אז היתה כבר כבת עשרים שנה, הלא כן?

בספר מספר הרב גורן שהיה שליח של 'סנהדרין קטנה', שהיו שם הרב הרצוג והרב י"מ טיקוטשינסקי ועוד רבנים ושלחו את הרב גורן לחזון איש להביא בפניו את מסקנותיהם בענין קו התאריך.
מה ידוע על אותה 'סנהדרין קטנה' של אותם הימים? זה היה בשנת תש"ד, תש"ה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 18, 2013 9:54 am

מתפעל זה הקושיא שלך? הבאת ההלכה לאבסורדים זו תחביב ידוע של חוגים מסוימים מאות בשנים (קוצו של יו"ד וכו'),
הרי אפשר לנסח אין ספור משפטים כאלה:
על שסק חדש מברכים שהחינו ועל תקיעת שופר ביום השני לא נברך?
על מיץ תירוש אדום ומיץ מוסקט מברכים הטוב והמטיב ועל סעודת שלמה בשעתו לא נברך?

וכן ע"ז הדרך

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' מרץ 18, 2013 12:13 pm

מתפעל כתב:"כסילים שכמותכם, על עניבה חדשה מברכים, ועל מדינה לא?!"
לא מובן, העניבה אכן חדשה אבל המדינה אז היתה כבר כבת עשרים שנה, הלא כן?

בספר מספר הרב גורן שהיה שליח של 'סנהדרין קטנה', שהיו שם הרב הרצוג והרב י"מ טיקוטשינסקי ועוד רבנים ושלחו את הרב גורן לחזון איש להביא בפניו את מסקנותיהם בענין קו התאריך.
מה ידוע על אותה 'סנהדרין קטנה' של אותם הימים? זה היה בשנת תש"ד, תש"ה?

א. על העניבה, הלא זה הדבר הרמוז לעיל, שהלך עם אותה עניבה ממש בכל האירועים, והיא לא חודשה... משמע שהרגיש תמיד שהיא חדשה לו. אולי גם בירך עליה שהחיינו אחרי 20 שנה?
ב. על אסיפות הרבנים בנוגע לקו התאריך כבר נתכלו ונשתברו קולמוסים, האחרונים ביותר שראיתי [וממרחק השנים הם יותר נראים כהשערות ועד מפי עד מפי עד] הם "גנזי החזון איש" בחלקים ראשון ושני, ומאידך בספר של ד"ר ברון על החזו"א.
אגב מענין לענין בנוגע לקו התאריך, שמעתי בעצמי מפי אחד ממשפחת החזון איש שהיה שליח של החזו"א ללכת לישיבת פוניבז' לקרוא לרבי שמואל רוזובסקי אליו כי הגרימ"ט הודיע שהוא בדרך כעת לבוא לדון על המסקנא של השבת ביפאן, והחזו"א אחז שהוא לא מבין [ראה לשונות עליו בקונטרס י"ח שעות] ויצא מזה ויכוח עקר שאינו לפי כבוד התורה. לכן הזמין את רבי שמואל כדי לכבד את האורח, ולשוות לביקורו אופי מפגש מכובד, ושידונו בסוגיות שונות ויכלה הזמן... וכך הווה.

לחם_יומם

הודעהעל ידי לחם_יומם » ב' מרץ 18, 2013 12:58 pm

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ב' מרץ 18, 2013 1:30 pm

דמיינו לעצמכם מה היה קורה לו הייתי כותב את הדברים הבאים על האדמו"ר מגור/החזון איש/הגרי"ש אלישיב:

איש_ספר כתב:גורן לא היה צריך תירוצים בשביל לבדות ולברך ברכות על ימין ועל שמאל. כך שהסיפור עם העניבה אפילו לא מצחיק.
מה שקצת מצחיק שבישיבה מכובדת ברכו על הלל ביום העצמאות בלילה, כל זמן שכיהן כרב ראשי וקצת יותר, משום כבודו.
ההוא בודה ברכות לפי השקפה אותה אימץ מהגניזה הקהירית, והם כולם מברכים אחריו לפי השקפה אחרת' הצד השווה לשתיהם שאין להן זכר בהלכות ברכות של הרמב"ם והשו"ע...

עד מתי מנהלי הפורום ישימו לקלס רבנים חשובים מורי הוראה בישראל?
אחרי התראות חוזרות ונשנות מצידי ומצד חבריי, אני קורא בזאת לכל מי שכבוד ת"ח יקר בעיניו, (ולא משנה לאיזו מפלגה הם מצביעים) להשבית את פעילותם בפורום עד שתתקבל התנצלות מצד "איש ספר" והבטחה על העתיד שלא יוסיף לבזות רבנים.
המצטרפים למחאה נא כתבו זאת בפירוש בהודעה באשכול זה.
במקרה שהודעתי תצונזר, אראה לנכון להכריז מחאה גדולה ותקיפה בהרבה, בתקשורת החרדית והדתית.
בברכת "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם" (לעומת חילול השם המתרחש מדי יום בפורום. למה אנשים עם כיפה חייבים לריב כל היום ולבזות אחד את השני???).

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' מרץ 18, 2013 1:38 pm

אני מצטרף לקריאה לא לבזות רבנים חשובים מורי הוראות בישראל.
אבל חיפשתי ולא ראיתי שהיה משהו נגד רב חשוב מורה הוראה בישראל.
אתה מתכווין על מי שכל הרבנים החשובים ומורי ההוראות כתבו עליו שהוא אינו רב וכל פסקיו והוראותיו בטלים ואין בהם ממש??

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' מרץ 18, 2013 1:43 pm

הרב המחקר
איני אוהב להיכנס לפולמוסנות כללית על אישים וחוגים, בפרט לא לעיני אנשים שאין אפשרות לשכנע אותם. אבל לנוכח האופן החמור בו קבלת את אותה הודעה, ארשה לעצמי להעיר הערה אחת קטנה.
הצבור החרדי מכיר את הרב שלמה גורן זה כארבעים שנה כמי שאינו רב, שהוראותיו אינם הוראות ופסקיו אינם פסקים. זה שיגם ושיחם של החרדים לאחר שגדולי הדור כתבו כך עליו. אתה יכול להסכים עם זה, ואתה יכול להתנגד לזה. אבל זו היא העובדה.
כאשר פלטה קולמוסו של מי שרגיל בכך ארבעים שנה דברים כאלה, אפשר להתייחס אליו כאל "תינוק שנשבה בין החרדים", לכתוב שיש מגזרים שסוברים אחרת - אבל אין שום מקום להשואה עם האדמו"ר מגור/החזון איש/ הגרי"ש אלישיב.

ולגבי האיום, חוששני שיהיה מי שישמח על מימושו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 18, 2013 1:50 pm

המחקר כתב:דמיינו לעצמכם מה היה קורה לו הייתי כותב את הדברים הבאים על האדמו"ר מגור/החזון איש/הגרי"ש אלישיב:

איש_ספר כתב:גורן לא היה צריך תירוצים בשביל לבדות ולברך ברכות על ימין ועל שמאל. כך שהסיפור עם העניבה אפילו לא מצחיק.
ההוא בודה ברכות לפי השקפה אותה אימץ מהגניזה הקהירית, והם כולם מברכים אחריו לפי השקפה אחרת' הצד השווה לשתיהן שאין להן זכר בהלכות ברכות של הרמב"ם והשו"ע...

עד מתי מנהלי הפורום ישימו לקלס רבנים חשובים מורי הוראה בישראל?
אחרי התראות חוזרות ונשנות מצידי ומצד חבריי, אני קורא בזאת לכל מי שכבוד ת"ח יקר בעיניו, (ולא משנה לאיזו מפלגה הם מצביעים) להשבית את פעילותם בפורום עד שתתקבל התנצלות מצד "איש ספר" והבטחה על העתיד שלא יוסיף לבזות רבנים.
המצטרפים למחאה נא כתבו זאת בפירוש בהודעה באשכול זה.
במקרה שהודעתי תצונזר, אראה לנכון להכריז מחאה גדולה ותקיפה בהרבה, בתקשורת החרדית והדתית.
בברכת "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם" (לעומת חילול השם המתרחש מדי יום בפורום. למה אנשים עם כיפה חייבים לריב כל היום ולבזות אחד את השני???).

הודעתך לא תצונזר ולו כדי שתעמוד מאחוריה.

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ב' מרץ 18, 2013 2:20 pm

לדעתי חייבים לחדד כאן נקודה מהותית המשליכה על כל התנהלותו של הפורום:
הפורום הוא חרדי, והוא כפוף רק להוראות הרבנים החרדיים.
הם ראו בגורן אישיות פסולה, ולכן גם באי הפורום פוסלים אותו.
זה לא יעזור כלום לניקים מסויימים אם כל הזמן הם יעלו ויביאו ציטטות מדמויות מסויימות ויתבעו מאתנו בכוח לכבדם
אנחנו לא מכבדים את 'הרבנים' שי פירון, ומגייר הרבבות, ומתיר הממזרים, והממציא של מכוניות השבת, ואת כל מיני רבנים כאלו.
למה להסתתר? אנחנו ככה אוחזים, וזה הכל. ומי שלא מתאים לו, שישבית את פעילותו, ואדרבה, השבתה זו תחזיר לכאן כותבים חרדיים שונים.

זו גם ההזדמנות לומר גם את האמת למה אין בספריות הישיבות שלנו את ספריו של פלוני (כי אנחנו לא מסכימים עם ההשקפה שלו, ואוחזים אותה לפסולה), את סדרת תחומין (בגלל...) ואת שלל הספרים המוזרים שהם המציאו.

אם לא נחדד את זה הם יתבעו מאתנו גם לכבד כל מיני אנשי רוח, סופרים ומשוררים וכו' ולא ייגמר לעולם.

--- ואנחנו בשם ה' אלוקינו.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' מרץ 18, 2013 2:27 pm

דברים נכוחים וצודקים.
ועוד נקודה, יש ברשת אינספור פורומים של הציבור הדת"ל, ולעומת זאת לציבור החרדי אין פורומים, אז עד שכבר יש כאן פורום חרדי, גם כאן חייבים להגיע ולהפריע?
יש כאן הדדיות מיוחדת בין חרדים לדת"לים, ויעידו על כך כמה מחברי הפורום הפעילים מהציבור הדת"ל שתורמים ונתרמים רבות, והכל באוירה נחמדה. אך כל זה כשנותנים לחברים כאן להתבטאות ולשוחח בצורת הדיבור המקובלת בציבור החרדי, לפי ההשקפה שהנחילו להם רבותיהם, אבל משמגיע יהודי שמציקה לו ההתנהלות ומתחיל למחות [פתאום...] על כבוד התורה לכל מיני אישים מפוקפקים שאצלנו הם ממש בבחינת 'טרף', אז מה לך כי תלין? כלך לך אצל עשרות או מאות פורומים המתאימים לאנשים מסוגך! תשאיר לנו פורום אחד משלנו.

הראבד

הודעהעל ידי הראבד » ב' מרץ 18, 2013 2:48 pm

ציבור כתב:לדעתי חייבים לחדד כאן נקודה מהותית המשליכה על כל התנהלותו של הפורום:
זה לא יעזור כלום לניקים מסויימים אם כל הזמן הם יעלו ויביאו ציטטות מדמויות מסויימות ויתבעו מאתנו בכוח לכבדם
אנחנו לא מכבדים את 'הרבנים' שי פירון, ומגייר הרבבות, ומתיר הממזרים, והממציא של מכוניות השבת, ואת כל מיני רבנים כאלו.
למה להסתתר? אנחנו ככה אוחזים, וזה הכל. ומי שלא מתאים לו, שישבית את פעילותו, ואדרבה, השבתה זו תחזיר לכאן כותבים חרדיים שונים.

זו גם ההזדמנות לומר גם את האמת למה אין בספריות הישיבות שלנו את ספריו של פלוני (כי אנחנו לא מסכימים עם ההשקפה שלו, ואוחזים אותה לפסולה), את סדרת תחומין (בגלל...) ואת שלל הספרים המוזרים שהם המציאו.

אם לא נחדד את זה הם יתבעו מאתנו גם לכבד כל מיני אנשי רוח, סופרים ומשוררים וכו' ולא ייגמר לעולם.

דבריך נכוחים למבין וישרים למוצאי דעת.

אבל, האם משום כך, נעסוק כל המאה שנים הבאות במעשיו/השקפותיו/טעיותיו/ של ש"ג??
אני שואל, האם לא הגיע הזמן, להפסיק כבר להתעסק בחסרונותיהם של אחרים??
חסר כאן בפורוםם נושאים מענינים ומרתקים, מה יתן ומה יוסיף העיסוק האין סופי בדמותו [המררתקת יש להודות] של הרב הצנחן, ל"תפוס" אותו בעוד שקר ועוד בדיה אופיינית,?

בואו נעצור ונחשוב רגע: מה היה הח"ח מגיב ע"ז??

מה מרן הגרא"מ שך היה מגיב אילו מישהו היה בא בשנות התשעים, בעת שהצנחן כבר היה ספון בביתו, ו"מגלה" לו איזושהיא מעשיה עסיסית ככל שתהיה על ש"ג וממזריו, האם מרן זיע"א היה מטה אוזן לשמוע זאת???

חושבני, שראוי ונכון להפסיק לדון באיש ובמעשיו, וכמש"כ פותח האשכול בראשו "דהפורום כבר יצא יד"ח בבזיונו של ש"ג", כל היעסוק בזה מוסיף עד בלי די בהשחתת המידות.
וחבל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 18, 2013 3:01 pm

הראבד כתב:
ציבור כתב:לדעתי חייבים לחדד כאן נקודה מהותית המשליכה על כל התנהלותו של הפורום:

חושבני, שראוי ונכון להפסיק לדון באיש ובמעשיו, וכמש"כ פותח האשכול בראשו "דהפורום כבר יצא יד"ח בבזיונו של ש"ג", כל היעסוק בזה מוסיף עד בלי די בהשחתת המידות.
וחבל.

האשכול התדרדר ומשום כך ינעל.
העיסוק לא היה באיש הלא רלוונטי אלא בספר שיצא עכשיו ומכאן עכשויותו.
והצדיק שמעלי הקורא לחדול מהעיסוק בספר, כתב הבוקר הודעה מוזרה אודות ש"ג, ומשהיא נמחקה (כדי לשמור על רמת דיון נאותה) הוא מבקש לחדול לגמרי.... (לא לפני ששלח לי באישי הודעה נמוכה עתירת נאצות)
אני שונה את קריאתי זה כמה, בכל פגיעה בת"ח מכל חוג שהם, נא לכתוב אלי באישי על מנת לתקן המעוות.
ענינים פולטיים - עכשוויים בוערים ככל שיהיו (והם בוערים !), מביאים בקרבם את קיצו של המקום בטרם עת ולכן אין להם מקום כאן. ועם הרב על"נ הסליחה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מתפעל ו־ 111 אורחים